خبرها

مدیر «اینستکس» وارد تهران شد

سفارت فرانسه در تهران دوشنبه شب از سفر مدیر سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس - INSTEX) به ایران خبر داد و نوشت: « پر فیشر» با روسای نمایندگی‌های سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در تهران دیدار کرده است.
به گزارش ایرنا، حساب رسمی توئیتر سفارت فرانسه در تهران با انتشار تصویری از این دیدار، در توییتر نوشته است: «رؤسای نمایندگی‌های سه کشور اروپایی از پر فیشر رئیس اینستکس در تهران استقبال کردند. گامی مهم برای بحث با همتایان ایرانی در مورد چگونگی عملیاتی کردن ساز و کار تجاری اتحادیه اروپا و ایران.»
وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن‌ماه گذشته اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا' (اینستکس - INSTEX) به ثبت رسمی رسیده است.
این سازوکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما به‌تدریج دامنه‌اش گسترش خواهد یافت

ایتالیا: در حال بررسی اینستکس برای پیوستن به آن هستیم

معاون وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد که این کشور در حال بررسی جزئیات اینستکس بوده تا روند پیوستن به آن را طی کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مانلیو دی استفانو، معاون وزیر امور خارجه ایتالیا در دیدار با غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که به رم سفر کرده است با تاکید بر اهمیت برجام و لزوم انجام تعهدات دو طرف گفت: ایتالیا علاقه مند به اجرایی شدن سازوکار مالی بین ایران و اتحادیه اروپایی است و هم اکنون در حال بررسی جزئیات اینستکس برای پیوستن به آن است.

دی استفانو افزود: ما با تمرکز بر شرکت های کوچک و متوسط و حمایت و پشتیبانی از شرکت های ایتالیایی به همکاری با ایران اعتقاد داریم و به همین علت بهترین گزینه برای حمایت از شرکت ها را مکانیسم اینستکس می دانیم.

در این دیدار که در محل وزارت امور خارجه ایتالیا برگزار شد، انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ایران هم درخصوص برجام با تاکید بر لزوم انجام تعهدات طرفین، ایجاد مکانیسم مالی اینستکس را اقدامی اجرایی در راستای تعهدات طرف های اروپایی برجام خواند.

وی با ابراز امیدواری برای پیوستن سایر طرف های تجاری ایران از جمله ایتالیا به این مکانیسم گفت: علاقه مندیم روند تجارت میان دو کشور به گذشته بازگردد.

انصاری همچنین بر اهمیت توجه به شرکت های کوچک و متوسط تاکید کرد و نقش آنها را در توسعه روابط اقتصادی دو کشور کلیدی دانست. معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تمایزهای تحریم های یکجانبه آمریکا با تحریم های دور قبلی، شرایط فعلی را برای پیشبرد همکاریهای اقتصادی آماده تر دانست و اقدام طرف ایتالیایی در تعدیل سختگیری های فراقانونی بانک ها و موسسات ایتالیایی در برابر تجارت با ایران را خواستار شد.

انصاری پس از این دیدار در نشستی با جمعی از مدیران شرکت ها و صاحبان صنایع ایتالیا و موسسه های تجاری علاقمند به همکاری با ایران شرکت و در خصوص راهکارهای توسعه تجارت دو جانبه در شرایط موجود با انها تبادل نظر کرد.

نمایش آثارهنرمندان ایرانی در نمایشگاه ایتالیا

رم - ایرنا - آثار هنرمندان موسسه فرهنگی هنری تذهیب با عنوان 'نسل انقلاب' در نمایشگاه بین المللی هنرهای مدرن و معاصر در شهر جنوا در شمال ایتالیا به نمایش گذاشته شد.
به گزارش جمعه شب ایرنا، هنرمندان ایرانی موسسه فرهنگی هنری تذهیب با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در ایتالیا، آثار خود را در این نمایشگاه که یکی از مهمترین رویدادهای هنری اروپایی است، عرضه کرده اند.
پانزدهمین نمایشگاه هنرهای مدرن و معاصر جنوا از امروز برای سه روز و با حضور صدها هنرمند و کلکسیونر از سراسر جهان افتتاح شده است. این رویداد با اعتبار که همه ساله در بهمن ماه برگزار می شود در قالب بخش های نمایشگاهی و رقابتی آخرین تحولات هنری و آثار هنرمندان جهان را در معرض نمایش قرار می دهد.
فرزین پیروزپی مدیر عامل موسسه تذهیب درباره برگزاری این نمایشگاه یادآورشد که حضور ما در این رویداد معتبر بیشتر برای معرفی آثاری از هنرمندان نسل انقلاب است که با موضوع های مختلف در این نمایشگاه شرکت کرده و به دست آوردن بازاری برای فروش در این نوع رویدادهای هنری است.
حنانه نیک سیرت از هنرمندان حاضر در نمایشگاه جنوا نیز معتقد است که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در این نمایشگاه هنری بزرگ شرکت کردیم وحضور در رویدادهای ارزنده بین ‌المللی را در برنامه داریم.
'مقاومت یا صلح برای همه آور' اثر ژاله نوذری، 'موعود' اثر نیک سیرت، 'طبیعت زیبای شمال' اثر زینت پارسا و 'هنر باستانی سرزمین من' اثر زهرا داوری از آثار حاضر در نمایشگاه جنوا است. همچنین الهام شفیعی جاوید، نیک سیرت، حسنا احمد آخوندی، ژاله نوذری لعبت صدری، نینوش پاشا زاده، نیلوفر کفایتی، زهرا داوری، زینت پارسا و ژیلا عبادی در مجموع با 20 اثر در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
بر اساس این گزارش، در بخش مسابقات نمایشگاه هنر پادوا در سال گذشته نیز یکی از آثار هنرمندان ایرانی موفق به دریافت نشان نقره شد. موسسه فرهنگی هنری تذهیب از سال 83 شمسی با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه های برگزاری نمایشگاه های داخلی ‌و خارجی و دعوت از اساتید دانشگاه ها و هنرمندان ایرانی ‌و خارجی برای برگزاری کارگاهها و نمایشگاه هنری در جهت معرفی هنرمندان جوان و هنر مدرن و معاصر ‌و حضور در بازار های جهانی هنر به فعالیت می پردازد.

روزنامه ایتالیایی: کنفرانس ورشو علیه ایران و اتحادیه اروپا بود

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، روزنامه 'لاستمپا' روز جمعه نوشت: در کنفرانس ورشو با توجه به پاسخ های وزیر امور خارجه لهستان به سئوالات متعدد خبرنگاران می توان دریافت که این کنفرانس به جز ایران، علیه اتحادیه اروپایی نیز بود. نبود کشورهای بزرگی مانند آلمان و فرانسه نیز مصداق این واقعیت است.
این روزنامه به نقل از کورت دبوف مدیر موسسه تحریر برای سیاست خاورمیانه و کارشناس موسسه پژوهش های اروپایی، نوشت: کنفرانس ورشو نشست عجیبی بود، فراموش نکنیم که میزبان این کنفرانس کشوری بود که اصلأ سیاست خاورمیانه ای ندارد، هدف آمریکا از برگزاری این کنفرانس این بود که ایران را بار دیگر به دستور کار بین المللی باز گرداند.
این روزنامه افزود: در دو روز گذشته پرچم های سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در داخل و خارج از ورزشگاه بزرگ ورشو به اهتزاز درآمد و رودی جولیانی وکیل ترامپ نیز به رغم انتقادات مختلف برای آنها سخنرانی کرد.
نتانیاهو نیز از ورشو نتایج نمادینی به خانه برد، او به اروپایی های حاضر و غایب در مورد 'نقض' حقوق بشر در ایران تذکر داد و همچنین با لبخند با وزیران کشورهای عربی که از این دیدارها معذب هستند و نمی توانند آن را در کشورهایشان علنی کنند، ملاقات کرد.
نتانیاهو همچنین به متحد خود آمریکا نیز خاطرنشان کرد که از خود در خاورمیانه با یا بدون کمک واشنگتن دفاع خواهد کرد.
این روزنامه ایتالیایی ادامه داد: در جریان کنفرانس ورشو هنگامی که وزیر امور خارجه یمن میکروفون را به نتانیاهو سپرد، نخست وزیر رژیم صهیونیستی سخنان خود را با شوخی در مورد آغاز همکاری بین اسرائیل و کشورهای عربی آغاز کرد، شاید بتوان گفت که تصویر پایانی شرکت کنندگان در این کنفرانس و مشاهده نتانیاهو در کنار وزیران امور خارجه کشورهای عربی، بهترین وجه نشستی است که به اصرار فراوان دولت آمریکا برگزار شد.
لاستمپا مدعی شد: مبحث اصلی سخنرانان روز گذشته ایران بود و شدیدترین حمله از جانب مایک پنس صورت گرفت که خواستار 'اتحاد کشورهای آزاد جهان برابر مسئولیت ایران در وقایع خاورمیانه، یمن، سوریه و لبنان شد'.
معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته ای با ایران خارج شوند. درخواستی که با مخالفت آنان روبرو شد.
لهستان امیدوار است که پس از میزبانی این کنفرانس بتواند از حمایت های بیشتری از جانب آمریکا برخوردار شود و نظامیان بیشتری در مرز بین این کشور و روسیه مستقر گردند.

واردات پنبه به ۶۳ تن رسید/ایتالیا بزرگترین صادرکننده به ایران

برآمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در ۹ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۶۳ تن پنبه حلاجی شده یا شانه زده از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است.
بنا بر آمار گمرک واردات ۶۳ هزار و ۲۳۰ کیلوگرم پنبه باعث خروج ۲۴۷ هزار و ۲۵۱ دلار یا به عبارتی ۱۰ میلیارد و ۳۲۷ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۱۷ ریال بوده است.
واردات از کشور‌های ایتالیا، اندونزی و هند صورت می‌گیرد.
طبق آمار بیشترین واردات از کشور ایتالیا و به حجم بیش از ۴۰ تن و به ارزش ۱۸۲ هزار و ۷۳۶ دلار و معادل ۷ میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۳۹۳ ریال ثبت شده است. اساس آمار گمرک در ۹ ماهه سال ۹۷ بیش از ۶۳ تن پنبه از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است.

گردشگران ایتالیایی در انتظار سفر به ایران

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما از رم، ­گردشگران ایتالیایی با شور و شوق زیاد در انتظار سفر به ایران هستند.
با نزدیک شدن فصل بهار گردشگران ایتالیایی بیشتری خود را به منظور سفر به ایران برای گذراندن ایام نوروز در کشورمان اماده می کنند.
یک عکاس ایتالیایی که قرار است به ایران سفر کند گفت:« ما یک گروه 30 نفره هستیم که بزودی از رم عازم ایران خواهیم شد.ما با شوق و شور و کنجکاوی زیاد در انتظار این سفر هستیم».
یک گردشگر ایتالیایی گفت: «من سالهای زیادی بود که ارزو داشتم به ایران سفر کنم که خوشبختانه به زودی به همراه تعدادی از دوستانم عازم کشور بسیار زیبا ایران خواهم شد.من برای این سفر و دیدن ایران لحظه شماری می کنم».
یک گردشگر دیگر ایتالیایی گفت:« ما به کشور ایران سفر می کنیم چرا که به خوبی اگاهیم که تاریخ و تمدن غنی ایران با تاریخ و فرهنگ ایتالیا در ارتباط است».
جان فیلیپو تریبیلی، باستان شناس و ایران شناس ایتالیایی نیز توضیحاتی را درباره تعدادی از اماکن باستانی کشورمان را برای این گروه گردشگران ایتالیایی ارائه کرد.
وی گفت:« ایران در توسعه تمدن بشری از نقش بسیار مهمی برخوردار است. قرار گرفتن ایران در کانون جغرافیای جهان همواره موجب برخورد اقوام و فرهنگ های جهانی در این سرزمین با یکدیگر شده است».
در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران کتابی با تصاویر رنگی از نقاط دیدنی و جاذبه های گردشگری ایران منتشر شده است. این کتاب ها به گردشگران و علاقمندان ایتالیایی به فرهنگ و تاریخ ایران اهدا می شود.

مخالفت وزیر حمل و نقل ایتالیا با ادامه ساخت خط‌آهن پاریس-تورین

برخلاف روند پیشرفت پروژه قطارهای سریع السیر بین پاریس_لیون_ تورین، وزیر حمل و نقل ایتالیا در آخرین صحبت‌هایش گفته است که بدلیل هزینه‌های بالا و سنگین، این پروژه هدردادن سرمایه کشور است.
در واقع پیمانکار این پروژه برای اجرای آن نیاز به ساخت یک تونل ۵۸ کیلومتری در رشته کوههای آلپ در مرز بین ایتالیا و فرانسه دارد. در حالی که بخشی از پروژه ساخت این تونل آغاز شده است اما با توجه به تنش‌های هفته های اخیر بین رم و پاریس و همچنین سخنان وزیر حمل و نقل ایتالیا، می توان گفت این پروژه دست کم موقتا متوقف خواهد شد.
هزینه ساخت این تونل ۸.۶ میلیارد یورو برآورد شده است.
به جز وزیر حمل و نقل ایتالیا، از سال ۲۰۱۲ بسیاری از هوادران محیط زیست از ساخت تونل و ویرانی کوه اظهار نگرانی و اعتراضاتی را ترتیب داده اند.
برای نهایی شدن این پروژه نیاز به ۲۰ میلیارد یورو است و دانیلو تونینلی، وزیر حمل و نقل ایتالیا می گوید آمار و ارقام نشان می دهند که اثرات منفی ساخت تونل ییشتر از اثرات مثبت آن است.
وزیر حمل و نقل از حزب موسوم به جنبش پنج ستاره می آید. این حزب با لیگ یا لیگ شمال، حزب راستگرای افراطی ایتالیا تشکیل دولت ائتلافی ایتالیا را می دهند. حزب لیگ شمال پیشتر در یک بیانیه از ایجاد خط قطار سریع السیر بین تورین و پاریس حمایت و منافع آن برای اقتصاد ایتالیا را پرشمار معرفی کرده است.

ایتالیایی ها هم علیه سیاست های اقتصادی دولت تظاهرات کردند

به گزارش خبرنگار ایرنا از رم، در پی فراخوان اتحادیه های بزرگ کاری هزاران ایتالیایی روز شنبه در خیابان های مرکزی شهر رم علیه سیاست های اقتصادی دولت تظاهرات کرده و خواستار دیدار با مقامات جهت ارایه راه حل هایی برای جلوگیری از رکود اقتصادی شدند.
معترضان با حمل شعارنوشته هایی نظیر 'دست ها از حقوق بازنشستگی ما کوتاه شود'، 'ما عابر بانک دولت نیستیم' و 'قانون برای افراد غیر خودکفا' خواستار تغییر مسیر سیاست های اقتصادی دولت و حمایت از رشد اقتصادی، توسعه، کار، بازنشستگی شدند .
در مسیر تظاهرات امروز در مرکز شهر رم ترافیک های بسیار سنگین بوجود آمده است.
'اناماریا فورلان' دبیر اتحادیه کاری 'چیزل' در سخنانی اظهار داشت: دولت باید از واقعیت مجازی خارج و وارد جهان واقعی شود. دولت باید سیاست های اقتصادی خود را تغییر دهد چرا که ایتالیا در یک قدمی رکود اقتصادی قرار گرفته و نیاز به تغییر مسیر است .
وی ادامه داد، دولت باید با ما در این باره گفت وگو کند. ما نمی توانیم به خود اجازه دهیم که پس از سال ها فداکاری ایتالیایی، کشور به رکود بازگردد. ایتالیا هم اکنون وارد رکود اقتصادی فنی شده است و تولیدات صنعتی افت کرده و اختلاف ارزش اوراق قرضه دولتی ایتالیا با آلمان افزایش پیدا کرده است و داده های اقتصادی منفی هستند باید سیاست هایی را برای توسعه و رشد اتحاذ کرد.
بانک مرکزی ایتالیا در تازه ترین بولتن خود نسبت به اینکه این کشور در یک قدمی رکود اقتصادی قرار دارد، هشدار داده و اعلام کرد که ایتالیا دچار 'رکود فنی' شده است.
براساس داده های بانک مرکزی ، ایتالیا که سال 2018 میلادی را با رشدی معادل یک درصد و یا 0.9 درصد (9 دهم درصد) سپری کرد، اما عملا دچار رکود فنی شده است.
رکود فنی زمانی است که تولیدات ناخالص ملی برای دو سه ماه پیاپی کاهش یابد. در تابستان اخیر تولیدات ناخالص ملی یک دهم درصد کاهش یافت و در سه ماهه بعدی نیز همین تایید شد و بدین ترتیب روند مثبتی که از سه ماه دوم 2014 بی وقفه ادامه داشت، متوقف شد.
در پی انتشار داده های مربوط به تولیدات صنعتی سه ماهه سوم سال 2018، کارشناسان اقتصادی زنگ خطر رکود اقتصادی ایتالیا را در سال 2019 به صدا درآوردند.
فرانسه نیز در دو ماه گذشته شاهد موج گسترده ای از اعتراض ها به سیاست های اقتصادی دولت این کشور است که در جریان آن شماری زخمی و یا دستگیر شده اند.
در این خصوص آمارهای مختلفی منتشر شده است که برخی از آنها از دستگیری 700 نفر و زخمی شدن 100نفر حکایت دارد.
یکی از مجروحان اعتراض های فرانسه نیز به خاطر شدت جراحات وارده درگذشت.
در همین حال دیدار برخی از جلیقه زردهای فرانسوی با مقام های ایتالیایی خشم پاریس را در روزهای اخیر برانگیخته است.
دیدار 'دی مایو' معاون نخست وزیر ایتالیا با برخی از معترضان موسوم به جلیقه زردها در فرانسه در هفته گذشته اعتراض و فراخوانی سفیر فرانسه در ایتالیا را به دنبال داشت.
برخی از کارشناسان با توجه به گسترده شدن اعتراض ها در ماه های اخیر در اروپا از افزایش دامنه آن در آینده سخن می گویند.

عکاس ایتالیایی: جهان توان ایران را می شناسد

تهران- ایرنا- «استفانیز زامپزرلی» (stefanis zampsrelli) عکاس ایتالیایی گفت: جهان بخوبی ایران و توانش را می شناسد.
وی روز دوشنبه در جریان راهپیمایی 22 بهمن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به این مراسم آمده ام تا قدرت ایران را برای جهانیان به تصویر بکشم.
زامپزرلی افزود: از نظر من، ایران کشوری امن و فوق العاده قدرتمند است‌.
این عکاس ایتالیایی با اشاره به تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران اظهارداشت: دونالد ترامپ بهتر است به تجارت خود و سر و سامان دادن به کشور و مردم خود بپردازد.
زامپزرلی بیان کرد: عقاید ترامپ برای خودش است و ایران کشوری بزرگ با تاریخی عظیم است.
به گزارش ایرنا مراسم راهپیمایی 22 بهمن امسال همزمان با سراسر کشور از ساعت 9 صبح با حضور گسترده اقشار مختلف مردم و مسئولان در تهران برگزار شد.

چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا وارد رکود شد

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایتالیا برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را کاهش داد و اعلام کرد نا مطمئن بودن فضای اقتصادی به دلیل سیاست‌های دولت و بدهی سنگین ایتالیا، اقتصاد این کشور را به رکود کشانده است.
رشد اقتصادی ایتالیا که در سال گذشته ۱ درصد بود امسال به ۰.۲ درصد کاهش خواهد یافت و سال ۲۰۲۰ به ۰.۸ درصد خواهد رسید.
اقتصاد ایتالیا در سه ماهه سوم سال گذشته با رشد منفی ۰.۱ درصدی به کار خود خاتمه داد و برای نخستین بار در ۵ سال گذشته، طعم رکود را تجربه کرد. کمیسیون اروپا در همین رابطه اعلام کرد: کاهش اخیر فعالیت‌های اقتصادی تا حد زیادی به موضع گیری‌های دولت و افزایش هزینه‌های استقراض ربط دارد.
به دنبال افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران از استقراض بیشتر دولت پوپولیست ایتالیا به منظور تأمین هزینه‌های رفاهی، هزینه استقراض در این کشور در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ با افزایش مواجه شده است. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی ایتالیا به ۱۳۲ درصد رسیده است و این کشور اکنون دومین کشور با بدهی بالا در سراسر اروپا محسوب می‌شود.
والدیس دومبروفسکی، معاون کمیسیون اروپا گفت: چیزی که ایتالیا به آن نیاز دارد، اصلاح عمیق ساختاری و داشتن برنامه‌ای منظم برای کاهش سطح بدهی‌های عمومی و رساندن آن به میزان معقول است.
در واکنش به این گزارش، جیووانی تیرا، وزیر اقتصاد ایتالیا گفت رشد اقتصادی آهسته شده است اما اینکه گفته می‌شود اقتصاد ایتالیا وارد رکود شده است صحیح نیست. وی در سخنرانی خود در مجلس ایتالیا گفت گفتن اینکه ایتالیا بتواند سطح تولیدات خود را در سطح دوره‌های قبلی نگه دارد دشوار است.

ادامه درخشش سعید معروف در والیبال ایتالیا

اقتصاد نیوز:لورن تیلی، سرمربی تیم ملی والیبال فرانسه و کارچ کرالی، اسطوره والیبال آمریکا، میهمانان ویژه بازی تیم‌های ورونا و راونا در هفته بیستم سری A1 بودند.
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در آغاز هفته بیستم سری A1 والیبال ایتالیا، تیم سیه‌نا با حضور سعید معروف مقابل پادووا شکست خورد و تیم ورونا با ملی پوشان ایرانی خود، جواد معنوی نژاد و مرتضی شریفی موفق شد راونا را شکست دهد.
لورن تیلی، سرمربی تیم ملی والیبال فرانسه و کارچ کرالی، اسطوره والیبال آمریکا که در هر 2 رشته سالنی و ساحلی به عنوان قهرمانی المپیک رسیده، میهمانان ویژه بازی تیم‌های ورونا و راونا بودند.

با ادامه بحران در بازار، زنگ خطر رکود برای اقتصاد ایتالیا به صدا درآمد

با عملکرد پایین‌تر از حد انتظار اوراق قرضه در بازار مالی ایتالیا، میزان بازده به بالاترین حد خود در سه هفته اخیر رسیده است. در شرایطی که چشم انداز وخیم ترسیم شده از آینده اقتصاد ایتالیا، وضعیت مالی این کشور را بدتر کرده است.
داده‌های مالی هفته گذشته نشان داده است اقتصاد گه ایتالیا در چهارماهه آخر سال ۲۰۱۸ وارد رکود شده است و رشد اقتصادی تقریبا به عدد صفر نزدیک شده است.
این در حالیست که پیش بینی می شود اوضاع برای اقتصاد این کشور وخیم تر نیز خواهد شد و رکود در چهارماهه نخست سال ۲۰۱۹ نیز ادامه می یابد.
نشانه‌های مشاهده شده در بازارهای مالی بیانگر آن هستند که برآوردهای دولت ایتالیا از رشد اقتصادی این کشور بسیار خوشبینانه تصور شده است.
ایتالیا به عنوان سومین قدرت اقتصادی بزرگ اتحادیه اروپا بودجه انبساطی برای سال ۲۰۱۹ آماده کرده بود که این بودجه به دلیل عدم انطباق با قوانین اتحادیه با مخالفت کمیسیون اروپا روبرو شده بود.
صندوق بین المللی پول پیش از این هشدار داده بود که طرح‌های دولت ایتالیا که از آنها به عنوان «محرک‌های اقتصادی و مالیاتی» نیز یاد می‌شود می‌تواند این کشور را با خطر افزایش نرخ بهره‌ها روبرو کند. امری که بنا به اعلام صندوق بین المللی پول در نهایت رکود اقتصادی را در پی خواهد داشت.

گرفتار شدن هزاران خودرو در آزادراهِ برفی ایتالیا

به دنبال بارش سنگین برف در ایتالیا روز گذشته (شنبه) مسیر تردد هزاران وسیله نقلیه در یک آزادراه مسدود شده و آتش‌نشانان ۲۰۰ نفر را که ساعت‌ها در این خودروها و اتوبوس‌ها گرفتار شده بودند، نجات دادند.
به گزارش ایسنا، سخنگوی آتش‌نشانی استان "بولتسانو" اعلام کرده که صف‌های خودروها در جاده‌ای که مناطق شمال شرقی ایتالیا را به اتریش متصل می‌کند به طول ۱۶ کیلومتری رسیده است.
وی تخمین دقیق تعداد خودروها را امری دشوار دانست و تعداد تقریبی آن‌ها را هزاران وسیله نقلیه اعلام کرد.
خودروهای آتش‌نشانی برای تخلیه حدود ۲۰۰ نفری که ساعت‌ها در دمای حدود صفر درجه در جاده‌ها گرفتار شده بودند، مورد استفاده قرار گرفتند.
چندین خودروی سنگین که برای شرایط سخت آب و هوایی زمستان مجهز نشده بودند از مسیر منحرف شده و جاده را مسدود کرده بودند. هم‌چنین صبح روز گذشته (شنبه) ریزش بهمن در آزادراه، موجب مسدود شدن مسیر شده بود که البته در زمان وقوع این حادثه طبیعی ظاهراً خودرویی در مسیر نبوده است.
برخی از بخش‌های ترافیک اواخر بعدازظهر گذشته شروع به حرکت کرد اما بسیاری از وسایل نقلیه هنوز در جاده گرفتار باقی مانده‌اند.
بنا بر گزارش رویترز، تاکنون هیچ گونه تلفاتی در این رابطه گزارش نشده است.

ایتالیا به‌زودی به کانال مالی ایران و اروپا می‌پیوندد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «میشائیل تکووس» مدیر عامل اتاق بازگانی آلمان- ایران در گفتگو با مجله ویرتشافتس ووخه درباره احتمال بروز خطر برای بانک های اروپایی مشارکت کننده با ساز و کار مالی اروپا-ایران اظهار داشت: شمار زیادی از بانک های اروپایی بگونه ای در ساز و کار مالی اروپا و ایران دخیل هستند که آمریکا نمی تواند در کلیت ماجرا دخالتی داشته باشد.
وی در ادامه افزود: آمریکا تنها در صورتی می توانست در این ساز و کار مالی مداخله کند که تنها یک بانک در آن مشارکت داشت، در نتیجه تهدیدهای آمریکا برای برهم زدن ساز و کار مالی اغراق آمیز است.
مدیر اتاق بازرگانی آلمان-ایران در خصوص مشارکت احتمالی کشورهای دیگر اروپایی در ساز و کار مالی اروپا- ایران گفت: زمینه برای همکاری و مشارکت کشورهای اروپایی در کنار سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در ساز و کار مالی اروپا فراهم و مهیا است.
تکووس همچنین تأکید کرد: پیش بینی من این است که ایتالیا نیز بزودی به جمع مشارکت کنندگان اروپایی خواهد پیوست. سیاستمداران آلمانی نیز در برخی اظهار نظرهای خود به این نکته اشاره کرده اند.

برگزاری سمینار حقوقی تجارت ایران و ایتالیا چهاردهم بهمن

روز یکشنبه 14/11/1397 از ساعت 13 الی 16 سمینار حقوقی با حضور جمع کثیری از اعضا اتاق ایران-ایتالیا در محل اتاق ایران برگزار گردید.
ریاست این سمینار بعهده آقای مهندس پورفلاح بود و آقای دکتر داریو گرجی بعنوان سخنران به بیان مطالب مهم حقوق بین‌الملل پس از تحریم از جمله مدارک مهم و نکات قابل توجه برای انعقاد قرارداد، قوانین بازدارنده اتحادیه اروپا، مسائل مربوط به حمل کالا، اصل عمل متقابل ایران و ایتالیا، چگونگی همکاری بانک‌های ایتالیایی با بازرگانان ایرانی، ثبت شرکت در ایتالیا، نحوه فعالیت شرکت‌های استارت آپ در ایتالیا و مالکیت معنوی و چگونگی ثبت آن در اداره مالکیت معنوی ایتالیا (Ufficio Marchi) و اداره مالکیت معنوی اتحادیه اروپا (Euipo) پرداخت و سپس به سوالات یکایک اعضاء پاسخ گفت.
در این سخنرانی از راه‌اندازی کانال مالی اروپا با ایران گفته شد و همچنین به استفاده از کشور ثالث جهت پرداخت‌های بین‌المللی با دستور پرداخت assignment-pay اشاره گردید.
این سمینار در ساعت 16 با قدردانی جناب آقای مهندس پورفلاح از حاضرین پایان پذیرفت.

اختلاف نظر مقامات ایتالیا درباره بحران ونزوئلا

ايسنا : معاون وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد که این کشور رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت نمی‌شناسد این در حالی است که پارلمان اروپا از گوآیدو حمایت کرده است.
خبرگزاری اسپوتنیک نوشت، مانلیو دی استفانو، معاون وزیر خارجه ایتالیا گفت: ایتالیا خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد چون ما کاملاً مخالف این حقیقت هستیم که یک کشور یا گروهی از کشورهای ثالث سیاست‌های داخلی یک کشور دیگر را تعیین کنند. این اصل عدم دخالت است و از سوی سازمان ملل هم به رسمیت شناخته می‌شود.
معاون وزیر خارجه ایتالیا همچنین بر اهمیت دوری جستن از یک درگیری نظامی در ونزوئلا مشابه آنچه در لیبی رخ داده، تاکید کرد.
این در حالی است که یکی دیگر از معاونان وزارت خارجه ایتالیا در توئیتر خود نوشت که حزبش بر این باور است که ریاست جمهوری نیکولاس مادورو رو به پایان است و خواستار برگزاری انتخاباتی جدید در این کشور با حضور ناظران مستقل شد.
انزو موآورو میلانسی، وزیر خارجه ایتالیا روز چهارشنبه گفت که کشورش با موضع اتحادیه اروپا درباره بحران ونزوئلا همسو است و خواستار انتخابات ریاست جمهوی آزاد و شفاف در این کشور شد.
روسیه، اروگوئه، مکزیک، ایران، چین و ترکیه در میان سایر کشورها حمایت خود را از مادورو اعلام کرده‌اند.

