خبرها

بررسی گزینه‌های سرمربیگری استقلال/ از یک ایتالیایی تا چند ایرانی

اعضای کمیته فنی و هیات مدیره باشگاه استقلال درحالی هنوز برای انتخاب سرمربی ایرانی یا خارجی برای فصل آینده به اتفاق نظر نرسیده‌اند که یک گزینه ایتالیایی نزدیک به نیمکت آبی‌هاست. خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: فصل هجدهم رقابت‌های لیگ برتر در حالی برای استقلال به پایان رسید که این تیم پس از برکناری شفر از یک مربی جوان که دستیار سرمربی آلمانی بود در هفته‌های پایانی استفاده کرد و به عنوان سومی بسنده کرد.
پرسش مهم
پس از پایان فصل اما مهمترین پرسش هواداران استقلال این است که چه کسی سرمربی فصل آینده این تیم می‌شود تا بتواند طلسم نرسیدن به عنوان قهرمانی این تیم در چند سال اخیر را بشکند.
ایرانی یا خارجی
اولین موضوعی که در انتخاب سرمربی آبی‌ها مورد پرسش قرار می‌گیرد این است که سرمربی فصل آینده استقلال ایرانی خواهد بود یا یک خارجی هدایت آبی پوشان در فصل آینده فوتبالی را برعهده خواهد داشت. این موضوع هنوز به طور قطعی مشخص نشده و اختلاف نظرهایی بین اعضای هیات مدیره و مسئولان باشگاه وجود دارد.
دو گزینه مد نظر موافقان مربی ایران
برخی از اعضای هیات مدیره و کمیته فنی باشگاه استقلال اعتقاد دارند با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلات ارزی، بهتر است یکی از گزینه‌های مد نظر داخلی را به عنوان سرمربی فصل آینده انتخاب کرد. در بین گزینه‌هایی که مطرح شده‌اند، امیر قلعه نویی و فرهاد مجیدی شانس بیشتری از دیدگاه این افراد دارند. با این حال نفراتی مثل پرویز مظلومی، صمد مرفاوی و … هم در این دایره قرار می‌گیرند.

کشتی جنجالی سعودی، در ایتالیا هم خبرساز شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، کشتی سعودی موسوم به «بحری ینبع» که هفته گذشته در بارگیری سلاح در بندر «لوآرو» فرانسه به دلیل اعتراضات گروه‌های حقوق بشری و ضد تسلیحاتی ناکام مانده بود، دیشب در میان سر و صدای کارگران ایتالیایی وارد بندر «جنوا» در ایتالیا شد.
خبرگزاری «انسا» ایتالیا در این رابطه گزارش داد که این کشتی قرار است امشب (دوشنبه 30 اردیبهشت) پس از بارگیری سلاح، این بندر ایتالیایی را به سمت جده ترک کند، اما تظاهرات کارگران در منطقه نزدیک بندر مذکور ادامه دارد.
به گزارش پایگاه خبری عربی نیوز، اتحادیه کارگری ایتالیا معتقد است که به دنبال تجاوزگری عربستان سعودی در یمن و کشتار مردم بی‌گناه این کشور، نباید معاملات تسلیحاتی با سعودی‌ها انجام بگیرد، چراکه آن‌ها از این سلاح‌ها برای جنگ یمن استفاده می‌کنند.
خبرگزاری ایتالیایی یاد شده در ادامه گزارش داد که گفتگو میان اتحاد کارگری و مدیریت بندر درباره بارگیری سلاح در جریان است.
منابع رسانه‌ای می‌گویند که این کشتی سعودی حامل سلاح‌هایی است که در برخی بنادر اروپایی بارگیری شده است.
کشتی سعودی موسوم به «بحری ینبع» که برای حمل تسلیحات از پیش خریداری شده، چندی پیش به بندر «لو آور» فرانسه اعزام شده بود، اما در میان اعتراضات و فشار‌های سازمان‌های حقوق بشری، بدون بارگیری هیچ سلاحی این کشور را ترک کرده بود.
دو گروه حقوق بشری فرانسه روز پنجشنبه گذشته از انتقال تسلیحات به کشتی عربستان سعودی به دلیل امکان استفاده از آن در جنگ یمن جلوگیری کرده بودند.
این فعالان ضدجنگ تأکید کردند که این محموله تسلیحاتی پیمان بین‌المللی تسلیحات را نقض می‌کند و به همین منظور مانع صادر شدن تسلیحات از فرانسه به عربستان شدند.
حملات ائتلاف سعودی به یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، وارد پنجمین سال خود شده است و طی این مدت هزاران نفر از مردم این کشور کشته یا زخمی شده‌اند.

برندی بدون دستاورد برای رشت/مخالفت با سفر به کنفرانس شهرهای خلاق

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شورای شهر رشت عصر دوشنبه با حضور اعضای در دفتر این شورا برگزار شد. در این جلسه اعضای شورای شهر رشت به دلیل نامعلوم بودن دستاورد سفرهای قبلی و عدم گزارش این دستاوردها به شورا با لایحه سفر مدیران شهرداری برای حضور در سیزدهمین کنفرانس سالانه شهرهای خلاق در شهر فابریانو ایتالیا مخالفت کردند. اعضای شورا به شائبه اینکه برند شهر خلاق بنام شهرداری رشت نبوده و بنام یک فرد خاص است نیز اعتراض کردند.
در این لایحه، درخواست شرکت فاطمه قدیمی مدیر شهر خلاق و مدیر روابط عمومی شهرداری رشت، علی بهارمست سرپرست شهرداری رشت و یکی از مدیران شهرداری و یک آشپز پیشنهاد شده بود که با مخالفت اعضا همراه شد. اگرچه در این لایحه دوفوریتی اعلام شده بخشی از هزینه سفر به مبلغ ۵۰ میلیون تومان از سوی یونسکو پرداخت می‌شود، ولی یکی از اعضا در اعتراض به این موضوع گفت هنوز گزارش سفرهای قبلی و میزان هزینه‌های انجام شده به شورا شهر ارائه نشده است.
شهر خلاق دستاوردی برای رشت نداشته است
بهراد ذاکری در اعتراض به این لایحه با بیان اینکه همچنان شاهد سفرهای بدون دستاورد در زمینه شهر خلاق خوراک هستیم، اظهار کرد: بنده نه مخالف یونسکو و نه شهر خلاق و این برند هستم اما هنوز هیچ دستاوردی از این برند ندیده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه ادامه این سفرها افکار عمومی را جریحه دار کرده است، گفت: شهروندان باید دستاوردها و سود این برند را به عینه مشاهده کنند.
عضو شورای شهر رشت در ادامه با بیان اینکه تاکنون نه یک فاکتور از هزینه کرد سفرهای قبلی از یونسکو دیده‌ایم و نه تغییری در حوزه خوراک مشاهده کرده‌ایم، گفت: برندی که می‌توانست آورده اقتصادی برای رشت داشته باشد تاکنون هیچ دستاوردی برای این شهر نداشته است به همین منظور با این سفر مخالفم.
برای تصمیم گیری های بعدی نیازمند موافقت با سفر به ایتالیا هستیم
در ادامه این جلسه یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت با اشاره به انتقادات فراوان این پروژه، گفت: باید برنامه‌های جامع ارائه شود. در یکسال گذشته بخاطر عدم دستاورد شهر خلاق خوراک شناسی اجازه سفر خارجی داده نشده است.
محمد حسن عاقل منش به عدم اجرایی شدن طرح ایجاد خیابان خوراک نیز اشاره کرد و افزود: برای اجرای این طرح سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده اما شهرداری قادر به ایجاد بستر لازم برای این سرمایه گذاری نیست.
وی با اشاره به ضعف مدیریتی، گفت: باید امروز اجازه سفر داده شود تا این توانمندی برای آینده رشت حفظ شود.
عاقل منش تصریح کرد: تاکنون در این مورد عملکرد موفق نداشته‌ایم در صورت عدم موافقت با این سفر سبب می‌شود ما نتوانیم آخرین اطلاعات را برای تصمیم گیری داشته باشیم.
هزینه سفر به ایتالیا برای زیر ساخت‌های شهر خلاق خرج شود
سخنگوی شورای شهر رشت در ادامه این جلسه با بیان اینکه هنوز ابهاماتی در مورد برند شهر خلاق خوراک وجود دارد، اظهار کرد: بنده هیچ مخالفتی با سفری که در پایان دستاوردی برای رشت داشته باشد نیستم اما تاکنون برنامه مدونی از شهر خلاق به شورا گزارش نشده است.
فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه امروز اولویت ما سفر به ایتالیا نیست، ادامه داد: همین مبلغ برای ایجاد زیر ساخت‌های شهر خلاق در رشت هزینه شود.
شیرزاد به عدم ساماندهی دکه‌های خوراک در پیاده راه فرهنگی رشت اشاره و بیان کرد: هنوز همین کار ساده نیز توسط متولی شهر خلاق انجام نشده است ضمن اینکه جدا کردن روابط عمومی از بخش رسانه به این بخش آسیب زده است. صلاح حوزه شهرداری نیست دو مدیر در یک حوزه داشته باشیم باید در این زمینه تعیین تکلیف شود. هنوز دستاوردهای سفرهای قبلی نیز ارائه نشده است.
لزوم پاسخگویی به شورا درباره دستاوردهای برند شهر خلاق خوراک
فره‌ام زاهد یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت نیز در ادامه این جلسه ضمن اعلام مخالفت خود را با این لایحه، اظهار کرد: سال گذشته از متولی این موضوع خواسته شد به شورا پاسخ دهد دستاورد این سفرها و برند چه بوده است. اگر در این میان حرکتی نیز انجام شده توسط بخش خصوصی بوده هنوز یک مصوبه از دولت و یا حامیان مالی نداشته‌ایم و حتی نتوانسته‌ایم خوراک های رشت را به کشور معرفی کنیم.
عضو شورای شهر رشت تصریح کرد: تاکنون در زمینه شهر خلاق چه کارهایی صورت گرفته تا بتوانیم این برند را حفظ کنیم، چه امتیازاتی به دارنده برند از سوی یونسکو داده می‌شود؟ این برند بنام کیست؟ باید به این سوالات پاسخ داده شود.
وی افزود: باید بدانیم در چه زمینه سرمایه گذاری می‌کنیم سوال کردن حق شهروندان رشتی است. ما مخالف سفر مدیران برای دیدن اقلیم‌های مشابه و الگوبرداری کردن نیستیم اما باید به سوالات اعضا شورا در این زمینه پاسخ داده شود.

سایه سنگین مشکلات اقتصادی بر سر بازنشستگان ایتالیایی

بازنشستگان در ایتالیا به دلیل بحران اقتصادی این کشور بهای سنگینی را پرداخت می‌کنند

حضور فیلم کوتاه «خواب سنگین پیرمرد» در ایتالیا

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم کوتاه داستانی «خواب سنگین پیرمرد» به کارگردانی مصطفی رستم‌پور و تهیه‌کنندگی انجمن سینمای جوانان استان فارس به جشنواره بین‌المللیcefalu film festival 2019 ایتالیا راه پیدا کرده است.
به گفته مدیر سینمای جوان فارس، این فیلم کوتاه داستانی در مدت ۱۵ دقیقه، روایت‌گر داستان زندگی پیرمردی است که در روزهای سخت و دشوار دوران کهن‌سالی در پیله تنهایی اسیر شده و اهل خانه و خانواده او را تنها گذاشته‌اند، تنهایی‌هایی که در نهایت جولانگاهی برای یکه تازی مرگ و جان دادن می‌شود.
علیرضا توکل، ادامه داد: «خواب سنگین پیرمرد» تجربه حضور در جشنواره بین‌المللی lift-off film festival انگلیستان ، مدیاویو مجارستان ،first-time filmmaker sessions انگلیس و Busan international kids and youth film festival(BIKY) کره جنوبی را نیز در کارنامه خود دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، تهیه‌کننده فیلم کوتاه «خواب سنگین پیرمرد» انجمن سینمای جوانان استان فارس است.

ایتالیا: اروپا احتمالاً تحریم‌های روسیه را لغو می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، «ماتئو سالوینی» معاون نخست‌وزیر ایتالیا در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کر که اگر اتحاد جدید جناح راست در انتخابات آتی اتحادیه اروپا قدرت را به دست گیرد ممکن است موضع این اتحادیه درباره تحریم‌ های روسیه تغییر کند.
معاون نخست‌وزیر ایتالیا در این خصوص گفت: همه مردمِ خوب بر سر این مسئله که باید تحریم‌ ها لغو شود، توافق دارند. من همچنان بر این باورم که ما به تحریم‌ ها نیازی نداریم.
وی در ادامه افزود: موضوع حذف آن‌ ها همه مردمِ خوب را با هم متحد می‌ کند.
«ماتئو سالوینی» در پاسخ به این سوال که چه زمانی ممکن است تحریم‌ های روسیه لغو شود، گفت: اجازه دهید رهبری اتحادیه اروپا را به دست گیرم، پس از آن بررسی می‌ کنم.

تورنمنت ساساری ایتالیا میزبان 14 کشتی گیر ایرانی

تورنمنت بین‌المللی کشتی آزاد و فرنگی جام ساساری ایتالیا به عنوان یکی از رویدادهای مهم موثر در رنکینگ کشتی‌گیران، از 2 تا 5 خرداد در جزیره ساردینیا ایتالیا برگزار می‌شود.
در این رقابت‌ها چهره‌های شاخص کشتی جهان به ترتیب پیش رو، به روی تشک می روند؛ 57 کیلوگرم: سلیمان آتلی نفر نخست رنکینگ و دارنده مدال برنز جهان از ترکیه
65 کیلوگرم: گاژی مراد رشیداف نایب قهرمان جهان از روسیه، 70 کیلوگرم: سوسلان رامونوف قهرمان المپیک از روسیه، 74 کیلوگرم: فرانک چامیزو قهرمان جهان از ایتالیا - ختیک تسابولوف نایب قهرمان جهان از روسیه، 86 کیلوگرم: سلیم یاشار نایب قهرمان المپیک و فاتح اردین نایب قهرمان جهان هر دو از ترکیه
در کشتی فرنگی نیز در 67 کیلوگرم: ریو هان سو قهرمان جهان از کره‌جنوبی و در 77 کیلوگرم: کیم هیون وو قهرمان المپیک از کره جنوبی- تاماش لورینچ نایب قهرمان جهان از مجارستان و در 87 کیلوگرم: اریک ژیلواسی قهرمان امیدهای جهان از مجارستان شرکت می کنند.
بر اساس طرح سیدبندی اتحادیه جهانی، کشتی گیرانی که در رقابت‌های جهانی، قاره‌ای و رقابت‌های بین المللی دارای طرح سیستم رنکینگ شرکت کنند با توجه به مقام به دست آورده امتیازاتی را کسب می کنند در نهایت ۴ نفر برتر هر وزن (از لحاظ کسب امتیاز) در رقابت‌های جهانی یا المپیک به ترتیب در بالا و پایین جدول (دو نفر بالا و دو نفر پایین) قرار می‌گیرند و تا نیمه نهایی با یکدیگر برخورد نمی‌کنند که این امر شانس مدال‌آوری این کشتی‌گیران را بیش از پیش خواهد کرد.

سفر «خلیفه حفتر» به ایتالیا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی استار، «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی در ایتالیا با «جوزپه کونته» نخست وزیر این کشور دیدار کرد.
دو طرف در این دیدار درباره اوضاع لیبی و حمله نیروهای حفتر به طرابلس رایزنی کردند.
در همین راستا، کونته در جریان این دیدار نسبت به تنش در لیبی ابراز نگرانی کرد و بار دیگر خواستار آتش‌بس و یافتن راه حل سیاسی برای بحران این کشور شد.
لازم به ذکر است که ایتالیا در تحولات اخیر لیبی از دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج حمایت می‌کند.
قرار است که خلیفه حفتر بعد از رم، راهی پاریس شود و با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز دیدار و گفتگو کند.

بازگشت ۶۰ درصد ارز ناشی از صادرات، به چرخه اقتصاد کشور

به گزارش اخبار پولی مالی- عبدالناصر همتی ، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی اعلام کرد : نزدیک ۶۰ درصد ارز ناشی از صادرات، به چرخه اقتصاد برگشت.
همتی در این یادداشت اینستاگرامی نوشت:صادرات غیرنفتی، نقش مهمی در رونق تولید، اشتغال و خصوصا ثبات بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی دارد، لازم دیدم، درمورد میزان برگشت ارز ناشی از آن، توضیح بدهم:
وی در ادامه اعلام کرد : سال ۹۷، ارزبرگشتی براساس روش های ابلاغی بانک مرکزی یعنی فروش در سامانه نیما، عرضه در صرافی ها، واردات درمقابل صادرات خود، واگذاری ارز پروانه صادراتی ونیز واگذاری به بانک مرکزی، به رقمی معادل ١٨.٧میلیارد دلار رسید.
همتی نوشته است : با توجه به برآوردی که ازخالص ارز صادراتی، با لحاظ هزینه های مبادلاتی ناشی از تحریم و متداول بودن تسویه ریالی صادرات در نیمه اول سال قبل، می شود، تاکنون، نزدیک ۶۰ درصد ارز ناشی از صادرات، به چرخه اقتصاد برگشته است.
در ادامه این یادداشت رییس کل بانک مرکزی توجه چند نکته زیر را ضروری اعلام کرد:
ارز صادرات فصل زمستان هنوز فرصت کافی برای برگشت دارد.
اسامی صادر کنندگانی که تا به حال ارزی را بر نگردانده اند به مرجع قضایی اعلام شده است.
از تمامی صادرکنندگانی که به مسئولیت ملی خود در شرایط ویژه اقتصادی کشور عمل کرده اند قدردانی می‌کنم.
بر اساس هماهنگی های انجام گرفته با اتحادیه های صادراتی، اتاق بازرگانی و اقدامات در دست اجرا، امیدوارم شاهد تحول جدی در برگشت ارز به چرخه اقتصاد باشیم.

جنگ ایتالیایی‌ها با آلودگی هوا توسط خودروهای برقی

افزایش جمعیت و استفاده از ماشین‌های بنزینی و در پی آن آلودگی هوا در شهر رم موجب شده تا مردم به استفاده از خودروهای برقی روی آورند و به جنگ آلودگی هوا روند.

ایتالیا از احتمال سرپیچی از قانون بودجه اتحادیه اروپا خبر داد

ماتئو سالوینی، وزیر کشور و معاون اول نخست‌وزیر ایتالیا، روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: «اگر نیاز باشد که برخی محدودیت‌ها مانند سهمیه ۳ درصد [کسری بودجه از درآمد ناخالص داخلی] یا سهمیه ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد [بدهی از درآمد ناخالص ملی] را بشکنیم، برای این کار آماده‌ایم.»
وی در مورد نظر مسئولان اتحادیه اروپا در این زمینه افزود: «ما برای آن که نرخ بیکاری را به ۵ درصد برسانیم حاضریم هر هزینه‌ای بپردازیم و اگر کسی در بروکسل خوشش نیامد، به ما ربطی ندارد.»
ماتئو سالوینی در جریان تنش سه ماهه بودجه ایتالیا با اتحادیه اروپا چند بار اعلام کرد که کشورش نمی‌تواند کنترل و سرنوشت اقتصادش را به دست «لابی‌بازان» بروکسل بسپارد. وی در ماه دسامبر گذشته گفته بود که با سیاست‌های اقتصادی اتحادیه اروپا مخالف است و ایتالیا در آینده‌ای نزدیک با آنها مقابله خواهد کرد.

شب پیش غرفه لیتوانی به عنوان برنده شیر طلای دو سالانه ونیز ۲۰۱۹ انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، لیتوانی با یک اجرای اپرایی در ساحلی مصنوعی که در آن آنهایی که از شنا برگشته‌اند ترانه‌ای برای هشدار به فاجعه زیست محیطی می‌خوانند، به عنوان برنده اصلی بینال هنری ونیز ۲۰۱۹ انتخاب شد.
دو سالانه هنری ونیز از قدیمی‌ترین و مشهورترین نمایشگاه‌های بین‌المللی هنر معاصر است.
این اپرا که با عنوان «خورشید و دریا» در غرفه این کشور ارائه شد توسط لینا لاپلیت، ویوا گرانتی و روجیل بارزدوکیت شیر طلای بهترین مشارکت ملی در بی‌ینال را از ۸۹ کشور شرکت کننده دیگر ربود.
کاترین وود از متخصصان برگزاری نمایشگاه از غرفه لیتوانی به عنوان راهی بسیار هوشیارانه برای شکل دادن به فعالیت‌های روزمره مردم و اوقات فراغت آنها یاد کرد که آنها را به سوی ابعاد جدیدی از فعال اجتماعی بودن فرامی‌خواند و در برابر فاجعه زیست محیطی و انقراض گونه‌های مختلف هشدار می‌دهد.
این دومین باری است که جایزه اصلی به یک قطعه نمایشی می‌رسد و سال ۲۰۱۷ نیز غرفه آلمان برای اجرای نمایش «فاوست» ساخته آن ایمهوف برنده شده بود.
از دیگر برندگان بزرگ این جایزه که دیشب برندگانش معرفی شدند اهدای شیر طلای بهترین مشارکت در نمایشگاه مرکزی بی‌ینال بود که به هنرمند و فیلمساز آمریکایی آرتور جافا رسید. او یک فیلم ۵۰ دقیقه‌ای تکان دهنده نشان داد که با عنوان «آلبوم سفید» درباره برتری مردمان سفید پوست بود.
دوسالانه ونیز سال ۱۸۹۵ برای ارائه هنر جدید از سراسر دنیا تأسیس شد و بتدریج این ایده در آن شکل گرفت که هر کشور با شکل دادن به یک غرفه خاص، هنر خود را بیان کند.
بلژیک اولین کشوری بود که در سال ۱۹۰۷ این غرفه را دایر کرد.
امسال در مجموع ۹۰ غرفه ملی در این نمایشگاه دایر شده است که معمولاً بیشترشان از سوی دولت هر کشور ترتیب داده شده‌اند. اما در سال‌های اخیر از غرفه‌ها خواسته شده تا حامیان دیگری پیدا کنند. به عنوان مثال بخشی از پولی که برای شکل دادن غرفه لیتوانی هزینه شد از سوی یک اهدا کننده خصوصی تأمین شد.
نمایشگاه مرکزی امسال ساخته رالف روگوف کارگردان متولد آمریکا بود که از سوی گالری هیوارد لندن در این مراسم شرکت کرده بود. این نمایشگاه با عنوان «ممکن است در زمان‌های جالبی زندگی کنی» برپا شده است.
شیر نقره‌ای این رقابت نیز که برای حمایت از شرکت‌کنندگان جوان حاضر در نمایشگاه مرکزی اهدا می‌شود به هریس اپامینوندا متولد قبرس که در برلین زندگی و کار می‌کند اهدا شد.
دو هنرمند به نام‌های ترسا مارگولس از مکزیک برای تمرکز بر زنان مکزیکی که تحت تأثیر مواد مخدر به آنها خشونت روا شده و اوتوبونگ ان‌کانگا از نیجریه، از سوی هیأت پنج نفره ژوری مورد تقدیر ویژه قرار گرفتند.

یک تقدیر ویژه نیز به غرفه بلژیک که با عنوان «دنیای یک سگ» یا «موندو کین» شکل گرفته بود و شامل یک اینستالشن کمیک توسط جاس د گروتیر و هارالد تیس خلق شده بود، اهدا شد.

پیش از این شیر طلای یک عمر دستاورد هنری امسال به جیمی دوره‌ام هنرمند آمریکایی تعلق گرفته بود.

دو سالانه ونیز که از ۱۱ مه می کارش را شروع کرد تا ۲۴ نوامبر دایر خواهد بود.پیام حفظ زمین و گونه‌های در معرض خطر شیر طلای ونیز ۹ ۲۰۱ را برد.

ایده محقق ایرانی برای تسخیر ماه با حفر تونل‌

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فیز، پرفسور جمال رستمی استاد ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا، بر این باور است که شور و اشتیاق برای بازگشت به فضا دوباره در حال افزایش است. از همین رو بحث‌هایی در مورد حضور در کره ماه مجدداً مطرح شده است.
وی که در کنگره جهانی تونل در ناپل ایتالیا شرکت کرده است، ضمن اشاره به طرح‌های ناسا برای اعزام فضانورد به کره ماه تا سال ۲۰۲۴ گفته است: ناسا قصد دارد ایستگاهی در نزدیکی ماه ایجاد کند که زمینه را برای مسافرت آسان به ماه فراهم کند. اما شرایط سخت سطح ماه به علت امکان بارش شهاب سنگ و تشعشعات رادیواکتیویته و نیز دمای بسیار پایین هوا باعث می‌شود زندگی بر روی سطح ماه بسیار پرخطر باشد.
پرفسور رستمی در این مورد افزوده است: تصور کنید یک صخره به اندازه مچ دست من با سرعت ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر در ثانیه به ماه برخورد کند. این صخره می‌تواند هر چیزی را نابود کند. لذا ایده من زندگی در زیر سطح کره ماه است. بدین منظور باید شبکه ای از تونل‌های قابل اتصال به یکدیگر در ماه ایجاد شود. این تونل‌ها منجر به ایجاد شهری بزرگ در زیر سطح ماه می‌شود.
به گفته این استاد دانشگاه، البته حمل و نقل دستگاه‌های غول پیکر حفر تونل به ماه کار ساده ای نیست و با توجه به شرایط جاذبه کره ماه، باید دستگاه‌هایی متناسب با این شرایط به منظور کار در تنها قمر زمین ساخته شوند. از سوی دیگر بهتر است این دستگاه‌ها به طور خودران طراحی شوند تا هزینه‌های تعمیر آنها هم به حداقل برسد.
با توجه به اینکه دستگاه‌های پیشرفته حفر تونل برای کندن چهار متر تونل در زیر زمین ۲۰۰۰ کیلووات انرژی مصرف می‌کنند، متخصصان در حال امکان سنجی برای ساخت یک نیروگاه برق هسته‌ای کوچک در ماه نیز هستند. آمریکایی‌ها بر این باورند که تا سال ۲۰۵۰ حدود هزار نفر در کره ماه ساکن خواهند شد و هزینه اقامت آنها در تنها قمر زمین ۲.۷ تریلیون دلار خواهد بود.

واکنش بازار به حمله به نفتکش‌ها

حمله به نفتکش‌ها در فجیره امارات، نگرانی‌ها در مورد عرضه نفت را تشدید کرد و با افزایش نگرانی‌ در مورد اختلال در عرضه نفت از خاورمیانه، قیمت‌های نفت خام بالا رفت.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، روز دوشنبه، حتی در حالی که سرمایه‌گذاران انتظار دارند با تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، رشد اقتصادی جهان و تقاضای نفت کاهش پیدا کند، با افزایش نگرانی‌ها در مورد اختلال در عرضه نفت از خاورمیانه، قیمت‌های نفت خام بالا رفت.
تا ساعت ۱۴:۴۲ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱.۰۰ دلار یا ۱.۶۲ درصد جهش کرد و به ۶۲.۶۶ دلار رسید.
قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۱.۳۳ دلار یا ۱.۸۸ درصد جهش کرد و به ۷۱.۹۶ دلار رسید.
عربستان سعودی امروز اعلام کرد که دو نفتکش این کشور در بین کشتی‌هایی بوده است که دیروز در بندر فجیره امارات متحده عربی مورد حمله قرار گرفته‌اند. عربستان با محکوم کردن این حملات، آن را اقدامی بر علیه امنیت عرضه جهانی نفت دانسته است.
امارات روز یکشنبه اعلام کرده بود که ۴ نفتکش در بندر فجیره این کشور، که در نزدیکی تنگه استراتژیک هرمز قرار دارد، مورد حمله خرابکارانه قرار گرفته‌اند.
وزارت خارجه ایران هم این اقدامات را نگران‌کننده و وحشتناک خوانده است و خواهان تحقیقات در این ارتباط شده است.
این در حالی است که پیش از این بازارهای جهانی با تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران و ونزوئلا و کاهش صادرات آنها، با افزایش قیمت روبرو شده بودند.
اما اختلافات تجاری چین و آمریکا، که طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، در سه ماهه اول امسال ۳۴ درصد از مصرف نفت خام جهان را به خود اختصاص داده‌اند، افزایش قیمت‌ها را محدود کرده است.

شهر بریکسن ایتالیا غرق نور شد

شهر بریکسن واقع در شمال ایتالیا غرق نور شد. بیست و چهار هنرمند از گوشه و کنار جهان در این شهر گرد هم آمدند و در جشنواره‌ای با ترکیب نور، چیدمان و آب، بریکسن را به یک گالری بزرگ هنری تبدیل کردند. بادبادک‌‌هایی به شکل ماهی در میان گل‌ها و دانه‌های برف که با نوپردازی خلق شده بودند، در آسمان به پرواز درآمدند.
شهر بریکسن در مرز با اتریش قرار دارد و در محل برخورد دو رودخانه که از یخچال‌های طبیعی سرچشمه می‌شوند، ساخته شده است. در همین راستا و با در نظر گرفتن تغییرات اقلیمی، یکی از موضوعاتی که در این جشنواره مورد توجه قرار گرفت، این دو رودخانه و یخچال طبیعی بودند.
استفانو کاگلو به درباره این موضوع به خبرگزاری رویترز گفت: «این یخچال طبیعی ممکن است در صد سال آینده، دیگر وجود نداشته باشد. به همین علت بود که اسم اثرم را یخ در حال آب شدن گذاشتم.»

تأکید بر گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و ایتالیا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در حاشیه حضور ایران سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب تورین، عصر روز گذشته (۲۱ اردیبهشت) قادر آشنا با رئیس نمایشگاه کتاب تورین دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار، آشنا ضمن معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی در خاورمیانه است و بزرگ‌ترین گردش مالی در حوزه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در این رویداد شکل می‌گیرد.
او در ادامه به حضور ایتالیا در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد و گفت: در راستای همکاری‌های متقابل ۳۰۰ متر فضا برای معرفی ظرفیت‌های فرهنگی ایتالیا در سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب تهران اختصاص ‌یافت و شاهد حضور موفق این کشور بودیم. بر اساس پیشنهاد سفارت ایتالیا در تهران، موضوع مهمان ویژه شدن جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب تورین مطرح شده و در حال بررسی این موضوع هستیم.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در ادامه گفت: هدف از حضور این موسسه در سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تورین، بررسی سطح کمی و کیفی این نمایشگاه برای حضور مناسب ناشران ایرانی و ارزیابی برای مهمان ویژه شدن کشورمان در این نمایشگاه است.
آشنا از رئیس نمایشگاه کتاب تورین دعوت کرد تا سال آینده در نمایشگاه کتاب تهران حضور یابند.

در این دیدار سیلویو ویاله، رئیس نمایشگاه کتاب تورین گفت: بسیار خوشحالیم که ایران برای اولین بار در این نمایشگاه شرکت کرده است.
او در ادامه با معرفی نمایشگاه کتاب تورین گفت: در این دوره از نمایشگاه ۱۲۰۰ ناشر در ۶۳ هزار مترمربع و چهار سالن به عرضه آثار خود می‌پردازند و پیش‌بینی می‌شود۱۵۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کنند. همچنین ۳۷ شرکت‌کننده از ۱۵ کشور نیز از طریق نمایندگان خود در نمایشگاه حضور دارند.
رئیس نمایشگاه کتاب تورین اظهار کرد: مسئولان نمایشگاه کتاب تورین به این نکته توجه دارند که هرساله مهمان ویژه را از مناطق مختلف جهان انتخاب کنند تا شاهد تنوع بیشتری در نمایشگاه باشند. امسال شارجه مهمان ویژه نمایشگاه است ولی حضور پررنگی به لحاظ برنامه و محتوا در نمایشگاه نداشته است.
سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تورین روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه به کار خود پایان می‌دهد.

زعفران ایران با نام افغانستان، اسپانیا و ایتالیا فروش می‌رود

به گزارش ایرنا، پیش از این زعفران ایران به شکل فله‌ای به کشورهایی همچون اسپانیا و ایتالیا صادر و از آنجا با بسته بندی این کشورها، به دیگر کشورها صادر می‌شد؛ این اقدام به ضرر تولید کنندگان و تجار ایرانی بود. در سال‌های اخیر، با دراختیار گذاشتن پیاز زعفران ایران به کشور افغانستان، این کشور به یکی از رقیبان ایران در تولید و عرضه زعفران تبدیل شده است.
هر چند تولیدات زعفران در کشور افغانستان به دلیل شرایط آب و هوایی درحد ناچیزی است اما این کشور در آینده می‌تواند در تولید این محصول منحصر به فرد خطر بزرگی برای ایران بشمار آید. این امر نگرانی‌هایی را برای تولیدکنندگان و دست اندرکاران این صنعت ایجاد کرده است.
برخی کارشناسان براین باورند که هم اکنون ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا به شمار می رود و می‌تواند با ثبت جهانی این محصول استراتژیک مالکیت آن را برای خود حفظ کند.
زعفران در ایران به ویژه در شهرستان‌های قاینات (روستاهای فندخت، بهناباد، استند، آبیز، اسپاد، اردکول)، فردوس، بشرویه، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی و شهرستانهای تربت جام، تایباد، باخرز، تربت حیدریه، گناباد، نیشابور و بجستان، کاشمر، خلیل آباد در استان خراسان رضوی و به تازگی در استان‌های فارس، کرمان، لرستان، قزوین، اردبیل و استان آذربایجان شرقی کشت می‌شود.
آمارها نشان می دهد با وجود این که اسپانیا حتی یک تن تولید زعفران ندارد اما حدود ۱۰۰ تن در سال ۱۳۹۳ زعفران، به کشورهای دنیا صادر کرده ‌است. امارات نیز حتی یک مزرعه زعفران ندارد اما جزو کشورهای عمده صادرکننده زعفران جهان به شمار می رود. همچنین افغانستان در سال ۱۳۷۰ حتی یک کیلو تولید زعفران نداشت اما اکنون ۱۶ تن تولید دارد.
افغانستان برای صادرات زعفران به آمریکا، هند و چین هیچ مانع تعرفه‌ای ندارد و در مدت کمی طرفداران بسیاری به دست آورده است. از سال ۲۰۱۳ تاکنون زعفران افغانستان برای سه دوره متوالی بهترین زعفران جهان از لحاظ کیفیت شناخته شده و توانسته رقبای قدری چون اسپانیا و ایران را کنار بزند؛ به طوری که در ماه مارس ۲۰۱۹ امارات متحده عربی خواستار خرید کل تولیدات زعفران افغانستان به صورت یکجا در آینده‌ای نزدیک شد.

