خبر

۵۰۰ خبرنگار خارجی انتخابات ایران را پوشش می‌ دهند

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: ۵۰۰ خبرنگار خارجی از ۲۲۶ رسانه بین‌المللی از ۵ قاره جهان، انتخابات ۱۴۰۰ ایران را پوشش می‌دهند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد خدادی، گفت: علی رغم وجود محدودیت سفر ناشی از کرونا بیش از ۵۰۰ خبرنگارِ از ۲۲۶ رسانه خارجی سیزدهمین انتخابات ۱۴۰۰ کشورمان را پوشش خواهند داد.
وی تاکید کرد: این رسانه ها از ۳۹ کشور جهان بوده و هماهنگی لازم برای ورود و فعالیت خبری آنان فراهم شده است.
خُدادی با اشاره اینکه ورود خبرنگاران خارجی تنها با تست منفی کرونا میسر بوده، افزود: از این تعداد ۳۳۶ خبرنگار خارجی مقیم تهران بوده و همچنین برای بیش از ۱۶۰ خبرنگار خارجی روادید مطبوعاتی صادر گردیده است.
معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: ۱۶۰ خبرنگار و عوامل خبریِ که طی روزهای اخیر وارد کشور شده یا خواهند شد از ۸۳رسانه از ۲۰ کشور جهان می باشند که درمیان آنان ۳۷ رسانه تلویزیونی، ۲۷ روزنامه، ۸ خبرگزاری، ۶ رسانه رادیویی و ۵ مجله و سایت خبری به چشم می خورد.
خدادی گفت: خبرنگارانی خارجی که پوشش انتخابات ۱۴۰۰ کشورمان را پوشش می‌دهند از آمریکا، انگلستان، ایتالیا، بحرین، بلژیک، ترکیه، نروژ، سوئد و دانمارک، چین، روسیه، ژاپن، سوئیس، فرانسه، آلمان، اتریش، اسپانیا، استرالیا، هلند، قطر، کره جنوبی، کره شمالی، کانادا، کلمبیا، کویت، لبنان، لوکرامبورگیمن، پاکستان، نیجریه، آذربایجان، افغانستان، ارمنستان، قرقیزستان، عراق، عمان، امارات فلسطین،سوریه، و... می باشند
به گفته خدادی، ژاپن با ۲۵ خبرنگار و پس از آن فرانسه، قطر، ایتالیا و آمریکا، به‌ترتیب با ۲۴، ۱۸، ۱۵ و ۱۲ خبرنگار، دارای بیشترین خبرنگاران و عوامل خبری حاضر در این انتخابات خواهند بود.
معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: ارائه کارت خبری و معرفی‌نامه برای فعالیت آن‌ها در سطح شهرها و گفتگو با نامزدها، مردم و مسئولین و همچنین حضور مستقیم در ستاد انتخابات کشور، ازجمله تسهیلات ارائه شده به خبرنگاران خارجی مقیم و غیرمقیم است.
وی در تشریح بیشتر تسهیلات ارائه شده به خبرنگاران خارجی، افزود: ارائه مجوز برای تهیه گزارش از حوزه‌های اخذ رای، مجوز ورود به شهرستان‌ها در صورت تقاضا برای پوشش خبری در روزهای پیش و حین برگزاری انتخابات، از دیگر تسهیلات ارائه شده به خبرنگاران خارجی است.
خدادی همچنین به ایجاد هماهنگی‌های لازم برای گفتگو با وزیر کشور در روز چهارشنبه ۲۶ خرداد، حضور در نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در روز ۵ شنبه ۲۷ خردادماه و همچنین هماهنگی برای حضور در دفتر مقام معظم رهبری به‌منظور پوشش خبریِ مراسم رای‌دهی ایشان اشاره کرد و گفت: حضور در نشست خبری سخنگوی وزیر امور خارجه نیز از دیگر برنامه‌های خبری خبرنگاران خارجی در ایام سفر به جمهوری اسلامی ایران است.

مصاحبه اختصاصی با سفیرکشورمان در ایتالیا

چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در ایتالیا
سفیر ایران در ایتالیا تصریح کرد؛ صندوق‌های اخذ رای در رم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران و در شهر میلان در محل سرکنسولگری کشورمان از ۸ صبح روز ۲۸ خرداد آماده اخذ رای هستند.
به گزارش سرویس بین الملل­ ­­خبرگزاری صدا و سیما از رم ؛ روز جمعه همزمان با برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سراسر ایران و دیگر کشور‌های جهان، در ایتالیا هم صندوق‌های اخذ رای مستقر خواهد شد.
حمید بیات، سفیر ایران در ایتالیا با بیان این مطلب افزود: صندوق‌های اخذ رای در رم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران و در شهر میلان در محل سرکنسولگری کشورمان مستقر خواهد شد.
وی با بیان این که برگزاری انتخابات در رم و میلان از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ به وقت محلی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود تصریح کرد: مشارکت حداکثری شهروندان ایرانی، موجب تشکیل دولتی مقتدر برای پیگیری موثر مطالبات داخلی و بین المللی کشورمان خواهد شد.

گفتگو با رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران؛ دولت آینده چگونه می‌تواند قفل اقتصاد را باز کند؟

نتایج نظرسنجی‌های انتخاباتی در ایران نشان می‌دهد که بهبود شرایط اقتصادی کشور مهم‌ترین مطالبه مردم از رئیس جمهوری و دولت آینده است. اما این که تحقق این مطالبه تا چه حد ممکن است و برای آن چه راهکارهای عملی وجود دارد، موضوع گفتگوی یورونیوز با محسن جلال‌پور است. محسن جلال‌پور از تجار باسابقه بخش خصوصی ایران است. او در میانه دهه ۹۰ خورشیدی و همزمان با حصول توافق برجام، رئیس اتاق بازرگانی ایران بود. آقای جلال‌پور با اشاره به تاکید نامزدهای اصولگرا و اصلاح‌طلب بر لزوم برقراری روابط تجاری پررونق با کشورهای خارجی برای ایجاد امکان بهبود شرایط اقتصادی کشور و افزایش رفاه عمومی می‌گوید:«اگر توسعه این روابط همچنان در فضای تحریم‌ها و ضدیت با غرب باشد شبیه فعالیت در یک فضای گلخانه‌ای خواهد بود که منجر به بروز آثار مثبت آن در روند رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشور نخواهد شد.»
رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران سپس به نقش انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در روشن شدن شرایط پیشِ‌روی تجارت خارجی ایران اشاره می‌کند و با یادآوری موضع‌گیری رهبر ایران در قبال آن اظهار می‌دارد:«این که سیاست خارجی جمهوری اسلامی توسط وزارت خارجه و دولت تعیین نمی‌شود و دولت‌ها در این زمینه تنها مجری سیاست‌هایی هستند که در سطوح عالی‌تر تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نظام اتخاذ می‌شود، نشان داد که نباید انتظار داشت که رئیس جمهوری آینده با هر گرایش سیاسی که داشته باشد، بتواند گشایش جدی در مناسبات تجاری ایران و غرب و از جمله اتحادیه اروپا ایجاد کند.»
او سپس با اشاره به تاریخچه فراز و نشیب روابط تجاری ایران و اتحادیه در چهار دهه گذشته می‌گوید:«حتی اگر بر فرض محال تصور کنیم که دولت آینده در اختیار اصلاح طلبان قرار داشته باشد. فارغ از ماحصلی که انتشار فایل صوتی آقای ظریف در روشن شدن شرایط داشت، بررسی روند روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا در چهار دهه گذشته نشان می‌دهد که چندین بار فرصت بهبود این روابط حاصل شده ولی هر بار به دلیلی این فرصت از دست رفته است.»
آقای جلال‌پور این فرصت سوزی‌ها را رخدادی اتفاقی نمی‌داند و توضیح می‌دهد:«آخرین بار پس از توافق برجام بود که من در آن دوران رئیس اتاق بازرگانی ایران بودم. هیات‌های زیادی به ایران آمدند و تجار بخش خصوصی ایران هم بیشترین سفرهای خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام دادند. اما منکوب کردن برجام در داخل کشور نشان داد که توسعه روابط تجاری با غرب و از جمله اتحادیه اروپا اولویت نظام نیست.»
اما این تاجر بخش خصوصی با یادآوری نتایج نظرسنجی‌های انجام شده، پیش‌بینی می‌کند که رئیس جمهوری بعدی ایران به احتمال زیاد فردی اصولگرا خواهد بود. آقای جلال‌پور سپس با مرور مواضع اقتصادی نامزدهای اصولگرا خاطر تصریح می‌کند:«جملگی آنها به دنبال توسعه تجارت با همسایگان، هم‌پیمانان منطقه‌ای و چین و روسیه هستند لذا به نظر می‌رسد که روابط تجاری ایران و غرب و از جمله با اتحادیه اروپا حداقل در چهار سال آینده شاهد رونق جدی نباشد.»
به اعتقاد رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران این که کشورهای همسایه می‌توانند تجارت خارجی ایران را از رکود فعلی نجات دهند، امری نسبی است. او با اشاره به فرصت وجود ۱۵ کشور همسایه و دسترسی ایران به مسیرهای آبی شمالی و جنوبی، رونق تجارت با این کشورها را یک گام رو به جلو می‌داند ولی در عین حال متذکر می‌شود که طی سال‌های گذشته ایران با وجود هزینه‌‌کرد سنگین در کشورهایی نظیر عراق و افغانستان و حتی یمن و سوریه نتوانسته‌ از آن بهره‌برداری اقتصادی چندانی بکند. او در بیان دلیل این رخداد می‌گوید:«چون که نگاه سیاستگذاران کشور اقتصادی نیست و با وجود این که برخی از فرماندهان ارشد نظامی و دیپلمات‌های ایرانی حاضر در این کشورها از لزوم بهره‌برداری اقتصادی از این هزینه‌ها سخن گفته و می‌گویند ولی در واقع هدف این هزینه‌ها امنیتی و نظامی بوده است.»

آقای جلال‌پور سپس تاکید می‌کند:«توسعه روابط تجاری با همسایگان به عنوان راهبردی که موجب بهبود شرایط اقتصادی کشور شود نیازمند تغییر چارچوب فکری حاکم بر سیاستگذاری کشور به پارادیمی توسعه‌گرا و مبتنی بر تامین منافع اقتصادی در مناسبات بین‌المللی است.»
این تاجر بخش خصوصی ایران ضمن یادآوری این نکته که تفکیک روابط سیاسی کشورها از روابط اقتصادی امکانپذیر نیست، رویکرد توسعه‌گرای مدنظر خود در مناسبات بین‌المللی را این گونه توضیح می‌دهد:«در چارچوب رویکرد توسعه‌گرا در روابط با سایر کشورها باید یک همه‌جانبه‌نگری با لحاظ تمامی ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حاکم باشد که متاسفانه تاکنون این گونه نبوده و بیشتر نگاه امنیتی و نظامی بر مناسبات بین‌المللی ایران حاکم بوده است.»
رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران همچنین به نقش موانعی همچون قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی(اف‌ای‌تی‌اف) و تحریم‌های اقتصادی آمریکا در توسعه روابط تجاری ایران اشاره می‌کند و می‌گوید:«با وجود مطرح شدن برخی تعارف‌ها از طرف سیاستمداران برخی کشورها از جمله اروپایی‌ها برای توسعه روابط تجاری با ایران، در عمل تحقق این امر ناممکن شده است.»
او ضمن تاکید بر در هم تنیدگی روابط سیاسی و اقتصادی بین اکثر کشورهای جهان تعریف می‌کند:«در جریان سفری که هیات تجاری و اقتصادی ایران پس از برجام به پنج کشور اروپایی داشت، در سوئد مذاکرات بسیار جدی با رئیس کل بانک مرکزی این کشور انجام شد. ایشان پس از پایان نشست رسمی گفت که شما اصلا نمی‌توانید ارتباطات بانکی خود با اتحادیه اروپا را بدون حل مسائلتان با آمریکا برقرار کنید چون که روابط فیمابین بانک‌ها و نیز تبادلات آنها با طرف‌های آمریکایی چنان در هم تنیده است که امکان دور زدن آن وجود ندارد.»
آقای جلال‌پور می‌افزاید:«حتی اگر خروج آمریکا از برجام هم رخ نداده بود، مادامی که روح برجام که همان شکل‌گیری مناسبات اقتصادی با آمریکا بود، احیا نمی‌شد، توسعه روابط تجاری با اتحادیه اروپا هم رخ نمی‌داد. همچنین تاکید بر تقویت نگاه به شرق و روابط تجاری با چین و روسیه نیز بدون خروج ایران از فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی(اف‌ای‌تی‌اف) راه به جایی نخواهد برد.»
او برای اثبات ادعای خود خاطره‌ای دیگر از سفرهای تجاری خود تعریف می‌کند:«ما در سال ۱۳۹۷ و پس از خروج آمریکا از برجام در حال پیشبرد پروژه‌ سرمایه‌گذاری در صنعت مس قزاقستان بودیم که سرعت خوبی هم به خود گرفته بود. اما سفر ما به قزاقستان برای امضای نهایی قرارداد، مصادف شد با تاکید مقام‌های ایران بر عدم پذیرش الحاق به کنوانسیون‌های مورد تاکید گروه ویژه اقدام مالی شامل مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم؛ بلافاصله پس از انتشار این خبر، قرار ملاقات ما به عنوان بخش خصوصی و نه دولتی ایران با رئیس کل بانک مرکزی قزاقستان به عنوان یک کشور بلوک شرق برای حصول توافق در مورد نحوه انجام مبادلات بانکی آن پروژه لغو شد و ناچار شدیم دست خالی به ایران بازگردیم.»
رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران سپس به نقش موانع ساختاری ایران نیز می‌پردازد و می‌گوید:«اقتصاد ما هم باید رقابتی، تولید و مولد شود ولی در حاضر رانتی و توزیعی است و چنان دولتی و بسته باقی مانده که سازوکارها و قوانین آن فسادآور شده است.» او با ابراز تاسف از این که نامزدهای ریاست جمهوری ایران تا کنون برنامه دقیقی برای این اصلاح ساختار ارائه نکرده‌‌اند، می‌افزاید:«به نظر می‌رسد که این معضلات همچنان طی سال‌های آینده نیز اثرات منفی خود را در ابعاد مختلفی همچون کاهش سرمایه‌گذاری، نوسان‌های بازار ارز و افت بهره‌وری و رقابت پذیری تولید بر جای بگذارد.»
آقای جلال‌پور تاثیر منفی این فضای حکام بر اقتصاد ایران را کم از مناسبات بین‌المللی این کشور نمی‌داند و تصریح می‌کند:«فضای رانتی حاکم بر اقتصاد ایران چنان سنگین شده که بخش خصوصی سالم را از بین برده است و کسب و کارهای باقیمانده در این بخش نیز از رانت بهره برده‌ و می‌برند چون که بدون آن عملا توان رقابت به ویژه با شرکت‌های دولتی برخوردار ولی فاقد بهره‌وری را نخواهند داشت.»
او اقتصاد ایران را به مزرعه‌ای دارای آب، خاک و هوای آلوده تشبیه می‌کند که راه‌اندازی هر کسب و کار خصوصی به مثابه بذری که در مزرعه آلوده کاشته شود امکان رشد را ندارد.
رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران اذعان می‌کند که تغییر وزیر، وکیل و رئیس جمهوری بسیار تجربه شده ولی نتیجه لازم را در بر نداشته است چون مشکل اصلی این است که نگاه درستی بر حکمرانی کشور وجود نداشته است. او ابراز امیدواری می‌کند که با اجماعی که در میان بزرگان کشور در این خصوص در حال شکل‌گیری است، نگاهی منطقی و علمی بر حکمرانی کشور حاکم شود و توضیح می‌دهد:«حاکم شدن این نگاه نه تنها روابط بین‌المللی کشور را در سایه عزت، اقتدار و استقلال از تنگناهای موجود می‌رهاند بلکه موجب اتخاذ راهبرد علمی در حوزه اقتصاد، توسعه رقابت و کاهش مداخله دولت نیز می‌شود؛ در چنین فضایی است که بخش خصوصی می‌تواند توسعه پیدا کند و اقتصاد شاهد رونق و اشتغال پایدار خواهد بود.»

ایتالیا آژانس امنیت سایبری تاسیس می‌کند

مهر : طبق گزارشی جدید، ایتالیا تصمیم دارد با راه‌اندازی یک آژانس جدید با حملات سایبری مقابله کند. به گزارش رویترز، پیش‌نویس یک مصوبه جدید نشان می‌دهد ایتالیا تصمیم دارد یک آژانس ملی برای مقابله با حملات سایبری راه‌اندازی کند. در این پیش‌نویس به طرح‌هایی برای ایجاد یک زیربنای ابررایانشی یکپارچه اشاره شده تا امنیت ذخیره‌سازی اطلاعات عمومی بیشتر شود. ایتالیا نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی خواهان افزایش تلاش‌ها برای مقابله با خطرات سایبری می باشد، زیرا این موارد را تهدیدی برای امنیت و قدرت رقابت خود در جهان می‌داند. این مصوبه تحت اختیارات نخست‌وزیر بسیاری از جنبه‌های امنیت دیجیتال را یکپارچه می‌کند که هم‌اکنون میان چند وزیر و ارگان‌های دولتی پراکنده است. طبق این پیش‌نویس مدیرکل و معاون این آژانس برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. آژانس مذکور شامل ۶ بخش و ۳۰۰ کارمند خواهد بود. البته تعداد کارمندان آن افزایش می‌یابد و تا ۲۰۲۷ میلادی به ۸۰۰ نفر می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود کابینه دولت ایتالیا در هفته جاری این مصوبه را مورد تایید قرار دهد.

برنامه فراری برای تولید خودروهای برقی

تسنیم : شرکت سازنده خودروهای لوکس فراری با انتصاب بندتو ویگنا، مدیر یک شرکت مشهور تراشه‌سازی، به‌عنوان مدیرعامل جدید، به سمت فناوری‌های نوین و برقی کردن خودروهای خود پیش می‌رود.
به گزارش رویترز، شرکت خودروسازی فراری بندتو ویگنا، مدیر یک شرکت مشهور تراشه‌سازی را به‌عنوان مدیرعامل جدید خود برگزید تا به کمک این انتصاب در جاده فناوری‌های نوین خودرویی و برقی کردن محصولات خود حرکت کند. ویگنا، یک مدیر ۵۲ساله تبعه ایتالیا، در حال حاضر بزرگ‌ترین بخش شرکت سازنده تراشه STMicroelectronics را رهبری می نماید. انتصاب وی، جای خالی شش‌ماهه در راس این خودروساز لوکس را پر می‌کند، جایی که لوئیس کامیلری، رئیس اجرایی سابق پس از نزدیک به دو سال و نیم در این نقش در ماه دسامبر بازنشسته شد. جان الکان، رئیس هیات‌مدیره فراری،یکی از فرزندان خانواده آگنلی که فراری را از طریق شرکت سرمایه‌گذاری خود Exor کنترل می‌کند، گفت که این شرکت از انتصاب ویگنا به عنوان مدیرعامل جدید خود خوشحال است. وی در بیانیه خود گفت: درک عمیق او از فناوری‌هایی که عامل بسیاری از تحولات صنعت ما بوده است و نوآوری اثبات‌شده او و همچنین مهارت‌های رهبری و تجاری وی، باعث تقویت بیشتر فراری و سرگذشت منحصر‌به‌فرد و عملکرد این شرکت در دوره هیجان‌انگیز پیش رو خواهد شد. فراری که در حال حاضر مدل‌های مختلف هیبریدی را تولید می‌کند، ساخت اولین خودروی تمام‌برقی خود را برای سال ۲۰۲۵ وعده داده است. از زمان کناره‌گیری کامیلری، الکان به طور موقت شرکت را هدایت می‌کرد. او در ماه آوریل گفت که مدیرعامل جدید فراری باید «از همه ویژگی‌های مناسب، از جمله توانایی‌های فناوری» برخوردار باشد.