روزنامه ایتالیایی: سیلی به ترامپ، اروپا تحریم علیه ایران را دور زد

نشریه ایتالیایی «ائوروپاتودی» با اشاره به راه اندازی مکانیزم اروپایی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران نوشت: اروپا با دور زدن تحریم های واشنگتن علیه ایران به ترامپ سیلی زد.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش نشریه ائوروپاتودی، آمریکا پس از خروج از برجام، تحریم ها علیه ایران را آغاز کرد، اما فرانسه، آلمان و انگلیس مکانیزمی را برای حفظ شرکت های اروپایی راه اندازی کردند که سیلی به ترامپ محسوب می شود.
این نشریه نوشت: اگر آمریکای ترامپ می خواهد خط مشی سخت و تحریم علیه ایران را به جلو ببرد، آزاد است، اما اروپا قصد دارد به مبادلات با جمهوری اسلامی ادامه دهد و به توافق هایی که در برجام امضا شده، احترام بگذارد. فرانسه، آلمان و انگلیس با تهران یک کانال برای پرداخت ها موسوم به 'اینستکس ' برای تسهیلات مبادلات مالی راه اندازی کردند و با این کار، شرکت های اروپایی را از تحریم های آمریکایی حفظ کردند. این شرکت که مقر آن در پاریس خواهد بود، بخش اقتصادی توافق هسته ای را حفظ می کند. مکانیزم مالی ویژه در نشست غیر رسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بخارست از سوی وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس معرفی شد.
بر اساس بیانیه این سه کشور، اینستکس ابتدا برروی بخش های اساسی تر برای ملت ایران متمرکز می شود و از تجارت دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی حمایت می کند. اینستکس در دراز مدت به روی اپراتورهای اقتصادی کشورهای ثالث که می خواهند با ایران روابط تجاری داشته باشند، باز خواهد شد. فرانسه، آلمان و انگلیس تاکید دارند که عملکرد این سیستم مشروط به احترام ایران به برجام است.
حمایت اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی نمانیده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این ابتکار حمایت کرد و اظهار داشت که این مکانیزم باعث تجارت قانونی با ایران می شود، همانطور که در برجام نیز پیشبینی شده بود. اتحادیه اروپا به طور کامل از اجرای توافق هسته ای حمایت می کند. 13 گزارش آژانس هسته ای وجود دارند که حاکی از احترام کامل ایران به تعهدات خود است و این یک عنصر کلیدی برای امنیت منطقه محسوب می شود.
برخورد میان ایتالیا و اسپانیا
این مکانیزم موجب ایجاد بحرانی دیپلماتیک میان ایتالیا و اسپانیا شد که نزدیک بود اجرای آن را متوقف کنند. مشکل اصلی در فرمت این مکانیزم بود که در ابتدا متشکل از کشورهای موسوم به E3 (انگلیس، فرانسه و آلمان) بود اما سپس ایتالیا نیز در این گروه گنجانده و تبدیل به E4 شد. مادرید، فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا را متهم به طرفداری از ایتالیا کرد. اسپانیا نمی خواهد که در متن پایانی اشاره به E4 شود زیرا این موضوع به رسمیت شناختن نقش ایتالیا خواهد بود.
فرمت مذاکرات
فرمت E4 از یک سال پیش برای مقابله با بحران های منطقه ای ( سوریه و یمن) ایجاد شد تا با ایران با آن مقابله شود. لوکا جانسانتی سفیرسابق ایتالیا در ایران در توییتر خود نوشت: گفت و گوی اتحادیه اروپا با ایران در باره منطقه نمی توانست با همان فرمت برجام باشد زیرا این برای ایران قابل قبول نبود، سرویس دیپلماتیک اقدامات خارجی (Seas) و سه کشور E3 از ایتالیا خواستند تا به این گروه اضافه شود و ایران نیز آنرا پذیرفت. فرمت جدید این گفت وگوها را امکان پذیر کرد.
پنجشنبه شب آلمان، فرانسه و انگلیس، به صورت رسمی کانالی به نام INSTEX مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges یا همان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» به منظور تبادل مالی با ایران ایجاد کردند.
بر اساس این گزارش، پاریس میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. انگلیس هم رئیس هیأت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت. دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه ‌کشور بپیوندند.

برنامه ایتالیا برای خروج نظامی از افغانستان

ایتالیا قصد دارد نیروهای نظامی خود را که در افغانستان مستقر هستند در یک بازه زمانی یک ساله از این کشور خارج کند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یک منبع موثق در وزارت دفاع ایتالیا روز دوشنبه اعلام کرد دولت این کشور در حال بررسی خروج نظامی از افغانستان طی مدت یک سال است.
این منبع به خبرنگاران گفت که "الیزابتا ترنتا" وزیر دفاع ایتالیا درخواست کرده است تا ارتش این کشور به طور کامل نیروهای مستقر در افغانستان را طی یک بازه زمانی 12 ماهه از افغانستان خارج کند.
ایتالیا از 15 سال پیش در افغانستان نیروی نظامی مستقر کرده است و به گفته وزارت دفاع این کشور، موظف است تا 900 سرباز را به عنوان نیروهای تحت رهبری ناتو در آن کشور نگاه دارد.

موعد رونمایی از SPV؛ شاید پنجشنبه!

برخی رسانه‎ها از جمله آسوشیتدپرس می‎گویند احتمال دارد که وعده دائم‌التاخیر اتحادیه اروپا مبنی بر ثبت و راه‎اندازی مکانیسم مالی ویژه با ایران، روز پنجشنبه محقق شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، ثبت و راه‌اندازی مکانیسم مالی ایران-اروپا موسوم به (SPV) که قرار بود دیروز دوشنبه انجام شود باز هم به تاخیر افتاد و به گفته «آسوشیتدپرس» ظاهراً تایید نهایی آن به پنجشنبه موکول خواهد شد که موعد برگزاری نشست ۲ روزه رومانی با حضور وزراری خارجه اتحادیه اروپا است.
در حالیکه «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان از قریب‌الوقوع بودن راه‌اندازی این مکانیسم مالی و تداوم مشورت‌ها پیرامون آن سخن می‌گوید؛ برخی رسانه‌ها علت خلف وعده اروپایی‌ها و تاخیر در نهایی کردن این سازوکار ویژه را اختلاف نظر درباره یکی از ۱۰ بند آن که به بحران یمن مربوط است، عنوان کرده‌اند.
ظاهراً اسپانیا با سبک نگارش این بخش از بیانیه SPV به دلیل آنکه تنها از ۴ کشور فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا به عنوان طرفین مذاکره با ایران یاد شده، انتقاد کرده است.
از قرار، اروپا می‌خواهد در بیانیه خود در باره SPV به ابعاد دیگری از جمله مذاکرات درباره یمن و فعالیت‌های موشکی ایران نیز اشاره کند.
به گزارش مهر، مقامات دولت ترامپ به کشورهای اروپایی هشدار داده اند که آنها را زیر نظر می‌گیرند تا چنانچه به دنبال دُورزدن تحریم‌ ها علیه ایران باشند با جریمه‌ های واشنگتن مواجه شوند.
این در حالی است که طی ماه‌های اخیر اروپایی‌ها نیز نشانه‌هایی از هم‌داستانی با آمریکا بروز می‌دهند که از آن جمله می‌توان به اتهام جاسوسی ایران از ارتش آلمان و بیانیه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اعمال تحریم درصورت عدم حصول توافق در مورد فعالیت‌های موشکی ایران اشاره کرد.

شتر شوشی رو به فراموشی/ ظرفیت اقتصادی که نادیده گرفته شد

اهواز- خوزستان یکی از قطب‌های پرورش شتر به حساب می‌آید اما تاکنون از این ظرفیت به صورت مطلوب بهره ‌ای برده نشده است.
خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - قاسم منصور آل کثیر: کارشناسان شتر یا کشتی صحرا را سرمایه‌ای نمادین می دانند. علی رغم اینکه خوزستان یکی از قطب‌های پرورش شتر به حساب می‌آید اما تا کنون از این ظرفیت به صورت مطلوب بهره ‌ای برده نشده است. مرکز تراکم شتر در شهرستان شوش با بیش از سه هزار و ۱۰۰ نفر شتر است. شترها بین ۲۵ تا ۴۰ سال عمر می‌کنند و نگهداری آن‌ها بسیار کم‌هزینه است.
مزایای اقتصادی شتر شامل قدرت باربری زیاد، قابلیت سازگاری در شرایط سخت محیطی، قدرت تحرک و راه پیمایی طولانی و قابلیت تولید محصولات گوناگون مانند گوشت و پشم بوده و بخاطر ساختمان فیزیولوژیکی و آناتومیکی اعجاب انگیزی که دارد مورد توجه محققان واقع شده است. شتر در صنعت گردشگری نیز از جاذبه های مهم به حساب می آید که بسیاری از کشورها ازجمله کشورهای همسایه و حتی هندوستان توانسته‌اند از این جاذبه برای جذب گردشگر بهره زیادی ببرند.
بسیاری معتقد هستند در شتر شگفتی های بسیاری است و شتر نزد بسیاری از مردمان صحرا جایگاه ویژه ای دارد. شتر در مناسبات زندگی انسان ها حتی در ادبیات مردمان شتردار تاثیرگذار بوده است به طوری که از ضرب آهنگ راه رفتنِ شتر سبک شعری به نام «رُکبانیّة» خلق شد.
در زبان عربی، برای شترِ ماده و نر، ۱۲۵۵ اسم و صفت وجود دارد.
رُکبانی از اوزان شعر عامیانه عربی است. به قصیده ای که در این وزن و محتوا سروده شود، «رُکبانیة» گویند. آنچنان که از سرواژه پیدا است، ریشها رُکبانی / رُکبانیة، همان رَکَبَ است؛ به معنای «سوار شد»
در قرآن کریم نیز نام ۲۶ نوع گونه جانور ذکر شده است اما از جمله محدود جانورانی که قرآن کریم، بشر را به تفکر در خلقتش فرا می‌خواند شتر است. جالب آن‌که تعمق در آفرینش آن ‌را در کنار آفرینش آسمان و زمین و کوه‌ها موجب تذکر و توجه به مبدأ و معاد برمی‌شمارد و بلکه بر همة آن‌ها مقدم می‌دارد. چنان‌چه در آیات مبارکه سوره غاشیه فرموده است: «أَفَلَا یَنظُرُونَ إِلَی الْإِبِلِ کَیْفَ خُلِقَتْ» آیا آنان به شتر نمی‌‏نگرند که چگونه آفریده شده است؟
شتر خوب، رفت
همانطور که گفته شد، شوش یکی از قطب های تولید و پرورش شتر است. مرکز تجمع شترها در بخش فتح المبین است که تا کنون مدیریت شهرستان و استان برای توسعه این ظرفیتِ بلقوه برنامه ریزی خاصی انجام نداده است.

سید جمیل موسوی، بخشدار فتح المبین در گفت وگو با خبرنگار مهر گفت: وجود شتر ظرفیت بزرگی است که در دیگر نقاط استان وجود ندارد و مورد بی توجهی واقع شده است. حتی امور دام نیز به شترداران کمک نمی کند. روستاهای «عنکوش» و «فرحان کبر» از توابع بخش «فتح‌المبین» بیشترین تعداد نفرات شتر را دارند. تقریبا سه هزار و ۱۰۰ نفر شتر در کل شهرستان شوش وجود دارد که بیشتر شترها در منطقه فتح المبین و تعدادی از روستاهای شاوور مستقر هستند.
وی افزود: توسعه نیافتگی شترداری علت‌های زیادی دارد. نیاز به مراتع برای خوراک شترها یکی از دغدغه های اصلی شترداران است. در روستای «فرحان کبر» نیز شترداران یا مرتع ندارند یا زمین‌های کشاورزی هستند که نمی‌شود وارد آنها بشوند. به طور کلی شترداران مشکلات بسیاری دارند. فرمانداری برای آنها برنامه‌هایی در نظر گرفته و قرار است دو هزار هکتار از زمین‌های منابع طبیعیِ منطقه «فرحان کبر» را در اختیار شتر داران قرار دهد.
موسوی اظهار کرد: شترداران در کل حوزه‌ها مورد بی مهری واقع شدند. البته خودشان هم فعال نیستند و مطالبه نمی کنند. من اصلا ندیدم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این زمینه ورود کند و می دانم ورود هم نمی کند. اصلا میراث فرهنگی هیچ توجه و برنامه ای برای ماجرای شتر نداشته و ندارد و حتی این ظرفیت را جزئی از جاذبه های گردشگری نمی داند. متاسفانه شترهای خوب و ارزشمندمان توسط کشورهای همسایه خریداری شدند. برای کمک به شترداران هیچ اداره ای ورود نکرده است. این کار، تخصص ما نیست و باید میراث فرهنگی و دیگر ادارات این مسئله را جدی بگیرند. متولیان مربوط باید وارد شوند و در ایام نوروز این امکان وجود دارد که شترها در مسیر مسافران باشند و جاذبه خوبی برای مسافران نوروزی است.
شتر؛ سرمایه نمادین بالقوه
محسن عاشوری؛ مدرس دانشگاه در حوزه گردشگری با تمرکز بر برند سازی سرمایه های نمادین در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شتر سرمایه نمادین بالقوه است، گفت: جامعه شناسان معمولا سرمایه های مختلفی را برای یک جامعه شناسائی می کنند که شامل سرمایه های اقتصادی، انسانی، طبیعی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و نمادین است. سرمایه های اقتصادی مثل پول و طلا، سرمایه های انسانی شامل توانائی تخصصی و فنی نیروی انسانی است که ماحصل دانش و تجربه افراد هستند؛ سرمایه های طبیعی شامل موهبت های خدادادی است که در یک منطقه وجود دارد. سرمایه های اجتماعی شامل مجموعه نهادی مدنی متشکل از مجموعه مناسبات و شبکه روابط اعتمادآمیز و همیارانه ای است که میان افراد یک جامعه شکل می گیرد.
عاشوری همچنین به دیگر سرمایه های یک جامعه پرداخت و افزود: سرمایه های فرهنگی که شامل مجموعه عوامل انسانی مثل شاعران با اشعارشان یا معماران با آثارشان، سرمایه های سیاسی شامل شخصیت‌های سیاسی هستند و سرمایه های نمادین که شامل هر کدام از سرمایه های اقتصادی، اجتماعی، طبیعی، انسانی، فرهنگی و سیاسی است که در یک جامعه به مرز شهرت همراه با احترام و افتخار برسند، به سرمایه نمادین تبدیل خواهند شد. نمونه های آن در گردشگری، همانگونه که در بالا اشاره شد تبدیل سالن اپرای سیدنی از یک سرمایه اقتصادی به واسطه شهرت و احترام و افتخار مردم آن کشور به این سرمایه اقتصادی، و تبدیل آن به یک سمبل و سرمایه نمادین است.
مدرس دانشگاه در حوزه گردشگری با بیان اینکه پس از شکل گیری و طرح سرمایه نمادین از سوی جامعه شناسان، در دهه ۹۰ میلادی اقتصاددانان دریافتند که اصولا توانایی یک جامعه برای تولید وانباشت سرمایه نمادین، نقط ه آغازین قرار گرفتن در مسیر تحولات مثبت اجتماعی و توسعه است توضیح داد: در واقع توسعه یعنی توانایی یک ملت درتولید، انباشت و حفاظت از سرمایه های نمادین است. البته نقطه تمرکز مادر این نوشتار برسرمایه نمادین است زیرا که اصلی ترین سرمایه ای که صنعت گردشگری هر کشوری حول آن شکل می گیرد، «سرمایه نمادین» است.
وی همچنین گفت: دقت بفرمائید که ایتالیائی ها به چه شکل از میکل آنژ و تندیس داوود او به عنوان یک سرمایه فرهنگی استفاده کردند و در جای جای شهرهای مختلف ایتالیا به صورت زنجیره ای از این تندیس بصورت کپی استفاده کرده اند و به شهرت رسانده و با احترام و افتخار با تولیدات مختلف از آن و تبلیغات گسترده، آن را به یک سرمایه نمادین تبدیل کرده اند وموجب جذب منافع زیاد اقتصادی به ایتالیا شود و اکنون با همین سرمایه های نمادین، ایتالیا خود را به یکی از قطب های اصلی گردشگری در جهان تبدیل کرده است که سالیانه دهها میلیارد دلار درآمد ارزی برای این کشور به همراه دارد.
عاشوری یاداور شد: حال با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا می توان به این نتیجه رسید که سرمایه نمادین را می توان به کارخانه ای تشبیه کرد که با جذب انواع سرمایه دست به تولید انبوه، خلاق و تاثیرگذار محصولات گردشگری شود. جامعه ای می تواند به درآمدهای سرشار از گردشگری برسد که نسبت به کشف منابع گردشگری و سرمایه های نمادین بالقوه اقدام کرده و با همراهی سه راس مثلث مردم، سیاست مداران و دست اندرکاران حوزه گردشگری در تولید جاذبه های گردشگری و سرمایه نمادین به عنوان یک ماموریت محلی و به دنبال آن تبدیل به ملی و جهانی اقدام کند.
وی تاکید کرد: شناخت صحیح منابع و ظرفیت های موجود در هر منطقه از دیدگاه گردشگری در زمینه وجود سرمایه های اقتصادی، انسانی، اجتماعی، طبیعی، فرهنگی و سیاسی و تیدیل آن طی فرآیند اصولی به سرمایه نمادین، سبب ساز رشد و توسعه خواهد شد. در رابطه با وجود شتر به عنوان سرمایه و موهبتی طبیعی در منطقه جنوب غربی خوزستان، ظرفیتی است که به عنوان سرمایه نمادین بالقوه، با برنامه ریزی صحیح می‌توان به تولید سرمایه نمادین بالفعل آن پرداخت.
فراغت، نائب رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر توضیح داد: پشتیبانی کمی از شترداران می شود. سال‌ها پیش یادواره‌ شتر را در شوش داشتیم. این یادواره برای قدردانی از شتردارن و معرفی ظرفیت شتر در منطقه بود. حدود سال های ۹۰ و ۹۱ این مراسم توسط جهاد کشاورزی اجرا شد و دیگر به دست فراموشی سپرده شد.
وی ادامه داد: جهاد کشاورزی می تواند شترداران را در زمینه تشویق برای ترویج، معرفی برای تامین وام، خوراک دام و... همراهی کند. البته که تمام عرصه‌ها الان راکد هستند. به بخش کشاورزی کمترین عنایت وجود دارد. ما در استان بهترین دام ها را داشتیم و برند «خروف ایرانی» در کشورهای همسایه شهرت دارد.
در موضوع شتر دیدگاه مدیریتی نداریم
عبدالرحیم رحیمی نیا، رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش نیز همچون دیگر مسئولان به بی توجهی نسبت به ظرفیت شتر اعتراض دارد و می گوید: شوش در دو مسئله میراث فرهنگی و صنعت گردشگری برجسته است و نمی توان هیچ کدام را در اولویت دانست و هر دو بسیار ارزشمند و مهم هستند. میراث ما بین المللی است و ما بلقوه ظرفیت های بسیاری داریم که متاسفانه در حوزه ی عملی و بلفعل در حد صفر هستند.
رحیمی نیا افزود: ما مقام اول گندم، ذرت و چغندر را در کشور داریم. متاسفانه در زمینه کشاورزی خیلی بی توجهی می شود. در بحث دام، شهرستان شوش یک ظرفیت بلقوه‌ مغفول است. ما استعداد بالایی در زمینه دام‌های سبک، نیمه سنگین و سنگین داریم. حتی توجه لازم به گاومیش‌داران نشده است. دامدارمان به دلیل مسائل معیشتی دامِ مولدش را فروخته است. گوسفندهای ما توسط اصفهانی‌ها خریداری می شوند که دامِ مناطق خودشان را با آنها بفروشند.
رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش با بیان اینکه این ضعف را در مدیریت خارج از شهرستان نیز می‌بینم و در سطح استان باید جدی گرفته شود افزود: اگر گردشگری ما توسعه پیدا کند حتی اقتصاد مملکت را می تواند تامین کند. متاسفانه سیاسیون تصمیم گیرنده همه حوزه‌های تخصصی شده‌اند. الان کشورهای اسلامی خواستار حضور و بازدید از جاذبه های اینجا هستند و هیچ برنامه ای برای این گردشگران نداریم. ما می‌توانیم این امکان ها را جهت دهیم. تولید گوشت، شیر شتر و حتی گردشگری می‌تواند بسیار موثر باشد. باید در این زمینه به صورت آینده نگری تصمیم گیری کرد.
وی توضیح داد: متاسفانه حتی تعاونی‌ها در امر دام خیلی منفعلانه کار می کنند. باید کارگروه تخصصی دام را در شهرستان شوش و حتی دیگر شهرستان‌ها فعال کنیم. دامداران از جلسات و مصوبه ها دلسرد هستند و خیری از آنها ندیدند. تامین علوفه از دیگر دغدغه های دامداران است. البته قرار بود مجتمع شترداری راه اندازی شود که اهالی روستاها با سرمایه گذاران در غرب کرخه حمایت نکردند. به نظرم دیدگاه‌های مدیریت ما مشکل دارد.
تلاش برای برندسازی شتر شوشی
پیمان نبهانی، معاون سابق گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خوزستان که گردشگری طبیعی زیر نظر وی است نیز در خصوص غیرفعال بودنِ گردشگری شتر می گوید: شتر یا کشتی صحرا از جمله مرکب هایی است که در مناطق بیابانی مورد استفاده بومیان قرار می گرفته است. این حیوان دارای خصوصیات منحصر به فردی در زندگی گله ای خود دارد. شتر قدرت بالایی در تحمل سختی ها و گرمای بیابان دارد یک نوع از شترها برای مسابقات استفاده می شوند و بعضی دیگر هم فقط بارکشی می کنند.
نبهانی افزود: البته گوشت شتر برای خوراکی نیز استفاده می شود. شیر شتر خواص درمانی زیادی دارد و از پشم شترنیز استفاده می شود. جذابیت هایی که نام برده شد به همراه شترسواری در ماسه زارها یکی از جاذبه های منحصر به فرد در مناطق بیابانی است که علاقمندان فراوای را از اقصی نقاط کشور به محل نگهداری شتر می تواند جذب کند. معرفی شتر، محل نگهداری آن و ادوات مرتبط با شترداری می تواند این ظرفیت را به خیلی از افراد خارج از استان معرفی کند.
با توجه به اظهارات و تاکیدات کارشناسان حوزه گردشگری، کشاورزی، امور دام و حتی اشاره مستقیم متون دینی به این موجودِ شگفت انگیز اما هنوز مسئولان محلی شهرستان شوش به طور خاص و مسئولان استان خوزستان به صورت عام تدابیری برای معرفی و بهره از این سرمایه نمادین را اتخاذ نکردند. اگر سیستم مدیریت استان و شهرستان با همین فرمان پیش روند احتمال از بین رفتنِ چنین ظرفیتی روز به روز بیشتر می شود و شاهد نابودیِ فرصت هایمان می شویم.

مناقصه قطر برای توسعه ال‌ان‌جی/بازیگران جدید به میدان می‌آیند

مناقصه آینده پروژه توسعه ال‌ان‌جی قطر، توجه شرکای قدیمی قطر و همچنین بازیگران جدیدی مانند شورون، اکویینور نروژ و انی ایتالیا، را به خود جلب کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، قطر در حال آماده‌سازی مناقصه جدیدی برای شرکت‌های انرژی‌ است که خواهان مشارکت در توسعه پروژه‌های گاز طبیعی این کشور هستند. این مناقصه، توجه شرکای قدیمی قطر و همچنین بازیگران جدیدی مانند شورون، اکویینور نروژ و انی ایتالیا را به خود جلب کرده است.
برنامه‌ توسعه بیش از ۳۳ درصدیِ تاسیسات گاز مایع طبیعی (ال‌ان‌جی) قطر که در حال حاضر هم، بزرگترین تاسیسات ال‌ان‌جی جهان است، در یک بازه ۵ ساله طراحی شده و یکی از پرسودترین سرمایه‌گذاری‌ها در بازار جهانی گاز بوده که به سرعت در حال رشد است.
انتظار می‌رود رقابت بر سر به دست آوردن امتیاز این پروژه، سخت و تنگاتنگ باشد.
این تا حد زیادی بر موفقیت قطر برای غلبه بر چالش‌هایی که با بایکوت عربی این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس در سال ۲۰۱۷ میلادی به وجود آمد، تاکید دارد.
قطر پترولیوم قرار است به زود مناقصه پروژه ساخت خط چهارم ال‌ان‌جی این کشور را برگزار کند که پس از تکمیل آن، ظرفیت تولید ال‌ان‌جی این کشور از ۷۸ میلیون تن به ۱۱۰ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.
چهار شرکتی که در پروژه‌های فعلی گاز قطر مشارکت دارند، اکسون موبایل، رویال داچ شل، توتال فرانسه و کونوکوفیلیپس هستند که انتظار می‌رود حتما در این مناقصه شرکت کنند.

ایتالیا زير فشار سازمان ملل درباره مهاجران

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از آسوشیتدپرس ؛ ایتالیا از سوی نهادهای مختلف سازمان ملل و سازمان های بشردوستانه زیر فشار قرار گرفته تا اجازه پیاده شدن 47 آواره از کشتی را که از هفته گذشته در آب های ساحلی ایتالیا بلاتکلیف مانده اند بدهد.
علاوه بر سه آ‍ژانس وابسته به سازمان ملل مسئولان کلیسای کاتولیک هم مقامات دولت ایتالیا را در این باره زیر فشار گذاشته اند.
یک نهاد غیر دولتی آلمانی این 47 مهاجر را در حالی که جانشان در خطر بود در تاریخ 19 ژانویه از آب های مدیترانه نجات داده بود.

گزارش اسپوتنیک ایتالیا درباره کنفرانس ورشو

رم- ایرنا- تارنمای خبرگزاری اسپوتنیک ایتالیا با اشاره به کنفرانس آتی لهستان نوشت: ایران هدف ساده ای برای آمریکا و اسرائیل نیست و نخواهد بود و سیاست ها و برنامه های آن ها علیه تهران و تغییر حکومت، محتوم و محکوم به شکست است.
به گزارش ایرنا، کنفرانس «صلح و امنیت در خاورمیانه» با تمرکز بر فعالیت‌ های منطقه‌ای ایران قرار است در روزهای 13 و 14 فوریه (24 و 25 بهمن ماه) در ورشو پایتخت لهستان برگزار شود.
تارنمای اسپوتنیک ایتالیا نوشت: آمریکا به دنبال متقاعد کردن متحدان خود برای تشکیل کمپین علیه تهران است.
این رسانه نوشت: ایران کشوری با تاریخی چند هزار ساله و اتحاد قوی ملی و دارای فناوری های پیشرفته و قدرت نظامی بالاست و در کشورهای منطقه نفوذ قوی دارد.
اسپوتنیک افزود: ایران یک هدف ساده برای مداخله بویژه تجاوز نظامی نیست و هر گونه درگیری احتمالی می تواند تبدیل به یک جنگ فرسایشی در منطقه شود که اسرائیل و پایگاه های آمریکایی را نیز در بر می گیرد و هزینه گزافی را برای تل آویو و واشنگتن دارد.
در این گزارش آمده است: آمریکا در ورشو به دنبال اعمال فشار بر اروپاست. هدف نهایی دولت آمریکا تغییر حکومت ایران است؛ هدفی که یقیناً با منافع اروپا که دیر یا زود باید نگرش خود را بروشنی تعریف کند، همخوانی ندارد.
فهرست شرکت کنندگان در کنفرانس لهستان به دلیل اختلافات و مخالفت ها، هنوز تعیین نشده اما برخی کشورها، از هم اکنون اعلام کرده اند که در آن شرکت نمی کنند.
حتی نشریات مهم آمریکایی مانند 'وال استریت ژورنال' در گزارش های تحلیلی اعلام کردند که 'تلاش های آمریکا برای متعهد ساختن اروپا در یک کمپین ضد ایرانی تاکنون با شکست مواجه شده است'.
وزیران خارجه کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا احتمالاً در این کنفرانس شرکت نمی کنند.
همچنین برخی معتقدند که بر اساس اعلام فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وی نیز احتمالاً در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.
گروه بحران های بین المللی' نیز در گزارشی به مناسبت سومین سالگرد توافق هسته ای ایران موسوم به برجام، ضمن تأکید بر پایبندی ایران به اجرای این توافق، اعلام کرد که صبر تهران در زمینه برجام نیز ممکن است به پایان برسد.
کاخ سفید قصد نابودی اقتصاد ایران و خارج کردن سرمایه گذاران خارجی از این کشور را دارد و در صدد ایجاد اعتراضات خیابانی است؛ یک برنامه تحریک آمیز، شبیه به آنچه در سوریه و لیبی اجرا شد.
همزمان آمریکا در تلاش است تا این کار را تا سال 2020 انجام دهد. زمانی که بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، تحریم فروش اسلحه به ایران لغو خواهد شد.
باید یاداوری کرد که شرکای اروپایی آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی 'ناتو'، نظری متفاوت درباره خاورمیانه دارند. موضع اروپا روشن است؛ بازنگری در برجام از نظر اروپایی ها تنها زمانی می تواند توجیه داشته باشد که ایران به وظایف خود عمل نکند و توافق را نقض کند.
با وجود موضع موافق اروپا در حفظ برجام، بسیاری از شرکت های اروپایی برای حضور در ایران به دلیل تحریم های ثانوی نگران هستند.
اسپوتنیک ایتالیا در پایان گزارش نوشت: اگرچه به دلیل تحریم ها و فشار آمریکا، ایران در حوزه اقتصادی با مشکلاتی روبه رو شده و تورم افزایش یافت، اما با این حال، نظام سیاسی ایران از حمایت اکثر مردم خود برخوردار است و نفرت ضد آمریکایی در این کشور رو به افزایش است.

دوربین های شناسایی هویت پلیس یک سوم مردم ایتالیا را مجرم کرد!

پلیس ایتالیا مدتی است از یک سیستم هوشمند شناسایی هویت برای مقابله با دزدان و جنایتکاران استفاده می کند، اما کاستی های این سیستم موجب اعتراض مردم شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زددی نت، پایگاه داده این سیستم متشکل از تصویر ۱۶ میلیون نفر از جمعیت بزرگسال این کشور است که ۹ میلیون نفر از این افراد تنها یک بار در زندگی خود توسط پلیس برای بازرسی یا تفتیش متوقف شده اند. اما ۷ میلیون نفر دیگر افرادی هستند که چند بار توسط پلیس متوقف شده و مورد بازپرسی قرار گرفته اند.
کارشناسان و رسانه های ایتالیایی از اینکه سیستم یادشده در عمل یک سوم بزرگسالان را در این کشور مجرم بالقوه قلمداد می کند به خشم آمده اند و جمع آوری و نگهداری اطلاعات ۱۶ میلیون ایتالیایی را بر روی سرورهای پلیس ایتالیا به معنای نقض حریم شخصی مردم می دانند.
سیستم شناسایی هویت پلیس ایتالیا بعد از نصب هزاران دوربین در این کشور از جولای سال گذشته فعال شد. البته این سیستم به مدت هشت ماه به شکل آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت.
این سیستم که به اختصار SARI نام دارد، چند باری به دستگیری دزدان و کیف ربایان کمک کرده، اما مردم و کارشناسان امنیتی خواستار کاهش تعداد بسیار زیاد تصاویر ذخیره شده در آن هستند که یک سوم مردم ایتالیا را شامل می شود.
علیرغم انتقادهای وارده، پلیس ایتالیا سیستم جدید را بسیار کارآمد قلمداد کرده است. در مقابل برخی نمایندگان مجلس ایتالیا قصد دارند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد سیستم SARI مقامات ارشد پلیس را فرابخوانند.