آموزش هوشمند الفبای فارسی بومی‌سازی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یونس وصالی مدیرعامل یک واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان همدان گفت: تعدادی از معلمان مقطع ابتدایی با استفاده از فناوری واقعیت افزوده موفق به طراحی و تولید فلش کارت‌هایی شدند که برای دانش‌آموزان کلاس اول کاربرد دارد.
وی گفت: پس از نصب اپلیکیشن فلش کارت‌هایی که به صورت هوشمند و سه بعدی تمامی الفبا را برای دانش آموزان توضیح می‌دهند به طوری که برای آنها آموزش الفبا جذاب‌تر شود.
مدیر این واحد فناور ضمن اشاره به این موضوع که برای نخستین بار این نرم افزار هوشمند در کشور تولید شده است، گفت: فناوری واقعیت افزوده تاکنون در بخش‌های مختلف کاربرد داشته و اکنون در حوزه آموزش الفبا به کار گرفته شده است.
وی درباره ایجاد اشتغال در تولید این محصول فناورانه گفت: با ایجاد اشتغال برای طراحی و بازاریابی فروش این محصول ۱۵ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این شرکت استخدام کرده‌ایم.
وصالی با اشاره به تولید نمونه خارجی این محصول فناورانه گفت: این محصول در سال ۲۰۱۴ به عنوان برترین محصول کمک آموزشی معرفی شد و در یک فستیوال خارجی جایزه گرفت. نمونه تولیدی کشور ما با استفاده از فناوری تجزیه تصویر به صورت سه بعدی و متحرک است در حالی که نمونه خارجی آن متحرک نیست و اشکال به صورت ثابت هستند.
مدیر این واحد فناور بیان کرد: با توجه به وجود درخواست‌هایی از کشورهای شرقی، آسیای شرقی، ایتالیا و قطر ما در نظر داریم تا این محصول را به تولید انبوه برسانیم و به این کشورها صادر کنیم.
وی درباره دریافت حمایت از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز خاطر نشان کرد: ما تسهیلات کمی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده‌ایم ولی برای توسعه و تولید انبوه این محصول نیازمند به حمایت‌های بیشتری هستیم.

غرفه ایران در «بینال هنر ونیز» افتتاح شد/ نمایش آثار سه هنرمند

به گزارش خبرگزاری مهر، غرفه ایران در بینال ونیز با عنوان «از بودن و سرودن» جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران و هنرمندان در میدان سن مارکو ونیز افتتاح شد.
رضا لواسانی با اثر «زندگی»، سمیرا علیخانزاده با اثر «شبح صلب خاطره» و علی میرعظیمی با اثر «شاهد آواز» از ایران در پنجاه و هشتمین بی ینال هنر ونیز حضور دارند.
تاکنون مدیران گالری‌ها، موزه‌ها و خبرنگارانی از جمله یوآخیم گیر، مدیر گالری ملی برلین، آندره آ دل گو تریکو، مدیر دپارتمان هنر معاصر دانشگاه برارا میلان، دورتو بریل، کیوریتور موزه برلین، تیم کرن ول، Art newspaper و جمعی از ایرانیان مقیم ایتالیا و خبرنگاران رسانه‌های ایتالیا پیش از افتتاحیه رسمی از غرفه ایران در بی ینال ونیز دیدن کردند.
پیش از این، سه هنرمند حاضر در بینال ونیز در نشستی درباره کارهای خود توضیحاتی به خبرنگاران ارائه کردند. رضا لواسانی یکی از هنرمندان حاضر در رویداد پنجاه و هشتم ونیز درباره کارش گفت: عنوان اثر من، زندگی است و چون در حوزه زبان فارسی و شعر سال‌ها فعال هستم و کارهایم به طور پیوسته در این حوزه است و بیشترین تلاش من این است که در تصاویرم شعر و زبان را به نمایش بگذارم‌. ابعاد این کار، ۱۷ متر است و پاپیه ماشه با مواد بازیافتی کار شده است.
اثر «زندگی» از رضا لواسانی
سمیرا علیخان‌زاده دیگر هنرمند حاضر در ونیز بیان کرد: ۲ سال پیش نمایشگاهی از آثارم در گالری اثر برگزار شد و وقتی قرار شد برای ونیز کار بدهم، سعی کردم کاری ویژه انجام دهم. «شبح صلب خاطره» عنوان اثرم است که در مورد نبودن آدم‌ها در عکس‌ها است. این کار ۵ لته است که روی دیواری ۱۱ متری نصب می‌شود و به دلیل نقش بستن خاطره شبح‌وار آدم‌ها نامگذاری شده است.
اثر «شبح صلب خاطره» از سمیرا علیخان‌زاده
چیدمان «شاهد آواز» عنوان اثر علی میرعظیمی است. وی در مورد این اثر گفت: سینما را خیلی دوست دارم و از طرف دیگر نوشتار و مدیوم هنر استعاره‌ای است که قبل و بعدش را شدت می‌بخشد. این کار به طور مشخص از حدود سه سال پیش آغاز شده و روی مفهومی سینمایی ادبی کار می‌کند و شات ریورس شات را نمود می‌دهد که تاثیرگرفته از آثارژان لوک گدار درباره بوسنی و فلسطین است. خام بودن متریال در این کار بسیار مهم است و از آهن، چوب، شیشه، سلفون، لامپ و … استفاده کرده‌ام.

تقدیر ویژه هیات داوران جشنواره «ترنتو» ایتالیا از «دلبند»

در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی فیلم «ترنتو» ایتالیا، هیات داوران این فستیوال قدیمی اروپایی از فیلم مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه‌کنندگی الهه نوبخت تقدیر ویژه کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شصت و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ترنتو از ۷ تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۹۸ در کشور ایتالیا برگزار شد و فیلم مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی ضمن نمایش در بخش مسابقه بین‌الملل، موفق به دریافت تقدیر ویژه Special Mention هیات داوران جشنواره شد.
در این بخش رسمی جشنواره «ترنتو» که یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های اروپایی است، ۲۷ فیلم شرکت داشتند.
پیشتر «دلبند» جایزه بهترین فیلم مستند پانزدهمین دوره جشنواره «کازان» روسیه را از آن خود کرده بود.
در آیین اختتامیه شصت و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «ترنتو» که عصر دیروز برگزار شد، هنگام معرفی «دلبند» ویدئویی از یاسر طالبی در سالن مراسم پخش شد. وی به دلیل نمایش همزمان فیلمش در بخش «ویترین جهان» جشنواره هات‌داکس، به کشور کانادا سفر کرده بود.
مستند «دلبند» پیش از این در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره «ایدفا» هلند، بخش سینما و فرهنگ غذا Culinary Cinema جشنواره فیلم برلین و بخش رسمی جشنواره استانبول ترکیه به نمایش درآمده بود و در جشنواره «بیگ‌اسکای» آمریکا نیز فینالیست بخش Feature Competition شده بود.
این فیلم در خردادماه‌، در جشنواره «ماموت‌لیکس» آمریکا نیز به نمایش گذاشته می‌شود.
«دلبند» قصه‌ی زندگی دشوار اما شیرین یک مادر هشتاد و سه ساله و تنها به نام «فیروزه» را روایت می‌کند که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد.
این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شرکت تصویر گستر الهه پارسی (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است که پخش بین‌الملل این فیلم را نیز بعهده دارد.

ایران هرگز تسلیم آمریکا نمی‌شود/فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - جواد حیران نیا: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد. به دنبال آن وی احیای تحریم‌های گذشته و وضع تحریم‌های مکمل علیه ایران را اعلام کرد و افزود کشورهایی که با ایران به همکاری تجاری ادامه بدهند نیز شامل تحریم خواهند شد.
بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۷ اوت سال ۲۰۱۸ اجرایی شد. واشنگتن اعلام کرد قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند و از خریداران نفت ایران خواست از اینکار خودداری ورزند. روز ۵ نوامبر تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اجرایی شد. واشنگتن ابتدا در خصوص کشورهای چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه معافیت‌های موقت از تحریم نفتی اعلام کرد اما از روز جمعه واردات نفت از ایران بطور کامل ممنوع اعلام شده و معافیت‌های فوق الذکر لغو شد.
اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از تحریم‌های نفتی و محدودیت‌های هسته‌ای جدید آمریکا علیه ایران ابراز تأسف کرد.
امضا کنندگان این بیانیه، «تاسف عمیق» خود را از تحریم‌های مجدد آمریکا پس از خروج این کشور از برجام ابراز کرده‌اند. آن‌ها همچنین بار دیگر تعهد خود به برجام را اعلام کردند.
خبرنگار مهر در گفتگو با دکتر «علی واعظ»، مدیر برنامه ایران در گروه بین المللی بحران به بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه آمده است.
*در پی تصمیم اخیر ترامپ، ایالات متحده امریکا تحریم‌های مربوط به تأسیسات هسته‌ای ایران را اجرا می‌کند. این تصمیم را چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟
ایالات متحده امریکا به وضوح تلاش می‌کند ایران را جهت رها کردن توافق هسته‌ای تحت فشار قرار دهد. محدودیت‌های جدید هسته‌ای به منظور پیوستن دیگر امضا کنندگان برجام به واشنگتن و نقض این توافق هسته‌ای مهم بین المللی در نظر گرفته شده است.
دولت ترامپ امیدوار است که با این تصمیم، روسیه ساخت دومین راکتور اتمی بوشهر را متوقف کرده و چین کار در راکتور آب سنگین جدید اراک را رها کند. واشنگتن امیدوار است این ناکامی‌ها تهران را جهت انجام اقدامات تلافی جویانه تحریک کند، که این مهم به نوبه خود به دولت ترامپ اجازه می‌دهد ایران را بیشتر منزوی کند.
*دونالد ترامپ گفت اخیراً گفته است عربستان سعودی و امارات متحده عربی شکاف ناشی از عدم فروش نفت ایران را در بازار پر می‌کنند. آیا آنها می‌توانند این شکاف را پر کنند؟
به نظر می‌رسد عربستان سعودی و سایر کشورهای تولید کننده نفت بتوانند کمبود نفت ایران را جبران کنند اما بازار نفت سنگین در تنگنا قرار می‌گیرد.
هر گونه اختلال بیشتر در ونزوئلا یا جنوب عراق می‌تواند به افزایش قابل توجه قیمت‌ها منجر شود.
*آیا آنها می‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند؟
بعید است صادرات نفت ایران به صفر برسد زیرا تهران همیشه می‌تواند راهی برای فروش نفتش در بازار سیاه پیدا کند. با این حال، به نظر می‌رسد، واشنگتن در قانع کردن کشورهای مسلح قوی مانند چین، هند و ترکیه جهت کاهش قابل توجه واردات نفت از ایران موفق بوده است که این مهم به نوبه خود می‌تواند صادرات نفت ایران را به کمترین سطح در طی دهه‌های گذشته برساند که نتیجه آن تورم شدید همراه با رکود در اقتصاد ایران خواهد بود. آنچه بعید است انجام شود، مجبور کردن ایران به تسلیم یا شاهد فروپاشی اقتصاد خود بودن است.

*وزیر امور خارجه ایران اخیراً دونالد ترامپ را از «تیم B» (جان بولتون) جدا کرد. آیا شما فکر می‌کنید ترامپ متمایل به مذاکره با ایران بدون در نظر گرفتن تیم B است؟
به نظر می‌رسد انگیزه رئیس جمهور ترامپ مذاکره برای انعقاد معامله‌ای بهتر با ایران است. با این حال او نمی‌تواند با تیم امنیت ملی فعلی خود، به این هدف دست یابد. مشکل این است هر زمانی که رئیس جمهور ترامپ برای مذاکره با ایران مناسب می بیند، تیم امنیت ملی او مانع شده و به وی توصیه می‌کنند مرتکب اشتباه نشود (اشتباهی که آنها معتقدند پرزیدنت اوباما مرتکب شده است).
اگر رئیس جمهور ترامپ در مورد مذاکره با تهران جدی باشد، باید نماینده ایران را تعیین کند، کسی که متعلق به اردوگاه بولتون / پمپئو نباشد و تاریخ روابط کاری مثبت با ایران داشته باشد.

داور بازی معروف ایتالیا - کره جنوبی: اشتباه کردم اما عذرخواهی نمی‌کنم/ ایتالیا به بزدلی تراپاتونی باخت!

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بایرون مورنو، داور اکوادوری که باخت پر حرف و حدیث تیم ملی ایتالیا مقابل کره جنوبی در اولین مرحله حذفی جام جهانی 2002 را سوت زد و با اشتباهات فاحش خود به میزبان رقابت‌ها برای صعود به مرحله یک چهارم نهایی کمک کرد، می‌گوید به اشتباهاتش در آن بازی واقف است اما این دلیل نمی‌شود که بابت آنها عذرخواهی کند.
او که چند سال پس از قضاوت جنجالی‌اش به جرم قاچاق 13 کیلوگرم هروئین به آمریکا به 26 ماه حبس محکوم شد، راجع به بازی معروف ایتالیا و کره جنوبی به یک رسانه محلی در کشورش گفت: ممکن است که در آن بازی تصمیمات اشتباه گرفته باشم اما دلیل برای عذرخواهی نمی‌بینم. شاید حتی می‌توانستم توتی را با یک کارت قرمز جریمه کنم اما در آن صحنه از بازی دو خطای پنالتی روی بازیکنان کره جنوبی رخ داد نه یکی. یکی را کوکو مرتکب شد و دیگری را پانوچی. من فقط دومی را دیدم. به قضاوت خودم در آن بازی نمره 8 از 10 می‌دهم. خونریزی کوکو هم به خاطر برخوردش با گتوسو بود نه بر اثر ضربه بازیکن کره جنوبی.
مورنو افزود: در مورد ضربه‌ای که به سر مالدینی خورد هم باید بگویم کلی بازیکن جلوی دید مرا گرفته بودند و به همین دلیل تشخیص آن صحنه بسیار سخت بود. روی توتی اما خطای پنالتی نشد. اول یک بازیکن کره بود به توپ رسید بعد توتی. من هم به کمکم نگاه کردم و هر دو به این نتیجه رسیدیم که حرکت توتی شیرجه بوده است. با این حال باید اعتراف کنم که گل آفساید ایتالیا، سالم بود اما من از آن فاصله‌ای که با صحنه داشتم چطور باید تشخیص می‌دادم. این وظیفه کمک داور بود که تشخیص دهد و او پرچمش را بالا برد و من هم تصمیمش را قبول کردم.
فوتبال جهان| ملی‌پوش پیشین ایتالیا: آلگری گستاخ و مغرور است!
داور سابق فوتبال اکوادور تأکید کرد: زمانی که توتی اخراج شد، ایتالیایی‌ها با زبان خودشان با من صحبت کردند اما حرف‌‌های‌شان را متوجه می‌شدم چون خیلی شبیه به زبان اسپانیایی است. هیچ یک از آنها به من توهین نکردند. من اما می‌دانستم که به محض تمام شدن بازی باید مستقیماً به خانه بروم. در پایان بازی از توتی و تراپاتونی خواستم که صحبت کنیم اما آنها نمی‌خواستند. من به ایتالیا آسیب نرساندم! تراپاتونی بزدل بودم، مثل همیشه. من توتی را اخراج کردم و او تومازی را به میدان فرستاد و به همین دلیل دل‌پیرو تنها بازیکن هجومی باقیمانده در ترکیب تیم ملی ایتالیا بود.

شوخی تلخ اینستکس غیراروپایی/چرا پیمان‌پولی نادیده گرفته می‌شود؟

اینستکس اروپایی همچنان در حد شعار و ثبت باقی‌مانده و تا اجرا فاصله زیادی دارد. با این‌حال دولتمردان خبر از اینستکس غیراروپایی می‌دهند و این یعنی پیچیده کردن شرایط اقتصادی.
به گزارش خبرنگار مهر، اینستکس اروپایی همچنان در حد شعار و ثبت باقی‌مانده و تا اجرا فاصله زیادی دارد. با این حال دکتر ظریف و دیگر دولتمردان و دوستانشان خبر از اینستکس غیراروپایی می‌دهند و این یعنی پیچیده کردن شرایط اقتصادی.
اوایل اردیبهشت ماه خبری به نقل از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان تحت عنوان روابط مالی با همسایگان و شرکای غیراروپایی در قالب اینستکس منتشر شد. نهاوندیان، مشاور اقتصادی ریاست جمهوری نیز در توئیت خود بر این امر صحه گذاشت. این اولین بار بود که دولتمردان اینستکس را برای غیراروپایی‌ها مطرح می‌کردند. تا پیش‌از آن، قرار بود اینستکس یک ابزار مالی و اتاق پایاپای تسویه‌ای جهت تجارت ایران و اروپا باشد. هرچند دولتمردان پیرامون جزئیات اینستکس غیراروپایی توضیحی ارائه نکرده‌اند اما این نگرانی وجود دارد که با شروع فعالیت اتاق تسویه‌ای اینستکس، تمامی مبادلات مالی، تجاری و نفت ایران با کشورهای غیراروپایی، در یک سازوکار غیربومی تحت اشراف کشورهای اروپایی قرار گیرد.
اینستکس و بی‌مهری به پیمان پولی
روند نزولی سطح تعهدات اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام در یک بازه ۸ ماهه رونمایی از اینستکس بود. اینستکس به اروپا اجازه می‌دهد که نحوه هزینه کرد درآمدهای نفتی ایران را مدیریت و تنها در حوزه تجارت مشروع (اقلام غیر تحریمی) مدیریت کند. تقریباً سه ماه از ثبت این شرکت در بخارست رومانی می‌گذرد و به گفته ظریف، «اروپایی‌ها از انجام وظایفشان بسیار عقب هستند». اینستکس از همان ابتدا ضعف‌ها و کاستی‌های روشنی داشت که بارها توسط کارشناسان گوشزد شد. مهم‌ترین ابهامی که در این مسیر همواره مطرح می‌شود نحوه عملکرد و زمان عملیاتی شدن این ابزار پشتیبانی از تبادلات تجاری مالی است.
از دیگر ایرادات و ابهامات اینستکس می‌توان به سازوکار تهاتری آن اشاره کرد. چون قرار نیست پولی جابه‌جا شود بنابراین این ابزار پشتیبانی از تبادلات تجاری مالی نمی‌تواند بخشی از تأمین ارز را بر عهده گیرد. از طرف دیگر چون هیچ بانک یا مؤسسه‌ای در این فرآیند دخیل نیست، امکان استفاده از روش‌های تجاری معمول ازجمله گشایش اعتبار اسنادی و حواله وجود ندارد.
این در حالی است که می‌توان با استفاده از پیمان پولی، تجارت از کانال‌های رسمی، با هزینه کمتر و اطمینان بالاتری انجام داد و فشار ناشی از مشکل سمت عرضه و تقاضا در بازار ارز را تا حد زیادی کاهش داد. پیمان پولی در اصل زیرساختی است که کلیه خدمات بانکداری بین‌المللی مانند ارسال حواله، گشایش اعتبار اسنادی و صدور ضمانت‌نامه از طریق آن قابل‌ارائه است.
اینستکس یک مکانیسم ثبت داده‌ها و اطلاعات مربوط به تبادلات تجاری است که در پایان بازه زمانی مقرر، اقدام به تسویه بدهی‌ها می‌کند. هرچند ادعا می‌شود که این مکانیزم، سپری برای دفاع از شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های آمریکاست اما عمق روابط استراتژیک آمریکا و اروپا و وابستگی عمیق اروپا به اقتصاد آمریکا امکان بازیگری مستقل را از اروپا سلب خواهد کرد. فقط در سال ۲۰۱۶، حجم تجارت خارجی اروپا به آمریکا ۳۶۶ میلیارد دلار بوده که قطعاً اروپایی‌ها این میزان تجارت خارجی را به تجارت ۵.۱۲ میلیاردی با ایران ترجیح نخواهند داد. آنالیز ترکیب همین میزان از تجارت خارجی ایران با اتحادیه اروپا نیز نشان می‌دهد که به شکل تحقیرآمیزی کفه واردات به نفع اروپایی‌ها سنگینی می‌کند.
از سوی دیگر شفافیت مالی اتحادیه اروپا، از ابهامات جدی بر سر راه این مکانیزم در مسیر مقابله با تحریم‌هاست. بااین‌حال پیمان پولی به علت عدم شفافیت برای طرف آمریکایی و بالا بودن هزینه شناسایی آن، ابزار کارآمدتری در راستای مقابله با تحریم‌هاست.
سهم ناچیز اروپا از تجارت خارجی ایران
در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۲.۵ میلیارد دلار (۱۲ درصد از کل حجم تجارت خارجی ایران) بین ایران و ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تبادل صورت گرفته است. از طرفی با توجه به اینکه صادرات نفت خام ایران به اروپا، وزن سنگینی در سبد صادراتی ایران به اروپا دارد و از آنجا که کشورهایی اروپایی نظیر ایتالیا و یونان با اینکه از معافیت خرید نفت ایران برخوردار بودند اما واردات نفت از ایران را به صفر رسانده‌اند، این سازوکار عملاً کارایی ندارد.

بنابر آنچه گفته شد با اینکه اروپا نقش مؤثری در تجارت خارجی ایران ندارد، ایجاد یک مکانیزم تسویه‌ای یک سال از دستگاه دیپلماسی وقت گرفت. این در حالی است که بسترهای بسیار مناسبی برای ایجاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه با همسایگان و شرکای تجاری ایران وجود دارد. چین که مهم‌ترین عنصر تجارت خارجی ایران است با ۲۹ پیمان پولی در بین ۵۴ کشور حاضر در پیمان‌های پولی پیشتاز است. از طرف دیگر رسانه‌های کره‌ای نیز از اراده این کشور برای ایجاد پیمان پولی با ایران خبر داده‌اند. سیستم تهاتری فعلی با روپیه هند نیز بسیاری از ضعف‌های اینستکس را ندارد و هم‌چنین مدتهاست که درخواست ولادیمیر پوتین برای ایجاد پیمان پولی با ایران از سوی بانک مرکزی کشورمان بی‌پاسخ‌مانده است.
این روند ۱۰ ساله از حجم تجارت خارجی ایران با اتحادیه اروپا در کنار سایر ضعف‌های اینستکس، این مکانیزم پرداخت را به ضعیف‌ترین حالت تسویه تجاری تبدیل کرده است. چراکه حتی با حذف اروپا از تجارت خارجی ایران، اتفاق مهمی در این حوزه نخواهد افتاد. بنابراین بزرگنمایی اینستکس و شرطی‌سازی اقتصاد کشور از یک‌سو و تعمیم آن به تجارت با سایر کشورها از سوی دیگر محلی از اعراب ندارد.
بااین‌حال ابزارهای کارآمدی چون پیمان پولی سالهاست توسط دولتمردان مورد بی‌مهری قرارگرفته است. در این شرایط تحریمی ضروری است که ایران روابط تجاری و مالی و بانکی خود را با همسایگان خود از جمله عراق، پاکستان، افغانستان عمق ببخشد. قطعاً هر چقدر روابط تجاری و مالی ایران با همسایگان خود عمق بیشتری داشته باشد، تیغ تحریم‌ها هم کندتر خواهد شد. بنابراین اعمال اینستکس بر روی روابط مالی با کشورهای همسایه، حکم خودکشی از ترس مرگ را خواهد داشت.

بازگشت رونق به بازار خودروی ایتالیا

دنیای اقتصاد : براساس اعلام وزارت حمل‌و‌نقل و زیرساخت‌ ایتالیا، فروش خودرو در این کشور طی ماه آوریل با افزایش ۵/ ۱ درصدی به ۱۷۴ هزار و ۴۱۲ دستگاه رسید و به این ترتیب این نتایج مثبت موجب شد تا روند سه‌ماهه کاهش فروش خودرو در این کشور متوقف شود. از دلایل عمده بهبود بازار خودرو وجود یک روزکاری بیشتر نسبت به آوریل سال گذشته و رونق فروش در شرکت‌های اجاره خودرو بوده‌اند. به گفته این وزارتخانه، فروش خودرو به شرکت‌های اجاره خودرو کوتاه‌مدت و بلند‌مدت به ترتیب با افزایش ۳۳ و ۱۳ درصدی مواجه شده است. این در‌ شرایطی است که فروش به شرکت‌های دیگر نیز ۵/ ۱ درصد افزایش یافت. این در شرایطی است که فروش برای خود شرکت‌های خودروسازی و فروشندگان خودرو کاهش ۸۹ درصدی را تجربه کرده است. ازسوی دیگر تقاضا از سوی خریداران خصوصی با بازگشت به روند رشد، افزایش ۵/ ۲ درصدی نسبت به آوریل ۲۰۱۸ را داشته است. این در حالی است که در ماه مارس این میزان با افزایش ۲/ ۱ درصدی روبه‌رو شد.

ایتالیا حدود ۲ میلیون دلار به پناهندگان فلسطینی کمک کرد

آژانس امدادرسان به پناهندگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که دولت ایتالیا مبلغ ۱,۹ میلیون دلار به برنامه بهداشت و درمان غزه کمک کرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از وفا، آژانس امدادرسان به پناهندگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که دولت ایتالیا مبلغ ۱,۹ میلیون دلار به ۶ مرکز بهداشت و درمان در غزه کمک کرده است.
این مبلغ در خدمت‌رسانی به ۳۴۰ هزار پناهنده فلسطینی به کار گرفته خواهد شد و حمایت مالی از ۶ مرکز بهداشتی در غزه را برای مدت ۶ ماه در بر خواهد داشت.

کمیسر بودجه اروپا: شرایط اقتصادی در ایتالیا مرا نگران می‌کند

کمیسر بودجه اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی درباره شرایط اقتصادی اتحادیه اروپا پیشنهاد رئیس شورای اروپایی برای تعویق تاریخ برگزیت تا پایان سال ۲۰۲۰ را معقول دانست.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "گونتر اوتینگر"، کمیسر آلمانی بودجه و امور انسانی اتحادیه اروپا در مصاحبه ای با روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان، به مسئله برگزیت پرداخته و تاکید کرد که هدف ما این بوده و باقی خواهد ماند که از یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا جلوگیری کنیم. از این رو ما چندین بار در این باره اعلام آمادگی کردیم که تاریخ برگزیت را به تعویق بیاندازیم. حالا ترزا می، نخست وزیر انگلیس می تواند توافق برگزیت را یک بار دیگر در ماه می در مجلس نمایندگان این کشور به رای بگذارد. اگر پارلمان انگلیس به توافق برگزیت رای اکثریت بدهند دیگر انگلیس در انتخابات اروپایی شرکت نخواهد کرد و ما یک برگزیت منظم را خواهیم داشت. اما اگر این رای گیری برگزار نشود و یا مجددا رای پارلمان به توافق برگزیت منفی باشد انگلیسی ها باید در این انتخابات شرکت کنند. تحولات بعدی می تواند تا پایان اکتبر به طول انجامد. من البته یک تمدید دوباره برگزیت را رد نمی کنم. واضح است که در خانه بسیاری از اروپاییان امیدوارند که انگیس عضو اتحادیه اروپا باقی بماند. من هم امیدوارم.
وی افزود: به عنوان عضو اتحادیه اروپا انگلیس عضو ساده ای نیست. این کشور از نظر اقتصادی، سیاسی و نظم سیاسی یک قسمت مهم تشکیل دهنده جامعه ما است.

برگزاري نشست «ارتباطات فرهنگي ايران و ايتاليا از طريق جاده ابريشم»

نشست ويژه شهر کتاب با عنوان «ارتباطات فرهنگي ايران و ايتاليا از طريق جاده ابريشم»، با حضور دکتر تيتزيانا بوچي چرتي، دکتر فابيو تيديا،جوزپه لبيتسي و عليرضا اسماعيلي، برگزار شد.
به گزارش ايسنا، در ابتداي اين نشست که در شهر کتاب برگزار شد، علي‌اصغر محمدخاني، معاون فرهنگي شهر کتاب، با بيان اينکه امسال چين مهمان ويژه‌ نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران است، به تداعي هميشگي نام اين کشور با جاده‌ي ابريشم اشاره کرد و گفت: جاده‌ تاريخي ابريشم، مسيري براي مبادله‌ي ابريشم چيني با کالاهاي اساسي کشورهاي اروپايي بوده و در گذر از شهرها و بيابان‌هاي مختلف، تبادل اقتصادي را ميان کشورهاي گوناگون تسهيل مي‌کرده است. جاده‌ي ابريشم افزون بر صبغه‌ي اقتصادي و بازرگاني، در مبادله، انتقال و تلفيق فرهنگ، ادب، سياست و دين نيز نقش مهمي داشته است. اين نشست به اهميت بازسازي اين مسير براي روابط فرهنگي و ادبي ميان ايران و ايتاليا اختصاص يافته است.
ره‌آورد تِرِکاني
تيتزيانا بوچي چرتي در اين نشست اظهار کرد: علاقه‌ من به راه ابريشم بسيار قديمي و ريشه‌دار است. به لطف هشت سال حضور در ايران توانستم در بخشي از جاده‌ ابريشم سفر کنم. در نظر داريم اين سفر را با تورهايي از ايتاليا به چين ترتيب دهيم، به صورتي که با حضور گسترده در ايران ره‌آوردهايي از مراسم، آيين‌ها و فرهنگ‌هاي مشترک برايمان به ارمغان آورد."
او توضيح داد: "شش سال پيش در مؤسسه‌ي فرهنگي »تِرِکاني« به لطف ماسيمو بِراي، مدير کنوني مؤسسه، سفري آغاز شد. فهرستي آنلاين روي سايت مؤسسه ساختيم و توصيف کاملي در مورد جاده‌ي ابريشم ارائه کرديم. اگر امروز به اطلس آنلاين ترکاني بنگريد، نيمي از مقالات جاده‌ي ابريشم را با ايران مرتبط مي‌يابيد و اين نشان‌دهنده‌ي نقش اساسي ايران در جاده‌ي ابريشم است."
او گفت: پژوهشگري از دانشگاه آکسفورد که در دو کتاب خود از اهميت جاده‌ي ابريشم سخن گفته است، باور دارد تصميمات مهم آينده نه در برلين يا پاريس، بلکه در مسکو، چين، تهران و کابل گرفته مي‌شود و اين قرن متعلق به آسيا است. اين گفته براي من جالب بود. به نظرم، اين مسير بايد دوباره از سرگرفته و نقش فرهنگي آن دوباره احيا شود. مارکوپولو و ديگر شخصيت‌هاي ايتاليايي در طي کردن اين مسير هرگز ديواري در مقابل خودشان نديدند و همه جا پل‌هايي ساختند که موجب شناخت جوامع و ايجاد علاقه‌ ميان آنها شد. در عين حال فرهنگ، زبان و هويت فردي‌شان را حفظ کردند. ايتاليا به همت مؤسسه‌ي ترکاني قصد دارد اين مسير را بازسازي کند. دانشگاه‌هاي مختلف مي‌توانند ما را در اين کار همياري کنند.
به سوي جاده‌هاي ابريشم
فابيو تيديا نيز با اظهار خوشحالي از حضور مجدد در ايران، گفت: جمع‌آوري روايت‌ها و حکايت‌هاي ارزشمند مسافران جاده‌ي ابريشم به دوره‌ي رنسانس اروپا برمي‌گردد. اين مجموعه افزون بر سفرنامه‌هاي ايتاليايي‌ بر اساس سفرنامه‌هاي افرادي از انگليس، هلند و فرانسه است.
او ادامه داد: اين سفرنامه‌ها متناسب با اهميت‌شان در پنج دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند. دسته‌ي اول مربوط به دوره‌ي مغولستان و تيموري‌اند. در اين دوره که عصر طلايي ادبيات ايران و ايتاليا است، بيشتر سفرنامه‌هاي بازرگانان و سفيران فرهنگي جمع شده است. دسته‌ي دوم مربوط به دوره‌ي رنسانس ايتاليا و روابط ايتاليا با حاکم وقت است. دوره‌ي سوم مربوط به دوره حکمراني شاه عباس است. در اين دوره حضور ايتاليا در قلمرو شاه عباس تغيير مي‌کند و مسافران ايتاليايي بيشتر افرادي مستقل‌اند. دوره‌ي چهارم به عصر قاجاريه در ايران باز مي‌گردد و تا کنون ادامه دارد. در اين دوره، اتحاد ايتالياي متحد در 1861، با رشد علاقه به علم و پيشرفت و ترقي در ايران همزمان مي شود.
او تأکيد کرد: اين پروژه براي کشف دوباره‌ي هويت‌هايمان اهميت ويژه‌اي دارد، چرا که هويت‌هاي ما ريشه‌هاي مشترکي دارند. براي نمونه پروفسور باوزاني در کنار ريشه‌هاي مسيحيت و يوناني، از ريشه‌هاي اسلامي در اروپا سخن مي‌گويد. هدف ما در پروژه‌ي مؤسسه‌ي ترکاني نيز بازکشف ريشه‌هاي فرهنگي و اشتراکات‌مان است. همان‌طورکه اروپا نياز دارد به شرق نگاه کند، ايران هم نياز دارد در رابطه‌ي فرهنگي با غرب باشد و رابطه‌ي بهتري ايجاد کند.
در پايان عليرضا اسماعيلي، رايزن ايران در اسپانيا، که پيش‌تر رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا را بر عهده داشته است، از ايده‌ي مؤسسه‌ي تِرِکاني حمايت کرد. او با اشاره به اينکه رئيس اين مؤسسه پيش‌تر وزير فرهنگ ايتاليا بوده است، گفت: فعاليت‌هاي اصالتاً اقتصادي، هميشه ارتباطات فرهنگي ايجاد مي‌کنند. اما برخلاف ارتباطات اقتصادي، ارتباطات فرهنگي در طول زمان شکل مي‌گيرند و رشد مي‌کنند. در مورد جاده‌ي ابريشم نيز بي‌شک چنين است. برنامه‌ي جاده‌ي ابريشم، بستري براي معرفي ايران در حوزه‌هاي فرهنگي است و ايتاليا براي اين کار بهترين گزينه است. چون روابط فرهنگي ما با ايتاليا ديرينه است. افزون بر آن، دايره‌المعارف تِرِکاني از جايگاه بسيار خوبي برخوردار است. پس اين دو با توجه به سابقه‌ي تمدني و ارتباطات ديرينه مي‌توانند نمونه و الگوي خوبي براي گسترش اين فعاليت‌ها در جاهاي ديگر باشند.
اسماعيلي در پايان ايده‌هايي براي همراهي با پروژه‌ي جاده‌ي ابريشم ارائه و تأکيد کرد: در اروپا شناخت صحيحي از کشور ما وجود ندارد. اميدوارم اين نشست‌ها بتوانند شناخت خوبي فراهم کنند که به تبادل فرهنگي و شناخت بيشتر ملت‌هاي واقع در مسير جاده‌ي ابريشم از هم منتج شود.