اثر نیم قرن فقدان بهره‌وری در ایران

از روزی‌که انسان‌های اولیه برای زنده ماندن به‌دنبال غذا گشتند، برای زندگی راحت‌تر در پی تامین لباس و سرپناه برآمدند و برای مصون ماندن از حملات جانوران و قبایل دیگر تلاش برای ساخت ادوات جنگی را شروع کردند، این‌گونه به شکلی نانوشته و ناگفته، مفهوم بهره‌وری در روند زندگی انسان‌ها جاری شد و بستری شکل گرفت که تا امروز ادامه دارد.
اگر امروز انسان‌ها کرات آسمانی و مریخ را درمی‌نوردند یا به زندگی در آنها می‌اندیشند، اگر اینترنت سرعت و کیفیت و دقت را غیرقابل تصور کرده و تصویر کاملا متفاوتی را در زندگی پیاده کرده است و اگر تکنولوژی، دارو و غذای هشت میلیارد جمعیت رو به افزایش بشر را تغذیه می‌کند، صرفا در سایه دستیابی به بهره‌گیری مطلوب از مطالعات، آزمایش‌ها، نمونه‌سازی‌ها و سرانجام شیوه تولید انبوه است که از دل بهره‌وری علمی بیرون آمده است. بی‌تردید در کشورهایی‌که رشد تولید ناخالص داخلی و ملی آنها نزدیک به صفر یا صفر یا زیر صفر است، پارامترهایی چون سلامت، آموزش و رفاه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پایین بودن تولید و بهره‌وری نازل در بروز این وضعیت نقش پررنگی دارد.
اغلب شهروندان در کشورهای عقب‌مانده یا عقب نگه داشته شده تحت فشار رسانه پروپاگاندا باوری نادرست از توسعه در ذهن دارند. این باور معتقد است که کشورهای دارای تولید خالص ملی پایین به دلایل خارج از اختیار افراد از جمله شرایط بد آب‌و‌هوایی، فقدان ذخیره منابع زیرزمینی و روزمینی، موقعیت جغرافیایی نامناسب و...، محکوم به توسعه‌نیافتگی تا پایان عمر هستند. این فرضیه با نگاهی به کشورهایی چون ژاپن که چهار پنجم آن را کوه‌های سر به فلک‌کشیده تشکیل داده است، رنگ می‌بازد. ژاپن امروز سال‌هاست جزو سه اقتصاد برتر جهان است و بالندگی بالایی دارد. کشورهای دیگری که مساحت یا جمعیت آنها یک سوم کشور پهناوری چون ایران است، از سنگاپور، هنگ‌کنگ، تایلند تا کشورهایی که تا چهل سال پیش کویری شن‌زده بودند همچون امارات، قطر، عمان و کویت، همگی امروزه در صدر کشورهای جذاب برای سرمایه‌‌گذاری، کارآفرین و گردشگر هستند. خیلی از کشورهای دیگر هم به‌رغم محدودیت‌های مزمن، خود را تا سطح ۲۰ کشور اول در زمینه تولید ناخالص ملی بالا کشیده‌اند. اندونزی، مالزی، کره جنوبی و ترکیه در این حوزه قابل‌ذکر هستند.
به شخصه معتقدم یکی از دلایل عقب‌ماندگی در کشورهای مختلف، پایین بودن نرخ بهره‌وری در استفاده از زمان، امکانات و توان نیروهای انسانی است. زیرساخت این وضعیت، واپس‌ماندگی، فقر آموزش و نبود مدیریت کارآ و مسلح شده به علم است که نقشی اساسی و انکارناپذیر در این عقب‌ماندن‌ها و درجا زدن‌ها دارد. فقر تغذیه، پایین بودن سطح سلامت و دور بودن از رفاه حداقلی نیز از عوارض مشخص ناشی از فقر آموزش، به‌کارگیری مدیران ضعیف و سیاستگذاران ضعیف، ناکارآ و بعضا ناسالم است.
تا تولید واقعی بر بستر درست خود حرکت نکند ما بهره‌وری مناسبی نخواهیم داشت. نگاهی به بهره‌وری کشورهای توسعه‌یافته و مقایسه آن با کشور عزیزمان ایران واقعیت‌ها را بیشتر عیان می‌سازد. یادآوری نکته‌ای از جناب آقای دکتر نیلی، اقتصاددان اینجا خالی از لطف نیست. آنجا که اشاره می‌کنند: «بهره‌وری پایین» برآمده از اختلال در نظام قیمت‌ها است، بهره‌وری که یک مفهوم اقتصاد خرد است. هر جا که قیمت‌ها علامت اشتباه بدهند بهره‌وری پایین می‌آید.
بهره‌وری به عنوان یک سرفصل مستقل هیچ‌گاه در سیاستگذاری‌های کشور اهمیت نداشته است. معمولا اقتصاد ما در سال‌های اخیر هدف ۸ درصدی را نشانه رفته است، ولیکن تحقق رشدی در حدود ۵ درصد براساس حداکثر سرمایه‌گذاری ممکن قابل‌حصول به‌نظر می‌رسد. بنابراین شکاف حدود ۳ درصدی بین هدف مدنظر و رشد قابل‌حصول در چارچوب ساختار موجود نمایان شده است.
بهره‌وری عاملی حیاتی در رشد کشورهاست؛ در حدی که می‌توان کشورهای مختلف جهان را برحسب میزان نقشی که بهره‌وری در رشد اقتصادی آنها ایفا می‌کند، رتبه‌بندی کرد. در چنین قابی، برخی از کشورها به عنوان معجزه بهره‌وری قابل‌اشاره‌اند. در عین حال، برخی را می‌توان به عنوان کشورهای موفق عنوان کرد. در این بین بسیاری از کشورها جزو ناموفق‌ترین مناطق جهان در این زمینه هستند؛ هرچند معدودی از کشورها را باید به عنوان فجایع بهره‌وری مورد اشاره قرار دارد. متاسفانه کشور ما در گروه آخر قرار دارد. در ایران هرچه کالایی بی‌اهمیت‌تر است، بهره‌وری در آن بیشتر است و بالعکس. مثلا زعفران در مقابل گندم و چیپس و پفک در مقایسه با سیمان.
مرور چرایی این وضعیت نشان می‌دهد به‌کارگیری عوامل تولید در ایران ابدا در وضعیتی مطلوب نیست. ترکیب سرمایه‌گذاری بالا و بهره‌وری پایین به خوبی در جای‌جای اقتصاد ایران قابل‌اشاره است. ایران در شاخص‌های جهانی بهره‌وری جایگاه نازلی دارد. نسبت سرمایه‌گذاری به بهره‌وری ما به طور تقریبی در بین ۱۷۰ کشور مورد مطالعه، بدترین وضعیت را دارد. در همین مطالعه کویت، نیجریه و قطر به نسبت ایران، وضعیت بهتری دارند. همچنین نسبت شاغلان بالای ۱۵ ساله ایران به نسبت سایر کشورها وضعیت بدتری دارد و حتی از میانگین جهانی پایین‌تر است. جالب اینکه در این متغیر، امارات، ایسلند و عمان به ترتیب بهترین شرایط را دارند.
مرور تاریخی شرایط بهره‌وری ایران نیز جالب توجه است. وقتی سال ۶۵ را مثلا با سال ۹۷ مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم بهره‌وری کل عوامل تولید نه تنها رشد نداشته که حتی در برخی از سال‌ها درصدی کاهش را تجربه کرده است. این در حالی است که در همین دوره به طور نسبی سطح سرمایه‌گذاری به مراتب بالاتر رفته است. یکی از علامت سوال‌های بی‌پاسخ اقتصاد ایران همین جا نهفته است.
می‌دانیم که طی دو دهه گذشته تعدادی از کشورهای جنوب شرقی آسیا و نیز اقیانوسیه که از نظر اقتصادی وضعیتی مشابه ایران داشتند، از رشد چشمگیر اقتصادی برخوردار بوده‌اند. سهم قابل‌توجهی از رشد اقتصادی نه از طریق سرمایه‌گذاری، بلکه از طریق بهبود ساختارهای مدیریتی، آموزش نیروی انسانی، به‌روزرسانی تجهیزات و ماشین‌آلات بوده که در نهایت رسیدن به بهره‌وری بالا را محقق ساخته است. به طورکلی، بهره‌وری امری مغفول در اقتصاد ایران است. آخرین آمار و ارقام منتشر شده از سوی سازمان ملی بهره‌وری نشان‌دهنده همین واقعیت تلخ است. در محدوده زمانی ۱۳۸۴تا ۱۳۹۷ شاخص بهره‌وری کار تنها ۷درصد افزایش داشته و شاخص سرمایه و شاخص کل عوامل تولید به ترتیب ۹درصد و۴درصد کاهش داشته است. با تحلیل این ارقام مشخص می‌شود که رشد اقتصادی در ایران از نوع منابع محور بوده و در زمینه رشد اقتصادی به‌واسطه بالا بردن بهره‌وری، غفلت بزرگی شده است.
این موضوع زمانی وخیم‌تر می‌شود که بدانیم از سال ۱۹۷۰ تاکنون سهم بهره‌وری در اقتصاد ایران حدود ۷درصد بوده و ثابت مانده است. این درحالی است که در یک قدمی ایران، پاکستان رشد ۳۰ درصدی را در همین مدت در همین متغیر تجربه کرده است.
بهره وری به زبان ساده به معنای استفاده بهینه و کارآمد منابع در فرآیند تولید است. به طورکلی، در علم اقتصاد گفته می‌شود محصولات مختلف با ادغام چهار عامل اصلی یعنی زمین، سرمایه، کار و سازمان تولید می‌شوند. بازدهی هریک از این عوامل می‌تواند موجب رشد بهره‌وری شود؛ از میان این چهار عامل بهره‌وری کار و سرمایه نقشی اساسی‌تر از باقی موارد دارد.
ایران برای رسیدن به حق خود در زمینه توسعه به نسبت جمعیت، مساحت و تنوع سرزمینی و همچنین منابع زیرزمینی که دارد، راهی را باید در پیش گیرد که انتهای آن دستیابی به سطحی از رفاه مبتنی بر اقتصاد بالنده باشد. این هدف با تمرکز روی ارتقای بهره‌وری امکان تحقق دارد.
برای تحقق هدف بالا، باید از تاریخ درس گرفت. مرور تاریخ اقتصادی کشور نشان می‌دهد در پنج برنامه توسعه‌ای بعد از انقلاب، بهره‌وری نقشی بسیار کمرنگ در اقتصاد ایران داشته است. این در حالی‌ است که در آمار و ارقام شاخص‌های اقتصادی، بهره‌وری در تولید ناخالص داخلی کشورها نقشی اساسی را ایفا می‌کند. به عنوان مثال، بررسی یک برش ۵۰ ساله از اقتصاد کشورهای عضو OECD نمایانگر این واقعیت است که کشورهای این حوزه حدود ۵۰درصد از رشد تولیدات ناخالص داخلی خود را از طریق افزایش بهره‌وری کلیه عوامل تولید به‌دست آورده‌اند. در تجربه کشورهای آسیای جنوب شرقی نیز یکی از عوامل موفقیت، به‌کارگیری این مفهوم در حوزه‌های اقتصادی است. تجربه کره جنوبی نشان می‌دهد بالغ بر ۴۰درصد افزایش تولید ناخالص داخلی این کشور از طریق افزایش بهره‌وری کل عوامل تولید به‌دست آمده است.
به‌نظر می‌رسد عمده‌ترین دلیل به حاشیه رفتن بهره‌وری در ایران در درجه اول پیچیدگی‌های یک اقتصاد نفتی است. در درجه دوم نیز بی‌توجهی به عامل بهره‌وری در پیشبرد پارامترهای اقتصادی نقش پررنگی دارد. بالاخره بی‌ثباتی اقتصادی سومین دلیل این موضوع است؛ چراکه تورم و بی‌ثباتی متغیرهای کلان اقتصادی، سبب انحراف منابع به سمت دلالی و واسطه‌گری می‌شود. از سال ۱۳۹۰ تاکنون بهره‌وری نیروی کار در ایران منفی ۱۱درصد است. موضوعی که جای تاسف و تعجب دارد.
بررسی بخش‌های دیگر وضعیت بهره‌وری ایران نیز خوشایند نیست. وقتی به گزارش‌های منتشر شده از سازمان بهره‌وری آسیایی (APO) می‌پردازیم، سه کشور چین، پاکستان و هند را می‌بینیم که در بازه زمانی ۱۹۷۰تا ۲۰۱۶ بالاترین نرخ رشد بهره‌وری را تجربه کرده‌اند. این در حالی است که اقتصاد ایران بین حدود ۲۵ کشور بررسی شده به همراه نپال، میانمار و برونئی تنها کشورهایی بوده‌اند که در این بازه ۴۶ ساله از نرخ منفی بهره‌وری در اقتصاد خود رنج برده‌اند. در شاخص بهره‌وری سرمایه در ایران طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۷، بخش نفت و گاز با ۴۳/ ۱۱ درصد، بخش معدن با ۹۹/ ۴ درصد و آب و برق و گاز با ۳/ ۴ درصد و بخش ارتباطات با ۳/ ۴ درصد بیشترین بهره‌وری و ساختمان با منفی ۷۷/ ۲ درصد و سایر خدمات با منفی ۵۴/ ۱ درصد کمترین بهره‌وری را داشته‌اند. بهره‌وری سرمایه در بخش صنعت در این مدت ۹۳/ ۱ درصد رشد داشته است. در ارتباط با شاخص بهره‌وری نیروی کار طی همین مدت، بخش نفت و گاز با ۲/ ۵ درصد، بخش کشاورزی با ۴/ ۲ درصد و بخش حمل و نقل با ۳ درصد بالاترین رشد و ساختمان با منفی ۹/ ۴ درصد و معدن با ۶/ ۳ درصد و صنعت با منفی ۷/ ۲ درصد وکمترین بهره‌وری را داشته است.
در یک قاب کوچک‌تر، شاخص بهره‌وری کل اقتصاد در ۹ سال اخیر در ایران کاملا بدون تغییر بوده است. موضوعی که اگر با دقت به آن توجه شود، یک فاجعه تمام عیار است، مخصوصا وقتی کره جنوبی در این مدت بهره‌وری خود را ۴۰درصد افزایش داده است.
برای بازیابی فرصت‌های از دست رفته، ‌باید مسوولان آشنا به این پدیده در راس سازمان‌های مولد کشور قرار گیرند، آموزش علمی و به روز در دانشگاه‌ها و هنرستان‌ها جای خود را به متون بی‌خاصیت بدهد و اقتصاد به طرف اقتصاد آزاد و بازار حرکت کند. تولید و تولیدکننده ارزش و احترامش در جامعه بازسازی شود. بساط رانت و فساد به معنای واقعی برچیده شود. کار در جامعه ارزش خود را پیدا کند و جای خود را به دلالی و واسطه‌گری بدهد و بالاخره از شعار دست برداریم و به شعور روی آوریم.
گر مرد رهی میان خون باید رفت
وز پای فتاده سرنگون باید رفت
تو پای به راه در نه و هیچ مپرس
خود راه بگویدت که چون باید رفت

 

احمد پورفلاح
مشاور عالی ریاست اتاق ایران و رئیس اتاق ایران و ایتالیا

ایتالیا در آستانه تجربه راست‌ترین پارلمان پس از پایان جنگ جهانی دوم؛ جورجیا ملونی در چند قدمی پیروزی!

اقتصادنیوز: تقریباً همه احزاب سیاسی ایتالیا در هنگام نخست‌وزیری ماریو دراگی اطراف او جمع شدند؛ به استثنای حزب راست افراطی به رهبری جورجیا ملونی که بر اساس نظرسنجی‌ها اقبالش میان رای دهندگان رو به افزایش است.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهد که خانم ملونی، رهبر حزب «برادران ایتالیا» با شعار فاشیستی «خدا، سرزمین مادری و خانواده» در آستانه پیشی گرفتن از حزب ضدمهاجر ماتئو سالوینی نیز است.
پیش بینی‌ها حاکی از آن است که حزب او دست‌کم ۲۰ درصد آراء را در انتخابات آینده این کشور از آن خود خواهد کرد و به این ترتیب راست‌ترین پارلمان ایتالیا را از زمان پایان جنگ جهانی دوم بوجود خواهد آورد.انتخابات پارلمانی آینده ایتالیا در سال ۲۰۲۳ میلادی برگزار می‌شود و اگرچه ماریو دراگی هنوز محبوب‌ترین سیاستمدار این کشور است اما جورجیا ملونی جاه طلبی‌های خود را پنهان نمی‌کند و اخیرا در شبکه «رای» تلویزیون ایتالیا اعلام کرد که حاضر است هر مسئولیتی که ایتالیایی‌ها به او محول کردند را قبول کند.
حزب «برادران ایتالیا» در حال حاضر تنها حزب مخالف دولت وحدت ملی ماریو دراگی محسوب می‌شود. ماریو دراگی موفق شد طیف گسترده‌ای از احزاب از چپ تا حزب «لگا» به رهبری سالوینی در جناح راست را دور هم جمع کند.
ولفگانگو پیکولی، مدیر شرکت تحقیقاتی تنئو به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «حزب "برادران ایتالیا" به عنوان تنها حزب مخالف، زمان بیشتری برای سخنرانی دارد و از همه مهمتر می‌تواند حرفهایی را بزند که دیگر احزاب که با دولت در ائتلاف هستند، نمی‌توانند بگویند.»
جورجیا ملونی ۴۴ ساله به‌ویژه از محدودیت‌های ایجاد شده در پی شیوع ویروس کرونا بشدت انتقاد می‌کند و معتقد است که این محدودیت‌ها بیش از حد بوده است. او همچنین مخالف ورود مهاجران از آفریقا به ایتالیا است.
به این ترتیب او توانسته است گروهی از رای دهندگان حزب سالوینی را نیز که چندان از ائتلاف حزبشان با دولت موافق نیستند، به سمت خود جذب نماید.
بر این اساس حزب «برادران ایتالیا» تا این مرحله، از جنبش ضدسیستم «پنج ستاره» و حزب چپ میانه «دموکرات» پیشی گرفته و با فاصله کمی پشت حزب «لگا» ایستاده است.
جورجیا ملونی خود را یک قهرمان میهن‌پرستی و ارزش‌های سنتی مسیحی معرفی می‌کند که از سوی طرفداران «جهانی شدن» و جنبش دفاع از حقوق همجنسگرایان تهدید می‌شود.
او که به طور گسترده در رسانه‌ها حضور دارد، در زندگینامه‌ای که از خود با عنوان «نام من جورجیا است» منتشر کرده، به جزئیاتی اشاره کرده که باعث برانگیختن احساسات رای دهندگان می‌شود؛ مانند این واقعیت که پدرش مادرش را قبل از تولد او رها کرده است.
او اگرچه در کتابش نیز نوشته است که طرفدار فاشیسم نیست، اما بارها با همه نئوفاشیست‌های کشته شده در جریان خشونت‌های ایتالیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی همدردی کرده است.
جورجیا ملونی که متولد شهر رم است، در دورانی جوانی به «جنبش اجتماعی ایتالیا» (MSI) پیوست؛ حزبی ملی‌گرا با گرایش‌های راست که پس از جنگ جهانی دوم توسط طرفداران موسولینی تاسیس شد و اکنون منقرض شده است.
مارکو تارچی، استاد علوم سیاسی دانشگاه فلورانس و یک فعال راست افراطی در جوانی درباره خانم ملونی می‌گوید: «مردم ماهیت رادیکال برخی از مواضع او، به عنوان مثال درباره مهاجرت و خانواده سنتی را دوست دارند و شیوه بیان او را می‌پسندند. او می‌داند که نمی‌تواند همه ایتالیایی‌ها را راضی کند، با این وجود بطور روشن رای دهندگان دارای دیدگاههای راست را خطاب قرار می‌دهد؛ رای دهندگانی که به گفته او در ایتالیای امروز اکثریت را دارند.»
مارکو تارچی می‌افزاید: «او یک زن است و نسبتا جوان، آن هم در عصری که جوانی و دیدگاههای فمینیسم تسلط دارند.»
جورجیا ملونی پیش از این طی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ میلادی در دولت سیلویو برلوسکونی وزیر جوانان بود و اکنون در سطح اروپا نیز با احزاب راست افراطی دیگر کشورها ارتباط نزدیکی دارد. او از طرفداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده نیز محسوب می‌شود.
با این وجود از نظر ولفگانگو پیکولی، حزب «برادران ایتالیا» برای رسیدن به اهدافش باید چند کار اساسی دیگر انجام دهد از جمله «کمی پاکسازی» در ریشه‌های نئوفاشیست خود و شکل دهی یک تیم مدیریتی قوی.

گفتگو با رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا؛ دولت آینده چگونه می‌تواند اقتصاد را نجات دهد؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی رئیس جمهوری آینده ایران بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم ایران است. اما آیا در پی پیروزی هر یک نامزدهای احراز صلاحیت شده و حتی پیروزی فرضی آن دسته‌ای که رد صلاحیت شدند، راهکارهایی عملی برای رفع مشکلات اقتصاد ایران اعم از رکود، تورم و بیکاری وجود دارد؟ یورونیوز در همین راستا مجموعه گزارش‌هایی را در گفتگو با استادان دانشگاه، حقوقدانان و فعالان اقتصادی منتشر خواهد کرد.
در نخستین گزارش با محمد مهدی بهکیش، استاد پیشین اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران گفتگویی داشتیم. دکتر بهکیش بیش از سه دهه دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی بوده است. این استاد دانشگاه حدود ۲۰ سال رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا بوده و از سال ۱۳۹۳ ریاست شورای رؤسای آن اتاق بازرگانی را بر عهده دارد.
این اقتصاددان معقتد است که در انتخابات پیش رو اگر علم اقتصاد بر سیاست برتری یابد، می‌تواند چالش‌های حال حاضر ایران را به سوی روند بهبودی پیش برد و البته همزمان رئیس جمهوری آینده باید از راه و رسم مراوده با جهان مطلع باشد.
این استاد پیشین دانشگاه معتقد است که اقتصاد ایران باید بین‌المللی بشود و برای این موضوع لازم است فضای باثباتی برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی فراهم شود. محمد مهدی بهکیش می‌گوید: «بزرگترین عاملی که اقتصاد ایران از کمبودش رنج می‌برد، سرمایه‌گذاری است. برای این‌ که شرایط اقتصاد ما تغییر بکند باید محیطی آرام به وجود بیاید. حتی برای ایرانیان که در ایران هستند و ایرانی‌های مقیم خارج از کشور و در نهایت سرمایه گذاران خارجی. من همیشه پیشران پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی بوده‌ام.»
تولید رقابتی یا یارانه و پول پاشی؟
سوال مهم دیگری که مطرح می شود این است که در کوتاه زمان باقی مانده تا انتخابات، در زمینه اقتصادی هر کدام از نامزدها باید روی چه چیزی تاکید و آن را تشریح کنند؟
آقای بهکیش معتقد است که «رقابت» مهم‌ترین موضوع اقتصادی جامانده در دهه‌های اخیر است. وی می‌گوید: «برخلاف تبلیغ و تمرکز روی مساله رقابت» اغلب نامزدها تمرکزشان را به غلط روی «پول پاشی» قرار داده‌اند.
این چهره دانشگاهی می‌افزاید :«آن نامزدهایی که می‌خواهند پول و یا یارانه بیشتری به شهروندان بدهند باید همزمان توضیح بدهند منبع آن به غیر از راه تولید چه خواهد بود؟ تنها راهی که بتوان به مردم کمک کرد باید محیطی ایجاد کرد که سرمایه‌گذاری بتواند صورت بگیرد. آن هم سرمایه‌گذاری در بخش غیردولتی و صرفا خصوصی. چرا که معتقدم تنها در این بخش است که می‌توان از موهبت‌های رقابت بهره برد.»
به اعتقاد محمد مهدی بهکیش زمینه‌سازی برای ترویج رقابت سالم می‌تواند خودبه‌خود عامل نجات اقتصاد ایران از شرایط فعلی باشد.
او توضیح می‌دهد: «رقابت مکانیسمی است که بدون هزینه محسنات بسیاری را برای اقتصاد به وجود می آورد. رقابت قیمت‌گذاری را بدون هزینه و به درستی برای ما انجام می‌دهد. رقابت توزیع منابع را به درستی انجام می‌دهد. رقابت به آنهایی که امکانات بهتر ذهنی و مالی دارند اجازه می‌دهد تا بتوانند سرمایه‌گذاری بهتری بکنند. بنابراین رقابت موهبتی بسیار بزرگ برای اقتصاد است.»
بهکیش می‌گوید: «خوبست نامزدها بتواند بدرستی روی رقابت تاکید بکند. زیرا جامعه بدرستی موهبت‌های رقابت را نمی‌شناسد. توضیح بدهند که چرا قیمت‌گذاری بد است و چرا بهتر است تا مسایل را رقابتی کنیم. این مهم تا به حال صورت نگرفته است. چون که معتقدم با ایجاد رقابت می‌توان اقتصاد را از ورطه کنونی نجات داد. چرا که رقابت سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کند. مصرف منابع را بهینه می‌کند. اگر این اتفاقات نیفتند اقتصاد ما حرکت مناسبی نخواهد کرد.»

معاون گمرک به ایسنا اعلام کرد ثبت سفارش برای واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه لغو شد

در حالی از سال ۱۳۹۷ مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول مصوبه ثبت سفارش برای واردات کالا شد که تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک ایران از عدم نیاز به مجوز ثبت سفارش، برای واردات کالا به این مناطق یا ترانزیت بین آنها حکایت دارد.
مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، جزئیات نشست مشترک دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و گمرک ایران را تشریح کرد.
ثبت سفارش لغو و ثبت آماری انجام می شود
معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۹۷ ، واردات کالا در مناطق آزاد یا ترانزیت کالا بین مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی ملزم به انجام ثبت سفارش بوده است، گفت: اما طی آخرین تصمیم اخذ شده و ابلاغ معاونت حقوقی رئیس جمهور و معاونت امور مجلس وزارت اقتصاد، ترانزیت خارجی کالا با مقاصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مبدأ سایر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و یا مبادی ورودی کشور، بدون نیاز به ثبت سفارش انجام خواهد شد.
به گفته وی، با لغو الزام ثبت سفارش، واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یا ترانزیت کالا بین مناطق صرفاً بر اساس ثبت آماری کالا و اعلام توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام خواهد شد.
ارونقی افزود: همچنین مقرر شد سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کلیه اطلاعات کالاهای وارده را به صورت بر خط در اختیار گمرک ایران قرار دهند.
لازم به یادآوری است که تا قبل از اجباری شدن ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه، این مناطق از ثبت سفارش برای واردات کالا معاف بود و در زمان تصویب این الزام که به دلیل تغییر سیاست های ارزی اعمال ‌ و مناطق را نیز در بر گرفت، با واکنش هایی به دلیل مغایرت با قوانین و مقررات و ماهیت مناطق همراه شد.
افزایش تعرفه کالاهای همراه مسافر
معاون فنی گمرک ایران همچنین اعلام کرد که در این نشست مشترک توافق شده است که با همکاری گمرک ایران افزایش تعداد ردیف تعرفه های کالای مجاز همراه مسافر (در کارگروه مورد نظر ) در دستور کار قرار گیرد.
شرایط ترانزیت خودرو
ارونقی در ادامه به توافق بین دبیرخانه شورای عالی با پلیس راهور ناجا ، اشاره کرد و گفت که ترانزیت خارجی خودروهای سواری دارای پلاک و شماره گذاری شده در مناطق آزاد پس از انجام ثبت آماری مورد تایید دبیرخانه شورای عالی، مابین مناطق آزاد تجاری، صنعتی بلامانع است ولی مشمول خودروهای آمریکایی و لوکس نخواهد بود.
برگشت حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به مناطق آزاد
معاون فنی گمرک ایران همچنین با اشاره به ماده ۶۶ قانون امور گمرکی گفت که طی توافق انجام شده مقرر شد حقوق ورودی مواد اولیه خارجی پرداخت شده واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پس از صادرات، با رعایت مقررات مربوطه استرداد شود.
اما یک توافق ارزی
ارونقی به دیگر توافق صورت گرفته فی مابین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گمرک ایران و بانک مرکزی اشاره کرد و افزود: به منظور رفع مشکلات تسویه ارزی کالاهای وارده به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مقرر شد گمرکات اجرایی مستقر در مناطق ویژه و گمرک ایران، همکاری لازم را در خصوص تعیین ارزش استنباطی کالای وارده به عمل آورند.
وی گفت: مقرر شد ورود اطلاعات قبوض انبار کالاهای وارده به مناطق ویژه اقتصادی توسط سازمان مسئول آن منطقه در سامانه گمرک ایران یا در سامانه خاص مناطق با ایجاد ارتباط سامانه ای انجام شود.
معاون فنی گمرک ایران یادآور شد که این معاونت در گمرک ایران و همچنین نماینده ای از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مسئول حسن اجرای این توافقات و همچنین رفع مسائل و مشکلات مربوطه، فی مابین خواهند بود.

