کمیسیون صنایع

صورتجلسه مشترک «کمیسیون تجارت، پولی، بانکی و بیمه» و «کمیسیون صنعت و معدن»

جلسه کمیسیون به صورت وبینار در روز یکشنبه یازدهم آبان ماه سال 1399 با حضور مهمان مدعو جناب آقای «دکتر خزاعی، دبیرکل محترم کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی (ICC)»، ریاست کمیسیون صنعت و معدن جناب آقای مهندس محمدی، نایب رئیس کمیسیون تجارت پولی، بانکی و بیمه جناب آقای مهندس محمد ایروانی، دبیران کمیسیون ها خانم قلی‌زاده و جناب آقای مهندس پند و همچنینتعدادی از اعضای محترم، با دستور جلسه «تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران» از طریق پلت فرم Skyroomراس ساعت 14 برگزار گردید.

وبینار با اعلام شروع جلسه توسط جناب آقای محمدی و سپس صحبت های آقای ایروانی در ارتباط با این موضوع که انتخاب بایدن می تواند در قیمت دلار، سهام و ... تاثیرگذار باشد و در صورت انتخاب ترامپ و افزایش نرخ دلار این افزایش در نرخ تورم موثر خواهد بود، آغاز گردید. جناب ایروانی ادامه دادند بررسی های علمی نشان داده است که همیشه این روند صعودی نخواهد بود و افرادیکه تمایل دارند در بازار سرمایه حضور یابند نباید خیلی به نتیجه انتخابات آمریکا چشم بدوزند و باید با روش هایی نظیر مطالعه ترازنامه و صورت های مالی و میزان فروش و صادرات شرکتها و ... دست به انتخاب و خرید سهام آن‌ها بزنند و به جای سرمایه‌گذاری مستقیم، از طریق شرکتهای سرمایه گذاری و سبدگردان ها به سود بیشتر و ضرر کمتر در معاملات خود دست یابند.

سپس آقای دکتر سلیمی از اعضای محترم کمیسیون صنایع، تحلیل شخصی خود را بیان نمودند که پیروزی ترامپ در انتخابات، آینده سیاسی و اقتصادی ایران را در طی چهار سال آینده به شدت آشفته خواهد ساخت و پیروزی بایدن با توجه به اثر روانی آن تا حدودی باعث کاهش قیمت ها خواهد گردید و پس از چند ماه و با ادامه یافتن تحریم ها و ناتوانی دولت بایدن در برداشتن تحریم ها و برد اصول گراها در انتخابات سال آینده در ایران ، باز هم با افزایش نرخ دلار مواجه می شویم.

مهمان محترم اتاق ایران-ایتالیا آقای دکتر خزاعی نیزبا اندکی تاخیر به جمع حاضر ملحق گردیدند و در ادامه بحث اینطور بیان نمودند که نتیجه پیروزی انتخاب ترامپ یا بایدن بر روی کل اقتصاد ایران از جمله بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود و البته ذکر دو نکته ضروری می باشد و آن این که پیروزی و انتخاب ترامپ در همان یک ماهه نخست ، شوک منفی و محسوس خود بر بازار سرمایه ایران را نشان خواهد داد و آن هم در نتیجه آثار روانی این موضوع می باشد و دامنه این امرتا ژانویه 2021 ادامه خواهد یافت. برعکس اگر بایدن انتخاب شود ، شوک و اتفاق مثبتی بر مسائل اقتصادی ایران رخ خواهد داد و آرامشی هر چند کوتاه مدت در اقتصاد ایران حاکم خواهد شد و یک دوران انتظار در حدود 5 الی 6 ماه در بازار سرمایه ایران سپری خواهد شد و پس از آن باید دید مسائل مربوط به گفتگو و تعامل دو طرف به چه صورت ادامه می یابد.

نکته دوم اینکه صورت برد بایدن ،در سه ماهه ای که ترامپ رئیس جمهور باشد و بایدن هنوز رسما آغاز به کار ننموده باشد ، ترامپ به هر طریقی که بتواند تصمیماتی علیه ایران اتخاذ خواهد نمود.

به طور خلاصه روی کار آمدن ترامپ بر روی بازار سرمایه تاثیری منفی خواهد داشت و این تاثیر منفی حداقل یک دوران سه الی چهار ماهه را طی خواهد نمود و البته عکس العمل های بعدی ترامپ قابل پیش بینی نیست و پیش بینی معمول این است که سخت گیری های خود را بیشتر خواهد کرد ولی اگر بایدن انتخاب شود ، ما در بازار سرمایه و نرخ ارز شاهد دوره شش ماهه گذار، توام با آرامش را شاهد خواهیم بود.

در ادامه جناب آقای دکتر خزاعی به این سوال که «آیا امکان مذاکره با ترامپ در صورت پیروزی وی وجود دارد؟» بدین صورت پاسخ دادند این احتمال نزدیک به صفر می باشد و همچنین در صورت انتخاب بایدن تا حدودی می توان به خروج از لیست سیاه FATF امیدوار بود.

در مورد سوال یکی از اعضا که پرسیدند «آیا در صورت انتخاب ترامپ بهترین گزینه عقد قرارداد با چین می باشد؟» دکتر خزاعی اینطور پاسخ دادند که با توجه به اینکه ایشان در گذشته مسئول مذاکرات وکمیته مشترک ایران و چین در وزارت اقتصاد بوده اند و آشنایی کامل بر این موضوع دارند اساسا بدون در نظر گرفتن هر گونه روابطی با اروپا و آمریکا ، ارتباطات ایران با چین بسیار ضروری است و به نفع منافع ملی می باشد و همیشه به عنوان یک گزینه بسیار مهم باید به آن توجه نمود.

هفتمین جلسه آنلاین مشترک کمیسیون‌های «صنعت و معدن» و «تجارت، پولی، بانکی و بیمه» در ساعت 15:30 با تشکر ریاست جلسه از مهمان محترم و اعضا حاضر در جلسه خاتمه یافت و شرکت کنندگان از طرح مباحث فوق و شرکت در جلسه رضایت کامل خود را ابراز نمودند.

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...