ایتالیایی‌ها با وجود سختی‌های تحریم به دنبال مشارکت در بازار ایران هستند

کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا، موسوم به ایتا (ITA) گفت: شرکت‌های ایتالیایی باوجود موانع و مشکلات موجود، خواهان حضور در ایران هستند؛ آنها بازار ایران، ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالقوه آن را به‌خوبی می‌شناسند.
آئوگوستو دی جاچینتو (Augusto Di Giancinto)، کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا، موسوم به ایتا (ITA)، در حاشیه بیست‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به خبرنگار شانا گفت: آژانس تجارت ایتالیا یک سازمان دولتی است و نقش آن حمایت از شرکت‌های ایتالیایی سرمایه‌گذار و صادرکننده در سراسر دنیاست، از این رو آژانس ما در بیش از ۸۰ کشور دنیا حضور فعال دارد.
وی افزود: ما به نوعی تسهیل‌کننده تجارت و سرمایه‌گذاری بین طرف‌های ایرانی و ایتالیایی هستیم، از این رو تقریبا هر ماه گروهی از بازرگانان ایرانی را برای هماهنگی رویدادهایی از این دست و فعالیت‌های نمایشگاهی، روانه ایتالیا می‌کنیم.
کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا تصریح کرد: بسیار خشنودیم که باوجود موانع و مشکلات موجود، شرکت‌های ایتالیایی خواهان حضور در ایران هستند؛ آنها بازار ایران، ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالقوه آن را به خوبی می‌شناسند، بنابراین صرف‌نظر از شرایط، ایتالیایی‌ها به دنبال مشارکت در بازار ایران هستند و در همین راستا امسال ۱۲ شرکت در این رویداد بین‌المللی حضور یافته‌اند.
دی جاچینتو همچنین یادآور شد: شرکت‌های یادشده بیشتر در حوزه پایین‌دستی فعالیت دارند و به دلیل سال‌های متمادی حضور در ایران، شناخت خوبی از بازار این کشور دارند.
وی با اشاره به دشواری‌ها در بعضی از حوزه‌ها مانند تبادلات مالی و حمل‌ونقل اظهار کرد: باید ضمن واقع‌گرایی، هر شرکت و طرف ایرانی آن، راهکار ویژه خود را برای تسهیل موارد یادشده بیابند. اینستکس در این میان می‌تواند ابزار مناسبی باشد، اما باید منتظر چگونگی اجرای این سازوکار باشیم.
کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا در پایان کیفیت برگزاری نمایشگاه را قابل مقایسه با رویدادهای مشابه بین‌المللی دانست و از سازماندهی مطلوب آن قدردانی کرد.
این نمایشگاه با حضور نمایندگان ۲۱ کشور و با برپایی ۱۰۴۷ غرفه به نمایندگی از شرکت‌های داخلی و ۱۰۶ غرفه به نمایندگی از شرکت‌های خارجی برگزار می‌شود.
در نمایشگاه امسال، نفت و صنایع بالادستی در سالن‌ ۸ و ۹، پالایش و صنایع پایین‌دستی در سالن ۴۱، پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی در سالن ۱۴ و ۱۵، گاز و صنایع میان‌دستی در سالن ۳۸B، سازندگان تجهیزات صنعت نفت در سالن ۳۱، سازندگان تجهیزات صنعتی ایران در سالن ۶، صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در سالن ۷ و شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و سازندگان ۱۰ گروه کالایی در سالن ۲۷ مستقر هستند.
بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از صبح روز چهارشنبه (۱۱ اردیبهشت‌ماه) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار کرد و عصر روز شنبه (۱۴ اردیبهشت‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد.
این نمایشگاه، هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۸ میزبان علاقه‌مندان است.

تجلیل از فعالان بخش خصوصی در هفتمین جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت کشور

در هفتمین جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کشور که در اتاق ایران برگزار شد از فعالان بخش خصوصی در حوزه صنعت، صنایع غذایی و بازرگانی تجلیل شد. عبدالله جاسبی سخنران این جشنواره بود.

صبح امروز پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398، هفتمین جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کشور، در محل سالن همایش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد. در این جشنواره عبدالله جاسبی، رئیس شورای سیاست‌گذاری کیفیت کشور و احمد پورفلاح، محمدرضا بهرامن، بهروز فروتن، سیدمحمدمهدی هادوی، بهروز ریاحی و مرتضی بهشتی از اعضای شورای سیاست‌گذاری کیفیت کشور و فعالان اقتصادی حوزه صنعت، بازرگانی، فرهنگ و هنر و علم و فناوری حضور داشتند.

بعد از تلاوت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، بهروز ریاحی، دبیرکل جشنواره از اهمیت برگزاری جشنواره تلاشگران کیفیت گفت و از تلاقی روز دوازدهم اردیبهشت‌ماه با دو روز معلم و هفته کارگر. او معلم را پرورش‌دهنده انسان خواند و کارگر را آفریننده محصول، کالا و خدمات خطاب کرد. بعد از آن ریاحی از یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت که در سه جشنواره قبلی یعنی از جشنواره چهارم تا ششم در مراسم حضور داشته و 10 روز قبل از فوت خود درباره امکان تدوین سیاست‌های کلی کیفیت گفته بود تا این امکان فراهم شود این سیاست‌ها برای ادامه راه تدوین شود.

ریاحی از کارآفرین‌ها ایرانی گفت: افرادی چون برخورداری‌ها، خسروشاهی‌ها در صنعت مینو، فروتن در صنعت غذایی بهروز، شاهرخ ظهیری در مهرام، فروزان‌فرد در کامبیز و محسن خلیلی عراقی در بوتان باعث افتخار صنعت کشور بوده و هستند و باید همیشه یاد و نام این‌ها به نیکی آورده شود.

در ادامه عبدالله جاسبی، رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری کیفیت کشور سخنرانی کرد. او با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: همه می‌دانیم که در این روزهای سخت اقتصادی پرداختن به کیفیت چه میزان سخت و طاقت‌سوز ولی هم‌زمان الزامی است. وقتی مجموعه شرایط به‌گونه‌ای پیش می‌رود که تولید و خدمت با کمترین بازده مالی در چرخه عدم تعادل عرضه و تقاضا با مجموعه فشارها روبرو می‌شود، کیفیت یکی از قربانیان بالقوه است. قربانی که چرخه معیوب را تا نابودی طی می‌کند.

جاسبی به انقلاب چهارم صنعتی و ابعاد آن اشاره کرد: انقلاب صنعتی همه حوزه‌ها را در برگرفته است و پسوند four” point zero “در ادامه همه حوزه‌های اقتصادی از کشاورزی تا کسب‌وکارهای نوین و فعالیت‌های حوزه‌های متعدد نمایشگر نگاه نوین بر مبنای رویکرد فناوری محور است.

جاسبی به غلبه نگاه دیجیتالی شدن در حوزه صنعت، کشاورزی و همه حوزه‌های اقتصادی اشاره‌کرده و تاکید کرد: امروزه همه حوزه‌های اقتصادی در کنار هم اهمیت جریان انقلاب چهارم صنعتی را تصویر می‌کنند. این تغییر پارادایم تاثیری زیادی در ابعاد و عمق کیفیت داشته است.

جاسبی گفت: مفهومی که ما و شما به دنبالش هستیم قرائت جامع و با پشتوانه فلسفی از کیفیت است که هم موسیقی و تصویر و غایت آن را در زیبایی و جمال می‌بینیم و هم در حوزه صنعت.

جاسبی به اهمیت انقلاب صنعتی چهارم اشاره‌کرده و گفت: یکی از نیازهای کشور که تلاش همگانی می‌طلبد ترجمان دقیق این جنبش و تطبیق آن با زیست‌بوم ماست. این جریان در ابعاد بین‌المللی با عنوان four point zero و مدیریت جامع کیفیت همراه است. این جنبش جانشین کیفیت سنتی است و در بستر ساختار و نظام موجود شکل‌گرفته و محل تلاقی زندگی انسانی با فناوری است. نمی‌توان در دنیایی که فناوری در دسترس همگان است و به‌نوعی دموکراتیزه شده، اقتصاد و صنعت دیجیتالی شده، کیفیت پایدار بنا نهاد ولی به داده‌ها و شبکه‌های همکاری و تغییرات مفهوم در تمام ابعاد زندگی نپرداخت.

جاسبی با اشاره به اینکه برخی از عبور از دوران کیفیت می‌گویند، ادامه داد: مفهوم کیفیت در گذر زمان از بین نرفته بلکه غنی‌تر شده است تا با روند موجود و دانش و تجربه بشر تکامل یابد. همه فناوری‌های نوظهور می‌تواند در درک ما از مفهوم کیفیت تاثیرگذار باشد. ماشین‌های هوشمند و هوش مصنوعی، شبکه‌های اجتماعی و اینترنت مواردی است که در اندازه‌گیری و تخمین کیفیت و در استراتژی‌ها اثرگذار است. این تغییرات فناوری محور تنها بر روش‌ها به‌صورت حداقلی اثر ندارد بلکه بر استراتژی و برنامه در تمامیت ماجرا اثر دارد. شناسایی، ارزیابی، پیشگیری و تکامل سطوح تغییراتی یک محصول یا جامعه به این تکنولوژی‌ها بستگی دارد و از آن‌ها اثر می‌پذیرد.

جاسبی تصریح کرد: هر تغییر پارادایم با خود چالش به همراه دارد اما تأثیر فناوری بر جریان کیفیت در عرصه‌های مختلف تضاد پارادایمی از خود نشان می‌دهد. این‌گونه که انقلاب صنعتی جایی از کاهش هزینه‌ها و چابک سازی می‌گوید ولی جایی بسترسازی و تطبیق سازمان‌ها برای استفاده این فرصت مستلزم هزینه است.

او ادامه داد: ما به راهبردهای کلانی نیاز داریم تا درست و با سرمایه‌گذاری مناسب مسیر را برای استفاده از فناوری‌های نوین هموار سازیم. این نشان‌ها به ما می‌گوید تغییر عظیمی در راه است و نگاه واپسگرایانه محور فضا، زمان و مکان را از دست می‌دهد. فناوری امکان نوعی رصد امور و قدرت پیشگیرانه به ما می‌دهد تا معنای کیفیت و روش تسهیل آن دگرگون شود.

او تاکید کرد که کیفیت هوشمند فراتر از فناوری است؛ باید این الگو را به کار گرفت تا با کمترین هزینه بیشترین اثربخشی در حوزه کیفیت را ببینیم و از این فرصت در این مبدأ تاریخی بهره بگیریم. برای همین مجموعه حاکمیت و ارکان آن باید به اهمیت این موضوع بپردازند. همچنین در سطح خرد شرکت‌ها نگاه خود را در چارچوب نوین سرلوحه حرکت کیفی تعریف کنند. ما تلاش می‌کنیم در ترویج توسعه این مفهوم یاری رسانیم.

بخش دوم این نشست با عنوان «تجلیل از تلاش‌گران» ادامه یافت. در این بخش ابتدا بیانیه هیات داوری توسط سیدمحمدمهدی هادوی خوانده شد و بعدازآن در چهار سطح «تندیس»، «مدال»، «نشان» و «لوح تقدیر» از تلاش‌گران کشور در حوزه صنعت، بازرگانی، فرهنگ و هنر و دانش تجلیل شد.

دریافت‌کنندگان سطح تندیس عبارت‌اند از: احمد پورفلاح، فعال صنایع ساختمانی؛ مرتضی سلطانی، کارآفرین صنایع غذایی؛ غلامعلی سلیمانی، کارآفرین صنایع غذایی؛ احمد صادقیان، فعال صنعت فرش؛ حمیدرضا فرتوک‌زاده، استاندارد صنایع دفاعی؛ مرتضی موسی‌خانیف کارآفرین نظام آموزش عالی.

دریافت‌کنندگان سطح مدال عبارت‌اند از: ناصر اقدمی، مدیر گروه پزشکی پژوهشگاه رویان؛ صمد حسن‌زاده، صنایع کاشی و سرامیک؛ ابراهیم دیباجی، پژوهشگر علوم و فنون اسلامی؛ محمدمهدی فنایی، فعال صنایع الکترونیک؛ ایرج عمرانی، فعال حوزه عمران؛ عنایت‌الله نظری‌نوری، هنرمند و نقاش.

دریافت‌کنندگان سطح نشان عبارت‌اند از: احمد حلت، سخنران حوزه انگیزش و موفقیت؛ حسین تنهایی، کارآفرین و فعال حوزه صنعت دیجیتال؛ محمدمهدی روحانی، حوزه بازرگانی؛ سهیلا زمانی‌نیاز، طراح لباس ایرانی؛ فرهاد سحرخیز، فعال حوزه زعفران؛ احمد لرستانی، پژوهشگر تاریخ و تمدن ایرانی

دریافت‌کنندگان سطح لوح تقدیر عبارت‌اند از: امیرحسین دانایی، فعال بازرگانی؛ بهنوش فروتن، فعال حوزه نقاشی؛ سعیده یراقی، فعال حوزه اجتماعی و فرهنگی؛ حمید اخلاصی، مخترع حوزه صنعتی.

در این جشنواره از مرحوم شاهرخ ظهیری و عباسعلی نورا تجلیل شد.

 

 

علاقه‌ مردم ایتالیا و چین برای مطالعه‌ رمان‌های ایرانی

مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی از استقبال خوب ناشران چینی و ایتالیایی برای ترجمه رمان‌های ایرانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی فریدونی مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، از استقبال خوب ناشران چینی و ایتالیایی برای ترجمه رمان‌های ایرانی خبر داد و گفت: طرح گرنت در قالب دبیرخانه‌ای به مدت ۴ سال است که شروع به کار کرده است. این طرح در دو سال اول با تاکید بر خرید و فروش کتاب‌های ترجمه انجام می‌شد اما از سال ۹۶ فعالیت جدی خود را در ترجمه متون و کتاب‌های ایرانی به زبان‌های دیگر آغاز کرده است.

وی افزود: ۳۰۵ عنوان تا آغاز سال ۹۸ در قالب این طرح به انتشار رسیده است. ۸۰ کتاب ایرانی ترجمه شده به زبان‌های دیگر نیز وارد سامانه این طرح شده‌اند که ۴۰ مورد به تأیید نهایی رسیده و سایر کتاب‌ها در دست بررسی هستند.

مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در ادامه گفت: این کتاب‌ها به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، ترکی، چینی، آلمانی و اسپانیایی ترجمه شده‌اند. طی دیدار ناشران و نویسندگان ایرانی با میهمانان چینی حاضر در نمایشگاه نیز مقرر شد تعدادی از کتاب‌های معروف و به نام ایرانی به زبان چینی ترجمه شوند.

وی اهمیت ترجمه کتاب‌های ایرانی به زبان‌های دیگر را در راستای انتقال ادبیات کهن و ادبیات جدید ایران به سایر مملکت‌ها دانست و گفت: این امر می‌تواند نقطه شروع افزایش ارتباطات فرهنگی بین ایران و کشورهای دیگر باشد.

مدیر کارگروه نظارت بر نشر خارجی نمایشگاه کتاب، عمده ژانرها و زمینه‌های مورد حمایت کتاب‌ها از سوی این دبیرخانه را حوزه‌های ادبیات داستانی و غیرداستانی، ادبیات معاصر و ایران‌شناسی عنوان کرد و گفت: تقاضا برای مطالعه رمان‌های نویسندگان ایرانی در کشورهای ایتالیا و چین و شهر شانگهای بیشتر از سایر زمینه‌های ادبیاتی است.

نصب ۵ سکوی پارس جنوبی تا آبان۹۸/ بازار گسترده برای خرید نفت ایران

نصب ۵ سکوی پارس جنوبی تا آبان۹۸/ بازار گسترده برای خرید نفت ایران
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با اشاره به تکمیل ساخت ۵سکوی پارس جنوبی، درباره تحریم نفتی ایران گفت: بازار گسترده‌ای برای نفت ایران وجود دارد و دشمن نمی‌تواند ایجاد انحصار کند.
به گزارش خبرنگار مهر، سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در دومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری خود با خبرنگاران، در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه شرایط ساخت نفتکش توسط این مجموعه به چه نحوی است؟ گفت: از سوی ونزوئلا سفارش ساخت ۴ نفت کش را داشتیم که یکی از آنها ساخته و تحویل داده شد و یکی دیگر نیز با پیشرفت ۵۰ درصدی در ساخت داشته است اما از سوی بخش داخلی سفارشی برای ساخت نفتکش یا کشتی نداشته ایم که در حال انجام مذاکره برای طرح این توانمندی هستیم.
وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره زمان تکمیل ساخت ۵ سکوی پارس جنوبی در مجموعه صدرا توضیح داد: قرارگاه، ساخت ۱۰ سکوی پارس جنوبی را در دستور کار داشت که ۵ سکو ساخته و نصب شدند و ۵ سکوی دیگر نیز با پیشرفت ۸۰ تا ۹۰ درصدی در مرحله ساخت دارند که دو سکو مهرماه، یک سکو مردادماه، یک سکو شهریور و یک سکوی دیگر آبان ماه سال ۹۸ برای نصب راه اندازی می‌شوند.
محمد با اشاره به اینکه فشارهای اقتصادی دشمن در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری است، افزود: هدف اصلی این فشارهای اقتصادی معیشت مردم و ایجاد آسیب در حوزه صنعت نفت است که معتقدیم این فشارها هرچند در ابتدا سختی‌هایی دارد اما در نهایت سرانجامی مبارک دارد چرا که موجب کاهش و جدایی وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی می‌شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با تأکید بر اینکه معادن کشور در حکم صنعت نفت دوم هستند، ادامه داد: در شرایطی که صنعت نفت با محدودیت روبرو شده است و باید از سایر جایگزین‌ها که شامل حوزه معادن، تولید، گردشگری و غیره می‌شود استفاده کنیم. البته رشد تقاضای صنعتی در جهان به حدی زیاد است که دشمن نمی‌تواند ایجاد انحصار کند. چرا که بازار وسیع و گسترده‌ای برای نفت ایران وجود دارد.
به گفته این مقام مسئول، هرچه حلقه تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران تنگ‌تر شود، بی شک نقش پذیری قرارگاه به عنوان بخش داخلی بیشتر می‌شود. این در حالی است که این مجموعه توانسته از بن بست‌های تکنیکی عبور کند و پیچیده‌ترین پروژه‌ها را در دست اجرا داشته باشد.
وی با اشاره به گام دوم انقلاب توضیح داد: یکی از اهداف ما که در سال جاری تمرکز بیشتری بر آن داریم، توسعه بخش پایین دستی صنعت نفت است. چنانچه در حال حاضر بخش پایین دستی صنعت نفت به ۲۰ میلیون تن مواد نیاز دارد که تنها سه میلیون تن آن از داخل تأمین می‌شود. علت اینکه به بخش‌های پایین دستی ورود نشده، نبود لایسنت های نوین در بخش تولیدات میان دستی است که قرارگاه توانسته به آنها دست یابد و توسط مهندسی معکوس صاحب آن لایسنت شود.
محمد در پاسخ به پرسشی که آیا قرارگاه خاتم برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد محدودیت کرده است؟ و با استفاده از رانت‌هایی اجازه فعالیت بخش خصوصی را نمی‌دهد؟ گفت: ما به هیچ عنوان قصد نداریم جای بخش خصوصی را پر کنیم و در تلاشیم نقاطی که بخش خصوصی توان حضور و اجرای آن را ندارد، عهده دار شویم و با توجه به جای خالی سرمایه‌های خارجی می‌توانیم در کنار هم علاوه بر تأمین مالی از نقدینگی سرگردان جامعه استفاده کنیم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تصریح کرد: بخش خصوصی می‌تواند از امکانات تسهیلاتی بانکی، معافیت‌های موجود و غیره استفاده کند در حالی که قرارگاه خاتم از این تسهیلات بی بهره است و حتی بخش‌هایی نظیر مالیات، بیمه و نهادهای مالیاتی را در برنامه پاسخگویی خود دارد در حالی که برای بخش خصوصی چنین نیست.

وی درباره تجربه مشابه حضور نیروهای نظامی در بخش اقتصادی اظهار داشت: از سال ۱۷۷۵ میلادی آمریکا، نیروهای نظامی خود را وارد حوزه اقتصادی کرد و اکنون ۶۰۰ پروژه سدسازی در مالکیت نیروهای نظامی این کشور است. در ایتالیا و برخی از شرکت‌های چینی نیز، شاهد فعالیت شرکت‌های نظامی هستیم. در ایران نیز ماده ۱۴۷ قانون اساسی این اجازه را به قرارگاه داده است که در شرایط صلح می‌تواند به حوزه فعالیت‌های اقتصادی ورود کند.
محمد خاطرنشان کرد: ما بازوی اجرایی دولت هستیم و ایجاد تحریم‌های کنونی بحث جدیدی برای قرارگاه محسوب نمی‌شود و حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است که با این مقوله دست و پنجه نرم می‌کنیم. لازم به ذکر است که با تدوین راه‌های تحریمی جدید، قرارگاه سازندگی خاتم نیز راهکارهای جدید طراحی می‌کند.

بحران مالی در ایتالیا این‌بار یقه یک شرکت هواپیمایی را گرفت

تشدید بحران مالی شرکت هواپیمایی آلیتالیا، دولت این کشور را برای جلوگیری از ورشکسته شدن آن با مشکلات زیادی روبرو کرده است. بسیاری از کارشناسان خود دولت را مقصر اصلی این بحران مالی می‌دانند.

تفاهمنامه ایران، ایتالیا و یونیدو پشت درهای بسته تحریم

صنعت سنگ در ایران به شکل سنتی اداره می‌شود، به‌گونه‌ای که کسانی که در این حرفه مشغول به کار هستند، نسل به نسل و خانوادگی همت بر این کار گمارده‌اند، در حالی که این صنعت برای مطرح شدن در جهان نیاز به بروز شدن فناوری واحدهای فرآوری، ارتباط با دانشگاه و اتصال با هنر معماری دارد؛ اموری که به‌طورکامل مغفول مانده است.

قطب‌های مهم سنگ
در این‌باره شهریار شعبانی، دبیر کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: نمایشگاه تخصصی صنعت سنگ برای نخستین‌بار در اصفهان برگزار شد و امسال قرار است پانزدهمین دوره آن برگزار شود. تهران یازدهمین نمایشگاه و محلات نیز پنجمین نمایشگاه خود را در امسال برگزار خواهند کرد. درحقیقت قدیمی‌ترین نمایشگاه تخصصی سنگ در کشور نمایشگاه سنگ اصفهان است. شعبانی در ادامه خاطرنشان کرد: آمار مستند، مستدل و دقیقی درباره واحدهای فرآوری سنگ در کشور وجود ندارد اما به شکل حدودی واحدهای فرآوری در کشور ۶ هزار واحد اعلام شده که بیش از ۲ هزار واحد آن در اصفهان است، به عبارت دیگر یک‌سوم واحدهای فرآوری سنگ در اصفهان مشغول به کار هستند و از دوسوم واحدهای باقی‌مانده حدود یک‌چهارم تا یک‌پنجم که در شهرهای دیگر فعالیت می‌کنند به اصفهانی‌ها تعلق دارد. برای نمونه بیشتر واحدهای فرآوری سنگ تهران متعلق به اصفهانی‌هاست.
وی همچنین یادآور شد: بسیاری از معدندارهای سنگ، اصفهانی هستند. از این‌رو با توجه به ظرفیت بسیاری که در استان اصفهان در زمینه سنگ به طور متمرکز وجود دارد، چند شهرک‌ تخصصی سنگ در اصفهان با بیش از صدها واحد سنگبری ایجاد شده است. حتی بیش از نیمی از ماشین‌سازی‌های حوزه صنعت سنگ چه در معادن و چه در واحدهای فرآوری در اصفهان مشغول به تولید هستند.
وی ادامه داد: اگر ۴ تا ۵ قطب سنگ در کشور وجود داشته باشد، یکی از آنها استان اصفهان است. به لحاظ دانشگاهی نیز در استان اصفهان چند مرکز دانشگاهی در زمینه معدن و صنعت سنگ فعالیت دارند. دانشگاه اصفهان نیز در این زمینه فعال است همچنین یک مرکز بین‌المللی تحقیقات سنگ در دانشگاه آزاد خمینی‌شهر ایجاد شده است. در کل، این رویکردها دست به‌دست هم داده است تا اصفهان یک استان سنگی به‌شمار رود.

سنتی بودن صنعت سنگ
دبیر کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان با اشاره به مشکلات صنعت سنگ عنوان کرد: واحدهای فرآوری سنگ در کشور با مشکلاتی چون سنتی بودن همراه است. این درحالی است که واحدهای فرآوری به آموزش و فناوری‌های نوین نیاز دارند همچنین این صنعت نیاز به ارتباط بیشتر با دانشگاه و ورود به برندینگ، مارکتینگ و بازاریابی و فروش نوین دارد تا بازار هدف را شناسایی کند و به‌ شکل حرفه‌ای سنگ را تبدیل به برند در بازار کرده و ارزش‌افزوده بیشتری خلق کند. شعبانی ادامه داد: این درحالی است که صنعت ما وارداتی است، گویی همگی منتظر این هستند که در جهان فناوری ایجاد ‌شود تا از آن بتوانند استفاده کنند. به عبارت دیگر مرکز پژوهش‌های ویژه در کشور وجود ندارد که به تولید فناوری‌های جدید در این زمینه بپردازد و همیشه چه در ماشین‌آلات و چه در محصول تمام‌شده منتظر فناوری‌های روز جهان هستیم.

رابطه صنعت سنگ با دانشگاه
دبیر کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در پاسخ به این پرسش که رابطه دانشگاه با صنعت سنگ به چه شکلی است، گفت: پاشنه آشیل صنعت سنگ رابطه ضعیف صنعت و دانشگاه است. در وهله نخست باید این موضوع را عنوان کنم که در کل رابطه دانشگاه با صنعت ضعیف است و سنگ نیز از این قاعده مستثنا نیست، بلکه وضعیت بدتری هم دارد. از آنجا که حرفه سنگ بومی و نسل به نسلی است و از طریق خانوادگی انتقال پیدا می‌کند، از این‌رو چندان دانشگاهی نشده و به شکل تجربی این صنعت شکل گرفته است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: از یک سو دانشگاه به صنعت به چشم گاو شیرده نگاه می‌کند و صنعت به دانشگاه به چشم عالم بی‌عمل؛ تا زمانی که این نگاه‌ها وجود داشته باشد در عمل پیوندی بین دانشگاه و صنعت سنگ شکل نمی‌گیرد تا انتظار خروجی از آن داشته باشیم. شعبانی همچنین در پاسخ به این پرسش که با وجود اینکه اصفهان به عنوان قطب سنگ مطرح است، این استان نمی‌تواند در زمینه رابطه صنعت سنگ با دانشگاه پیشقدم شود، عنوان کرد: استان اصفهان در زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت سنگ گام‌هایی را برداشته است. در اتاق بازرگانی استان اصفهان نیز اقدام‌هایی را انجام داده‌ایم و درتلاش هستیم این ارتباط را برقرار کنیم. در این زمینه اتاق بازرگانی اصفهان تفاهمنامه‌ای با ایتالیایی‌ها به امضا رسانده است تا اینکه بتوانیم مرکز پژوهشی سنگ با حمایت مالی و سرمایه یونیدو و اجرای کنفدراسیون سنگ ایتالیا، انستیتوی آموزشی و استاندارد سنگ را در استان اصفهان راه‌اندازی کنیم تا اینکه از سراسر کشور به اصفهان بیایند و تجربه‌های‌شان را با مرکز پژوهشی پیوند دهند. وی در ادامه توضیح داد: اما از یک سو به علت مسائل مالی و از سویی موضوع تحریم‌ها این تفاهمنامه به مرحله اجرا نرسید. تاییدیه‌های اولیه از سوی دانشگاه سنگ خمینی‌شهر گرفته شده و به رویت نماینده ایتالیایی رسیده و قرار است به ارزش ۲ میلیون یورو فناوری و استادان و مقدمات موردنیاز را به ایران بیاورند اما به‌دلیل تحریم‌ها و ورود و خروج ارز این اتفاق روی نداده اما پیگیری این موضوع همچنان ادامه دارد و این اتفاق خوشایندی است اگر برای صنعت رقم بخورد. دبیر کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در پایان تاکید کرد: در زمینه نمایشگاه سنگ نیز باید عنوان کرد که نمایشگاه مرکز فروش نیست و محلی برای هم‌افزایی دانش و ارتقای سطح ویژه محصولات ارائه شده است. به همت اتاق بازرگانی توانسته‌ایم با کمک ایتالیایی‌ها نمایشگاهی ایجاد کنیم که صنعتگران سنگ در آنجا به معرفی خود بپردازند.

ارتباط نداشتن با معماری
همچنین درباره مسائل مرتبط با صنعت سنگ علیرضا مهدیه، کارشناس مصالح نوین در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: صنعت سنگ مانند بسیاری از صنایع در کشور ما ارتباط چندانی با دانشگاه ندارد و به‌طورکامل سنتی اداره می‌شود و حتی نسبت به صنایع دیگر مانند کاشی و سرامیک و سیمان سنتی‌تر است. رقیب صنعت سنگ را تا حدی می‌توان صنعت سرامیک برشمرد، هرچند صنعت سرامیک به لحاظ ساخت کارخانه‌های جدید و به‌روز کردن فناوری‌ها بسیار جلوتر از صنعت سنگ است.
مهدیه در ادامه خاطرنشان کرد: واحدهای فرآوری سنگ درحقیقت کارگاه‌هایی هستند که از اکتشاف معدن تا اجرا و خدمات پس از فروش به شکل سنتی، قومیتی و خانوادگی اداره می‌شوند. از طرفی مشاوره و خدمات پس از فروش در صنعت سنگ کشور وجود ندارد؛ آن‌هم ریشه در این مسئله دارد که مشاوره در پروژه‌های ایران بسیار ضعیف است. وی ادامه داد: شاید در زمینه معادن و اکتشاف قوی باشیم اما در حلقه‌های پایین‌تر در حوزه سنگ به‌ویژه در ارتباط سنگ تزئینی با هنر معماری بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم درحالی‌که صنعت سنگ ارتباط تنگاتنگی با هنر معماری دارد. البته ارتباط‌هایی در این حوزه‌ها در نمایشگاه‌ها در حال شکل گرفتن است. وی درباره اهمیت معماری در صنعت سنگ عنوان کرد: در پروژه‌های سنگ باید روی نمونه، طرح و رنگ کار کرد تا بتوان به محصولات زیبا رسید و کسی که باید این ایده‌ها را بدهد باید به هنر معماری تسلط داشته باشد.این کارشناس مصالح نوین تصریح کرد: واحدهای پژوهشی در حوزه سنگ بسیار اندک هستند. برای نمونه در حوزه استانداردسازی سنگ کار جدی انجام نشده است. استانداردسازی برای موزائیک و سرامیک تعریف دارد اما برای سنگ تعریف‌نشده است برای نمونه ما اطلاع نداریم که یک سنگ گرانیت ۴۰ در ۴۰ تا چه اندازه باید مقاومت خمشی داشته باشد. اگر تعریف‌هایی هم وجود دارد کپی‌برداری‌شده است چراکه در سبک‌های مختلف این استانداردها متفاوت است و قرار نیست سنگ تراورتن را با مرمریت قیاس کنیم. مهدیه با اشاره به این موضوع که در انتخاب سنگ برای نما به شکل سنتی عمل می‌شود، گفت: درحال‌حاضر نصب سنگ گرانیت در نمای ساختمان از طبقه دوم به بعد را ممنوع اعلام کرده‌اند به این دلیل که در یک ساختمانی این سنگ به‌طور صحیح نصب نشده بود و پس از جدا شدن از ساختمان و پرتاب شدن، سبب مرگ یک نفر شده بود، درحالی‌که اگر به درستی این سنگ گرانیت نصب شده بود، این مشکل پیش نمی‌آمد. از این‌رو تاکید دارم که این صنعت نیازمند بروزرسانی و استانداردسازی است. این صنعت؛ از اکتشاف تا اجرا باید در تعامل بیشتری با دانشگاه و معماری و فناوری‌های روز جهان قرار گیرد. این موضوع که چگونه گرانیت را در نما اجرا کرد که کنده نشود، می‌تواند یک پروژه دانشگاهی برای رسیدن به استانداردسازی باشد و می‌طلبد تعامل بیشتری با شهرداری‌ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و معماران داشت. از این‌رو سمینارهای پژوهشی، آموزشی و تجاری و بازرگانی می‌تواند سبب ارتقای صنعت سنگ شود. وی در پایان یادآور شد: بهترین اقدام دیگر در صنعت سنگ می‌تواند استفاده از ضایعات معادن و کارخانه‌ها و نخاله‌ها باشد که از این ضایعات در ساخت ماده جدید بهره‌مند شد، چراکه تنوع سنگ‌های رنگی در ایران بی‌نظیر است و این هنر است که از این امتیاز‌های خدادادی بتوان بهره‌های بسیاری گرفت.

بارش برف یک متری در ایتالیا

بازار آریا - خبر آنلاین : بارش حدود یک متر برف در برخی از مناطق ایتالیا و سقوط درختان و قطع برق خانه ها، زندگی را برای ساکنان آن با مشکل مواجه ساخته است.