گفتگوی مدیران شهری اصفهان و فلورانس

حجتی: آثار هنری مشترک در شبکه‌های اجتماعی ایران و ایتالیا منتشر می‌شود.
بعد از گذشت حدود ۲۲ سال از پیمان خواهرخواندگی اصفهان و فلورانس، برای نخستین بار مدیران شهری این دو شهر برای تولید آثار هنری مشترک تبادل نظر کرده و در نشستی آنلاین جزئیات اجرای این فعالیت هنری در حوزه موسیقی را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش ایمنا، پس از گفتگوی آنلاین شهردار اصفهان و شهردار فلورانس و طرح پیشنهاد همکاری‌های مشترک فرهنگی و هنری برای بهره گیری بیشتر از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری دو شهر خواهرخوانده، مدیران حوزه روابط بین الملل اصفهان و فلورانس در نشستی مشترک پیرامون نحوه اجرای برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی – هنری دو شهر گفتگو کردند.
ایمان حجتی، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان در این نشست با اشاره به گفتگوی اخیر شهردار اصفهان و فلورانس در مورد موضوعات مشترک بین دو شهر خواهرخوانده اظهار کرد: عزم ما این بود که جنبه تاریخی دو شهر اصفهان و فلورانس را در قالب همکاری مشترک نشان دهیم که در همین راستا تولید آثار هنری در حوزه موسیقی دو کشور و انتشار در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مؤثر واقع شده و برای دوستداران دو شهر و مخاطب جهانی جذاب باشد.
وی ادامه داد: آثار تهیه شده برگرفته از فرهنگ موسیقی دو کشور است که برای همکاری مشترک هنرمندان و آشنایی مردم دو شهر اصفهان و فلورانس با زبان مشترک هنر، تهیه و منتشر خواهد شد.
مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان افزود: در گفت و گوی شهردار اصفهان و فلورانس بر چهار محور طرح شهروند دیپلمات، فعالیت‌های هنری مشترک دو شهر، تبادلات علمی و دانشگاهی با محوریت نهادهای مربوطه و دانشگاه‌ها و پروژه تراموا صحبت شد که موضوعات هر چهار محور در حال پیگیری و اقدام است.
استقبال از ایده پروژه مشترک در حوزه موسیقی
خانم زامپارلا، مشاور شهردار فلورانس در امور بین الملل و فرهنگی در این نشست با استقبال از اجرای پروژه مشترک هنری بین دو شهر اصفهان و فلورانس بر شکل گیری چارچوب همکاری و جزئیات این طرح تاکید کرد و افزود: تهیه و انتشار ویدئو کلیپ از آثار موسیقایی دو کشور ایران و ایتالیا از سوی هنرمندان موسیقی این کشور مد نظر ماست.
وی ادامه داد: این آمادگی در شهرداری فلورانس وجود دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی، به معرفی آثار تولیدشده بپردازد.
مشاور شهردار فلورانس در امور بین الملل و فرهنگی اظهار امیدواری کرد؛ با نهایی شدن جزئیات باقی مانده در مورد این همکاری، هرچه زودتر آثار تولیدشده در شبکه‌های اجتماعی برای شهروندان هر دو شهر ارائه شود.
به گزارش ایمنا، پیمان خواهرخواندگی اصفهان و فلورانس در جریان سفر لامبرتو دینی، وزیر امور خارجه وقت ایتالیا به تهران و هیأت همراه در سال ۷۷ به امضای دو طرف رسید تا زمینه ساز اجرای برنامه‌ها و طرح‌های فرهنگی – هنری مشترک باشد؛ ظرفیت‌های این پیمان طی سال‌های اخیر بالفعل نشد و طی چهار سال اخیر فعالیت‌ها و رایزنی‌هایی برای احیای روابط بین دو شهر آغاز شد که ماحصل یکی از این فعالیت‌ها، اجرای رویدادهای مشترک هنری بین دو شهر است.
شهردار اصفهان در شرایط کرونا از فرصت گفتگوهای آنلاین برای حفظ و بهبود روابط خواهرخواندگی با شهرهای مختلف استفاده کرد و هر هفته گفتگوهای مجازی و آنلاین با شهرداران شهرهای خواهرخوانده و همچنین سفرای کشورهای مختلف داشته است.

با توجه به کاهش ابتلا به ویروس کرونا کاهش خطر آلودگی به ویروس کرونا در ایتالیا

باتوجه به کاهش تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا و کاهش تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان‌های ایتالیا، میزان شاخص آلودگی به این ویروس نیز در سراسر ایتالیا کاهش یافته است.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری ایتالیایی آجی، باتوجه به کاهش تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا و نیز کاهش تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان‌های ایتالیا، میزان شاخص آلودگی به این ویروس نیز در سراسر ایتالیا کاهش یافته است.
اتاق کمیته مقابله با همه گیری ویروس کرونا در ایتالیا در گزارشی اعلام کرد: برای سومین هفته متوالی، شاخص آلودگی به این ویروس در حال کاهش بوده و به ۷۲ صدم درصد رسیده است. این در حالی است که طی هفته پیش، این میزان برابر با ۷۸ صدم درصد بود.
موسسه عالی بهداشت ایتالیا وابسته به وزارت بهداشت و درمان این کشور نیز اعلام کرد: در آخرین هفته پایش، همه استان‌های این کشور "کم خطر" رده بندی شده اند و شاخص آلودگی به ویروس کرونا در آن‌ها کم‌تر از یک است.
در این هفته نیز هیچ کدام از بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان‌های ایتالیا از سطوح بحرانی اعلام شده در آن‌ها فراتر نرفته اند. بدین ترتیب، میزان اشغال تخت‌های بیمارستانی در بخش مراقبت‌های ویژه پایین‌تر از شرایط بحرانی اعلام شده، یعنی کم‌تر از ۱۵ درصد است. بنابراین، تعداد بیماران بستری شده در این بخش‌ها نیز از هزار و ۶۸۹ به هزار و ۳۲۳ بیمار کاهش یافته است.
میزان مراجعه افراد به مراکز بهداشتی و درمانی ایتالیا نیز کاهش یافته است.

نان مقدس» در ایتالیا برگزیده شد

«نان مقدس» ساخته رحیم ذبیحی دو جایزه از شصت و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «ترنتو» در کشور ایتالیا را به خود اختصاص داد.
«نان مقدس» ساخته رحیم ذبیحی دو جایزه از شصت و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «ترنتو» در کشور ایتالیا را به خود اختصاص داد.
به گزارش ایسنا، فیلم مستند «نان مقدس» به کارگردانی زنده‌یاد رحیم ذبیحی و به تهیه‌کنندگی تورج اصلانی، جایزه طلایی بهترین فیلم و نیز جایزه صلح و حقوق بشرِ بخش مسابقه اصلی شصت و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «ترنتو» در کشور ایتالیا را گرفت.
این مستند برای تصاحب این جوایز با ۱۳ فیلم از کشورهای مختلف جهان، از جمله؛ فرانسه، مراکش، سوئیس، ایتالیا، اروگوئه، آلمان، اسپانیا، اوکراین، اتریش، آمریکا، لهستان، بلغارستان، گرینلند، چین و بلژیک به رقابت ‌پرداخت.
پخش بین‌المللی این اثر مستند، به عهده شرکت «تصویر گستر الهه پارسی» (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است.
«آن دلست» از فرانسه، «سینزیا آنجلینی» از ایتالیا، «ماورا دلپرو» از ایتالیا، «امیل هرتلینگ پرونارد» از کشور دانمارک و «ناهوئل اوریا» تهیه‌کننده و مدیر هنری از کشور آرژانتین، اعضای هیئت داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم «ترنتو» را تشکیل می دادند.
جشنواره بین‌المللی فیلم «ترنتو» که قدیمی‌ترین رویداد سینمایی اروپا با موضوع فرهنگ کوه، طبیعت، ماجراجویی و اکتشاف به‌شمار می‌رود؛ شصت و نهمین دوره آن با نمایش ۱۰۰ اثر از کارگردانان کشورهای مختلف جهان در هشت بخش مختلف از جمله؛ بخش رقابتی اصلی «فیلم‌های مستند بلند و کوتاه»، بخش «نمایش ویژه»، بخش «سرزمین‌های بلند»، بخش «فیلم‌های سینمایی»، بخش «آینده مردم در سرزمین‌های کوهستانی»، بخش «داستان‌ها و نویسندگان»، بخش «مستندهای محیط زیستی و تغییرات آب و هوایی» و همچنین بخش «مقصد گرینلند» از (۹ تا ۱۶ می (۱۹ تا ۲۶ اردیبهشت) به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین در شهر ترنتو در شمال کشور ایتالیا برگزار شد.

با حضور سفیران دو کشور امضای توافقنامه همکاری بین دو بیمارستان ایرانی و ایتالیایی

توافقنامه همکاری بین دو بیمارستان آتیه تهران و گالیئرا در شهر جنوا در شمال ایتالیا به امضا رسید.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، توافقنامه همکاری بین دو بیمارستان ایران و ایتالیا به امضا رسید.
در مراسمی مجازی با حضور سفیران دو کشور و روسای دو بیمارستان آتیه تهران و گالیئرا در شهر جنوا در شمال ایتالیا و تعداد دیگری از مسئولان ایرانی و ایتالیایی، دو بیمارستان توافق کردند همکاری‌های دو جانبه در بخش تحقیقات، درمان بیماری‌های خاص از جمله تالاسمی و پیوند مغز استخوان به شکل نهادینه توسعه یابد.
در این مراسم حمید بیات سفیر کشورمان از تلاش‌های جوزپه زامپینی به عنوان رئیس جدید اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا و ایران برای توسعه همکاری‌ها که بخش سلامت را نیز در بر می‌گیرد تقدیر کرد. بیات افزود: با توجه به سطح بالای دانش پزشکی در دو کشور و سطح بالای تجهیزات پزشکی در ایتالیا زمینه‌های بسیاری برای همکاری میان دو طرف وجود دارد. جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران نیز ضمن استقبال از این همکاری ها، حوزه سلامت و بهداشت را یکی از عرصه‌های همکاری دو کشور در شرایط فعلی دانست.
همچنین روسای دو بیمارستان آتیه و گالیئرا بر اهتمام دو طرف برای همکاری در حوزه تبادل دانش، تحقیقات و دارو اشاره کرده و ابراز امیدواری کردند توافق امضا شده زمینه ساز توسعه هر چه بیشتر همکاری میان دو کشور در حوزه بهداشت و سلامت باشد.
جوزپه زامپینی رئیس جدید اتاق بازرگانی ایتالیا و ایران که عضو هیات مدیره بیمارستان گالیئرا نیز می‌باشد، حضور سفیران ایران و ایتالیا را در این مراسم نشانه توجه دو کشور به ابعاد اجتماعی - انسانی و موضوعات علمی در روابط و همکاری‌های دو جانبه دانست و از آن قدردانی کرد و امضای این تفاهم نامه را آغاز مسیری جدید در همکاری‌های بهداشتی دو کشور خواند.

توسعه‌نیافتگی از پیامدهای نبود بهره‌وری است

احمد پورفلاح مشاور عالی رئیس اتاق ایران طی یادداشتی برای پایگاه خبری اتاق ایران به نقش و جایگاه بهره‌وری در کلیه ابعاد زندگی انسان‌ها از امور شخصی تا مسائل اجتماعی آنها می‌پردازد.
پایگاه خبری اتاق ایران
ارتقای بهره‌وری و رفع موانع کارآمدترین حمایت از تولید است
ظرفیت‌های توسعه فناوری، فرصتی برای بالا بردن بهره‌وری است
از روزی ‌که انسان‌های اولیه برای حفظ بقای خود به دنبال غذا گشتند، برای زندگی راحت‌تر، لباس و سرپناه فراهم کردند و برای مصون ماندن از حملات جانوران و قبائل دیگر ادوات جنگی ساختند، به صورت نانوشته و ناگفته، مفهوم بهره‌وری را در روند زندگی خود جاری کردند.
اگر امروز انسان‌ها، کرات آسمانی را درمی نوردند و به زندگی در آنجا می‌اندیشند، اگر اینترنت، سرعت، کیفیت و دقت زندگی را غیرقابل تصور افزایش داده و تصویر متفاوت‌تری از زندگی را آفریده و اگر دارو و غذا، هشت میلیارد نفر را تغذیه می‌کند( البته با چشم پوشاندن از استثنائات که آن هم ناشی از دور بودن از بهره‌وری است) تنها در سایه دستیابی به بهره‌وری مطلوب به کمک مطالعات، آزمایش‌ها، نمونه سازی‌ها و تولید انبوه در سایه بهره‌وری علمی بوده است.
بی‌تردید در کشورهایی که تولید ناخالص داخلی و ملی آنها نزدیک به صفر یا صفر و یا زیر صفر است و سطح تولید و بهره‌وری کم‌کیفیتی دارند، شاهد هستیم که پارامترهایی چون سطح سلامت، آموزش و رفاه در این جوامع نیز بسیار پایین است.
اغلب شهروندان در کشورهای عقب‌مانده یا عقب نگه داشته شده از نظر ذهنی و فکری چنان شکل داده شده‌اند که باور دارند به دلایل خارج از اختیار چون شرایط بد آب‌وهوایی، نداشتن ذخیره منابع زیرزمینی و روزمینی و موقعیت جغرافیای نامناسب، محکوم به جهان سومی بودن تا پایان عمر این کره خاکی هستند.
این فرضیه با نگاهی به کشورهایی مانند ژاپن که سال‌ها اقتصاد دوم دنیا و در سال‌های اخیر اقتصاد سوم جهان است و شرایط مناسبی از نظر منابع طبیعی و زمین در اختیار ندارد و یا کشورهای دیگری که مساحت و جمعیت آنها به اندازه یک سوم کشور پهناوری چون ایران است، مانند سنگاپور، هنگ کنگ، تایلند، کشورهایی که تا چهل سال پیش کویری شن‌زده و آفتاب‌زده بودند مانند امارات، قطر، عمان و کویت که امروز در صدر کشورهای جذاب برای سرمایه‌گذاری و گردشگران هستند، بی‌معنی و نادرست است.
کلیه این کشورها علی‌رغم محدودیت‌هاى مزمن، خود را تا سطح ده کشور اول در رکوردهای اقتصادی بالا کشیده‌اند. با نگاهی به وضعیت اندونزی، مالزی، کره جنوبی و ترکیه به خوبی متوجه می‌شویم که فرضیه مذکور مردود است.
من معتقدم پیامدهای عقب ماندگی در اقصی نقاط کشور ناشی از پایین بودن بهره‌وری در زمان، امکانات و توان نیروهای انسانی است و زیرساخت این واپس ماندگی فقر در آموزش و نبود مدیریت کارا و مسلح شده به علم است.
فقر تغذیه، پایین بودن سطح سلامت، دور بودن از رفاه حداقلی از عوارض مشخص نبود مدیران آموزش‌دیده وسیاست‌گذاری‌های ضعیف، ناکارا و ناسالم است. باید توجه داشت تا تولید واقعی بر بستر درست خود حرکت نکند، بهره‌وری مناسب را نخواهیم داشت.

کشف آتلانتیس ایتالیا پس از ۷۰ سال

تهران- ایرنا- یک دهکده گمشده در نزدیکی مرز ایتالیا با سوئیس و اتریش، پس از ۷۰ سال از دل آب سربرآورد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجله آمریکایی آرت نیوز، برای بیش از ۷۰ سال تصور می‌شد یک برج ناقوس که از وسط دریاچه سربرآورده، تمام آن چیزی باشد که از دهکده گمشده کورون (Curon) در ایتالیا باقی مانده است.
نمای عجیب و غریب این بنا در وسط آب، علاوه بر این که در بین گردشگران محبوبیت بالایی دارد در سالهای گذشته نیز سوژه خلق آثار ادبی و سینمایی شده است: آخرین رمان مارکو بالزانو (Marco Balzano) نویسنده معاصر ایتالیایی با عنوان من اینجا می‌مانم (Resto Qui) و فیلم هیجانی کورون (Curon) از نتفلیکس براساس این صحنه خلق شده‌اند.
این برج ناقوس قرن چهاردهمی تا همین اواخر تنها میراث قابل رویت از دهکده‌ای بود که زمانی ۹۰۰ نفر جمعیت داشت. کورون تا سال ۱۹۱۹ بخشی از کشور اتریش بود و بنابراین ساکنان این دهکده که بسیاری از آنها حتی نمی‌توانستند به زبان ایتالیایی صحبت کنند، ابزار لازم برای مقابله با اجرای طرح اتصال دو دریاچه رسیا و کورون با هدف تولید انرژی برق آبی را نداشتند، طرحی که باعث شد خانه و کاشانه‌شان به زیرآب برود. ساخت این سد در ابتدا پنج سالی به دلیل جنگ جهانی دوم به تاخیر افتاد اما با وجود تلاش مردم محلی، دهکده کورون سرانجام در سال ۱۹۵۰ میلادی به زیرآب رفت. دهکده کورون ونتوسا (Curon Ventosa) بر فراز این دهکده به گل نشسته و به جای آن تشکیل شد، این دهکده امروز حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد.
دهکده گمشده کورون که می‌توان آن را معادل معاصر جزیره تخیلی آتلانتیس در نظر گرفت، ۷۰ سالی زیر آب مدفون شده بود تا این که ماه گذشته (فروردین- اردیبهشت ۱۴۰۰) به دنبال تعمیراتی که روی نیروگاه برق آبی منطقه درحال انجام بود، نشانه‌هایی از آن به تدریج پدیدار شدند. البته از آن جایی که به دلیل شیوع کرونا مقاصد گردشگری برای بازدیدکنندگان تعطیل بودند، پله‌ها، دیوارها و سرداب‌های سنگی که از دل آب سربرآوردند از نظر پنهان ماند. حالا شرکتی که این سد به آن تعلق دارد در حال تزریق تدریجی آب به دریاچه است و احتمالا ظرف چند هفته آینده این دهکده پنهان دوباره به زیر آب خواهد رفت.
آتلانتیس، جزیره‌ای افسانه‌ای است که گفته می‌شود در گذشته‌های دور به زیر اقیانوس‌ها رفت و تمدن پیشرفته آن ناپدید شد.

نقش توسعه فناوری هیدروژن در آینده اقتصاد ایتالیا

برخی هیدروژن را طلای سبز می نامند و برخی دیگر با احتیاط از آن صحبت می‌کنند ولی مسئله قطعی این است که هیدروژن یکی از جبهه‌های اصلی استفاده از انرژی در آینده را نمایندگی می‌کند. تا به امروز آزمایش‌های ارزشمند متعددی که به تجاری کردن هیدروژن نیز منجر شده، مانند برخی مدل از خودروها، انجام گرفته است ولی مشکل صرفه اقتصادی و گسترش بهینه این فناوری از جمله چالش های اصلی پژوهش گران است.
هیدروژن بعنوان یک حامل انرژی پاک و مکمل می‌تواند روند خنثی سازی کربن بخصوص در بخش هایی که امروزه بیشترین سهم را در انتشار آلاینده‌های آب و هوایی در اختیار دارند، از صنایع سنگین و حمل و نقل گرفته تا منازل مسکونی ... را تقویت نماید.
البته امید به نوعی انرژی پاک و قابل دسترس به وفور، چالش های مختلفی را ایجاد کرده و هنوز راه حلی قطعی برای آن یافت نشده است. هیدروژن با وجود این که گسترده ترین عنصر موجود در جهان است، ولی به صورت جدا شده در طبیعت یافت نمی‌شود و آماده سازی آن به منظور تولید انرژی، نیاز به عملیات مختلف دارد. اگر این عملیات با صرفه نباشد (مصرف انرژی بالا یا آلایندگی)، این روند توجیه خود را از دست می دهد و اگر هزینه آن خیلی بالا باشد، این پروژه روی کاغذ باقی خواهد ماند.
هیدروژن خاکستری (به دست آمده از متان با تولید دی اکسید کربن) فضای بیشتری در اختیار هیدروژن آبی (با حذف باقی مانده‌های ناسازگار با محیط زیست) یا بهتر از آن در اختیار هیدروژن سبز ( که منحصرا توسط انرژی‌های تجدید پذیر تولید می‌شود) قرار می‌دهد. همان طور که چند ماه قبل اندیشکده آمبروزتی مطالعه ای در زمینه هیدروژن منتشر کرده بود، ایتالیا می‌تواند از هیدروژن برای رسیدن به اهداف خود چه در راستای صفر کردن انتشارات دی اکسید کربن و چه برای تولید اشکال جدید رقابت صنعتی با استفاده از اهرم موقعیت جغرافیایی، پتانسیل تولیدی و مهارت های این کشور در بخش گاز طبیعی استفاده کند.
طبق نظر موسسه مطالعاتی آمبروزتی، صنعت فناوری‌های هیدروژن و صنایع وابسته به آن می‌تواند در دوره 2050-2020 افزایش ارزش تولید در حدود 890 تا 1500 میلیارد یورو را بدنبال داشته باشد. افزایش تولید در این رشته فرصت ایجاد 230 تا 540 هزار فرصت شغلی را تا سال 2050 فراهم می‌کند و با نفوذ بالقوه 23 درصدی هیدروژن در مصارف نهایی، می‌توان به کاهش 28 درصدی انتشار دی اکسید کربن نسبت به سال پایه 2018 امیدوار بود. مطالعه آمبروزتی همچنین نشان می دهد که توسعه فناوری‌های تولید هیدروژن سبز و افزایش روبه رشد انرژی برقی تجدید پذیر موجب می‌شود که در سال های آینده منحنی قیمت به شدت رو به کاهش گذاشته و در نهایت به سطح قیمت های قابل رقابت با جایگزین‌های دیگر برسد.
در همین چارچوب گروهی متشکل از 30 شرکت انرژی اروپایی (با حضور شرکت ایتالیایی Snam) بعد از دو سال تحقیق و پژوهش، هایتا طرح خود را موسوم به Hydeal Ambition با هدف رساندن قیمت 100 درصد هیدروژن سبز به کمتر از 1.5 یورو برای هر کیلوگرم، اعلام کرد. تولید از طریق الکترولیزها با منبع خورشیدی از سال 2022 در شبه جزیره ایبری (اسپانیا، پرتغال، آندورا و جبل الطارق) آغازخواهد شد: هدف جاه طلبانه این طرح، رسیدن به 95 گیگاوات ظرفیت خورشیدی و 67 گیگاوات از الکترولیزها تا سال 2030 به منظور تولید سالانه 3.6 میلیون تن هیدروژن سبز (معادل مصرف یک سال ونیم بنزین کشور فرانسه) برای شرکت های بخش انرژِی، صنعت و حمل و نقل از طریق زیرساخت های گاز و یا شبکه ذخیره سازی است. پروژه ای که نه تنها به پایداری محیط زیستی وفادار است بلکه پایداری اقتصادی کامل را نیز هدف خود قرار داده و در این راستا قیمت نهایی هیدروژن باید به سطح منابع فسیلی برسد و گذار به سمت کربن خنثی را به چشم اندازی مستحکم تبدیل نماید.

