چالش‌های پیش روی دولت جدید ایتالیا

تهران – ایرنا – ماریو دراگی رئیس پیشین بانک مرکزی اروپا که روز شنبه برای هدایت دولت وحدت، به عنوان نخست وزیر سوگند خورد، باید این کشور را از گرداب بحران همه گیری ویروس کرونا و رکود شدید اقتصادی بیرون ببرد.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ اعضای دولت او شامل حقوقدانان از همه طیف های سیاسی ایتالیا و همچنین فن سالاران در مقام های مهم شامل وزارت دارایی هستند.
دراگی که وظیفه طراحی برنامه ای برای بیرون بردن این کشور از همه گیری کرونا برگردنش گذاشته شده، باید فورا برای هزینه کردن بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو (۲۴۰ میلیارد دلار) بودجه اتحادیه اروپا به منظور بازسازی این کشور رکود زده، آغاز به کار کند. او در صورت پیروزی در اجرای ماموریت خود، شاید بتواند اقتصاد سراسر منطقه یورو را شکوفا کند که از مدت ها پیش به علت مشکلات بالقوه ایتالیا، دچار رکود شده است. موفقیت او همچنین به هم پیمانان مردد شمالی رم اثبات خواهد کرد که اتحادیه اروپا می تواند با تخصیص بودجه به کشورهای فقیرتر جنوبی این نهاد، تمامی اعضا را تقویت کند.
ایتالیا در باتلاق شدیدترین رکود اقتصادی از هنگام جنگ دوم جهانی دست و پا می زند و روزانه صدها تن از بیماری کووید -۱۹ جان خود را از دست می دهند، کارزار واکسیناسیون به آهستگی پیش می رود و دراگی زمان محدودی برای مرتب کردن این اوضاع در اختیار خود دارد. با اینکه قرار است انتخابات بعدی ایتالیا تا ۲ سال دیگر برگزار شود، اما اطمینانی وجود ندارد که دراگی در این مدت بتواند ریاست ائتلافی را حفظ کند که شامل احزابی با دیدگاه های به شدت مخالفت در باره مسائلی مانند مهاجرت، عدالت، توسعه زیرساخت ها و رفاه است.
دولت دراگی، شصت و هفتمین دولتی است که از سال ۱۹۴۶میلادی و هفتمین دولتی است که در ۱۰ ساله گذشته به قدرت رسیده که نشانگر اهمیت ثبات سیاسی در این کشور است.
سرجیو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا پس از آن از دراگی درخواست تشکیل دولت نمود که ائتلاف پیشین به علت درگیری های درون حزبی فروپاشید. دراگی پس از مهلت ۱۰ روزه برای طراحی برنامه هایش، روز جمعه دولت ۲۳ نفری خود را معرفی کرد که شامل هشت زن بود.
خبرگزاری آنسا گزارش داد که دراگی در مراسم تحلیف، از اعضای دولتش درخواست کرده که رقابت های سیاسی و حزبی را کنار گذاشته و به عنوان یک نهاد واحد به پیش روند.
هشت پست دولت دراگی به فن سالاران اختصاص یافته و بقیه مقام ها میان ۶ حزب اصلی حامی دولت تقسیم شده است. او همچنین برای مدیریت ۲ نقش تازه یعنی نوآوری های فناوری و انتقال زیست محیطی از ۲ فرد از خارج حلقه سیاسی ایتالیا بهره برده که ویتوریو کولائو رئیس پیشین شرکت مخابراتی وودافون و روبرتو سینگولانی فیزیکدان هستند. اتحادیه اروپا درخواست کرده است که بخش بزرگی از بودجه بهبود اقتصادی برای ترویج و گسترش دیجیتالی سازی این قاره و کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی، هزینه شود.