اقتصاد ایتالیا از رکود خارج شد

سرانه تولید ناخالص داخلی ایتالیا به حدود چهار دهم رسیده است،؛ میزانی که در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی، دو دهم بود.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه تلگراف، اقتصاد ایتالیا از رکود خارج شد و اروپا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی رشدی بیشتر از آنچه انتظارش را می‌رفت شاهد بود.
سرانه تولید ناخالص داخلی ایتالیا به حدود چهار دهم رسیده است، میزانی که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ دو دهم بود. این در حالی است که میزان بیکاری به پایین‌ترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسیده است.
ایتالیا در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ وارد رکود شد و درگیری‌های میان این کشور و اتحادیه اروپا به افزایش هزینه‌های استقراضی در این کشور انجامید.

رشد 26 درصدی پرداخت وام بانکی به بخش های اقتصادی

به گزارش دوشنبه تارنمای بانک مرکزی، در سال 1396 میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها یک هزار و 598 هزار میلیارد ریال بود.
در 12 ماهه سال 97 سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی چهار هزار و 319 هزار میلیارد ریال معادل 55.8 درصد کل تسهیلات پرداختی بود که در مقایسه با دوره مشابه سال 1396 مبلغ 531 هزار میلیارد ریال معادل 14 درصد افزایش یافت.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 12 ماهه امسال یک هزار و 643 هزار میلیارد ریال بود که حاکی از تخصیص 38 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی است.
از 2 هزار و 89 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، 78 درصد آن (یک هزار و 643 هزار میلیارد ریال) برای تامین سرمایه در گردش پرداخت شد که بیانگر توجه و اولویت‌دهی بانک‌ها به این موضوع بود.
** پرداخت 305 هزار تسهیلات به بخش صنعت و معدن
در دوره مورد اشاره، تعداد 305 هزار و 59 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6.8 میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است.
در بخش خدمات تعداد پنج میلیون و 562 هزار و 260 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره نیم میلیارد ریال پرداخت شده است.
بر اساس این گزارش، باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

نمایش «دلبند» ایرانی در ایتالیا

اعتمادآنلاین|‌ شصت و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ترنتو Trento Film Festival از 7 اردیبهشت ماه در کشور ایتالیا افتتاح شد و مستند «دلبند» ساخته یاسر طالبی در بخش مسابقه این جشنواره روی پرده خواهد رفت.
در این بخش رسمی جشنواره «ترنتو» که یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های اروپایی است، 27 فیلم شرکت دارند. این جشنواره تا روز 15 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.
مستند «دلبند» پیش از این در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره «ایدفا» هلند، بخش سینما و فرهنگ غذا Culinary Cinema جشنواره فیلم برلین و بخش رسمی جشنواره استانبول ترکیه به نمایش درآمده بود و در جشنواره «بیگ‌اسکای» آمریکا نیز فینالیست بخش Feature Competition شده بود.
این فیلم هم اینک در بخش «ویترین جهان» جشنواره «هات‌داکس» کانادا حضور دارد و در خرداد ماه نیز در جشنواره «ماموت‌لیکس» آمریکا به نمایش گذاشته می‌شود.
«دلبند» قصه زندگی دشوار اما شیرین یک مادر هشتاد و سه ساله و تنها به نام «فیروزه» را روایت می‌کند که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد
این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شرکت تصویر گستر الهه پارسی (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است که پخش بین‌الملل این فیلم را نیز بر عهده دارد.

ایتالیا با رونق صنعت گردشگری به جنگ بحران اقتصادی رفته است.

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، با اینکه بدهی‌ها دولت ایتالیا بر دوش مردم این کشور سنگینی می‌کند، اما ایتالیا توانسته با پیشینه تاریخی و فرهنگی خود هر سال میلیون‌ها توریست خارجی را جذب و به یکی از غول‌های صنعت گردشگری جهان تبدیل شود.

ایتالیا از سال‌ها پیش برای حل بحران اقتصادی ظرفیت‌های گردشگری خود را با تمرکز بر سرمایه گذاران خارجی و داخلی به شدت فعال کرده است و هم اکنون موفق شده آثار تاریخی خود را به یک منبع ثروت ملی تبدیل کند.

راهکار ايتاليا در مبارزه با بحران اقتصادي

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما از رم؛ با وجودیکه سالهاست مشکلات اقتصادی و بار سنگین بدهی دولتی ایتالیا بر دوش مردم این کشور سنگینی می کند اما ایتالیا توانسته با برخورداری از پیشینه تاریخی و فرهنگی خود هر سال ده ها میلیون توریست خارجی را جذب و به یکی از غول های گردشگری جهان تبدیل شود.

فعالان عرصه توریسم ایتالیا در یک دهه گذشته با اتخاذ ابتکار عمل های مختلف موجب رونق و گسترش کم سابقه صنعت گردشگری در این کشور شده اند.

استفانو فیوره، رئیس بخش توریسم کنفدراسیون صنایع ایتالیا به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: «برای رونق صنعت گردشگری باید آنرا در تمامی اشکالش توسعه داد. برای مثال گردشگری پایدار و آهسته که توجه خاصی به محیط زیست و حفظ ارزش های محلی و بومی دارد و یا توریسم کنگره ای که افراد را برای شرکت در یک کنگره بین المللی فرا می خواند و یا برگزاری جشنواره ها و نمایش های فرهنگی که می توانند در جذب هر چه بیشتر گردشگران خارجی کمک کنند ».

نیکولا ساپیو، مدیر اجرایی تالار بزرگ کونچیلیاتسیونه رم گفت :«گردشگران خارجی در رم علاوه بر بازدید از آثار تاریخی و موزه ها می توانند در سالن بزرگ نمایش تالار ما از بخش های دیگری از جاذبه های گردشگری ایتالیا اشنا شوند. استفاده از فناوری های پیشرفته در متنوع ساختن جذابیت هر چه بیشتر دیدنی های تاریخی و فرهنگی به توسعه گردشگری کمک خواهد کرد».

در 7 سال گذشته در ایتالیا، شمار گردشگران به 34 درصد افزایش یافته است.

مائوریتسیو داردی، مدیر بخش خصوصی توسعه گردشگری در رم نیز گفت:«کشورهایی که از یک پشتوانه غنی تاریخی برخوردار هستند، در کنار سرمایه گذاری در زیر ساخت ها و مرمت و حفظ و نگهداری بهینه از آثار تاریخی خود باید با درک صحیح نیازهای جهانگردان هزار سوم از تمامی اجزای آن نیز از هنر گرفته تا بناهای باستانی، آشپزی و ورزشی و مراسم های سنتی برای جلب نظر و جذب هر چه بیشتر گردشگران خارجی بهره برداری کنند».

بر اساس آمار منتشر شده، در سال گذشته میلادی نزدیک به 60 میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا دیدار و در مجموع بیش از 40 میلیارد یورو در این کشور اروپایی هزینه کرده اند.

ایتالیا یکی از زیباترین کشورهای جهان است که مانند ایران از میراث فرهنگی و تاریخی غنی و برجسته ای برخوردار است و موفق شده این پشتوانه تاریخی و تمدنی خود را به منبع ثروت ملی تبدیل کند.

جایزه جشنواره ایتالیایی به «روباه» ایرانی رسید

فیلم انیمیشن «روباه» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «صادق جوادی» موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره انیمیشن و تلویزیونی ایتالیا شد.
اعتمادآنلاین|‌ بیست و سومین دوره جشنواره فیلم‌های کوتاه انیمیشن و تلویزیونی ایتالیا از 11 تا 13 آپریل 2019 در شهر تورین ایتالیا برگزار شد و فیلم انیمیشن «روباه» ساخته «صادق جوادی» موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه این جشنواره ملقب به جایزه «پلچینا» شد.
در بیانیه هیات داوران جشنواره آمده است: «این فیلم نمایش زیبا و استعاره‌ای قابل لمس از شجاعت، با به تصویر کشیدن مبارزه‌ی روباه برای عشق و بقا است.»
در این رویداد، 500 فیلم انیمیشن از 50 کشور جهان شرکت داشتند.
در خلاصه داستان انیمیشن «روباه» آمده است: «روباه جوان و چالاکی هنگام تجربه‌ی اولین عشق به دست شکارچی اسیر می‌شود. شکارچی زنگوله‌ای بر گردنش آویخته و رهایش می‌کند. روباه زنگوله بر گردن توانایی زندگی در جنگل، شکار و... را از دست می‌دهد و تنها راه نجاتش، اهلی شدن و بازگشت نزد شکارچی است...»
«روباه» تاکنون در جشنواره‌های الچه اسپانیا، کارتون‌کلاب ایتالیا، رجینا کانادا، انیما انیما صربستان، سینه‌انیما پرتغال، انیمست رومانی، فلوکسوس هلند، آتن یونان، فنیسیان فرانسه، لیسبون پرتغال و کوهستان سبز آمریکا به نمایش درآمده و موفق به دریافت جایزه بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره «وارنا» بلغارستان شده است. این فیلم در یازدهمین دوره‌ی جشنواره پویانمایی تهران نیز برنده دو جایزه بهترین فیلم (جایزه اول بخش مسابقه ملی) و بهترین آهنگسازی شد.

فعالیت مویرگی بخش‌ خصوصی برای دور زدن تحریم‌ها آغاز شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران، از آغاز فعالیت مویرگی بخش‌خصوصی ایران برای دور زدن تحریم‌ها خبر داد و گفت: کارگروه ویژه مقابله با تحریم‌ها، به زودی در اتاق بازرگانی آغاز به کار خواهد کرد.
مسعود خوانساری در گفتگو با خبرنگار مهر، از آغاز حرکت مویرگی بخش‌خصوصی ایران برای دور زدن تحریم‌ها خبر داد و گفت: بر این اساس، کارگروه ویژه‌ای در اتاق بازرگانی تهران به منظور ارائه راهکارهایی در حوزه مقابله با تحریم‌ها، به زودی تشکیل خواهد شد که البته عمده کار آن، ارائه راهکار به دولت است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: با توجه به مجموعه محدودیت‌های تحریم، بخش‌خصوصی کشور فعال شده و راهکارهایی را مدنظر دارد تا بتوان با تحریم‌ها مقابله کرد؛ این در حالی است که در حال حاضر به دلیل مشکلات ناشی از محدودیت‌های آمریکا بر علیه اقتصاد ایران، مجبور هستیم با جابجایی درآمدهای ارزی ایران از یک کشور به کشور دیگر، راهکارهایی را برای دور زدن تحریم به کار بندیم که این موضوع به طور قطع، هزینه‌های کشور را بالا می‌برد.
وی تصریح کرد: در شرایط کنونی، ایران با هفت کشور محصور در خشکی همچون افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان همسایه است و البته اینها کشورهایی هستند که پتانسیل خوبی به لحاظ تبادلات اقتصادی با ایران دارند که می‌توان از آن استفاده کرد.
به گفته خوانساری، ایران باید هر چه سریع‌تر تهاتر کالا را با این کشورها راه اندازی کرده و بخش عمده‌ای از نیاز وارداتی خود را مستقیم از این کشورها وارد نماید؛ این در حالی است که تجار این کشورها کاملاً آمادگی دارند تا با هزینه کمتر و به صورت راحت‌تر در همکاری با بخش‌خصوصی ایران، این انتقال کالا را انجام دهند.
وی اظهار داشت: حمل کالا از این کشورها بسیار راحت‌تر و با هزینه بسیار کمتر صورت می‌گیرد؛ ضمن اینکه ممنوعیت حمل و نقل دریایی و گشایش اعتبار نیز دیگر میان تجار ایرانی با این کشورها وجود ندارد و تهاتر صورت می‌گیرد.
خوانساری ادامه داد: به خاطر برخی ناسالمی‌های به وجود آمد در دور قبلی تحریم‌ها، در وضعیت فعلی بسیاری از دولتمردان دست به عصا راه می‌روند و خیلی شرایط را برای حضور بخش‌خصوصی فراهم نمی‌کنند، اما به هر حال راهکارهایی وجود دارد که هم می‌توان تحریم‌ها را دور زد و هم اینکه به صورت سلامت کار کرد تا مشکلات دور قبلی تحریم‌ها به وجود نیایند.

کاروان ورزشی دانشجویان به «یونیورسیاد» ایتالیا اعزام می شود

محمدحسین علیزاده روز جمعه در حاشیه مسابقات بین المللی ورزش دانشجویی به میزبانی دانشگاه ارومیه به خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون اعزام تیم دانشجویان در چهار رشته والیبال، تیراندازی، تیراندازی با کمان و تکواندو قطعی شده و به احتمال زیاد تعدادی هم برای شرکت در رشته دوومیدانی به این رقابت ها اعزام می شوند.
وی بیان کرد: سی امین دوره «یونیورسیاد» تابستانی دانشجویان جهان 12 تا 23 تیر با حضور صدها ورزشکار از نقاط مختلف جهان در شهر «ناپل» کشور ایتالیا برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: همکاری و مشارکت لازم برای آماده سازی تیم های ملی دانشجویان اعزامی به «یونیورسیاد» با فدراسیون های مربوطه انجام شده و اردوهای آمادگی برای حضوری قدرتمند در حال برگزاری است.
مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم با اشاره به برگزاری المپیاد همگانی دانشجویان کشور با حضور 2 هزار دانشجو در 9 رشته ورزشی، گفت: در این رویداد مهم ورزشی دانشگاه الزهرا(س) تهران میزبان دختران و دانشگاه بوعلی همدان میزبان پسران دانشجو خواهد بود.
علیزاده افزود: همچنین مهر سال آینده برگزاری المپیاد دانشجویان کشور به میزبانی دانشگاه گیلان با حضور بیش از هفت هزار و 500 دانشجوی دختر و پسر را پیش رو داریم و این المپیاد از نظر تعداد شرکت کننده در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
وی در خصوص فعالیت های عمرانی ورزشی وزارت علوم هم گفت: امسال با مشارکت صندوق رفاه دانشجویان اعتباری بالغ بر 350 میلیارد ریال در راستای توسعه بخش عمرانی و تهیه تجهیزات ورزش دانشگاهی در نظر گرفته شده است.
علیزاده اضافه کرد: اجرای طرح ارزیابی و غربالگری برای 50 هزار دانشجو و بهره گیری از مشاوران ورزشی در دانشگاه ها از دیگر فعالیت های انجام شده طی یک سال اخیر است.
به گزارش ایرنا مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم، برای حضور در مراسم افتتاحیه نخستین دوره مسابقات بین المللی ورزش دانشجویان به میزبانی دانشگاه ارومیه به این شهر سفر کرده است.
این مسابقات با حضور ورزشکارانی از کشورهای عراق، ترکیه، لبنان و استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی در قالب 9 تیم در رشته های والیبال، فوتسال، بدمینتون و تنیس روی میز تا هشتم اردیبهشت در سالن دانشگاه نازلوی ارومیه در حال برگزاری است.

۹۰ درصد صادرات ایران به ۲۰ کشور در سال ۹۷/ صادرات به ایتالیا ۳۰۰۰ درصد افت کرد

درحالیکه آمارهای ۱۲ ماهه سال ۹۷ می‌گوید ۹۰ درصد صادرات ایران به ۲۰ کشور انجام شده و رشد ۳۶، ۳۵ و ۳۲ درصدی به کشورهای عراق، پاکستان و عمان را نشان می‌دهد، صادرات ایران در ۹۷ به کشورهای تایوان، ایتالیا و آلمان قابل توجه است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آخرین آمار ارائه شده در گمرک، مهمترین بازارهای هدف صادراتی کشورمان در سال 97 را 5 کشور چین، عراق، امارات، افغانستان و کره جنوبی تشکیل داده‌اند که مجموع صادرات کشورمان به این 5 کشور، بیش از 67 درصد کل صادرات ایران در سال 97 را به خود اختصاص داده است.
بر اساس آمار اعلام شده، در سال 97 صادرات ایران به کشور چین رقمی بالغ بر 9.2 میلیارد دلار بوده و این رقم، چین را در بالاترین رده بازارهای صادراتی کشورمان قرار داده است؛ این در حالی است که میزان صادرات کشورمان در سال 97، حدود 2.2 درصد از نظر ارزش دلاری رشد داشته است.
همچنین صادرات 12 ماهه به عراق در سال گذشته به رقم 8.9 میلیارد رسید که با جهشی 36 درصدی نسبت به صادرات ایران به این کشور در سال 96، عراق را به عنوان دومین کشور هدف صادراتی ایران در سال 97 قرار داد.
پس از چین و عراق، کشورهای امارات با 5.9 میلیارد دلار، افعانستان با 2.9 میلیارد دلار و کره جنوبی با 2.5 میلیارد دلار در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند که به نسبت 12 ماهه سال 96، به ترتیب 12- درصد، 5.1 درصد و 41.4- درصد تغییر در ارزش صادراتی داشته‌اند.

در دیدار فرماندهان نیروهای دریایی ایران و ایتالیا چه گذشت؟

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی فرمانده نیروی دریایی چین جهت شرکت در اجلاسی به مناسبت هفتادمین سال تشکیل نیروی دریایی به این کشور سفر کرده است در پنجمین روز از حضور خود با فرماندهان نیروهای دریایی ژاپن و ایتالیا در شهر بندری چینگدائو دیدار و گفتگو کرد.
امیر دریادار خانزادی با اشاره به حضور فرمانده و هیئت همراه نیروی دریایی ژاپن در جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته گفت : با وجود فاصله جغرافیایی بین دو کشور، دریا مهمترین و موثرترین عامل در ایجاد تعامل و ارتباط در حوزه های مختلف بین دو کشور و دو نیروی دریایی به شمار می رود و قطعا یکان های شناور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با برداشتن گام‌های موثر، در آینده نزدیک از کشور و نیروی دریایی ژاپن دیدار و بازدید خواهد کرد.
وی با تاکید بر این‌که تمدن بزرگ کشور ژاپن نمایانگر الگویی از مردان سخت کوش و شجاع برای دنیا است خاطرنشان کرد: با توجه به دیدارهایی که سال گذشته با افسران و وابستگان نظامی شما در ایران داشتیم، مسیر های هموار برای ارتباط و تعامل مورد بررسی قرار گرفت و کشور و نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران از حضور ناوگروه‌های ژاپنی استقبال می کند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر این که ایران اسلامی دارای تمدن غنی و تجربه بزرگ از حضور مردمی در شکل گیری انقلاب و همچنین دفاع پر افتخار هشت ساله در جنگ تحمیلی را دارد یادآور شد: ترکیب اسلام و تمدن ایرانی، کشور و مردم ما را در تمام مراحل به کشوری سخت کوش و با تجربه بالا تبدیل کرده است و با توجه به وجود و آگاهی از وضعیت تحریم‌های ظالمانه دشمن، با ایستادگی و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان کوتاه نخواهیم آمد.
فرمانده نیروی دریایی ایران در ادامه وجود کارکنان جوان، شجاع و با تجربه در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسامی ایران را یکی از شاخص‌های این نیرو عنوان کرد و گفت: امروز نیروی دریایی ایران در حوزه جنگ دریایی و مقابله با دزدان دریایی در دریاهای آزاد و بین‌المللی بسیار با تجربه است و دو نیروی دریایی ایران و ژاپن با استفاده از تمامی ظرفیت‌های بالقوه در حوزه‌های فنی، آموزشی و تحقیقاتی می توانند اشتراکات بسیار زیادی داشته باشند.
فرمانده نیروی دریایی ژاپن نیز در این دیدار با اشاره به دریانوردی های ناوگروه‌های این کشور در خلیج فارس افزود: نیروی دریایی ژاپن قطعاً از بنادر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران برای دید و بازدید ها استفاده خواهد کرد.
ادمیرال یاماماتو در پایان گفت: اعزام دانشجویان برای تبادل در حوزه آموزش، در ایجاد ارتباط بین دو نیروی دریایی بسیار حائز اهمیت است و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.
همچنین امیر دریادار خانزادی در دیدار با فرمانده نیروی دریایی ایتالیا گفت: با توجه به حضور و بازدید ناوهای ایتالیایی از بنادر ایرانی، برابر هماهنگی‌های به عمل آمده در آینده نزدیک ناوگروهی از نیروی دریایی ایران به بنادر جنوبی ایتالیا اعزام خواهد شد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تشکر از دعوت دانشگاه نیروی دریایی ایتالیا برای اعزام دانشجویان نیروی دریایی ایران در مقطع آکادمی و دانشکده فرماندهی و ستاد به آن کشور افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای پذیرش دانشجویان نظامی در تمام مقاطع اعلام می‌کند و این ارتباط آموزشی، نقش بسیار موثری در تعامل هرچه بیشتر در دیگر حوزه‌ها دارد.
فرمانده نیروی دریایی ایتالیا نیز ضمن دعوت از امیر دریادار حسین خانزادی برای شرکت در اجلاس قدرت دریایی که در کشور ایتالیا برگزار خواهد شد، آمادگی کشورش را برای حضور ناوگروه‌های ایرانی اعلام کرد.

تمدید نکردن معافیت‌های نفتی ایران تاثیری در اقتصاد کشور ندارد

نماینده مجلس، گفت: همان‌گونه که پس از آبان ماه و اعمال دور جدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اتفاقی نیفتاد، بنابراین با عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران نیز اتفاقی در اقتصاد کشور رخ نمی‌دهد.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از خانه ملت؛ سیدحسن حسینی شاهرودی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم جدید ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران، گفت: اگر قرار بود آمریکا به ایران برای فروش نفت کمک کند و مهلت دهد، خودش از ایران نفت می‌خرید و شرکت‌های نفتی آمریکا را از خرید نفت ایران محروم نمی‌کرد.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، افزود: آمریکا اراده‌ای نداشته تا به ایران برای فروش نفت امتیاز دهد و اگر اعلام کرده که ابتدا تا آبان ماه و سپس تا اردیبهشت ماه برای فروش نفت ایران مهلت می‌دهد، به دلیل نگرانی از افزایش قیمت نفت در بازار جهانی بوده است.
عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران اثری در کاهش یا افزایش فروش طلای سیاه نخواهد داشت
وی با بیان اینکه از گذشته دور آمریکا ایران را تحریم کرده و اکنون نیز وضعیت همچون گذشته بوده و تغییری نکرده است، ادامه داد: همان‌گونه که پس از آبان ماه و اعمال دور جدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اتفاقی نیفتاد، با عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران نیز اتفاقی در بازار ارز و اقتصاد کشور رخ نمی‌دهد.
حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه ایران مسیر گذشته خود را در فروش نفت پیش گرفته و عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران اثری در کاهش یا افزایش فروش نفت و درآمد‌های ارزی ایران نخواهد داشت، تاکید کرد: ایران به این سمت و سو حرکت می‌کند که خود را از فروش نفت مستقل کند و آرزوی ایرانیان است که زمانی فرا رسد که دیگر نفت نفروخته و به سمت درون زا کردن اقتصاد حرکت کنیم که متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.
عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران تاثیر اساسی در شاخص‌های اقتصادی ایران نمی‌گذارد
وی افزود: ایران راه‌های متعددی برای فروش نفت تجربه کرده و این راه‌ها را ادامه داده و راه‌های جدیدی نیز برای فروش نفت داشته و پیدا می‌کند، بنابراین طلای سیاه خود را فروخته و دغدغه‌ای در این بخش ندارد.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران تاثیر اساسی در شاخص‌های اقتصادی ایران نمی‌گذارد، تصریح کرد: زمانی که عدم تمدید در شاخص‌های اقتصادی تاثیر نمی‌گذارد در شاخص ارز نیز تاثیرگذار نیست، مگر اینکه فضای روانی توسط سوءاستفاده گران و سوداگران در بازار ارز ایجاد شود که بانک مرکزی باید فضای حبابی در حوزه ارزی را مدیریت کند.

فرانسه و ایتالیا بدهکارترین کشور‌های عضو اتحادیه اروپا

اداره آمار‌های اتحادیه اروپا در گزارش خود از افزایش بدهی کشور‌های عضو این اتحادیه در سال ۲۰۱۸ خبر داد.
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری آناتولی، مجموع بدهی ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با یک درصد رشد در سال ۲۰۱۸ به ۱۲ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد یورو [۱۴.۳ هزار میلیارد دلار] رسید.
اداره آمار‌های اتحادیه اروپا – یوروستات—امروز (سه‌شنبه) در گزارشی بالاترین میزان بدهی‌های دولتی را اعلام کرد. بر اساس این آمار بالاترین میزان بدهی‌ها متعلق به دو دولت فرانسه و ایتالیا با رقم ۲ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد یورو [۲.۶ تریلیون دلار] است.
انگلیس با ۱.۸۴ تریلیون یورو [۲.۴ تریلیون دلار]؛ آلمان با ۲.۰۶ تریلیون یورو [۲.۳ تریلیون دلار] و اسپانیا با ۱.۱۷ تریلیون یورو [۱.۳ تریلیون دلار] به ترتیب در رتبه‌های بعدی بیشتر میزان بدهی قرار دارند.
یوروستات در گزارش خود آورده است: سال گذشته میلادی نسبت بدهی دولتی به تولید ناخالص داخلی در اتحادیه اروپا در مقایسه با سال ۲۰۱۷ کاهش داشته است. کشور‌های استونی، لوکزامبورگ و بلغارستان کمترین نسبت بدهی دولتی به تولید ناخالص داخلی را داشته اند و یونان، ایتالیا و پرتغال بالاترین نسبت بدهی دولتی به تولید ناخالص داخلی را ثبت کرده اند.
در همین حال، کسری بودجه دولت‌ها در اتحادیه اروپا ۹۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش داشته است. کسری بودجه دولت‌های اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ به ۱۵۴ میلیارد یورو رسیده بود.
بر اساس آمار‌های یوروستات تولید ناخالص ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا رقمی نزدیک به ۱۵.۹ تریلیون یورو [۱۸.۳ تریلیون دلار]در سال ۲۰۱۸ بوده است. همچنین هزینه‌های دولتی در سال ۲۰۱۸ از ۴۵ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۴۵.۶ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

نگرانی شدید ایتالیا از جنگ داخلی در لیبی

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا نسبت به وقوع جنگ داخلی و درگیری در لیبی هشدار داد.
کونته در جمع خبرنگاران در رم بدون اشاره به رقابت سخت ایتالیا و فرانسه بر سر منابع نفت لیبی تاکید کرد، هیچ گونه منافع اقتصادی و یا راهبردی نمی‌تواند تشدید جنگ داخلی را در این کشور توجیه کند. کونته گفت: «باید تمام تلاشمان را به کار بگیریم تا از بروز یک بحران بشردوستانه در لیبی جلوگیری کنیم چرا که بروز چنین وضعیتی نه فقط دارای پیامد‌های سنگینی برای ایتالیا و اروپا بلکه برای خود مردم لیبی نیز خواهد بود».
شبه نظامیان وابسته به ژنرال حفتر فرمانده موسوم به نیرو‌های ارتش ملی لیبی در شرق این کشور دو هفته پیش در اقدامی خصمانه علیه فائز سراج نخست وزیر ورئیس دولت وفاق ملی لیبی، برای گرفتن طرابلس پایتخت این کشور، عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده اند که تا کنون بیش از یک هزار کشته و زخمی و نزدیک به ۳۵ هزار آواره به همراه داشته است. به گفته کارشناسان در این کارزار، فرانسه از حفتر و ایتالیا از سراج حمایت می‌کنند.
دولت ایتالیا همچنین نگران است که با ادامه جنگ داخلی در لیبی با موج تازه‌ای از آوارگان روبرو شود.
لیبی از زمان سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ میلادی با دخالت نیرو‌های ناتو، همواره صحنه صف آرایی گروه‌های متخاصم بوده و در هرج و مرج، جنگ داخلی و خلاء قدرت به سر برده است. این در حالی است که به گفته کارشناسان ایتالیا و فرانسه از همراهی با هر گونه تلاشی برای برقراری صلح و همگرایی در لیبی که با منافع آن‌ها سازگار نباشد، خودداری می‌کنند.