تیم ملی والیبال ایران عازم ایتالیا شد

برای حضور در لیگ ملت‌ها؛
تیم ملی والیبال ایران عازم ایتالیا شد
تیم ملی والیبال ایران بامداد امروز برای حضور در رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال عازم ایتالیا شد.
به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی والیبال ایران برای حضور در رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال ساعت ۵:۴۵ بامداد امروز عازم مسابقات شد.
تیم ملی ایران روز جمعه در نخستین بازی خود از این مسابقات در مقابل ژاپن صف آرایی خواهد کرد.

پایان فاجعه کرونا در ایتالیا؛ نخست وزیر ایتالیا از پایان فاجعه کرونا خبر داد

نخست وزیر ایتالیا با اشاره به شرایط کنونی به اصطلاح کرونایی این کشور، گفت: ما شاهد پایان فاجعه هستیم، عادی شدن نزدیک است. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه ایتالیایی زبان "کوریره دلا سرا"؛ «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا درباره همه گیری ویروس کرونا، گفت: در حال مشاهده پایان این فاجعه هستیم. برای اولین بار و پس از یک ماه و نیم، به نظر می‌رسد عادی شدن اوضاع بسیار نزدیک است.
درباره واکسن کرونا نیز دراگی موافق تعلیق موقت ثبت مالکیت انحصاری و ضرورت کمک به کشور‌های فقیر است.
در همین زمینه، نخست وزیر ایتالیا گفت: ایتالیا از ابتکار کمیسیون اروپا با هدف تولید واکسن و محصولات درمانی در کشور‌های کم درآمد و با درآمد متوسط، استقبال می‌کند. ما می‌خواهیم شرکت‌های دارویی و مراکز تحقیقاتی خود را برای حمایت از تولید، به ویژه در آفریقا، فعال کنیم. ما این کار را با سایر کشور‌های شریک، از جمله فرانسه و آلمان به انجام خواهیم رساند.

دیدار ظریف با رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا

در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا دو طرف بر علاقه‌مندی ایران و ایتالیا برای گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف خصوصا از طریق تبادل هیئت‌های بلندپایه پارلمانی تأکید کردند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدار با مقامات ایتالیایی، با فیکو رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا در محل این مجلس دیدار و گفتگو کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط یکصدو شصت ساله دو کشور و ضمن مرور بر حوزه های مختلف روابط سیاسی، اقتصادی و پارلمانی و همچنین چشم انداز رفع موانع توسعه و گسترش همکاری ها، خصوصا در حوزه روابط اقتصادی و تجاری، علاقمندی کشورمان برای گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف خصوصا از طریق تبادل هیئت های بلندپایه پارلمانی را مورد تاکید قرار داد.
آقای دکتر ظریف همچنین با تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات فلسطین بر ضرورت برخورد مسئولانه جامعه بین المللی با جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و سرزمین های اشغالی تاکید نمود.
تشریح آخرین تحولات گفتگوهای وین و همچنین مسائل و روابط با کشورهای منطقه نیز از دیگر مطالب مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بود.
رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا نیز در این دیدار ضمن با اهمیت خواندن گسترش روابط دو کشور، بر علاقمندی برای تبادل هیئت های پارلمانی بین دو کشور تاکید کرد.

پس از دیدار با رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا ظریف: زمینه‌های همکاری اقتصادی خوب ایران و ایتالیا

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با توجه به قرارداد‌هایی که قبل از خروج آمریکا از برجام آماده شده بود و همچنین خط اعتباری ایتالیا، زمینه برای شروع همکاری زیاد است.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به ایتالیا سفر کرده است پس از دیدار با روبرتو فیکو، رئیس مجلس نمایندگان این کشور، گفت: زمینه‌های همکاری اقتصادی بین ایران و ایتالیا بسیار خوب است و با توجه به قرارداد‌هایی که قبل از خروج آمریکا از برجام آماده شده بود و همچنین خط اعتباری ایتالیا، زمینه برای آغاز همکاری زیاد است.

ظریف در سفر به رم خبر داد، قرارداد ۳۰ میلیارد دلاری ایران با ایتالیا

وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار و گفتگو با دی مایو همتای ایتالیایی خود اذعان کرد: شرکت‌های ایتالیایی علاقه فراوانی به سرمایه گذاری در کشورمان دارند و اکنون نیز قرارداد‌هایی به ارزش ۳۰ میلیارد دلار با این کشور داریم.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اظهارداشت: ایتالیا حضور بسیار گسترده‌ای در ایران داشته است و شرکت‌های ایتالیایی علاقه فراوانی به سرمایه گذاری در کشورمان دارند. هم اکنون نیز حدود ۳۰ میلیارد دلار قرارداد با این کشور داریم.
وی افزود: پیش از خروج آمریکا از برجام ایتالیا پنج میلیارد دلاراعتبار صرف کرده و لازم بود تا این امکانات بازسازی شود و برای دوران پسامذاکرات کنونی وین آمادگی برای بازگشت ایتالیا به عنوان شریک قدیمی ایران به صحنه اقتصاد کشورمان به طور مجدد فراهم گردد، زیرا ایتالیایی‌ها کمتر از سایر کشور‌ها ایران را ترک کردند و هنوز هم شرکت‌های ایتالیایی در کشور ما فعال هستند. در این زمینه گفتگو‌های خوبی انجام شد و دی مایو نیز بر روی تعهدات خود تاکید کرد.
وی ادامه تصریح کرد: ما مسائل منطقه‌ای بویژه فلسطین، افغانستان، عراق و همسایگان ایران در خلیج فارس وهمچنین مذاکرات برجام دیدگاه‌های ایران را با وزیر امور خارجه ایتالیا مطرح و به صورت مفصل در این خصوص گفتگو‌های لازم را انجام دادیم. به نظرم برای شفاف سازی دیدگاه‌های جمهوری اسلامی برای یکی از مهمترین بازیگران اروپا در مجموع جلسه خوبی داشتیم

ظریف از گفت‌وگوی سازنده با ایتالیا برای بازگشت به اقتصاد ایران خبر داد

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدار اخیرش با وزیر خارجه ایتالیا اظهار کرد: در این دیدار برای بازگشت ایتالیا به عنوان یک شریک قدیمی ایران به صحنه اقتصادی کشور صحبت‌های خوبی صورت گرفت.
به گزارش شهرآرانیوز؛ محمد جواد ظریف که در ادامه تور اروپایی خود از روز گذشته وارد ایتالیا شده است در گفت و گویی در ارتباط با دیدار اخیرش با وزیر خارجه این کشور اروپایی تصریح کرد: در این ملاقات گفت‌وگوهای خوبی در مورد روابط دوجانبه داشتیم. ایتالیا به عنوان شریک اقتصادی ایران و همچنین علاقه‌مندی شرکت‌های ایتالیایی برای حضور در ایران حدود 30 میلیارد دلار قرارداد و پنج میلیارد دلار اعتبار تعیین کرده بودند که این موضوع مربوط به قبل از خروج آمریکا از برجام بود و اکنون لازم بود این امکانات بازسازی شود برای دوران پس از مذاکراتی که اکنون در وین در جریان است و این آمادگی ایجاد شود برای بازگشت ایتالیا به عنوان یک شریک قدیمی ایران به صحنه اقتصادی کشور.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان این‌که دراین زمینه صحبت‌های خوبی انجام شد، تصریح کرد: در این دوران ایتالیا کمتر از دیگر کشورهای اروپایی ایران را ترک کرده و هنوز بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی در ایران حضور دارند. در این زمینه صحبت و گفت و گوهای خوبی صورت گرفت و طرف اروپایی نیز براجرای تعهدات خود تاکید نمود.
ظریف همچنین با بیان این که دراین نشست در مورد وضعیت منطقه از جمله آخرین تحولات افغانستان، فلسطین، عراق، گفت و گوهای ایران با همسایگان خود در خلیج فارس و همچنین گفت و گوهای وین رایزنی و گفت و گو شد و دیدگاه‌های ایران را مطرح کرده‌ایم، اظهار کرد: گفت و گوی طولانی و مفصلی داشتیم و برای روشن شدن دیدگاه‌های ایران در ارتباط با این مسائل برای یکی از بازیگران مهم اروپایی، این جلسه، جلسه بسیار خوبی بود.

- سخنگوی سازمان غذا و دارو خبر داد؛ واردات بیش از ۱.۴میلیون دُز واکسن آسترازنکا ایتالیایی

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: امشب بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکا (ساخت ایتالیا) از مجموعه کوواکس وارد کشور می شود.
به گزارش اقتصادآنلاین، کیانوش جهانپور ، درباره محموله های واکسن کرونا که امروز به کشور وارد شده، گفت: دو محموله واکسن از دو مبداء مختلف برای امروز در دستور کار است. یکی از این محموله ها (بالغ بر یک میلیون دُز) بامداد وارد شده و دیگری نیز بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰هزار دُز شامگاه امروز وارد کشور می شود.
به گفته جهانپور، به این ترتیب مجموع واکسنهای وارد شده به کشور تا کنون، به حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دز خواهد رسید.
رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت افزود: مجموع ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دُزی که از دو مرحله و دو منبع مختلف طی امروز دریافت می شود، بعد از برچسب گذاری در سامانه "تیتک" مانند محموله های قبلی در شبکه بهداشتی کشور برای واکسیناسیون فاز دوم که در جریان است، توزیع و استفاده خواهد شد.

ظریف برای ملاقات با مقامات واتیکان و ایتالیا وارد رم شد

بورسان: محمد جواد ظریف که دور جدیدی از سفر به کشورهای اروپایی را آغاز کرده، امروز برای رایزنی و دیدار با مقامات ایتالیا و واتیکان، وارد رم شد.
وزیر امور خارجه کشورمان در این سفر علاوه بر رایزنی در خصوص گسترش همکاری های مشترک در حوزه روابط دوجانبه، پیرامون همکاری‌ها در موضوعات مورد علاقه طرفین در سطح بین المللی نیز به تبادل نظر خواهد پرداخت.
ظریف پیش از این دور از مذاکرات اعلام کرده بود که این دیدارها به آنچه که در وین و بین ایران و کشورهای 1+4 در جریان است، ربطی ندارد.
قرار بود ظریف امروز به اتریش سفر کند. اما ظاهرا به دلیل حمایت دولت و وزارت خارجه این کشور از اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی، او این سفر را لغو کرد.

با پیگیری حقوقی ایران صورت گرفت؛ عدم انتقال دارایی‌های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا

عدم انتقال دارایی‌های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا
با پیگیری‌های صورت گرفته، قوه قضائیه لوکزامبورگ نیز مانند ایتالیا و فرانسه، مانع انتقال دارایی‌های بانک مرکزی ایران به آمریکا شدند.
به گزارش برنا به نقل از بانک مرکزی، براساس گزارش شعبه لاهه مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری، دادگاه لوکزامبورگ بر لازم‌الاجرا نبودن قوانین داخلی آمریکا برای دادگاه‌های لوکزامبورگ و ضرورت شناسایی آرای صادره از محاکم آمریکایی توسط دادگاه‌های لوکزامبورگ در پرونده اموال بانک مرکزی نزد موسسه کلیر استریم، صحه گذارد.
بر مبنای تغییرات اخیر قانونگذاری در ایالات متحده دادگاه‌های آمریکایی می توانند مستقیماً دستور انتقال برخی از دارایی‌ها که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نهادهای ایرانی (از جمله بانک مرکزی ایران) تعلق دارند، -صرف نظر از محل وقوع آنها- به ایالات متحده منتقل شود. براساس این قانون، حاکمیت ملی سایر کشورها، به طور صریح و آشکار نادیده انگاشته شده است.
اما بانک مرکزی ج. ا. ایران با اقدامی به موقع، از دادگاه بخش لوکزامبورگ درخواست کرد تا دستور ممنوعیت انتقال دارایی‌ها خود صرفاً بر اساس تصمیم ایالات متحده و توسط موسسه بانکی کلیر استریم را صادر کند.
دادگاه لوکزامبورگ نیز ضمن موافقت با این درخواست و صدور دستور منع انتقال، در تصمیم خود تایید می‌کند که هرگونه حکم دادگاه خارجی قبل از اجرا در قلمرو ملی این کشور، باید توسط دادگاه‌های لوکزامبورگ به رسمیت شناخته شده و قابل اجرا اعلام شود.
یادآور می‌شود، تصمیم اخیر لوکزامبورگ صریحاً مانع از آن می‌شود که موسسه کلیر استریم به اختیار خود از تصمیم ایالات متحده پیروی کرده و بدون صدور قبلی دستور نهایی شناسایی و اجرای این تصمیم در لوکزامبورگ نسبت به انتقال دارایی‌های بانک مرکزی ایران به ایالات متحده اقدام کند و در صورت تخلف از این تصمیم، موسسه کلیراستریم محکوم به پرداخت جریمه‌ای سنگین خواهد شد.
ذکر این نکته ضروری است که این پرونده با همکاری معاونت حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی و مرکز امور حقوقی بین‌المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در جریان است و این اقدامات تاکنون موجب شده این بخش از دارایی بانک مرکزی در مقابل ادعاهای واهی درخواستهای متعدد دعاوی به اصطلاح ضدتروریستی مطروحه در آمریکا حفاظت شود.

غول‌های دیجیتالی و انرژی آمریکا و ایتالیا شاخ به شاخ شدند، جریمه ۱۰۰ میلیون یورویی گوگل

اداره نظارت بر مقررات رقابت و ضد انحصار ایتالیا شرکت گوگل را به دلیل سلطه بر بازار و سوء استفاده ۱۰۰ میلیون یورو جریمه کرد. به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری فارس به نقل از فرانس ۲۴، اداره نظارت بر مقررات رقابت و ضد انحصار ایتالیا شرکت گوگل را به دلیل سلطه بر بازار و سوء استفاده ۱۰۰ میلیون یورو جریمه نمود.
یک مقام مسئول نهاد ایتالیایی گفت که گوگل، سیستم عامل اندروید و فروشگاه برنامه «Google Play» آن بر بازار ایتالیا مسلط شده و با مسدود کردن برنامه «Enel X» برای کاربران وسایل نقلیه الکتریکی، از موقعیت خود در بازار سوء استفاده کرده است.
این جریمه که بالغ بر ۱۰۲ میلیون و ۸۴ هزار یورو اعلام شده به دلیل امتناع گوگل از ارائه اپلیکینش‌های رقیب برای تسهیل جستجوی ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در پلتفرم گوگل پلی(Google Play) وضع شده است.
جریمه ۱۰۲،۰۸۴،۴۳۳.۹۱ یورویی به دلیل نقض ماده ۱۰۲ پیمان عملکرد اتحادیه اروپا است که انحصارها و مسائل مربوط به محدودیت رقابت را تنظیم می کند. نتایج تحقیقات دو ساله نهاد تنظیم مقررات رقابت و ضد انحصار ایتالیا نشان می‌دهد که گوگل از صدور اجازه عرضه برنامه جویس‌پس(JuicePass) در فروشگاه آنلاین خود برای عرضه اپلیکیشن‌ها امتناع کرده است. برنامه‌ای که توسط غول ایتالیایی انرژی، انل(Enel) طراحی شده و قابل استفاده در سیستم عامل اندروید است. این در حالی است که حدود سه چهارم ایتالیایی‌ها از تلفن‌های هوشمند دارای سیستم عامل اندروید(Android) استفاده می‌کنند.
این مقام همچنین اظهار داشت: با امتناع از قابلیت همکاری «Enel X Italia» با گوگل و اندروید اوتو، به طور ناعادلانه ای امکان استفاده از این برنامه (Enel X Italia) را هنگام رانندگی و شارژ مجدد وسیله نقلیه الکتریکی محدود کرده است.
این مرجع افزود: بنابراین گوگل از برنامه «Google Maps»(نقشه گوگل) خود طرفداری کرده است.
جویس‌پس(JuicePass) خدمات گسترده‌ای از جمله یافتن ایستگاه شارژ تا مدیریت شارژ و رزرو ایستگاه را به دارندگان خودروهای الکتریکی ارائه می‌کند و رقیبی جدی برای برنامه گوگل مپس(Google Maps) محسوب می‌شود که تنها دارای امکان جستجوی ایستگاه های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی است.

آنتی بادی‌ها حداقل ۸ ماه در بدن بیماران کرونایی باقی می‌مانند

بر اساس مطالعه تیمی از محققان ایتالیایی، آنتی بادی‌ها حداقل ۸ ماه می‌توانند در بدن بیماران مبتلا به ویروس کرونا باقی بمانند.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان ایتالیایی دریافتند آنتی بادی‌های ضد ویروس کرونا حداقل به مدت هشت ماه در خون بیماران کرونایی باقی می‌ماند. بر اساس بیانیه‌ای از بیمارستان سن رافائل در میلان، آن‌ها بدون توجه به شدت بیماری، سن بیماران یا وجود آسیب‌های دیگر در بدن بیماران حضور داشتند.
محققان با همکاری موسسه بهداشت ملی ISS ایتالیا، ۱۶۲ بیمار مبتلا به ویروس کرونا را که در اولین موج عفونت‌های سال گذشته در اورژانس حاضر شده بودند، مورد مطالعه قرار دادند.
نمونه‌های خون در ماه‌های مارس و آوریل و دوباره در پایان ماه نوامبر از کسانی که زنده مانده بودند گرفته شد. حدود ۲۹ بیمار فوت کردند. در بیانیه‌ای که به طور مشترک با ISS منتشر شد، بیان شد وجود آنتی بادی‌های خنثی کننده در بدن بیماران، هرچند با گذشت زمان کاهش می‌یابد، اما بسیار پایدار بوده است.
این مطالعه که در مجله علمی ارتباطات طبیعت منتشر شده است، همچنین بر اهمیت تولید آنتی بادی در بهبودی از ویروس کرونا تاکید دارد.
در این گزارش آمده است: کسانی که در ۱۵ روز اول آلودگی موفق به تولید آن‌ها نشوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به اشکال شدید کووید-۱۹ هستند. دو سوم بیماران مورد بررسی مرد بودند و میانگین سنی ۶۳ سال بود. ۵۷ درصد از آن‌ها از قبل آسیب شناسی شده بودند، به ویژه آن‌ها که مبتلا به فشار خون بالا و دیابت بودند.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد:

واکسن آسترازنکای تولید ایتالیا هم مجوز مصرف در ایران گرفت
جهانپور در صفحه شخصی خود اعلام کرد واکسن آسترازنکای تولید ایتالیا هم مجوز مصرف را در ایران را دریافت کرد.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و سخنگوی سازمان غذاودارو با انتشار پستی در صفحه توییتر خود، اعلام کرد واکسن آسترازنکای تولید ایتالیا هم مجوز مصرف را در ایران گرفت.
تاکنون مجوز مصرف اضطراری (EUA) واکسن آکسفورد/آسترازنکا تولید کره جنوبی، روسیه و ایتالیا در ایران صادر شده است.

نیمی از جمعیت ایتالیا واکسینه می‌شوند؛ ماسک اجباری نیست

تهران- ایرنا- خبرگزاری آنسا از امکان حذف استفاده از ماسک در ایتالیا در صورت واکسیناسیون ۳۰ میلیون نفر علیه ویروس کرونا که نیمی از جمعیت این کشور اروپایی را تشکیل می دهد، خبر داد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری ایتالیایی، معاون وزارت بهداشت ایتالیا در روز دوشنبه اعلام کرد: در صورت واکسینه شدن ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، ماسک اجباری نبوده و مراکز خرید هم آخر هفته ها بازگشایی می شوند.
«پیرپائولو سیلری» معاون وزیر بهداشت دیروز دوشنبه اعلام کرد که در صورت واکسینه شدن ۳۰ میلیون از جمعیت کشور در برابر کووید-۱۹ که نزدیک به نیمی از جمعیت ایتالیا را شامل می شود، باید امکان حذف تعهد افراد برای پوشیدن ماسک صورت در خارج از خانه وجود داشته باشد.
این مقام وزارت بهداشت ایتالیا در ادامه تاکید کرد: من فکر می کنم منطقی باشد که در هوای آزاد و مکان هایی که جمعیت زیادی وجود ندارد ماسک صورت برداشته شود و هنگام تجمع و خطر دوباره آن را روی صورت خود قرار دهید. وی همچنین خاطرنشان کرد که با بازگشایی مراکز خرید ایتالیا در تعطیلات آخر هفته اس موافقت می کند.
ایتالیا نخستین کشور اروپایی بود که ابتلا به ویروس کرونا را گزارش داد و از آن زمان تاکنون ۱۲۲ هزار و ۸۳۳ مورد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ و بالغ بر چهار میلیون مبتلا به این بیماری را ثبت کرده است.

برگزاری نشست فوق العاده جذب سرمایه گذاری‌های خارجی در وزارت امورخارجه ؛

نشست فوق العاده ای با حضور همه دست اندرکاران در موضوع جذب سرمایه گذاری‌های خارجی تشکیل گردید. در این جلسه که ریاست آن مشترکا بر عهده لوئجی دی مایو، وزیر امورخارجه و جانکارلو جورجتتی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا بود به موضوعات زیر پرداخته شد: مشخص نمودن تسهیلات مالیاتی برای مدت زمانی که از پیش تعیین شده است، تقویت برنامه توسعه،ایجاد مناطق آزاد تجاری ویژه در جنوب ایتالیا، اجرای برنامه‌های تبلیغاتی و معرفی کالاهای ساخت ایتالیا در نمایشگاه‌ها و بازارهای الویت دار، افزایش دفاتر مؤسسه تجارت خارجی (Ice) در خارج از کشور، تاسیس شورای ملی شرکت های چند ملیتی، و ارائه تسهیلات به منظور تشویق شرکت های ایتالیایی که فعالیت های تولید خود را به خارج انتقال داده اند برای بازگشت به ایتالیا
(منبع: روزنامه اقتصادی ایل سوله مورخ 21 آوریل 2021، ص 3)

قیمت داج کوین باز هم جهش کرد

چند ساعت قبل از برنامه «یکشنبه شب زنده» ایلان ماسک و احتمال اظهار نظر او در مورد داج کوین، این ارز دیجیتال مجدداً جهش کرد و صبح یکشنبه به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، داج‌کوین، چند ساعت قبل از برنامه «یکشنبه شب زنده» ایلان ماسک و احتمال اظهار نظر او در مورد این ارز دیجیتال، مجدداً جهش کرد و صبح یکشنبه به رکورد تاریخی جدیدی رسید.
ایلان ماسک، مالک تسلا، بارها با توئیت‌ها و اظهار نظرهای خود در مورد داج‌کوین باعث جهش قیمت این ارز دیجیتال شده است و حالا قبل از حضور او در یک برنامه تلویزیونی معروف، سرمایه‌گذاران به خرید داج‌کوین روی آورده‌اند.
قیمت هر داج‌کوین در معاملات صبح یکشنبه با ۱۵ درصد جهش به ۰.۷۴ دلار رسید.
داج‌کوین ظرف ۶ ماه گذشته بیش از ۲۵ هزار درصد رشد کرده و حالا ارزش بازار آن به ۸۶ میلیارد دلار رسیده است. در همین دوره شاخص سهام اس‌اندپی ۱۹ درصد رشد کرده در حالی که بیت‌کوین و اتروم، رقیبان داج‌کوین در ارزهای دیجیتال، به ترتیب ۲۸۶ درصد و ۶۹۸ درصدرشد کرده‌اند.
در سال ۲۰۱۳ مهندسان نرم‌افزاری، بیلی مارکوس و جکسون پالمر این ارز دیجیتال را برای شوخی با بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر که ادعای تسخیر جهان را داشتند، ایجاد کردند.