ایران با کنارزدن ایتالیا، تایوان و اوکراین دهمین فولادساز جهان شد

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد ایران با کنارزدن ایتالیا، تایوان و اوکراین دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان در سال ۲۰۱۸ شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود که امروز منتشر شد کل میزان تولید فولاد جهان در سال 2018 را 1808 میلیون تن اعلام کرده است. تولید فولاد جهان در این سال نسبت به سال قبل از آن رشد 4.6درصدی داشته است.
بر اساس این گزارش صنعت فولاد ایران با وجود تحریم‌های آمریکا عملکرد بسیار خوبی در سال 2018 داشته و توانسته میان تولیدکنندگان بزرگ فولاد جهان سه کشور ایتالیا، تایوان و اوکراین را پشت سر بگذارد و در جایگاه دهم قرار گیرد.
تولید فولاد ایران در این سال نسبت به سال قبل از آن 17.7 درصد افزایش یافت و به 25 میلیون تن رسید. ایران در سال پیش از آن 21.2 میلیون تن فولاد تولید کرده بود.
ایران در سال 2017 سیزدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان شناخته شده بود و ایتالیا، تایوان و اوکراین به‌ترتیب در رتبه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم قرار گرفته بودند اما در سال 2018 با رشد قابل توجه تولید فولاد ایران رتبه دهم از این نظر به ایران رسیده و ایتالیا، تایوان و اوکراین به‌ترتیب در رتبه‌های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم از این نظر قرار گرفته‌اند.
سهم ایران از کل تولید فولاد جهان در سال میلادی گذشته 1.38 درصد برآورد شده است.
چین با تولید 928 میلیون تن فولاد به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان در سال 2018 شناخته شده است و هند با تولید 106 میلیون تن و ژاپن با تولید 104 میلیون تن به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. آمریکا، کره جنوبی، روسیه، آلمان، ترکیه و برزیل به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا نهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

گرانی سوخت؛ ایتالیایی‌ها بعد از ۸۴ سال هنوز مالیات جنگ اتیوپی را می‌دهند

اعتراض جلیقه زردهای فرانسوی به افزایش بهای سوخت در این کشور موجب شد تا بحث مربوط به گران بودن سوخت در ایتالیا نیز بالا بگیرد. بهای سوخت در ایتالیا بیش از فرانسه است و این کشور یکی از بالاترین بهای بنزین و گازوئیل در میان کشورهای اروپا را دارد.
در کنار مالیات بر ارزش افزوده که سهمی ٢٢ درصدی بر روی بهای بنزین و گازوئیل در ایتالیا دارد، فهرستی بلند از ١٧ نوع مالیات دیگر نیز وجود دارد که باعث می شود تا بهای سوخت برای مصرف کننده بسیار گران تمام شود.
شاید باورش چندان ساده نباشد، اما ایتالیایی ها هر بار که به پمپ بنزین می روند مبلغی را نیز برای مالیات و هزینه های جنگ اتیوپی پرداخت می کنند، جنگی که ٨٤ سال پیش به وقوع پیوست، اما هنوزهزینه هایی که این جنگ بر اقتصاد ایتالیا گذاشت را مردم این کشور می پردازند.
در پائیز ١٩٣٥ میلادی ارتش ایتالیا تحت رهبری بنتو موسولینی با حدود نیم میلیون سرباز به کشور آفریقایی اتیوپی حمله کرد، ایتالیا قصد داشت تا همچون دیگر کشورهای اروپایی مستعمراتی برای خود داشته باشد و همچنین رویای احیای امپراطوری روم را در سر می پروراند. به فاصله کوتاهی و در جریان جنگ جهانی دوم، بریتانیایی ها با افزایش کمک به اتیوپی، سربازان ایتالیایی را از شرق آفریقا بیرون راندند.

ایتالیا خواستار تحریم فرانسه از سوی اتحادیه اروپا شد

معاون نخست وزیر ایتالیا با متهم کردن فرانسه در خصوص بحران مهاجران، خواستار تحریم این کشور از سوی اتحادیه اروپا شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «لوئیجی دی مایو» معاون نخست وزیر ایتالیا، با متهم کردن فرانسه به ادامه سیاست های استعماری و نقش آن در بروز بحران مهاجران خواستار تحریم فرانسه از سوی اتحادیه اروپا شد.
معاون نخست وزیر ایتالیا در ادامه عنوان داشت که این موضوع (تحریم فرانسه) را در اتحادیه اروپا مطرح می کند.
سواحل ایتالیا به دلیل نزدیکی به آفریقا، مقصد ابتدایی مهاجرینی است که بصورت غیرقانونی از کشورهای آفریقایی اقدام به مهاجرت به اروپا می کنند.
در ماه های اخیر ایتالیا از پذیرش مهاجرین خودداری کرد و همین امر مشکلاتی را برای سایر کشورها بوجود آورد.

ایتالیا راغب‌ترین کشور اروپایی برای ارتباط تجاری با ایران است

رییس اتاق مشترک ایران و ایتالیا با اشاره به ریسک سرمایه‌گذاری در ایران، ایتالیا را راغب‌ترین کشور اروپا برای ارتباطات تجاری با ایران دانست و گفت: بانک‌های ایتالیایی اعلام آمادگی کرده‌اند و البته همه در انتظار کانال ارتباطی اروپا هستند.
احمد پورفلاح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به وضعیت ریسک سرمایه‌گذاری در ایران از نگاه اروپایی‌ها، اظهار کرد: امروز ریسک سرمایه‌گذاری در ایران در رتبه 4 و 5 قرار دارد و این درحالی است که رتبه 6، بدترین رتبه در ریسک سرمایه‌گذاری است و از همین رو اشتهای چندانی به سرمایه‌گذاری در ایران از سوی کشورهای خارجی و از جمله ایتالیا وجود ندارد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر گله‌مندی سرمایه‌گذاران داخلی نیز باعث شده تا اشتیاق سرمایه‌گذاران خارجی و ایتالیایی برای حضور در ایران کاهش یابد.
رییس اتاق مشترک ایران و ایتالیا اضافه کرد: البته علی‌رغم همه این موارد، در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا و سرمایه‌گذاران ایتالیایی بیشترین رغبت را برای برقراری ارتباطات تجاری با ایران دارند و این ارتباط هم در حوزه فروش محصولات این کشور و هم در حوزه خرید محصولات از ایران بیش از سایر کشورهای اروپایی است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به راه‌اندازی هرچه سریعتر کانال مالی با اروپا (SPV) گفت: در صورت راه‌اندازی این کانال ارتباطی، قطعاً تجار، بازرگانان و سرمایه‌گذاران ایتالیایی جزو نخستین فعالان حوزه اقتصادی خواهند بود که ارتباطاتشان را با ایران تقویت می‌کنند.
مشاور عالی رئیس اتاق ایران در پایان خاطرنشان کرد: نشانه‌های خوبی دیده می‌شود و تا امروز سیمنارهای بانکی خوبی در ایتالیا برگزار شده و بانک‌های ایتالیایی که مبادلاتشان بر اساس یورو است نیز اعلام آمادگی کرده‌اند و البته همه در انتظار این کانال ارتباطی میان ایران و اروپا هستند.

ساز‌وکار ویژه مالی ایران و اروپا اواسط ژانویه راه‌اندازی می‌شود

نتخاب- پولتیکو نوشت: با وجود افزایش تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا گامی به سوی تاسیس مکانیسم تسریع تجارت با ایران نزدیک‌تر شد. در ادامه این مطلب آمده است: اتحادیه اروپا احتمالا آغاز این مکانیسم را در همین ماه جاری اعلام می‌کند که همزمان با اجرایی شدن برجام در ژانویه ۲۰۱۶ است. این یک خطر بسیار شدید برای تسلط اقتصادی آمریکا در دراز‌مدت است‌ زیرا این موضوع که اروپا یک زیرساخت بانکی را توسعه دهد که از نیویورک عبور نمی‌کند، می‌تواند نفوذ آمریکا در فضای اقتصادی و بانکی دنیا را تهدید کند. فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد جزئیات این سازوکار سخن نگفته اما شکل و شمایل آن به تدریج در حال آشکار شدن است. دولت‌های اروپایی از نهادهای اقتصادی- مالی دولتی استفاده خواهند کرد تا اجازه تراکنش‌های مالی با ایران را داشته باشند. به نوشته این نشریه، در این مسیر فرانسه و آلمان رهبری این سازوکار را بر عهده خواهند گرفت؛ نه یک دولت کوچکتر با روابط تاریخی با ایران مانند اتریش. پولتیکو تاکید کرده است spv احتمالا در اواسط ژانویه اجرایی می‌شود. اتحادیه اروپا در حال تشکیل یک نهاد شبیه بانک است تا تراکنش‌های مالی با ایران را مدیریت کند. عجیب نیست که راه‌اندازی این سازوکار ساده نبوده باشد. اتحادیه اروپا و اعضای آن چنین محاسبات مالی را روزانه انجام نمی‌دهند زیرا سیستم مالی اروپا با آمریکا در هم تنیده است و سخت است افراد و نهادهایی را پیدا کنیم که حاضر شوند با ریسک‌های هرچند کوچک تحریم شوند.

۶۰۰ واحد تولیدی مبل با نشان تجاری صادراتی

رئیس¬ ¬اتحادیه درودگران و مبل سازان تهران : کیفیت مبل تولیدی در کشور با محصولات روز دنیا به ویژه ایتالیا برابر است.
عبدالحسین عباسی¬ در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، افزود: هم اکنون حدود ۶۰۰ واحد تولیدی مبل با نشان تجاری صادراتی داریم که بهترین محصولات را هم برای بازار‌های داخلی و هم برای بازار‌های صادراتی، ¬ تولید می‌کنند.
وی با بیان اینکه بازار ۴۰۰ میلیون نفری¬ در اطراف ایران داریم گفت: اگر¬ برای همین بازار‌ها تولید به اندازه کافی و صادرات انجام دهیم صنعت مبلمان کشور رونق بیشتری خواهد یافت.
عباسی همچنین افزود: تامین مواد اولیه و نقدینگی، ¬ مالیات و عوارض از جمله مشکلات پیش روی صنعت مبلمان است که اگر ما¬ ۳۰ درصد بیمه، ۲۵ درصد مالیات و¬¬ ۹ درصد¬¬رقم مالیات و عوارض پرداخت کنیم، این‌ها بر قیمت تمام شده تاثیرگذار است و¬ موجب گران شدن¬ محصول می‌شود بنابراین اگر دولت به تسهیل روند تولید کمک کند به گونه‌ای که قیمت تمام شده منطقی باشد می‌توانیم بازار‌های صادراتی را توسعه دهیم.
وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه‌های متفرقه مبل به غیر از دو نمایشگاه رسمی که مورد تایید اتحادیه است مورد تایید ما نیست، زیرا فروش در این گونه نمایشگاه ها، مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند البته مردم می‌توانند مشکلات را به کمیسیون رسیدگی به شکایات اتحادیه منعکس کنند.

رابطه تجاری ایران و ایتالیا چگونه پیش می رود

فصل اقتصاد - ما در این سوی جهان به فروش نفتمان نیاز داریم اما برای ایتالیا هم راحت نیست که تنظیمات پتروشیمی ها و پالایشگاه هایش را تغییر دهد و به جای ایران از کشور دیگری نفت بخرد.
احمد پورفلاح هرچند شرکت اِنی از شرکت هایی بود که پس از خروج آمریکا از برجام ناگزیر به ترک ایران شد اما خوشبختانه ایتالیا جز هشت کشوری است که می تواند تا شش ماه آینده از ایران نفت بخرد. این مسئله از این نظر مهم است که اکنون ایتالیا تنها کشور اروپایی است که مجوز خرید نفت از ایران را دارد و هم چنان این خرید را انجام می دهد.
اگر رابطه تجاری ایران و ایتالیا را با تجارت با دیگر کشورها مقایسه کنیم باید گفت حتی در همین شرایط سخت هم تجارت ما روند رشد را طی کرده است و به تدریج به رکورد تجارت 7 میلیارد یورویی که ده سال پیش آن را ثبت کردیم نزدیک می شویم. رابطه بازرگانی ایران و ایتالیا قطع نشده و امیدواریم با اجرای تمهیداتی این رابطه پس از مهلت شش ماه این کشور برای خرید نفت از ایران هم چنان ادامه پیدا کند.
ما در این سوی جهان به فروش نفتمان نیاز داریم اما برای ایتالیا هم راحت نیست که تنظیمات پتروشیمی ها و پالایشگاه هایش را تغییر دهد و به جای ایران از کشور دیگری نفت بخرد. پالایشگاه های این کشور با فرمولاسیون نفت ایران سازگار است. برای ایتالیا تغییر این تنظیمات و خرید نفت از دیگر تولیدکنندگان هزینه بر است و نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد که به نظر نمی رسد ایتالیا اکنون تمایلی به تحمل آن داشته باشد. باتوجه به این مسئله خرید نفت از ایران برای ایتالیایی ها به صرفه تر است.
به طور کلی نسبت به روابط تجاری ایران و ایتالیا خوش بین هستم چراکه هم ایران و هم ایتالیا مصمم به ادامه همکاری های تجاری اند. هرچند در مورد کانال ارزی ایران و اتحادیه اروپا، این کشور نسبت به فرانسه و آلمان که از کشورهای پیشرو در طرح این مسئله اند، کمتر اثرگذار است اما در ارتباط مالی با بانک های درجه 2 و 3 که در حوزه دلار کار نمی کنند، ایتالیا پیشگام است.

نظام رفاهی و بازنشستگی ایتالیا تغییر می‌کند

دولت ایتالیا لایحه‌ای را با هدف افزایش مزایای رفاهی در این کشور تصویب کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، دولت ایتالیا که متشکل از ائتلاف احزاب دست راستی لیگ و جنبش پنج ستاره است در راستای عمل به بخشی از وعده‌های انتخاباتی خود لایحه‌ای را با هدف افزایش مزایای رفاهی و بازنشستگی به تصویب رساند.
طبق لایحه جدید که منجر به تغییرات اساسی در نظام رفاهی ایتالیا خواهد شد حقوق افراد فقیر افزایش خواهد یافت و به آن ها اجازه داده خواهد شد که زودتر از سایر همکاران خود بازنشسته شوند. با این حال با توجه به وضعیت نگران کننده سطح بدهی این کشور، مخالفان این لایحه معتقدند با این کار محدودیت‌ها بر نظام بودجه‌ای ایتالیا بیشتر خواهد شد.

جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا در همین رابطه در جمع خبرنگاران گفت: این ها دو اقدام مهم هستند که دولت به انجام دادنشان افتخار می‌کند. این دولت دولتی است که به وعده‌هایش عمل می‌کند.

ایتالیا یکی از بیشترین جمعیت فقیر را در بین کشورهای عضو منطقه یورو دارد به گونه‌ای که دفتر آمار ایتالیا اعلام کرده است با وجود آن که ایتالیا چهارمین سال متوالی رشد مثبت اقتصادی خود را تجربه می کند، تا پایان سال گذشته ۵.۱ میلیون نفر از اتباع این کشور در فقر مطلق زندگی می‌کرده‌اند. این میزان که معادل ۸.۴ درصد از کل جمعیت این کشور است بیش از ۷.۹ درصد سال ۲۰۱۶ است.

بانک مرکزی: ایتالیا در یک قدمی رکود اقتصادی قرار دارد

به گزارش بامداد شنبه ایرنا از تارنمای روزنامه 'ایل جورناله'، در پی تصویب مانور اقتصادی و لایحه 'درآمد شهروندی' و اصلاحات بازنشستگی، بانک مرکزی ایتالیا در خصوص سلامت اقتصادی این کشور هشدار داد و اعلام کرد که ایتالیا دچار 'رکود فنی' شده است.
بانک مرکزی در تازه ترین بولتن خود افزود: تخمین های مربوط به تولیدات ناخالص داخلی از یک درصد به 0.6 درصد (شش دهم درصد) کاهش یافته و عملا رشد اقتصادی تقریبا نزدیک به صفر رسیده است .
براساس داده های بانک مرکزی ، ایتالیا سال 2018 میلادی را با رشدی معادل یک درصد و یا 0.9 درصد (9 دهم درصد) می بندد اما عملا دچار رکود فنی می شود. رکود فنی زمانی است که تولیدات ناخالص ملی برای دو سه ماه پیاپی کاهش یابد. در تابستان اخیر تولیدات ناخالص ملی یک دهم درصد کاهش یافت و در سه ماهه بعدی نیز همین تایید شد و بدین ترتیب روند مثبتی که از سه ماه دوم 2014 بی وقفه ادامه داشت، متوقف شد.
گفتنی است که در پی انتشار داده های مربوط به تولیدات صنعتی سه ماهه سوم سال 2018، کارشناسان اقتصادی زنگ خطر رکود اقتصادی ایتالیا در سال 2019 را به صدا درآوردند.

معافیت‌های تحریم نفتی ایران به شکل محدود تمدید می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دوره معافیت‌هایی که دولت آمریکا برای برخی کشورها از خرید نفت ایران در نظر گرفته در ماه می به پایان می رسد و به نظر می رسد که واشنگتن این معافیت ها را برای برخی کشورها تمدید کند.
رویترز به نقل از کارشناسان نفتی و سیاسی گزارش داد که با پایان یافتن معافیت از تحریم نفتی ایران در ماه مه، احتمال می‌رود که دولت آمریکا به هدف جلب رضایت برخی از کشورها و جلوگیری از افزایش ناگهانی بهای نفت، با تمدید معافیت چند کشور موافقت کند هر چند احتمال دارد بر کاهش میزان خرید توسط این کشورها تاکید ورزد.
با اجرایی شدن مرحله دوم تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی در اوایل ماه نوامبر، دولت آمریکا در اقدامی غیرمترقبه هشت کشور را از تحریم نفتی ایران معاف کرد. این کشورها عبارتند از چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، تایوان، یونان و ایتالیا. مهلت این معافیت شش ماه تعیین شده و در اوایل ماه می منقضی خواهد شد.
در زمان اعلام تحریم نفتی جمهوری اسلامی، مقامات آمریکایی گفتند که هدف آنان رساندن صادرات نفت ایران به صفر است اما با اعطای معافیت، فروش نفت ایران هرچند با کاهشی قابل توجه ادامه داشته است.
به گفته کارشناسان، تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران احتمالا شامل چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن خواهد شد هرچند مشخص نیست که آیا میزان واردات معاف نیز ثابت خواهد ماند یا نه. در صورت اعطای این معافیت‌ها و بدون تغییر در میزان خرید، صادرات نفت ایران حداکثر به اندکی بیش از یک میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد.
موافقت با تمدید معافیت در مورد هند و چین تاحدود زیادی تحت تاثیر ملاحظات سیاست خارجی آمریکا قرار دارد هرچند برای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، جلوگیری از افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی به منظور حفظ دستاوردهای اقتصادی او ضرورت دارد.

برای حضور در اردوی مشترک

مردان و بانوان کاراته ایران پنج شنبه راهی ایتالیا می‌شوند
تیم ملی کاراته ایران پنج شنبه صبح برای حضور در اردوی مشترک با تیم ملی ایتالیا راهی این کشور خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، اولین دوره لیگ جهانی کاراته وان 2019 به میزبانی پاریس فرانسه و با حضور 776 کاراته کا از 82 کشور طی 3 روز برگزار خواهد شد که نمایندگان کشورمان در دو بخش مردان و بانوان در این پیکارها شرکت خواهند داشت. اردونشینان پیش از حضور در لیگ جهانی فرانسه برای برگزاری اردوی مشترک بامداد پنجشنبه 27 دی ماه عازم ایتالیا می شوند و پس از 5 روز تمرین، راهی پاریس خواهند شد.

امیر مهدی زاد، سامان حیدری، مهدی خدابخشی، ذبیح اله پورشیب، بهمن عسگری، هامون درفشی پور، سجاد گنج زاده در بخش مردان و سارا بهمنیار، طراوت خاکسار، شیما آل سعدی و رزیتا علیپور در بخش بانوان ملی پوشان کشورمان هستند که در این پیکارها حضور دارند.
ضمن اینکه حمیده عباسعلی نیز در پاریس به جمع کاراته کاها اضافه خواهد شد.
هدایت تیم مردان در این رقابت‌ها را سیدشهرام هروی، شهاب سلطانی، حسین روحانی و هدایت بانوان را ستاره موسوی برعهده دارند.

جدایی یک ایتالیایی از اروپا

فصل اقتصاد - دورانی که دراگی در رأس قدرت گذرانده، شامل مذاکره دائمی با 24 مقام اروپایی بوده و او در این دوران موفق شد گاهی با مانورهای سیاسی، نظر خود را به کرسی بنشاند
آینده نگر یک روز در پاییز سال 2019، ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا شاید کاری کند که در هفت سال ریاستش بر این بانک انجام نداده: اینکه نرخ بهره را بالا ببرد.
این مدیر کارکشته 71 ساله ایتالیایی در سال‌های ریاستش بر بانک مرکزی اروپا به عنوان جنگجوی موفقی عمل کرده که اتحادیه اروپا را به موقع از بحران بیرون کشیده است. دراگی و دیگر چهره‌های نسل بانک‌دارانی که در آمریکا تحصیل کرده‌اند اصولا آموخته بودند که باید بیش از هرچیز دیگری از تورم منفی اجتناب کرد. علتش هم تجربه دوران رکود بزرگ در آمریکا بود. به رغم مشکلاتی که گاهی پیش آمده، بانک مرکزی اروپا معتقد است که در حال حاضر رشد اقتصادی در میان 19 کشور حوزه یورو شرایط خوبی دارد. نرخ تورم نیز به سمت هدف تعیین‌شده بانک مرکزی اروپا - یعنی 2 درصد- در حال حرکت است و بسیاری از مقامات اروپایی حالا آماده این هستند که سیاست‌های پولی انقباضی را که توسط فدرال رزرو آمریکا در پیش گرفته شده دنبال کنند.
اما زمانی که افزایش نرخ بهره در اروپا بخواهد صورت بگیرد، تعداد زیادی از چهره‌های کارکشته که توانسته‌اند اروپا را از بحران بیرون نگه دارند، دیگر بر سر کار نخواهند بود. ظاهرا تغییرات مدیریتی زیادی در سال 2019 قرار است در بانک مرکزی اروپا و نهادهای دیگر صورت بگیرد. این در شرایطی است که یورو در این سال بیست‌ساله می‌شود. از جمله تحولات مدیریتی می‌توان به کنار رفتن دانیل نویی از بخش نظارتی بانک مرکزی اروپا اشاره کرد. مدتی بعد، وزرای دارایی حوزه یورو یک اقتصاددان جدید را به عنوان جانشین پیتر پرائت تعیین خواهند کرد. پرائت سال‌ها به عنوان متحد ماریو دراگی عمل می‌کرد.
بعد هم در ماه ژوئن - یعنی درست بعد از انتخابات پارلمان اروپایی و دردسرهای سیاسی آن- دولت‌های اروپایی جانشینی برای ماریو دراگی در پست ریاست بانک مرکزی اروپا تعیین خواهند کرد. این پست یکی از مهم‌ترین پست‌ها در اروپا است، بنابراین در ماه‌های منتهی به ژوئن، شاهد فعالیت و کمپین‌های زیادی خواهیم بود.
در حال حاضر،‌ نام کاندیداهایی مطرح است که رئیس فعلی یا سابق بانک‌های مرکزی در کشورهای اروپایی هستند. از جمله آنها می‌توان به ینس ویدمان از آلمان، ارکی لیکانن از فنلاند و فرانسوا ویلروی دو گالهو از فرانسه اشاره کرد.
دورانی که دراگی در رأس قدرت گذرانده، شامل مذاکره دائمی با 24 مقام اروپایی بوده است. دراگی در این دوران موفق شد گاهی با مانورهای سیاسی و اعلام تصمیمات به صورت عمومی، سیاست‌های مورد نظر خود را به کرسی بنشاند. در زمان اوج بحران بدهی‌ها در سال 2012، دراگی توانست با برنامه مورد نظر خودش، کاری کند که بحران سه‌ساله اروپا در مورد بدهی‌ها به نقطه پایان برسد.
لاس هالبل نیلسن اقتصاددان گلدمن ساکز در مورد دراگی می‌گوید: «رئیس بانک مرکزی اروپا آدم مهمی است، دراگی حتی مهم‌تر هم بود. انتظار می‌رود در سال 2019 باز هم رئیسی برای بانک مرکزی اروپا تعیین شود که مثل دراگی قابلیت جلب حمایت کشورهای عضو را داشته باشد و از ابزارهای خاصی در زمان مناسب استفاده کند.»
اینکه دراگی پیش از رفتنش نرخ بهره را بالا ببرد یا نه، به مسائل مختلفی بستگی دارد؛ مثلا اینکه پروتکشنیسم در سطح جهانی تا چه حد دردسرساز شده باشد، یا اینکه تکلیف خروج انگلیس از اتحادیه اروپا چه شده باشد. حتی اگر او هم این کار را انجام ندهد،‌ موضع جانشین او در این خصوص بسیار اهمیت دارد.
در نوامبر سال 2011 که ماریو دراگی تازه به ریاست رسیده بود، جلسه شورای رهبری بانک مرکزی اروپا با شوکی همراه بود که نشان از جسارت و اطمینان دراگی به سیاست‌های خودش داشت. در آن زمان، بازارها انتظار داشتند که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تغییر ندهد. پیش از دراگی، ژان کلود تریشه رئیس قبلی بانک مرکزی اروپا دو بار در یک سال این نرخ را بالا برده بود. اما دراگی در این جلسه حتی نرخ بهره را اندکی کاهش هم داد.
به صورت کلی، دوران ریاست دراگی بر بانک مرکزی اروپا موفقیت‌آمیز بود؛ هرچند که در ماه‌های اول سال 2019 او با شرایط سختی مواجه خواهد بود. در کشور خودش ایتالیا دولت پوپولیستی بر سر کار آمده که در حال حاضر بر سر مسئله بدهی‌ها و کسری بودجه با اروپا شاخ به شاخ است. تداوم این جدال، دراگی را در وضعیت دشواری قرار خواهد داد و ممکن است برنامه‌های او برای افزایش نرخ بهره را تحت تاثیر قرار بدهد. آنچه که مسلم است در سال 2019 درباره دراگی، رفتنش از بانک مرکزی اروپا و آخرین سیاست احتمالی‌اش در مورد نرخ بهره حتما زیاد خواهیم شنید.

هشدار ایتالیا درباره فروپاشی اتحادیه اروپا در صورت عدم‌توافق در مسئله مهاجرت

نخست‌وزیر ایتالیا درباره خطر فروپاشی اتحادیه اروپا در صورت دست‌نیافتن به توافقی در مسئله مهاجرت هشدار داد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه اتریشی "دی‌پرسه"، "جوزپه کونته"، نخست وزیر ایتالیا روز گذشته بعد از دیدار با" دیمیتریس آوراموپولوس"، کمیسر اتحادیه اروپا در امور پناهجویی و مهاجرت درباره خطر فروپاشی اتحادیه اروپا در صورت دست نیافتن به توافقی در مسئله مهاجرت هشدار داد.
وی در گفتگو با کمیسر اروپایی درباره این خطر توضیح داد که اروپا می‌تواند دچار فروپاشی شود اگر هر کشوری به‌تنهایی در برخورد با مسئله مهاجرت رفتار کند.
نخست وزیر ایتالیا در کنفرانسی مطبوعاتی در رم گفت که تغییر ایتالیا در سیاست مهاجرت نتایج خود را نشان می‌دهد، البته ایتالیا درخواست می‌کند که همچنین دیگر کشورهای اروپایی به تعهدات خود در مسئله مهاجرت عمل کنند.
وی اعلام کرد که روز سه‌شنبه به نیجریه سفر می‌کند. وی در این باره گفت: ما معتقدیم که مسئله مهاجرت باید در جایی که بروز می‌کند مورد توجه قرار گیرد. ایتالیا همچون گذشته قدرتمندانه تلاش می‌کند تا علیه قاچاق انسان مقابله کند.
"متئو سالوینی"، وزیر کشور ایتالیا هم اعلام کرد که از گفتگوها با دیمیتریس آوراموپولوس راضی است. وی در عین حال گفت که ایتالیا انتظار گام‌های مشخصی در این راستا از اتحادیه اروپا را دارد. وی اعلام کرد: من به کمیسر اروپایی یک لیست شامل نام 670 پناهنده را دادم که سریعاً باید از ایتالیا در اتحادیه اروپا تقسیم شوند.

فوران مجدد آتشفشان "اتنا" در ایتالیا همزمان با بارش برف

در حالی که در اکثر نقاط اروپا شاهد برف سنگین و سقوط بهمن هستیم، خروج خاکسترهای آتشفشانی از کوه "اتنا" در ایتالیا مناظر جالب توجهی را پدید آورده است.

سکه‌های فواره تروی رم رابطه شهرداری و کلیسا در پایتخت ایتالیا را متشنج کرد

سکه های فواره تروی پایتخت ایتالیا موضوع تنش بین کلیسای کاتولیک این شهر و شورای شهر شده است.
هرسال نزدیک به ۱.۵ میلیون یورو از سوی گردشگران و شهروندان رم در حوضچه این فواره انداخته می شود.
سنت اصلی این کار برمی گردد به درخواست یک کشیش کاتولیک که از شهروندان رمی خواسته بود برای کمک به افراد بی بضاعت شهر کمک هایشان را در فواره تروی بیندازند.
پول جمع آوری شده در قرن های پیش آن چنان نبود که جنجال برانگیز شود اما ادامه این سنت از سوی میلیون ها گردشگری که در پنج دهه اخیر به پایتخت ایتالیا می روند باعث شده است تا مبلغ قابل توجهی هرسال در فواره تروی جمع آوری شود.

ضرورت تسهیل شرایط برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری و ارائه مشوق‌های جدید می‌تواند منجر به ورود منابع مالی جدید داخلی و خارجی به صنعت پتروشیمی شود.احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا به موفقیت‌های صنعت پتروشیمی طی یک‌سال اخیر اشاره کرد و گفت: صنعت پتروشیمی نقش موثری در بازار ارز ایفا کرده است؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون درصد زیادی از ارز کشور از این صنعت تامین می‌شود، بنابراین مشاهده می‌کنیم که این صنعت تا چه میزان در توسعه صادرات غیرنفتی و رشد اقتصادی نقش دارد.
عضو نمایندگان اتاق تهران به افتتاح طرح‌های بزرگ پتروشیمی همانند مرجان، بخشی از پتروشیمی دماوند وفاز سوم پتروشیمی پردیس در سال جاری اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی چنین واحدهایی در زمانی که ما با تحریم‌های اقتصادی مواجه هستیم، کار بسیار بزرگی بود.پور‌فلاح ادامه داد: بدون تردید راه‌اندازی و توسعه واحدهای مختلف صنعت پتروشیمی در افزایش اشتغال به ویژه در مناطق نفت‌خیز و مناطقی که قطب پتروشیمی هستند نقش مهمی داشته که این امر قابل چشم‌پوشی نیست.رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا با بیان اینکه پتروشیمی در جهش اقتصادی ایران نقش اساسی دارد، تاکید کرد: در صورت فراهم شدن شرایط و تسهیل فرآیند حضور سرمایه‌گذاران، این صنعت می‌تواند سرمایه‌های بزرگی را به خود جذب کند.وی آینده پتروشیمی را روشن ارزیابی کرد و گفت: امسال باوجود مشکلات اقتصادی، صنعت پتروشیمی جهش و توسعه قابل قبولی داشت، امیدواریم سال آینده نیز این صنعت بتواند مسیر پیشرفت خود را حتی با سرعتی بیشتر از امسال ادامه دهد.