جایگزین ریالی بودجه نفتی

دنیای اقتصاد : آمریکا معافیت خریداران نفت از ایران را تمدید نکرد. به‌نظر هدف اصلی این تصمیم، افزایش شوک‌های اقتصادی در ایران است. فارغ از قدرت عملیاتی این تصمیم، تراز تجاری و تراز مالی دو منطقه هدف آمریکا در دور جدید جنگ اقتصادی است. پادزهر سیاست‌گذار در مقابل اهداف جدید آمریکا چیست؟ در حوزه تراز مالی باید استفاده از جایگزین‌های ریالی نهفته در اقتصاد ایران اولویت باشد. اولین منبع ریالی، اصلاح یارانه‌های پنهان و آشکاری است که انحراف در اهدافش پررنگ است. برآوردها نشان می‌دهد که حجم این یارانه‌ها به ۸۹۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که ۶ برابر کل درآمد نفتی دولت در بودجه سال‌جاری (۵/۱۴۲ هزار میلیارد تومان) است. در کنار این، کاهش فرار مالیاتی، حذف معافیت‌های غیرضرور و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، عایدی سرمایه، و... می‌تواند بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع ریالی جدید برای دولت خلق کند. اگر به این فهرست، مولدسازی دارایی‌های دولت نیز اضافه شود، بودجه از نفت بی‌نیاز خواهد شد. برای حفظ تراز تجاری نیز، پاسداری از ذخایر ارزی موجود و به حراج نگذاشتن آنها، شرط اول و تسهیل امر صادرات برای تجار، شرط دوم است. در این حوزه نرخ ارز باید به گونه‌ای باشد تا علاوه بر افزایش جذابیت بازگشت ارز، بازار را از تقاضاهای سفته‌بازی و غیرضرور نجات دهد.
دیروز خبری در بازارهای جهانی پیچید که فورا واکنش قیمت نفت را به همراه داشت: لغو معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران. آثار این خبر در درجه اول متوجه داخل کشور و تعادل اقتصاد کلان خواهد شد. به‌هم ریختن برآوردها از درآمد نفتی، سردرگمی جدی در بودجه ۹۸ پدید خواهد آورد و در کنار آن، بر تراز تجاری اثر خواهد گذاشت. در این کارزار، واکنش دولت در حوزه اقتصادی چه می‌تواند باشد؟ اگر دولت واکنش مناسبی نشان ندهد و در وضعیت منفعلانه به سر ببرد، کسری بودجه با تشدید جدی مواجه خواهد شد و تورم به سمت اعداد تاریخی حرکت خواهد کرد. اما راه دیگر این است که برخی اصلاحات اساسی در بودجه، سیاست‌های ارزی و سیاست‌های تجاری اجرا شوند تا تهدید نفتی خنثی شود. نظر صاحب‌نظران، استفاده دولت از مخزن ریالی و جایگزین کردن درآمدهای ارزی برآمده از نفت و تشویق درآمدهای ارزی صادراتی است.
وابستگی نفتی بودجه
پیش‌بینی دولت از درآمدهای نفتی در بودجه ۹۸ این بود که بتواند ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی بفروشد. سهم فروش نفت معادل یک میلیون و ۳۷۴ هزار بشکه در روز بود. عملی شدن تصمیم آمریکا، حداقل نیمی از فروش نفت ایران را کاهش خواهد داد که می‌تواند به معنی کسری بودجه تاریخی برای اقتصاد ایران باشد. منابع عمومی بودجه ۹۸ معادل ۵/ ۴۴۸ هزار میلیارد تومان بسته شده است. در این بین منابع دولت از محل صادرات نفت خام، معادل ۵/ ۱۴۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که سهم ۳۱ درصدی از منابع دولت دارد. در قانون بودجه پیش‌بینی شده که اگر منابع دولت از صادرات نفت خام به این عدد نرسد، دولت مجاز است که از محل ۵۰ درصد مانده منابع حساب ذخیره ارزی استفاده کند، البته در این حالت نیز باید سهم ۵۰ درصدی صندوق توسعه ملی نسبت به تامین مابه‌التفاوت حاصل شده، لحاظ شود. اما تحریم نفتی در حالتی که به‌دنبال صفر کردن فروش نفت ایران باشد، یک کاستی جدی را در منبع ۵/ ۱۴۲ هزار میلیارد تومانی دولت پدید خواهد آورد. قاعدتا دولت باید پیش‌بینی‌های لازم را برای این رخداد، با توجه به تصمیمات غیرقابل پیش‌بینی دولت آمریکا، کرده باشد. در عمل دولت چه ابزارهایی برای مواجهه با این محدودیت خواهد داشت؟
احیای یارانه‌های مرده
اقتصاد ایران سال‌هاست که با یارانه‌هایی عجین شده که کارآیی خود را از دست داده‌اند و تنها بار مالی شدیدی را برای دولت و در ادامه تبعات اقتصادی برای جامعه در پی دارند. در گزارشی که اخیرا امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه منتشر کرد (گزارش تخمین ابعاد کمی یارانه‌های آشکار و پنهان در نظام یارانه‌ای ایران)، تخمین زده شد که مجموع هزینه‌های ریالی و غیرریالی که دولت برای یارانه آشکار (شامل بودجه‌ای و فرابودجه‌ای) و پنهان متحمل می‌شود، برابر با ۸۹۰ هزار میلیارد تومان است. نحوه فعلی توزیع این یارانه‌ها با نظارت و کارآیی اندک همراه است. نکته اینجاست که این رقم کلان، لزوما در اختیار گروه‌های هدف سیاست‌گذار قرار نمی‌گیرد. در نتیجه انتفاع مردم از یارانه با انتظار سیاست‌گذار تطابق نداشته است. در نحوه توزیع یارانه نیز اختلال جدی مشاهده می‌شود. محاسبات پژوهشگران نشان می‌دهد که ضریب اصابت یارانه پنهان در دهک اول برابر ۴ درصد و در دهک دهم برابر با ۲۳ درصد است. این محاسبه از شاخص یارانه حامل‌های انرژی مصرفی توسط خانوار برآورد شده است؛ چراکه عمده یارانه پنهان در قالب حامل‌های انرژی، برق و گاز وجود دارد. از دیگر شواهد منحرف بودن این یارانه‌ها، مبالغی است که توسط نهادهای حمایتی در اختیار اقشار کم‌درآمد قرار می‌گیرد. مطابق بررسی گزارش یاد شده، درحالی‌که ۶۰ درصد از نیازمندان دهک اول درآمدی تحت پوشش دریافت مستمری از نهادهای حمایتی نیستند، بیش از یک‌پنجم از مستمری‌بگیران فعلی در ۶ دهک بالاتر درآمدی هستند. حال صفر شدن صادرات نفتی، می‌تواند دولت را وادار کند تا به اصلاح نظام توزیع یارانه در ایران بپردازد. مجموع درآمدهای نفتی دولت در بودجه معادل ۱۶ درصد از مجموع یارانه‌های آشکار و پنهان است. در واقع با توجه به انحرافات ثابت شده یارانه‌ها، اگر تنها دولت یک‌ششم از مجموع یارانه‌های آشکار و پنهان را اصلاح و از پرداخت آنها دست بردارد، معادل کل منابع نفتی مورد نیازش تامین می‌شود و نسبت به تحریم نفتی و تهدید دولت آمریکا، واکسینه خواهد شد. مثلا یکی از یارانه‌هایی که بیشتر در خدمت دهک‌های بالای درآمدی است و نفع کمتری به دهک‌های پایین می‌رساند، یارانه بنزین است. برای این بحث نیز سناریوهای مختلفی تاکنون در نظر گرفته شده است، دسته‌ای به‌طور کل حذف یارانه بنزین را پیشنهاد می‌دهند و دسته‌ای دیگر حذف گام به گام آن را. در یک سناریو بینابینی اگر فرض شود که به هر ایرانی ۲۰ لیتر بنزین یارانه‌ای تعلق گیرد، ۲۰ میلیون لیتر هم روزانه در اختیار تاکسی‌ها باشد، دولت می‌تواند ۹/ ۲۱ هزار میلیارد تومان درآمد جدید کسب کند.
گسترش چتر مالیاتی
راهکار دیگری که دولت می‌تواند با اتکا بر آن، به تحریم نفتی پاتک بزند، گسترش چتر مالیاتی است.مالیات بر مسکن خالی و دوم: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اخذ یک درصد مالیات بر مسکن‌های خالی می‌تواند منابع مالی جدید قابل‌توجهی را برای دولت خلق کند. اگر تعداد خانه‌های خالی را حدود ۶/ ۲ میلیون عدد در نظر بگیریم و قیمت متوسط ۵۰۰ میلیون تومان برای هر خانه لحاظ شود، درآمد حاصله دولت از این طریق معادل ۱۳ هزار میلیارد تومان در طول سال خواهد شد. در کنار این دولت می‌تواند مالیات بر خانه دوم افراد اعمال کند. اگر فرض شود از تعداد کل خانه‌های خالی، ۲ میلیون دستگاه، خانه دوم افراد است و دولت نیم درصد مالیات بر آنها اعمال کند، درآمد دولت به ۵ هزار میلیارد تومان در این حوزه می‌رسد. در نتیجه مجموعا دولت می‌تواند ۱۸ هزار میلیارد تومان از خانه‌های خالی عایدی داشته باشد و از آن طرف، تکاپو در بازار ملک نیز به جریان خواهد افتاد.مالیات بر عایدی سرمایه: بحث بر سر اجرای مالیات بر عایدی سرمایه سال‌هاست که دنبال می‌شود اما همچنان به مرحله اجرا در نیامده است. اگر سازمان امور مالیاتی ۱۰ درصد مالیات از ۱۰ درصد از خریداران ارز و سکه دریافت کند، درآمدهای مالیاتی دولت در حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند. این محاسبه بر این فرض استوار است که در طول سال، معادل ۲۰ میلیارد دلار ارز و سکه خریداری شود.کاهش معافیت‌های مالیاتی: تخمین کارشناسان نشان می‌دهد که اگر ۱۰ درصد از معافیت مالیاتی ارزش افزوده کاسته شود، دولت می‌تواند ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان عایدی جدید در خزانه ببیند. این در حالی است که در حال‌حاضر ۶۰ درصد از ارزش افزوده، از معافیت مالیاتی برخوردار است.
مالیات بر درآمد دهک دهم: اگر دولت با شناسایی دقیق خانوارهای موجود در دهک دهم درآمدی، بتواند به میزان ۵ درصد مالیات از مرفه‌ترین قشر جامعه اخذ کند، منبعی به حجم ۲۵ هزار میلیارد تومان به بودجه اضافه خواهد شد. این محاسبه با این فرض انجام شده که دهک دهم، تنها دو برابر متوسط دهک‌ها درآمد داشته باشد. این در حالی است که طبق گزارش مرکز آمار از هزینه و درآمد خانوار در سال ۹۶ نشان می‌دهد که متوسط درآمد یک خانوار شهری در طول سال معادل ۷/ ۳۶ میلیون تومان است و متوسط درآمد خانوارهای دهک دهم معادل ۵/ ۹۵ میلیون تومان بوده است. یعنی متوسط درآمد خانوارهای دهک دهم ۶/ ۲ برابر متوسط خانوارهای دیگر است. در نتیجه درآمدهای دولت از مالیات بر درآمد دهک دهم، می‌تواند بیش از این نیز باشد.کاهش فرارهای مالیاتی: گزینه مالیاتی دیگری که دولت می‌تواند در شرایط فشار نفتی، به‌دنبال آن باشد، مبارزه جدی‌تر با فرارهای مالیاتی است. تخمین کارشناسان در این زمینه حاکی از افزایش درآمدهای دولت به میزان حدودا ۱۰ هزار میلیارد تومان است.
مولدسازی اموال دولت
در مهرماه سال ۱۳۹۶، همایشی توسط اداره کل اموال دولتی و اوراق بهادار وزارت اقتصاد برگزار شد. در آن همایش مشخص شد که دولت چه به معنای قوه مجریه و چه به معنی کل حاکمیت، دارایی‌های غیرمنقول فراوانی دارد که استفاده چندانی نیز از آنها نمی‌شود. حتی بهره‌وری در برخی املاک و دارایی‌های دولت به صفر نیز رسیده بود. عمر خاک خوردن برخی از این املاک، به بیش‌از ۴۰سال نیز می‌رسید. در آن زمان تصور می‌شد که عزم جدی برای مولدسازی این دارایی‌ها برداشته شده است، اما اکنون با گذشته ۱۸ ماه از آن همایش، همچنان خبری از تحول در این حوزه نیست. در همایش مذکور اعلام شد که برآورد اداره کل اموال دولتی و اوراق بهادار از میزان دارایی خفته دولت، بیش از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی ۴ برابر نقدینگی در آن زمان. مطمئنا با توجه به تورم در یک سال اخیر، برآورد جدیدی از داده‌های قبلی نیاز است و ارزش دارایی‌های دولت می‌تواند بیش از ۷۰۰۰ هزار میلیارد تومان باشد. اگر تنها یک درصد از این اموال با نرخ سود ۲۰ درصد، مولدسازی شوند، درآمد دولت به ۱۴ هزار میلیارد تومان می‌رسد. اگر یک درصد از این اموال نیز به فروش رود، دولت می‌تواند ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد دیگر کسب کند. در نتیجه دولت با استفاده حداقلی از اموال و دارایی‌های خفته‌اش، می‌تواند ۸۴ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند تا بخشی از درآمدهای نفتی از دست رفته جبران شود.
۲ راه حفظ تراز تجاری
در شرایطی که منابع ارزی دولت در فشار مطلق قرار گرفته است، حفظ تراز تجاری نیاز به روش‌های جدیدی دارد و دیگر دولت نمی‌تواند با ادامه رویه موجود، تراز تجاری را متعادل نگه دارد. برای حفظ تراز تجاری، در وهله اول باید منابع ارزی موجود حفظ و هدررفت منابع ارزی به روش‌های قبلی، متوقف شود. اگر دولت عزم جدی برای این هدف داشته باشد، باید در توزیع ارز برای واردات کالاهای اساسی، بازنگری جدی انجام دهد. در حالتی که مجاری ورود ارز به کشور کوچک شده است، اهدای دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان به تاراج زدن سرمایه‌های کشور می‌ماند. آن هم در شرایطی که هم مسوولان به این نتیجه رسیده‌اند که تزریق دلار دولتی کارآ نبوده و نتوانسته قیمت کالاهای اساسی را کنترل کند و هم به مردم ثابت شده که تزریق دلار ارزان تنها به نفع عده‌ای واسطه‌گر خواهد بود و نه آحاد جامعه. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد اگر واردات کالاهای اساسی با نرخ نیمایی انجام شود، دولت می‌تواند ۳ میلیارد دلار صرفه‌جویی کند. علاوه‌بر این، افزایش نرخ ارز واردات کالاهای اساسی می‌تواند منابع ریالی جدیدی برای دولت ایجاد کند و بخشی از کاهش منابع نفتی را جبران کند. مابه‌التفاوت دلار دولتی و دلار نیمایی (با نرخ کنونی) برای ۱۴ میلیارد دلار بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان منابع جدید ریالی برای دولت ایجاد خواهد کرد. در کنار این، دولت می‌تواند نرخ تسعیر بودجه را نیز اصلاح کند. اصلاح نرخ تسعیر بودجه به ۸۵۰۰ تومان برای محاسبه دیگر درآمدها، از جمله خوراک پتروشیمی‌ها، بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد ریالی جدید برای دولت ایجاد می‌کند. در این حالت، ارز حاصل از فروش نفت(با دور زدن تحریم‌ها) نیز می‌تواند با نرخ جدید در بودجه درج شود تا دولت منابع ریالی جدیدی را برای خود متصور شود.

فارغ از حفاظت از منابع ارزی، در وهله دوم باید صادرات افزایش یابد تا حفظ تراز تجاری ممکن باشد. در حوزه صادراتی، باید محدودیت‌های موجود از بین بروند و یک نظام انگیزشی برای صادرات بیشتر، برنامه‌ریزی شود. در کنار این، نرخ فروش ارز در داخل برای صادرکنندگان باید جذاب و واقعی باشد تا هم انگیزه آنها برای بازگشت ارز، از بین نرود و هم تقاضاهای غیرضرور و سفته‌بازانه از بازار خارج شوند. «دنیای‌اقتصاد» در روزهای آینده به تفصیل این موضوع را بررسی خواهد کرد.

بازدهی یک ماه سهام ۴/ ۱۴، دلار و سکه زیر چهار درصد

بورس تهران توانست در رالی صعودی نخستین ماه سال از سایر بازار‌های موازی اعم از دلار و سکه سبقت بگیرد. بازار سهام که سال گذشته نتوانسته بود همگام با نرخ ارز و سکه به پیشروی ادامه دهد، در معاملات فروردین‌ماه نه‌تن‌ها یکه‌تاز بازار‌های داخلی بود، بلکه توانست با ثبت بازده ماهانه ۴/ ۱۴ درصدی طلایی‌ترین فروردین تاریخ بورس تهران را رقم بزند.
به گزارش دنیای اقتصاد، پیوستن پول‌های جدید به بازار سهام، عملکرد فراتر از انتظار بسیاری از شرکت‌های بورسی در اسفند، سیگنال مطلوب از سوی بازار جهانی در کنار اخبار پیرامون بازار متشکل ارزی و حذف نرخ دستوری کالا‌ها توسط سیاست‌گذار به رکوردشکنی شاخص کل کمک شایانی کرد.
دماسنج بازار سهام در این مدت وارد ابرکانال ۲۰۰ هزار واحدی شد و در آخرین روز کاری فروردین در اوج تاریخی جدید ۲۰۴ هزار واحدی قرار گرفت. از سمت دیگر دلار و سکه که با گارد صعودی معاملات خود را در سال نو آغاز کرده بودند، نتوانستند رویه افزایشی خود را ادامه دهند و در طول این بازه زمانی به ترتیب ۶/ ۳ و ۳/ ۲ درصد افزایش قیمت یافتند. با انتشار خبر تروریستی شناخته شدن سپاه توسط آمریکا، دلار و سکه مرزشکنی کردند؛ اما مدیریت بازارساز منجر به عقبگرد قیمت در این دو بازار و در مجموع صدرنشینی بورس در اولین‌ماه ۹۸ شد.
نخستین ماه سال با یکه‌تازی بورس در بین بازار‌های موازی اعم از سپرده بانکی، ارز، سکه و مسکن به پایان رسید. بازار سهام در این یک ماه با جذب پول‌های تازه توانست رکورد‌های قبلی را بشکند و در قله جدید قرار بگیرد. رونق معاملات بورس کالا، عملکرد فراتر از انتظار بسیاری از شرکت‌های بورسی در اسفند، حفظ سطوح مطلوب قیمت جهانی مواد خام و رشد پیوسته بهای نفت در کنار زمزمه‌های اصلاح سیاست‌های ارزی و عقب‌نشینی سیاست‌گذار از تعیین دستوری قیمت کالا‌ها از جمله عواملی بود که در پیوستن پول‌های جدید به بازار و رکوردشکنی بی‌سابقه شاخص کل نقش موثری داشت. دماسنج اصلی بازار با ثبت بازدهی بی سابقه ۴/ ۱۴ درصدی در فروردین، وارد ابرکانال ۲۰۰ هزار واحد شد و در آخرین روز کاری این ماه به ارتفاع ۲۰۴ هزار واحدی رسید.
یکه‌تازی بورس در بین بازار‌ها
رشد قابل توجه ارزش بورس تهران که از اسفند سال گذشته آغاز شد در اولین ماه از سال جدید با همان سرعت و شدت ادامه پیدا کرد. به‌رغم سال‌های قبل که معمولا بورس تهران معاملات کم‌عمقی را در فضای نیمه‌تعطیل ایام نوروز سپری می‌کرد، طی سال جدید ضمن یک سنت‌شکنی شاهد جهش بی‌وقفه شاخص‌های سهام بودیم.
بازدهی ۴/ ۱۴ درصدی بورس طی معاملات فروردین‌ماه، تا پیش از این در هیچ یک از ماه‌های نخست سال روی نداده بود. بازار سهام با کسب این میزان بازدهی، توانست یک سر و گردن بالاتر از بازار‌های همسایه از حیث میزان رشد قیمت بایستد. بازدهی دلار طی یک ماه اخیر به زحمت به ۴ درصد رسید و سکه نیز تحت فشار افت طلای بازار جهانی به رشد ۴/ ۲ درصدی در ماه نخست سال بسنده کرد. مقایسه این ارقام از جولان بورس در برابر رقبا طی یک ماه اخیر حکایت دارد.
واقعیت این است که ارز و سکه با ثبت بازدهی ۱۷۰ و ۱۸۷ درصدی برندگان بازار‌های دارایی در سال ۹۷ بودند. در حالی که شاخص اصلی سهام به رشد ۸۵ درصدی قناعت کرد تا عضو جامانده بازار‌ها از موج تورمی در این سال پرالتهاب باشد. از منظر بسیاری از فعالان سهام، وجود ظرفیت تورمی در سهام در مقایسه با رقبا یکی از عوامل حرکت صعودی بورس در روز‌های پایانی سال گذشته بوده است. در واقع شکل‌گیری موج صعودی شاخص سهام از نیمه دوم اسفند و تداوم آن در سال جدید را می‌توان برآیندی از تلاش بورس برای جبران جاماندگی از رقبا دانست.
علاوه بر ظرفیت‌های تورمی و موضوع جاماندگی سهام، این رشد دلایل بنیادی متعددی داشت که به‌طور خلاصه می‌توان به انتشار گزارش‌های مطلوب شرکت‌های بورسی برای اسفند، حفظ سطوح بالای قیمت محصولات پایه در بازار جهانی، رونق بورس کالا و انتظار اصلاح سیاست‌های ارزی و تجاری اشاره کرد. بازتاب این تغییر معادلات سهام را می‌توان در رشد ارزش معاملات خرد و افزایش قیمت طیف متنوعی از سهام بورسی در این دوره دید. طی معاملات فروردین‌ماه متوسط قیمت در تمام صنایع ۳۸ گانه بورسی افزایش یافت. ارزش روزانه معاملات خرد هم در ایام کاری پس از تعطیلات نوروزی از مرز یک هزار میلیارد تومان گذشت تا در کنار حضور پررنگ سرمایه‌گذاران حقیقی در سمت خرید، گواه ورود پول‌های جدید به بازار باشد. البته رشد فراگیر قیمت سرعت یکسانی در گروه‌های مختلف نداشت.
بررسی دقیق‌تر روند قیمت‌ها، حاکی از سبقت قابل ملاحظه بازدهی سهم‌های کوچک و متوسط در مقایسه با سهام صنایع بزرگ است. افزایش ۵۰ درصدی متوسط قیمت در صنعت سیمان، رشد قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی در سهام گروه قندی یا دیگر تک‌سهم‌ها در قیاس با متوسط بازدهی ۱۰ درصدی در گروه فلزات، ترکیب رشد نامتوازن قیمت در صنایع را به خوبی نشان می‌دهد.
محرک‌های آغاز و امتداد موج
چنان که گفته شد بازگشت بازار جهانی به مدار رونق و اثرپذیری طیف وسیعی از سهم‌های بزرگ بازار نقش مهمی در تغییر جهت قیمت‌ها داشت. بهبود روابط تجاری بین چین و آمریکا باعث ایجاد تعادل جدید در بازار جهانی و رشد دوباره قیمت نفت، فلزات و دیگر مواد خام شد. در این میان، بانک مرکزی آمریکا نیز پس از مدت‌ها افزایش نرخ بهره، خبر از توقف سیاست‌های انقباضی خود داد تا به رشد قیمت کمک کند.
از طرفی، شکنندگی عرضه نفت به دلیل تحریم‌های نفتی و پایبندی اوپک به توافق کاهش عرضه هم نقش مهمی در ایجاد روند صعودی بهای نفت به‌عنوان عامل حمایتی بزرگی برای بازار سهام داشت. در حوزه داخلی هم شاهد تغییر جدی معادلات به نفع سهام بودیم که مهم‌ترین آن‌ها اخبار و وقایع پیرامون بازار ارز بود که در رونق بورس کالا نیز تبلور یافت.
نگاه بورس به اخبار موافق ارزی
بررسی روند شاخص سهام طی یک سال گذشته نشان می‌دهد که افزایش نرخ دلار مهم‌ترین محرک بهای سهام بوده است. هرچند انعکاس اثرات مثبت افزایش نرخ ارز به بورس با تاخیر صورت گرفت، اما همان‌طور که انتظار می‌رفت در نهایت معادلات به نفع سهام تغییر کرد. عزم سیاست‌گذار برای بهبود شیوه‌های مدیریت بازار ارز و ارائه ابزار جدید پولی از مهم‌ترین سیگنال‌های دریافتی سهامداران از سمت ارز بود. در این ماه بانک مرکزی در دو حوزه تصمیمات مهمی گرفت. یکی دریافت مجوز انجام عملیات بازار باز و دیگری حرکت به سمت ایجاد بازار متشکل ارزی.
به نظر می‌رسد تغییر معادلات ارزی در قالب ایجاد بازار متشکل ارزی در وهله نخست بتواند نرخ‌های نیمایی ارز را با نرخ‌های بازار آزاد همگرا و ضمنا از نوسان شدید قیمت در بازار آزاد ارز جلوگیری کند. همگرایی قیمت در این بازار به مثابه تنزل بهای ارز در بازار آزاد است. این موضوع در نگاه اول و کوتاه‌مدت از نظر روانی می‌تواند بر طیفی از معامله‌گران (به ویژه تازه‌وارد‌های بورسی) اثر منفی بگذارد. از طرفی احتمالا بخشی از تقاضای بورس کالا که به دلیل اختلاف نرخ‌های رسمی و آزاد ایجاد شده بود، از بازار خارج شود. با وجود این، همگرایی نرخ‌ها یا بالارفتن نرخ ارز نیما اثر به شدت محسوسی بر درآمد شرکت‌های صادرکننده و بزرگ بورسی خواهد داشت و از نگاه تحلیلی بر ظرفیت بورس برای رشد خواهد افزود.
چنان که اشاره شد، زمزمه‌های عقب‌نشینی سیاستگذار از تخصیص دلار ارزان به کالا‌های اساسی نیز اثر فزاینده‌ای بر سهام مرتبط گذاشت. تلاش برای حذف کامل دلار ۴۲۰۰ تومانی بار دیگر خاطره جهش ارزی در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و پایان بخشیدن به سیاست‌های تعیین دستوری قیمت‌ها را برای بورس‌بازان تداعی کرد و منجر به رشد فزاینده قیمت سهم‌های مرتبط نظیر غذایی‌ها و دارویی‌ها طی این یک ماه شد. این موضوع در نگاه اول هزینه برخی شرکت‌ها را افزایش می‌دهد، اما می‌تواند زمینه را برای افزایش نرخ‌های فروش آن‌ها فراهم کند. مساله‌ای که از نگاه کارشناسی در مجموع و در صورتی که رشد نرخ‌های فروش منطقی صورت گیرد، می‌تواند به بهبود ریالی سودآوری شرکت‌ها کمک کند.

سیگنال‌های مساعد بورس کالا
بی‌تردید یکی از پایگاه‌های رشد بنیادی سهام بزرگ بورسی سطح مطلوب قیمت در بورس کالا بوده است. قیمت برخی محصولات پایه نظیر فولاد در معاملات بورس کالا طی فروردین‌ماه رکورد‌های جدید بر جا گذاشت. رکوردشکنی قیمت در این بازار را می‌توان معلول بهبود روند دو متغیر اساسی دانست.
مقایسه ارقام ثبت شده در بورس کالا با قیمت‌های جهانی حاکی از کشف قیمت بالای ۱۰ هزار تومانی برای دلار است. معنای دیگر این عدد این است که فعالان بورس کالا نگاه صعودی به روند نرخ ارز دارند. از طرفی حضور حجم نسبتا بالای تقاضا برای محصولات پایه نظیر فولاد و مس در بورس کالا را باید به اختلاف قیمت‌های رسمی با قیمت‌های آزاد نسبت داد که ریشه در شکاف نرخ‌های دوگانه در بازار دارد که با اصلاح سیاست‌های ارزی می‌تواند دستخوش تعدیل شود.
محدودیت‌ها و امکانات رشد آتی سهام
با وجود جهش اخیر قیمت‌ها همچنان بازدهی بورس اختلاف قابل توجهی با رشد قیمت ارز و سکه در موج تورمی یک سال گذشته دارد. به نظر می‌رسد حفظ شرایط کنونی در بازار جهانی در کنار اصلاح سیاست‌های ارزی و تجاری از رشد قیمت طیف گسترده‌ای سهام بورسی حمایت کنند.
البته این به آن معنا نیست که تمام سهم‌ها از ظرفیت یکسانی برای رشد برخوردار هستند بلکه به این معناست که بورس در صورت عدم بروز ریسک سیستماتیک (خطر تداوم و تشدید تحریم‌ها یا تغییر غیرمنتظره سیاست‌های اقتصادی) به‌طور عمومی می‌تواند به درجات بالاتری از رشد برسد.
البته خوش‌بینی مفرط و در نظر گرفتن P. بر E. بالاتر از میانگین تاریخی (یعنی عدد ۶) برای بازار هم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد و می‌تواند در بلندمدت به زیان سهام باشد. زیرا با وجود دریافت سیگنال‌های مساعد از بازار جهانی، ریسک سیاسی همچنان به قوت خود باقی است.
در واقع، فراتر رفتن نسبت P. بر E. از متوسط تاریخی خود مستلزم قدرت بی‌مهار نقدینگی، رفع ریسک سیاسی (رفع تحریم‌ها و گشایش در روابط خارجی) یا کاهش نرخ سود در بازار پول است. در غیر این صورت هر گونه رشد پرشتاب و دسته‌جمعی را باید تلقی خوش‌بینانه اهالی سهام دانست که در بلندمدت به زیان بازار رقم خواهد خورد.

ابر خودروی الکتریکی ۲.۵ میلیون دلاری نمایش داده شد

یک شرکت ایتالیایی ابرخودروی الکتریکی با قیمت ۲.۵میلیون دلار را در نیویورک نمایش داده که ۱۹۰۰ اسب بخار قدرت دارد و بالاترین سرعت آن ۳۵۰ کیلومتر برساعت اعلام شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، یک ابر خودروی الکتریکی با برچسب قیمتی ۲.۵ میلیون دلار و قدرت ۱۹۰۰ اسب بخار در نیویورک نمایش داده شده است.
سرعت Pininfarina Battista سریع‌تر از یک خودروی مسابقه F۱ به ۱۰۰ کیلومتر برساعت می‌رسد و سرع آن حتی قبل از یک جت F-۱۶ از ۲۹۰ کیلومتر برساعت می‌گذرد. خودروی مذکور یک باتری ۱۲۰ کیلووات ساعتی دارد و بیشترین سرعت آن نیز ۳۵۰ کیلومتر برساعت است.
نمونه اولیه این خودرو ماه گذشته رونمایی شد و اکنون نیز در یک رویداد در مرکز جاویتس به معرض نمایش گذاشته شد.
خالقان Pininfarina Battista معتقدند این نخستین ابر خودروی الکتریکی لوکس دنیا و قدرتمندترین خودروی جاده‌ای قانونی است که در ایتالیا طراحی و ساخته شده است. همچنین آنها ادعا می‌کنند این خودرو پس از تولید با هربار شارژ می‌تواند ۲۸۰ مایل طی کند.
۳ نسخه از این خودرو ساخته شده‌اند که درهای آن به شکل پروانه‌ای (مانند مک لارن ۷۲۰S) باز می‌شوند. این نمونه‌ها در نمایشگاه اتومبیل ژنو و در نیویورک (در هفته جاری) نمایش داده شده‌اند.
باتری ۱۲۰ کیلووات ساعتی این خودرو که از ترکیب لیتیوم، منگنز و نیکل ساخته شده دینامیک خودرو را می‌افزاید.
داخل خودرو دو نمایشگر در هر طرف فرمان قرار دارد که به سمت راننده هستند. به گفته شرکت نمایشگر سمت چپ دینامیک و عملکرد را خودرو کنترل می‌کند و نمایشگر سمت راست جهت‌یابی را انجام می‌دهد. همچنین باتری این خودرو طی ۴۰ دقیقه یا کمتر ۸۰ درصد شارژ می‌شود.
قرار است فقط ۱۵۰ دستگاه از خودرو تولید شود. احتمالاً این خودرو در ۲۰۲۰ میلادی آماده تحویل خواهد بود.

واکنش رسانه‌های ایتالیا از حضور نوجوانان ایرانی در تورنمت دوستانه این کشور

به گزارش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان ، و به نقل از فدراسیون والیبال، حضور نوجوانان ایران در تورنمنت تدارکاتی ایتالیا با بازتاب خوبی در این کشور همراه شده است. در یکی از این گزارش‌ها از محمد وکیلی سرمربی تیم ملی نوجوانان به عنوان فردی که در ایران کارخانه بازیکن‌سازی دارد، یاد شده است.
سرمربی تیم نوجوانان ایران در مصاحبه با “گاتزتینو” هدف‌گذاری خود را از حضور در این تورنمنت، شناسایی نقاط ضعف و قوت تیم دانست.
وکیلی هدف اصلی خود را در کسوت سرمربی نوجوانان ایران، بازیکن‌سازی برای تیم ملی بزرگسالان خواند. در ادامه، خبرنگار گاتزتینو به این امر اشاره کرد که در سوابق بازیکنان تیم کنونی، نام شما دیده می‌شود و بازیکنان بزرگسال در مصاحبه‌های خود همواره از شما به عنوان بهترین مربی پایه خود یاد می‌کنند.
وکیلی پس از اشاره گاتزتینو به میانگین بالای قدی تیم نوجوانان و قامت ۲.۱۷ سانتی رضا محمودآبادی در ادامه گفت: میانگین قدی تیم نوجوانان در حال حاضر به ۲.۱ رسیده است.
خبرنگار گاتزتینو از وکیلی پرسید که آیا لیگ سری‌آ را به بازیکنان خود توصیه می‌کنید که با پاسخ مثبت سرمربی نوجوانان روبه‌رو شد: “ایتالیا یکی از بهترین لیگ‌های دنیا را در اختیار دارد که بهترین بازیکنان دنیا جذب آن می‌شوند”.
لازم به ذکر است تیم نوجوانان ایران، قبل از شروع رقابت‌ها دو دیدار دوستانه با ایتالیا و آلمان برگزار کرد که با نتیجه ۳ بر ۱ از ایتالیا شکست خورد و آلمان را با نتیجه سه بر صفر از پیش رو برداشت.
تورنمنت نوجوانان ایتالیا شنبه ۳۱ فروردین به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد.

تبانی بزرگترین بانک ایتالیابرای اخلال در بازار اوراق قرضه اروپایی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالا با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از شین‌هوا، کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالاً با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.
یونی‌کردیت یکی از ۸ بانکی است که به همکاری با یکدیگر برای تعیین قیمت‌ها و از بین بردن رقابت در فروش اوراق قرضه، در دوره ۶ ساله منتهی به ۲۰۱۲، روبرو است. از آنجایی که این بانک به طور مستقل این اتهامات را تأیید کرده است، این بانک برخاسته از میلان ایتالیا، تنها بانکی از این ۸ بانک می‌باشد که هویت آن تأیید شده است.
اتهامات مربوط به این تبانی‌ها، اتهاماتی جدی هستند و احتمالاً یونی‌کردیت تا ۱۰ درصد از کل درآمد سالانه خود، جریمه خواهد شد. بر اساس پیش‌بینی درآمد ۱۹.۸ میلیارد یورویی بانک، این به معنای جریمه‌ای ۲ میلیارد یورویی خواهد بود.
یونی‌کردین در بیانیه‌ای تأیید کرد که احتمالاً میزان جریمه ۱۰ درصد درآمد سالانه بانک خواهد بود، اما این بانک احتمال پرداخت هرگونه جریمه از سوی خود را رد کرد. این بانک تا ۲۹ آوریل فرصت دارد که یا تقاضای استیناف کند و یا به دنبال تمدید مهلت پرداخت جریمه باشد.

سفیر ایران در ایتالیا: نابخردی آمریکا همبستگی ملی را تقویت کرد

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا در صبحانه کاری با جمعی از خبرنگاران رسانه‌های جمعی ایتالیا آخرین تحولات مهم ایران و منطقه و همچنین روابط رم و تهران را بررسی کرد.

سفیر ایران در ایتالیا اقدام غیر قانونی آمریکا در تروریست خواندن سپاه پاسداران را موجب همبستگی ملی در کشورمان دانست.

بیات گفت: در این نشست مجموعه مباحثی درباره آخرین تحولات در ایران و منطقه بررسی شد.

وی افزود: سیل در ایران و اقدام غیر قانونی و غیر منطقی آمریکا در تروریست خواندن سپاه پاسداران و همچنین روابط دو جانبه با ایتالیا از جمله محور‌های مهم گفتگو‌ها با خبرنگاران ایتالیایی بود.

بیات گفت: با توجه به نوع پردازش و انعکاس وقایع اخیر کشورمان در رسانه‌های ایتالیا، این نیاز احساس شد که مسائل مربوط به کشورمان را به خصوص با توجه به تاثیرگذاری سیاست‌های آمریکا بر رسانه‌های جهانی و به ویژه رسانه‌های غربی، از جمله سو استفاده از بحران سیل در ایران و تلاش بر وارونه جلوه دادن حقیقت توضیح دهیم.

سفیر ایران در ایتالیا اظهار کرد: در جمع خبرنگاران ایتالیایی درباره اقدام غیر منطقی و نابخردانه آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توضیحاتی دادیم و تاکید کردیم که این اقدام آمریکا برخلاف تصورش نه تنها مورد تضعیف سپاه نمی‌شود، بلکه موجب همبستگی بیشتر و همت جدی‌تر تمام اقشار جامعه کشور از سپاه شده است.

وی بررسی روابط دوجانبه و چگونگی این روابط در پرتو شرایط حاصل شده از تحریم‌ها را موضوع دیگر این نشست صمیمانه خبری دانست.

در این نشست خبرنگاران تعدادی از خبرگزاری‌ها و رادیو و تلویزیون ایتالیا حضور داشتند.

ارسال 40 تن کمک‌های بشردوستانه ایتالیا به ایران

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ایتالیا از ارسال 40 تن کمک‌های بشردوستانه به ایران خبر داد.
به نوشته خبرگزاری رسمی کویت، وزارت خارجه ایتالیا سه شنبه از ارسال 40 تن کمک‌های بشردوستانه از جمله لوازم ضروری و پزشکی به مقصد ایران جهت کمک به بازماندگان فاجعه سیل اخیر خبر داده است.
وزارت خارجه ایتالیا در بیانیه‌ای خود افزوده که این محموله توسط یک هواپیمای ترابری از جنوب این کشور عازم «تهران» شده است.
بر اساس این گزارش، بارندگی و سیلاب در برخی از شهرهای ایران منجر به کشته شدن هفتاد تن، جراحت 800 نفر و بی‌خانمان شدن صدها شهروند ایرانی شد و به زیرساخت‌های شهرهای سیل زده آسیب‌هایی را وارد ساخت.
به نوشته خبرگزاری رسمی کویت، این محموله از کمک‌های بشردوستانه قرار است تحویل «صلیب سرخ ایران» شود.
عراق، عمان، پاکستان، ترکیه، آلمان ، کویت و برخی سازمان‌های جهانی کمک‌های بشردوستانه‌ای را به ایران ارسال کرده‌اند.

بانک یونی کردیت ایتالیا ۱.۳ میلیارد دلار بابت تحریم‌ها جریمه شد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، مقامات آمریکایی دوشنبه شب اعلام کردند که بزرگترین بانک ایتالیا، یونی‌کردیت و دو بانک زیرمجموعه آلمانی و استرالیایی آن توافق کرده‌اند ۱.۳ میلیارد دلار به مقامات آمریکا پرداخت کنند تا تحقیق در مورد تخطی از تحریم‌های ایران و سایر کشورها را خاتمه دهند.