بهبود وضعیت اقتصادی اروپا و ایتالیا

بازارهای اصلی سهام اروپا  وایتالیا با انتظار بهبود شرایط داخلی درپرتو افزایش انتظار رونق اقتصادی حاصل از واکسیناسیون ضد Covid و راه اندازی مجدد  بازارها و از سوی دیگر جهش قیمت نفت خام و افزایش تولید صنعتی و تراز تجاری منطقه یورو ، پس از جهش فراتر از انتظار تولید ناخالص داخلی ژاپن ، روند مثبتی را تجربه می‌کنند. (12.7٪+) بهترین عکس العمل را بازار بورس لندن (1.3٪) و مادرید (1.2٪) ، پاریس (1.1٪) ،سپس میلان (0.9٪ +) و فرانکفورت (0.4 ( ثبت نمودند. در بازار سرمایه نیز بازهم تفاوت بین (اوراق قرضه) BTP 10 ساله و Bunds  (نرخ اسپرید) بار دیگر در  سطح90 واحد پایه با عملکرد 0.5 درصد است.  افزایش قیمت نفت (60.5 Wti دلار و برنت 63.2 دلار) باعث رشد Shell (%+ 2.4) ، Total (%+2) ، Eni +1.89)٪) و Bp (1+ ، 4٪) شد. همچنین نرخ ها سهامSprint of Saipem (%+ 4) و) Tenaris (%+ 4.14 ، مرتبط با فعالیت های نفتی. در Vivendi (%16/9) در پاریس رشد قابل توجهی را نشان داد.  در حالی که در زمینه بانکی ،) Barlays (%+4.66  صعود خوبی را نشان داد. در Piazza Affari Bper رشد (2٪+) ،  بانک یونی کردیت(1.7٪+) و  اینتسا رشد (1.45٪.+ (را ثبت کردند.

مدیران ایتالیایی : "آیا دوره کسب و کار مجدد با ایران فرارسیده است؟"

ساعت 24- دفتر حقوقی لکسیا (LEXIA ) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم وبیناری را با عنوان: « آیا دوره کسب و کار مجدد با ایران فرارسیده است؟» در تاریخ 31 فروردین ماه سال جاری برگزار نمود. در این وبینار با حضور بیش از 240 نفر از طرف شرکتهای ایتالیایی علاقه‌مند به موضوع همکاری با ایران برگزار گردید. در سخنان افتتاحیه این نشست دو و نیم ساعته که در بستر نرم افزار زوم برگزار شد سخنرانان متعددی از ایران و ایتالیا حضور داشتند. در این وبینار موضوعات متنوعی با هدف علاقه مند سازی طرفهای ایتالیایی به بازگشت به بازار ایران و همچنین شناسایی برخی موانع پیش رو و فرصتهای آتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
آقای فرانچسکو دانینو رئیس و بنیانگذار دفتر حقوقی لکسیا در آغاز نشست به فراز و فرودهای تجارت ایران قبل و بعد از برجام و پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای تا زمان حاضر اشاره کرد و مهمترین عامل کاهش شدید حجم روابط تجاری از 5.1 میلیارد یورو در سالهای 2017 و 2018 به رقم 650 میلیون یورو در سال 2020 را ناشی از عدم همراهی نهادهای مالی و پولی ایتالیا و توقف تامین مالی تجارت دوجانبه دانست. از دیدگاه وی تحریم با ایجاد تهدید در نهادهای مالی توانسته بیشترین ضربه را به اقتصاد دوجانبه بزند. وی همچنین ابزارهای معرفی شده از سوی اتحادیه اروپایی تحت عنوان میز ارزیابی شرکتها Due Diligence Helpdesk و ابزار تحریم ها برای کمک به شرکتهای اروپایی علاقه مند به همکاری با ایران را مهم ارزیابی کرد. با این حال تاکید نمود اقدام بانکها و نهادهای مالی ایتالیا هیچ محمل حقوقی نداشته است و ناشی از تبعیت از فشارهای نهادهای مالی آمریکا بوده است.خانم Francesca Maria Zanasi معاون انجمن وکلای ایتالیا در میلان بر اهمیت روابط دو کشور تاکید کرد و زمان را برای آماده سازی شرکت های ایتالیایی بسیار مناسب دانست. وی همکاری وکلای دو طرف برای توسعه روابط را بسیار مهم دانست. وی ایران را در زمینه کاری بسیار جذاب دانست. با توجه به روابط دوستانه این دو تمدن ابراز امیدواری کرد این رخدادها بتوانند زمینه را برای توسعه روابط میان طرفین شکل دهد.
در ادامه نیز آقای بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا به عنوان سخنران اصلی افتتاحیه این نشست در خصوص روند تغییرات در روابط تجاری دو کشور در چند سال اخیر پرداختند. ایشان تاکید کردند که در سه ماهه گذشته شاهد تغییرات عمده ای در عرصه بین المللی بوده ایم و با پایان کار دولت ترامپ و روی کار آمدن آقای بایدن به نظر می رسد چندجانبه گرایی مجددا در دستور کار بین المللی قرار گرفته است. برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ چند جانبه گرایی نشان داد که ظرفیت های بالایی در بهبود فضای همکاریهای اقتصادی داشته و بر همین اساس شاهد رشد شتابان روابط تجاری ایران و ایتالیا در کمتر از دو سال بعد از اجرای برجام بودیم. اقدامات یکجانبه گرایانه آمریکا نه تنها اقتصاد ایران را متضرر کرد بلکه همزمان طرفهای تجاری ایران از جمله تجار و صادر کنندگان ایتالیایی را به شدت متضرر کرد. هرچند ایران بخشی از خلاء ناشی از خروج شرکتهای غربی را با سایر شرکتها پر کرد اما شرکتهای غربی عملا بازار ایران را از دست دادند.
همزمان آسیب های جدی ناشی از همه گیری کرونا، اقتصاد همه کشورها از جلمه ایران و ایتالیا را به شدت متاثر نموده است. فائق آمدن بر این تاثیرات مخرب صرفا از طریق همکاری کشورها ممکن خواهد بود و هیچ

باید فرصت‌های همکاری تجاری و آموزش برای شرکت‌ها فراهم گردد

در نشست کمیسیون فاوا در سفارت ایتالیا مطرح شد؛
باید فرصت‌های همکاری تجاری و آموزش برای شرکت‌ها فراهم گردد
در نشست کمیسیون فاوای اتاق ایران با بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا، به توسعه تجارت خارجی، شناسایی ظرفیت‌های شرکت‌ها و آموزش فعالان اقتصادی تأکید شد.
به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا در تهران نشست مشترکی برگزار کرد. این نشست در راستای توسعه روابط تجارت خارجی شرکت‌ها و کسب‌وکارهای ایرانی و تقویت سطح همکاری‌های بین‌الملل این کسب‌وکارها، برگزار گردید.
به‌گفته گیتی مرتضوی رویدادهای تجارت خارجی با همکاری سفارت‌های خارجی مقیم تهران و سفارت‌خانه‌های ایران در خارج از کشور در حاشیه نمایشگاه مجازی ایران برگزار خواهد شد.
دپارتمان بین‌الملل نمایشگاه ایران و کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران اقدام با سفارت‌های خارجی تهران و سفارت‌های ایران در خارج از کشور تعامل می‌کنند. با توجه به ارتباطات صورت گرفته مقرر است روزهای مشترک تجاری بین‌المللی با کشورهای مختلف برگزار شود.
در این راستا جلسات متعدد برای آشنایی با چارچوب همکاری‌های فی‌مابین به‌صورت آنلاین برگزارشده است و در فاز جدید، نشست‌هایی به‌صورت حضوری در حال برگزاری است. یکی از این نشست‌ها در روز چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت در محل بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا در تهران با حضور محمدرضا طلائی، رئیس کمیسیون فاوا و گیتی مرتضوی، مشاور این کمیسیون و نیز دبیر اول تجاری و مدیر بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا برگزار شد.
در این نشست، سفارت ایتالیا از ایده همکاری شرکت‌های ایتالیایی با شرکت‌های ایرانی استقبال کرد و مقرر شد نشست‌های مشترکی در خصوص الزامات حضور در بازار کشور ایتالیا، شیوه‌های همکاری با شرکت‌های ایتالیایی، شناخت بازار و... برگزار شود تا شرکت‌های ایرانی بتوانند حضور مؤثری در این کشور داشته باشند.
به همین منظور در حاشیه نمایشگاه مجازی ایران دوره‌های آموزشی جهت دانش‌افزایی شرکت‌های ایرانی در راستای ورود به بازارهای خارجی، بررسی آمادگی همکاری‌های بین‌المللی و الزامات این همکاری‌ها برگزار خواهد شد.
در پایان مقرر شد، طرفین نسبت به تعیین بخش‌های موردعلاقه هر طرف جهت تعریف همکاری و برگزاری روزهای مشترک تجاری تخصصی اقدام نمایند.
نمایشگاه مجازی ایران با همکاری و حمایت اتاق ایران و تهران از سی‌ام فروردین ۱۴۰۰ به‌صورت رسمی آغاز به کار نموده که تا پایان خرداد ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

ایتالیا آماده استقبال از جهان است

تهران- ایرنا- خبرگزاری آنسا از اعلام آمادگی ایتالیا برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی خبر داد و نوشت: در پی نشست وزرای گردشگری گروه جی۲۰ در رم، مایو دراگی اعلام نمود کشورش آماده استقبال از جهان است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری ایتالیایی، «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا پس از جلسه وزیران گردشگری گروه جی۲۰ (گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ، گروهی متشکل از وزرای اقتصاد دارائی و مسولان بانک‌های مرکزی ۲۰ اقتصاد برتر دنیا است) دیروز سه شنبه گفت: «ایتالیا آماده استقبال از گردشگران جهان می باشد».

در پی برگزاری این نشست در ایتالیا، دراگی افزود: «جهان خواهان سفر به ایتالیا است، اما همه گیری ویروس کرونا ما را مجبور به بستن مرزها کرده است. اما اکنون ایتالیا آماده استقبال از جهان است».

وی تاکید کرد: «شک ندارم گردشگری در ایتالیا دوباره قویتر از گذشته پدیدار خواهد شد».

نخست وزیر ایتالیا در ادامه از صدور روادید ویژه برای سفر به ایتالیا خبر داد و گفت: از نیمه ماه ژوئن (۱۱ خرداد) صدور "روادید سبز اروپایی" آغاز خواهد شد.

روادید سبز اروپایی سندی است که تائید می کند گردشگر هر دو دوز واکسن کووید-۱۹ را تزریق کرده و یا آزمایش سواب مولکولی (تست سواب مولکولی مخصوص تشخیص کرونا) آن منفی بوده است. دراگی که پیش از این خبر صدور این روادید را در ایتالیا داده بود، از ضرورت ارائه این سند از سوی گردشگران خارجی به ایتالیا پس از بازگشایی مرزها خبر داده بود.  

روز گذشته نیز کمیساریای عالی اروپا از برنامه ریزی برای بازگشایی اتحادیه اروپا به روی گردشگرانی خبر داد که واکسن کرونا را دریافت کرده اند و یا از کشورهایی هستند که شیوع ویروس کرونا در آنها شدید نیست.

براین اساس مقامات مسئول در کمیساریای عالی اروپا اعلام کردند با توجه به افزایش آمار واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زمان آن فرارسیده تا از محدودیت های مربوط به سفرهای غیرضروری بکاهیم.

مقامات مزبور همچنین خاطرنشان کردند که گذرگاه های مرزی اتحادیه اروپا حداکثر تا اول ماه ژوئن (۱۱خرداد) به دنبال دستیابی به موافقت کشورهای عضو بازگشایی می شوند.

 

تهران- ایرنا- خبرگزاری آنسا از اعلام آمادگی ایتالیا برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی خبر داد و نوشت: در پی نشست وزرای گردشگری گروه جی۲۰ در رم، مایو دراگی اعلام نمود کشورش آماده استقبال از جهان است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری ایتالیایی، «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا پس از جلسه وزیران گردشگری گروه جی۲۰ (گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ، گروهی متشکل از وزرای اقتصاد دارائی و مسولان بانک‌های مرکزی ۲۰ اقتصاد برتر دنیا است) دیروز سه شنبه گفت: «ایتالیا آماده استقبال از گردشگران جهان می باشد».

در پی برگزاری این نشست در ایتالیا، دراگی افزود: «جهان خواهان سفر به ایتالیا است، اما همه گیری ویروس کرونا ما را مجبور به بستن مرزها کرده است. اما اکنون ایتالیا آماده استقبال از جهان است».

وی تاکید کرد: «شک ندارم گردشگری در ایتالیا دوباره قویتر از گذشته پدیدار خواهد شد».

نخست وزیر ایتالیا در ادامه از صدور روادید ویژه برای سفر به ایتالیا خبر داد و گفت: از نیمه ماه ژوئن (۱۱ خرداد) صدور "روادید سبز اروپایی" آغاز خواهد شد.

روادید سبز اروپایی سندی است که تائید می کند گردشگر هر دو دوز واکسن کووید-۱۹ را تزریق کرده و یا آزمایش سواب مولکولی (تست سواب مولکولی مخصوص تشخیص کرونا) آن منفی بوده است. دراگی که پیش از این خبر صدور این روادید را در ایتالیا داده بود، از ضرورت ارائه این سند از سوی گردشگران خارجی به ایتالیا پس از بازگشایی مرزها خبر داده بود. 

روز گذشته نیز کمیساریای عالی اروپا از برنامه ریزی برای بازگشایی اتحادیه اروپا به روی گردشگرانی خبر داد که واکسن کرونا را دریافت کرده اند و یا از کشورهایی هستند که شیوع ویروس کرونا در آنها شدید نیست.

براین اساس مقامات مسئول در کمیساریای عالی اروپا اعلام کردند با توجه به افزایش آمار واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زمان آن فرارسیده تا از محدودیت های مربوط به سفرهای غیرضروری بکاهیم.

مقامات مزبور همچنین خاطرنشان کردند که گذرگاه های مرزی اتحادیه اروپا حداکثر تا اول ماه ژوئن (۱۱خرداد) به دنبال دستیابی به موافقت کشورهای عضو بازگشایی می شوند.

 

روابط ورزشی ایران و ایتالیا در قالب سند همکاری های مشترک افزایش خواهد داشت

وزیر ورزش و جوانان در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران با تاکید برهمکاری های مشترک میان دوکشوردرحوزه های ورزش وجوانان اظهار داشت: اراده مسئولان دو کشور همواره بر توسعه روابط در عرصه های مختلف استوار بوده است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فر در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران، بااشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی دو کشور بیان کرد: در بین کشورهای اروپایی ارتباط ایران و ایتالیا خوب ، عمیق و ریشه دار بوده و با وجود تحریم های مختلف علیه ایران و همچنین محدودیت هایی که در این راستا برای کشورمان به وجود آمده، این همکاری ها هرگز گسسته نشده است .
وی تاریخ و فرهنگ دو کشور را بسیار غنی توصیف کرد و با اشاره به اشتراکات ایران و ایتالیا در بخشهای مختلف گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره روابط تهران و رم خوب بوده و اراده دولتمردان برمبنای گسترش و همکاری های مشترک میان کشورها به ویژه ایتالیا بوده است .
وزیر ورزش و جوانان، با اشاره به ظرفیتهای ورزشی دو کشور در راستای گسترش تعامل بیشترمیان تهران و رم بیان کرد: کشور ایتالیا، در برخی از رشته های ورزشی جایگاه خوبی در جهان دارد که ما می توانیم از دانش و تجربیات مربیان و مدرسان ایتالیایی بهره مند شویم، ضمن اینکه در ایران نیز متقابلا این امادگی در رشته هایی که از توانمندی بالایی برخوردار هستیم وجود دارد تا دانش و تجربیات خود را انتقال دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش پیشنهاد امضاء سند همکاری میان ایران و ایتالیا در حوزهورزش و جوانان را مطرح کرد و گفت: با تنظیم سند همکاری های مشترک، این ارتباطات در یک قالب ساختاری مشخص و منسجم تداوم یابد .
وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر وامید به نقش آفرینی جوانان در عرصه های مدیریتی گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این حوزه ایفاد کرد.
وی در این ارتباط، گسترش سازمان های مردم نهاد جوانان در ایران را مورد توجه قرار داد و افزود: در ۸ سال گذشته، تعداد سمن‌های جوانان به ۳هزار و۵۰۰ مورد رسیده است که حدود ۲ میلیون نفر از جوانان عضو این سازمان های مردم نهاد هستند .
سلطانی فر در ادامه بیان کرد: ظرفیت خوبی در بهره گیری از توانمدی های دو کشور در امور جوانان وجود دارد تا زمینه همکاری در عرصه فرهنگی با برگزاری هفته های فرهنگی مشترک و برنامه های دیگر محقق شود، چرا که بر این باور هستیم تعامل میان جوانان دو کشور، موجب عمیق تر شدن پیوند ملتها خواهد شد .
سلطانی فر در این دیدار با اشاره به تبعات منفی شیوع ویروس کرونا در ابعاد مختلف به ویژه حوزه ورزش و تعویق بازی های المپیک توکیو اظهار امیدواری کرد باریشه کن شدن این بیماری، مردم جهان به زندگی عادی خود باز گردند چرا که بازی های المپیک ابزار مهم برای پیوند بین ملت هاست.

«یورونکست» بورس ایتالیا را ۵ میلیارد دلار خرید

گروه بورس سهام یورونکست مالکیت بورسا ایتالیانا (بورس سهام ایتالیا) را در ازای پرداخت ۵ میلیارد دلار به دست آورد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، گروه بورس سهام یورونکست مالکیت بورسا ایتالیانا (بورس سهام ایتالیا) را در ازای پرداخت ۵ میلیارد دلار به دست آورد.
مالک قبلی بورس ایتالیا، گروه بورس لندن، روز پنج‌شنبه این قرارداد را امضا نمود تا واگذاری بورسا ایتالیانا به یورونکست تکمیل گردد.
یورونکست از ماه اکتبر روند خرید مالکیت بورسا ایتالیانا را آغاز کرده بود و در ماه مارس مجوزهای لازم را از اتحادیه اروپا به دست آورده بود.
یورونکست، اوپراتور بورس‌های اروپا، در ماه ژانویه مدیریت خود را عوض کرد تا برای به دست آوردن این گروه ایتالیایی آماده شود. دِلفین دی آماریز جایگزین آنتونی آتیا، رئیس یورونکست در پاریس شد.

پایان فرصت نخست وزیر برای نجات اقتصاد ایتالیا

تهران- ایرنا- بلومبرگ با اشاره به پایان مهلت تعیین شده برای ارائه طرح اقتصادی نخست وزیر ایتالیا با پشتیبانی مالی اتحادیه اروپا نوشت: ماریو دراگی که در زمان بحران مالی اروپا بر مسند ریاست بانک مرکزی آن تکیه زده بود، تنها چند روز تا زمان ارائه طرح خود برای نجات اقتصاد ایتالیا فرصت دارد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا تنها چند روز فرصت دارد تا با ۲۶۱.۱ میلیارد یورو (۳۱۵.۶ میلیارد دلار) از بودجه اصلی اتحادیه اروپا، برنامه ای "تاریخی" برای نجات اقتصاد ایتالیا از بیماری همه گیر و رفع نقاط ضعف ساختاری طولانی مدت کشورش ارائه دهد.
انتظار می رود طرح پیشنهادی نخست وزیر ایتالیا پیش از ارسال به بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) در مهلت تعیین شده ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت)، در نشست روز چهارشنبه با پنج شنبه کابینه به تصویب نهایی برسد.
موفقیت این طرح پیشنهادی اهمیت بسیاری دارد، چراکه گفته می شود این امر می تواند فرصت اقتصادی را برای کشوری که مدت ها به عنوان نقطه بالقوه صفر زمین در بحران های مهم اروپا قلمداد می شد را واژگون کند. دولت ایتالیا تخمین می زند که مزایای ناشی از کمک های بلاعوض و وام های اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۶ حدود ۳.۶ درصد تولید اقتصادی را افزایش دهد.
گفته می شود در طرح پیشنهادی دراگی، نزدیک به ۴۰ درصد بودجه ایتالیا به پروژه های سبز و ۲۵ درصد به پروژه های دیجیتال اختصاص داده می شود و اولویت های این طرح شامل زیرساخت ها و قطارهای سریع السیر می باشد.
«دیوید پاول» اقتصاددان ارشد منطقه یورو در یادداشتی در خصوص بسته پیشنهادی دراگی این رئیس سابق بانک مرکزی اروپا نوشت: «اقدامات پیشنهادی در این طرح در بلندمدت منجر به افزایش بالقوه تولید می شود و سود آن به میزان کارآیی طرح بستگی دارد».
اما اینکه مشکل اصلی اقتصاد ایتالیا چیست، در پاسخ باید گفت شرایط کنونی ریشه در بدهی های هنگفتی دارد که به دلیل هزینه های اضافی تقریبا ۱۶۰ درصد از تولید اقتصادی را تشکیل می دهد. این بدهی خطری طولانی مدت برای کشور و همچنین اتحادیه اروپا است و بسیاری از اقتصاددانان تنها راه حل این مشکل را تلاش برای توسعه اقتصادی می دانند. اما چنین کاری برای اقتصادی که سال گذشته نزدیک به ۹ درصد کوچکتر شده، کار ساده ای نیست.
در حال حاضر، ایتالیا از طریق خرید اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا توانسته اقتصاد خود را سرپا نگهدارد و همین امر سبب شده بدهی ها قابل کنترل باشد.
انتظار می رود دراگی که در کارنامه خود هشت سال (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹) ریاست بر بانک مرکزی اروپا را ثبت کرده و در این مدت هدایت روند عبور اقتصاد کشورهای حوزه یورو از بحران مالی را در دست داشت و به گفته برخی تحلیلگران و مفسران او عامل حفظ یورو، پول واحد اروپا و کل منطقه یورو است حالا هم بتواند با برنامه پیشنهادی خود که متمرکز بر زیرساخت ها و توسعه قطارهای سریع السیر است راه نجاتی برای برون رفت اقتصاد ایتالیا از شرایط کنونی پیدا کند.

رفع بیشتر محدودیت های کرونایی در ایتالیا؛ هشدار کارشناسان درباره شیوع دوباره ویروس

شفقنا- بحث در مورد طرح کمک های بازیابی اقتصادی ۲۲۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا در پارلمان ایتالیا آغاز شده است و همزمان این کشور بسیاری از محدودیت های کرونایی را بر می دارد و رستوران ها ، سینماها و سالن های کنسرت به منظور تقویت مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا در بیشتر مناطق و به صورت تدریجی بازگشایی می شوند.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از فرانس ۲۴، ایتالیا امیدوار است که با کاهش محدودیت ها بتواند یک تابستان عادی داشته باشد.
سه چهارم مناطق از امروز دوشنبه در گروه های کم خطر و زرد قرار می گیرند هرچند که ممنوعیت رفت و آمد عصرگاهی همچنان برقرار است.
براساس تصمیم های جدید در این کشور سالن های سینما ، تئاتر و سالن های کنسرت نیز می توانند با ظرفیت ۵۰ درصد افتتاح شوند و به دنبال آن استخرها ، سالن های بدن سازی ، مسابقات ورزشی و پارک تا اول ژوئیه باز می شوند.
نخست وزیر این کشور تحت فشار شدید برای کاهش محدودیت ها قرار گرفته است ، زیرا ایتالیا با عمیق ترین رکود اقتصادی خود از زمان جنگ جهانی دوم روبرو شده است.
در حال حاضر نرخ ابتلا به بیماری و پذیرش در مراقبت های ویژه کاهش یافته اما مرگ و میرها هنوز بیش از ۳۰۰ نفر در روز است و بیش از ۱۱۹۰۰۰ نفر تا کنون قربانی شده اند.
برخی کارشناسان نسبت به رفع محدودیت ها و خطر شیوع دوباره ویروس هشدار داده اند.
ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که در اوایل سال ۲۰۲۰ به این بیماری همه گیر مبتلا شد و همچنان یکی از بیشترین آسیب دیدگان و بالاترین میزان تلفات در اتحادیه اروپا را دارد.