کشورها تمایل ندارند در نوک پیکان SPV باشند، لهستان تنها یک رای دارد نه بیشتر، تصمیمات اقتصادی نباید پشت درهای بسته گرفته شود

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با ایلنا در مورد مبادلات اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا گفت: طبیعی است که پس از اعمال تحریم‌ها بویژه از دور دوم،روند تبادلات و ارتباطات کند شود، کشورهای اروپایی بر ماندن در برجام تاکید دارند و نمی‌خواهند آن را زیرسوال ببرند اما در این کشورها و کلا نظام سرمایه‌داری، دولت‌ها تنها می‌توانند توصیه کنند و نمی‌توانند تعیین تکلیف کنند از همین روی شاهد هستیم در حالی که دولت‌ها مصرانه پای کار ایستاده‌اند بسیاری از شرکت‌های چندملیتی و بزرگ ایران را ترک کردند با این وجود شرکت‌های کوچک و متوسط( SME) هنوز ارتباط خود با ما را حفظ کرده‌اند.
وی ادامه داد: در شرایطی که سوئیفت کاملا قطع است، حتی اگر ما بتوانیم صادرات داشته باشیم، نمی‌توانیم پول آن را به داخل برگردانیم، هرچند که راهکارهایی مانند راه‌اندازی SPV ارایه شده که البته بسیاری از کشورها تمایل ندارند در نوک پیکان باشند و از پذیرش آن خودداری می‌کنند چون نگران محدودیت‌های پس از آن هستند اما با این وجود تحرکاتی در جریان است تا تعهدات اروپا را به مرحله عمل برساند و مبادلات پولی با ایران را امکان پذیر کند.
عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاثیر برگزاری کنفرانس لهستان بر ارتباطات اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا گفت: البته در مورد این کنفرانس نمی‌توان نظر قطعی داد و باید منتظر خروجی آن ماند، به هر حال کشوری که ما را تحریم کرده از هر ابزار و اهرمی برای تحقق اهداف خود استفاده می‌کند، احتمالا بسیاری از کشورهای اروپایی از برگزاری این کنفرانس در کشور خود اجتناب کرده‌اند که لهستان آن را پذیرفته است. نباید فراموش کرد که در گردهمایی گذشته دستاوردهای آن بسیار متفاوت از عمل بوده است. ما باید تحرکات بین‌المللی خود در جهت مثبت خود با کشورهای مستقل را افزایش دهیم تا این سیگنال ارسال شود که به دنبال همگرایی هستیم با این وجود لهستان تنها یک رای در اتحادیه اروپا دارد نه بیشتر.
وی افزود: ایران باید فعل و انفعالات سیاسی خود را بیشتر کند تا نشان دهد که به دنبال دنیای بدون تنش است و به دنبال دسته‌بندی‌های غیرمتعارف نیست، اگر کشورهای مستقل این ژست ایران را ببینید قطعا از ما حمایت خواهند کرد و امیدواریم سیاست‌ها براساس رابطه برد- برد تنظیم شود.
رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در مورد تاثیر تحریم‌ها بر حجم مبادلات دو کشور گفت: میزان مبادلات ما با ایتالیا کاهش یافته اما به سطح نگران‌کننده‌ای نرسیده است اما اگر تا زمان برداشتن معافیت‌ها که به هشت کشور از جمله ایتالیا داده شده است به توافق نرسیم این نگرانی وجود دارد که حجم مبادلات روند کاهشی داشته باشد.
وی افزود: در حال حاضر بانک‌های درجه یک و دو ایتالیا به دلیل آنکه ارتباط شان بیشتر با دلار است نمی‌توانند بده و بستان کنند، بویژه در شرایطی که سوئیفت نیز قطع است. رابطه ما با ایتالیا همانند این است که دو نفر در آن تمایل به همکاری برای استفاده از آب یک کانال دارند اما دیواری در مسیر جریان این آب کشیده شده تا مانع این بهره‌مندی شود.
پورفلاح ادامه‌ داد: با همکاری سیاستمداران کشور و خانم موگرینی هنوز این امکان وجود دارد که در سطح SMEها همکاری با بانک‌هایی که با یورو مبادلات خود را انجام می‌دهند امکانپذیر باشد اما این کافی نیست و نمی‌تواند مبادلات بزرگ را پوشش دهد و باید در راستای برطرف کردن مشکل جابجایی پول گام برداریم.
عضو اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر نقش بخش خصوصی در این شرایط خطیر گفت: برای حل موضوع باید از رفتارهای احساسی و هیجانی اجتناب کنیم و رویکرد منطقی به آن داشته باشیم و نباید منتظر باران بود تا مزرعه ما را سبز کند خود ما باید سیاست‌های مبتنی بر برنامه‌ریزی را اتخاذ کنیم تا فشارهای داخلی به بخش اقتصاد صدمه نزند و روحیه دست‌اندرکاران اقتصادی را تحت شعاع قرار ندهد تا بسلامت از بحران عبور کنیم.
وی یادآور شد: نباید فراموش کرد که همکاری بخش خصوصی موجب شد تا در تحریم‌های پیشین شاهد سهمیه‌بندی یا کوپنی شدن یک کالا نباشیم و حالا نیز می‌توان این کار انجام داد به شرطی که از توانمندی‌ها و امکانات داخلی استفاده بهینه شود. بنابراین تصمیمات نباید پشت درهای بسته گرفته شود تا پس از ایجاد مشکل مخاطبان را فرا بخوانیم که حالا راهکار ارایه دهید، براساس قانون بهبود فضای کسب و کار هر تصمیم دولت باید با مشورت بخش خصوصی و اتاق بازرگانی باشد تا بعداً دچار مشکل نشود.

رییس فیاپ عضو هیات داوران جشنواره عکس «سلامت روان» شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان، ریکاردو بوسی رییس فدراسیون جهانی هنر عکاسی (فیاپ) از ایتالیا، فردی ون گیلبرگن معاون فیاپ‌ از بلژیک، کیارنگ علایی، ابراهیم بهرامی، ناصر محمدی، احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت و محمدرضا صائینی رییس مرکز بهداشت استان زنجان و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان داوری آثار رسیده به دبیرخانه این رویداد را آغاز کرده‌اند.
محمدرضا صائینی دبیر این جشنواره با اشاره به اینکه گروهی از داوران این دوره جشنواره عکس «سلامت روان» جزو مطرح‌ترین داوران خارجی و ایرانی و چهره‌های شناخته شده حوزه عکاسی هستند، عنوان کرد: کار داوری آثار رسیده به جشنواره در ۲ بخش آزاد و سلامت روان با حضور داوران در زنجان آغاز شده است.
وی با اشاره به حضور ۳۱۲۴ عکاس از ۷۸ کشور با ۱۸۳۵۸ عکس در این دوره، اظهار کرد: رشد ۱۷ درصدی تعداد عکاس و رشد ۱۵ درصدی تعداد عکس در این دوره نسبت به دوره قبل مشاهده می‌شود.
در پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس «سلامت روان»، پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان به عنوان رییس جشنواره، محمدرضا صائینی به عنوان دبیر و علی سامعی نماینده فیاپ در ایران به عنوان مدیر هنری حضور دارند.
این رویداد، با هدف افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان و به منظور بازآفرینی موضوعات روان‌شناختی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

نمایش اخیر اروپا نجات دهنده برجام نخواهد بود

سید محمد علی حسینی سفیر اسبق ایران در ایتالیا در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص رفتار اخیر اروپا در تحریم های جدید علیه ایران و طرح اتهام زنی های گسترده مبنی بر اقدامات تروریستی در خاک کشورهای اروپایی، اظهارداشت: ظاهرا برخی از کشورهای اروپایی تنها در ایفای نقش پلیس بد، موفق و کارآمدند، تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که از نقش تاثیر گذاری هم برخوردار هستند، قصد دارند ناتوانی و ضعف خود در انجام تعهدات برجامی از جمله گشایش یک کانال مطمئن مالی را با طرح اتهامات بی اساس و طلبکاری نابجا در حوزه های دیگر از جمله حوزه دفاع موشکی پنهان کنند.
وی گفت: تحریم یک نهاد و دو فرد ایرانی توسط اتحادیه اروپا، تصمیم ناموجه دیگری است که کشورهای اروپایی در این ایام نسبت به آن اقدام کرده اند.
حسینی با بیان اینکه اتحادیه اروپا هوشیار باشد که چنانچه بطور جدی خواستار روابط دوستانه و رو به گسترش با جمهوری اسلامی ایران است، باید الزامات آن را نیز پذیرا باشد، افزود: اگر با خوش بینی و چشم پوشی، بپذیریم که صرفا فشارهای طرف آمریکایی بر کشورها و نهادهای اروپائی، مسیر تعیین سازوکار مطمئن مالی برای تجارت با ایران را برای اروپا طولانی و ناهموار ساخته؛ اما تصمیم مستقل و سریع این اتحادیه مبنی بر تحریم یک نهاد و دو فرد ایرانی اساساً در تعارض با حُسن نیتی است که برخی از کشورهای اروپایی در همکاری با ایران مدعی آن هستند.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در خصوص پناه دادن کشورهای اروپایی به گروه های معارض و برانداز ایرانی در خاکشان تصریح کرد: قطعا، اقدام اروپا در پناه دادن گروهک های تروریستی و تجزیه طلب و همچنین حمایت و تامین آزادی عمل آنها نشانه ای بارز از بی صداقتی و همچنین استاندارد دوگانه و مبتنی بر استفاده ابزاری و مخرب از موضوع تروریسم در قبال جمهوری اسلامی ایران است. این نکته نیز با ادعای برخی از طرف های اروپائی مبنی بر وجود اراده لازم در تقویت مناسبات با ایران و البته با ارزش هایی که خود آنها مدعی آن هستند، مغایرت دارد.
وی در خصوص لزوم تغییر سیاست خارجی ایران در قبال اروپایی ها باتوجه به سیاست های اخیر آنها، ادامه داد: اصول سیاست خارجی ایران و همچنین ضرورت ها و اولویت های روابط خارجی و منافع و امنیت ملی ما اجازه نمی دهد که دیپلماسی و سیاست خارجی را به اروپا و غرب یا به منطقه دیگری از مناطق جهان محصور و محدود کنیم.
حسینی گفت: مناسبات ما با کشورها و مناطق مختلف دنیا بر اساس منافع و مصالح ملی و مبتنی بر سه اصل اساسی عزت، حکمت و مصلحت تنظیم می شود. هر کشور یا نهاد منطقه ای و بین المللی که به این قاعده نزدیکتر باشد، گزینه مناسبی برای ایجاد و گسترش روابط در زمینه های مختلف خواهد بود.
سفیر اسبق ایران در ایتالیا در پایان خاطرنشان کرد: اروپا، بدون آن که نیازی به دلبستگی و اتکا به آن داشته باشیم، از ظرفیت بالقوه و مناسبی برای افزایش و ارتقا مناسبات و همکاری های مشترک برخوردار است، اما متاسفانه در عمل، بویژه طی ماه های اخیر، در حال نمایش تصویر مایوس کننده ای از خود است و حتما چنین نمایشی تامین کننده منافع اروپا و نجات دهنده برجام نخواهد بود.

تشدید جنگ لفظی میان پاریس و رم با چاشنی جلیقه زردها

یک مقام ارشد وزارت خارجه فرانسه، حمایت ایتالیا از جلیقه‌زردها را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، یک مقام ارشد وزارت خارجه فرانسه امروز اظهارات معاون نخست وزیر ایتالیا در خصوص حمایت از جلیقه زردها را محکوم کرد.
مقام ارشد وزارت خارجه فرانسه در این خصوص اعلام کرد: فرانسه از آموزش ایتالیا خوداری می کند. «ماتئو سالوینی» (Matteo] Salvini) معاون نخست وزیر و وزیر کشور و نیز «لوئیجی دی مایو» (Luigi Di Maio) معاون نخست‌وزیر و وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا باید بیاموزند که کشورشان را پاکیزه نگه دارند.
اشاره این مقام فرانسوی به بحران انباشته شدن زباله‌ ها از یازدهم دسامبر سال گذشته میلادی در رم است که در ۲ هفته اخیر، به‌ دلیل تعطیلات سال نوی میلادی و عدم همکاری ماموران شهرداری، این بحران به یک معضل ملی تبدیل شده است.
این درحالیست که رهبران سیاسی دولت ائتلافی ایتالیا پیشتر حمایت خود را از اعتراضات ضددولتی جلیقه زردها در فرانسه اعلام کرده بودند.
فرانسه از نیمه نوامبر سال گذشته میلادی صحنه اعتراضات و تظاهرات موسوم به جلیقه زردهاست.
این اعتراضات در ابتدا علیه افزایش قیمت سوخت صورت گرفت، اما خیلی زود رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان خواستار استعفای امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور شدند.
با وجود وعده‌های ماکرون برای رسیدگی به خواسته‌های معترضان، اما این اعتراضات در نخستین روزهای سال میلادی جدید نیز همچنان ادامه یافته است.

قدرت گرفتن اقتصادهای در حال گذار در رقابت‌های جهانی

قدرت گرفتن اقتصادهای در حال گذار در رقابت جهانی سال جدید میلادی شروع شده است و گمانه‌زنی در مورد مهمترین تحولاتی که در این سال شاهد آن خواهیم بود ادامه دارد.
قدرت گرفتن اقتصادهای در حال گذار در رقابت جهانی سال جدید میلادی شروع شده است و گمانه‌زنی در مورد مهمترین تحولاتی که در این سال شاهد آن خواهیم بود ادامه دارد.
مرکز مطالعات اقتصاد و بیزینس سهم کشورهای در حال گذار در اقتصاد دنیا در حال افزایش است و تا سال ۲۰۲۰ میلادی هند و برزیل می‌توانند در رده‌بندی برترین اقتصادهای دنیا جایگزین کشورهای اروپایی شوند. البته تبدیل شدن چین به بزرگترین اقتصاد دنیا با دو سال تاخیر نسبت به برآوردهای قبلی در سال ۲۰۳۲ محقق می شود ولی در سال ۲۰۲۰ میلادی برزیل از نظر بزرگی اقتصادی از ایتالیا پیشی می‌گیرد و هند هم بریتانیا و فرانسه را پشت سر می‌گذارد و به ششمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می‌شود.
چین و هند از بزرگترین اقتصادهای در حال توسعه هستند که در سالهای اخیر سرمایه‌گذاری‌های زیادی در بخش‌های زیر ساختی انجام دادند. این سیاستها سبب شد تا هم از نظر فن آوری در سال‌های اخیر رشد کنند و هم سرانه تولید ناخالص داخلی و توان مصرفی مردم افزایش یابد که هر دو منافع زیادی برای اقتصاد کشورها دارد.
بلومبرگ در این مورد نوشت: در سال ۲۰۲۰ بریتانیا جایگاه ششمین اقتصاد بزرگ دنیا را از دست می دهد که دلیل آن بریگزیت و آسیب‌های ناشی از ان تحول است. انتظار می‌رود بریگزیت روی سطح و ارزش تجارت بریتانیا، نرخ رشد اقتصادی و سطح اشتغال آن تاثیر به‌سزایی داشته باشد.دو سال از زمانیکه مردم در یک همه پرسی در بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای داده‌اند گذشته است و در این دوره افت ارزش پول بریتانیا، خروج شمار زیادی از شرکتهای اروپایی فعال در ایران و حتی کاهش درآمد سرانه مردم خبر ساز شده است. اما اصلی ترین و مهمترین تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا روی تجارت این کشور و درآمد حاصل از ان خواهد بود. به دلیل همین چالش‌ها بود که بسیاری بر این باور بودند که برگزاری یک همه‌پرسی جدید در این کشور و بالا بودن احتمال مخالفت مردم با خروج از اتحادیه اروپا بعد از تجربه بحران اقتصادی و سیاسی طی سال گذشته می تواند بهترین راه حل باشد. مساله ای که دولت بریتانیا آن را نپذیرفت و تاکید کرد که باید طبق برنامه خروج از اتحادیه اروپا انجام شود. این طرح تا دو سال آینده اجرایی خواهد شد.
یکی از چالش‌های اخیر بریتانیا کاهش ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور و افت جایگاهش در رده بندی بزرگترین اقتصادهای دنیا است. چالشی که دو سال اخیر دولت را درگیر کرده است ولی تحلیل گران بر این باورند این بحران موقتی است. مرکز مطالعات بیزینس و اقتصاد نوشت: پیش بینی می شود افت جایگاه اقتصادی بریتانیا موقتی باشد و با گذشت سه سال، دوباره این کشور بتواند قدرت اقتصادی قبل را بازیابد.
البته در رسانه ها صحبت از این است که بحران های اقتصادی سال‌های اخیر باعث شده است تا روند جایگزین شدن اقتصادهای در حال گذار با اقتصادهای بزرگ اروپایی از نظر بزرگی تولید ناخالص داخلی به تعویق بیافتد. یکی از مهمترین دلایل نرخ پایین بهره بانکی در دنیا و تاثیرات ان روی تصمیم گیری‌های اقتصادی مردم بوده است.

ديدار ظریف با نخست وزیر پیشین ایتالیا در دهلی‌نو

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با «پائولو جنتلونی» نخست وزیر پیشین ایتالیا در دهلی‌نو دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش پارس‌تودی به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت خارجه؛ «محمدجواد ظریف» که برای انجام سفری سه روزه به دهلی‌نو سفر کرده است، عصر روز سه‌شنبه با پائولو جنتیلونی نخست وزیر پیشین ایتالیا دیدار و گفت وگو کرد.
وزیر امورخارجه ایران برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی سالانه گفت و گوی «رایسینا» Raisina روز دوشنبه عازم دهلی‌نو پایتخت هند شد.
ظریف امروز پس از دیدار با «نیتین گادکاری» Nitin Gadkari وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند در نشست اقتصادی ایران و هند در محل کنفدراسیون صنایع این کشور حضور یافت.
دیدار با مقامات هندی و سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی سالانه گفت وگوی «رایسینا» از جمله برنامه‌های وزیر امور خارجه ایران در این سفر سه روزه است.
مدیران ارشد ده‌ها شرکت کارآفرین دولتی و خصوصی ایران، ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند.

دولت ایتالیا از جلیقه‌زردهای فرانسوی حمایت کرد

اقتصادنیوز؛ مقامات بلندپایه دولت ائتلافی حاکم در ایتالیا از معترضان فرانسوی که در اعتراض به سیاست‌های اصلاحی پاریس به خیابان‌ها آمده‌اند، حمایت کردند

انتقاد ایران از اتحادیه اروپا

ایران از اتحادیه اروپا برای تأخیر در ایجاد یک سازوکار برای دور زدن تحریم های آمریکا انتقاد کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از اتحادیه اروپا برای تأخیر در ایجاد یک مکانیسم مالی ویژه برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه تهران انتقاد کرد.
وی با اشاره به ناتوانی‌های جدی اروپا در اجرای اس پی وی، مسئولیت عدم اجرای این ساز و کار مالی را به عهده اروپا دانست و گفت که صبر ایران هم حدی دارد.
وی ضمن انتقاد از تأخیر اتحادیه اروپا در اجرای ساز و کار مالی موسوم به اس پی وی پس از خروج آمریکا از برجام، تصریح کرد: اتحادیه اروپا در ایجاد ساز و کار مالی با حسن نظر ورود کرد و اراده سیاسی مثبتی نیز از خود نشان داد، اما در طول زمان و طی مذاکرات ماه‌های گذشته این احساس کم کم جدی‌تر می‌شود که کشور‌های اروپایی با یک سری ناتوانی‌های جدی در اجرای اس پی وی مواجهند. سیطره دلار و همچنین در هم تنیدگی اقتصاد اروپا و آمریکا را از دلایل اصلی تأخیر در اجرای اس پی وی خواند و افزود: اتحادیه اروپا و حتی سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام نیز در اسارت و گروگان اقتصاد آمریکا هستند، لذا لازم است که در جهت استقلال خود و برای ادامه حیات مستقلانه تصمیم بگیرند.
پیشتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در اوایل ماه دسامبر گفت که ایران از یک مکانیسم مالی ویژه که توسط اتحادیه اروپا ایجاد می شود برای جلوگیری از تحریم های آمریکا علیه تهران تا پایان سال 2018 استفاده می کند. صالحی افزود که در آینده نزدیک تمام معاملات نفتی اتحادیه اروپا با کشورهای دیگر با ارزش بیش از 300 میلیارد یورو تنها با یورو و نه دلار انجام خواهد شد.

ته ستون های کاخ آپادانا در شرایط حفاظت شده قرار دارند

مدیر پایگاه تخت جمشید در خصوص نحوه پوشش یک ته ستون در کاخ آپادانا در تخت جمشید اعلام کرد که ته ستون های کاخ آپادانا در شرایط کاملا حفاظت شده قرار دارند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ چندی پیش تصویری از یکی از ته ستون های کاخ آپادانا در تخت جمشید در فضاهای مجازی منتشر شد که نشان دهنده آن بود که یکی از ته ستون های کاخ آپادانا با پلاستیک سیاهی پوشیده شده است.
«حمیدفدایی» مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با ارائه توضیحاتی گفت: در حال حاضر در تخت جمشید و پاسارگاد از مواد مرمتی استفاده می‌شود که نسبت به سیمانی که درگذشته استفاده می‌شده دارای مزایای بسیار است. این نوع مواد، پایه آهکی دارد و تست‌های اولیه آن در ۷ سال پیش در کاخ هدیش انجام‌شده و آزمون نهایی نیز نشانگر خواص و مزایای بسیار بالای این مواد نسبت به سیمان‌های اجراشده در سایت‌های تاریخی مشابه است.
او گفت:کاخ آپادانا نیز از این قاعده جدا نبوده و هم اکنون از بهترین و مناسب‌ترین مواد مرمتی به نام لدان، استفاده می‌شود. لدان شامل پنج نوع مواد مختلف است که با توجه به مشکل و آسیب هر بخش، باید یک نوع مواد خاص استفاده شود. نکته مهم اینکه، تشخیص و حتی اجرای این مواد (اصطلاحاً میکرو) یک اقدام فوق‌العاده کارشناسانه بوده و مرمتکار حتماً می‌بایست ازلحاظ علمی در حدی باشد که آسیب را تشخیص و اصطلاحاً نسخه را نوشته و حتی دارو را با اختلاط نسبت‌های مختلف آماده و سپس اجرا کند.
فدایی همچنین درخصوص نوع مواد استفاده شده و میزان آسیب های آن گفت: مواد مورد استفاده، نباید ازلحاظ شیمیایی در اثر گذشت زمان تغییر ماهیت یا تغییر رنگ دهد. مواد مرمتی نباید روی عنصر معماری مورد مرمت اثر سوء گذارد و نباید نسبت به جنس اثر مورد مرمت حساسیت یا واکنش نشان دهد. ضروری است مواد مرمتی ازلحاظ فیزیکی با جنس اثر تاریخی همگن باشد، ضریب انبساط و انقباض مواد اجراشده باید با جنس اثر مورد مرمت یکسان یا نزدیک باشد، درصد جذب رطوبت مواد اجراشده باید مشابه اثر تاریخی باشد و درجه سختی مواد اجراشده به‌ منظور سهولت در اصل برگشت‌پذیری، نباید از جنس اثر تاریخی سخت‌تر باشد.
او همچنین تاکید کرد:ازنظر بصری نیز مواد اجراشده باید خصوصیت‌هایی داشته باشد. ضروری است در مرمت‌ها دانه‌بندی درشت‌تر، سطح پائین تر و رنگ مواد یک پرده(درجه) بازتر در نظر گرفته شود. مواد جدید مورد استفاده در مرمت سنگهای تخت جمشید، تمام خواص برشمرده را دارد. چنانچه به‌ راحتی می توان دانه‌بندی و رنگ آن را تغییر داد. به همین دلیل این مواد هم‌اکنون در آثار تاریخی جهان که سنگ آهکی دارند به‌خصوص ایتالیا و آلمان کاربرد زیادی دارد.
به گفته فدایی، کارشناسانی که در کاخ آپادانا مشغول به فعالیت هستند در چند نوبت فنون استفاده از این مواد را در کارگاه‌های آموزشی بین‌المللی فراگرفته و تاکنون چهار ته ستون کاخ آپادانا را با رعایت اصول فنی مرمت کرده اند. به طوری که این مواد برخلاف سیمانی که یک دهه پیش استفاده می‌شده حساسیت‌های زیادی دارد، ازجمله رطوبت دهی.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید همچنین درخصوص پوشش پلاستیکی تاکید کرد،همچنین دمای مواد اجراشده نباید از ۵ درجه سانتی‌گراد پایین تر آید. به همین دلیل نیاز است روی مواد اجراشده اسفنج‌های مخصوص قرار گیرد و روی اسفنج‌ها نیز باید با پوشش پلاستیکی پوشانده شود. معمولاً مرمتگران بعد از اتمام کار ناچار هستند اثر در حال مرمت را با مواد و مصالح در دسترس مانند پلاستیک پوشانده و با کاور برزنتی عایق که مخصوص ته ستون‌های آپادانا طراحی و تهیه‌شده محافظت کنند. در واقع روی پلاستیک اولیه اعم از سیاه، شفاف یا زردرنگ کاور طراحی‌شده و مناسبی قرار می‌گیرد؛ اما متأسفانه برخی مغرضانه قبل از قرار گرفتن پوشش مخصوص و یا بعد از برداشتن پوشش، اقدام به تهیه تصویر و انتشار آن کرده اند.
فدایی همچنین در خصوص حفاظت ته ستون های کاخ آپادانا به اقدامات صورت گرفته اشاره کرد و افزود: تا قبل از شکل‌گیری پایگاه پژوهشی در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، بیشتر اقدامات انجام شده، رویکرد صرفاً مرمتی و نه حفاظتی داشته است. این ته ستونها نیز مدت‌ها است نیاز به حفاظت دارند، بنابراین اقدامات صرفاً حفاظتی در مورد ته ستون‌های کاخ آپادانا یکی از مهم‌ترین اقدامات حفاظتی در خصوص حفاظت سنگ‌های تاریخی تخت جمشید بوده که در حال انجام است.
او گفت:خوشبختانه مدتی است مدیریت و کارشناسان پایگاه‌های جهانی به اهمیت و اولویت اقدامات حفاظتی نسبت به اقدامات صرفاً مرمتی واقف هستند و قبل از اینکه به مرمت آثار و بازسازی‌های گسترده فکر کنند در تلاش برای اقدامات حفاظتی مجموعه یا مجموعه‌های تحت پوشش هستند.
تمامی کارشناسان و افرادی که در مرمت‌های کاخ آپادانا حضور دارند علی‌رغم دارا بودن مدرک تحصیلی وابسته مانند کارشناسی ارشد مرمت آثار تاریخی یا بناهای تاریخی، در یک و یا دو دوره مرمت تخصصی سنگ شرکت داشته و در کارگاه‌های آموزشی بین‌المللی یا کارگاه‌های آموزشی جانبی، فنون استفاده از مواد و مصالح جدید را فراگرفته‌اند. این مرمتگران طبق اصول، اقدامات تند نگاری- پاک‌سازی- اجرای ملات و مراقبت تا زمان‌گیرش نهایی را با پوشش‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف و پوشش برزنتی انجام می‌دهند.
نکته بسیار مهم این است که چنانچه مواد آهکی پس از اجرا، بدون پوشش رها شود، مواد اجراشده به‌سرعت رطوبت خود را ازدست‌ داده و یا سرد می‌شود که بسیار دردسرساز است. از این ‌رو مرمتگران حتماً می‌بایست پوشش پلاستیکی را اجرا کنند.
نکته قابل‌توجه اینکه استفاده از ملات سیمان‌ اقدام دشواری نیست و چنانچه مرمتگران کاخ آپادانا به‌جای مواد آهکی از سیمان استفاده می‌کردند نیازی به پوشش‌های اسفنجی- پلاستیکی و برزنتی نبود. باید دانست روش کار مرمتگران سابق که نویسنده گزارش به آن اشاره داشته در جهان منسوخ‌شده و دیگر نباید تکرار شود.
به گفته فدایی حال این سئوال مطرح است که اگر نویسنده مطلب یاد شده نگاه مغرضانه و تخریب گرانه نداشته است، باید قبل از هر چیز درباره دلیل این پوشش، از مسئول کارگاه، توضیح می‌خواست و حتی اجازه عکاسی می‌گرفت. این موضوع نشان می دهد که ایشان تنها با هدف جوسازی، ایجاد فضای مسموم و تخریب کارشناسان دست به این اقدام زده است.
این شخص بدون رعایت شرط ادب، مرمتگران تخت جمشید را دشمن و عدو معرفی نموده است! این در حالی است که گروه مرمتگران کاخ آپادانا در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی و با جان و دل، علاقه و حساسیت بالا، اقدامات مرمتی را انجام می دهند و تاکنون چهار ته ستون آسیب‌دیده را با رعایت اصول و قواعد مورد تایید مرمتی حفاظت و مرمت کرده اند.

درخواست «پاپ فرانسیس» از رهبران اروپا برای پذیرش مهاجران

رهبر کاتولیک های جهان از سران کشورهای اروپائی خواست تا نزاع درباره تعیین سرنوشت مهاجرانی که در ۲ کشتی در دریای مدیترانه سرگردان هستند را متوقف کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان امروز یکشنبه از رهبران اتحادیه اروپا خواست تا نزاع بر سر تعیین سرنوشت ۴۹ مهاجری که در ۲ کشتی نجات در دریای مدیترانه سرگردان هستند را متوقف کرده و مکان امنی را برای پهلوگیری این کشتی‌ ها تعیین کنند.
رهبر کاتولیک های جهان در جریان سخنرانی خود در حضور هزاران نفر از مسیحیانی که در میدان «سنت پیتر» واقع در واتیکان جمع شده بودند، با انتقاد از رویکرد ۲ کشور ایتالیا و مالت در برخورد با بحران مهاجرت گفت: من از صمیم قلب از رهبران اروپا تقاضا دارم که همبستگی خود را با این مهاجران نشان دهند؛ مهاجرانی که به دنبال یک مکان امن هستند تا از کشتی پیاده شوند.
این درحالیست که بیش از ۲ هفته از بلاتکلیفی کشتی نجات «Sea-Watch۳» حامل ۳۲ مهاجر و کشتی «Sea-Eye» حامل ۱۷ مهاجر در دریای مدیترانه می‌گذرد.
این ۲ کشتی که هر دو متعلق به گروههای خیریۀ آلمانی هستند، هنوز نتوانسته‌ اند بندری را برای پیاده کردن مهاجران عمدتا آفریقایی بیابند

کارگاه مشترک ایران و اتحادیه اروپا برای همکاری علمی برگزار می شود

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از برگزاری دور سوم کارگاه مشترک جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در زمینه های علم و فناوری خبر داد.
حسین سالار آملی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دورسوم کارگاه مشترک جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در زمینه های علم و فناوری هفته آینده در بروکسل برگزار می شود.
وی ادامه داد: در این نشست کمیسیونرهای علم و فناوری و جوانان، آموزش و ورزش، اتحادیه اروپا و روسای چند دانشگاه بزرگ کشور به همراه مسئولان وزارت علوم حضور خواهند یافت.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: تمام مدیران کل همکاری‌های بین المللی اتحادیه اروپا در این نشست حضور داشته و برنامه آینده همکاری های ایران با این اتحادیه، نقاط فرصت و قوت همکاری های اخیر، تجزیه و تحلیل شده و مجموعه مسائل اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی بررسی می شود.
سالار آملی افزود: در نهایت همکاری کشور ما با کشورهای اروپایی مهم در زمینه علم و فناوری همچون آلمان، اتریش، ایتالیا و فرانسه گسترده تر می شود.
وی تاکید کرد: کشورهای اتحادیه اروپا به همراه چین، ژاپن، روسیه و کره جنوبی جزء کشورهای هدف فعالیت علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: در همکاری با کشورهای هدف مذکور ۴۳۵ پروژه تحقیقاتی تاکنون منعقد شده و سالانه ۲ هزارنفر از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشورهای مذکور وارد ایران می شوند.
وی افزود: همچنین حدود یک هزار و ۶۰۰ عضو هیات علمی ایرانی برای دورهای کوتاه مدت و یا چند ماه از آزمایشگاه های مهم دانشگاه های این کشورها استفاده می کنند و در این رفت و آمدهای علمی هزاران دانش فنی وارد کشور می شود.