به علاوه وزارت دادگستری آمریکا و دادستان منطقه منهتن، سایروس وینس، اعلام کرد که شعبه آلمانی یونی‌کردیت توافق کرده است در مورد اتهام انتقال غیرقانونی صدها میلیون دلار در سیستم مالی آمریکا، برای شرکت‌ها و نهادهای تحریم شده، گناهکار می‌باشد.
این توافق که به تحقیقات ۶ ساله وزارت دادگستری آمریکا پایان می‌دهد، به دنبال آن اعلام شد که هفته گذشته بانک انگلیسی استاندارد چارتر هم در توافقی مشابه، به پرداخت ۱.۱ میلیارد دلار محکوم شد.
بانک آلمانی یونی‌کردیت به یک شرکت کشتی‌رانی ایرانی کمک کرده است تحریم‌ها را دور بزند و به سیستم مالی آمریکا دسترسی داشته باشد.
این بانک در بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ در پیام‌های بین بانکی خود با حذف کردن کلماتی مانند سودان و تهران با بانک‌های نیویورک، ماهیت تراکنش‌ها را مخفی کرده است.
همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا در این توافق ذکر کرده است که بانک از تحریم‌های مربوط به تأمین مالی تروریسم، سلاح‌های کشتار جمعی و تحریم‌های کشورهای ایران، کوبا، میانمار، لیبی، سودان و سوریه، تخطی کرده است.

ارگان اسقف های ایتالیا برای سفرهای زیارتی به ایران تبلیغ کرد

به گزارش ایرنا روزنامه 'اونیره' ارگان اسقف های ایتالیا، برای خوانندگان خود، تبلیغاتی تصویری در خصوص سفرهای زیارتی و فرهنگی به برخی کشورها از جمله ایران منتشر کرده است.
در این تبلیغات که توسط تشکیلات واتیکانی موسوم به 'اقدامات واتیکان برای زیارت' در روزنامه اونیره منتشر شده، سه تاریخ مختلف جهت سفر به ایران و یک شماره تلفن و ایمیل برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سفر منتشر شده است .
در این تبلیغات تصویری، تاریخ های 27 ژوئن تا 5 ماه جولای (6 تا 14 تیرماه) ، 17 تا 25 سپتامبر (26 شهریور تا سوم مهرماه) و 26 اکتبر تا 3 نوامبر (4 تا 12 آبان ماه) به علاقمندان سفر به ایران پیشنهاد داده شده است.
در تارنمای این تشکیلات واتیکان با عنوان 'کتاب مقدس ایران، ادیان قدیم و شاهکارهای هنر' آمده است: سفر به ایران همانند شیرجه ای به درون تاریخ در این کشور جذاب است که در آن باقی مانده های باشکوه شهرهای باستانی، مساجد باشکوه، آرامگاه ها و موزه ها که به نام ایران شناخته شده اند را می توان دید. این سفر از تهران قلب این کشور به سوی شیراز ، گهواره باشکوه تمدن ایران، با عبور از پاسارگاد شهر ایران باستان، میراث جهانی بشریت و با توقف در پرسپولیس برای بازدید از کاخ بهار شاهکار تمدن بین النهرین که توسط داریوش اول در 518 قبل از میلاد ساخته شده است، می گذرد.

راه‌اندازی اولین اتاق علمی مشترک ایران و ایتالیا/ ۱۰ بورس دانشجویی به دانشگاه علوم پزشکی ایران تعلق گرفت

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمدصادق قاسمی معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: بر اساس سیاست‌های وزارت بهداشت مبنی بر راه اندازی اتاق‌های علمی در کشور‌های هدف، اولین اتاق همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی ایران و ایتالیا به عنوان ایستگاه ارتباطی جهت توسعه همکاری‌های مشترک تشکیل شد.
قاسمی گفت: از حدود دو سال پیش یک پروژه مشترک با دانشگاه ایتالیا و محوریت سلامت مادران افغان شروع کردیم که در این راستا حدود ۵۱ دانشجوی افغان رشته مامایی و در مقاطع فوق دیپلم و ارشد در دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرش شدند و هزینه آن‌ها توسط کشور ایتالیا و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد تأمین شده است.
معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: بودجه خاصی هم از سوی کشور ایتالیا جهت ساخت بخش ویژه مادران افغان در بیمارستان اکبر آبادی به دانشگاه علوم پزشکی ایران ارائه شده است که در حال حاضر این بخش فعال است.
وی با اشاره به نشست مشترک دانشگاه علوم پزشکی ایران و نمایندگان ایتالیا گفت: این نشست، مزایای خوبی برای دانشگاه ایران داشت؛ در این برنامه حدود ۱۰ بورس دانشجویی و ۱۰ سهم شرکت در کنگره‌های پزشکی خاص از سوی سازمان‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های ایتالیا به دانشگاه علوم پزشکی ایران تعلق گرفت.
قاسمی یادآور شد: همچنین گرنت‌های تحقیقاتی در اختیار کشور ایران و چین قرار گرفته تا پروژه‌های مشترک انجام گیرد.

مجلس ایتالیا بر تقویت روابط با ایران تاکید دارد

به گزارش ایرنا،'ویتو روساری پتروچلی' روز دوشنبه در دیدار با استاندار اصفهان افزود: یکی از اهداف سفر ما به ایران این است که اجرای قراردادهای همکاری بین دو کشور را پیگیری کنیم زیرا برای گسترش روابط، گفتمان کافی نیست بلکه مذاکرات باید عملیاتی شود تا روابط توسعه یابد.

وی در ادامه به قرارداد خواهرخواندگی بین اصفهان و فلورانس ایتالیا اشاره کرد و گفت: اجرای مفاد این قرارداد به سود طرفین است و ما تلاش می کنیم تا این قرارداد هرچه سریعتر اجرایی شود.

قرارداد خواهرخواندگی اصفهان و فلورانس در جریان سفر 'لامبرتو دینی' (وزیر امور خارجه وقت ایتالیا) به تهران و هیات همراه در 22 شهریور سال 1377 به امضای دو طرف رسید.

شهرداران دو شهر اصفهان و فلورانس، این قرارداد را طی مراسمی در شهر اصفهان امضا کردند.

تبادل هیات های فرهنگی، همکاری های کارشناسی فرهنگی، تبادل گردشگر و همکاری های اقتصادی از مهمترین محورهای این قرارداد است.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا اظهار داشت: پیشنهاد استاندار مبنی بر اجرایی شدن قرارداد خواهرخواندگی را به مسئولان ذیربط در ایتالیا، منعکس و تلاش خواهیم کرد تا مفاد این قرارداد که تاکنون اجرایی نشده و بر روی کاغذ باقی مانده است اجرایی شود.

وی افزود: نمایندگان مجلس ایتالیا معتقدند که برای عقد قرارداد با سایر نقاط جهان، ابتدا باید شناخت لازم را از آن منطقه داشته باشیم.

پتروچلی افزود: به همین دلیل به اصفهان سفر کردیم تا شناخت بیشتری از این شهر و ظرفیت های آن پیدا کنیم و واقعیت های آن را از نزدیک ببینیم.

استاندار اصفهان نیز در این دیدار با اشاره به عقد خواهرخواندگی بین اصفهان و فلورانس، اجرایی شدن این قرارداد را خواستار شد.

عباس رضایی گفت: چندین سال از امضای این قرارداد می گذرد اما مفاد آن تاکنون اجرایی نشده است و روابط فی مابین نباید در حد کاغذ باقی بماند.

استاندار اصفهان افزود: اجرایی شدن این قرارداد می تواند به تعمیق روابط دو کشور کمک کند.

رضایی همچنین تشکیل اتاق های اصفهان و رُم، میلان و سایر استان های ایتالیا را خواستار شد و افزود: گفت و گوی فعالان اقتصادی اصفهان و ایتالیا به تعمیق روابط دو کشور کمک می کند.

وی توسعه روابط فرهنگی، هنری و گردشگری بین اصفهان و شهرهای ایتالیا را خواستار شد و افزود: اشتراکات فرهنگی زیادی در زمینه های هنر و معماری بین ایران و ایتالیا وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها برای توسعه و تحکیم روابط دو کشور استفاده کرد.

وی برگزاری هفته های فرهنگی اصفهان در شهرهای ایتالیا و شهرهای ایتالیا در اصفهان را راهکار مناسبی برای تقویت همکاری های دو کشور و اجرایی شدن قرارداد خواهرخواندگی اصفهان و فلورانس دانست.

استاندار اصفهان به روابط دیرینه دو کشور نیز اشاره کرد و گفت: ایتالیا از کشورهای بزرگ عضو اتحادیه اروپاست و مردم ایران ارزش زیادی برای توسعه همکاری های متقابل با این کشور اروپایی قائل هستند.

وی با اشاره به اینکه آثار دانشمندان و ادیبان ایران از جمله بوعلی سینا و فردوسی به زبان ایتالیایی ترجمه شده و مردم ایتالیا از این آثار بهره مند شده اند، گفت: حتی شنیده ام که مجسمه فردوسی در یکی از میدان های شهر رُم نصب شده است.

رضایی به همکاری های ایران و ایتالیا در زمینه مرمت آثار تاریخی اشاره کرد و اظهار داشت: این اقدام ها نشاندهنده وجود اشتراکات زیاد فرهنگی بین دو کشور است.

وی با اشاره به اینکه روابط ایران و ایتالیا در سطح خوبی حفظ شده است، گفت: در سال های اخیر هیات های متعدد ایتالیایی از جمله نخست وزیر این کشور از اصفهان دیدن کرده اند.

استاندار اصفهان ضمن تقدیر از دولت و ملت ایتالیا برای ارسال کمک به سیل زدگان ایران ابراز امیدواری کرد: سفر هیات پارلمان ایتالیا به ایران زمینه ساز توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط دو کشور شود.

به گزارش ایرنا، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس ایتالیا که به همراه چند نفر از نمایندگان مجلس سنای این کشور به کشورمان سفر کرده است، صبح دوشنبه به منظور دیدن آثار تاریخی و دیدار و گفت و گو با مسوولان اصفهان، وارد این شهر شد.

'ویتو روساری پترو چلی'، روز گذشته در تهران با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز دیدار و گفت و گو کرد.

ارسال 40 تن کمک‌های بشردوستانه ایتالیا به ایران

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، وزارت خارجه ایتالیا در بیانیه ای اعلام کرد که کمک های بشردوستانه برای پاسخ به وضعیت اضطراری سیل زدگان در ایران روز سه شنبه با یک فروند هواپیما حامل کمک های اولیه از پایگاه کمک های بشردوستانه ملل متحد (UNHRD) در شهر 'بریندیزی' در جنوب ایتالیا، به تهران ارسال شد.
کمک های اولیه ایتالیا شامل 40 تن کمک های اولیه و کیت های بهداشتی است که در قالب مکانیزم محافظت مدنی اتحادیه اروپا و با همکاری سازمان مقابله با بلاهای طبیعی ایتالیا به حلال احمر ایران جهت کمک به مردم سیل دیده ارسال شد.
به گزارش دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران ، آغاز بارش شدید باران از 28 اسفند 97 به جاری شدن سیل در 28 استان از 31 استان کشور منجر شد و تعداد 42 میلیون و 269 هزار و 129 نفر از ساکنان 253 شهرستان را تحت تاثیر قرار داده و سبب خسارت گسترده به امکانات شهری، از جمله مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان ها شده است.
این در حالی است که بسیاری از امکانات بهداشتی در مناطق سیل زده به طور کامل یا نسبی آسیب دیده هم چنین به علت قطع آب در این مناطق، احتمال خطر ناشی از شیوع بیماری های ناشی از آب آلوده، ناقلان و حشرات از جمله مالاریا، وبا و سایر بیماری های واگیر رو به افزایش است.
این گزارش با استناد به آمارهای وزارت بهداشت به وارد آمدن خسارت جدی به زیر ساخت های سلامت در 17 استان به شدت آسیب دیده از سیل، اشاره کرده و می افزاید: تعداد 577 خانه بهداشت، 52 مرکز بهداشت، 201 مرکز جامع سلامت، 70 مرکز خدمات اورژانس، 24 کلینیک و 43 بیمارستان مناطق ذکر شده تحت تاثیر خسارت های ناشی از سیل قرار گرفته اند.

مرمت تخت جمشید توسط ایتالیایی ها

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید از حضور مرمت گران بدون مرز ایتالیا از هفتم اردیبهشت ماه تا هفده خرداد در پایگاه تخت جمشید خبر داد و گفت: براساس هماهنگیهای بعمل آمده بزودی این تیم وارد ایران می شوند.
به گزارش روابط عمومی مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، حمید فدایی با اشاره به جزئیات موضوع مرمت «تخت جمشید» توسط ایتالیایی ها ،گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با مرمت گران بدون مرز ایتالیا منعقد شده است تعدادی از مرمت گران ایتالیایی به قصد مرمت بخش هایی از تخت جمشید ، هفت اردیبهشت وارد ایران می شوند.
به گفته فدایی مرمت بخش هایی از پلکان جنوبی تجر و کاخ شورا در این نیم فصل در دستور کار این مرمت گران است.
تخت جمشید یا پارسه و پرسپولیس، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان، پیوسته پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود 200 سال آباد بوده‌ است. در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند.
در سال 518 پیش از میلاد بنای تخت جمشید به عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه آغاز شد.
بنیانگذار تخت جمشید داریوش بزرگ بود، البته پس از او پسرش خشایارشا و نوه‌اش اردشیر یکم با گسترش این مجموعه به گسترش آن افزودند.
این مکان تاریخی از سال 1357 یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است

مهراوه شریفی‌نیا بهترین بازیگر جشنواره ایتالیا شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، فیلم کوتاه «پیاده» به کارگردانی شکوفا کریمی و قلم هاله مشتاقی نیا، تاکنون بیش از ٩ حضور در جشنواره‌های معتبر جهانی داشته و در کشورهای آمریکا، ایتالیا، صربستان و هند و ایران به نمایش در آمده است.
این فیلم کوتاه توسط هاله مشتاقی نیا نوشته شده و داستان زن جوان افغانی است که به همراه همسرش به صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند.
در «پیاده» بازیگرانی چون مهراوه شریفی نیا، شبنم فرشاد جو، مه‌لقا باقری، سیدعلی صالحی، کریم امینی و سپند امیرسلیمانی به ایفای نقش پرداخته‌اند.
شکوفا کریمی که پیش از این در سمت دستیار کارگردان، برنامه ریز، مدیرتولید و مجری طرح در سینما فعالیت داشته است، تجربه ساخت فیلم‌های مستند و کوتاهی مانند «ایرانستاگرام» را در کارنامه دارد که 2 سال پیش در جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش درآمد.
تدوین این فیلم کوتاه را مستانه مهاجر بر عهده داشته و تصویربردار آن را حسن کریمی انجام داده است.

سرعت کاهش رشد اقتصادی جهان فراتر از انتظار است

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، وزیران دارایی گروه موسوم به "جی ۲۰" در شهر واشنگتن با یکدیگر دیدار و بر سر مسائل متعددی با یکدیگر نظیر اختلافات تجاری و همکاری‌های مشترک گفت‌وگو کردند.
تارو آسو، وزیر دارایی ژاپن گفت: اگر چه رشد اقتصادی جهان ادامه خواهد یافت، اما سرعت این رشد آهسته‌تر از چیزی خواهد بود که پیش‌تر انتظار می‌رفت. به علاوه ریسک‌های متعددی هنوز وجود دارند که نمودار رشد را رو به پایین سوق می‌دهند. می‌توانم بگویم که بی ثباتی‌های بیشتری در پیش است.
پاول تامسون، مدیر بخش اروپا در صندوق بین‌الملل پول گفت به اقتصاد جهانی شوکی وارد شده است که رشد آن را تضعیف کرده است: سرعت رشد در اروپا به وضوح در مقایسه با شش ماه قبل کمتر شده است. بخشی از این کاهش قابل پیش بینی بود چرا که پتانسیل‌های رشد کشورها کاهش یافته بود اما روند بازیابی بسیار کندتر از انتظار است. به واقع باید گفت که از سرعت کاهش رشد اقتصادی غافلگیر شده‌ایم.
پیش تر صندوق بین‌المللی پول با ابراز نگرانی از افزایش منازعات تجاری، پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصادی آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن کاهش یابد. این صندوق در گزارشی پیش بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی جهان از ۳.۶ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۹ برسد که برابر با رشد سال ۲۰۱۶ و ضعیف‌ترین رشد ثبت شده از زمان رکود سال ۲۰۰۹ است.
لازم به ذکر است گروه ۲۰ شامل کشورهای: آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی، مکزیک و اتحادیه اروپا است.

دیدار رئیس مجلس با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایتالیا

عصر شنبه (۲۴ فروردین) رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایتالیا با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

ظرفیت‌های کلان‌شهر اصفهان باید به دنیا معرفی شود

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا سالاریان ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: برای اینکه اصفهان را به یک شهر پایه گردشگری تبدیل شود لازم است تمامی ظرفیت‌های این کلان شهر به دنیا معرفی شود
وی با اشاره به اینکه به منظور تبلیغ و جذب گردشگران خارجی نیاز به سفر استاندار و شهردار و دیگر مسئولان استان اصفهان به دیگر کشورها وجود دارد، ادامه داد: اصفهان به عنوان یک شهر بین‌المللی حداقل با ۴۰ تا ۵۰ شهر جهان قرارداد خواهرخواندگی داشته باشد.
زمینه همکاری و خواهر خواندگی برای بارسلون اسپانیا و فلورانس ایتالیا فراهم نیست
مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان گفت: فلورانس ایتالیا از خواهرخواندگی با اصفهان استقبال نکرد و شرایط برای همکاری با بارسلون اسپانیا نیز فراهم نیست، در بسیاری از شهرهای جهان مسئولان عوض شده‌اند و زمینه همکاری خیلی فراهم نیست.
وی با اشاره به اینکه برای خواهرخواندگی یکی از شهرهای کره جنوبی، آفریقای جنوبی و ازبکستان با اصفهان مذاکراتی با نمایندگان کشورهای مختلف داشتیم، گفت: در زمینه خواهرخواندگی نباید فقط نگاه فرهنگی داشته باشیم و باید در همه زمینه‌ها این تعامل ایجاد شود.
مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان اضافه کرد: همان‌طور که یک تولیدکننده برای تبلیغ کالای خود هزینه می‌کند، ما هم باید برای شهر و استانمان هزینه کرده و از طریق سفرهای خارجی شهر و استان اصفهان را به جهانیان معرفی کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه آمار روادید فرودگاهی به نسبت سال گذشته کمتر شده است، ادامه داد: دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان‌ها مسائل و کارهای کنسولی را انجام می‌دهند که ما هم در سال گذشته ۳۴ هزار فقره سند تأیید کردیم.
سالاریان با اشاره به اینکه فرودگاه، ورودی شهر، وضیعت تردد عابران و خودروها در شهر اصفهان مناسب نیست و باید برای آن چاره‌اندیشی شود، تاکید کرد: همچنین در حوزه گردشگری آژانس‌ها باید بهتر عمل کنند؛ یک آژانس خوب باید برای میزبانی از گردشگران هر کشور بروشور و محتوا با زبان مردم آن کشور را تهیه کند.

رای‌دهندگان ایتالیایی بر روی مبل قرمز یورونیوز از دغدغه‌های خود می‌گویند

برنامه مبل قرمز یورونیوز در ادامه سفرهای خود به دور اروپا که در آستانه برگزاری انتخابات پارلمان اروپا انجام می شود به ایتالیا رفته است.
انتخابات پارلمان اروپا قرار است روز ۲۶ مه (پنجم خرداد) برگزار شود. یورونیوز تلاش می کند با تهیه برنامه مبل قرمز یورونیوز مخاطبان خود را در جریان نظرات و دغدغه های شهروندان اتحادیه اروپا قرار دهد.
در هفته های گذشته برنامه مبل قرمز یورونیوز به پرتغال و اسپانیا و فرانسه رفت. دغدغه اصلی رای دهندگان در پرتغال اقتصاد و نرخ بیکاری بود. این در حالی است که در اسپانیا نگرانی اصلی شهروندان مسائل سیاسی بود. توجه رای دهندگان فرانسوی به جنبش جلیقه زردها و برکسیت جلب شده است.
این هفته در جریان سفر به ایتالیا به شهر مودان در مرز فرانسه و ایتالیا رفتیم. محل حفاری خط ریل جنجالی لیون به تورین در نزدیکی این شهر واقع شده است.
موضوع ساخت خط قطار بین لیون و تورین در ایتالیا بیش از فرانسه جنجال ساز بود. حزب راست افراطی «لگا» از احداث این مسیر ریلی حمایت می کند. این در حالی است که «جنبش پنج ستاره» که شریک ائتلافی «لگا» در دولت فعلی است با این طرح مخالف است.
زمان سفر ریلی کنونی بین لیون و تورین چهار ساعت است. ساخت مسیر جدید قرار است زمان سفر بین این دو شهر را به یک ساعت و ۴۰ دقیقه برساند. پیش بینی می شود ساخت این خط ریلی با کاستن از تعداد کامیون ها در جاده های بین دو کشور ایتالیا و فرانسه منجر به کاهش میزان آلودگی هوا شود.
نیمی از هزینه این طرح ۸.۴ میلیارد یورویی را اتحادیه اروپا پرداخت می کند. دو کشور ایتالیا و فرانسه نیز هزینه ۵۰ درصد باقی مانده را به طور مساوی پرداخت می کنند. هزینه بالای احداث این مسیر ریلی یکی از دلایل عدم محبوبیت آن است. مخالفان این پروژه به تاثیر آن بر محیط زیست نیز اشاره می کنند.
تهیه کنندگان برنامه مبل قرمز یورونیوز پس از شهر مودان در فرانسه به شهر ویورون در ایتالیا رفتند. آنها در این شهر پای سخن شهروندان ایتالیایی نشستند.
سارا فالا شهروندی است که در ویورون بزرگ شده است اما اکنون در بریتانیا زندگی می کند.
او دلیل مهاجرت خود به بریتانیا از ایتالیا را کمبود فرصت ها در کشورش عنوان می کند. او در سال ۱۹۹۹ میلادی کشورش را ترک کرد. وی بر این باور است که اوضاع در کشورش از سال ۱۹۹۹ تاکنون تفاوتی نکرده است.
او معتقد است که «لجاجت» و «فساد مالی» مانع پیشرفت ویورون شده است.
یکی دیگر از شهروندان ویورون به نام سیگ سیگیسموندو از مواضع دولت کشورش ابراز نگرانی می کند. او معتقد است که دولت کشورش با «تبلیغات سیاسی» قصد دارد مشکلات ایتالیا را حل کند.
سیگ پائولو یک شهروند دیگر ایتالیایی است که مشکل کشورش را فرار مغزها می داند. او بر این باور است که با فرار کارآفرینان اقتصاد ایتالیا و کارآفرینی در آن تحت الشعاع قرار گرفته است.
با وجود کاهش تعداد پناهجویانی که از لیبی به ایتالیا مهاجرت می کنند موضوع ورود مهاجران به ایتالیا همچنان یکی از دغدغه های رای دهندگان در این کشور است.
موضوع مهاجرت نقش بسیار مهمی در انتخابات پارلمانی ایتالیا داشت. انتظار می رود این موضوع در انتخابات پارلمان اروپا نیز یکی از موضوعات اصلی باشد.

خلیج فارس به مالکیت ایران ثبت جهانی شد + سند

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از پیگیری ۲ ساله دفتر مالکیت فکری وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) در تاریخ ۳۰ مهر سال ۹۷ در اقدامی نام خلیج فارس را به مالکیت ایران با پیشوند مروارید به ثبت جهانی رساند.

از این پس هیچ دولت، کشور و سازمانی نمی تواند این خلیج را با نام دیگری نامگذاری کند.

 

9692756 656

اختلاف نظر در مورد خرید هواپیماهای جنگنده های اف ۳۵

به گزارش ایرنا، ایتالیا که قرارداد خرید ۱۳۱ فروند هواپیمای جنگنده اف ۳۵ با آمریکا را به ارزش ۱۳٫۵ میلیارد دلار بسته بود، در سال ۲۰۱۲ میلادی تصمیم گرفت تعداد سفارشات خود را به ۹۰ فروند کاهش دهد.
موضوع خرید این جنگنده ها پیچیده تر شده و دولت ایتالیا که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، پرداخت بدهی ها را به تاخیر انداخت تا جایی که کاخ سفید بطورعلنی در این زمینه به رم هشدار داد.
پس از این جریان ‘جوزپه کونته’ نخست وزیر و ‘الیزابتا ترنتا’ وزیر دفاع ایتالیا با انتشار بیانیه ای مشترک و با اشاره به بدهی ۴۰۰ میلیون یورویی بابت هواپیماهای دریافتی، اعلام کردند: پرداخت بدهی در این خصوص در روزهای آینده انجام خواهد شد.
در این بیانیه آمده است: بررسی های لازم با هماهنگی وزارت دفاع و بازبینی در برنامه خرید هواپیماها، به ما اطمینان خواهد داد که سفارشات بعدی متناسب با برنامه راهبردهای ملی دفاعی کشور و در تطابق با جایگاه یورو آتلانتیکی ایتالیا صورت خواهد گرفت.
‘متئو سالوینی’ معاون نخست وزیر و رهبر حزب ‘اتحاد’ گفت: در مورد خرید هواپیماهای اف ۳۵ عقب نشینی نخواهی شد.
با این حال ‘مانلیو دی استفانو’ معاون وزیر امور خارجه ایتالیا از جنبش پنج ستاره نیز گفت: بدهی را پرداخت می کنیم. ولی قرارداد خرید هواپیما نیازمند بازبینی است. با توجه به اینکه دولت تمام منابع مالی خود را به اقشار آسیب پذیر جامعه اختصاص داده، باید دقت بیشتری در سرمایه گذاری در بخش های غیر اولویت دار وغیر رقابتی، داشته باشیم.
‘واندا فرو’ عضو هیات پارلمانی حزب برادران ایتالیا در مجلس نمایندگان از جناح اپوزیسیون تصریح کرد: هرگونه فرضیه تأخیر و یا بازبینی در برنامه خرید هواپیماهای اف ۳۵، خسارت قابل توجهی به اقتصاد ایتالیا و امنیت کشور وارد خواهد کرد.
‘آنا ماریا برنینی’ سرگروه حزب فورتسا ایتالیا در مجلس سنا نیز گفت: در دولت ائتلافی ایتالیا حتی در مورد مسائل راهبردی همچون خرید هواپیماهای اف ۳۵ شکاف وجود دارد.
وزیر دفاع ایتالیا تابستان گذشته در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: یقینا ایتالیا جنگنده های دیگری از نوع اف ۳۵ نخواهد خرید. ما در حال بررسی و مطالعه تمام پیامدهای ناشی از این تصمیم هستیم. بنابراین باید هزینه کاهش و یا حفظ قرارداد خرید این جنگنده ها را بررسی کنیم چرا که ممکن است کاهش تعداد آن در قرارداد هزینه بیشتری از حفظ آن برای کشور داشته باشد. اما یقینا جنگنده های جدیدی از این نوع نمی خریم.
ایتالیا علاوه برهزینه خرید این جنگنده ها باید ۳۵ میلیارد یورو به عنوان هزینه نگهداری و پشتیبانی در طول ۳۰ ساله عمر این هواپیماها متحمل شود.

اروپا بزرگ‌ترین ریسک بر سر راه اقتصاد جهانی است!

به گزارش ایسنا به نقل از یاهو فاینانس، این بانک آلمانی در گزارشی نوشته است: در برخی مناطق اروپا، آمارهای اقتصادی در مقایسه با قبل باثبات‌تر شده‌اند، مثل فرانسه که اکنون با کم‌رنگ شدن حضور جلیقه زردها در این کشور، امیدوار به رشد مثبت است اما در دیگر مناطق ضعف‌هایی پدیدار شده است. در آلمان بخش تولید با مشکلات گسترده‌ای مواجه است و در ایتالیا نیز مساله بدهی نگران کننده شده است.

دویچه بانک در ادامه نرخ رشد امسال آلمان را ۰.۹ درصد پیش‌بینی کرده و هشدار داده است که مساله برگزیت و جنگ تجاری چین و آمریکا می‌توانند مشکلات داخلی منطقه یورو را تا جایی تشدید کنند که این منطقه وارد رکود شود. به گفته این بانک آلمانی، رشد اقتصادی اتحادیه اروپا در سال جاری پایین و پرنوسان خواهد بود.

با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس اروپا، دویچه بانک نسبت به خطر پروزی احزاب دست راستی افراطی هشدار داده است و آن را برای توسعه اروپایی خطرناک دانسته است. این بانک هم‌چنین نرخ رشد اقتصادی امسال آمریکا را ۳.۴ درصد پیش‌بینی کرده است که بالاتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط دولت و بانک مرکزی آمریکا است.

دویچه بانک پیش بینی کرده است بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را یک مرتبه در سال جاری و یک مرتبه در سال آینده افزایش دهد اما انتظار ندارد بانک مرکزی اروپا دست‌کم برای سال ۲۰۱۹ تصمیم جدیدی در خصوص نرخ بهره اتخاذ کند و نرخ‌ها را در سطح فعلی حفظ کند.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیز پیش بینی کرده است رشد اقتصادی آلمان در سال جاری تنها ۰.۷ درصد باشد که ۰.۲ درصد کمتر از پیش بینی قبلی است. اقتصاد آلمان سه ماهه پایانی سال گذشته را با ثبت رشد صفر درصدی به پایان رساند.

تشدید مشکلات بزرگ ترین اقتصاد اروپا

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، با افزایش فضای نامطمئن در عرصه جهانی و تشدید مشکلات داخلی، برای دومین بار در طول سال جاری، وزارت دارایی آلمان اعلام کرد انتظار دارد اقتصاد این کشور با نرخ آهسته‌تری رشد کند. جنگ تجاری، احتمال خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا و مشکلات ناشی از بدهی ایتالیا از جمله عواملی هستند که بر عملکرد اقتصادی امسال آلمان تأثیر خواهند گذاشت.
پس از آن که اقتصاد آلمان سه ماهه پایانی سال گذشته را با ثبت رشد صفر درصدی به پایان رساند، انتظار می‌رود نرخ رشد امسال این کشور تنها ۰.۸ درصد باشد. هنوز مشخص نیست که با توجه به مشکلات بخش خودروسازی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد آلمان است، این کشور چگونه می‌خواهد رشد صفر سه ماهه قبل را به رشد مثبت تبدیل کند.
جک آلن، کارشناس مؤسسه "کپیتال اکونومیکس" گفت: با توجه به نشانه‌های اولیه، بازگشت نیرومند اقتصاد آلمان در ابتدای سال ۲۰۱۹ نامحتمل به نظر می‌رسد.
صادرات در سال‌های اخیر، اصلی ترین نیروی محرکه رشد اقتصادی در آلمان بوده است اما به نظر می‌رسد با کند شدن شتاب رشد جهانی، بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه یورو در معرض رشد منفی قرار دارد. بانک مرکزی آلمان نیز گزینه‌های محدودی برای تقویت رشد در این کشور در اختیار دارد.
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیز پیش بینی کرده است رشد اقتصادی آلمان در سال جاری تنها ۰.۷ درصد باشد که ۰.۲ درصد کمتر از پیش بینی قبلی است. با این حال برخی کارشناسان معتقدند که اقتصاد آلمان در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ عملکرد موفق تری از سال گذشته خواهد داشت. کلاوس ویشتسن، کارشناس مؤسسه "پانتئون" گفت: خالص صادرات آلمان در وضعیت سقوط آزاد قرار ندارد و مخارج مصرفی نیز رو به افزایش هستند

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد اقتصادی

بیست‌وهشتمین شماره ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» ویژه صاحبان سرمایه و تجارت و علاقمندان به مباحث اقتصادی در 6 سرفصل شامل اقتصاد بازار، پرونده ویژه، دنیای انرژی، دنیای صنعت، اقتصاد کلان و خواندنی‌ها با سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی منتشر شد.
در بخش اقتصاد بازار، ضمن بررسی ابزارهای مالی جدید در بازار سرمایه ایران؛ مباحثی همچون توسعه بیمه‌های عمر، محصولات جدید در حوزه پرداخت الکترونیک و نیز مقاومت بازار لوازم خانگی در برابر کاهش قیمت‌ها منتشر شده است. در این بخش برای بررسی موضوعات مذکور مطالبی از یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس؛ معصوم ضمیری، مدیرعامل شرکت بیمه پاسارگاد؛ داود محمدی، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی؛ نوذر صوفی، مدیرعامل شرکت داده‌ورزی فرادیس البرز؛ حبیب‌الله انصاری، دبیرکل و رییس ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران؛ محمد طحان‌پور، رییس اتحادیه صنف لوازم خانگی تهران و علی حیدری، تحلیلگر اقتصادی منتشر شده است.
در پرونده ویژه این شماره از ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری»؛ فرصت‌ها و چالش‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفته و در مصاحبه با مدیران، کارشناسان و اساتید این حوزه، راهکارهایی در این خصوص ارائه شده است. در این بخش، مصاحبه‌هایی با مرتضی بانک، مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار؛ حمیدرضا مومنی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم؛ اسماعیل زمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند؛ محمدرضا عبدالرحیمی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، بودجه و سرمایه‌گذاری شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ غلامحسین مظفری، مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش؛ رضا مسرور، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی انجام شده است.
در بخش انرژی نیز، چالش‌های پیش‌روی اقتصاد انرژی؛ جایگاه صنعت پتروپالایشگاه در ایران و و تاثیر نوسانات اقتصاد جهانی بر بازار نفت‌خام در گفت و گو با کارشناسان این حوزه مورد ارزیابی قرار گرفته است. همچنین گزارشی از گسترش فعالیت استارت‌آپ‌های حوزه انرژی منتشر شده است. در این بخش، مصاحبه با حمیدرضا صالحی، نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران؛ عماد رفيعي، کارشناس ارشد حوزه پالايش صنعت نفت و نیز تحلیلی از دکتر احمد شاهوي درج شده است.
در بخش صنعت این شماره از ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری"، چشم¬انداز صنعت گردشگری و تاثیر تحریم‌ها بر این صنعت و چالش‌های تولیدکنندگان و فروشندگان طلا و جواهر مورد بررسی قرار گرفته است. در این بخش، گفتگو با ابراهیمبای سلامی، عضو هيات علمي دانشگاه تهران و عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگری؛ اصغر خیامیان، مديرعامل گروه هتل‌هاي هما؛ محمد رجبي، مديرعامل شرکت حمل ونقل ريلي رجا و رییس انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و خدمات وابسته؛ نيما قاضي، مديرعامل مجموعه علي‌بابا؛ سعید رحیمی، رییس هیات‌مدیره شرکت امیرکبیر سیرگیتی؛ سعید رضوی، عضو اتحاديه طلاوجواهر منتشر شده است.
در بخش اقتصاد کلان نیز، بحث پیوستن ایران به FATF و راهکارهای رهایی از تاثیر تحریم‌ها مورد بررسی قرار گرفته و موضوع حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی به همراه دلایل رشد روابط تجاری میان ایران و عمان ارائه شده است. در این بخش علاوه بر یادداشتی از مرتضی فغانی، عضو اتاق بازرگانی تهران با عنوان « FATF گام اول شفافیت در اقتصاد ایران»؛ مصاحبه‌هایی نیز با حجت‌الاسلام والمسلمین نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان؛ خانم فن ‌بن‌اشتاین، مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان و فرستاده اقتصادی آلمان در ایران؛ خانم ليدا شهابي؛ دبيرکل و عضو هيات مديره اتاق مشترک بازرگاني ايران و ايتاليا؛ سید حسین حسینی شاهرودی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس؛ علی وقفچی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه دوره دهم مجلس و منوچهر جمالی سوسفی، عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی به چاپ رسیده است.
«معرفي برترين مناطق ويژه اقتصادي ايران» و «آشنایی با استارت‌آپ‌های برتر تاکسیرانی جهان» نیز از جمله مطالب خواندنی این شماره از ماهنامه «دنیای سرمایه گذاری» می‌باشد.
بیست و هشتمین شماره ماهنامه "دنیای سرمایه‌گذاری" در 10۸ صفحه با قیمت 10 هزار تومان از طریق اشتراک و نیز پایگاه خبری این نشریه در دسترس علاقمندان قرار دارد.