تا زمانی که اقتصاد هزینه سیاست را می‌پردازد، مسیر توسعه شکل نمی‌گیرد

در اولین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران مطرح شد
تا زمانی که اقتصاد هزینه سیاست را می‌پردازد، مسیر توسعه شکل نمی‌گیرد

غلامحسین شافعی در نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک گفت: توسعه‌یافتگی و نرخ رشد اقتصادی کشورها، قدرت و امنیت آن‌ها را تأمین می‌کند ولی هنوز در ایران به این استراتژی باور وجود ندارد.
پایگاه خبری اتاق ایران
اولین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با حضور غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، غلامحسین جمیلی و کیوان کاشفی اعضای هیئت رئیسه و محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در این نشست از مهم‌ترین مشکل ایران در حوزه تجارت خارجی گفت: در کشور ما سیاست بر اقتصاد سایه افکنده است و هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد. تا وقتی تغییری در این وضعیت رخ ندهد، نمی‌توان انتظار داشت تحولی خاص در تجارت خارجی و اقتصاد رخ دهد و مسیر توسعه شکل بگیرد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی گفت: میزان توسعه‌یافتگی و نرخ رشد اقتصادی، قدرت و امنیت هر کشوری را تأمین و تعیین می‌کند. در گذشته آمریکا در هر کشوری پایگاه نظامی یا ناو هواپیمابر تأسیس می‌کرد ولی الان رویه‌ها عوض شده است. مثلاً چین سعی می‌کند در هر کشور شهرک چینی تأسیس کند. ما هنوز به این استراتژی در کشور باور نداریم.
رئیس اتاق ایران به موضوع نشست اشار کرد و گفت: باید در کمیسیون‌های مشترک مذاکرات خارجی، هیات یا نماینده اقتصادی هم حضورداشته باشند؛ حتی اگر در کمیسیون تخصصی هم نباشد باید کمیته فرعی اقتصاد تشکیل شود و هیات یا نماینده تجاری ایران حضور داشته باشد ولی هرگز به مسئله تجارت و این بسترها توجه نمی‌شود.
شافعی به وضعیت اتاق‌های مشترک ایران با کشورهای مرزی اشاره کرد و گفت: باید در این مرزها به وضعیت زیرساخت‌ها توجه شود. در خیلی از این مرزها حمل‌ونقل و گمرک مشکلات جدی دارد. حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، باز هم در این مرزها مشکلات جدی ادامه خواهد داشت.
او به فعال شدن اتاق‌های مشترک بازرگانی در زمینه شناسایی موانع و مشکلات تجار تأکید کرد.
تدوین اساسنامه اتاق‌های مشترک
در این نشست محمدرضا کرباسی درباره اهمیت نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران سخن گفت. بعد از آن غلامحسین جمیلی از تمایل روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی برای تشکیل شورای روسای اتاق‌های مشترک گفت: هدف از تشکیل این جلسه، هم‌اندیشی و انعکاس دیدگاه‌ها و نظرات اعضا در حوزه تقویت اتاق‌های مشترک، بخش خصوصی و تجارت خارجی کشور است. در این دوره اما کرونا برگزاری جلسات این‌چنینی را به‌تاخیر انداخت. امیدواریم بعد از این سلسله نشست‌های شورای روسای اتاق‌های مشترک برگزار شود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: تصور من این است که اصلی‌ترین ویترین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، فعالیت‌های برون‌مرزی و تجارت خارجی و در رأس آن فعالیت اتاق‌های مشترک است.
جمیلی با تأکید بر استقلال اتاق‌های مشترک بازرگانی، به اساسنامه اتاق‌های مشترک اشاره کرد و گفت: قرار است با هم‌اندیشی اعضای این اتاق‌ها و هیات رئیسه اتاق ایران تدوین و تصویب شود. هر قدر بتوانیم اتاق‌های مشترک را تقویت کنیم تا بتوانند با فرصت‌سازی و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه تجارت خارجی کار کنند، به‌نفع اقتصاد و کل کشور عمل کرده‌ایم. این موضوع به تقویت جایگاه اتاق بازرگانی می‌انجامد.
جمیلی ادامه داد: با احتمال توافق برجام و رفع تحریم‌ها علیه ایران، فرصت‌های جدیدی برای اقتصاد و تجارت خارجی کشور ایجاد خواهد شد، اتاق ایران می‌خواهد به‌جهت پرهیز از شتاب‌زدگی، پیش‌نویس سندی را در قالب فرآیندی فراهم کند تا بتوان از فرصت‌های پیش‌آمده بهتر استفاده کرد و در این زمینه از تمام روسای اتاق‌های مشترک یاری می‌طلبد.
صدور گواهی مبدا به اتاق‌های مشترک واگذار شود
در ادامه نشست کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه و عضو هیئت رئیسه اتاق ایران از اهمیت تجارت خارجی گفت: تجارت خارجی و اقتصاد بازوی سیاست خارجی است و اتاق ایران در پیشبرد این جایگاه نقش برجسته‌ای دارد. ما باید بتوانیم به تقویت جایگاه تجارت خارجی در نزد تصمیم‌گیران کمک کنیم.
او به برگزاری نمایشگاه‌ها در کشورهای متعدد اشاره کرد و گفت: باید اتاق‌های مشترک در برگزاری این نشست‌ها و چگونگی برگزاری آن حضور فعال داشته باشند؛ شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه‌ها را به لحاظ عملکرد شناسایی کنند و صلاحیت آن‌ها را بررسی کنند.
به گفته کاشفی، باید سازمان توسعه تجارت در این زمینه از اتاق‌های مشترک بازرگانی نظرخواهی کند و البته اتاق‌های مشترک عضو مؤثر در این تصمیم‌ها باشند.
کاشفی همچنین به قانون اتاق ایران اشاره کرد که در حال اصلاح است و پیشنهاد داد که روسای اتاق‌های مشترک هم باید طبق قانون عضو هیات نمایندگان اتاق ایران باشند.
او همچنین به تفویض اختیار صدور گواهی مبدأ به اتاق‌های مشترک اشاره کرد: این تصمیم می‌تواند در استقلال عمل اتاق‌ها و البته منبع درآمدی اتاق‌های مشترک بازرگانی گامی مؤثر باشد.
کاشفی در ادامه نشست به عملکرد تصمیم‌گیران اقتصادی در پسابرجام و غافلگیری آن‌ها اشاره کرد و گفت: باید در این دوره با برنامه‌ریزی منسجم‌تری عمل کنیم تا اشتباهات گذشته تکرار نشود.
مشکل اصلی تجارت خارجی نپیوستن به FATF است
بعد از آن حسین سلیمی، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان از مشکلات موجود در روابط بین‌المللی و تجارت خارجی گفت: کرونا، برجام و FATF بزرگ‌ترین مشکلات حاضر هستند؛ حتی اگر مسئله برجام حل شود ولی همچنان در حوزه تجارت خارجی مشکل اساسی با FATF خواهیم داشت. باید با تصویب این قانون مشکلات تجار در عرصه بین‌المللی حل شود.
او ادامه داد: در حال حاضر هزینه تجارت خارجی ایران به دلیل نبود تعاملات بانکی 15 درصد بیشتر شده است. البته باید تأکید کنم که ما حدود 75 درصد قوانین FATF را رعایت می‌کنیم ولی هنوز نتوانسته‌ایم از ثمرات آن بهره بگیریم.
سلیمی به حقوق گمرک اشاره کرده و گفت: تصمیمات و بخشنامه‌های خلق‌الساعه در حوزه گمرک به تجارت خارجی آسیب می‌زند و باید از این موارد جلوگیری شود.
به تجارت با کشورهای همسایه توجه شود
بعد از آن مهدی میرعمادی، رئیس اتاق مشترک ایران و فرانسه از مشکلات تجارت ایران و فرانسه گفت: اینکه به دلیل وضعیت شیوع کرونا در ایران و جهان، موضوع برجام و مسئله انتخابات در ایران شاید تا شش ماه اول سال نتوان برای تجارت خارجی کار جدی انجام داد. اما وضعیت در کشورهای همسایه متفاوت است، باید به تجارت با کشورهای همسایه بیشتر توجه شود.
او گفت: اگر برجام به نتیجه برسد پیش‌بینی می‌کنیم که تجارت با اروپا هم آغاز شود وگرنه در حال حاضر هیچ تجارتی با کشورهای اروپایی انجام نمی‌شود.
میرعمادی ادامه داد: ما یکسری معضلات هم داریم که به نبود زیرساخت‌های لازم بازمی‌گردد و به‌تنهایی وزارت خارجه یا سازمان توسعه تجارت یا وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌توانند این مشکلات را حل کنند. باید برای ثبات اقتصادی، ثبات شرایط و تصمیمات همه باهم تلاش کنند.
بعد از آن یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق از نحوه انتقال پول ایران به عراق و پیش‌شرط‌هایی که کار را دشوار کرده، سخن گفت.
او گفت: باید اتاق‌های مشترک اولویت‌های خود را مشخص و مشکلات خود را طبقه‌بندی کنند و با ارجاع آن به هیات رئیسه اتاق ایران در حل آن‌ها گام بردارند.
به گفته آل‌اسحاق، باید واقعیت‌های جغرافیایی و واقعیت‌های اقتصاد ایران را بشناسیم و در این حوزه عملیاتی برنامه‌ریزی کنیم.
بعد از آن علا میرمحمد صادقی، عضو پیشکسوت اتاق ایران از تأکید امام خمینی (ره) در زمان آغاز فعالیت اتاق بازرگانی بعد از انقلاب اسلامی گفت: ایشان فرموده بودند که از تجربه صاحبان تجربه استفاده کنید.
میرمحمد صادقی ادامه داد: اگر تصمیم‌گیران اقتصادی از تجربه پیشکسوت‌ها و صاحبان تجربه استفاده کنند شاید درنهایت خیلی از مسائل و مشکلات کشور حل شود.
نبود زیرساخت‌ بزرگترن مشکل تجار است
محمدحسن روشنک، رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان هم گفت: در شرق کشور مشکل تجارت خارجی در شرق کشور بیشتر از اینکه به تحریم‌ها برگردد به مسائل داخلی ربط دارد؛ نبود زیرساخت‌های مناسب در حوزه حمل‌ونقل بزرگ‌ترین معضل حوزه صادرات است. از طرفی در کشور متولی مشخصی برای تجارت و تجارت بین‌الملل نداریم و همه این موارد در کنار مشکلات زیرساختی سبب می‌شود که حوزه تجارت خارجی آسیب‌پذیر باشد. ضمن اینکه معاهده‌ها و توافق‌های بین‌المللی هم بر تجارت خارجی اثرگذار است.
به آموزش تجار توجه شود
بعد از آن احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا به مذاکرات برای احیای مجدد برجام اشاره کرد و گفت: ما باید این بار موضوع آموزش تجار را بسیار جدی پیگیری کنیم تا این بار مثل گذشته فرصت‌های لازم از بین نرود.
پورفلاح در ادامه نشست درباره تشکیل اتاق متناظر (همولوگ) در کشور‌های متقابل و نقش تعیین کننده آن در شرایط بعد از تحریم ها گفت.
او به لزوم استفاده از همفکری اتاق ایران و معاونت بین‌الملل در تدوین آیین‌نامه‌ها و اساسنامه‌ها (قبل از طرح آن در هیات نمایندگان) تاکید کرد.
پورفلاح تاکید کرد: اتاق ایران بویژه معاونت بین‌الملل قبل از تنظیم هر آیین‌نامه و اساسنامه‌ای باید نظر هیات رئیسه اتاق‌های مشترک را استعلام سپس متن تنظیمی را در هیات نمایندگان مطرح نماید.
ابراهیم جمیلی، رئیس اتاق مشترک ایران و هند با اشاره به اینکه ما حدود 30 سال است که با ادبیات مشترک از مشکل ثابتی حرف می‌زنیم، گفت: باید در این دوره اولویت‌های اقتصادی شناسایی شوند. اولویت امروز ما پیوستن به FATF است. همه می‌دانند حتی اگر برجام هم تصویب شود بدون پیوستن به FATF نمی‌توان در حوزه بانکی و نقل و انتقال پول کاری انجام داد.
به گفته جمیلی، باید در دوره جدید به واردات مواد اولیه در تجارت خارجی تأکید شود. از طرفی نباید اشتباه‌های گذشته تکرار شود. ما در دوره امضای برجام تمام توجه خود را در تجارت خارجی معطوف به اروپا کردیم و خیلی از شرکای ما از این وضعیت ناراضی بودند. در این دوره باید از ظرفیت همه کشورها در حوزه تجارت بهره بگیریم.
سند استراتژی توسعه ملی نوشته شود
بعد از آن مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین به مسئله FATF اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی از منظر اقتصادی از این مسئله دفاع می‌کنند و فعالان سیاسی از منظر سیاسی نقد می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم گفت‌وگویی جدی بین این دو گروه شکل بگیرد حرف‌های همدیگر را بشنوند تا بتوانند با دیدی روشن دراین‌باره تصمیم بگیرند.
او در ادامه به نبود استراتژی توسعه ملی اشاره کرد و گفت: بهترین جا اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است تا بتواند استراتژی توسعه ملی را تدوین کند.
او همچنین به رئیس اتاق ایران پیشنهاد داد که درباره مسائل و مشکلات بخش خصوصی با مقام معظم رهبری دیدار و گفت‌وگو کند و صرفاً به گفت‌وگو با دولت اکتفا نشود.
در ادامه حریری گفت: دولت در تمام امور اقتصادی از روغن، مرغ، تخم‌مرغ، حلیم، زولبیا و بامیه، جوجه تا همه‌چیز دخالت می‌کند ولی در تهیه واکسن کرونا به حضور بخش خصوصی تأکید دارد و می‌خواهد این وظیفه را به بخش خصوصی واگذار کند. در همه جای دنیا مسئله واکسیناسیون وظیفه حاکمیت است و نباید درنهایت بار این اتهام‌ها به دوش بخش خصوصی بیفتد.
بعد از آن لیلا رستمی، رئیس اتاق مشترک ایران و بلژیک تأکید کرد: باید اتاق‌های مشترک بازرگانی نمایشگاه‌های معتبر هر صنعتی را در دنیا شناسایی کنند و اصرار کنند که در آن نمایشگاه‌ها حضور داشته باشند نه در همه نمایشگاه‌ها.
حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی هم از آمادگی برخی شرکت‌های کره‌ای برای سرمایه‌گذاری در ایران گفت.
هاملت یاریجانیان، رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان نیز بر پذیرش FATF تأکید کرد.
در ادامه عبدالحکیم ریگی میرجاوه، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان به اهمیت تهاتر کالا بین ایران و پاکستان اشاره کرد.
فرشید فرزانگان، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات هم تأکید کرد: موضوع تجارت به‌ویژه با نگاه به کشورهای همسایه باید در صدر برنامه‌های سیاسی قرار بگیرد. لازم است در این حین قوانین تجاری کشور تسهیل شود.
بعد از آن مهرداد سعادت، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه به دیپلماسی پسابرجام 2 اشاره کرد و گفت: باید تمام زمینه‌ها و بسترها شناسایی شود تا بتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق‌تر کار کنیم.
بعد از آن بار دیگر کرباسی معاون بین‌الملل اتاق ایران از بانک اطلاعاتی تجارت خارجی گفت: معاونت بین‌الملل اتاق ایران آن را تهیه‌کرده است و هر کسی که بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند. البته با کمک اتاق‌های مشترک بازرگانی می‌توان آن را تکمیل کرد و توسعه داد.
همچنین کرباسی تأکید کرد: رایزن‌های بازرگانی که به کشورهای مختلف اعزام خواهند شد قبل از مأموریت با بخش خصوصی و روسای اتاق‌های مشترک دیدار و هماهنگی خواهند داشت.
او به تشکیل کمیته تهاتر در سازمان توسعه تجارت اشاره کرد: در این کمیته معاون بین‌الملل اتاق ایران به‌عنوان نماینده اتاق ایران شرکت می‌کند و در هر نشستی با توجه موضوع مورد بحث رئیس اتاق مشترک بازرگانی حضور خواهد داشت.

آغاز کاهش محدودیت‌های کرونایی در ایتالیا

پس از گذشته ماه‌ها از اعمال محدودیت‌های سخت گیرانه کرونایی و قرنطینه در ایتالیا، دولت این کشور از آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها در این کشور و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از هفته آینده خبر داد.
به گزارش حمید معصومی نژاد خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، بازگشایی تدریجی کسب و کار‌ها را مشروط به تداوم رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی کرد.
آغاز کاهش محدودیت‌های کرونایی در ایتالیا
پس از گذشته ماه‌ها از اعمال محدودیت‌های سخت گیرانه کرونایی و قرنطینه در ایتالیا، دولت این کشور از آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها در این کشور و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از هفته آینده خبر داد.
به گزارش حمید معصومی نژاد خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، بازگشایی تدریجی کسب و کار‌ها را مشروط به تداوم رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی کرد.
نخست وزیر ایتالیا گفت: از روز دوشنبه آینده، در استان‌هایی که از وضعیت نارنجی به زرد تبدیل می‌شوند، فعالیت‌هایی که در فضای ازاد انجام می‌شود در مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در اولویت قرار خواهند گرفت. رستوران‌هایی که امکان پذیرایی از مشتریان خود در فضای باز را داشته باشند نیز شامل این دستور العمل می‌شوند.
یک سرآشپز ایتالیایی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: ایتالیا هم اکنون در شرایط اسفبار بهداشتی و اقتصادی به سر می‌برد. بسیاری از کسب و کار‌ها مانند رستوران‌ها بیش از یک سال است که عملا تعطیل هستند و درامدی نداشته اند.
از حدود ۲ ماه پیش به علت وخیم شدن وضعیت کرونا در ایتالیا، تقریبا تمام استان‌های این کشور قرمز شده بود. اما با تشدید محدودیت‌ها و اعمال قرنطینه، هم اکنون فقط ۳ منطقه قرمز و دیگر مناطق نارنجی هستند.

کمک آدیداس به ایتالیایی‌ها برای تمدید قرارداد مانچینی

شرکت تولید پوشاک و ملزومات ورزشی آدیداس به فدراسیون فوتبال ایتالیا برای تمدید قرارداد سرمربی کنونی‌اش یاری خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از انتشار خبری توسط نشریه رپوبلیکا مبنی بر اینکه به فدراسیون فوتبال ایتالیا به زودی با شرکت پوما به عنوان اسپانسر و تأمین کننده پوشاکش قطعی همکاری می‌کند و با دیگر برند آلمانی آدیداس قرارداد همکاری منعقد خواهد کرد، اکنون خبری دیگر منتشر شده مبنی بر اینکه همکاری ایتالیایی‌ها با آدیداس ممکن است منجر به یک منفعت بزرگ برای تیم ملی سرزمین چکمه‌ای شود.
سایت فوتی‌هدلاین، ضمن تأیید خبر رپوبلیکا مبنی بر اینکه آدیداس از سال 2023 اسپانسر پوشاک تیم‌های ملی فوتبال ایتالیا خواهد شد، نوشته است که به موجب این قرارداد، فدراسیون فوتبال ایتالیا درآمد بیشتری کسب خواهد کرد که به وسیله آن می‌تواند روبرتو مانچینی را به تمدید قراردادش با آتزوری متقاعد نماید.
به موجب قرارداد فعلی فدراسیون فوتبال ایتالیا با شرکت پوما، هر ساله 18.9 میلیون یورو به حساب نهاد حاکم بر فوتبال ایتالیا واریز می‌شود. در همین حال گابریله گراوینا، رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا می‌خواهد قبل از آغاز رقابت‌های یورو 2020 در ابتدای ماه خرداد سال جاری و احتمالاً تا ماه آینده، قرارداد مانچینی را تمدید کند. او برنامه دارد قرارداد مانچو را تا سال 2026 یا حداقل سال 2024 تمدید کند. قرارداد فعلی مانچینی تا سال 2022 اعتبار دارد.
همکاری با آدیداس از نظر مالی به فدراسیون فوتبال ایتالیا کمک خواهد کرد که حقوق مانچینی را برای منصرف شدن از بازگشت به کار در رده باشگاهی تأمین کند، هر چند مشخص نیست که عامل مالی به تنهایی برای قانع کردن سرمربی پیشین تیم‌های اینتر و منچسترسیتی کافی خواهد بود یا خیر.

اعلام آمادگی شرکت‌های ایتالیایی برای حضور در ایران، مبادلات دو کشور به زیر یک میلیارد دلار رسید، جنب و جوش در رُم آغاز شده است

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا اظهار داشت: با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند.
احمد پورفلاح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد وضعیت تجاری ایران و ایتالیا و تاثیر لغو احتمالی تحریم‌ها بر آن اظهار کرد: بعد از کنار رفتن تحریم‌ها در دوره قبل شاهد بیشترین حضور تجار ایتالیایی در ایران بودیم. حتی اولین چهره سیاسی بلندمرتبه‌ای که به ایران آمد وزیر امور خارجه ایتالیا بود، تا حدی پیش رفتیم که نخست وزیر ایتالیا نیز به ایران سفر کرد. این نشان دهنده علاقه‌ ایتالیایی‌ها به کار با ایرانی‌ها است.
وی افزود: سال‌های طولانی ایتالیا شریک اول تجاری ما بود و تنها کشور اروپایی بود که تراز تجاری ما با آن مثبت بود. یعنی خیلی بیشتر از آنکه به ما کالا بفروشد از ما خرید می‌کرد در حالی که زیرساخت بسیاری از صنایع ما از جمله صنایع چرم، سنگ، لوازم خانگی و حتی بخش‌هایی از صنایع فولاد و نفت، گاز و پتروشیمی ما را ایتالیایی‌ها ایجاد کرده بودند، به تبع این موضوع می طلبید که ما مقدار زیادی لوزم یدکی و مواد اولیه از ایتالیا وارد کنیم.
پورفلاح در ادامه اضافه کرد: با این حال فروش ما به ایتالیا بسیار بیشتر بود، چراکه ایتالیا نفت مورد نیاز خود را تنها از ما خریداری می‌کرد و پتروشیمی‌های ایتالیا با نفت ایران تنظیم شده بودند. حدود 8 یا 9 سال پیش ما رکورد مبادلات 7 میلیارد دلاری را با ایتالیا داشتیم. الان به علت محدودیت‌ها به زیر یک میلیارد دلار رسیده اما هرگز قطع نشده است و بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط ارتباط خود را با ما حفظ کردند.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا درباره تاثیر لغو تحریم‌ها بر تجارت دو کشور خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که بلافاصله با جاری شدن مجدد برجام و حذف تحریم‌ها مجددا، خیز شرکت‌ها و بنگاه‌داران ایتالیایی را در ایران شاهد باشیم. با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند. دوره قبل متاسفانه ما آمادگی نداشتیم و نتوانستیم از فرصتی که با آمدن گروه‌های مختلف از اروپا به خصوص ایتالیا و آلمان ایجاد شد استفاده کنیم.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون تعداد شرکت‌های ایتالیایی آماده برای ورود به کشور گفت: آمار مشخصی از تعداد شرکت‌های ایتالیایی که اعلام آمادگی برای حضور در ایران کرده‌اند نداریم اما همه اعضای ایتالیا و ایران در رم که بیش از 105 شرکت هستند آمادگی خود را برای حضور در ایران در رشته‌های مختلف و حتی سرمایه گذاری اعلام کرده‌اند.
وی افزود: بنابراین ما فرصت جذب سرمایه‌گذاری از ایتالیا را داریم مشروط بر اینکه در بقیه پارامترها مشکلات را رفع کنیم. اگر ما فردا هم تحریم‌ها رفع شود ولی به FATF و پالرمو نپیوندیم، مطمئنا نمی‌توانیم از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کنیم. بنابراین زیرساخت‌ها، شفافیت و پارامترهایی در بخش مدیریتی ما مورد نیاز است.
پورفلاح با اشاره به فروش نفت به ایتالیا گفت: درست است که تحریم این صدمه را زد که ایتالیایی‌ها به سراغ نفت کشورهای دیگر مانند الجزایر و لیبی رفت، اما فکر می‌کنم ایتالیایی‌ها به دلایل مختلف مایل به داد و ستد با تجار، بازرگانان و فضای کسب‌وکار ایران هستند. بنابراین اگر امیدوار نباشیم که همه تقاضایی که در گذشته از طرف ایتالیا برای نفت ایران وجود داشت بازگردد، می‌توانیم امیدوار باشیم که در میان‌‌مدت نیمی از آن بازگردد.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا ادامه داد: ایتالیایی‌ها از مزیت‌های نفت ایران اطلاع دارند که کیفیت آن از نفت بسیاری از دیگر کشورها بیشتر است. احساس می‌کنیم که برای احیای روابط در این مورد از همین امروز جنب و جوش در ایتالیا آغاز شده است.
وی در پاسخ به سوالی در مورد پول‌های بلوکه شده ایران در ایتالیا اظهار داشت: طبق آخرین رصدها ما رقم بالایی در ایتالیا بستانکار نیستیم و رقم آن از پول ایران در بسیاری از دیگر کشورها کمتر است. هرگز هم در این مورد مثل بقیه کشورها با ایتالیا به مشکل برنخورده‌ایم.