ایران نهمین واردکننده ذرت در جهان / تاجران اصلی ذرت کدام کشورها هستند؟

میزان صادرات ذرت در سال 2017 حدود 29.6 میلیارد دلار بوده و به طور کلی گزارش‌‌ها نشان می‌دهد که ارزش صادرات ذرت در مقایسه با سال 2013، نزدیک به 16.2 درصد کاهش و در مقایسه با سال 2016، حدود 0.5 درصد افزایش یافته است. بر اساس این داده‌ها، ایران نهمین واردکننده بزرگ ذرت در جهان است.
میزان صادرات ذرت در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۹٫۶ میلیارد دلار بوده و به‌طور کلی گزارش‌‌ها نشان می‌دهد که ارزش صادرات ذرت در مقایسه با سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۶٫۲ درصد کاهش و در مقایسه با سال ۲۰۱۶، حدود ۰٫۵ درصد افزایش یافته است. ارزش صادرات ذرت در سال ۲۰۱۳، حدود ۳۵٫۴ میلیارد دلار گزارش شده است.
به گزارش تجارت‌نیوز، در سال ۲۰۱۷، آمریکای شمالی عهده‌دار ۳۵ درصد از کل صادرات ذرت، معادل ۱۰٫۴ میلیارد دلار بوده است. همچنین سهم اروپا از صادرات ذرت، ۳۰٫۶ درصد و سهم آمریکای جنوبی به جز مکزیک، ۳۰ درصد بوده است.
آفریقا نیز ۲٫۴ درصد، آسیا ۱٫۹ درصد و اقیانوسیه ۰٫۱ درصد از صادرات ذرت در سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داده‌اند. ۱۵ کشور فوق در سال گذشته میلادی در مجموع ۹۲٫۴ درصد از صادرات ذرت جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
در میان این کشورها، صادرات ذرت چهار کشور مکزیک ۸۷٫۳ درصد، روسیه ۵۰٫۳ درصد، صربستان ۴۴ درصد و ایالات متحده آمریکا ۳۹٫۲ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است.
همچنن صادرات ذرت پنج کشور پاراگوئه، کانادا، فرانسه، آفریقای جنوبی و آرژانتین به ترتیب ۴۷٫۲ درصد، ۴۶٫۷ درصد، ۴۵٫۷ درصد، ۳۸٫۱ درصد و ۳۳٫۶ درصد طی این دوره کاهش یافته است.
از سوی دیگر، میزان واردات ذرت در سال ۲۰۱۷، حدود ۳۲٫۳ میلیارد دلار بوده که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۳، حدود ۱۷٫۱ درصد کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۳ حجم کل واردات ذرت در جهان ۳۹٫۸ میلیارد دلار گزارش شده است. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۲٫۳ درصد افزایش یافته است.
در میان قاره‌ها، آسیا با ۳۷٫۹ درصد، معادل ۱۲٫۲ میلیارد دلار، بیشترین واردات ذرت را به خود اختصاص داده؛ این در حالی است که اروپا با ۲۵٫۳ درصد رتبه دوم را کسب کرده است. همچنین سهم آفریقا از واردات ذرت ۱۳٫۵ درصد، آمریکای لاتین به جز مکزیک، ۱۱٫۸ درصد و آمریکای شمالی ۱۱٫۳ درصد بوده است.
در مجموع، ۶۲٫۷ درصد از واردات ذرت در جهان در سال ۲۰۱۷ از سوی این ۱۵ کشور انجام شده است.
در میان کشورهای فوق، واردات ذرت از سوی سه کشور ویتنام، مکزیک و پرو در مقایسه با سال ۲۰۱۳ به ترتیب ۹۲٫۲ درصد، ۳۸٫۹ درصد و ۱۲٫۵ درصد افزایش یافته است.
این در حالی است که کشورهای ژاپن، کره جنوبی، ایران و تایوان به ترتیب ۳۵٫۱ درصد، ۳۳٫۲ درصد، ۲۹٫۸ درصد و ۲۸٫۵ درصد کمتر ذرت وارد کرده‌اند.

یورو به ۲۰ سالگی رسید

واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا، یورو روز سه‌شنبه (اول ژانویه 2019 میلادی)، 20 ساله شد و اکنون دومین ارز مهم بین المللی است که مورد استفاده قرار گرفته است.
به گزارش تجارت‌نیوز، یازده کشور اروپایی اتریش، بلژیک ، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا ، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و پرتغال روز اول ژانویه سال ۱۹۹۹ واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا، یورورا ایجاد و یک سیاست پولی مشترک را تحت کنترل بانک مرکزی اروپا آغاز کردند.
این در حالی است که نخستین سکه‌ها و اسکناس‌های این واحد پولی ۳ سال بعد وارد بازار شدند. البته مسیر رسیدن به پول مشترک از دهه ۸۰ میلادی آغاز شده بود. معیارهای مالی عمومی که دولت های اروپایی باید برای مشارکت در پول واحد به آن احترام می‌گذاشتند با پیمان ماستریخ در سال ۱۹۹۲ تعیین شد و در سال ۱۹۹۴ موسسه پولی اروپا (IME)، یک ارگان موقت که هنوز مسئولیت پیگیری سیاست های پولی اتحادیه اروپا را بر عهده نداشت ایجاد شد. بانک مرکزی اروپا در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد.
نام یورو بطور رسمی در سال ۱۹۹۵ در شورای اروپایی مادرید انتخاب شد. قیمت یورو نیز بر اساس ارزهای ملی ۱۱ کشور اروپایی بر پایه ارزش روز بازار بررسی و تعیین شد.
پول واحد اروپا برای ۳ سال تنها در پرداختی‌های الکترونیکی استفاده می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۰۲ نخستین اسکناس‌ها و سکه‌های واحد پولی مشترک اروپا وارد بازار شدند.
اکنون با گذشت ۲۰ سال، یورو تبدیل به واحد پولی مشترک ۱۹ کشور با ۳۴۰ میلیون اروپایی شده و از سوی ۱۷۵ میلیون نفر خارج از منطقه یورو مورد استفاده قرار می‌گیرد. یورو اکنون دومین ارز مهم بین المللی و دومین ارزی است که در جهان مورد استفاده قرار گرفته است.
یونان در سال ۲۰۰۱ به یورو ملحق شد از آن زمان ۷ کشور قبرس، استونی، لتونی، لیتوانی، مالت، اسلواکی، اسلوونی نیز به واحد پولی مشترک اروپا پیوستند.

ریزش بورس‌های اروپایی در آغاز سال ۲۰۱۹

بورس‌های اروپایی سال ۲۰۱۹ را به دلیل نگرانی از کاهش رشد اقتصادی جهان، افزایش نرخ بهره در آمریکا و بی‌ثباتی سیاسی در این کشور با قرمزپوشی شروع کردند.
بورس‌های اروپایی سال ۲۰۱۹ را به دلیل نگرانی از کاهش رشد اقتصادی جهان، جنگ تجاری، افزایش نرخ بهره در آمریکا و بی‌ثباتی سیاسی در این کشور با قرمزپوشی شروع کردند.
به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از یورونیوز؛ شاخص «استاکس ایکس‌ای» که میانگین بورس‌های ۱۹ کشور عضو منطقه یورو را اندازه می‌گیرد با کاهش ۱.۹ درصدی بسته شد. در فرانسه شاخص «کک ۴۰» ۲.۵ درصد، در اسپانیا شاخص «ایبکس» ۲.۲ درصد و در ایتالیا شاخص بورس میلان دو درصد عقب نشستند. با توجه به تداوم کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی، گروه‌های معدنی، خودرویی، بانکی و نفتی در زمره زیان‌ده‌ترین نمادهای بورسی اروپا بودند. در آلمان شاخص «دکس» بورس فرانکفورت با زیان ۱.۶ درصدی به کار خود خاتمه داد.
در بورس‌های آسیایی، شاخص «هانگ‌سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۳ درصد و شاخص «شانگهای کامپوزیت» چین ۱.۲ درصد ریزش داشتند.
در بازار کالا، بهای هر اونس طلا با ۰.۵ درصد افزایش به ۱۲۸۴.۶۵ دلار و هر اونس نقره با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۱۵.۴۳ دلار رسید. نفت نیز سال ۲۰۱۹ را کاهشی شروع کرد به گونه‌ای که هر بشکه نفت خام برنت با ۰.۷۲ درصد کاهش به ازای ۵۳.۴۱ دلار و هر بشکه نفت اوپک با ۲.۱۹ درصد کاهش به ازای ۵۳.۹۲ دلار مبادله شدند.

صعود باورنکردنی ایران در رده‌بندی فیفا در صورت قهرمانی در آسیا ؛ ایران بالاتر از ایتالیا و همسایه آلمان

تیم ملی ایران در صورت قهرمانی در جام ملت های آسیا تا رتبه ۱۶ جهان صعود می‌کند
خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :
تیم ملی فوتبال ایران از دوشنبه آینده کار خود را برای فتح قاره‌کهن در جام‌ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات، رسما آغاز خواهد کرد و این درحالی است که سایر تیم‌های مدعی جام نیز عزم خود را جزم کرده‌اند تا حضور پرقدرتی در جام‌ملت‌ها تجربه کرده و جام خاطره‌انگیزی را سپری کنند.
تیم ملی فوتبال ایران در‌صورت قهرمانی در جام‌ملت‌های آسیا ۷۷ امتیاز کسب خواهد کرد و با ۱۵۵۸ امتیاز در رده‌بندی بعدی فیفا تا رتبه ۱۶ جهان صعود می‌کند، که در این صورت با تیم‌ ملی آلمان هم‌امتیاز شده و از تیم‌هایی مانند مکزیک ، ایتالیا، لهستان، آمریکا و اوکراین پیشی می‌گیرد.

تلاش ایتالیا برای تمدید معافیت تحریم های آمریکا علیه ایران

به گزارش بامداد روز شنبه ایرنا، روزنامه 'لاستمپا' با اشاره به سفر دو روزه 'انتزو مواورو میلانزی' به آمریکا، نوشت: تغییرات در منطقه غرب آسیا و نیاز ایتالیا به زمان بیشتر برای بازنگری در روابط با ایران پس از عقب نشینی آمریکا از برجام، محور دیدارهای وزیر خارجه ایتالیا در واشنگتن است.
لاستمپا به نقل از منابع مطلع، افزود: اوضاع منطقه غرب آسیا به سرعت درحال تحول است و رم نیاز به زمان بیشتر (در رابطه با ایران) دارد. آمریکا پیشتر به رم زمان برای معافیت از تحریم ها علیه ایران اعطا کرده بود.
این در حالی است که قبلا برایان هوک رئیس گروه اقدام علیه ایران اظهار داشت که مجوزها (معافیت موقت از تحریم ها) تمدید نخواهند شد. اما برای رم که موافق حفظ برجام است، بستن تمام شیرها (در روابط با ایران) در ظرف چند هفته کار ساده ای نیست.
میلانزی در این سفر علاوه بر دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، با کوشنر داماد ترامپ، جان بولتون مشاور امنیت ملی و همچنین نانسی پلوزی سخنگوی مجلس دیدار می کند.
در آستانه انتخابات ماه مه آینده (اردیبهشت)، آمریکا دیدگاهی نزدیک تر به مواضع دولت کنونی ایتالیا دارد و این علاقه واشنگتن به رم را بیشتر می کند. یک منبع کاخ سفید نیز تایید کرد که دولت آمریکا تمایل دارد با ایتالیا درباره مسایل مشترک گفت وگو کند.
وزارت خارجه ایتالیا نیز با انتشار بیانیه ای به موضوعات سفر میلانزی به واشنگتن اشاره کرد و نوشت: این دیدار ها درباره منطقه مدیترانه، تعهد برای ثبات در لیبی، مسیر صلح در منطقه غرب آسیا، رشد اقتصادی و اجتماعی در آفریقا، روابط سیاسی اقتصادی و تجاری با آمریکا، سازمان ملل و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، روابط با ناتو، روابط میان آمریکا و اتحادیه اروپا و تضمین عدم اشاعه هسته ای انجام می شوند.
همچنین در آستانه انتخابات ماه مه آینده، وزیر خارجه ایتالیا با مقامات آمریکایی درباره روابط با اتحادیه اروپا و ناتو صحبت خواهد کرد. تاثیرات ناشی از عقب نشینی آمریکا از سوریه، کاهش تعهد در افغانستان و آینده ماموریت ایتالیا در عراق، اوضاع عربستان پس از قتل خاشقچی، صلح میان رژیم اسرائیل و فلسطین و موضوع کره شمالی پس از ناپدید شدن سفیر این کشور در ایتالیا از جمله موضوعات دیگر مورد بحث میان وزیر خارجه ایتالیا با مقام های آمریکایی است.
چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره‌جنوبی، تایوان و ترکیه، هشت کشوری هستند که شامل معافیت‌های آمریکا از تحریم ایران شده اند.

بارش شهاب سنگی «کوادرانتید» آسمان شب را روشن می کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یو اس ای تودی، بارش شهاب سنگی «کوادرانتید» (Quadrantid) در اوایل سال جدید میلادی آغاز می شود. طی این بارش هر ساعت ۵۰تا ۱۰۰ شهاب سنگ از آسمان می گذرد. این بارش شهاب سنگی جمعه شب قابل مشاهده خواهد بود.
این شهاب سنگ ها از نیمه شب تا طلوع آفتاب چهارم ژانویه به خوبی قابل رصد هستند. البته اوج این بارش کوتاه و فقط چند ساعت است.
به گفته کارشناسان انجمن شهاب سنگ آمریکا، بارش شهاب سنگی Quadrantid احتمالا قدرتمندترین بارش سال خواهد بود. اما معمولا مدت زمان آن کم است. حداکثر بارش مذکور ۶ ساعت خواهد بود و از سوی دیگر پیش بینی می شود در این تاریخ آب وهوا نیز چندان مساعد نباشد.
ساکنان نیمکره شمالی زمین می توانند این بارش را تماشا کنند. نخستین بار بارش شهاب سنگی کوادارنتید در سال ۱۸۲۵ میلادی در ایتالیا رصد شد.
شهاب سنگ های کوادرانتید کمی عجیب هستند زیرا تکه هایی از یک سیارک هستند و ستاره دنباله دار به حساب نمی آیند.

ایتالیا برنامه «سرمایه گذاری استعداد در ایتالیا» را برای دانشجویان بین المللی برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین المللی ایتالیا با همکاری ICE (آژانس بین المللی سازی و توسعه شرکت های ایتالیایی در خارج از کشور)، Uni-Italia و با حمایت UnionCamere ( اتاق های بازرگانی ایتالیا و Confindustria (انجمن صنایع ایتالیا) برنامه Invest Your Talent in Italy را جهت سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ برای دانشجویان بین المللی برگزار می کند.
متقاضیان جهت اطلاع از شرایط بورس مذکور و ثبت درخواست خود (حداکثر تا تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹) می توانند به پایگاه اینترنتی به نشانی: http://investyourtalentapplication,esteri.it/SitoInvestYourTalentApplicaion/Progetto.asp مراجعه کنند.
تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در صورتی که دوره مذکور منجر به اخذ مدرک تحصیلی شود و فرد متقاضی ارزشیابی مدرک تحصیلی خود در ایران باشد، همچنان الزامی است و افراد متقاضی این بورس باید به این موضوع توجه کنند.

اتاق مشترک ایران و ایتالیا و کمیسیون گردشگری اتاق ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

فصل اقتصاد - روسای اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و کمیسیون گردشگری اتاق ایران باهدف تقویت همکاری‌ در حوزه گردشگری، ورزش، هنر، مشارکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

نشست کمیسیون گردشگری اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا با حضور احمد پور فلاح رئیس این اتاق، احمد اصغری قاجاری رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران و اعضای هر دو کمیسیون برگزار و مهم‌ترین موانع پیش روی صنعت گردشگری بررسی شد.
به گفته اصغری قاجاری در این نشست، دولت به‌تنهایی قادر به پیشبرد اهداف صنعت گردشگری نیست و مشارکت تمامی بخش‌های حاکمیتی برای توسعه گردشگری ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران تأکید کرد که منافع اقتصادی گردشگری همه‌جانبه است و مشارکت تشکل‌های بخش خصوصی و تفویض اختیارات به این تشکل‌ها از سوی نهادهای دولتی، مهم‌ترین انتظار بخش خصوصی از دولت است.
اصغری قاجاری تصریح کرد: سهم ایران از گردشگری دنیا تنها نیم درصد است. طبق اعلام سازمان جهانی جهانگردی، در سال‌های اخیر حدود یک‌میلیون و 800 هزار گردشگر از اروپا به ایران سفر کردند که سهم آنها از بازار گردشگری ورودی ایران تقریباً 37 درصد بوده است. اروپا و به‌ویژه کشورهای اروپای غربی، ازجمله کشورهایی محسوب می‌‌شوند که درگذشته سهم زیادی از گردشگران ورودی به ایران را به خود اختصاص می‌دادند، اما با تغییر اوضاع سیاسی جهان و اعمال تحریم‌‌های بیشتر، این نسبت تا حد زیادی به‌هم‌خورده است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران افزود: آمارهای سازمان جهانی جهانگردی نشان می‌‌دهد، تعداد گردشگرانی که از اروپا در فاصله سال‌‌های 2009 تا 2013 به ایران سفر کردند، متأثر از تحولات سیاسی و روابط دیپلماتیک کشورها، با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است. این در حالی است که در دو سال اخیر اروپایی‌‌ها تمایل بیشتری برای سفر به ایران نشان داده‌‌اند که گزارش‌‌های مجامع گردشگری مؤید آن است. اما برای کسب سهم بیشتر از این بازار که می‌تواند درآمدزایی قابل‌توجهی برای صنعت گردشگری ایران داشته باشد باید اقدامات قابل‌توجهی انجام داد.
مهم‌ترین مشکلات صنعت گردشگری
نداشتن سایت جامع اطلاع‌رسانی و گردشگری الکترونیک قدرتمند به‌خصوص درزمینهٔ رزرو هتل‌ها ، مراکز اقامتی و ازجمله بوم‌گردی، در دسترس نبودن اطلاعات جامع درباره ایران ، محدودیت در اخذ ویزا برای گردشگران خارجی، عدم در اختیار گذاشتن راهنمای مسلط به صنعت گردشگری، عدم ارائه بسته‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری به هیئت‌های تجاری و فعالان اقتصادی که به ایران وارد می‌شوند و عدم ارائه خدمات الکترونیکی و بانکی جهت تبدیل ارز گردشگران ورودی ازجمله مهم‌ترین مشکلاتی است با حضور روسای اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و کمیسیون گردشگری اتاق ایران بررسی شد.
تهیه پروتکل‌های دوطرفه با کشورهایی که نهایت بهره‌برداری را درزمینهٔ جذب گردشگر ایرانی دارند مانند ترکیه و تایلند، برگزاری نمایشگاه‌های گردشگری در سایر کشورها، حمایت کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها از شهروندان و اتباع ایرانی بخصوص درزمینهٔ مسائل حقوقی و مالی، استفاده از ظرفیت‌های گردشگری کشور در رویدادهایی همچون جام جهانی فوتبال در قطر و نمایشگاه XPO در امارات، جایگزین کردن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای پرهیز از تلاطم‌های سیاسی نوسانات ارزی، ایجاد محدودیت دررفت و آمده‌ای تجاری و صنعتی به دلیل بالا بودن هزینه‌های سفر به خارج از ایران جهت آموزش نیروی متخصص و عقد قراردادها، بهره‌مندی از همکاری بخش خصوصی در تعیین سیاست‌گذاری‌های صنعت گردشگری، ضرورت حضور ایران در نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی، نظارت بر ارائه خدمات کیفی اقامتگاه‌ها و هتل‌های داخلی، ایجاد صندوق حمایت از صنعت توریسم به جهت کاهش ریسک مالی شرکت‌های خدمات گردشگری و تشکیل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی مختص صنعت گردشگری توسط بخش خصوصی ازجمله پیشنهادهایی بود که اعضای دو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و اتاق ایران به تبادل‌نظر درباره آنها پرداختند و مقرر شد تا این پیشنهاد‌ها طی نامه‌ای به معاونت گردشگری کشور ارائه شود.
در پایان این نشست، روسای اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و کمیسیون گردشگری اتاق ایران باهدف تقویت همکاری‌ در حوزه گردشگری، ورزش، هنر، مشارکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

2- ایتالیا برنامه «سرمایه گذاری استعداد در ایتالیا» را برای دانشجویان بین المللی برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین المللی ایتالیا با همکاری ICE (آژانس بین المللی سازی و توسعه شرکت های ایتالیایی در خارج از کشور)، Uni-Italia و با حمایت UnionCamere ( اتاق های بازرگانی ایتالیا و Confindustria (انجمن صنایع ایتالیا) برنامه Invest Your Talent in Italy را جهت سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ برای دانشجویان بین المللی برگزار می کند.
متقاضیان جهت اطلاع از شرایط بورس مذکور و ثبت درخواست خود (حداکثر تا تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹) می توانند به پایگاه اینترنتی به نشانی: http://investyourtalentapplication,esteri.it/SitoInvestYourTalentApplicaion/Progetto.asp مراجعه کنند.
تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در صورتی که دوره مذکور منجر به اخذ مدرک تحصیلی شود و فرد متقاضی ارزشیابی مدرک تحصیلی خود در ایران باشد، همچنان الزامی است و افراد متقاضی این بورس باید به این موضوع توجه کنند

ایران میزبان نمایشگاه صنعت داروسازی خاورمیانه

به گزارش خبرگزاری مهر، در نمایشگاه فارماپک خاورمیانه علاوه بر حضور ۱۱۰ شرکت داخلی و ۲۰ شرکت خارجی، کارگاه های مختلف در زمینه صنعت داروسازی برپا می شود.
کنفرانس صنعت مالی، مسیر عبور از تحریم‌ها، کارگاه مسئولیت‌های ناشی از فعالیت‌های دارویی، درآمدی بر معاهدات سازمان جهانی تجارت، مسئولیت اجتماعی شرکتی ، پیش بینی هوشمندانه فردا، کارگاه هوش تجاری و کاربرد آن در بازاریابی دارویی، از جمله برنامه های جانبی این نمایشگاه است.
اهدای جایزه صنعتی داروسازی، به همراه نشست‌های مختلف، مشاوره سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی ایران و حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌ عنوان ایجاد ارتباط بین صنعت داروسازی و پتروشیمی، از دیگر محورهای نمایشگاه فارماپک است.
دعوت از سفرای کشورهای MENA، ثبت نام ۲۸ هیات تجاری از کشورهای جامعه هدف صادراتی ایران در زمینه مواد اولیه و اقلام بسته بندی، ثبت نام بیش از ۸۰۰۰ نفر به عنوان ویزیتور، حضور سازمان منطقه آزاد کیش جهت معرفی فرصت های سرمایه گذاری و امکانات جزیره کیش، بخش دیگری از رویدادهای این نمایشگاه است.
کشورهای هند، بلغارستان، لهستان، روسیه، چین،ایتالیا، آلمان، ترکیه، امارات متحده عربی و سوییس، از مشارکت کنندگان در این نمایشگاه هستند.
نمایشگاه فارماپک خاورمیانه، از ۱۰ تا ۱۲ بهمن ۹۷ در جزیره کیش برگزار می شود.

قاسمی در پاسخ به میزان: کانال مالی اروپا - ایران می‌تواند به رفع تحریم‌ها و کاهش مشکلات اقتصاد منجر شود

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، بهرام قاسمی در امروز در نشست خبری و در پاسخ به سوال میزان درباره آثار اجرای «کانال مالی اروپا - ایران» موسوم به «اس.پی.وی» در اقتصاد ایران در شرایط تحریم به خبرنگار سیاسی خبرگزاری میزان ایران، گفت: اگر این سازوکار علی‌رغم فشار‌های سنگین آمریکا و برخی ناتوانی‌های اروپا، اجرایی شود به نفع همگان در جامعه جهانی است. سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: قطعا این مکانیسم می‌تواند به رفع تحریم‌ها و کاهش مشکلات اقتصادی در شرایط تحریم منجر شود. قاسمی همچنین در نشست خبری امروز درباره این کانال اظهار داشت: اگر این سازوکار به مرحله اجرا گذاشته شود می‌تواند همه اقلام را دربگیرد و صرفا برای مبادله نفت و یا دارو و غذا نیست. می‌تواند نقطه اتکا بین ایران و دیگر کشور‌ها مورد استفاده قرار گیرد. پیشتر مرتضی صفاری‌نطنزی در گفت‌وگو با خبرنگار میزان، با اشاره به سرنوشت اجرای ساز و کار «اس پی وی» گفت: اروپایی‌ها این اراده را دارند که ساز و کار «اس پی وی» را به جریان بیندازند و از منظر سیاسی هم این موضوع را مرتب تکرار می‌کنند اما از سوی دیگر آمریکایی‌ها حرکت‌شان را مختل کرده‌اند. وی تأکید کرد: حتی در راستای اجرای «اس پی وی» کشور‌هایی نظیر اتریش و لوکزامبورگ آمده بودند تا این ساز و کار را در کشور خود عملیاتی کنند، اما آمریکایی‌ها آن‌ها را تهدید کردند. رئیس «کمیته سیاست خارجی» کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اروپایی‌ها بر روی سایر پیشنهادات در جهت اجرای ساز و کار کانال مالی «اس پی وی» کار می‌کنند، گفت: حتی در این راستا پیشنهاد جدیدی مطرح شده که ساز و کار «اس پی وی» در درون سیستم قضایی یکی از کشور‌های اروپایی مستقر شود تا از این طریق از سنگ اندازی آمریکا مصون بمانند. البته علمی شدن و نشدن این پیشنهاد هنوز مشخص نیست. صفاری نطنزی با بیان اینکه بالاخره ما باید راه خود را پیدا کرده و در آن مسیر حرکت کنیم تاکید کرد: ما نباید زندگی روزمره مردم را متکی به اینگونه مباحث کنیم و بالاخره باید راه خود را برویم لذا اگر اروپایی‌ها موفق به اجرای ساز و کار اجرای «اس پی وی» شدند که این مسئله خوب است در غیر این صورت ما نباید از این مساله بیش از اندازه لطمه ببینیم.

طرح حمایت از پرندگان«تهران هنوز پرنده دارد» در شمال تهران اجرا شد

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا فدوی اردکانی، پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران حاضر در شهرداری ناحیه یک منطقه یک تهران اظهار داشت : با توجه به بلند مرتبه سازی ها و مشکلات زیست محیطی موجود در شهر تهران و به ویژه شمیران متاسفانه شاهد آن هستیم که پرندگانی به دلیل برخورد با ساختمان های بلند مرتبه و یا سرما و ... بر روی زمین افتاده و به دلیل بی توجهی به حال خود رها شده و در نهایت تاسف جان خود را از دست می دهند.
وی گفت: بر همین اساس طرح حمایت از پرندگان در فصل سرما در محدوده این ناحیه با توجه به وجود کاخ موزه ها، بوستان ها، فرهنگسرای نیاوران، باغ های سفارت ایتالیا و سفارت هلند که به عنوان مهم ترین زیستگاه های طوطی سانان شهر تهران شناخته شده است، اجرایی شد.
فدوی اردکانی گفت: این طرح تحت عنوان «تهران هنوز پرنده دارد ...» با کمک ۱۲ مرکز دامپزشکی موجود در سطح محدوده برنامه ریزی شد، که طی آن اقدام به ایجاد محدوده ای با عنوان تیمارگاه جهت نگهداری از پرندگان آسیب دیده از بلند مرتبه سازی ها و یا آلودگی های زیست محیطی نموده است.

پیش نویس بودجه ایتالیا رای اعتماد گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو آلمان، نمایندگان پارلمان ایتالیا با ۲۲۸ رای موافق از مجموع ۳۲۷ رای ماخوذه پیش نویس تدوین شده بودجه ۲۰۱۹ را تائید کردند.
بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی دولت ایتالیا تائید بودجه از سوی پارلمان برگ برنده مهمی برای دولت به شمار می آید.
گفتنی است «ماتئو سالوینی» معاون نخست وزیر ایتالیا به تازگی در بیانیه ای اعلام کرد که دولت همچنان میزان رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ را ۱.۵ درصد پیش بینی می کند. به گفته وی میزان کسری بودجه نیز ۲.۴ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد بود.
کمیسیون اتحادیه اروپا بر این باور است که رشد اقتصادی ایتالیا با طرح بودجه پیش بینی شده ۱.۲ درصد خواهد بود و کسری بودجه این کشور نیز به ۲.۹ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.

تورین؛ نخستین پایتخت ایتالیا

تورین در فاصله سالهای 1861 تا 1865 به عنوان اولین پایتخت ایتالیا نام گرفت. این شهر به واسطه کلیساها، قلعه ها و بناهای قدیمی برای گردشگران از جذابیت خاصی برخوردار است. این شهر خواهر خوانده کازرون و اهواز در ایران است.