افزایش فروش خودرو در ایتالیا

دنیای اقتصاد : براساس اعلام وزارت ترابری و زیرساخت ایتالیا، فروش خودرو در این کشور طی ماه فوریه با افزایش ۴/ ۲ درصدی به ۱۷۷ هزار و ۸۲۵ دستگاه رسیده است. همچنین تعداد روزهای در دسترس برای فروش مانند فوریه ۲۰۱۸ بوده است. عامل اصلی این رشد فروش نیز افزایش تقاضا از سمت خریداران خصوصی و نه شرکت‌های اجاره‌دهنده خودرو، بوده که رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرده است. در ماه ژانویه نیز این تقاضا با افزایش ۳/ ۴درصدی مواجه شد. براین اساس فروش به خریداران خصوصی طی دو ماه ژانویه و فوریه به ۱۶ هزار دستگاه رسیده است. در بودجه ایتالیا برای سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی شده است تا مالیات اضافه بر خودروهای آلاینده اعمال شود و خودروهای پاک نیز بسته‌های تشویقی از جانب دولت دریافت کنند. از این رو مشخص نیست که در ماه‌های آتی میزان استقبال مشتریان خصوصی در ایتالیا به روند صعودی خود ادامه دهد. از سوی دیگر در فوریه میزان فروش خودرو به شرکت‌ها نیز با ۱۱ درصد رشد مواجه شد.

تقویت همکاری پلیس ایران و ایتالیا در برخورد با مجرمان

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار هادی شیرزاد ظهر امروز با فرانکو گابریلی رئیس پلیس ایتالیا و مائورو کُنچاتوری سفیر ایتالیا در تهران دیدار و گفت و گو کرد.

در حاشیه این دیدار، رئیس بین‌الملل ناجا در گفت و گو با خبرنگار ما، اظهار داشت: جلسه‌ای که امروز با رئیس پلیس ایتالیا برگزار شد به دنبال مذاکراتی بود که با وی در مجمع عمومی سازمان اینترپل داشتیم و طی دعوتی که از ایشان صورت گرفت و براساس موافقت‌های صورت گرفته، شرایط برای سفر این تیم فراهم شد.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: این سفر به منظور گسترش تأمین بخشی و ارتباطات بین پلیس‌های دو کشور ایران و ایتالیا برگزار شد که دو پلیس توافق نامه‌های همکاری را امضا و در پی آن امروز برای اجرای و عملیاتی شدن آن حضور پیدا کردند.

وی خاطر نشان کرد: هدف اصلی از این جلسات و دیدارها این است که براساس موضوعات، اولویت‌ها را احصاء کنیم و نحوه اجرا و دستیابی به این اهداف تعیین شود تا آن را در قالب یک زمانبندی مشخص به مرحله اجرا در آوریم.

سردار شیرزاد یادآور شد: استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های دو کشور در زمینه آموزش و همچنین اقدامات مؤثر برای مقابله با جرایم سازمان یافته و طراحی شده از دیگر اهداف این دیدار است.

این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: هدف اصلی اینترپل برای پلیس‌های دنیا این است که فضای بین‌المللی را برای وقوع جرایم سازمان یافته ناامن کند و ما نیز به دنبال این هدف هستیم.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با تاکید بر توسعه تعاملات پلیس ایران و ایتالیا، خاطر نشان کرد: مبارزه با مواد مخدر، تبادل اطلاعات دو کشور در حوزه جرایم سازمان یافته و مقابله با مجرمان و نیز موضوع مهاجرت غیرقانونی از مباحث مطروحه این دیدار به شمار می‌آید.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا بابیان اینکه در تولید مجموعه برنامه‌های مستند برای اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی هم‌وطنان عزیز در خصوص چگونگی مهاجرت‌های غیرقانونی و راه‌های قانونی اخذ ویزا و مهاجرت، گفت: در این جلسه که با حضور رئیس پلیس و سفیر و افسر رابط پلیس ایتالیا مقرر شد تا همکاری و تعامل برای ساخت مجموعه‌های مستند بین دو کشور افزایش یابد.

رکود اقتصادی ایتالیا زنگ خطری برای اروپاست

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز، در ماه فوریه در سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو روند نزولی تولید مشاهده می‌شود که ادامه این رکود اقتصادی در سال ۲۰۱۹، موجب نگرانی شده است.
کمیسیون اروپا انتقادات خود را از سیاست‌های این دولت تکرار کرد و اعلام کرد: کشور ایتالیا وابسته به صادرات است و در حال حاضر صادرات روند کاهشی دارد و مشکلات اقتصادی ایتالیا با هزینه برآورده شدن وعده‌های انتخاباتی ترکیب شده است.
به این ترتیب رکود اقتصاد ایتالیا در سال جاری ادامه خواهد داشت و نرخ بیکاری دو رقمی و بدهی‌های بزرگ آن نیز مانند گذشته خواهد بود.
برخی اقتصاددانان، رشد ۰.۱ درصدی سه ماهه و کارشناسان دیگر نیز خطر کاهش بیشتری را پیش‌بینی کرده‌اند.
جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا این هشدارها را نپذیرفت بلکه اعلام کرد این کشور با رشد اقتصادی همراه خواهد بود.
کمیسیون اروپا که همچنان با کشور ایتالیا در برنامه بودجه مخالف است اعلام کرد که این اقدامات موجب بروز مشکلات بسیاری در سراسر مرزهای این کشور خواهد شد.
برونو لی مایر، وزیر دارایی فرانسه گفت: تأثیر رکود اقتصادی ایتالیا بسیار فراتر از این میزان خواهد بود.
بر اساس گزارش منتشر شده Istat مشخص شد اقتصاد ایتالیا در سال ۲۰۱۸، ۰.۹ درصد افزایش یافته که البته نسبت به سال قبل ۱.۶ درصد کاهش داشته است. البته میزان بدهی دولت نیز افزایش یافته است.
با وجود تمامی این موارد، تولید ناخالص ایتالیا در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است.
وینچنزو لانگو، تحلیلگر بازارهای IG در میلان گفت: این چشم انداز نامطمئن است و شرکت‌های ایتالیایی به این موضوع آگاه هستند و خطرات مرتبط با آن به لحاظ داخلی و بین‌المللی تحت سیاست‌های نامشخص زیر چشم سرمایه‌گذاران است.

گزارش نشریه ایتالیایی درباره تحولات مرزی ایران و پاکستان

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نشریه الکترونیکی ایتالیایی با نام The MediTelegrap آخرین تحولات مرزی میان ایران و پاکستان و حمله تروریستی به نیرو‌های سپاه پاسداران را برجسته کرد.
نشریه الکترونیکی The MediTelegrap، در ایتالیا که عمدتأ به موضوعات مرتبط با حمل و نقل دریایی می‌پردازد، در مطلبی با عنوان «جنگ بندرها، دوئل تجاری بین ایران و پاکستان» نوشت: چهارشنبه گذشته گروهی از افراط گرایان سنی در جنوب شرقی ایران باحمله به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران، موجب مرگ ۲۷ نظامی شدند.
به اعتقاد کارشناسان این حمله، فصل جدیدی از جنگ تجاری در غرب آسیاست که بین دو بند چابهار و گوادر در ایران و پاکستان در حال شکل گیری است که به ترتیب از حمایت هند و چین برخوردارند.
این نشریه افزود: بر اساس این نظریه، هر کدام از این دو بندر که در این مسابقه به پیروزی برسد خواهد توانست ژئوپلیتیک و اقتصاد منطقه را تحت تاثیرخود قرار دهد.
پس از حمله انتحاری یک خودروی مملو از مواد منفجره به اتوبوس حامل نیرو‌های مرزبانی سپاه در جاده خاش-زاهدان، وزارت امور خارجه ایران سفیر پاکستان در تهران را احضار و به حضور اعضای گروه تروریستی جیش {الظلم}، که مسئولیت حمله در زاهدان را عهده دار شده است، در خاک آن کشور اعتراض کرد.
این پایگاه اینترنتی نوشت: علی لاریجانی، رئیس مجلس نمایندگان ایران، در این خصوص گفت: اگر دولت پاکستان به مسئولیت خود در باره چنین مواردی عمل نکند، سطح روابط بین دو کشور آسیب خواهد دید.
محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، با لحن تندتری به پاکستان هشدار داد و آن کشور را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد و قول داد که انتقام حمله زاهدان گرفته خواهد شد.
همزمان با این رویدادها، پاکستان میزبان محمد بن سلمان بود که در سفر به اسلام آباد توافق‌های چشمگیری با طرف‌های پاکستانی به امضا رساند.
این احتمال وجود دارد که پاکستان به دلیل نادیده گرفتن فعالیت‌های جیش {الظلم} علیه دشمن بزرگ عربستان، یعنی ایران، از ولیعهد سعودی جایزه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری تحت عنوان توافقنامه همکاری جایزه گرفته باشد.
در عین حال هند در رقابت با چین و پاکستان، همچنان سرگرم تجهیز و توسعه بندر ایرانی چابهار به عنوان شاهراه ترانزیتی از طریق افغانستان و آسیای میانه به سوی اقیانوس هند است.
هند همچنین قصد دارد از طریق ایران به منطقه قفقاز، ترکیه و سپس اروپا مرتبط شود و ایران امیدوار است که اقتصاد کشور به ویژه در مناطق محروم جنوبی، از این طرح عظیم منتفع شود.
در این نشریه ایتالیایی آمده است: بدون تردید مشاهده پیشرفت چابهار برای پاکستان خوشایند نیست و به گفته مراد کاویانی راد، استاد دانشگاه خوارزمی، اسلام آباد فعالیت گروه‌های تروریستی در مناطق جنوبی مرزی با ایران را نادیده می‌گیرد. به خصوص اینکه علاوه بر ناامن شدن جنوب ایران و مناطق اطراف چابهار، از کمک‌های عربستان و آمریکا نیز برخوردار می‌شود.

ضعف فناورانه ایران باید با اتصال صنعت به دانشگاه جبران شود

احمد پورفلاح گفت: ایران اگرچه از نظر علمی در دنیا سطح بالایی دارد اما در اجرا ضعیف است، به طوری که نقش استارت آپ ها در صنعت بسیار کمرنگ است، از این رو دبیرخانه فناوری های پیشرفته در اتاق بازرگانی ایران شکل خواهد گرفت.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رییس اتاق مشترک ایران و ایتالیا در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه رویداد تجاری فناوری ایران از یکسال پیش برنامه ریزی شده است، گفت: از قرن بیستم بسیاری از کشورها در مسیر توسعه حرکت کردند، اما کشورهایی همچون ایران در مسیر عقب ماند و حتی این فاصله هر روز بیشتر می شود، هرچند ایران در تولید علم رده های بالایی دارد در بخش اجرا نانو استارت آپ ها نقش چندانی ندارند.
احمد پورفلاح با بیان اینکه دبیرخانه دائمی فناوری های پیشرفته قرار است در اتاق بازرگانی تشکیل شود، افزود: قرار است از ایده ها با ایجاد ارتباط بین مبتکران، دانشگاهیان و سرمایه گذاران حمایت شود.
گوشه عضو هیات رییسه اتاق ایران و ایتالیا با اشاره به اینکه پل ارتباطی بین فناوران و دانشگاهیان در اتاق بازرگانی شکل می گیرد، گفت: از اسفند 95 مطالعات در زمینه چگونگی اجرای رویداد فناوری را آغاز کردیم و 5 اسفند ماه دستاورد پل ارتباطی بین دانشگاهیان و فعالان حوزه فناوری ارائه خواهد شد.
زواره محمدی رییس کمیته علمی فناوری های پیشرفته با تاکید بر اینکه فلسفه این رویداد اتصال صنعت با دانشگاه است، گفت: در دنیا ارتباط صنعت و دانشگاه را برای توسعه پشت سر گذاشته اند، از این رو حوزه‌های؛ شهر سلامت، انرژی، حمل و نقل، محیط زیست، صنایع غذایی بهداشت و سلامت تعریف شد و انطباق ایده ها و سیاست ها را مورد ارزیابی قرار دادیم که در نهایت 52 طرح انتخاب شدند. چراکه تمام ابعاد باید مورد توجه قرار می گرفت، زیرا پروژه ای ممکن بود از نظر تکنولوژی موثر باشد اما آسیب های محیط زیستی ایجاد کند.
عضو هیات رییسه اتاق ایران و ایتالیا با اشاره به اینکه 2 سال پیش رویداد فناوری های پیشرفته خام بود، تصریح کرد: در حال حاضر ارسال طرح های فناوری به قدری افزایش یافته که امکان پذیرش بیشتر وجود ندارد. در مرحله نخست 117 طرح مورد پذیرش قرار گرفت و در مرحله دوم 52 طرح فناورانه ارائه و در نهایت 20 طرح انتخاب شدند.

ایتالیا: به دنبال ترک اتحادیه اروپا نیستیم

بر اساس گزارش روزنامه بلومبرگ، این اظهارات ماتئو سالوینی، وزیر کشور و معاون نخست وزیر ایتالیا در واکنش به اظهارات کلودیو بورگی، مشاورش مطرح شد که پیشتر اعلام کرده بود: "یا احزاب پوپولیست موفق به ایجاد تغییر در اتحادیه اروپا خواهند شد و یا ما از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم. "
بورگی روز جمعه در جریان رویدادی در میلان با اشاره به انتخابات اروپایی قریب‌الوقوع گفت: به نظر من این آخرین فرصت است. اگر پس از این انتخابات ما همچنان صاحب منصبان مأمور به رهبری اروپا را داشته باشیم که درباره سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی و مهاجرت به نفع آلمان و به ضرر ما تصمیم‌گیری کنند، من خواستار خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا خواهم شد.
این نخستین باری نیست که بورگی که ریاست کمیته بودجه مجلس عوام ایتالیا را نیز بر عهده دارد اظهاراتی تهاجمی علیه اتحادیه اروپا مطرح می‌کند و وی بارها اعلام کرده که بهتر است ایتالیا از حوزه یورو خارج شود.
شرکای دولت ائتلافی ایتالیا یعنی حزب لیگ به رهبری سالوینی و حزب ۵ ستاره به رهبری لوئیجی دی‌مایو یک کمپین انتخاباتی بلند مدت در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا در ماه مه به راه انداختند؛ انتخاباتی که نتیجه‌اش می‌تواند تعادل قدرت در داخل این دولت ائتلافی را تغییر دهد.

رشد اقتصادی آلمان صفر و ایتالیا منفی شد

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی اکسپرس انگلیس، مرکز آمار آلمان اعلام کرد: رشد اقتصاد ۳.۱ تریلیون پوندی آلمان در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ به صفر رسیده است. اوضاع در ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو از این هم بدتر بوده و این کشور با ثبت رشد منفی ۰.۲ درصدی وارد رکود شده است.
مؤسسه رتبه بندی"مودی" در گزارش جدید خود از اقتصاد ایتالیا پیش‌بینی کرد که نرخ رشد اقتصاد ایتالیا در سال جاری به جای ۱.۳ درصد تنها ۰.۵ درصد باشد. اقتصاد انگلیس نیز با ثبت رشد ۰.۲ درصدی در سه ماهه پایانی سال گذشته، ضعیف‌ترین سطح رشد خود از سال ۲۰۱۲ تاکنون را تجربه کرد. با این حال رشد اقتصادی انگلیس در سال ۲۰۱۸ با ثبت رقم ۱.۳ درصد بالاتر از آلمان، فرانسه و ایتالیا بوده است.
نگرانی از وضعیت اقتصاد آلمان در روزهای اخیر باعث افت شدید ارزش یورو شده است. رشد اقتصادی این کشور که ضعیف‌ترین سطح ۵ سال اخیر محسوب می‌شود در سال جاری نیز پایین و احتمالاً در سطح یک درصد خواهد بود.
از طرف دیگر اما رشد اقتصادی کشورهای کوچک‌تر اروپایی به سطوح بالایی رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸، لیتوانی با رشد ۱.۶ درصد بالاترین رشد اقتصادی را داشته است و پس از این کشور، قبرس، لتونی و مجارستان هر ۳ با ثبت رشد ۱.۱ درصدی در رده بعدی قرار گرفته‌اند.
پایین‌ترین سطح رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ نیز مربوط به ایتالیا با منفی ۰.۲ درصد است و پس از این کشور، آلمان با رشد صفر و انگلیس با رشد ۰.۲ درصدی، کمترین سطح رشد را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته‌اند.

هشدار کمیسیون اروپا به ایتالیا درباره توقف پروژه ساخت خط راه آهن با فرانسه

هشدار کمیسیون اروپا به ایتالیا درباره توقف پروژه ساخت خط راه آهن با فرانسه
کمیسیون اروپا جمعه به دولت ایتالیا هشدار داد تا درباره ساخت خط راه آهن سریع السیر بین فرانسه و این کشور تصمیم بگیرد.
این در حالی است که جنبش پنج ستاره که بخشی از دولت ائتلافی ایتالیا محسوب می‌شود با ادامه ساخت این خط راه آهن مخالف است. نخست وزیر ایتالیا و برخی از وزرا از جمله وزیر حمل و نقل این کشور عضوی از این جنبش هستند.
سه روز پیش از این هشدار و برخلاف روند پیشرفت پروژه قطارهای سریع السیر بین شهرهای پاریس، لیون و تورین، وزیر حمل و نقل ایتالیا در آخرین صحبت‌هایش گفته بود که به‌دلیل هزینه‌های بالا و سنگین، این پروژه هدردادن سرمایه کشور و اتلاف مالیات مردم کشور است.
کمیسیون اروپا بودجه ۸۱۰ میلیون یورویی برای کمک به این پروژه در نظر گرفته است که بخشی از آن به ایتالیا پرداخت شده است.

نمایش آثارهنرمندان ایرانی در نمایشگاه ایتالیا

رم - ایرنا - آثار هنرمندان موسسه فرهنگی هنری تذهیب با عنوان 'نسل انقلاب' در نمایشگاه بین المللی هنرهای مدرن و معاصر در شهر جنوا در شمال ایتالیا به نمایش گذاشته شد.
به گزارش جمعه شب ایرنا، هنرمندان ایرانی موسسه فرهنگی هنری تذهیب با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در ایتالیا، آثار خود را در این نمایشگاه که یکی از مهمترین رویدادهای هنری اروپایی است، عرضه کرده اند.
پانزدهمین نمایشگاه هنرهای مدرن و معاصر جنوا از امروز برای سه روز و با حضور صدها هنرمند و کلکسیونر از سراسر جهان افتتاح شده است. این رویداد با اعتبار که همه ساله در بهمن ماه برگزار می شود در قالب بخش های نمایشگاهی و رقابتی آخرین تحولات هنری و آثار هنرمندان جهان را در معرض نمایش قرار می دهد.
فرزین پیروزپی مدیر عامل موسسه تذهیب درباره برگزاری این نمایشگاه یادآورشد که حضور ما در این رویداد معتبر بیشتر برای معرفی آثاری از هنرمندان نسل انقلاب است که با موضوع های مختلف در این نمایشگاه شرکت کرده و به دست آوردن بازاری برای فروش در این نوع رویدادهای هنری است.
حنانه نیک سیرت از هنرمندان حاضر در نمایشگاه جنوا نیز معتقد است که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در این نمایشگاه هنری بزرگ شرکت کردیم وحضور در رویدادهای ارزنده بین ‌المللی را در برنامه داریم.
'مقاومت یا صلح برای همه آور' اثر ژاله نوذری، 'موعود' اثر نیک سیرت، 'طبیعت زیبای شمال' اثر زینت پارسا و 'هنر باستانی سرزمین من' اثر زهرا داوری از آثار حاضر در نمایشگاه جنوا است. همچنین الهام شفیعی جاوید، نیک سیرت، حسنا احمد آخوندی، ژاله نوذری لعبت صدری، نینوش پاشا زاده، نیلوفر کفایتی، زهرا داوری، زینت پارسا و ژیلا عبادی در مجموع با 20 اثر در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
بر اساس این گزارش، در بخش مسابقات نمایشگاه هنر پادوا در سال گذشته نیز یکی از آثار هنرمندان ایرانی موفق به دریافت نشان نقره شد. موسسه فرهنگی هنری تذهیب از سال 83 شمسی با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه های برگزاری نمایشگاه های داخلی ‌و خارجی و دعوت از اساتید دانشگاه ها و هنرمندان ایرانی ‌و خارجی برای برگزاری کارگاهها و نمایشگاه هنری در جهت معرفی هنرمندان جوان و هنر مدرن و معاصر ‌و حضور در بازار های جهانی هنر به فعالیت می پردازد.

روزنامه ایتالیایی: کنفرانس ورشو علیه ایران و اتحادیه اروپا بود

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، روزنامه 'لاستمپا' روز جمعه نوشت: در کنفرانس ورشو با توجه به پاسخ های وزیر امور خارجه لهستان به سئوالات متعدد خبرنگاران می توان دریافت که این کنفرانس به جز ایران، علیه اتحادیه اروپایی نیز بود. نبود کشورهای بزرگی مانند آلمان و فرانسه نیز مصداق این واقعیت است.
این روزنامه به نقل از کورت دبوف مدیر موسسه تحریر برای سیاست خاورمیانه و کارشناس موسسه پژوهش های اروپایی، نوشت: کنفرانس ورشو نشست عجیبی بود، فراموش نکنیم که میزبان این کنفرانس کشوری بود که اصلأ سیاست خاورمیانه ای ندارد، هدف آمریکا از برگزاری این کنفرانس این بود که ایران را بار دیگر به دستور کار بین المللی باز گرداند.
این روزنامه افزود: در دو روز گذشته پرچم های سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در داخل و خارج از ورزشگاه بزرگ ورشو به اهتزاز درآمد و رودی جولیانی وکیل ترامپ نیز به رغم انتقادات مختلف برای آنها سخنرانی کرد.
نتانیاهو نیز از ورشو نتایج نمادینی به خانه برد، او به اروپایی های حاضر و غایب در مورد 'نقض' حقوق بشر در ایران تذکر داد و همچنین با لبخند با وزیران کشورهای عربی که از این دیدارها معذب هستند و نمی توانند آن را در کشورهایشان علنی کنند، ملاقات کرد.
نتانیاهو همچنین به متحد خود آمریکا نیز خاطرنشان کرد که از خود در خاورمیانه با یا بدون کمک واشنگتن دفاع خواهد کرد.
این روزنامه ایتالیایی ادامه داد: در جریان کنفرانس ورشو هنگامی که وزیر امور خارجه یمن میکروفون را به نتانیاهو سپرد، نخست وزیر رژیم صهیونیستی سخنان خود را با شوخی در مورد آغاز همکاری بین اسرائیل و کشورهای عربی آغاز کرد، شاید بتوان گفت که تصویر پایانی شرکت کنندگان در این کنفرانس و مشاهده نتانیاهو در کنار وزیران امور خارجه کشورهای عربی، بهترین وجه نشستی است که به اصرار فراوان دولت آمریکا برگزار شد.
لاستمپا مدعی شد: مبحث اصلی سخنرانان روز گذشته ایران بود و شدیدترین حمله از جانب مایک پنس صورت گرفت که خواستار 'اتحاد کشورهای آزاد جهان برابر مسئولیت ایران در وقایع خاورمیانه، یمن، سوریه و لبنان شد'.
معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته ای با ایران خارج شوند. درخواستی که با مخالفت آنان روبرو شد.
لهستان امیدوار است که پس از میزبانی این کنفرانس بتواند از حمایت های بیشتری از جانب آمریکا برخوردار شود و نظامیان بیشتری در مرز بین این کشور و روسیه مستقر گردند.

واردات پنبه به ۶۳ تن رسید/ایتالیا بزرگترین صادرکننده به ایران

برآمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در ۹ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۶۳ تن پنبه حلاجی شده یا شانه زده از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است.
بنا بر آمار گمرک واردات ۶۳ هزار و ۲۳۰ کیلوگرم پنبه باعث خروج ۲۴۷ هزار و ۲۵۱ دلار یا به عبارتی ۱۰ میلیارد و ۳۲۷ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۱۷ ریال بوده است.
واردات از کشور‌های ایتالیا، اندونزی و هند صورت می‌گیرد.
طبق آمار بیشترین واردات از کشور ایتالیا و به حجم بیش از ۴۰ تن و به ارزش ۱۸۲ هزار و ۷۳۶ دلار و معادل ۷ میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۳۹۳ ریال ثبت شده است. اساس آمار گمرک در ۹ ماهه سال ۹۷ بیش از ۶۳ تن پنبه از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است.

به دنبال هشدار واشنگتن به رم برای پرداخت بدهی های خود در خصوص خرید جنگنده های اف ۳۵، اختلاف نظر در مورد خرید این هواپیماها درایتالیا بالا گرفته است.

به گزارش ایرنا، ایتالیا که قرارداد خرید ۱۳۱ فروند هواپیمای جنگنده اف ۳۵ با آمریکا را به ارزش ۱۳٫۵ میلیارد دلار بسته بود، در سال ۲۰۱۲ میلادی تصمیم گرفت تعداد سفارشات خود را به ۹۰ فروند کاهش دهد.
موضوع خرید این جنگنده ها پیچیده تر شده و دولت ایتالیا که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، پرداخت بدهی ها را به تاخیر انداخت تا جایی که کاخ سفید بطورعلنی در این زمینه به رم هشدار داد.
پس از این جریان ‘جوزپه کونته’ نخست وزیر و ‘الیزابتا ترنتا’ وزیر دفاع ایتالیا با انتشار بیانیه ای مشترک و با اشاره به بدهی ۴۰۰ میلیون یورویی بابت هواپیماهای دریافتی، اعلام کردند: پرداخت بدهی در این خصوص در روزهای آینده انجام خواهد شد.
در این بیانیه آمده است: بررسی های لازم با هماهنگی وزارت دفاع و بازبینی در برنامه خرید هواپیماها، به ما اطمینان خواهد داد که سفارشات بعدی متناسب با برنامه راهبردهای ملی دفاعی کشور و در تطابق با جایگاه یورو آتلانتیکی ایتالیا صورت خواهد گرفت.
‘متئو سالوینی’ معاون نخست وزیر و رهبر حزب ‘اتحاد’ گفت: در مورد خرید هواپیماهای اف ۳۵ عقب نشینی نخواهی شد.
با این حال ‘مانلیو دی استفانو’ معاون وزیر امور خارجه ایتالیا از جنبش پنج ستاره نیز گفت: بدهی را پرداخت می کنیم. ولی قرارداد خرید هواپیما نیازمند بازبینی است. با توجه به اینکه دولت تمام منابع مالی خود را به اقشار آسیب پذیر جامعه اختصاص داده، باید دقت بیشتری در سرمایه گذاری در بخش های غیر اولویت دار وغیر رقابتی، داشته باشیم.
‘واندا فرو’ عضو هیات پارلمانی حزب برادران ایتالیا در مجلس نمایندگان از جناح اپوزیسیون تصریح کرد: هرگونه فرضیه تأخیر و یا بازبینی در برنامه خرید هواپیماهای اف ۳۵، خسارت قابل توجهی به اقتصاد ایتالیا و امنیت کشور وارد خواهد کرد.
‘آنا ماریا برنینی’ سرگروه حزب فورتسا ایتالیا در مجلس سنا نیز گفت: در دولت ائتلافی ایتالیا حتی در مورد مسائل راهبردی همچون خرید هواپیماهای اف ۳۵ شکاف وجود دارد.
وزیر دفاع ایتالیا تابستان گذشته در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: یقینا ایتالیا جنگنده های دیگری از نوع اف ۳۵ نخواهد خرید. ما در حال بررسی و مطالعه تمام پیامدهای ناشی از این تصمیم هستیم. بنابراین باید هزینه کاهش و یا حفظ قرارداد خرید این جنگنده ها را بررسی کنیم چرا که ممکن است کاهش تعداد آن در قرارداد هزینه بیشتری از حفظ آن برای کشور داشته باشد. اما یقینا جنگنده های جدیدی از این نوع نمی خریم.
ایتالیا علاوه برهزینه خرید این جنگنده ها باید ۳۵ میلیارد یورو به عنوان هزینه نگهداری و پشتیبانی در طول ۳۰ ساله عمر این هواپیماها متحمل شود.

اروپا بزرگ‌ترین ریسک بر سر راه اقتصاد جهانی است!

به گزارش ایسنا به نقل از یاهو فاینانس، این بانک آلمانی در گزارشی نوشته است: در برخی مناطق اروپا، آمارهای اقتصادی در مقایسه با قبل باثبات‌تر شده‌اند، مثل فرانسه که اکنون با کم‌رنگ شدن حضور جلیقه زردها در این کشور، امیدوار به رشد مثبت است اما در دیگر مناطق ضعف‌هایی پدیدار شده است. در آلمان بخش تولید با مشکلات گسترده‌ای مواجه است و در ایتالیا نیز مساله بدهی نگران کننده شده است.

دویچه بانک در ادامه نرخ رشد امسال آلمان را ۰.۹ درصد پیش‌بینی کرده و هشدار داده است که مساله برگزیت و جنگ تجاری چین و آمریکا می‌توانند مشکلات داخلی منطقه یورو را تا جایی تشدید کنند که این منطقه وارد رکود شود. به گفته این بانک آلمانی، رشد اقتصادی اتحادیه اروپا در سال جاری پایین و پرنوسان خواهد بود.

با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس اروپا، دویچه بانک نسبت به خطر پروزی احزاب دست راستی افراطی هشدار داده است و آن را برای توسعه اروپایی خطرناک دانسته است. این بانک هم‌چنین نرخ رشد اقتصادی امسال آمریکا را ۳.۴ درصد پیش‌بینی کرده است که بالاتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط دولت و بانک مرکزی آمریکا است.

دویچه بانک پیش بینی کرده است بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را یک مرتبه در سال جاری و یک مرتبه در سال آینده افزایش دهد اما انتظار ندارد بانک مرکزی اروپا دست‌کم برای سال ۲۰۱۹ تصمیم جدیدی در خصوص نرخ بهره اتخاذ کند و نرخ‌ها را در سطح فعلی حفظ کند.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیز پیش بینی کرده است رشد اقتصادی آلمان در سال جاری تنها ۰.۷ درصد باشد که ۰.۲ درصد کمتر از پیش بینی قبلی است. اقتصاد آلمان سه ماهه پایانی سال گذشته را با ثبت رشد صفر درصدی به پایان رساند.

مطبوعات ایتالیا سفر روحانی به عراق را تاریخی ومهم خواندند

به گزارش ایرنا، روزنامه 'لاستمپا' روز سه شنبه در گزارشی با عنوان 'سفر روحانی به عراق برای تقویت مناسبات تجاری'نوشت: شماری ازمقامات ایرانی که رییس جمهوری کشورشان را در سفر به عراق همراهی کرده اند از این دیدار به عنوان ' راهی برای دور زدن تحریم های امریکا علیه ایران' نام برده اند.
لاستمپا افزود: این اظهارات به تنهایی بیانگر اهمیت سفر رسمی سه روزه حسن روحانی به عراق و دیدار وی با مقامات عالیرتبه عراقی است.
روحانی پیش از آغاز سفر و در فرودگاه تهران گفته بود که مناسبات دو کشور همسایه و شیعه ایران و عراق به هیچوجه قابل مقایسه بین عراق و کشور ' اشغالگری' مانند امریکا نیست.
با این حال رییس جمهوری ایران به خوبی از نزدیکی مناسبات بین بغداد و واشنگتن آگاه است و می داند که هشت هزار سرباز امریکایی در خاک عراق حضور دارند.
البته نیمی از نیروهای شبه نظامی شیعه عراقی طرفدار ایران هستند و صد هزار نفر عضو بسیج مردمی عراق، گوش به فرمان ژنرال قاسم سلیمانی می باشند.
اما روحانی درصدد تعمیق هر چه بیشتر مناسبات بین دو کشور و با دولتمردان جدید عراقی از جمله' برهم صالح ' رییس جمهوری و 'عادل عبدالمهدی'، نخست وزیر این کشور است.
روحانی در پایان دیدار با همتای عراقی خود به خبرنگاران گفت که ' شرایط مناسب برای گسترش هر چه بیشتر مناسبات بین دو کشور در بخش های مختلف از جمله انرژی، کشاورزی، حمل ‌و نقل، ترانزیت کالا و همکاری های بانکی موجود است'.
حجم روابط اقتصادی ایران با عراق در سال گذشته نزدیک به 8 میلیارد دلار بوده و دو کشور قصد دارند آن را در آینده به 20 میلیارد دلار افزایش دهند.
عراق از جمله کشورهای برخوردار از معافیت امریکا در ارتباط با تحریم های ایران است و بانک های مرکزی دو کشور در مورد چگونگی پرداخت صادرات نفت ، گاز و برق به توافق رسیده اند.
ایران امیدوار است که بتواند با بهره گیری از کمک سیستم بانکی عراق، تراکنش های مالی خود در منطقه را انجام دهد. اشاره روحانی به نقش عراق در تامین امنیت در منطقه می تواند اشاره ای به امکان همکاری نظامی بین دو کشور در سوریه باشد.
لاستمپا در پایان نوشت:با توجه به اینکه صادرات نفت ایران به سوریه به دلیل تحریمهای امریکا نمی تواند از طریق دریا صورت بگیرد، در روزهای گذشته توافقی برای ترانزیت سالانه 200 هزار تن کالای ایرانی از طریق کردستان عراق به سوریه، به امضا رسید.