وزیر کشور پیشین ایتالیا به دلیل نپذیرفتن مهاجران دادگاهی شد

تهران- ایرنا- یک قاضی ایتالیایی دستور داد که ماتئو سالوینی وزیر کشور پیشین ایتالیا و رهبر حزب راست افراطی لیگا به علت نپذیرفتن مهاجران باید برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حضور پیدا کند.
به گزارش تارنمای شبکه خبری یورونیوز، یک قاضی در جزیره سیسیل ایتالیا روز شنبه رسیدگی به این موضوع را آغاز کرد که آیا باید سالوینی را به دلیل مخالفت با پهلو گیری کشتی نجات اسپانیایی در یکی از بنادر این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی محاکمه کند یا خیر.
مخالفت سالوینی با پهلوگیری کشتی نجات موسوم به آغوش باز «Open Arms» باعث شد تا مهاجران سرنشین این کشتی مدت ۱۹ روز در آبهای مدیترانه سرگردان بمانند.
اقدام وزیر کشور پیشین ایتالیا حتی منجر شد تا برخی از مهاجران از سر ناامیدی خود را به دریا بیندازند. در نهایت ۸۳ مهاجر اجازه یافتند در بندر لامپدوزا از کشتی پیاده شوند.
سالوینی رهبر حزب راست افراطی «لیگا» که برای دادرسی مقدماتی در دادگاه پالرمو، اصلی‌ترین شهر سیسیل حاضر شده بود، در پیامی توییتری از تصمیم خود در اوت سال ۲۰۱۹ (مرداد ۹۸) دفاع کرد و جلوگیری از پهلوگیری کشتی نجات را اقدامی مطابق با قوانین ایتالیا با هدف «دفاع از امنیت و و عزت» کشور نامید.
دادستان‌های پالرمو از اقدام سالوینی که منجر به سر گردان نگهداشتن مهاجران برای ۱۹ روز در آب‌های مدیترانه شده بود، “آدم ربایی” عنوان کردند و لورنزو لانلی قاضی دادگاه باید پس از برگزاری اولین جلسه استماع، درباره محاکمه سالوینی یا بایگانی این پرونده تصیم بگیرد.
سالوینی طی ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) تا سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور ۹۸) به عنوان وزیر کشور ایتالیا موضع سختگیرانه‌ای در قبال مهاجران داشت و معتقد بود پذیرش کشتی‌های نجات مهاجران تنها باعث می‌شود که قاچاقچیان مستقر در لیبی تشویق به فعالیت بیشتر شوند.

بازگشت تماشاگران ایتالیایی به ورزشگاه‌ها

مقامات سری آ در نظر دارند تا تماشاگران را به استادیوم ها باز گردانند.
به گزارش ایلنا، پایگاه خبری فوتبال ایتالیا مقامات برگزاری سری‌آ ایتالیا درنظر دارند از ابتدای ماه میلادی پیش رو (۱۱ اردیبهشت) دیدارهای فوتبال را حداکثر با حضور هزار تماشاگر برگزار نمایند.
بر اساس این گزارش دیدارهایی که در فضای بسته برگزار می‌شود حداکثر پذیرای ۵۰۰ تماشاگر و دیدارهای در فضای باز میزبان هزار تماشاگر خواهند بود. با این وجود به نظر می‌رسد این اتفاق در مناطقی رخ خواهد داد که از نظر شیوع ویروس کرونا شرایط کم خطرتری دارند.

اعلام آمادگی شرکت‌های ایتالیایی برای حضور در ایران/ مبادلات دو کشور به زیر یک میلیارد دلار رسید/ جنب و جوش در رُم آغاز شده است

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا اظهار داشت: با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند.

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد وضعیت تجاری ایران و ایتالیا و تاثیر لغو احتمالی تحریم‌ها بر آن اظهار کرد: بعد از کنار رفتن تحریم‌ها در دوره قبل شاهد بیشترین حضور تجار ایتالیایی در ایران بودیم. حتی اولین چهره سیاسی بلندمرتبه‌ای که به ایران آمد وزیر امور خارجه ایتالیا بود، تا حدی پیش رفتیم که نخست وزیر ایتالیا نیز به ایران سفر کرد. این نشان دهنده علاقه‌ ایتالیایی‌ها به کار با ایرانی‌ها است.

وی افزود: سال‌های طولانی ایتالیا شریک اول تجاری ما بود و تنها کشور اروپایی بود که تراز تجاری ما با آن مثبت بود. یعنی خیلی بیشتر از آنکه به ما کالا بفروشد از ما خرید می‌کرد در حالی که زیرساخت بسیاری از صنایع ما از جمله صنایع چرم، سنگ، لوازم خانگی و حتی بخش‌هایی از صنایع فولاد و نفت، گاز و پتروشیمی ما را ایتالیایی‌ها ایجاد کرده بودند، به تبع این موضوع می طلبید که ما مقدار زیادی لوزم یدکی و مواد اولیه از ایتالیا وارد کنیم.

پور فلاح در ادامه اضافه کرد: با این حال فروش ما به ایتالیا بسیار بیشتر بود، چراکه ایتالیا نفت مورد نیاز خود را تنها از ما خریداری می‌کرد و پتروشیمی‌های ایتالیا با نفت ایران تنظیم شده بودند. حدود 8 یا 9 سال پیش ما رکورد مبادلات 7 میلیارد دلاری را با ایتالیا داشتیم. الان به علت محدودیت‌ها به زیر یک میلیارد دلار رسیده اما هرگز قطع نشده است و بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط ارتباط خود را با ما حفظ کردند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا درباره تاثیر لغو تحریم‌ها بر تجارت دو کشور خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که بلافاصله با جاری شدن مجدد برجام و حذف تحریم‌ها مجددا، خیز شرکت‌ها و بنگاه‌داران ایتالیایی را در ایران شاهد باشیم. با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند. دوره قبل متاسفانه ما آمادگی نداشتیم و نتوانستیم از فرصتی که با آمدن گروه‌های مختلف از اروپا به خصوص ایتالیا و آلمان ایجاد شد استفاده کنیم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون تعداد شرکت‌های ایتالیایی آماده برای ورود به کشور گفت: آمار مشخصی از تعداد شرکت‌های ایتالیایی که اعلام آمادگی برای حضور در ایران کرده‌اند نداریم اما همه اعضای ایتالیا و ایران در رم که بیش از 105 شرکت هستند آمادگی خود را برای حضور در ایران در رشته‌های مختلف و حتی سرمایه گذاری اعلام کرده‌اند.

وی افزود: بنابراین ما فرصت جذب سرمایه‌گذاری از ایتالیا را داریم مشروط بر اینکه در بقیه پارامترها مشکلات را رفع کنیم. اگر ما فردا هم تحریم‌ها رفع شود ولی به FATF و پالرمو نپیوندیم، مطمئنا نمی‌توانیم از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کنیم. بنابراین زیرساخت‌ها، شفافیت و پارامترهایی در بخش مدیریتی ما مورد نیاز است.

پورفلاح با اشاره به فروش نفت به ایتالیا گفت: درست است که تحریم این صدمه را زد که ایتالیایی‌ها به سراغ نفت کشورهای دیگر مانند الجزایر و لیبی رفت، اما فکر می‌کنم ایتالیایی‌ها به دلایل مختلف مایل به داد و ستد با تجار، بازرگانان و فضای کسب‌وکار ایران هستند. بنابراین اگر امیدوار نباشیم که همه تقاضایی که در گذشته از طرف ایتالیا برای نفت ایران وجود داشت بازگردد، می‌توانیم امیدوار باشیم که در میان‌‌مدت نیمی از آن بازگردد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا ادامه داد: ایتالیایی‌ها از مزیت‌های نفت ایران اطلاع دارند که کیفیت آن از نفت بسیاری از دیگر کشورها بیشتر است. احساس می‌کنیم که برای احیای روابط در این مورد از همین امروز جنب و جوش در ایتالیا آغاز شده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد پول‌های بلوکه شده ایران در ایتالیا اظهار داشت: طبق آخرین رصدها ما رقم بالایی در ایتالیا بستانکار نیستیم و رقم آن از پول ایران در بسیاری از دیگر کشورها کمتر است. هرگز هم در این مورد مثل بقیه کشورها با ایتالیا به مشکل برنخورده‌ایم.

در پی بهبود اوضاع سلامت آغاز کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۹ روز آینده

نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی ب. اف. ام فرانسه (BFMTV)، مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۱۰ روز آینده شروع خواهد شد.
خبرنگار شبکه در گزارش خود از رم گفت: تا پیش از فرارسیدن ماه مه نباید انتظار داشته باشیم محدودیت‌های مرتبط با کرونا در ایتالیا کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که دولت ایتالیا با صدور فرمانی اجرایی، جلوی لغو هرگونه محدودیتی را تا سی ام ماه آوریل گرفته است.
ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد آمار مربوط به اوضاع سلامت در کشور بهبود پیدا کرده و کارزار واکسیناسیون نیز به خوبی در حال انجام است. وی همچنین تأکید کرد اقتصاد ایتالیا باید احیا شود. ماریو دراگی با برشمردن این سه موضوع اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد. اما در مورد اینکه مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا چگونه برنامه ریزی خواهد شد، باید گفت مناطقی که از بیست و ششم آوریل، از لحاظ شیوع بیماری کرونا در وضعیت زرد یعنی جزء مناطق "با خطر متوسط" قرار گیرند، می‌توانند وارد مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها شوند؛ بنابراین همه فعالیت‌ها یا تقریباً آن دسته از فعالیت‌هایی که در هوای آزاد انجام می‌شود، در مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در اولویت قرار می‌گیرند. از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و بازگشایی اماکن فرهنگی از جمله تئاتر و سینما البته در فضای باز اشاره کرد.
کافه‌ها و رستوران‌هایی هم که امکان پذیرایی از مشتریان را در تراس‌ها (فضای باز) داشته باشند، می‌توانند ظهر‌ها و شب‌ها باز باشند. این مرحله شامل بازگشایی مدارس در همه مقاطع تحصیلی در مناطق زرد نیز می‌شود؛ بنابراین ۱۰۰ درصد دانش آموزان می‌توانند به صورت حضوری سر کلاس‌های درس بروند. در این مرحله جابجایی بین استان‌ها نیز آزاد می‌شود. مراحل دیگر کاهش محدودیت‌ها نیز پس از این مرحله به تدریج آغاز خواهد شد.
ماریو دراگی اعلام کرد این بازگشایی می‌تواند قطعی باشد البته به شرطی که مردم ایتالیا باز هم به خوبی پروتکل‌های بهداشتی و همه مقررات را حتی در بیرون از منزل یا محل کار رعایت نمایند.

در پی بهبود اوضاع سلامت آغاز کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۹ روز آینده

نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی ب. اف. ام فرانسه (BFMTV)، مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۱۰ روز آینده شروع خواهد شد.
خبرنگار شبکه در گزارش خود از رم گفت: تا پیش از فرارسیدن ماه مه نباید انتظار داشته باشیم محدودیت‌های مرتبط با کرونا در ایتالیا کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که دولت ایتالیا با صدور فرمانی اجرایی، جلوی لغو هرگونه محدودیتی را تا سی ام ماه آوریل گرفته است.
ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد آمار مربوط به اوضاع سلامت در کشور بهبود پیدا کرده و کارزار واکسیناسیون نیز به خوبی در حال انجام است. وی همچنین تأکید کرد اقتصاد ایتالیا باید احیا شود. ماریو دراگی با برشمردن این سه موضوع اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد. اما در مورد اینکه مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا چگونه برنامه ریزی خواهد شد، باید گفت مناطقی که از بیست و ششم آوریل، از لحاظ شیوع بیماری کرونا در وضعیت زرد یعنی جزء مناطق "با خطر متوسط" قرار گیرند، می‌توانند وارد مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها شوند؛ بنابراین همه فعالیت‌ها یا تقریباً آن دسته از فعالیت‌هایی که در هوای آزاد انجام می‌شود، در مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در اولویت قرار می‌گیرند. از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و بازگشایی اماکن فرهنگی از جمله تئاتر و سینما البته در فضای باز اشاره کرد.
کافه‌ها و رستوران‌هایی هم که امکان پذیرایی از مشتریان را در تراس‌ها (فضای باز) داشته باشند، می‌توانند ظهر‌ها و شب‌ها باز باشند. این مرحله شامل بازگشایی مدارس در همه مقاطع تحصیلی در مناطق زرد نیز می‌شود؛ بنابراین ۱۰۰ درصد دانش آموزان می‌توانند به صورت حضوری سر کلاس‌های درس بروند. در این مرحله جابجایی بین استان‌ها نیز آزاد می‌شود. مراحل دیگر کاهش محدودیت‌ها نیز پس از این مرحله به تدریج آغاز خواهد شد.
ماریو دراگی اعلام کرد این بازگشایی می‌تواند قطعی باشد البته به شرطی که مردم ایتالیا باز هم به خوبی پروتکل‌های بهداشتی و همه مقررات را حتی در بیرون از منزل یا محل کار رعایت نمایند.

طرح ۴۰ میلیارد یورویی ایتالیا برای کمک به اقتصاد

دولت ایتالیا طرح احیای جدیدی را به ارزش حدود ۴۰ میلیارد یورو به منظور حمایت از اقتصاد خود که تحت تأثیر بحران ویروس کرونا به شدت تضعیف شده است، آماده می‌کند.
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از رويترز، دولت ایتالیا طرح احیای جدیدی را به ارزش حدود ۴۰ میلیارد یورو به منظور حمایت از اقتصاد خود که تحت تأثیر بحران ویروس کرونا به شدت تضعیف شده است، آماده می‌کند.
منبعی دولتی که نامش فاش نشده است هفته گذشته به خبرگزاری رویترز اعلام کرد استقراض‌های بیشتر احتمالا کسری بودجه دولت را در سال کنونی به بالای ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رساند در حالی سال ۲۰۲۰، ۹.۵ درصد بود. اقتصاد ایتالیا در سال ۲۰۲۰ به علت محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا هشت و نه دهم درصد کوچک شد.
این پول به تأمین مالی یارانه‌های اضافی به بنگاه‌هایی که به علت محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا مجبور به تعطیلی شدند و تمدید مهلت موجود در مورد بازپرداخت بدهی‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط که به شدت تحت تأثیر محدودیت‌ها برای مهار بحران کرونا قرار گرفتند، اختصاص خواهد یافت.
آخرین ارزیابی رسمی رم که توسط دولتی قبلی در ماه ژانویه صورت گرفت، رقم هشت و هشت دهم درصدی را برای نسبت کسری به تولید ناخالص داخلی برای سال کنونی میلادی تخمین زده است. این ارزیابی به گفته مسئولان ایتالیایی بر پیش بینی رشد اقتصادی شش درصد استوار است.
تدابیر جدید احیای اقتصادی همچنین بدهی عمومی ایتالیا را که اواخر سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱۵۵.۶ درصد بود، افزایش خواهد داد و پس از یونان بالاترین بدهی عمومی در منطقه یورو خواهد بود.
آخرین باری که ایتالیا بدهی دو رقمی را به ثبت رساند به سال‌های ۱۹۹۰ برمی گردد.
اهداف جدید کسری و بدهی، همچنین پیش بینی‌های چند ساله رشد تولید ناخالص داخلی، در سند اقتصادی و مالی خزانه داری که قرار است این هفته به تصویب برسد، اطلاع رسانی می شود.

آمادگی ایتالیا برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی خراسان شمالی

سرکنسول ایران در میلان ایتالیا
آمادگی ایتالیا برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- سرکنسول ایران در میلان ایتالیا گفت : بخش خصوصی ایتالیا آماده سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی؛ فولاد و کشاورزی در استان خراسان شمالی است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، داریوش صولت عصر روز دوشنبه در نشست ویدئو کنفرانس بررسی روابط تجاری و فرهنگی خراسان شمالی با سرکنسولگری ایران در میلان ایتالیا پیش زمینه حضور سرمایه گذاران ایتالیایی در صنایع بزرگ و مادر ( پتروشیمی، فولاد، کشاورزی و معادن ) را شناخت بیشتر آنها از ظرفیت های اقتصادی خراسان شمالی دانست و اظهارداشت : انتظار داریم تا مسئولان ارشد این استان اطلاعات کامل و جامعی از ظرفیت های سرمایه گذاری در تمام حوزه های زیرساختی استان خراسان شمالی را به زبان انگلیسی ترجمه و از طریق سرکنسولگری میلان در اختیار سرمایه گذاران این کشور قرار دهند.
وی اضافه کرد : شناخت دو جانبه از ظرفیت ها و توانمندی ها می تواند زمینه را برای همکاری قانونی و مکمل با استان خراسان شمالی برای سرمایه گذاران ایتالیایی فراهم کرده و سرکنسولگری ایران در میلان نیز برای تحقق این فرایند همکاری لازم را در راستای ایفاء وظایف قانونی انجام می دهد.
صولت اظهارداشت : دو کشور ایران و ایتالیا در شرایط سخت تحریم سال ۲۰۲۰ حدود یک میلیارد یورو مبادلات تجاری دو جانبه داشتند که ۷۰ درصد از این مبادلات مربوط به صنایع کوچک و متوسط بود.
وی اضافه کرد : با توجه به ظرفیت های صنایع پتروشیمی، فولاد و کشاورزی در استان نوبنیاد خراسان شمالی، این آمادگی برای افزایش مبادلات تجاری سرمایه گذاران ایالت میلان ایتالیا با این استان وحود دارد و ایتالیا می تواند در صورت همکاری دو جانبه در آینده یکی از تامین کنندگان مواد اولیه برای صنایع خراسان شمالی باشد و در کنار آن برخی محصولات این استان را نیز خریداری کند..
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا اشتراک فرهنگی را یکی دلایل اصلی روابط درازمدت ایران با ایتالیا دانست و اظهارداشت: در شرایط فعلی حدود ۲۰ هزار دانشجوی ایران در ایتالیا در حال تحصیل هستند و استان هایی چون خراسان شمالی می توانند از دانش این دانشجویان نیز در داخل استفاده کنند.
صولت در این نشست خواهان تدوین سند جامع همکاری و خواهر خواندگی بین استان خراسان شمالی با یکی از استان های واقع در شمال ایتالیا شد.
آمادگی خراسان شمالی برای پذیرش هیات تجاری
رییس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی استان خراسان شمالی آمادگی اتاق را برای پذیرش و حتی اعزام هیات تجاری به کشور ایتالیا و یا یکی از استان های این کشور را اعلام کرد و گفت : ۱۰ فرصت سرمایه گذاری در صنایع بزرگ به همراه ۳۰ مجوز بی نام از مدت ها قبل در استان خراسان شمالی برای ارایه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی شناسایی و به انگلیسی نیز ترجمه شده است.
سعید پورآبادی سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی به خصوص گیاهان دارویی را یکی از مهمترین محورها برای سرمایه گذاری مشترک دانست و اظهارداشت : استان خراسان شمالی رویشگاه بیش از ۳۶۰ نوع گیاهان دارویی است که می تواند در صنعت دارویی کاربردهای درمانی خوبی داشته باشد و فضا برای سرمایه گذاری در این حوزه نیز وجود دارد.
وی تولید اسب ترکمن ، ابریشم و قالی بافی به خصوص فرش ابریشمی دو رو را از دیگر ظرفیت ها برای همکاری دو جانبه اعلام کرد و برای شناسایی ظرفیت های استان خراسان شمالی به سرمایه گذاران ایتالیا پیشنهاد برگزاری نمایشگاه مجازی را ارایه کرد.
مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: صنایع فولاد اسفراین در جنوب استان خراسان شمالی با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا ، از ظرفیت یک میلیون تنی تولید فولاد برخوردار است که می تواند مورد اقبال سرمایه گذاران خارجی باشد.
محمد بدری با استقبال از تنظیم سند جامع همکاری بین استان خراسان شمالی با اتحادیه های مختلف بازرگانی ایتالیایی و خواهر خواندگی این استان با یکی از استان های ایتالیا ، تحقق این فرایند را باعث توسعه همکاری دو جانبه دانست.
استان خراسان شمالی با حدود ۲۸ هزار کیلومتر مربع مساحت و حدود ۹۰۰ هزار نفر جمعیت در شمالشرق ایران قرار دارد که با داشتن ۱۰ صنعت بزرگ رتبه هفدهم را در صنایع بزرگ در کشور به خود اختصاص داده است.
برخورداری از ۳۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۲۰ شهرک و نواحی صنعتی با بیش از ۳۰۰ هکتار اراضی آماده برای سرمایه گذاری صنعتی ، قرارگیری در محور راهبردی شرق به شمال سالانه حداقل پذیرای ۲۰ میلیون و همسایگی با کشورهای آسیای میانه یکی از استان های مستعد برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.
میلان (به ایتالیایی: Milano) دومین شهر پرجمعیت ایتالیا و مرکز ناحیه لومباردی در شمال این کشور است و بیش از چهار میلیون نفر جمعیت دارد و این شهر یکی از شهرهای پیشرو جهان در زمینه‌های اقتصاد، هنر، مد، آموزش، حمل‌ونقل، سرگرمی، معماری و رسانه ها می باشد.

اقدام آنکارا به تعلیق قرارداد خرید بالگردهای آموزشی از ایتالیا در پی جنجال دیپلماسی

در ادامه تبعات «صندلی گیت»؛
ترکیه قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با ایتالیا را تعلیق کرد
در پی تنش های بوجود آمده میان ترکیه و برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا بر سر جنجال «گاف صندلی، صندلی گیت»، آنکارا قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با رُم را به حالت تعلیق درآورد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در پی آنکه «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را به دلیل جنجال «گاف صندلی» دیکتاتور خواند، آنکارا امروز یکشنبه از تعلیق قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با رم خبر داد.
این قرارداد مربوط به خرید بالگرد از کشور ایتالیا بود. ترکیه همچنین خواستار عذرخواهی رسمی ایتالیا نیز شده است.
جنجال گاف صندلی که برخی رسانه ها از آن با عنوان صندلی گیت یاد می کنند مربوط به نگذاشتن صندلی برای «اورزلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا در کنار «شارل میشل» در جریان نشست رهبران عالیرتبه اتحادیه اروپا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است.
ویدئویی که از لحظات آغازین این نشست منتشر شده، فون در لاین، اولین زنی که به ریاست کمیسیون اروپا رسیده را نشان می‌دهد که مجبور شده روی کاناپه ویژه همراهان بنشیند، آنهم در حالی که شارل میشل، رئیس شورای اروپا و همسفر او در این ماموریت، با فاصله‌ای دورتر از او در کنار رجب طیب اردوغان بر صندلی ویژه مقامات اول این دیدار تکیه زده بودند.
شگفتی بینندگان این صحنه در حالی بود که شارل میشل در سطح اتحادیه اروپا جایگاهی معادل خانم فون در لاین دارد و هر دوی آنها از سوی اتحادیه اروپا ماموریت داشتند با اردوغان گفتگو نمایند.