واردات بیش از ۳۳۴ تن کتاب و بروشور به کشور

بر اساس آمار گمرک در ۶ ماهه سال ۹۷، بیش از ۳۳۴ تن کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است.
آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۶ ماهه نخست سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۳۳۴ تن کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است.
بر اساس واردات این حجم آلبوم به کشور ۴ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۱۲۱ دلار ارز از کشور خارج شد که معادل ریالی آن بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۶۱ میلیون و ۱۷۳ هزار و ۹۷۷ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
براساس این گزارش کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده از ۱۸ کشور جهان از جمله چین، ایتالیا، آلمان، اتریش، پاکستان، فدراسیون روسیه و ... وارد ایران شده است.
بنا بر آمار منتشره از سوی گمرک بیشترین واردات کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده از کشور فدراسیون روسیه به حجم بیش از ۳۸ تن و به ارزش ۳ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۱۴ دلار بوده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد: چشم‌انداز همکاری تجاری ایران و ایتالیا

ایران و ایتالیا دو کشور پیشرو در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی هستند. هر چند شاید ایتالیا همانند فرانسه یا آلمان دارای نفوذ سیاسی گسترده نباشد، اما این کشور نقش بسیار قابل توجهی در تاسیس و ادامه فعالیت بسیاری از صنایع می‌تواند داشته باشد.
به گزارش تجارت‌نیوز، اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان این شائبه را ایجاد کرد که همکاری اقتصادی کشورهای مختلف با ایران دستخوش تغییراتی شود که ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نباشد.
احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا در گفتگو با تجارت‌نیوز اظهار می‌کند که در ابتدا تحریم‌های آمریکا سطح مبادلات تجاری با ایتالیا را حدود پنج میلیارد یورو کاهش داد، اما اکنون با گذشت زمان وضعیت تجاری دو کشور در حال بهبود است.
وی در این زمینه می‌گوید: اگر بگوییم که هیچ مشکلی به وجود نیامده، حرف نادرستی است. قطعا تحریم در این سطح گسترده بی‌تاثیر نیست. اما ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی است که همواره تلاش کرده ارتباط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را با ایران حفظ کند. ما رکوردهای بسیار بالایی در مراودات با ایتالیا داشتیم. به نحوی که ایتالیا شریک اول تجاری ما در اروپا بود که البته امروز نیز رتبه اول است. فقط مدت کوتاهی شریک دوم تجاری ما در اروپا بود که این وضعیت بهبود یافت.
پور‌فلاح ادامه می‌دهد: ایتالیا در بین کشورهای اروپایی بزرگ‌ترین خریدار مواد نفتی از ایران بوده و تنها کشوری است که تراز تجاری مثبتی با ایران دارد. بعد از اعمال تحریم‌ها، متاسفانه برای مدتی شاهد کاهش سطح مراودات تجاری بین دو کشور بودیم. به‌نحوی که سطح مراودات تجاری ما از سطح حدود هفت میلیارد یورو به حدود ۱٫۷ میلیارد یورو رسید.
وی می‌افزاید: اما خوشبختانه با تلاش‌های دوجانبه‌ای که شد این ارقام بهبود یافت. به‌طوری که اکنون هر ماه شاهد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش سطح مراودات تجاری دو کشور هستیم. به‌طوری که امروز این رقم به بیش از ۵٫۵ میلیارد یورو رسیده است.
رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا ادامه می‌دهد: هم ایرانی‌ها و هم ایتالیایی‌ها خواهان گسترش روابط تجاری دو کشور هستند. به هر حال ایتالیا زیرساخت‌های اکثر صنایع ما مانند فولاد، پتروشیمی، سنگ، چرم، لوازم خانگی و حتی صنعت اتومبیل را به وجود آورده است. با این حال، هر چند که سطح مراودات تجاری ارتقاء یافته، اما همچنان مشکلاتی در زمینه نقل‌و‌انتقالات پولی و بانکی وجود دارد که امیدوار هستیم با عملکرد مناسب دولتمردان راهی برای آن پیدا شود.
وی در پایان می‌گوید: باید راهی پیدا شود که اگر خرید یا مراوده‌ای از طرف دو کشور صورت می‌گیرد، پول آن به‌راحتی به چرخه اقتصاد آنها برگردد. اما در مجموع در مورد تحریم‌ها می‌توانیم بگوییم نگرانی ما اکنون کمتر از چیزی است که قبل از تحریم در مورد آن فکر می‌کردیم.

انعقاد تفاهم نامه بین کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران

کمیسیون گردشگری دی ماه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا با حضور ریاست اتاق و ریاست کمیسیون گردشگری جناب آقای مهندس پورفلاح ، دبیر کل اتاق سرکار خانم مهندس شهابی، اعضای هیئت مدیره اتاق سرکارخانم مهندس گوشه و جناب آقای مغرور، ریاست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران جناب آقای اصغری و اعضای این کمیسیون در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا برگزار شد.

در این جلسه موارد ذیل جهت رفع مشکلات صنعت گردشگری و ارائه به جناب آقای دکتر تیموری معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی مطرح گردید:
1. اهتمام کنسولگری ها و سفارتخانه ها برای تبلیغات در فضای مجازی و رسانه های بین المللی در جهت جذب گردشگر مورد انتظار.
2. تهیه پروتکل های دوطرفه با کشورهایی که نهایت بهره برداری را در زمینه جذب گردشگر ایرانی دارند، مانند ترکیه و تایلند.
3. برگزاری نمایشگاه های گردشگری در سایر کشورها.
4. حمایت کنسولگری ها و سفارتخانه ها از شهروندان و اتباع ایرانی بخصوص در زمینه مسائل حقوقی و مالی.
5. استفاده از ظرفیتهای گردشگری کشور در رویدادهایی همچون جام جهانی فوتبال در قطر و نمایشگاه XPO در امارات.
6. جایگزین کردن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای پرهیز ازتلاطم های سیاسی نوسانات ارزی که باعث ضررو زیان شرکتهای خدمات گردشگری می شود.
7. توجه و حساسیت ویژه به ترک خطوط هوایی خارجی به دلیل کمبود مسافر . تاثیر مسائل سیاسی و پایین آمدن اعتبار ایران در بخش گردشگری.
8. ایجاد محدودیت در رفت و آمدهای تجاری و صنعتی به دلیل بالا بودن هزینه های سفر به خارج از ایران جهت آموزش نیروی متخصص و عقد قراردادها.
9. تبدیل سنت مهمان نوازی به صنعت مهمان نوازی (مدیریت گردشگری باید به ضوابط گردشگری تبدیل شود).
10. استفاده از همکاری بخش خصوصی در تعیین سیاست گذاری های صنعت گردشگری.
11. حمایت از همایش گردشگری اتاق ایران و ایتالیا که در اردیبهشت سال 98 برگزار خواهد شد.
12. توجیه سیاستگذاران به اهمیت و نقش گردشگری دور از تعصبات اعمال شده تا کنون.
13. در جهت رفع مشکلات اقتصادی حال و آینده، باید صنعت گردشگری جایگزین صنعت نفت و پلکان اقتصاد کشور شود و لیکن نیاز به ایجاد زیرساخت های مورد نیاز با سعه صدر لازم می باشد.
14. آمارهای گردشگری به ویژه گردشگران ورودی دستکاری شده و سیاسی می باشد که می بایست شفافیت را در این زمینه جایگزین نماییم.
15. حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی گردشگری کاملا سنتی و بدون کیفیت بوده و کمترین بودجه به این بخش اختصاص می یابد.( نمایندگان ایرانی تمایلی به شرکت در نمایشگاه BIT میلان ندارند.)
16. نمایندگان دولت در استانها دارای اطلاعات کمی از صنعت گردشگری می باشند و کمک چندانی به پیشرفت این صنعت در استان خود نمی کنند.
17. نظارت بر اقامتگاه ها و هتلها خیلی پایین بوده و شرایط آنها (خصوصا نظافت ) در جهت ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی مناسب نیست.
18. ایجاد صندوق حمایت از صنعت توریسم به جهت کاهش ریسک مالی شرکتهای خدمات گردشگری ضروری به نظر می رسد.
19. تشکیل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی توسط بخش خصوصی و تنها در حوزه گردشگری.
20. به کار گیری افراد خبره و با تجربه در زمینه گردشگری در سفارتخانه ها و کنسولگری ها برای راهنمایی گردشگران و جذب ایرانگردان بیشتر.(وابسته گردشگری جدا از وابسته فرهنگی در کادر سفارتخانه ها و کنسولگری ها قرار گیرد.)
21. مدیران دولتی مسئول در ناوگان گردشگری کشور حضور بلند مدت تری در این سازمان داشته تا بتوانند تاثیر گذاری بیشتری داشته باشند.

همچنین در انتهای این جلسه تفاهم نامه ای بین کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران جهت همکاری در حوزه گردشگری، ورزش، هنر، نمایشگاه های داخلی و بین المللی توسط ریاست اتاق ایران و ایتالیا جناب آقای مهندس پور فلاح و ریاست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران جناب آقای اصغری امضا شد.

سرمایه‌های ارزان بین‌المللی در اختیار مگاپروژه‌ها قرار گیرد

در نشستی که به منظور بررسی نیازهای زیرساختی اجرای مگاپروژه‌ها در کشور برگزار شد، بی‌توجهی به دیپلماسی اقتصادی، بالا بودن هزینه سرمایه در پروژه‌ها و نبود ایران در سیستم رتبه‌بندی اعتباری بین‌المللی به عنوان عوامل اصلی اجرایی نشدن مگاپروژه‌ها، مطرح شد.

03 دی 1397
کد خبر : 16908
نسخه چاپی
اشتراک گذاری
در نشستی که به منظور بررسی نیازهای زیرساختی اجرای مگاپروژه‌ها در کشور برگزار شد، بی‌توجهی به دیپلماسی اقتصادی، بالا بودن هزینه سرمایه در پروژه‌ها و نبود ایران در سیستم رتبه‌بندی اعتباری بین‌المللی به عنوان عوامل اصلی اجرایی نشدن مگاپروژه‌ها، مطرح شد.
پایگاه خبری اتاق ایران

بخش خصوصی، جامعه مدنی و دولت، سه ضلع توسعه پایدار
19 اردیبهشت 1397

تجربه استرالیا، کره‌جنوبی و هند در تکمیل طرح‌های عمرانی
28 بهمن 1396
بررسی نیازهای زیرساختی تعریف مگاپروژه‌ها در کشور موضوعی بود که طی نشستی با حضور نایب‌رئیس اتاق ایران، رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا و دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران بررسی شد.

در این جلسه تلاش شد به سوال‌هایی از این دست که آیا در ایران امکان اجرای مگاپروژه‌ها وجود دارد یا خیر؟ اینکه این پروژه‌ها می‌توانند محرک رشد اقتصادی باشند یا خیر؟ فرآیند تأمین مالی مگاپروژه‌ها باید چگونه باشد و اینکه آیا بازار سرمایه توان تأمین مالی این طرح‌ها را دارد یا نه؟ پاسخ داده شود.

در ابتدا احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا و مشاور عالی رئیس اتاق ایران در نگاه کلی به مگاپروژه ها، آن‌ها را تحول برانگیز توصیف کرد که به منابعی بیش از یک میلیارد یورو نیاز دارند و در طول مدت بیش از یک سال اجرا می‌شوند.

بر اساس اظهارات وی در شرایط امروز، جهان نیاز به این پروژه‌ها در حوزه‌های مهندسی و تولیدی دارد. پورفلاح همچنین به چند مگاپروژه که در کشورهای مختلف اجرایی شده است اشاره کرد. کانال پاناما، فرودگاه بین‌المللی دبی که 21 درصد از اشتغال و 27 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد و فرودگاه ترکیه که در حال ساخت است، از جمله‌ این پروژه‌ها هستند.

به اعتقاد رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا نکته مهم در اجرای مگاپروژه این است که به موقع ساخته شوند و در ظرف زمانی تعیین شده به بهره‌برداری برسند. اگر این اصل رعایت شود، سوددهی پروژه مناسب بوده و از هدررفت منابع و انرژی هم جلوگیری می‌شود.

پورفلاح در ادامه میزان درآمدهای ارزی ایران طی دو دهه اخیر را بالغ بر 1000 میلیارد دلار برشمرد و تأکید کرد: به طور حتم با این میزان درآمد می‌توانستیم چندین مگاپروژه را در کشور اجرایی کنیم. البته کارهایی هم انجام شده مانند سدسازی کارون 3 و 4، ساخت فازهای پارس جنوبی و راه‌آهن شمال به جنوب که البته همچنان به اتمام نرسیده است.

وی به مشکلات ایران در اجرای مگاپروژه‌ها اشاره کرد و گفت: نبود الگو و هدف مشخص، عدم امکان استفاده از منابع بین‌المللی در این پروژه‌ها، اهمیت ندادن به پروژه‌های منطقه که تکمیل‌کننده حرکت‌های روبه جلوی همسایگان می‌شود، بالا بودن ریسک‌های اقتصادی در ایران، عدم ارتباط مالی بین‌المللی، به‌روز نبودن دانش و تکنولوژی‌های مورد استفاده و بی‌توجهی به جایگاه مشاوران، موانعی هستند که از اجرای این پروژه‌ها جلوگیری می‌کنند.

هزینه سرمایه در پروژه‌های داخلی بالاست

پیمان مولوی، دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران با بیان این مطلب که 114 میلیارد دلار پروژه نیمه‌تمام در ایران وجود دارد، تصریح کرد: توان رقابت مگاپروژه‌هایی که در ایران بدون ارتباطات بین‌المللی و استفاده از شرکای خارجی اجرایی می‌شوند، اندک است و به همین دلیل توجیه اقتصادی ندارند.

به باور وی آنچه در عملیاتی کردن این پروژه‌ها مهم است، دید ما نسبت به فضای تأمین مالی کشور است. اینکه قرار است، نیازهای مالی مگاپروژه‌های را از چه طریقی تأمین کنیم.

دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران هزینه سرمایه‌ای که در مگاپروژه‌ها استفاده می‌شود را دلیل بر رقابتی یا غیررقابتی شدن آنها دانست و تشریح کرد: هرچه بتوانیم هزینه سرمایه را پایین‌تر بیاوریم، قدرت رقابت پروژه بالاتر می‌رود. این اصل در همه دنیا وجود دارد و غیرقابل‌انکار است. از طرفی هرچه رتبه اعتباری بهتر باشد، دسترسی به پول ارزان بین‌المللی هم بیشتر است. در نتیجه یک کشور با رتبه اعتباری بالا در مقایسه با سایر کشورها می‌تواند منابع مالی بین‌المللی ارزان‌تری در اختیار داشته باشد و به طور حتم این منابع مالی ارزان هزینه سرمایه را کاهش داده و موجب بالا رفتن قدرت رقابت می‌شود.

وی ادامه داد: ایران به دلیل عدم دسترسی به منابع مالی ارزان‌قیمت بین‌المللی، برای اجرای پروژه‌های خود مانند بندر چابهار، مجبور است از منابع حاصل از مالیات که از مردم گرفته می‌شود، استفاده کند. در نتیجه باید خدمات خود را با هزینه بیشتری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد و بدین ترتیب قدرت رقابت خود را با دیگر بندرها که در دبی یا قطر ساخته می‌شوند، از دست می‌دهد.

مولوی از نبود ایران در سیستم رتبه‌بندی اعتباری انتقاد کرد و گفت: زمانی که ایران در سیستم رتبه‌بندی جهانی نیست به این معناست که هیچ شناختی از ریسک‌های موجود در ایران، وجود ندارد.

دیپلماسی اقتصادی را فعال کنیم

حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران نیز با اشاره به درآمدهای بالای ارزی کشور طی دو دهه گذشته، گفت: در سال‌های 83 و 84 برای اولین بار سند چشم‌انداز 1404 تدوین شد و قرار بود شاهد رشد متوسط 8 درصد به کمک بهبود بهره‌وری و دیگر اقدامات در کشور باشیم، اما هدف‌گذاری‌های انجام شده به ظهور نرسید و دیدیم که رتبه محیط کسب‌وکار کشور به مرور روند نزولی پیدا کرد. متأسفانه شفافیت هم وضعیت خوبی ندارد.

وی از نبود بستر مقرراتی مناسب در کشور برای اجرای مگاپروژه ها خبر داد و تأکید کرد: باید توجه داشت که قانون نتوانسته ضامن حضور بخش خصوصی در این پروژه‌ها شود. حتی اگر تحریم هم نبودیم به دلیل عدم دسترسی به بانک‌های بین‌المللی قادر به تأمین مالی پروژه‌ها نبودیم. از طرفی در وضعیت امروز کشور حتی واحدهای کوچک هم نمی‌توانند روند رشد خود را ادامه دهند.

نایب‌رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: تا زمانی که دیپلماسی اقتصادی کشور فعال نباشد و سیاست در خدمت اقتصاد قرار نگیرد، گشایشی اتفاق نمی‌افتد.

واردات بیش از ۳۳۴ تن کتاب و بروشور به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۶ ماهه نخست سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۳۳۴ تن کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است.
بر اساس واردات این حجم آلبوم به کشور ۴ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۱۲۱ دلار ارز از کشور خارج شد که معادل ریالی آن بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۶۱ میلیون و ۱۷۳ هزار و ۹۷۷ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
براساس این گزارش کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده از ۱۸ کشور جهان از جمله چین، ایتالیا، آلمان، اتریش، پاکستان، فدراسیون روسیه و ... وارد ایران شده است.
بنا بر آمار منتشره از سوی گمرک بیشترین واردات کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات چاپ شده از کشور فدراسیون روسیه به حجم بیش از ۳۸ تن و به ارزش ۳ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۱۴ دلار بوده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد: چشم‌انداز همکاری تجاری ایران و ایتالیا

ایران و ایتالیا دو کشور پیشرو در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی هستند. هر چند شاید ایتالیا همانند فرانسه یا آلمان دارای نفوذ سیاسی گسترده نباشد، اما این کشور نقش بسیار قابل توجهی در تاسیس و ادامه فعالیت بسیاری از صنایع می‌تواند داشته باشد.
به گزارش تجارت‌نیوز، اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان این شائبه را ایجاد کرد که همکاری اقتصادی کشورهای مختلف با ایران دستخوش تغییراتی شود که ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نباشد.
احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا در گفتگو با تجارت‌نیوز اظهار می‌کند که در ابتدا تحریم‌های آمریکا سطح مبادلات تجاری با ایتالیا را حدود پنج میلیارد یورو کاهش داد، اما اکنون با گذشت زمان وضعیت تجاری دو کشور در حال بهبود است.
وی در این زمینه می‌گوید: اگر بگوییم که هیچ مشکلی به وجود نیامده، حرف نادرستی است. قطعا تحریم در این سطح گسترده بی‌تاثیر نیست. اما ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی است که همواره تلاش کرده ارتباط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را با ایران حفظ کند. ما رکوردهای بسیار بالایی در مراودات با ایتالیا داشتیم. به نحوی که ایتالیا شریک اول تجاری ما در اروپا بود که البته امروز نیز رتبه اول است. فقط مدت کوتاهی شریک دوم تجاری ما در اروپا بود که این وضعیت بهبود یافت.
پور‌فلاح ادامه می‌دهد: ایتالیا در بین کشورهای اروپایی بزرگ‌ترین خریدار مواد نفتی از ایران بوده و تنها کشوری است که تراز تجاری مثبتی با ایران دارد. بعد از اعمال تحریم‌ها، متاسفانه برای مدتی شاهد کاهش سطح مراودات تجاری بین دو کشور بودیم. به‌نحوی که سطح مراودات تجاری ما از سطح حدود هفت میلیارد یورو به حدود ۱٫۷ میلیارد یورو رسید.
وی می‌افزاید: اما خوشبختانه با تلاش‌های دوجانبه‌ای که شد این ارقام بهبود یافت. به‌طوری که اکنون هر ماه شاهد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش سطح مراودات تجاری دو کشور هستیم. به‌طوری که امروز این رقم به بیش از ۵٫۵ میلیارد یورو رسیده است.
رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا ادامه می‌دهد: هم ایرانی‌ها و هم ایتالیایی‌ها خواهان گسترش روابط تجاری دو کشور هستند. به هر حال ایتالیا زیرساخت‌های اکثر صنایع ما مانند فولاد، پتروشیمی، سنگ، چرم، لوازم خانگی و حتی صنعت اتومبیل را به وجود آورده است. با این حال، هر چند که سطح مراودات تجاری ارتقاء یافته، اما همچنان مشکلاتی در زمینه نقل‌و‌انتقالات پولی و بانکی وجود دارد که امیدوار هستیم با عملکرد مناسب دولتمردان راهی برای آن پیدا شود.
وی در پایان می‌گوید: باید راهی پیدا شود که اگر خرید یا مراوده‌ای از طرف دو کشور صورت می‌گیرد، پول آن به‌راحتی به چرخه اقتصاد آنها برگردد. اما در مجموع در مورد تحریم‌ها می‌توانیم بگوییم نگرانی ما اکنون کمتر از چیزی است که قبل از تحریم در مورد آن فکر می‌کردیم.

آثار جلال شباهنگی مرور می شود/ برگزاری «روایتی از زندگی استادانه»

کامل‌ترین مجموعه آثار جلال شباهنگی نقاش ایرانی در موسسه صبای فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، آیین نکوداشت جلال شباهنگی، نقاش، گرافیست، مجسمه‌ساز و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، دهم دی‌ماه سال جاری در این فرهنگستان برگزار می‌شود.
مسعود ناصری دبیر هنری نمایشگاه مروری بر آثار جلال شباهنگی، درباره این برنامه اظهار کرد: «روایتی از زندگی استادانه» عنوان سلسله برنامه‌هایی است که فرهنگستان هنر با محوریت مروری بر آثار و احوال هنرمندان و روایتی از زندگی هنری آنها برگزار می‌کند که نخستین روایت به مروری بر زندگی و آثار جلال شباهنگی اختصاص دارد.
ناصری درباره ویژگی نمایشگاه آثار شباهنگی تصریح کرد: این نمایشگاه متنوع‌ترین نمایشگاهی است که از آثار شباهنگی برگزار می‌شود و شامل مجموعه نقاشی‌ها و آثار حجمی است که وی از ابتدای فعالیت هنری خود تاکنون خلق کرده است.
دبیر هنری نمایشگاه مروری بر آثار جلال شباهنگی در پایان درباره آثار حجمی شباهنگی عنوان کرد: مجموعه آثار حجمی شباهنگی نیز، شامل آثار منحصر به فرد شیشه‌ای است که وی در جزیره مورانو ایتالیا ساخته است.
روایت «زندگی استادانه» روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه برگزار می‌شود.

ایتالیا خواهان ساخت کارخانه ال‌ان‌جی در روسیه شد

شرکت نواتک روسیه اعلام کرد که مجموعه‌ای از قراردادهای تامین و ساخت‌وساز پروژه جاه‌طلبانه تولید ال‌ان‌جی قطب شمال را با شرکت‌های بین‌المللی امضا کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، شرکت نواتک روسیه اعلام کرد که مجموعه‌ای از قراردادهای تامین و ساخت‌وساز پروژه جاه‌طلبانه تولید گاز طبیعی مایع در قطب شمال را با شرکت‌های بین‌المللی امضا کرده است.
علی‌رغم تهدید مداوم از سوی تحریم‌های آمریکا، نووو پیگنان ایتالیا، که تحت مالکیت شرکت کنگلومرایی چندملیتی آمریکا، جنرال الکتریک، قرار دارد، یک قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری برای تامین توربین‌های گاز این تأسیسات، منعقد کرد. این شرکت در رقابت برای به دست آوردن این قرارداد با رقیبانی نظیر زیمنس و میتسوبیشی رقابت داشت.
آرکتیک ال‌ان‌جی۲، دومین کارخانه تولید گاز طبیعی مایع نواتک در قطب شمال است.
یک قرارداد دیگر به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار برای ساخت سایت، به امضای پیمانکار انرژی ایتالیا، سایپم و شرکت خدماتی رنسانس ترکیه، رسید.
نواتک، بزرگترین تولیدکننده خصوصی گاز طبیعی در روسیه است. این شرکت از سال ۲۰۱۴ در معرض تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، اما با تغییر تراکنش‌های خود از دلار به یورو توانست به کار خود ادامه دهد. نواتک همچنین سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیاردی چینی‌ها را جایگزین سرمایه‌گذاران غربی کرد.
اگر آمریکا تحریم‌های جدیدی را برای بخش انرژی روسیه وضع کند، نووو پیگنان از طریق دولت ایتالیا به این پروژه ادامه خواهد داد. در ۱۷ دسامبر، رم قراردادی که بین شرکت‌های ایتالیایی و روسی منعقد شد را تایید کرد.
نواتک در نظر دارد فعالیت‌های کارخانه ال‌ان‌جی۲ را در پایان ۲۰۲۲ آغاز کند. این مرکز درصورتی‌که به ظرفیت کامل خود برسد، سالانه ۱۹.۸ میلیون تن ال‌ان‌جی تولید خواهد کرد. تخمین زده شده است که این پروژه ۲۲ میلیارد دلار خرج بردارد.

چرا فدریکو فلینی استاد سینمای ایتالیا است؟

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی‌بی‌سی، با این که برخی منتقدان آثار فدریکو فلینی را چندان جدی نمی‌گیرند ولی در نظرسنجی بی‌بی‌سی برای تعیین صد فیلم برتر خارجی زبان، چهار فیلم از وی به فهرست نهایی راه یافته و کریس ناشاواتی منتقد سینما معتقد است که مخالفان فلینی در اشتباه هستند.
ناشاواتی در مقاله ای نوشته است: فلینی هنگام مرگ در سال ۱۹۹۳، چهار اسکار بهترین فیلم خارجی را برده بود. او از این نظر- یعنی بیشترین جایزه اسکار که یک کارگردان برده- با هم‌وطنش ویتوریو دسیکا برابری می‌کند. اکنون ۲۵ سال پس از مرگ فلینی، سایه بلند میراثش بسیار فراتر از جوایز و افتخارات اوست و نگرش، ایده‌ها و تصاویر او چنان افسون‌گر و سحرآمیزند که نامش به صفتی در واژگان سینمایی بدل شده است: «فلینی‌وار»
فیلم‌های او راهی را برای نسل‌های بعدی فیلمسازان گشود تا بدانند که چگونه تجربه و خطر کنند و بی‌پرده‌پوشی داستان خود را بگویند و آن را با تخیلی نیرومند درآمیزند.
برای مثال مارتین اسکورسیزی به‌تازگی اقرار کرده که هر سال فیلم «هشت و نیم» (۱۹۶۳) شاهکار فلینی را تماشا می‌کند. وی می گوید: «هشت و نیم» برای من همواره از جنبه‌های گوناگون معیار و محکی سینما بوده است؛ از جمله رهایی و خلاقیت و استواری این فیلم، روح مسحورکننده‌ و نیز جذابیت حرکت‌های دوربین وترکیب‌بندی‌هایش.
به راستی در ستایش «هشت و نیم» نکته‌ای بر این توصیف نمی‌توان افزود.
اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم فلینی سینماروهای غیرمتخصصی همچون ما را که بلیت می‌خریم و به تاریکی سالن‌ها پناه می‌بریم و به پرده نقره‌ای چشم می‌دوزیم تا با جادوی فیلم به جهان‌های دیگر سفر کنیم، با نحوه دیگری از تماشا آشنا کرد که یکسر متفاوت بود. او ما را به مکان‌ها و سرزمین‌هایی می‌برد فراتر از دنیای انگلیسی زبان. قلمروهایی که حتی در آزادانه‌ترین رویاهای‌مان هم هیچ‌گاه تصور نمی‌کردیم به آن‌ها گام بگذاریم. فلینی سینمایی شخصی پدید آورد که به گونه‌ای اعجاب آور و شگفت است و دنیا را کوچک‌تر و صمیمانه‌تر باز می‌نمایاند.

تبریک باشگاه آ‌ اس رم ایتالیا به مناسبت شب یلدا

به گزارش اسپوتنیک، صفحه رسمی فارسی زبان باشگاه آ اس رم ایتالیا در اقدامی جالب با انتشار پیامی شب یلدا را به ایرانیان تبریک گفت.

شرکت های ایتالیایی علاقه مند به شرکت در نمایشگاه تهران هستند

به گزارش ایرنا، این نشریه آنلاین روز جمعه با اشاره به نمایشگاه 'ایران بیوتی و کلین' که قرار است از 21 تا 24 آوریل 2019 (اول تا چهارم اردیبهشت 98) در تهران برگزار شود، نوشت: شرکت های ایتالیایی تولید کننده لوازم آرایشی مانند 'استرا میک آپ'، 'اویستر کوزمتیک'، 'بوتگا ورده'، تریولاتو درموکوزمتیک'، 'Hsa'، 'بارکس ایتالیانا'، 'So.Di.Co'، 'ایتال کوزمتیچی' و سایر شرکت های ایتالیا در این بخش که در دوره های قبلی نمایشگاه تهران شرکت کرده بودند، بازار ایران را بسیار جذاب دانسته و مایل به حضور مجدد در آن هستند.
به نوشته این نشریه، ایران اقتصادی متنوع دارد و صنعت این کشور نیز در راه توسعه بوده و با ایتالیا نیز همکاری های اقتصادی دارد. همچنین تخمین زده می شود که ارزش بازار لوازم آرایشی در ایران در سال 2019 به پنج میلیارد دلار برسد.
برگزار کنندگان این نمایشگاه می گویند که ایران کشوری در حال گسترش با 80 میلیون جمعیت است که 55 درصد آنها زیر 30 سال سن دارند و دومین بازار خاورمیانه پس از عربستان و هفتمین در جهان محسوب می شود. ایران به لطف شمار بسیار زیاد جوانان و نوجوانان، یکی از کشورهای محرک در صنعت جهانی لوازم آرایشی به شمار می رود.
بر اساس داده های تاریخی و داده های سازمان 'یورو مونیتور' در پنج سال اخیر مصرف لوازم آرایشی در ایران چهار برابر شده و نزدیک به سه میلیارد و 400 میلیون یورو در سال 2016 رسیده است. در چهار سال آینده پیش بینی می شود که بازار ایران بتدریج به هفت میلیارد و 800 میلیون یورو برسد. بیشترین تقاضا نیز برای محصولات مو، ادکلن، لوازم آرایشی برای چشم و لاک ناخن است.
نشریه ایتالیایی پام بیانکوبیوتی در پایان افزود: ایران در یک منطقه جغرافیایی استراتژیکی، در کانون راه های تجاری میان خاورمیانه، اروپا و آفریقا قرار دارد و جمعیت این کشور نیز بسیار جوان است و شمار زنان از 20 تا 40 سال نیز به 15 میلیون بانو می رسد.

صادرات فرآورده های لبنی در مازندران رشد یافت

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد محمدپور با اشاره به رشد پنج درصدی صادرات فرآورده های لبنی مازندران گفت: در سال جاری ۱۰۳ هزار و ۴۲۳ تن کالا به ارزش ۱۸۳ میلیون دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است.
وی افزود: از لحاظ ارزش صادرات انواع فرآورده های لبنی نسبت به مدت مشابه قبل ۵ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران در ادامه اضافه کرد: صادرکنندگان استان فرآورده های لبنی تولید شده استان را به مقصدکشورهای عراق، قطر، بحرین، امارات متحده عربی، افغانستان، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان، قزاقستان، آمریکا، لبنان، ایتالیا و گرجستان صادرکردند.
صدور ۴۸۰ فقره جواز تاسیس در سال جاری
وی افزود: علیرغم تحریم های ظالمانه آمریکا و برخی مشکلات بوجود آمده در حوزه اقتصاد شاهد درخواست های زیادی برای تاسیس واحدهای تولیدی در سالجاری در استان مازندران بوده ایم که تاکنون ۴۸۰ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری ۱۷ هزارو ۹۶ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای هشت هزار و ۷۴۵ نفر صادر شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خاطر نشان کرد: جوازهای صادر شده در حوزه تولید کالاهای بتنی، ساخت آهن و فولاد اساسی، فعالیت های بسته بندی، ماشین آلات کشاورزی و جنگل داری، ساخت مبلمان و ... بوده است.

