هنرمند ایتالیایی: دوست دارم رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران باشم

تهران- ایرنا- رهبر ارکستر و نوازنده پیانوی ایتالیایی گفت: از حضور در جشنواره موسیقی فجر خوشحالم و امیدوارم بزودی بعنوان رهبر مهمان با ارکستر سمفونیک تهران کنسرت اجرا کنم.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، امشب جینا فراتا نوازنده پیانو و رهبر ارکستر به همراه دینو دی‌پالما نوازنده ویلن از کشور ایتالیا آخرین کنسرت بخش بین المللی سی و ششین جشنواره موسیقی فجر را اجرا خواهند کرد.
اجرای دوئت فراتا - دی‌پالما در جشنواره سی و ششم موسیقی فجر از معدود اجراهای خارجی بود که ضبط آن در تهران انجام شد وچون این جشنواره بدلیل پاندمی بیماری کرونا بصورت مجازی برگزار میشود اکثر اجراهای بخش بین المللی بصورت فیلم ضبط شده ارسال و پخش شده است اما این گروه ایتالیایی برای ضبط برنامه خود به تهران آمده است. حضور جینو فراتا در تهران بهانه‌ای شد تا خبرنگار موسیقی ایرنا با این موسیقیدان به گفتگو بنشیند که در ادامه خواهید خواند.
جینا فراتا (متولد ۲۲ آگوست ۱۹۷۳) از نوجوانی یادگیری پیانو را آغاز کرد. او تاکنون در رقابت‌های داخلی و خارجی زیادی شرکت کرده و در بسیاری از شهرهای دنیا مانند برلین، نیویورک، بمبئی، کلکته، استانبول، ویلنیوس، رم، سئول، مونته‌ویدئو و بوینس‌آیرس روی صحنه رفته است. نخستین بار، رهبری ارکستر را در سال ۱۹۹۳ در ۲۰ سالگی تجربه کرد و از آن زمان تاکنون با ارکسترهای مهم زیادی همکاری داشته است. او یکی از اولین زنان رهبر ارکستر در ایتالیاست که بصورت بین المللی به شهرت رسیده است. این هنرمند ایتالیایی با ارکستر فیلهارمونیک برلین، اپرا-تئاتر رم، ارکستر سمفونیک ماکائو، ارکستر فلورنس، ارکستر تئاتر پتروزلی، آکادمی سلطنتی لندن، ارکستر نووا اسکارلتی ناپل همکاری داشته است.
یوری آرونوویچ رهبر ارکستر روسی که استاد فراتا است، درباره‌ او می‌گوید: «تا به حال رهبر ارکستری به این جوانی ندیده‌ام که در کارش این چنین پراحساس و چیره‌دست باشد.» او در سالن‌های مهم دنیا اجرا داشته و با هنرمندان بزرگ بین‌المللی بسیاری همکاری کرده است.
فراتا در هنرستان موسیقی فوجیا اصول آهنگ‌سازی تدریس می‌کند. وی هم‌اکنون‌ استاد دانشگاه سانگشیم سئول است و تا به امروز در دانشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان مسترکلاس و سخنرانی داشته است. جینا فراتا در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ با ستاره راک ایتالیا پیرو پلو در فلورانس ازدواج کرده است.