رئیس جمهور ایتالیا، رئیس سابق بانک مرکزی را مامور تشکیل دولت می‌کند

بعد از فروپاشی دولت ائتلافی ایتالیا به دلیل مناقشات بر سر مسائل مالی و شکست تلاش‌ها برای تشکیل دولت اکثریت با احزاب سابق، رئیس جمهور ایتالیا رئیس سابق بانک مرکزی را برای تشکیل دولت جدید نامزد خواهد کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "سرجو ماتارلا"، رئیس جمهور ایتالیا "ماریو دراگی"، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا را به منظور گفتگوها درباره تشکیل احتمالی دولت جدید این کشور فراخواند.
سخنگوی رئیس جمهور ایتالیا خبر داد که این دیدار امروز (چهارشنبه) برگزار می شود. پیش از آن هم ماتارلا ساختن یک دولت وحدت ملی در کشورش را درخواست کرده بود. وی تاکید کرد: این کشور به دولتی قدرتمند نیاز دارد تا بتواند بر بحران کرونا و بحران اقتصادی غلبه کند.
ماتارلا همچنین گفت: دولت باید کار کند، چرا که پیش بینی می شود برنامه های کمک های میلیاردی کرونایی کمیسیون اروپا به ایتالیا در ماه آوریل انجام شود و ما نمی توانیم این فرصت مهم برای آینده خود را از دست بدهیم. برای دریافت این کمک مالی دولت باید یک طرح سرمایه گذاری را ارائه دهد.
تلاش ها برای تشکیل یک دولت جدید در ایتالیا با شرکای ائتلافی قبلی به دلیل اختلاف نظرها درباره این کمک های مالی کرونایی با شکست مواجه شد.
رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا اعلام کرد که در حال حاضر هیچ آمادگی برای تشکیل یک دولت اکثریتی با احزاب ائتلافی سابق وجود ندارد.
جوزپه کنته هفته گذشته پس از بالا گرفتن کشمکش سیاسی و تزلزل در دولت ائتلافی از سمت خود کناره گیری کرد.
دلیل اصلی این استعفا خروج حزب ایتالیا ویوا از دولت ائتلافی بود. رهبر این حزب ماتئو رنتزی، نخست وزیر پیشین ایتالیا است.
حزب "ایتالیا ویوا" در دولت ائتلافی ایتالیا در پی بالا گرفتن مناقشات بر سر بسته اقتصادی کمکی کرونایی در دولت ائتلافی وزرای خود را از دولت خارج کرد تا در بحبوحه کرونا بحران سیاسی جدیدی را برای دولت "جوزپه کونته" شکل دهد.
دراگی مدتهاست که به عنوان نامزد رئیس یک دولت کارشناسی در رم مطرح است. چنین کابینه ای در هفته ها و یا ماه های آینده راه حلی برای هدایت و رهبری ایتالیا در مشکلات خواهد بود.