درخشش دختران فوتبالیست ایرانی در ایتالیا

جمعی از دختران ایرانی ساکن در شهر تورین ایتالیا که با هدف دور هم بودن و لذت بردن از بازی فوتبال تیمی را تشکیل داده بودند، اینک و پس از ظهوری درخشان، نگاه‌ها را به سمت خود خیره کرده اند. به‌گونه ای که برخی از این دختران فوتبالیست مورد توجه تیم‌های صاحب نام ایتالیا قرار گرفته‌اند.
چند ماه پیش و به فاصله دو ماه مانده به برگزاری مسابقاتی موسوم به «بالو موندیال» در شهر تورین، دختران ایرانی ساکن در این شهر که اغلب دانشجو هستند تصمیم گرفتند تا با تشکیل دادن تیمی در این مسابقات حضور داشته باشند. کسری چلبی، مربی این تیم می‌گوید که هدف آن‌ها تنها حضور در میدان سبز فوتبال بود و تصور نمی‌کردند که بتوانند به یکی از تیم های موفق زنان تبدیل شوند و مسیر رویاهای فوتبالی خود را کوتاه‌تر کنند.
ایتالیا که در زمینه فوتبال یکی از صاحب نام ترین کشورهای دنیاست در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار شد، غایب بود، غیبتی که با اندوه و سرخوردگی زیاد ایتالیایی‌ها همراه بود اما آنها بیکار ننشستند و از جمله مسابقاتی تحت عنوان «توپ جهانی» یا «بالو موندیال» برگزار کردند. در این مسابقات که در شهرتورین، یکی از پایتخت‌های فوتبال در قاره سبز، برگزار شد، تیم دختران ایرانی موفق شدند تا در میان سی و دو تیم، مقام سوم را کسب کنند. آن‌ها در این مسابقات حتی موفق شدند تیم دختران ایتالیا را سه صفر شکست بدهند و البته برنده جام اخلاق را نیز کسب کنند.
دو تن از فوتبالیست‌های دختر ایرانی شانس حضور در تیم‌های ایتالیایی را دارند
گرچه سطح مسابقات «بالو موندیال» دارای اهمیت چشمگیری نبود، اما اهمیت این مسابقات آنجا است که تورین خانه تیم‌های معروف فوتبال در سطح جهان است که گوشه چشمی نیز به حاضران در این مسابقات داشتند. موضوعی که باعث شد تا دو تن از فوتبالیست‌های دختر ایرانی شانس حضور در تیم‌های ایتالیایی را پیدا کنند.
نسترن کشمیری پور که با نمایش استعداد خود در این مسابقات به عنوان بهترین دروازه بان انتخاب شد، اکنون توانسته است به عضویت تیم فوتبال دختران باشگاه «نیو تیم کیک آف تورین» درآید. طناز مولایی دیگر دروازه بان دختر ایرانی است که اکنون مورد توجه تیم دختران باشگاه صاحب نام یونتوس قرار گرفته است.
کسری چلبی مربی این تیم با اشاره به همین موفقیت ها است که آنها را معجزه می خواند. معجزه ای که به گفته او حاصل تلاش‌های دختران فوتبالیست ایرانی، علی رغم کمبود امکانات و راه اندازی سریع آن در مدت کوتاهی قبل از برگزاری مسابقات بود.نکته مورد توجه دیگر، ترکیب افراد حاضر در این تیم است. نسترن کشمیری پور از همدان، طناز مولایی از اصفهان و کاپیتان این تیم یعنی سمیه صرفجو که همچون چلبی از شهر رشت می آیند و برخی دیگر از بازیکنان که از تهران و کرج هستند. در واقع تیمی که می توان گفت از نقاط مختلف ایران تشکیل شده است.

موگرینی: بدون برجام مذاکره با ایران سخت است

به گزارش افکارنیوز، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز(سه‌شنبه) در کنفرانس عدم اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا در سخنرانی آغازین خود گفت: امنیت باعث نمی‌شود که دستاوردهای گذشته را نابود کنیم، به‌ویژه وقتی به دلایل سیاسی حاصل شده باشد، بلکه باید با صبوری و اشتیاق بر اساس آن (دستاورد) ساخت.
موگرینی ادامه داد: من بر این باورم که امنیت امروز، بیش از هر زمان دیگری نیازمند خلع سلاح و عدم اشاعه است. ما ساده و بی‌تجربه نیستیم. گاهی اوقات اروپایی‌ها بی‌تجربه و ساده تلقی می‌شوند اما برعکس، ما عملگرا و واقع بین هستیم.
وی تصریح کرد: من معتقدم که ما خودمان زخم جنگ و نابودی را روی پوستمان حس کرده‌ایم و به همین دلیل است که می‌دانیم در شرایط دشوار عملگرایانه‌ترین کاری که می‌توان انجام داد این است که سرسختانه به تلاش ادامه دهیم تا به بلند پروازانه‌ترین اهداف دست یابیم. امروز این هدف، جهانی عاری از سلاح هسته‌ای است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: می‌دانم که این کار ممکن به نظر نمی‌آید و حتی غیرممکن به نظر می‌رسد اما توافق هسته‌ای با ایران نیز غیرممکن به نظر می‌آمد.
موگرینی گفت: تنها راه تضمین عدم اشاعه در بلند مدت و به شکلی پایدار و ماندگار از طریق توافق‌های چندجانبه خواهد بود که توسط همه مورد توافق قرار گرفته و توسط سازمان‌های بین‌المللی به تصویب و تایید رسیده است. درست مثل توافق هسته‌ای با ایران که اجرای آن تاکنون ۱۳ بار از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید شده است. من در اینجا از کار خوب و حرفه‌ای آژانس در این زمینه قدردانی می‌کنم.
وی خاطرنشان کرد: ما می‌دانیم که توافق با ایران تنها درباره عدم اشاعه هسته‌ای است و این وظیفه‌ای بود که شورای امنیت سازمان ملل در آن زمان به ما محول کرد. هرچند تقریبا تمام ما نسبت به سیاست‌های ایران نگرانی‌هایی داریم، ازجمله برنامه موشکی بالستیک ایران که از نظر من تاثیری بی‌ثبات کننده بر خاورمیانه دارد که منطقه‌ای پر تنش است.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا با ادعای اینکه برنامه موشکی ایران دیگر کشورها (در منطقه) را به سمت رقابت تسلیحاتی خطرناک سوق داده است، گفت: ما به عنوان اتحادیه اروپا قطعا خواهان رسیدگی به موضوع برنامه موشکی بالستیک ایران هستیم اما توافق هسته‌ای با ایران نیز باید حفظ شود.
وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه با وجود توافق هسته‌ای ما کانال‌های ارتباطی با ایران داریم تا درباره مسائل منطقه‌ای و موضوعات امنیتی با ایران رایزنی کنیم، همان‌طور که در مذاکرات اخیر یمن نیز نتیجه داد.
موگرینی با تاکید بر اینکه بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌اش سخت‌تر خواهد بود نه راحت‌تر، اظهار داشت: نابود کردن توافق هسته‌ای با ایران موجب امن‌تر شدن ما نمی‌شود و من می‌دانم که حصول یک توافق چقدر سخت است. ما ۱۲ سال زمان صرف کردیم تا به توافق با ایران دست یابیم و در این ۱۲ سال شب‌های بی‌شماری را بدون خوابیدن زمان هزینه کردیم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرد: این توافق همچنین به جسارت زیادی نیاز داشت و من معتقدم که دستیابی به یک توافق در دنیای امروز حتی سخت‌تر است. باز هم می‌گویم که بسیاری توافق با ایران را غیرممکن می‌دانستند اما ممکن شد. بسیاری فکر می‌کردند که اجرای آن شدنی نیست اما شد. اکنون دو سال و نیم است که توافق امضا شده و آژانس نیز ۱۳ بار تایید کرده که ایران به‌طور کامل به تعهدات هسته‌ای‌اش عمل می‌کند.
وی تاکید کرد که توافق با ایران نتیجه جسارت و تلاش زیاد مذاکره‌کنندگان بود و پایتخت‌های متعددی با استقامت در آن دخیل بودند.

دیدار محسن جوادی با سفیر و مدیر بنیاد مطالعات دینی ایتالیا

به گزارش خبرگزاری مهر در این دیدار پروفسور آلبرتو ملونی در این دیدار با اشاره به تاسیس بنیادی در ایتالیا با هدف مطالعات دینی تمامی مذاهب گفت: این بنیاد در سال 1953 در بلونیا بنیان‌گذاری شده است و در کتابخانه آن آثار غنی از پژوهشگران مختلف وجود دارد. در حال حاضر به دنبال تاسیس کتابخانه تخصصی مذاهب در شهر پالرمو هستیم و قصد داریم در این کتابخانه بر روی کتاب‌های اسلامی تمرکز داشته باشیم.
وی ادامه داد: هدف ما از تاسیس این کتابخانه گفت‌وگوی ادیان نیست بلکه ایجاد محیطی با منابع بسیار برای پژوهشگران دینی است. در این کتابخانه قصد داریم منابع غنی از زبان‌های مختلف در حوزه ادیان و الاهیات دینی را گردآوری کنیم و امیدورایم این مرکز در مدیترانه به عنوان مرکزی برای ایجاد فرهنگ صلح و دوستی باشد.
آلبرتو ملونی با اشاره به سفرش به ایران به عنوان نخستین کشور برای خرید و اهدای منابع گفت: بسیار خوشحالیم که سفرمان برای تجهیز این کتابخانه را از ایران آغاز کرده‌ایم زیرا ایران در حوزه فرهنگی و دینی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین با توجه به این موضوع که در ایران کتابخانه‌های شخصی بسیاری نیز وجود دارند، در تلاش هستیم تا بتوانیم از منابع کتابخانه‌های آن‌ها نیز استفاده کنیم. البته به دنبال آن هستیم تا کتاب‌هایی را که در رابطه با ادیان و مذاهب اسلامی در ایران منتشر شده است نیز خریداری کنیم و کتابخانه پالرمو را به کتاخانه غنی تبدیل کنیم. در حال حاضر بیش از سه هزار عنوان کتاب و مجله در کتابخانه بلونیا وجود دارد و به دنبال آن هستیم تا این مرکز جدید در پالرمو را نیز به یک پایگاه غنی تبدیل کنیم.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: این کتابخانه به لطف پژوهش به حیات خود ادامه داده است و این پژوهشگران هستند که هزینه خرید کتاب‌ها را پرداخت می‌کنند. امیدواریم که در آینده درگیری‌ها و جنگ‌ها کاهش یابد و پژوهش‌های خوبی در حوزه ادیان و مذاهب صورت گیرد زیرا به یک ضرب المثل ایتالیایی اعتقاد داریم که آب خوب خنک همیشه در اعماق زمین است. همچنین امیدواریم شاهد حضور پژوهشگران ایرانی در این مرکز باشیم.
دکتر محسن جوادی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت تاسیس کتابخانه و ارزشمند خواندن این اقدام گفت: تاسیس چنین کتابخانه‌ای مطمئنا در کاهش سوء تفاهمات دینی موثر خواهد بود و بسیاری از برداشت‌های نادرست و غلط را اصلاح خواهد کرد. آقای ملونی در صحبت‌های خود تمثیلی درباره حفر چاه به منظور دستیابی به آب خنک آوردند. البته شهید مطهری نیز درباره این موضوع توضیح خوبی دارند و عنوان می‌کنند که در شهر یزد قنات‌های بسیاری وجود دارد و زمانی که از ارتفاع به این قنات‌ها نگاه می‌کنیم شاهد کثرت هستیم اما زمانی که به عمق می‌رویم مشاهده می‎کنیم که همه آب‌ها یکی است. اگر بتوانیم به عمق برویم مطمئنا اختلافات کم هستند و اشتراکات بسیاری در حوزه ادیان وجود دارد.
وی با اشاره به سابقه حضور خود در میان مسیحیان فرقه‌های مختلف و گفت‌وگو با آن‌ها گفت: به نظرم این کتابخانه در کنار ایجاد فضایی برای پژوهش باید محلی برای حضور جوانان علاقه‌مند به این حوزه باشد زیرا مطمئنا نتایج بهتری در بر خواهد داشت.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر حمایت از تجهیز این کتابخانه گفت: یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت از کتابخانه‌هاست و قطعا شناخت بهتر از اسلام می‌تواند در کاهش اسلام هراسی و حتی دین‌هراسی موثر باشد. به منظور تجهیز کتابخانه نیز می‌توانیم فهرستی از کتاب‌های منتشر شده دینی در چند سال اخیر در ایران را در اختیار این مرکز قرار دهیم تا پس از انتخاب، این کتاب‌ها را ارسال کنیم. البته نسخه‌های دیجیتال نیز می‌توانند در اختیار این کتابخانه قرار گیرد.
جوادی در ادامه گفت: البته امیدوارم که این کتابخانه به پژوهشگران ایرانی این امکان را بدهد تا از منابع غنی کتابخانه‌های ایتالیا بهره‌مند شوند.
همچنین در این جلسه ایوب دهقانکار؛ مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی با اشاره به زمینه‌های همکاری میان دو کشور گفت: یکی از این حوزه‌ها پروژه ترجمه کتاب نویسندگان ایرانی به زبان‌های خارجی است که به نام گرنت مشهور است. دبیرخانه گرنت این آمادگی را دارد تا از ترجمه آثار ایرانی به زبان‌های ایتالیایی حمایت کند و حتی بخشی از هزینه ترجمه را نیز به ناشر خارجی پرداخت کند.
سید جواد مرادی‌نیا؛ مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی نیز در این دیدار سوالاتی پیرامون ایجاد این مرکز و روند فعالیت‌های این بنیاد مطرح کرد.
علی فریدونی؛ مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر ضرورت استفاده از منابع اقلیت‌های فرهنگی در تجهیز این کتابخانه تاکید کرد.
همچنین نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل خانه کتاب نیز با اشاره به تقویت روابط فرهنگی ایران و ایتالیا در دولت تدبیر و امید گفت: خانه کتاب این آمادگی را دارد تا در دوره آینده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در یکی از بخش‌های خود که به اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی اختصاص دارد، کتاب‌های منتشر شده در اروپا را برای سال آینده بررسی کند. همچنین می‌توانیم جلسه‌ای را برای بازدید هیات ایتالیایی از تعدادی از کتابخانه‌های شخصی برنامه‌ریزی کنیم.
وی همچنین تعدادی از کتاب‎‌های جشنواره کتاب سال و آثار ایرج افشار را به عنوان نخستین آثار اهدایی به این کتابخانه در ایتالیا اهدا کرد.
در پایان این نشست نیز مائورو کُنچاتوری؛ سفیر ایتالیا ضمن ابراز خرسندی از حمایت‌های معاونت امور فرهنگی گفت: این دیدار بسیار عملیاتی بود و در این دیدار به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم و امیدوارم که دیدارهای چهره به چهره منجر به گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور شود.

میزان معرفی محصولات ایرانی به شرکت‌های بین المللی چقدر است؟/ آغاز صادرات کالای ایرانی به ایتالیا

بر اساس مطالعه سال 2014 انجمن جهانی صنعت نمایشگاهی، در سال 2011 یک هزار و 197 نمایشگاه بین المللی در فضای سرپوشیده ای به مساحت 32 میلیون و 600 هزار مترمربع برگزار شد.این مساحت در مقایسه با سال 2006 به طور متوسط سالیانه 2.3 درصد افزایش یافت. بر اساس این مطالعه، آمریکا، چین، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، هلند، برزیل، انگلیس، کانادا، روسیه، سوییس، بلژیک، ترکیه و مکزیک پیشتازان برگزاری نمایشگاه های بین المللی به شمار می روند. یکی از مشکلات همیشگی تجار و تولیدکنندگان ایرانی، تامین هزینه‌ها و ریسک بالای شرکت در نمایشگاه‌‌های خارجی بوده و هست.از طرفی نمی‌توان از نقش تاثیرگذار چنین نمایشگاهی در تبلیغ و فروش کالاهای ایرانی چشم‌پوشی کرد؛ مطلبی که در شرایط حساس کنونی ، با افزایش نرخ ارز و اهمیت درآمدهای صادراتی، نقش پررنگ‌تری به خود گرفته است.

یکی از راهکارهایی که برخی صاحب نظران و فعالان حوزه تجارت برای توسعه صنعت نمایشگاهی و صادراتی پیشنهاد می‌دهند؛ تشکیل نمایشگا‌های صادراتی در داخل کشور است تا ‌با دعوت از فعالان حوزه تولید داخلی و همچنین بازرگانان و شرکت‌های خارجی به تبلیغ کالای ایرانی بپردازند.
در راستای بحث و بررسی بیشتر این موضوع با چند تن از فعالان و صاحب نظران حوزه صادرات کشور به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه گزارش می‌آید؛ نمایشگاه‌ها حرف اول را در تبلیغات و خرید و فروش کالا می‌زنند

حسین اسفهبدی مدیر اسبق سازمان نمایشگاه‌های کشور گفت: علی‌رغم پیشرفت فناوری‌های نوین و رشد فزاینده فضای مجازی در سال‌های اخیر، هنوز نمایشگاه‌ها حرف اول را در تبلیغات و خرید و فروش کالا می‌زنند. وی با اشاره به اینکه بیشتر مردم جهان بازدید و خرید حضوری را در اولویت انتخاب خود قرار می‌دهند، گفت: در جهان میزان گردش مالی کارهای نمایشگاهی سالانه 800 میلیارد دلار است و نمایشگاه‌ها اثرگذارترین آیتم در حوزه خرید و فروش کالا و خدمات به حساب می‌آیند. اسفهبدی با تأکید بر این موضوع که نمایشگاه‌ها یکی از ابزارهای بزرگ برای توسعه صادرات کشور به حساب می‌آید، گفت: هرچند که در مقایسه با برخی از کشورهای پیشرفته در صنعت نمایشگاهی عقب‌تر هستیم اما توانسته‌ایم در سال‌های گذشته در برخی نمایشگاه‌ها همچون نفت، ساختمان و کشاورزی از جهت وسعت در خاورمیانه و آفریقا مقام اول را کسب کنیم و با نمایشگاه جهانی دبی رقابت تنگاتنگی داشته باشیم. وی با اشاره به اهمیت نمایشگاه‌های اکسپو در سطح جهانی، افزود: وقتی نمایشگاه اکسپو در کشوری برگزار می‌شود، اقتصاد آن کشور متحول می‌شود.پیش بینی می شود در اکسپو 2020 دبی حدود 25 میلیون نفر شرکت کنند.

ایتالیا برای فرار از مجازات کمیسیون اروپا با تغییرات «اعداد و محتوی» بودجه موافقت کرد

مقامات ایتالیا روز دوشنبه ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) موافقت خود را با تغییرات «اعداد و محتوی» بودجه را اعلام کردند.
پیش از این کمیسیون اروپا گفته بود در صورتیکه رم تغییرات لازم را در پیش نویس بودجه سال ۲۰۱۹ اعمال نکند، این کمیسیون برای مجازات ایتالیا اقدامات لازم را در پیش خواهد گرفت.
به گفته مقامات کمیسیون اروپا، پیش نویس بودجه ایتالیا میزان واقعی بدهی های این کشور را در نظر نگرفته است و این منجر به کسری بودجه می گردد.
کمیسیون اروپا معتقد است پیش نویس بودجه سال ۲۰۱۹ ایتالیا نخواهد توانست میزان بدهی این کشور را کاهش دهد و «نقض کامل قوانین مالی اتحادیه» است.

راه‌اندازی مکانیسم پرداخت اروپا با ایران

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: انتظارم بر این خواهد بود که ظرف چند هفته آینده کانال پرداخت جایگزین برای تجارت با ایران ایجاد خواهد شد.
فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: بروکسل در آینده نزدیک کانال پرداخت جایگزین را برای تسهیل تعاملات تجاری میان اتحادیه اروپا و ایران ایجاد خواهد کرد تا تحریم‌های آمریکا را دور بزند.
وی گفت: انتظار من این است که این ابزار در هفته‌های آینده یعنی قبل از پایان سال‌جاری میلادی راه‌اندازی خواهد شد و به عنوان راهی برای حفاظت از تجارت مشروع است. بر همین اساس‌ ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در حال بررسی راه‌های تداوم تجارت با تهران هستند تا محدودیت‌های اقتصادی اعمال شده از سوی ایالات متحده که با خروج این کشور از برجام کلید خورده را دور بزنند.
همچنین در ماه نوامبر سال‌جاری میلادی‌ مقامات اتحادیه اروپا پیشنهاد ایجاد یک تجارت‌خانه یا وسیله ویژه پرداخت موسوم بهSPV را دادند تا تعاملات مالی با ایران تسهیل شود؛ اما این طرح بعد از آنکه هیچ کشور اروپایی به دلیل ترس از اقدامات تنبیهی آمریکا حاضر به قبول میزبانی این مکانیسم نشد، با شکست روبه‌رو شد. البته قدرت‌های بزرگ اروپایی در حال برنامه‌ریزی به منظور اعمال فشار روی لوکزامبورگ و بلژیک هستند تا میزبانی این مکانیسم را قبول کنند.
بر پایه این گزارش، بعد از آنکه دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در ماه می ‌از برجام خارج شد، رهبران کشورهای اروپایی قانون ممنوعیت شرکت‌های اتحادیه اروپا از همراهی تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را فعال کردند.

بدافزار شمعون اطلاعات مهم شرکت نفت و گاز در ایتالیا را از بین برد

طبق گزارشات گونه‌ی جدیدی از بدافزار شمعون در سیستم‌های شرکت نفت و گاز ایتالیا که -تحت قرارداد با سایپم ، شرکت ایتالیایی پیمانکار صنعت نفت و گاز هستند- پیدا شده که حدود 10 درصد از فایل‌های موجود در کامپیوتر‌های سایپم را از بین برده است.
بیشتر سیستم‌های آلوده شده به بدافزار شمعون در خاورمیانه قرار دارند، جایی که سایپم بیشترین فعالیت را دارد. اما آلودگی به این بد افزار از هند و اسکاتلند نیز گزارش شده است.
شمعون یکی از خطرناک‌ترین بدافزار‌های شناخته شده در دنیا به شمار می‌رود. این بدافزار ابتدا دو بار آرامکو، بزرگترین شرکت تولید نفت عربستان را هدف قرار داد.
در این دو اتفاق که یکی سال 2012 و دیگری در سال 2016 به وقوع پیوست، بدافزار یاد شده فایل‌های مهم شرکت نفتی آرامکو را حذف کرد و آن‌ها را با عکس‌هایی از پرچم آتش گرفته‌ی آمریکا و تصاویری از بدن بی جان آلان کردی (کودک سوری) جایگزین نمود.
حملات سال 2012 نیز به نوبه‌ی خود تاثیرات مخرب زیادی بر جای گذاشت. این حملات اطلاعات 30 هزار کامپیوتر شرکت آرامکو را از بین برد و هفته‌های متمادی مانع فعالیت این شرکت شد.
حملات جدیدی که علیه سایپم اتفاق افتاده نیز به نظر بی ربط با حملات آرامکو نیست. سایپم یکی از اصلی‌ترین شرکای خارجی آرامکو به حساب می‌آید.
نسخه‌ی جدید بدافزار شمعون پیش از این دیده نشده بود. این بدافزار ابتدا روی VirusTotal آپلود شد که آی پی آپلود کننده از کشور ایتالیا بود، جایی که دفتر مرکزی سایپم در آن بنا شده است. نسخه‌های دیگر از این بدافزار روز‌های بعد از آدرس آی پی‌هایی در هند آپلود شدند که پیش از این سایپم گزارش‌هایی از آلوده شدن سیستم‌هایش در این کشور را نیز دریافت کرده بود.
به گفته‌ مسئولان سایپم این نسخه از بدافزار شمعون بر خلاف نسخه‌های قبلی فایل‌ها را جایگزین نکرده و صرفا آن‌ها را کدگذاری کرده است. اما یک متخصص امنیت بعد از بررسی این بدافزار از VirusTotal اعلام کرد که اطلاعات منتشر شده از این مسئول درست نیست.
این متخصص بر این عقیده است که فایل‌ها کدگذاری نشده‌اند. بلکه حذف شده و با فایل‌های مخرب و بیهوده‌ی دیگری جایگذاری شده‌اند که حتی با داشتن کلید و بعد از رمزگشایی فایل‌های اصلی شرکت نفت و گاز سایپم بازگشت داده نخواهند شد.
البته لازم به ذکر است که بدافزار شمعون جلوی کسب و کار را از سایپم نگرفته و تنها تعداد خاصی از لپتاپ‌ها و سیستم‌های این شرکت به این بدافزار آلوده شده‌اند و تجهیزات اصلی این شرکت آسیبی ندیده‌اند.
در حال حاضر سایپم بسیاری از سیستم‌های آلوده‌ی خود را بازیابی کرده و در تلاش است تا با بازیابی فایل‌های بکاپ شده فعالیت عادی خود را از سر بگیرد.

توقف پروازهای «آلیتالیا» به ایران از ابتدای ۲۰۱۹

شرکت هواپیمایی ایتالیایی آلیتالیا اعلام کرد که از اول ژانویه ۲۰۱۹ تمام پروازهای رم- تهران را به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران متوقف خواهد کرد و آخرین پروازی که از این شرکت هواپیمایی به تهران خواهد آمد روز سی و یکم دسامبر ۲۰۱۸ در فرودگاه امام فرود خواهد آمد. همچنین این ایرلاین که با پرچم ایتالیا تردد می‌کند اعلام کرده که تمام پول مسافرانی را که برای بهار به مقصد تهران بلیت تهیه کرده بودند پس خواهد داد. این درحالی بود که ژانویه ۲۰۱۶ و چندماه پس‌ از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، شرکت آلیتالیا که تا آن‌زمان چهار پرواز در هفته به تهران داشت، خبر داد از ۲۷مارس ۲۰۱۶ هر روز به مقصد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران پرواز خواهد داشت. پیش از این نیز شرکت‌های اروپایی بریتیش‌ایرویز، ایرفرانس و کی‌ال‌ام پروازهای خود را به مقصد تهران متوقف کرده بودند.

حمله گسترده سایبری در خاورمیانه علیه یک شرکت نفتی

شرکت نفتی ایتالیایی «سایپم» از شناسایی یک حمله سایبری در منطقه خاورمیانه خبر داده که بر علیه زیرساخت های این شرکت انجام شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسین ایج، سایپم می گوید در حال جمع آوری اطلاعات در مورد این حمله با هدف ارزیابی تاثیرات آن بر عملکرد و فعالیت های این شرکت بوده و تلاش می کند وضعیت شرکت یادشده به حالت عادی بازگردد.
منشا آغاز این حمله کشور هند بوده و از جمله کشورهایی که سرورهایی در آنها هدف قرار گرفته می توان به عربستان سعودی، کویت و امارات اشاره کرد. البته دامنه این حمله به برخی کشورهای دیگر جهان و از جمله اسکاتلند هم کشیده شده، ولی سرورهای اصلی سایپم در ایتالیا، فرانسه و بریتانیا دست نخورده و آسیب ندیده باقی مانده است.
برخی سرورهای این شرکت در خاورمیانه به علت شدت حملات از دسترس خارج شده اند و بعد از کاهش حملات با استفاده از نسخه های پشتیبان ذخیره شده به حالت عادی بازگشته اند.
بزرگترین مشتری این شرکت نفتی ایتالیایی آرامکو در عربستان سعودی است و دو طرف یک موافقتنامه همکاری را تا سال ۲۰۲۱ به امضا رسانده اند.

آفرینش صحنه میلاد حضرت مسیح(ع) در قالب یک اثر هنری شنی

میدان سنت پیتر واتیکان این روزها شاهد یک مجسمه غول‌پیکر از صحنه میلاد حضرت مسیح(ع) است که با استفاده از صدها تن شن و توسط مجسمه‌سازانی هنرمند از اقصی نقاط آمریکا و اروپا ساخته شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هافینگتون‌پست، ۷ دسامبر (۱۷ آذر) واتیکان در ادامه سنت سالانه خود در ایام منتهی به کریسمس، از صحنه میلاد حضرت مسیح(ع) در قالب یک اثر هنری در میدان سنت پیتر پرده‌برداری کرد؛ اثری که با سال‌های گذشته یک تفاوت اساسی دارد و آن استفاده از شن برای اولین بار است.
در طول ۲ هفته گذشته ریچ وارانو هنرمند متخصص شن، رهبری تیمی سه نفره و مجسمه‌ساز از کشورهای هلند، روسیه و جمهوری چک را برعهده داشت تا با استفاده از ۷۲۰ تن شن صحنه میلاد حضرت مسیح(ع) را خلق کنند؛ اثری که ۱۶ متر عرض و ۵ متر ارتفاع دارد.
وارانو، خالق این مجسمه غول پیکر، ۶۰ ساله و اهل آمریکاست که بیشتر وقت خود را در رفت و آمد به ایتالیا می گذراند. او را مرد شنی می‌نامند زیرا به گفته خودش شن عشق و زندگی اوست. او درباره این اثر گفت: برای من خلق یک اثر در جایی مثل اینجا بسیار خاص است؛ جایی با این سابقه فرهنگی، تاریخی و هنری که استادان بزرگ بر آن سایه افکنده‌اند. این کار تجربه‌ای به شدت عجیب و فروتنانه بود.
میدان سنت پیتر در طول چند روز گذشته شاهد رفت و آمد و تخلیه ماشین‌های سنگینی بوده است که شن مناسب مجسمه‌سازی را از نواحی شمال ایتالیا و سواحل شهر خسولو در نزدیکی ونیز را بارگیری کرده بوده‌اند. وارانو عقیده دارد شن‌ ساحل دریا برای همچین اثری قابلیت ندارد و شن مناسب می‌بایست از حاشیه رودخانه جمع‌آوری شده باشد. این شن‌ها به صورت قالب های مکعب مستطیلی جاگیر شده و مجسمه‌سازان کار خود را از پایین به بالا با ابزارهایی چون چوب، ماله و حتی ابزارآلات دندان‌پزشکی برای نقاط حساس‌ و ظریف اثر پیش می‌برند.
وارانو درباره این هنر توضیح داد: آنچه ما آرتیست‌های شنی را از آدم‌های معمولی که در کنار ساحل شن‌بازی می‌کنند متفاوت می‌کند این است که ما می‌دانیم شن‌ها را چطور به طرز مطلوبی به هم بچسبانیم.
صحنه بازسازی میلاد حضرت مسیح(ع) شامل پیکره هایی از حضرت یوسف(ع)، حضرت مریم(س)، نوزادی حضرت مسیح(ع)، فرشتگان و سه مرد عاقل است. این صحنه، اصطلاحا تابلوی ولادت نیز نامیده می‌شود و نوعی نمایشگاه دینی ویژه ایام کریسمس است و در آن عناصر مختلف صحنه ولادت حضرت عیسی(ع) را بازسازی می‌کنند. در ایام کریسمس اکثر خانواده‌های مسیحی تلاش می‌کنند تا تابلوی ولادت زیباتری با استفاده از عناصری مانند عروسک در منزل خود برپا کنند.
امسال ساخت این اثر مخالفانی هم داشته است که عقیده دارند در آفرینش همچین اثری می‌بایست از مصالح سنتی دیگری استفاده می‌شد. این اثر هنری غول‌آسا تا اواخر ژانویه پابرجاست و بعد شن آن برای ساخت مجسمه‌های دیگر جمع‌آوری می‌شود.

