رییس شورای سیاستگذاری جشنواره ملی طراحی سنگ ایران مطرح کرد: استقبال ایتالیا و اسپانیا از تولیدات سنگی هنرمندان ایرانی

تهران- ایرنا- رییس شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره ملی طراحی سنگ ایران اعلام کرد: سفارتخانه های ایتالیا و اسپانیا در تهران به عنوان حامیان معنوی نخستین جشنواره «ساخته‌های سنگی کوچک مقیاس» ابراز آمادگی کردند و این گامی برای بازیابی توانایی‌های کشور در بخش سنگ با ترکیب هنر و معماری محسوب می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فرهاد آزرمی» روز یکشنبه در نشست خبری در ارتباط با این جشنواره در جمع خبرنگاران گفت: برپایی این جشنواره فرصتی برای نگاه به سنگ فراتر از مصالح ساختمانی است و در واقع نگرشی متفاوت به سمت پایداری و ثبات با درهم آمیختگی معماری و هنر است.
وی افزود: حمایت معنوی کشورهای یاد شده از برپایی این فستیوال به عنوان کشورهایی که در عرصه جهانی توانمندی خود را مطرح ساخته اند، فرصتی است تا هنرمندان ایرانی در عرصه بین المللی خود را معرفی کنند.
سنگ‌های طبیعی ایران از نظر جنس و رنگ بی‌نظیر است.
براساس این گزارش «مهدی فلاح» دبیر این جشنواره هم گفت: مشخصه زمین شناسی کشورمان موجب شده تا سبب شکل گیری نادر سنگ های طبیعی از نظر جنس و رنگ شده که در جهان بی نظیر محسوب می شود.
آمارهای پیشین غیر رسمی گویای آن است که ایران، چین، هند، ایتالیا و اسپانیا پنج کشور شاخص در زمینه استخراج سنگ‌های تزئینی و نما محسوب می شوند.
فلاح افزود: ایران امروز در اندیشه راهیابی هنرمندان توانمند خود در زمینه ساخته های سنگی است که در بازارهای بین المللی خود را به اثبات برسانند و این امر با همپوشانی عوامل مختلف می تواند تحقق یابد.
ایران در اندیشه بازیابی جایگاه صادرکننده سنگ
دبیر جشنواره یاد شده خاطرنشان ساخت: ایران در زمینه صادرات سنگ تزئینی و نما امروز جایگاه اثرگذاری نداشته و باید با روش های مختلف این مهم بازیابی شود و تحقق این مهم امکانپذیر است.
براساس آمارهای رسانه ای پیشتر اعلام شد: ارزش سالیانه صادرات سنگ ایران ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار است که سهم سنگ های فرآوری شده انتظارات را برآورده نمی سازد.
وزارت صنعت در دولت یازدهم اعلام کرده بود: ایران در صنعت سنگ در یک دوره پنج ساله باید به ارزش یک میلیارد دلار صادرات دست یابد، اما تاکنون این موضوع، شکل اجرایی به خود نگرفته است.
فلاح ضرورت شناسایی بازارهای جدید بین المللی برای سنگ ایران را مورد تاکید قرار داد و گفت: سازمان یونسکو و نمایشگاه رم به عنوان حامیان فستیوال مزبور در عرصه بین المللی محسوب می شوند، ضمن اینکه دانشگاه های داخل نیز از این رویداد حمایت های لازم را به عمل آورده اند.
بررسی تخصصی آثار توسط داوران ایرانی و خارجی
به گفته فلاح قرار است پنج داور قضاوت آثار را برعهده داشته باشند که سه نفر ایرانی، یک نفر داور ایتالیایی و دیگری اسپانیایی است.
وی جایزه رتبه نخست این جشنواره را ۵۰ میلیون تومان، دوم ۳۰ میلیون تومان و سوم را ۲۰ میلیون تومان ذکر کرد و تا نفر بیستم نیز جوایز نقدی خواهند داشت.
فلاح پیش بینی کرد: آثار برجسته این فستیوال در نمایشگاه ایتالیا و نیز اسپانیا به معرض نمایش گذاشته شود.
این رویداد ملی با حضور و حمایت نخبگان، اساتید دانشگاهی، معادن و شرکت های تخصصی حوزه سنگ برگزار خواهد شد و علاوه بر ابعاد ملی، در چارچوب چشم انداز بین المللی آن و با هدف شناساندن ایده ها و طرح های خلاق و نیز معرفی انواع متنوع و بی نظیر سنگ های ایرانی به جهانیان، برگزار خواهد شد.