اختلاف در دولت ایتالیا درباره روابط با چین و جاده ابریشم

رم - ایرنا - پیوستن ایتالیا به طرح جاده ابریشم جدید به مناسبت سفر آتی رییس جمهوری چین به رم ، حرف و حدیث هایی به دنبال داشته و در جناح حاکم اختلاف برانگیز شده است
به گزارش روز سه شنبه ایرنا،برخی مقامات احزاب ائتلاف دولت ایتالیا مخالف پیوستن کشور به طرح جاده ابریشم جدید، در 22 مارس (2 فروردین) به مناسبت سفر رسمی 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین به رم هستند.
طرح جاده ابریشم جدید موسوم به 'یک کمربند - یک جاده' طرحی است که 5 سال قبل از سوی رییس جمهوری چین ارایه شد ونزدیک به 130 کشور دنیا را دستکم در آسیا و اروپا در بر می گیرد.
احزاب ائتلافی دولت ایتالیا دیدگاه مختلفی در پیوستن به این طرح دارند و جنبش پنج ستاره مصرانه خواهان پیوستن به طرح مذکور و حزب 'اتحاد' مخالف آن است.
'جان کارلو جورجتی' معاون نخست وزیر و از شخصیت های برجسته حزب اتحاد اعلام کرده است، به طرح پیوستن به جاده ابریشم بویژه در خصوص دفاع از منافع ملی از جمله منافع سایبرنتیکی بدبین و شکاک است.
به عقیده وی ،تفاهم میان ایتالیا و چین می بایست در راستای بهبود روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور باشد، نه اینکه تعهداتی در آن مندرج شود که از منظر راهبردی جایگاه مستحکم ایتالیا در پیمان آتلانتیک شمالی 'ناتنو' را مختل و مخدوش کند.
در پی بروز این اختلافات در جناح اکثریت ، نخست وزیر ایتالیا را بر آن داشت تا در این ارتباط تصریح کند: یادداشت تفاهم میان رم و پکن یک موافقتنامه بین المللی نیست. فقط مختصاتی را برای همکاری میان ایتالیا و چین بر اساس معیارهای شفافیت و پایداری مالی و زیست محیطی تعیین می کند.
'جوزپه کونته'بر این عقیده است که جاده ابریشم جدید فرصتی برای ایتالیا و اتحادیه اروپا تلقی شده و می تواند محرکی برای رشد اقتصادی باشد و اینکه رم در چارچوب اتحادیه اروپا و با رعایت اصول این اتحادیه به طرح جدید چین ملحق خواهد شد و قصد ندارد چارچوب روابط سیاسی و جایگاه یوروآتلانتیکی اش را بازترسیم کند..
آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با انتقاد از طرح جاده ابریشم جدید اعلام کردند که پکن از طریق سرمایه گذاری ها کلان در صدد گسترش نفوذ در ساختارهای زیربنایی کشورها است.
اما چین موفق شد نظر رم را به طرح احداث جاده ابریشم جلب کند و ایتالیایی ها امیدوارند تا چینی ‌ها در بنادر جنوا در شمال و تارانتو در جنوب این کشور سرمایه ‌گذاری کنند.
'جولیو ترمونتی' وزیر سابق اقتصاد و دارایی ایتالیا نیز در گفت وگو با روزنامه ' کوریره دلاسرا' اظهار کرد: الحاق ایتالیا به طرح جاده ابریشم که یادداشت تفاهم آن ظرف دو هفته آینده در سفر رسمی رئیس جمهوری چین به رم امضا خواهد شد، می تواند کشور ما را به دروازه ای برای توسعه طلبی های تجاری و غیر تجاری پکن در اروپا مبدل کند، بدون اینکه اتحادیه اروپا کوچکترین واکنشی از خود نشان دهد.
وی تأکید کرده است : جاده ابریشم به بندر جنوا خواهد رسید و این بندر نه حائل بلکه ورودی خواهد بود. این در حالیست که از سوی دیگر، ایتالیا به تحقق پروژه راه آهن سریع السیر 'تاو' پاسخ منفی می دهد.

تشدید مشکلات بزرگ ترین اقتصاد اروپا

وزارت دارایی آلمان با انتشار گزارشی، پیش بینی خود از رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ را کاهش داد.
به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، با افزایش فضای نامطمئن در عرصه جهانی و تشدید مشکلات داخلی، برای دومین بار در طول سال جاری، وزارت دارایی آلمان اعلام کرد انتظار دارد اقتصاد این کشور با نرخ آهسته‌تری رشد کند. جنگ تجاری، احتمال خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا و مشکلات ناشی از بدهی ایتالیا از جمله عواملی هستند که بر عملکرد اقتصادی امسال آلمان تأثیر خواهند گذاشت.
پس از آن که اقتصاد آلمان سه ماهه پایانی سال گذشته را با ثبت رشد صفر درصدی به پایان رساند، انتظار می‌رود نرخ رشد امسال این کشور تنها ۰.۸ درصد باشد. هنوز مشخص نیست که با توجه به مشکلات بخش خودروسازی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد آلمان است، این کشور چگونه می‌خواهد رشد صفر سه ماهه قبل را به رشد مثبت تبدیل کند.
جک آلن، کارشناس مؤسسه "کپیتال اکونومیکس" گفت: با توجه به نشانه‌های اولیه، بازگشت نیرومند اقتصاد آلمان در ابتدای سال ۲۰۱۹ نامحتمل به نظر می‌رسد.
صادرات در سال‌های اخیر، اصلی ترین نیروی محرکه رشد اقتصادی در آلمان بوده است اما به نظر می‌رسد با کند شدن شتاب رشد جهانی، بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه یورو در معرض رشد منفی قرار دارد. بانک مرکزی آلمان نیز گزینه‌های محدودی برای تقویت رشد در این کشور در اختیار دارد.
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیز پیش بینی کرده است رشد اقتصادی آلمان در سال جاری تنها ۰.۷ درصد باشد که ۰.۲ درصد کمتر از پیش بینی قبلی است. با این حال برخی کارشناسان معتقدند که اقتصاد آلمان در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ عملکرد موفق تری از سال گذشته خواهد داشت. کلاوس ویشتسن، کارشناس مؤسسه "پانتئون" گفت: خالص صادرات آلمان در وضعیت سقوط آزاد قرار ندارد و مخارج مصرفی نیز رو به افزایش هستند

مدیر «اینستکس» وارد تهران شد

سفارت فرانسه در تهران دوشنبه شب از سفر مدیر سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس - INSTEX) به ایران خبر داد و نوشت: « پر فیشر» با روسای نمایندگی‌های سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در تهران دیدار کرده است.
به گزارش ایرنا، حساب رسمی توئیتر سفارت فرانسه در تهران با انتشار تصویری از این دیدار، در توییتر نوشته است: «رؤسای نمایندگی‌های سه کشور اروپایی از پر فیشر رئیس اینستکس در تهران استقبال کردند. گامی مهم برای بحث با همتایان ایرانی در مورد چگونگی عملیاتی کردن ساز و کار تجاری اتحادیه اروپا و ایران.»
وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن‌ماه گذشته اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا' (اینستکس - INSTEX) به ثبت رسمی رسیده است.
این سازوکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما به‌تدریج دامنه‌اش گسترش خواهد یافت

ایتالیا: در حال بررسی اینستکس برای پیوستن به آن هستیم

معاون وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد که این کشور در حال بررسی جزئیات اینستکس بوده تا روند پیوستن به آن را طی کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مانلیو دی استفانو، معاون وزیر امور خارجه ایتالیا در دیدار با غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که به رم سفر کرده است با تاکید بر اهمیت برجام و لزوم انجام تعهدات دو طرف گفت: ایتالیا علاقه مند به اجرایی شدن سازوکار مالی بین ایران و اتحادیه اروپایی است و هم اکنون در حال بررسی جزئیات اینستکس برای پیوستن به آن است.

دی استفانو افزود: ما با تمرکز بر شرکت های کوچک و متوسط و حمایت و پشتیبانی از شرکت های ایتالیایی به همکاری با ایران اعتقاد داریم و به همین علت بهترین گزینه برای حمایت از شرکت ها را مکانیسم اینستکس می دانیم.

در این دیدار که در محل وزارت امور خارجه ایتالیا برگزار شد، انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ایران هم درخصوص برجام با تاکید بر لزوم انجام تعهدات طرفین، ایجاد مکانیسم مالی اینستکس را اقدامی اجرایی در راستای تعهدات طرف های اروپایی برجام خواند.

وی با ابراز امیدواری برای پیوستن سایر طرف های تجاری ایران از جمله ایتالیا به این مکانیسم گفت: علاقه مندیم روند تجارت میان دو کشور به گذشته بازگردد.

انصاری همچنین بر اهمیت توجه به شرکت های کوچک و متوسط تاکید کرد و نقش آنها را در توسعه روابط اقتصادی دو کشور کلیدی دانست. معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تمایزهای تحریم های یکجانبه آمریکا با تحریم های دور قبلی، شرایط فعلی را برای پیشبرد همکاریهای اقتصادی آماده تر دانست و اقدام طرف ایتالیایی در تعدیل سختگیری های فراقانونی بانک ها و موسسات ایتالیایی در برابر تجارت با ایران را خواستار شد.

انصاری پس از این دیدار در نشستی با جمعی از مدیران شرکت ها و صاحبان صنایع ایتالیا و موسسه های تجاری علاقمند به همکاری با ایران شرکت و در خصوص راهکارهای توسعه تجارت دو جانبه در شرایط موجود با انها تبادل نظر کرد.

نمایش آثارهنرمندان ایرانی در نمایشگاه ایتالیا

رم - ایرنا - آثار هنرمندان موسسه فرهنگی هنری تذهیب با عنوان 'نسل انقلاب' در نمایشگاه بین المللی هنرهای مدرن و معاصر در شهر جنوا در شمال ایتالیا به نمایش گذاشته شد.
به گزارش جمعه شب ایرنا، هنرمندان ایرانی موسسه فرهنگی هنری تذهیب با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در ایتالیا، آثار خود را در این نمایشگاه که یکی از مهمترین رویدادهای هنری اروپایی است، عرضه کرده اند.
پانزدهمین نمایشگاه هنرهای مدرن و معاصر جنوا از امروز برای سه روز و با حضور صدها هنرمند و کلکسیونر از سراسر جهان افتتاح شده است. این رویداد با اعتبار که همه ساله در بهمن ماه برگزار می شود در قالب بخش های نمایشگاهی و رقابتی آخرین تحولات هنری و آثار هنرمندان جهان را در معرض نمایش قرار می دهد.
فرزین پیروزپی مدیر عامل موسسه تذهیب درباره برگزاری این نمایشگاه یادآورشد که حضور ما در این رویداد معتبر بیشتر برای معرفی آثاری از هنرمندان نسل انقلاب است که با موضوع های مختلف در این نمایشگاه شرکت کرده و به دست آوردن بازاری برای فروش در این نوع رویدادهای هنری است.
حنانه نیک سیرت از هنرمندان حاضر در نمایشگاه جنوا نیز معتقد است که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در این نمایشگاه هنری بزرگ شرکت کردیم وحضور در رویدادهای ارزنده بین ‌المللی را در برنامه داریم.
'مقاومت یا صلح برای همه آور' اثر ژاله نوذری، 'موعود' اثر نیک سیرت، 'طبیعت زیبای شمال' اثر زینت پارسا و 'هنر باستانی سرزمین من' اثر زهرا داوری از آثار حاضر در نمایشگاه جنوا است. همچنین الهام شفیعی جاوید، نیک سیرت، حسنا احمد آخوندی، ژاله نوذری لعبت صدری، نینوش پاشا زاده، نیلوفر کفایتی، زهرا داوری، زینت پارسا و ژیلا عبادی در مجموع با 20 اثر در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
بر اساس این گزارش، در بخش مسابقات نمایشگاه هنر پادوا در سال گذشته نیز یکی از آثار هنرمندان ایرانی موفق به دریافت نشان نقره شد. موسسه فرهنگی هنری تذهیب از سال 83 شمسی با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه های برگزاری نمایشگاه های داخلی ‌و خارجی و دعوت از اساتید دانشگاه ها و هنرمندان ایرانی ‌و خارجی برای برگزاری کارگاهها و نمایشگاه هنری در جهت معرفی هنرمندان جوان و هنر مدرن و معاصر ‌و حضور در بازار های جهانی هنر به فعالیت می پردازد.

روزنامه ایتالیایی: کنفرانس ورشو علیه ایران و اتحادیه اروپا بود

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، روزنامه 'لاستمپا' روز جمعه نوشت: در کنفرانس ورشو با توجه به پاسخ های وزیر امور خارجه لهستان به سئوالات متعدد خبرنگاران می توان دریافت که این کنفرانس به جز ایران، علیه اتحادیه اروپایی نیز بود. نبود کشورهای بزرگی مانند آلمان و فرانسه نیز مصداق این واقعیت است.
این روزنامه به نقل از کورت دبوف مدیر موسسه تحریر برای سیاست خاورمیانه و کارشناس موسسه پژوهش های اروپایی، نوشت: کنفرانس ورشو نشست عجیبی بود، فراموش نکنیم که میزبان این کنفرانس کشوری بود که اصلأ سیاست خاورمیانه ای ندارد، هدف آمریکا از برگزاری این کنفرانس این بود که ایران را بار دیگر به دستور کار بین المللی باز گرداند.
این روزنامه افزود: در دو روز گذشته پرچم های سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در داخل و خارج از ورزشگاه بزرگ ورشو به اهتزاز درآمد و رودی جولیانی وکیل ترامپ نیز به رغم انتقادات مختلف برای آنها سخنرانی کرد.
نتانیاهو نیز از ورشو نتایج نمادینی به خانه برد، او به اروپایی های حاضر و غایب در مورد 'نقض' حقوق بشر در ایران تذکر داد و همچنین با لبخند با وزیران کشورهای عربی که از این دیدارها معذب هستند و نمی توانند آن را در کشورهایشان علنی کنند، ملاقات کرد.
نتانیاهو همچنین به متحد خود آمریکا نیز خاطرنشان کرد که از خود در خاورمیانه با یا بدون کمک واشنگتن دفاع خواهد کرد.
این روزنامه ایتالیایی ادامه داد: در جریان کنفرانس ورشو هنگامی که وزیر امور خارجه یمن میکروفون را به نتانیاهو سپرد، نخست وزیر رژیم صهیونیستی سخنان خود را با شوخی در مورد آغاز همکاری بین اسرائیل و کشورهای عربی آغاز کرد، شاید بتوان گفت که تصویر پایانی شرکت کنندگان در این کنفرانس و مشاهده نتانیاهو در کنار وزیران امور خارجه کشورهای عربی، بهترین وجه نشستی است که به اصرار فراوان دولت آمریکا برگزار شد.
لاستمپا مدعی شد: مبحث اصلی سخنرانان روز گذشته ایران بود و شدیدترین حمله از جانب مایک پنس صورت گرفت که خواستار 'اتحاد کشورهای آزاد جهان برابر مسئولیت ایران در وقایع خاورمیانه، یمن، سوریه و لبنان شد'.
معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته ای با ایران خارج شوند. درخواستی که با مخالفت آنان روبرو شد.
لهستان امیدوار است که پس از میزبانی این کنفرانس بتواند از حمایت های بیشتری از جانب آمریکا برخوردار شود و نظامیان بیشتری در مرز بین این کشور و روسیه مستقر گردند.

واردات پنبه به ۶۳ تن رسید/ایتالیا بزرگترین صادرکننده به ایران

برآمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در ۹ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۶۳ تن پنبه حلاجی شده یا شانه زده از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است.
بنا بر آمار گمرک واردات ۶۳ هزار و ۲۳۰ کیلوگرم پنبه باعث خروج ۲۴۷ هزار و ۲۵۱ دلار یا به عبارتی ۱۰ میلیارد و ۳۲۷ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۱۷ ریال بوده است.
واردات از کشور‌های ایتالیا، اندونزی و هند صورت می‌گیرد.
طبق آمار بیشترین واردات از کشور ایتالیا و به حجم بیش از ۴۰ تن و به ارزش ۱۸۲ هزار و ۷۳۶ دلار و معادل ۷ میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۳۹۳ ریال ثبت شده است. اساس آمار گمرک در ۹ ماهه سال ۹۷ بیش از ۶۳ تن پنبه از ۳ کشور جهان وارد ایران شده است.

گردشگران ایتالیایی در انتظار سفر به ایران

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما از رم، ­گردشگران ایتالیایی با شور و شوق زیاد در انتظار سفر به ایران هستند.
با نزدیک شدن فصل بهار گردشگران ایتالیایی بیشتری خود را به منظور سفر به ایران برای گذراندن ایام نوروز در کشورمان اماده می کنند.
یک عکاس ایتالیایی که قرار است به ایران سفر کند گفت:« ما یک گروه 30 نفره هستیم که بزودی از رم عازم ایران خواهیم شد.ما با شوق و شور و کنجکاوی زیاد در انتظار این سفر هستیم».
یک گردشگر ایتالیایی گفت: «من سالهای زیادی بود که ارزو داشتم به ایران سفر کنم که خوشبختانه به زودی به همراه تعدادی از دوستانم عازم کشور بسیار زیبا ایران خواهم شد.من برای این سفر و دیدن ایران لحظه شماری می کنم».
یک گردشگر دیگر ایتالیایی گفت:« ما به کشور ایران سفر می کنیم چرا که به خوبی اگاهیم که تاریخ و تمدن غنی ایران با تاریخ و فرهنگ ایتالیا در ارتباط است».
جان فیلیپو تریبیلی، باستان شناس و ایران شناس ایتالیایی نیز توضیحاتی را درباره تعدادی از اماکن باستانی کشورمان را برای این گروه گردشگران ایتالیایی ارائه کرد.
وی گفت:« ایران در توسعه تمدن بشری از نقش بسیار مهمی برخوردار است. قرار گرفتن ایران در کانون جغرافیای جهان همواره موجب برخورد اقوام و فرهنگ های جهانی در این سرزمین با یکدیگر شده است».
در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران کتابی با تصاویر رنگی از نقاط دیدنی و جاذبه های گردشگری ایران منتشر شده است. این کتاب ها به گردشگران و علاقمندان ایتالیایی به فرهنگ و تاریخ ایران اهدا می شود.

مخالفت وزیر حمل و نقل ایتالیا با ادامه ساخت خط‌آهن پاریس-تورین

برخلاف روند پیشرفت پروژه قطارهای سریع السیر بین پاریس_لیون_ تورین، وزیر حمل و نقل ایتالیا در آخرین صحبت‌هایش گفته است که بدلیل هزینه‌های بالا و سنگین، این پروژه هدردادن سرمایه کشور است.
در واقع پیمانکار این پروژه برای اجرای آن نیاز به ساخت یک تونل ۵۸ کیلومتری در رشته کوههای آلپ در مرز بین ایتالیا و فرانسه دارد. در حالی که بخشی از پروژه ساخت این تونل آغاز شده است اما با توجه به تنش‌های هفته های اخیر بین رم و پاریس و همچنین سخنان وزیر حمل و نقل ایتالیا، می توان گفت این پروژه دست کم موقتا متوقف خواهد شد.
هزینه ساخت این تونل ۸.۶ میلیارد یورو برآورد شده است.
به جز وزیر حمل و نقل ایتالیا، از سال ۲۰۱۲ بسیاری از هوادران محیط زیست از ساخت تونل و ویرانی کوه اظهار نگرانی و اعتراضاتی را ترتیب داده اند.
برای نهایی شدن این پروژه نیاز به ۲۰ میلیارد یورو است و دانیلو تونینلی، وزیر حمل و نقل ایتالیا می گوید آمار و ارقام نشان می دهند که اثرات منفی ساخت تونل ییشتر از اثرات مثبت آن است.
وزیر حمل و نقل از حزب موسوم به جنبش پنج ستاره می آید. این حزب با لیگ یا لیگ شمال، حزب راستگرای افراطی ایتالیا تشکیل دولت ائتلافی ایتالیا را می دهند. حزب لیگ شمال پیشتر در یک بیانیه از ایجاد خط قطار سریع السیر بین تورین و پاریس حمایت و منافع آن برای اقتصاد ایتالیا را پرشمار معرفی کرده است.

ایتالیایی ها هم علیه سیاست های اقتصادی دولت تظاهرات کردند

به گزارش خبرنگار ایرنا از رم، در پی فراخوان اتحادیه های بزرگ کاری هزاران ایتالیایی روز شنبه در خیابان های مرکزی شهر رم علیه سیاست های اقتصادی دولت تظاهرات کرده و خواستار دیدار با مقامات جهت ارایه راه حل هایی برای جلوگیری از رکود اقتصادی شدند.
معترضان با حمل شعارنوشته هایی نظیر 'دست ها از حقوق بازنشستگی ما کوتاه شود'، 'ما عابر بانک دولت نیستیم' و 'قانون برای افراد غیر خودکفا' خواستار تغییر مسیر سیاست های اقتصادی دولت و حمایت از رشد اقتصادی، توسعه، کار، بازنشستگی شدند .
در مسیر تظاهرات امروز در مرکز شهر رم ترافیک های بسیار سنگین بوجود آمده است.
'اناماریا فورلان' دبیر اتحادیه کاری 'چیزل' در سخنانی اظهار داشت: دولت باید از واقعیت مجازی خارج و وارد جهان واقعی شود. دولت باید سیاست های اقتصادی خود را تغییر دهد چرا که ایتالیا در یک قدمی رکود اقتصادی قرار گرفته و نیاز به تغییر مسیر است .
وی ادامه داد، دولت باید با ما در این باره گفت وگو کند. ما نمی توانیم به خود اجازه دهیم که پس از سال ها فداکاری ایتالیایی، کشور به رکود بازگردد. ایتالیا هم اکنون وارد رکود اقتصادی فنی شده است و تولیدات صنعتی افت کرده و اختلاف ارزش اوراق قرضه دولتی ایتالیا با آلمان افزایش پیدا کرده است و داده های اقتصادی منفی هستند باید سیاست هایی را برای توسعه و رشد اتحاذ کرد.
بانک مرکزی ایتالیا در تازه ترین بولتن خود نسبت به اینکه این کشور در یک قدمی رکود اقتصادی قرار دارد، هشدار داده و اعلام کرد که ایتالیا دچار 'رکود فنی' شده است.
براساس داده های بانک مرکزی ، ایتالیا که سال 2018 میلادی را با رشدی معادل یک درصد و یا 0.9 درصد (9 دهم درصد) سپری کرد، اما عملا دچار رکود فنی شده است.
رکود فنی زمانی است که تولیدات ناخالص ملی برای دو سه ماه پیاپی کاهش یابد. در تابستان اخیر تولیدات ناخالص ملی یک دهم درصد کاهش یافت و در سه ماهه بعدی نیز همین تایید شد و بدین ترتیب روند مثبتی که از سه ماه دوم 2014 بی وقفه ادامه داشت، متوقف شد.
در پی انتشار داده های مربوط به تولیدات صنعتی سه ماهه سوم سال 2018، کارشناسان اقتصادی زنگ خطر رکود اقتصادی ایتالیا را در سال 2019 به صدا درآوردند.
فرانسه نیز در دو ماه گذشته شاهد موج گسترده ای از اعتراض ها به سیاست های اقتصادی دولت این کشور است که در جریان آن شماری زخمی و یا دستگیر شده اند.
در این خصوص آمارهای مختلفی منتشر شده است که برخی از آنها از دستگیری 700 نفر و زخمی شدن 100نفر حکایت دارد.
یکی از مجروحان اعتراض های فرانسه نیز به خاطر شدت جراحات وارده درگذشت.
در همین حال دیدار برخی از جلیقه زردهای فرانسوی با مقام های ایتالیایی خشم پاریس را در روزهای اخیر برانگیخته است.
دیدار 'دی مایو' معاون نخست وزیر ایتالیا با برخی از معترضان موسوم به جلیقه زردها در فرانسه در هفته گذشته اعتراض و فراخوانی سفیر فرانسه در ایتالیا را به دنبال داشت.
برخی از کارشناسان با توجه به گسترده شدن اعتراض ها در ماه های اخیر در اروپا از افزایش دامنه آن در آینده سخن می گویند.

عکاس ایتالیایی: جهان توان ایران را می شناسد

تهران- ایرنا- «استفانیز زامپزرلی» (stefanis zampsrelli) عکاس ایتالیایی گفت: جهان بخوبی ایران و توانش را می شناسد.
وی روز دوشنبه در جریان راهپیمایی 22 بهمن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به این مراسم آمده ام تا قدرت ایران را برای جهانیان به تصویر بکشم.
زامپزرلی افزود: از نظر من، ایران کشوری امن و فوق العاده قدرتمند است‌.
این عکاس ایتالیایی با اشاره به تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران اظهارداشت: دونالد ترامپ بهتر است به تجارت خود و سر و سامان دادن به کشور و مردم خود بپردازد.
زامپزرلی بیان کرد: عقاید ترامپ برای خودش است و ایران کشوری بزرگ با تاریخی عظیم است.
به گزارش ایرنا مراسم راهپیمایی 22 بهمن امسال همزمان با سراسر کشور از ساعت 9 صبح با حضور گسترده اقشار مختلف مردم و مسئولان در تهران برگزار شد.

چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا وارد رکود شد

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایتالیا برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را کاهش داد و اعلام کرد نا مطمئن بودن فضای اقتصادی به دلیل سیاست‌های دولت و بدهی سنگین ایتالیا، اقتصاد این کشور را به رکود کشانده است.
رشد اقتصادی ایتالیا که در سال گذشته ۱ درصد بود امسال به ۰.۲ درصد کاهش خواهد یافت و سال ۲۰۲۰ به ۰.۸ درصد خواهد رسید.
اقتصاد ایتالیا در سه ماهه سوم سال گذشته با رشد منفی ۰.۱ درصدی به کار خود خاتمه داد و برای نخستین بار در ۵ سال گذشته، طعم رکود را تجربه کرد. کمیسیون اروپا در همین رابطه اعلام کرد: کاهش اخیر فعالیت‌های اقتصادی تا حد زیادی به موضع گیری‌های دولت و افزایش هزینه‌های استقراض ربط دارد.
به دنبال افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران از استقراض بیشتر دولت پوپولیست ایتالیا به منظور تأمین هزینه‌های رفاهی، هزینه استقراض در این کشور در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ با افزایش مواجه شده است. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی ایتالیا به ۱۳۲ درصد رسیده است و این کشور اکنون دومین کشور با بدهی بالا در سراسر اروپا محسوب می‌شود.
والدیس دومبروفسکی، معاون کمیسیون اروپا گفت: چیزی که ایتالیا به آن نیاز دارد، اصلاح عمیق ساختاری و داشتن برنامه‌ای منظم برای کاهش سطح بدهی‌های عمومی و رساندن آن به میزان معقول است.
در واکنش به این گزارش، جیووانی تیرا، وزیر اقتصاد ایتالیا گفت رشد اقتصادی آهسته شده است اما اینکه گفته می‌شود اقتصاد ایتالیا وارد رکود شده است صحیح نیست. وی در سخنرانی خود در مجلس ایتالیا گفت گفتن اینکه ایتالیا بتواند سطح تولیدات خود را در سطح دوره‌های قبلی نگه دارد دشوار است.

ادامه درخشش سعید معروف در والیبال ایتالیا

اقتصاد نیوز:لورن تیلی، سرمربی تیم ملی والیبال فرانسه و کارچ کرالی، اسطوره والیبال آمریکا، میهمانان ویژه بازی تیم‌های ورونا و راونا در هفته بیستم سری A1 بودند.
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در آغاز هفته بیستم سری A1 والیبال ایتالیا، تیم سیه‌نا با حضور سعید معروف مقابل پادووا شکست خورد و تیم ورونا با ملی پوشان ایرانی خود، جواد معنوی نژاد و مرتضی شریفی موفق شد راونا را شکست دهد.
لورن تیلی، سرمربی تیم ملی والیبال فرانسه و کارچ کرالی، اسطوره والیبال آمریکا که در هر 2 رشته سالنی و ساحلی به عنوان قهرمانی المپیک رسیده، میهمانان ویژه بازی تیم‌های ورونا و راونا بودند.

با ادامه بحران در بازار، زنگ خطر رکود برای اقتصاد ایتالیا به صدا درآمد

با عملکرد پایین‌تر از حد انتظار اوراق قرضه در بازار مالی ایتالیا، میزان بازده به بالاترین حد خود در سه هفته اخیر رسیده است. در شرایطی که چشم انداز وخیم ترسیم شده از آینده اقتصاد ایتالیا، وضعیت مالی این کشور را بدتر کرده است.
داده‌های مالی هفته گذشته نشان داده است اقتصاد گه ایتالیا در چهارماهه آخر سال ۲۰۱۸ وارد رکود شده است و رشد اقتصادی تقریبا به عدد صفر نزدیک شده است.
این در حالیست که پیش بینی می شود اوضاع برای اقتصاد این کشور وخیم تر نیز خواهد شد و رکود در چهارماهه نخست سال ۲۰۱۹ نیز ادامه می یابد.
نشانه‌های مشاهده شده در بازارهای مالی بیانگر آن هستند که برآوردهای دولت ایتالیا از رشد اقتصادی این کشور بسیار خوشبینانه تصور شده است.
ایتالیا به عنوان سومین قدرت اقتصادی بزرگ اتحادیه اروپا بودجه انبساطی برای سال ۲۰۱۹ آماده کرده بود که این بودجه به دلیل عدم انطباق با قوانین اتحادیه با مخالفت کمیسیون اروپا روبرو شده بود.
صندوق بین المللی پول پیش از این هشدار داده بود که طرح‌های دولت ایتالیا که از آنها به عنوان «محرک‌های اقتصادی و مالیاتی» نیز یاد می‌شود می‌تواند این کشور را با خطر افزایش نرخ بهره‌ها روبرو کند. امری که بنا به اعلام صندوق بین المللی پول در نهایت رکود اقتصادی را در پی خواهد داشت.

گرفتار شدن هزاران خودرو در آزادراهِ برفی ایتالیا

به دنبال بارش سنگین برف در ایتالیا روز گذشته (شنبه) مسیر تردد هزاران وسیله نقلیه در یک آزادراه مسدود شده و آتش‌نشانان ۲۰۰ نفر را که ساعت‌ها در این خودروها و اتوبوس‌ها گرفتار شده بودند، نجات دادند.
به گزارش ایسنا، سخنگوی آتش‌نشانی استان "بولتسانو" اعلام کرده که صف‌های خودروها در جاده‌ای که مناطق شمال شرقی ایتالیا را به اتریش متصل می‌کند به طول ۱۶ کیلومتری رسیده است.
وی تخمین دقیق تعداد خودروها را امری دشوار دانست و تعداد تقریبی آن‌ها را هزاران وسیله نقلیه اعلام کرد.
خودروهای آتش‌نشانی برای تخلیه حدود ۲۰۰ نفری که ساعت‌ها در دمای حدود صفر درجه در جاده‌ها گرفتار شده بودند، مورد استفاده قرار گرفتند.
چندین خودروی سنگین که برای شرایط سخت آب و هوایی زمستان مجهز نشده بودند از مسیر منحرف شده و جاده را مسدود کرده بودند. هم‌چنین صبح روز گذشته (شنبه) ریزش بهمن در آزادراه، موجب مسدود شدن مسیر شده بود که البته در زمان وقوع این حادثه طبیعی ظاهراً خودرویی در مسیر نبوده است.
برخی از بخش‌های ترافیک اواخر بعدازظهر گذشته شروع به حرکت کرد اما بسیاری از وسایل نقلیه هنوز در جاده گرفتار باقی مانده‌اند.
بنا بر گزارش رویترز، تاکنون هیچ گونه تلفاتی در این رابطه گزارش نشده است.

ایتالیا به‌زودی به کانال مالی ایران و اروپا می‌پیوندد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «میشائیل تکووس» مدیر عامل اتاق بازگانی آلمان- ایران در گفتگو با مجله ویرتشافتس ووخه درباره احتمال بروز خطر برای بانک های اروپایی مشارکت کننده با ساز و کار مالی اروپا-ایران اظهار داشت: شمار زیادی از بانک های اروپایی بگونه ای در ساز و کار مالی اروپا و ایران دخیل هستند که آمریکا نمی تواند در کلیت ماجرا دخالتی داشته باشد.
وی در ادامه افزود: آمریکا تنها در صورتی می توانست در این ساز و کار مالی مداخله کند که تنها یک بانک در آن مشارکت داشت، در نتیجه تهدیدهای آمریکا برای برهم زدن ساز و کار مالی اغراق آمیز است.
مدیر اتاق بازرگانی آلمان-ایران در خصوص مشارکت احتمالی کشورهای دیگر اروپایی در ساز و کار مالی اروپا- ایران گفت: زمینه برای همکاری و مشارکت کشورهای اروپایی در کنار سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در ساز و کار مالی اروپا فراهم و مهیا است.
تکووس همچنین تأکید کرد: پیش بینی من این است که ایتالیا نیز بزودی به جمع مشارکت کنندگان اروپایی خواهد پیوست. سیاستمداران آلمانی نیز در برخی اظهار نظرهای خود به این نکته اشاره کرده اند.

صفحه1 از11