ایجاد اشتغال برای کارگران آلمانی و ایتالیایی در ساخت یک نیروگاه ایرانی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، "بعضی از بخش‌ها را ما در گذشته رویش سرمایه‌گذاری کردیم، از آنها استفاده بشود. مثلاً در زمینه‌ی نیروگاه‌سازی یا در زمینه پتروشیمی سرمایه‌گذاری خوبی کردیم. امروز کشور به نیروگاه احتیاج دارد. کشورهای دیگر هم به نیروگاه ارزانی که ما می سازیم احتیاج دارند. ما دیگر نرویم از بیرون نیروگاه بخریم وارد کنیم یا افرادی بیاوریم برایمان نیروگاه درست کنند."
این سخنان بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در تاریخ اول فروردین ماه سال 1395 در حرم مطهری رضوی است. جایی که ایشان ده اقدام اساسی برای نجات اقتصاد کشور را بیان کردند و در تشریح یکی از اقدامات ده گانه با عنوان "احیای بخشهای اقتصادی که قبلاً در آنها سرمایه گذاری شده"، موارد مذکور در خصوص توانمندی کشور در ساخت نیروگاه را مثال زدند.
امروز بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز به ظرفیت 160 مگاوات با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
نیروگاه سیکل‌ ترکیبی هرمز بر اساس قرارداد دو جانبه و جهت تامین برق منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در استان هرمزگان در شهر بندرعباس در دست احداث بوده و شامل یک واحد گازی زیمنس V94.2 با ظرفیت 160 مگاوات که تکمیل شده و یک واحد بخار به ظرفیت 75 مگاوات است.
طبق اعلام وزارت نیرو، نیروگاه مذکور با پیمانکاری شرکت GIC آلمان در زمینی به مساحت 16 هکتار احداث شده است.
سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی است و سرمایه گذار پس از انعقاد قرارداد خرید برق با شرکت ایمیدرو، عملیات احداث نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز را در سال 1394 آغاز کرد.
راندمان کلی نیروگاه 48 درصد خواهد بود و امروز بخش گاز این نیروگاه با حضور معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید.
قرارداد EPC این پروژه 108 میلیون یورو است که 48 میلیون یورو سهم آورده سرمایه‌گذار و مبلغ 60 میلیون یورو از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی جهت تکمیل احداث نیروگاه و افزودن بخش بخار تعیین شده است.
در ساخت این نیروگاه، هم از پیمانکار خارجی(شرکت GIC آلمان) استفاده شده و هم مهمترین تجهیز آن یعنی توربین گازی نیروگاه به صورت دسته دوم از ایتالیا وارد کشور شده است. به عبارتی در حالی که توان صددرصدی تولید توربین کلاس E نوع V94.2 در کشور وجود دارد و همچنین توان صددرصدی مهندسی و ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی در شرکت های متعدد پیمانکاری ایرانی وجود دارد، سرمایه گذاران و کارفرمایان این نیروگاه، در هر دو بخش ساخت نیروگاه و تأمین تجهیزات، توان داخلی را نادیده گرفته اند و به جای استفاده از ظرفیت های داخلی و ایجاد کار برای نیروی کار ایرانی در صنعت نیروگاهی کشور، برای کارگران آلمانی و ایتالیایی ایجاد اشتغال کرده اند.
راندمان کلی این نیروگاه نیز 48 درصد اعلام شده، در حالی که توربین های کلاس E ساخت ایران در حالت ساده گازی راندمانی 36 درصدی و در حالت سیکل ترکیبی راندمانی 54 درصدی برای نیروگاه مهیا می کنند. یعنی راندمان کمتر، نتیجه استفاده از ظرفیت های خارجی برای ساخت این نیروگاه، به جای استفاده از ظرفیت های داخلی بوده است.
در حالی که به جز وزارت نیرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت نفت نیز در مواردی اقدام به جذب سرمایه گذار و کارفرمایی پروژه های نیروگاهی می کنند، این سوال مطرح است که چرا ساختار مشخص و روش های معینی از سوی سازمان برنامه و بودجه و دیگر ارگانهای ذیربط پیاده سازی نمی شود که در هیچ وزارتخانه ای و در هیچ نوع سرمایه گذاری، توان داخلی مورد بی مهری واقع نشود و سرمایه های ایجاد شده در بخش های مختلف نیروی انسانی، فنی و مهندسی و ... صنعتی کشور، قربانی میل مدیرانی برای واردات کالای خارجی نشود؟

پیانیست ایتالیایی در «رودکی» می‌نوازد/ جشن تولد بتهون در تهران

پیانیست شناخته شده ایتالیایی در دویست و چهل و هشتمین سالروز تولد «لودویک وان بتهون»، رسیتال پیانویی را در تالار رودکی تهران برگزار می‌کند.
به گزارش خبرنگار مهر، اولاف جان لانری نوازنده شناخته شده ایتالیایی روز پنجشنبه ۲۲ آذر ماه در دویست و چهل و هشتمین سالروز تولد لودویک وان بتهون رسیتال پیانویی را در تالار رودکی تهران برگزار می‌کند.
وی چندی پیش هم همراه با جیووانی ریچاردی نوازنده ویولن سل دوئت پیانو و ویولنی را در همین تالار اجرا کرده بود.
اولاف جان لانری از جمله هنرمندان شناخته شده موسیقی است که علاوه‌بر تدریس کنسرواتوار امولا، در رقابت‌های معتبر بین‌المللی از جمله جایزه بین‌المللی بوسونی و رقابت بین‌المللی «مونزا» حضور فعالی داشته است
این هنرمند در بزرگداشت دویست و چهل و هشتمین زادروز لودویک وان بتهون آثاری از آهنگسازان مطرح دنیای موسیقی از جمله بتهون، کلوددبوسی، فردریک شوپن و آثار تعدادی از آهنگسازان کشورمان از جمله فوزیه مجد و مرتضی شیر کوهی را اجرا می‌کند.
رسیتال پیانو اولاف جان لانری ساعت ۲۱ روز پنجشنبه ۲۲ آذر ماه با قیمت بلیت‌های ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان در تالار رودکی تهران میزبان علاقه‌مندان موسیقی کلاسیک است.

برنامه ریزی ایران برای حضور در المپیاد ورزشی دانشجویی ایتالیا

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ورزش های دانشگاهی گفت: در سال98 مهمترین برنامه ورزش دانشگاهی ایران حضور در المپیاد دانشجویی ایتالیاست.
وی افزود: المپیاد دانشجویی بعد از المپیک مهمترین رویداد ورزشی دانشگاهی است و این المپیاد هم تیر ماه سال98 در شهر ناپل ایتالیا برگزار می شود.
دهخدا با اشاره به حضور قریب به 170کشور در المپیاد دانشجویی ایتالیا تصریح کرد: تاکنون شش تیم از ایران برای اعزام به این مسابقات آماده شده و سه تیم ورزشی دیگر نیز اعلام آمادگی کرده است.
وی پیش بینی کرد حدود 60تا70 نفر از کشور ایران به المپیاد دانشجویی کشور ایتالیا اعزام شوند.
دهخدا برای شرکت در مجمع انتخابات رئیس هیات ورزش های دانشگاهی استان به سمنان سفر کرده بود.

بهره برداری از نیروگاه ایرانی با توربین دست دوم ایتالیایی

در حالی که پس از حدود ربع قرن تلاش، متخصصان داخلی تولید توربین‌های کلاس E نیروگاهی را در بالاترین سطوح تکنولوژی و فناوری روز جهان در داخل ایران میسر کرده‌اند، ساخت نیروگاهی با استفاده از توربین دست دوم خارجی بسیار عجیب به نظر می رسد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، در حالی که ایران در زمینه ساخت توربین‌های نیروگاهی یکی از کشورهای تراز اول جهان محسوب می شود، برخی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به دنبال ارزان تر تمام شدن هزینه های سرمایه گذاری حتی به واردات توربین های دسته دوم خارجی نیز اقدام می کنند.
نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز که قرار است واحد گازی آن فردا با حضور وزیر نیرو و مسئولان ارشد دولتی در استان هرمزگان رسما افتتاح شود، شامل یک واحد گازی 160 مگاواتی است که توربین V94.2 کلاس E آن با تکنولوژی زیمنس و ساخت شرکت انسالدوی ایتالیا است. شنیده ها حاکی از این است که این توربین ساخت ایتالیا، در زمان دولت یازدهم و حضور نعمت زاده در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حمایت این وزارتخانه وارد کشور شده و در این نیروگاه که با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده، نصب شده است. نکته جالب اینجاست که این نیروگاه از محل صندوق توسعه ملی تأمین مالی شده است.
این نیروگاه، یک نیروگاه خودمصرف محسوب شده و قرار است به منظور تأمین برق منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در شهر بندرعباس مورد استفاده قرار بگیرد و حتی قرارداد خرید برق این نیروگاه نیز از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی با شرکت ایمیدرو به امضا رسیده است.
حدود 4 دهه است که توربین‌های کلاس E در صنعت نیروگاهی جهان به کار گرفته می شوند. این توربین‌ها که در دهه 80 میلادی دستاوردی جدید در صنعت نیروگاهی محسوب می شدند ، توانستند خیلی زود جای خود را در بخش تولید نیروی برق حرارتی باز کنند ، طوری که هم اکنون بخش عمده‌ای از تولید برق کشورهای در حال توسعه در بخش حرارتی از این کلاس از توربین ها تأمین می شود.
ایران نیز مستثنی از این امر نیست و از حدود 20 سال پیش به عرصه ساخت توربین های کلاس E ورود کرده است. در 20 سال گذشته، توربین های کلاس E با به روزسازی و ارتقای توان مستمر ، نقش پررنگی در تولید نیروی برق کشور داشته اند. این نوع توربین ها در حالت ساده گازی راندمانی 36 درصدی و در حالت سیکل ترکیبی راندمانی 54 درصدی برای نیروگاه مهیا می کنند.
این نوع توربین های نیروگاهی، پس از بومی‌سازی کامل از نظر تکنولوژی و تجهیزات، بر اساس شرایط بومی ایران به روزسازی و ارتقا یافتند و مدل‌های جدیدی از آن در کشور توسط متخصصان داخلی رونمایی و عرضه شد که یک سر و گردن از نظر بهره‌دهی بالاتر از بسیاری از نمونه های خارجی خود حتی توربین های مشابه ساخت شرکت انسالدوی ایتالیا بود.

مناسبات ایران-ایتالیا فرهنگ‌محور است/اولویت مقابله با ایران‌هراسی

به گزارش خبرنگار مهر، ایتالیا نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپاست و روابط دو کشور نیز در سطحی عالی در جریان است. روابط فرهنگی ایران و ایتالیا نیز پیشینه مهمی دارد و در دوران معاصر نیز این روابط فرهنگی به قوت در جریان بوده است. به عنوان مثال برخی از بناها و میراث مهم فرهنگی و تاریخی ایران مانند مسجد جامع اصفهان، چهل ستون و... توسط ائوجینو گالدیری معمار و مرمت‌گر معاصر ایتالیایی مرمت شده است.
اکبر قولی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا از جامعه ایتالیا و فضای فرهنگی کنونی این کشور برای ارتباطات با ایران سخن گفت. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید:
شناخت بدنه جامعه ایتالیا از ایران بر چه اساسی است و تا چه حد با واقعیت‌ها همخوانی دارد؟
دو فرهنگ و تمدن غنی وبزرگ ایران و ایتالیا، ریشه‌های تاریخی مشترکی دارند. ضرورت شناخت این ریشه‌های مشترک، موجب شده که غالب ایتالیایی‌ها شناخت مطلوبی از گذشته تاریخی ایران داشته باشند.
مناسبات همه جانبه دو کشور همچنین موجب شده که این شناخت با رویکردی مثبت نیز همراه باشد. موفقیت و حسن عملکرد جامعه خرد، اما با کیفیت ایرانیان مقیم ایتالیا تاکنون، مؤید این رویکرد مثبت نظری در عمل بوده است.
علاوه بر این، کرسی‌های اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی و شبکه دانش ناشی از آن نیز به سهم خود، نقش مؤثری در این خصوص ایفاء کرده است. در مقابل، تحریفات رسانه‌ای و چنان که گذشت، تردید در خصوص تحریف آمیز بودن تصویر رسانه‌ای ایران در ایتالیا نیز وجود دارد که روند امور و پاره‌ای تدابیر در کار کاستن از آن است.
ایران چه استفاده‌هایی از فضای فرهنگی کنونی ایتالیا می‌تواند داشته باشد؟
قدمت و قوت مناسبات همه جانبه ایران و ایتالیا، سرمایه گفتمانی و دیپلماتیکی است که نباید از اهمیت آن غفلت کرد و آن را به سهولت از کف داد. کافی است در نظر آوریم که مناسبات همه جانبه دو کشور در فضای بحران‌های اخیر نیز در بالاترین سطح در جریان بوده، ایتالیا نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپاست و ایران نیز یکی از نخستین مقاصد گردشگران ایتالیایی محسوب می‌شود.
این همه در شرایطی در جریان است که به تأکید دولت‌مردان دو کشور، این شبکه گسترده مناسبات، فرهنگ محور است. کافی است نقش ایتالیا و نمایندگان این کشور در اتحادیه اروپا در گفتمان منجر به توافق هسته‌ای و میانجی‌گری‌های پس از آن جهت حفظ این توافق در شبکه مناسبات دو کشور و فرهنگ محور بودن این مناسبات را در کنار هم در نظر آوریم تا اهمیت راهبردی فضای فرهنگی کنونی ایتالیا و دیپلماسی فرهنگی ایران در این کشور و نقش حساس رایزنی فرهنگی به عنوان یگانه متولی دیپلماسی فرهنگی ایران در ایتالیا، بهتر هویدا شود.
از چه تاریخی متون ادب فارسی به ایتالیایی ترجمه شدند؟ این ترجمه‌ها در میزان علاقه مردم ایتالیا چقدر به زبان فارسی چقدر تاثیر گذاشت؟
ترجمه متون فارسی از قرن شانزدهم میلادی و آموزش زبان و ادبیات فارسی از قرن نوزدهم در ایتالیا گسترش یافت. هفت کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های شهرهای رُم، ونیز، ناپل، بولونیا، ویتربو، تورین و پالرمو فعال است و رایزنی فرهنگی ایران نیز تاکنون چهل و سه دوره آموزشی زبان و ادبیات فارسی را برگزار کرده است.
همچنین، اخیراً اتاق ایران در دانشگاه تورین را نیز تجهیز و راه‌اندازی کرده است و دوره‌های دانش‌افزایی اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی هر ساله با مساعدت بنیاد سعدی برگزار می‌شود. طرح برگزاری چهار دوره همایش سالیانه زبان و ادبیات معاصر فارسی رایزنی فرهنگی در دانشگاه بلونیا و انتشار مقالات آن نیز، نمونه‌ای از همایش‌ها در این حوزه است. همچنین، ترجمه و نشر آثار زبان و ادبیات فارسی از اولویت‌های رایزنی فرهنگی است که در حوزه ادبیات معاصر، توسط بنگاه‌های انتشاراتی نظیر «سی و سه پُل» و «بریوسکی» مستقلا در جریان است.
درباره تعداد و اهمیت نسخ خطی فارسی در ایتالیا بگویید؟
در جریان مناسبات تاریخی همه جانبه دو کشور و به ویژه با نضج این مناسبات از دوره آق قویونلوها و صفویه، گنجینه گران‌بهایی از نسخ خطی فارسی توسط سفرا و سیاحان ایتالیایی گردآوری شده که امروزه در کتابخانه‌های این کشور نگهداری می‌شود. خوشبختانه کتاب‌شناسی این آثار نیز تهیه شده و رایزنی فرهنگی هم در پایش‌های محیطی خود، تحقیقات مبسوطی در این خصوص به عمل آورده است.
مطابق معتبرترین کتاب‌شناسی نسخ خطی فارسی در ایتالیا، در حدود ۳۰ کتابخانه ۱۵ شهر ایتالیا، قریب به ۴۵۰ نسخه خطی فارسی حفظ و نگهداری می‌شود. قدیمی‌ترین نسخه خطی شاهنامه با تاریخ کتابت ۶۱۴ ه.ق یکی از این نسخ است که در کتابخانه ملی شهر فلورانس نگهداری می‌شود.
رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا در زمینه طرح تاپِ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی چه اقداماتی انجام داده است؟
رایزنی فرهنگی تلاش کرده که از امکانات طرح تاپ در ایتالیا نهایت بهره‌برداری را نماید و در این راستا، آثار هدف گذاری شده‌ای نظیر «لباس عید گنجشک» در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (س)» در حوزه دینی، «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» در حوزه ادبیات دفاع مقدس، «جویبار لحظه‌ها» در حوزه ادبیات معاصر فارسی و ... را با بهره‌گیری از حمایت‌های این طرح در قالب انعقاد قرار داد با معتبرترین ناشران ایتالیایی، ترجمه و روانه بازار نشر ایتالیایی زبان کرده است.
در پایان، درباره چشم‌انداز رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا بگویید.
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، یگانه متولی دیپلماسی فرهنگی ایران در ایتالیا است که با پرهیز از تصدی‎گری و تلاش برای برون سپاری، این دیپلماسی را بر مبنای پایش میدانی و مخاطب‌شناسی جامعه میزبان بومی ساخته و برمبنای سند برنامه اجرایی همکاری‌های فرهنگی دو کشور و تلاش برای انعقاد موافقتنامه و تفاهمنامه‌های همکاری دانشگاهی و ... ضامن منافع ملی در ساختار هم افزایی و هم پوشانی با مشارکین داخلی و خارجی تحقق می‎بخشد.
در برهه حاضر، که ایران‌هراسی ناشی از تحریفات رسانه‌ای، پشتوانه اجماع بین‌المللی در اعمال موج اخیر تحریم‌ها علیه ایران است، تحریف زدایی از این تصویر و ارایه چهره واقعی ایران و ایرانی از اولویت‌های ماست.
این اولویت، تأمین کننده اهداف تجارت فرهنگی جهت جذب گردشگر در اقتصاد مقاومتی و جلب اطمینان سرمایه‌گذاران نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا نیز است که رایزنی فرهنگی با اقداماتی نظیر طراحی و اجرای بزرگترین و جامع‌ترین پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی ایران‌شناسی ایتالیایی‌زبان به نشانی irancultura.it؛ یا هماهنگی و پیگیری حضور ایران به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تورین در سال ۲۰۲۰ میلادی در تکاپو برای تحقق آن است.

توافق فرانسه و آلمان برای میزبانی سازوکار مالی ویژه با ایران

ویرتشافتز وخه گزارش داد، دیپلمات‌ها می‌گویند که فرانسه و آلمان برای حفظ کانال‌های پرداخت به ایران به منظور ادامه تجارتمیان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی بر سر یک سازوکار مالی ویژه توافق کرده‌اند که بر اساس آن، قرار است شرکت مربوطه در فرانسه باشد و رئیس آن از آلمان انتخاب شود.
به گفته این دیپلمات‌ها، تاکنون ۹ کشور برای کار با این سازوکار مالی اعلام آمادگی کرده‌اند، از جمله ایتالیا، اسپانیا، اتریش و بنلوکس ( اتحادیه اقتصادی – سیاسی هلند، بلژیک و لوکزامبورگ). این سازوکار به تجارت در حوزه‌ کالاهای بشردوستانه همچون غذا و دارو محدود خواهد بود که هدف تحریم‌های آمریکا قرار نگرفته است.
به نوشته این روزنامه، از نظر اروپایی‌ها که ابتدا این سازوکار را با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا ایجاد کردند، این اقدام ارزش سیاسی بسیار بالایی دارد. این دیپلمات‌هادر این باره می‌گویند: برای ما بسیار حائز اهمیت است که از منافع شرکت‌های‌مان واستقلال اقتصادمان در برابر آمریکا محافظت کنیم.

میزان صادرات کردستان در هشت ماه امسال ۴۹۷ میلیون دلار بوده است

به گزارش خبرنگار مهر، محمد دره وزمی عصر شنبه در کارگروه توسعه صادرات استان کردستان که در استانداری کردستان برگزار شد، گفت: ۴۹۷ میلیون دلار در گمرکات استان کردستان در هشت ماه نخست سال جاری صادرات انجام شده است و در مقایسه با مدت مشابه ۱۱۰ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان عنوان کرد: پنج کشور عمده هدف صادراتی استان کردستان عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، فدراسیون روسیه و پاکستان بوده که عراق با سهم ۹۸.۷ بیشترین سهم صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: بیشترین اقلام صادراتی از گمرکات کردستان حبوبات ماهی، گوجه فرنگی و مصنوعات پلاستیکی بوده است، گفت: متوسط قیمت صادراتی هر تن کالا ۷۰۳ دلار در هشت ماه نخست سال بوده که نسبت به مدت مشابه چهار درصد رشد داشته است.
دره وزمی گفت: میزان تحقق اهداف کمی صادرات استان ۳۹۳ میلیون دلار در هشت ماه بوده که تا کنون ۴۹۷ میلیون دلار محقق شده است و ۱۲۶ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان اظهار داشت: سهم استان کردستان از صادرات کل کشور از نظر وزنی ۱.۴ درصد و از نظر ارزشی ۲.۷ درصد بوده است که از نظر وزنی ۱۰۰ درصد و ارزشی ۸۰ درصد رشد داشته است.
بیشترین میزان صادرات کالا از گمرکات باشماق مریوان و سیرانبند بانه با ۴۱۷ میلیون دلار از کل صادرات استان بوده است.
در مورد مقایسه واردات کل کشور با کردستان گفت: واردات کل کشور در هشت ماه نخست سال ۲۹ میلیارد ۵۴۹ میلیون دلار بوده که سهم استان از این میزان ۲۵ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه ۴۹ درصد کاهش داشته است.
وی افزود: پنج کشور عراق، ترکیه، سوئیس، ایتالیا و آلمان مبدا وارداتی استان کردستان بوده که به ترتیب با ۳۵، ۲۶، ۱۷، ۹ و ۸ درصد سهم واردات به کردستان را به هود اختصاص داده اند.
به گفته وی، متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی دو هزار و ۹۳۵ دلار است.
وی گفت: سهم استان کردستان از واردات کشور طی هشت ماه نخست سال از نظر وزنی ۰.۰۴ درصد و ارزشی ۰.۰۸ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه از نظر وزنی ۷۶ درصد و ارزشی ۴۳ درصد کاهش داشته است.
وی اظهار داشت: جمع کل ترانزیت کالا در استان کردستان سه میلیارد و ۲۹۹ میلیون دلار با وزن یک میلیون و ۴۹۲ هزار تن بوده که از نظر ارزشی ۱۲ درصد و وزنی ۱۵ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان عنوان کرد: کل مبادلات مرزی استان کردستان چهار میلیارد و ۲۳۷ میلیون دلار با رشد ارزشی ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است.

تاکید سالوینی بر مقابله ایتالیا با سیاست‌های اقتصادی اتحادیه اروپا

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا روز شنبه در اجتماع دهها هزار تن از هواداران خود در رم بر عزم خود برای دفاع از بودجه کشورش در مقابل اتحادیه اروپا تاکید کرد.
به گفته رهبر حزب راست افراطی «لگا» دولت ایتالیا به وعده خود برای افزایش هزینه های دولت و عدم پذیرش ریاضت اقتصادی عمل خواهد کرد.

گسترش مناسبات علمي و فرهنگي ایران و ایتالیا

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ همکاری مراکز علمی، تحقیقاتی ایران با بزرگترین مرکز تحقیقاتی ایتالیا گسترش می یابد. هیات پارلمانی ایران از کمیسیون آموزش و تحقیقات که به رم سفر کرده است از شورای ملی تحقیقات ایتالیا بازدید کرد.

هیات پارلمانی با دانشجویان ایرانی در ایتالیا دیدار کرد

به گزارش ایرنا، این دیدار روز پنجشنبه همزمان با روز دانشجو در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار شد.
در این نشست مشکلات و دغدغه های دانشجویان از قبیل مشکلات نرخ ارز دانشجویی، تعهد نامه جدید وزارت علوم و بهداشت برای بازگشت به کشور پس از پایان تحصیل و ممنوعیت خروج از کشور، نحوه انتقال دانشجویان رشته های مختلف به داخل و مشکلات نظام وظیفه مطرح شد.
احمدی نائب رئیس کمیسیون آموزش، علوم و فناوری مجلس شورای اسلامی در این دیدار ضمن پاسخ به سوالات دانشجویان، وعده داد تا در خصوص مشکلات دانشجویان از جمله ارز دانشجویی و انتقال دانشجویان، ظرف ماه آینده با مقامات مسئول در وزارت علوم و بهداشت و همچنین بانک مرکزی جلساتی برگزار کرده تا به راه حل منطقی دست یابند.

برجام‌اروپایی؛ 16 سناتور ایتالیایی حمایت کردند

سناتورهای ایتالیایی ادامه حمایت از توافق هسته‌ای ایران یا «برجام» و یافتن راهکارهای لازم را برای برقراری ارتباطات بانکی با ایران خواستار شدند.
به گزارش پارس‌تودی؛ 16 سناتور ایتالیایی از جمله رئیس کمیسیون خارجی سنای این کشور با ارائه طرحی در نشست عمومی این مجلس از دولت ایتالیا خواستند که در مجامع بین‌المللی تلاش کند تا همه اقدامات دیپلماتیک لازم برای حفظ برجام به اجرا گذاشته شود.
سناتورهای ایتالیایی در طرح خود آورده‌اند: ما از دولت می‌خواهیم که در مجامع اروپایی، بانی و حامی هرگونه ابتکارعمل مفید باشد تا بتوان از شرکت‌های اروپایی که در ایران کار می‌کنند، در برابر تحریم‌های آمریکا حداکثر محافظت را انجام داد.
تهران و رُم همواره مناسبات اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای دارند و درپی امضای برجام، فعالیت شرکت‌های ایتالیایی در ایران افزایش یافت؛ به طوری که ایتالیا نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه‌ اروپا شد.
چندی پیش نیز، «جوزپه کونته» Giuseppe Conte نخست وزیر ایتالیا در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با اشاره به اهمیت برجام، تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران نباید کنار گذاشته شود.
جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که برخورداری از منافع اقتصادی برجام در شرایط تحریم‌های آمریکا، بخشی حیاتی برای حفظ این توافق است.
اروپا برای بقا و دفاع از برجامی که معتقد است به‌نفع صلح و امنیت منطقه و اروپاست، به‌رغم تهدیدهای آمریکا، محکوم به پرداخت هزینه است.
درغیر اینصورت، ایران با گامی مطمئن‌تر مسیر فعالیت‌های قبل از برجام را باز و طی خواهد کرد و در این میان، طرف بازنده فقط اروپاست.

پانونه به ایران می آید/ روایت محدودیت‌های کار روزنامه‌نگاری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره، جان‌فرانکو پانونه مستندساز ۵۵ ساله اهل ناپل ایتالیا که با فیلم مستند «دنیای زا» در بخش مستندهای پرتره دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور دارد، همزمان با سفر به تهران، کارگاه «دراماتورژی در فیلم مستند» جشنواره را نیز برگزار می کند.
پانونه پس از فارغ‌التحصیلی در رشته تاریخ و نقد سینما از دانشگاه La Sapienza ایتالیا در دهه ۹۰ سه‌گانه‌ آمریکا American Trilogy را با عناوین «آمریکای کوچک»، «نامه‌ای از آمریکا»، «آمریکا در رم» کارگردانی کرد.
او در سال ۲۰۰۱ مستند بلند Latina/Littoria را ساخت که برنده بهترین فیلم غیرداستانی جشنواره تورینو و جایزه Rai در جشنواره سینمای مدیترانه شد.
مستند «به آتشفشان» او که در ۲۰۱۴ تهیه شد به جشنواره لوکارنو سوییس راه یافت. در سال ۲۰۱۵ هم مستند «کوچکترین کشور جهان» را ساخت که برنده جایزه روبان نقره‌ای شد. مستند Ambrogio Sparagna Lascia stare I santi وی نیز از منتخبان جشنواره رم در سال ۲۰۱۶ بود.
آخرین پروژه مستند پانونه «دنیای زا» است که با موضوع چزاره زاواتینی یکی از پیشگامان سینمای نئورئالیسم ایتالیا ساخته شده و در جشنواره امسال «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.
جان‌فرانکو پانونه به آموزش فیلمسازی مستند در شهر رم مشغول است و همچنین به عنوان استاد در مقطع کارشناسی ارشد سینما و تلویزیون در دانشگاه شهر ناپل ایتالیا به تدریس می‌پردازد.

واردات کالا به آذربایجان شرقی ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: در ۸ ماه امسال، بیش از یک میلیون و ۴۵۲ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۷۶۴ هزار و ۵۰۵ دلار از گمرکات استان آذربایجان شرقی به کشورهای مختلف صادر شده است.
لیلی اورنگی با اشاره به ارزش دلاری صادرات کالا افزود: صادرات گمرک استان از لحاظ ارزش دلاری، ۲۷ درصد و از نظر وزن، ۴۳ درصد افزایش نشان می دهد.
وی تاکید کرد: عمده گروه کالاهای صادراتی شامل مواد پلاستیکی و مصنوعات آن، سوخت‌ها، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها، چدن، آهن و فولاد و مصنوعات آنها، میوه های خوراکی، ماشین آلات مکانیکی، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای، فرآورده‌های غلات، شیر، انواع شیرینی و شکلات و کاکائو بوده است.
اورنگی با اشاره به کشورهای مقصد صادرات آذربایجان شرقی افزود: این کالاها بیشتر به کشورهای عراق، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، گرجستان، ارمنستان، پاکستان، چین، بلغارستان و ایتالیا صادر شده است.
ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی همچنین از کاهش ۱۴ درصدی واردات کالا به آذربایجان شرقی در ۸ ماه گذشته خبر داد و تصریح کرد: در این مدت ۲۰۵ هزار و ۵۲۷ تن کالا به ارزش بیش از ۶۰۱ میلیون و ۱۳۲ هزار دلار از طریق گمرکات آذربایجان شرقی، وارد کشور شده که از لحاظ وزن، ۳۷ درصد و از نظر ارزش دلاری، ۱۴ درصد کاهش یافته است.
اورنگی در ادامه عمده کالاهای واردتی را ماشین آلات و وسایل مکانیکی و برقی، توتون و تنباکو، چوب و اشیاء چوبی، زغال چوب، قطعات منفصله انواع ماشین آلات، کاغذ و مقوا و مصنوعات آنها، گوشت، فرآورده‌های خوراکی گوناگون، چدن، آهن، فولاد و مواد پلاستیکی و مصنوعات آنها برشمرد.
وی در پایان با اشاره به افزایش درآمدهای وصولی گمرکات استان اذعان داشت: در ۸ ماه امسال، درآمدهای وصولی گمرکات آذربایجان شرقی هم بیش از ۳ هزار و ۳۴۳ میلیارد و ۷۶۸ میلیون ریال بود که نسبت به پارسال ۶ درصد افزایش یافته است.

سرمایه‌گذاری فیات‌کرایسلر در ایتالیا

دنیای اقتصاد : برنامه گروه خودروسازی فیات کرایسلر این است که تا سه سال آینده حدود ۷/ ۵ میلیارد یورو در خطوط تولید ایتالیا و به‌ویژه شهر تورین سرمایه‌گذاری کند. این پروژه بزرگ در واقع جامه عمل پوشاندن به ایده‌هایی است که تحت عنوان برنامه استراتژیک فیات‌کرایسلر و به‌دست سرجیو مارکیونه، مدیر عامل فقید این گروه تدوین شده است .

این حجم از سرمایه‌گذاری برای بالا بردن کیفیت در تولید و ارتقای تاسیسات واقع در ایتالیا انجام خواهد شد و قرار است در ادامه منجر به ساخت مدل‌های جدیدی از برندهای جیپ، مازراتی، آلفا رومئو و حتی ساخت پیشرانه‌های جدید شود. طبق برنامه اعلام شده انتظار می‌رود طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ از ۱۳ مدل جدید در این گروه رونمایی شود و همچنین قرار است ظرفیت کارگران خطوط واقع در ایتالیا هم کامل شود. بخش اروپایی گروه خودروسازی فیات‌کرایسلر در سال گذشته رشد و ارتقای ۲/ ۳درصدی را تجربه کرده و مدیران این گروه قصد دارند این روند را حفظ کنند.

صفحه1 از10