ایتالیا پیشنهاد میزبانی رم برای فرمول یک را رد کرد

رئیس فدراسیون اتومبیلرانی ایتالیا گفت: با توجه به میزبانی ۲ گرندپریکس، این امکان را نداریم تا در رم، میزبان مسابقات فرمول یک باشیم.
به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس فدراسیون اتومبیلرانی ایتالیا تاکید کرد پیشنهاد برگزاری دومین جایزه بزرگ فرمول یک ایتالیا در رم متوقف شده است.
آنجلو استیچی دامیانی در کنفرانس خبری یک هفته قبل از گرندپریکس ایتالیا گفت که برگزاری دومین مسابقه برای پایتخت پرهزینه و گران خواهد بود.
امسال ۲ مسابقه دیگر فرمول یک در ایتالیا و در ایمولا و مونزا برگزار خواهد شد به طوری که برگزارکنندگان ایمولا امیدوار هستند میزبانی آنها فقط محدود به فصل جاری نباشد با این حال دامیانی تاکید کرد احتمال برنامه‌ریزی برای میزبانی برای رم وجود ندارد.
وی در این باره گفت: سالهای گذشته شانس زیادی برای برگزاری فرمول یک در رم وجود داشت. این یک پروژه بسیار جاه طلبانه و گران قیمت بود و شاید اوضاع کاملاً مناسب نبود. امروز فکر می‌کنم چنین پیشنهادی حتی در یک منطقه‌ تجاری مانند رم دشوار است.

استراماچونی رکورد اینستاگرام را شکست

دنیای‌اقتصاد : سایت کالچو مرکاتو ایتالیا خبر داد آندره‌ا استراماچونی سرمربی سابق اینتر و استقلال در اینستاگرام یک رکورد جهانی را به نام خودش به ثبت رساند. استراماچونی ۸۵ هفته پیش یک پست با تصویر خودش منتشر کرد که این پست تا به امروز با دریافت ۹ میلیون و ۲۰۰هزار کامنت در اینستاگرام رکورد خود را ثبت کرده است. استراماچونی ابتدای لیگ نوزدهم هدایت استقلال را برعهده گرفت ولی بعد از حدود نیم‌فصل حضور در تیم تهرانی به دلیل عدم‌پرداخت مطالباتش قراردادش را فسخ کرد.

رشد ارزش سهام در پایان کار بورس‌های اروپایی به‌جز ایتالیا

فعالیت امروز شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی به‌جز ایتالیا با روند صعودی پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی،شاخص‌های اصلی بازار‌های بورس کشورهای اروپایی به‌جز ایتالیا امروز 8 آوریل 2021 فعالیت چهارمین روز کاری هفته را با روند صعودی به پایان برد.
در این راستا، شاخص «یورو استوکس 600» با رشد 0.58 درصدی در سطح 436,86 واحد قرار گرفت.
شاخص «فوتسی 100» بورس لندن با 0.83 درصد صعود به 6.942,22 واحد و شاخص «داکس 30» بورس آلمان با 0.17 درصد ارتقا به 15.202,68 واحد رسیدند.
همچنین شاخص «کک 40» بورس فرانسه نیز با 0.57 درصد افزایش ارزش به 6.165,72 واحد دست یافت.
این درحالیست که شاخص «ام‌آی‌بی 30» بورس ایتالیا با 0.66 درصد کاهش ارزش به 24.576,51 واحد نزول کرد.
گفتنی است برابری یورو/ دلار نیز از ساعت 19:20 (به وقت ترکیه) با رشد 0.37 درصدی در سطح 1,191 قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ایتالیایی ایراسکو : فرصت های بزرگ در ایران

تارنمای سایدروب ایتالیا در گزارشی با عنوان «ایراسکو : فرصت های بزرگ در ایران» به بررسی زمینه‌های همکاری ایتالیا و ایران در صنعت فولاد پرداخته است.
تارنمای سایدروب در گزارشی با عنوان « ایراسکو : فرصت های بزرگ در ایران» نوشت: شرکت ایتالیایی ایراسکو، که در شهر جنوا در زمینه تأمین صنایع و تجارت محصولات فولادی فعالیت می‌کند، پیشنهاد کرده است که در ایران، با گاز طبیعی ارزان، و با منابع اقتصادی و فناوری ایتالیایی، تاسیسات تولید DRI و HBI ساخته شود و سپس مواد اولیه برای تغذیه کارخانه‌های تولید فولاد کشور از جمله ایلوای سابق، به ایتالیا صادر شود.
محمدرضا نیکو سخن، مدیر عامل ایراسکو، می‌گوید: «من معتقدم که این کار قابل انجام است و ما آماده همکاری هستیم. فکر می‌کنیم که می‌توان سرمایه گذاری مشترک داشت. ما پیشنهادی را در همین رابطه به ایلوای سابق ، به اینویتالیا ، به سفیر ایتالیا در ایران و به سفیر ایران در ایتالیا ارائه داده ایم ».
پیشنهادی که ریشه در روابط تجاری ایران با ایراسکو، ساخت کارخانه‌های تولید فولاد به ارزش صدها میلیون یورو و همچنین ارائه فناوری متالورژی، صنعت معدن و نفت و گاز برای ایران، دارد. به گفته نیکوسخن « فولاد ایران به نوعی ساخت ایتالیاست. همه می دانند که ایتالیایی‌ها نقشی اساسی در توسعه تولید فولاد در ایران داشته اند. ایتالسایدر کارکنان بزرگترین مرکز فولاد ایران را آموزش داده است. اکنون زمان آن رسیده که ما به ایلوا کمک کنیم. بزرگترین مزیت رقابتی صنعت فولاد ایران، DRI است: ایران با 28 میلیون تن در سال، بزرگترین تولید کننده با گاز طبیعی در جهان است ».
این شرکت همچنین در کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا و اتحادیه کشورهای مستقل همسود فعالیت می‌کند و در زمینه صادرات و واردات محصولات فولادی و مواد اولیه به ایتالیا نیز حضور دارد. ایراسکو با همین ظرفیت دوگانه خود بعنوان غرفه دار به نمایشگاه بین المللی Made in Steel که در ماه اکتبر آینده در fieramilano Rho بازخواهد گشت. نیکوسخن می‌گوید: «بعد از 27 سال کار در صنعت فولاد و معدن، می‌توانم بگویم Made in Steel نه تنها در ایتالیا بلکه در سراسر اروپا بسیار مهم است.
با توجه به اینکه جهان بیش از یک سال است که در نوعی قرنطینه و بدون دیدارهای حضوری به سر می‌برد، این نمایشگاه فرصت جالبی خواهد بود و ما از آن برای دیدار و یافتن مشتری و گسترش بازار خود استفاده خواهیم کرد. با بودجه ایتالیایی و تحت پوشش ساچه و با همکاری Danieli و SMS Innse و دیگر گروه‌های فعال در این حوزه، می‌توانیم در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و کشورهای مستقل همسو، کارخانه‌های تولید فولاد بسازیم و به اعتقاد من این یک فرصت واقعی است.
ما همچنین در حال بررسی انتقال دانش، مثلآ در قالب همکاری بین دانشگاه‌ها هستیم. ما فکر می‌کردیم با توجه به شرایط بحرانی، اوضاع بدی را تجربه خواهیم کرد. اما در عوض حتی در گردش مالی قدری افزایش هم داشتیم. سال 2021، به ویژه در صورت لغو تحریم ها، زمینه‌های بسیار خوبی را برای کار در ایران فراهم خواهد کرد. بسیاری از شرکت ها این آمادگی را دارند که فعالیت های خود را پس از بحران، تشدید نمایند. 2022 ، سال بهبودی بیشتر خواهد بود. ما آماده پشتیبانی از سرمایه گذاری‌های ایتالیا در ایران و بالعکس هستیم».
ایران در سال 2020 و در حالیکه دیگر کشورها به استثنای چین به کندی حرکت می‌کردند، به گزارش انجمن جهانی فولاد ، تولید فولاد خود را 13.4 درصد افزایش داد و به 29 میلیون تن رسید. صادرات ایران نیز حداقل در دو سال گذشته رو به گسترش بوده است.
به گفته نیکوسخن « به اعتقاد ما همکاری‌های زیادی بین فولاد ایران و ایتالیا و همچنین فولاد اروپا می‌تواند وجود داشته باشد. اگرچه صنعت فولاد ایران حجم تولید و دامنه محصولات خود را افزایش داده است، اما برنامه‌های توسعه آن به دلیل عدم امکان تأمین مالی متوقف شده است. در صورت کاهش بار تحریم ها، که به اعتقاد من با توجه به خط مشی ریاست جمهوری بایدن باید طبیعتآ پیش بیاید، می‌توان برنامه‌های رشد به ارزش میلیاردها یورو را آغاز کرد. ما پروژه‌های زیادی برای ارائه به سازندگان علاقه مند، در دست داریم».

«یه وا» از تماشاگران جشنواره ایتالیایی جایزه گرفت

فیلم سینمایی «یه وا» ساخته آناهید آباد، برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در یازدهمین جشنواره فیلم فرانکوفون ایتالیا شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، فیلم «یه وا» به نویسندگی و کارگردانی آناهید آباد، برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در جشنواره بین‌المللی فیلم فرانکوفون (Francophone Film Festival) شد.
یازدهمین دوره این جشنواره از ۱۷ تا ۲۱ مارچ ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱ فروردین ۱۴۰۰ در شهر رم ایتالیا برگزار شد.
«یه وا» ساخته آناهید آباد، محصول مشترک کشورهای ارمنستان و ایران است که در جشنواره‌های دیگری مانند مونترال، ونیز، میل‌ولی، پالم‌اسپرینگز، کلیوند، کوتبوس و… شرکت کرده و از دوازدهمین جشنواره فیلم انار، پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم زردآلوی طلایی ایروان، هفدهمین «جشنواره کینو شوک» روسیه، جشنواره فیلم نیویورک و… موفق به دریافت جوایزی شده است.
«یه وا» نخستین فیلم آناهید آباد و محصول مشترک ایران و ارمنستان روایت داستانی است که به مسائل اجتماعی انسان معاصر می‌پردازد و از جمله فعالیت‌های بنیاد سینمایی فارابی در حوزه تولید مشترک محسوب می گردد.

درگیری پلیس ایتالیا با معترضان محدودیت های کرونایی

در اعتراضات علیه محدودیت‌های کرونایی در نزدیکی پارلمان ایتالیا در رم درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان ایجاد شد.
در اعتراضات ضد محدودیت های کرونایی در مقابل پارلمان ایتالیا در رم درگیری هایی بین پلیس و معترضان رخ داده و برخی تلاش کردند تا به ساختمان پارلمان حمله ور شوند.
بر اساس اطلاعات رسانه های ایتالیایی حداقل یک نیروی پلیس در این درگیری ها مجروح شد. چندین معترض هم دستگیر شدند.
در بین معترضان کارکنان رستوران ها، مغازه ها و استادیوم های ورزشی دیده می شدند که علیه محدودیت های اعمال شده برای مشاغل خود اعتراض داشتند.
تعدادی از معترضان تلاش کردند موانع موجود در مقابل جایگاه نمایندگان را بشکنند. برخی معترضان مواد آتش زا پرتاب و بسیاری از معترضان از ماسک استفاده نمی کردند.
یک مرد هم مقداری شاخ و خز روی سر خود گذاشته بود تا به این ترتیب حمله خشونت آمیز به کنگره آمریکا در ژانویه سال ۲۰۲۱ را یادآوری کند.
ایتالیا یکی از اولین قربانیان موج نخست شیوع ویروس کرونا در اروپا بود. با این حال به نظر می رسد مدیریت بحران در این کشور، دست کم نسبت به فرانسه بهتر بوده است.
بر اساس جدیدترین آمار ها تا به حال در ایتالیا ۳۶۸۶۷۰۷ نفر به کرونا مبتلا شده و ۱۱۱۷۴۷ نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

اف وی فرانجیوِنتو سورپاسو؛ نامی جدید در صنعت خودروی ایتالیا و خط و نشان تورین برای لامبورگینی و فراری!

نکته جالب امکان نامگذاری یکی از مدل های این محصول توسط مشتری است زیرا بصورت پیش فرض با نام GTXX ارائه می شود و دو اکس آخر را مشتری می تواند براساس نظر خود شخصی سازی کند. عصر ایران- زمانی که درباره ابرخودروها و سوپر اسپرت های ایتالیایی صحبت می شود؛ قطعا نام "افی وی فرانجیوِنتو" ناشناخته و عجیب به نظر خواهد آمد اما این کمپانی فعال در تورین(ایتالیا) به تازگی از جدیدترین محصول خود یعنی اف وی فرانجیونتو سورپاسو رونمایی کرده است تا معادلات ثابت خودرویی در ایتالیا را به سود خود دچار تغییراتی کند.
اف وی فرانجیونتو پیش از این طرح مربوط به ابرخودروی 1000 اسب بخاری اسفانه دیِچی دیِچی و همچنین رودستر الکتریکی 1.6 میلیون دلاری شارلوت را معرفی کرده بود. اما سورپاسو را می توان مهمترین محصول معرفی شده توسط این برند دانست زیرا جزئیاتی که همراه خود دارد بسیار نزدیک تر به یک محصول محبوب و متعارف است. نکته جالب امکان نامگذاری یکی از مدل‌های این محصول توسط مشتری است زیرا بصورت پیش فرض با نام GTXX ارائه می شود و دو اکس آخر را مشتری می تواند براساس نظر خود شخصی سازی کند.
همچنین خریداران هر دو مدل سورپاسو که با نام های استراداله و GTXX شناسایی می شوند، می توانند طی یک برنامه 30 روزه همکاری نزدیکی با طراحان شرکت در راستای اعمال شخصی سازی و شکل گیری خودروی سفارشی خود داشته باشند.
استراداله در واقع نسخه ساده تری از سورپاسو است که تصاویر منتشر شده از سورپاسو نیز تا کنون فقط مربوط به همین مدل استراداله می شود. در مقابل نسخه GTXX اسپرت تر، دارای بدنه دو رنگ و با ظاهری تهاجمی تر ارائه می شود که نزدیکی زیادی به خودروهای کلاس جی تی3 دارد.
این محصول مجهز به آخرین فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کابین است که علاوه بر شخصی سازی های مدنظر راننده به تدریج با مالک خود هماهنگ تر خواهد شد.
اما درباره پیشرانه به یک تپنده 10 سیلندر اشاره شده که 610 اسب بخار در حالت تنفس طبیعی برای مدل استراداله خروجی دارد. در تریم GTXX استفاده از سامانه سوپرشارژ؛ میزان خروجی را به 850 اسب بخار می رساند.
GTXX طی 2.9 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر برساعت می رسد و پیشینه سرعت آن نیز برابر با 345 کیلومتر برساعت محاسبه شده است.

انتقاد به بازی آل‌پاچینو در نقش گوچی

ایسنا : پاتریشیا گوچی از نوادگان بنیان‌گذار کمپانی معروف مد گوچی از انتخاب آل‌پاچینو برای بازی در نقش پدرش به‌دلیل تفاوت‌های ظاهری انتقاد کرد.
فیلم «گوچی» به کارگردانی ریدلی اسکات که به ماجرای قتل مائوریزیو گوچی، نوه به‌قتل‌رسیده مالک اسبق کمپانی معروف «گوچی» می‌پردازد هم‌اکنون در شهر رُم ایتالیا در مرحله فیلم‌برداری قرار دارد، اما انتشار عکس‌هایی از حضور آل‌پاچینو در این فیلم با واکنش یکی از نوادگان خاندان گوچی مواجه شده است.
پاتریشیا گوچی سازندگان این فیلم را برای انتخاب آل‌پاچینو برای بازی در نقش پدرش آلدو گوچی فرزند ارشد گوچیو گوچی مورد انتقاد قرار داده و عنوان کرده آل‌پاچینو چاق و قدکوتاه است درحالی‌که پدرش قدبلند، لاغر و چشم‌آبی بوده است و این فیلم موجب می‌شود آبروی پدرش لکه‌دار شود.
داستان این فیلم درباره ماجرای قتل مائوریزیو گوچی با بازی آدام درایور است که در سال ۱۹۹۵ توسط یک فرد مسلح به ضرب گلوله کشته شد و بعدها مشخص شد این قتل به دستور مستقیم همسر سابقش پاتریزیا رجیانی انجام شده که در این فیلم لیدی گاگا ایفاگر نقش وی می باشد.
این فیلم براساس کتابی با عنوان «خانه گوچی: داستانی پرشور از قتل، جنون، شکوه و طمع» نوشته سارا فوردن ساخته می‌شود که قرار است امسال در ماه نوامبر اکران عمومی شود.

ممنوعیت عبور کشتی‌های کروز از مرکز تاریخی ونیز

مقامات ایتالیا در واکنش به نگرانی‌های یونسکو و شکایت‌های مردم محلی، پس از ۶ سال سرانجام ورود کشتی‌های کروز و نفتکش‌ها را به مرکز تاریخی ونیز ممنوع کردند.
به گزارش ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، دولت ایتالیا فرمان ممنوعیت ورود کشتی‌های بزرگ کروز را به مرکز تاریخی ونیز تصویب کرد.
داریو فرانچسکینی وزیر فرهنگ ایتالیا در گفت‌وگو با روزنامه ریپوبلیکا ضمن اعلام این خبر گفت: این همان تصمیم درستی است که سال ها منتظرش بودیم. شورای وزیران ایتالیا حکمی را تصویب کرده است که کشتی‌های بزرگ را ملزم می‌کند بیرون تالاب ونیز پهلو بگیرند، درست همانطور که یونسکو خواسته بود.
شاخه آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) از سال ۲۰۱۴ درخواست داده بود مقامات ایتالیا ورود کشتی‌های کروز و نفتکش‌ها را به تالاب ونیز ممنوع کنند و حتی گزینه افزودن نام ونیز به فهرست میراث جهانی در معرض خطر را نیز بررسی کرده بود. مردمان محلی نیز مدت‌هاست که به ورود کشتی‌های کروز به تالاب ونیز شکایت دارند و می‌گویند این کشتی‌ها علاوه بر ایجاد آلودگی، دید بین کانال‌ها را نیز مسدود می‌کنند.
به موجب تصویب این قانون جدید، کشتی‌های کروز با وزن بالای ۴۰ هزار تن و کشتی‌های کانتینری پس از برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی نیز اجازه ورود به کانال جودکا که به مرکز تاریخی ونیز منتهی می‌شود را نخواهند داشت. این کشتی‌ها به طور موقت به بندر صنعتی مارگرا هدایت می‌شوند و مسافرانشان باید از همانجا به وسیله واپورتو (اتوبوس دریایی)، اتوبوس و تاکسی خود را به ونیز برسانند.
گزینه‌های موجود برای ارائه یک راهکار دائم در دست بررسی است. یکی از این گزینه‌ها استفاده از کانال‌های موجود برای دور زدن مرکز تاریخی ونیز است. سازمان یونسکو تاکنون برای ایجاد مسیرهای جایگزین و شناسایی راهکارهایی که سلامت زیست‌محیطی این مرکز را تضمین می‌کنند، چند جلسه فنی با لوئیجی بروگنارو شهردار ونیز و کارشناسان بین‌المللی برگزار کرده است.

اسامی آثار راه‌یافته به دومین جشنواره فیلم نوستالژیا اعلام شد

اسامی فیلمنامه، فیلم‌های کوتاه و بلند راه یافته به دومین جشنواره فیلم نوستالژیا که از ۳۰ شهریور تا اول مهرماه ۱۴۰۰ در ایتالیا برگزار می‌شود، اعلام شد.
به گزارش ایلنا، دومین جشنواره فیلم نوستالژیا از ۳۰ شهریور تا اول مهرماه ۱۴۰۰ به دبیری محمد قانع‌فرد در میلان ایتالیا برگزار می‌شود.
جشنواره فیلم نوستالژیا شامل سه بخش فیلمنامه، فیلم بلند و فیلم کوتاه است که بخش فیلم کوتاه نیز شامل ۲ بخش رقابتی و غیررقابتی است. در دومین دوره این جشنواره، ۱۴۷۲ اثر شامل فیلمنامه و فیلم کوتاه و بلند داستانی به دبیرخانه ارسال شد که از بین آنها، ۳ فیلمنامه، ۷ فیلم سینمایی و ۴۵ فیلم کوتاه انتخاب شده‌اند.
جشنواره فیلم نوستالژیا، اولین جشنواره فیلم های ایرانی در ایتالیا است که با هدف ایجاد فضای نوستالژیک برای ایرانیان شمال ایتالیا و ارائه بخشی از فرهنگ و هنر ایران به ایتالیایی‌ها راه اندازی شده است و در 2 بخش رقابتی کوتاه و بلند، به دبیری محمد قانع فرد برگزار خواهد شد.

به همت رایزنی فرهنگی ایران صورت گرفت

آغاز پنجاه‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا
رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، پنجاه‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی (چهارمین دوره مجازی) در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته را برگزار کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این دوره آموزشی با حضور خانم مهناز اسماعیلی، از اساتید زبان فارسی در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته مشتمل بر ده جلسه آموزشی به طول یک ساعت و نیم (مجموعاً ۹۰ ساعت) مطابق استاندارهای آموزشی بنیاد سعدی برگزار می‌شود.
در پایان این دوره از فارسی‌آموزانی که در ۸۰ درصد از ساعات آموزشی حضور داشته باشند، آزمون پایانی مهارت‌های خواندن، نوشتن، سخن گفتن و … به عمل آمده و برای حائزین نمره قبولی، گواهینامه شرکت در دوره صادر خواهد شد.
لازم به ذکر است، بر اساس توافق رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا با دپارتمان‌های زبان فارسی دانشگاه‌های ایتالیا، دانشجویان زبان فارسی می‌توانند از دوره‌های آموزشی برخط رایزنی، بهره مند گردند.

آغاز فعالیت قطارهای ضد کرونا در ایتالیا

مدیران بخش حمل و نقل قطارهای شهری ایتالیا گام بلندی در راستای مبارزه با پاندمی کووید -۱۹ برداشته‌اند و قرار است تا پایان ماه آوریل، اقدامات متعددی در این زمینه انجام دهند.
به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، ایتالیا یکی از کشورهایی است که تا کنون بیشترین لطمه را از سرایت ویروس کرونا متحمل شده و با وجود اعمال اقداماتی سختگیرانه، همچنان با افزایش آمار ابتلا به این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند. مقامات رسمی در بخش‌های مختلف کشور هر یک به نحوی تلاش کرده‌اند به زنجیره شیوع کووید -۱۹ در کشور خاتمه دهند اما با ناکامی نسبی در این زمینه مواجه شده‌اند. اما اخیراً مدیران بخش حمل و نقل قطارهای شهری نیز وارد عمل شده و از همکاری بی‌وقفه خود برای مبارزه با ویروس کرونا خبر داده‌اند.
در این راستا، قرار است تا پایان ماه آوریل، قطارهای بدون کووید -۱۹ بین شهرهای رم و میلان به فعالیت بپردازند. البته رئیس راه آهن شهری از گسترش سفر چنین قطارهایی به سایر شهرها خبر داده و اعلام کرده است گردشگران تابستانی کشور می‌توانند برای سفر خود به سایر شهرهای ایتالیا نیز از این قطارهای ایمن بهره‌مند شوند. بدون شک، ترویج سفر ایمن در کشور ایتالیا منجر به گرایش بیشتر گردشگران به سفر در آن خواهد شد و رونق اقتصادی را در این صنعت به دنبال خواهد داشت.
عملکرد قطارهای بدون کووید -۱۹ به این صورت خواهد بود که تمام مسافران و پرسنل قطار پیش از سوار شدن و آغاز سفر مورد آزمایش قرار می‌گیرند و در صورت ابتلا به ویروس کرونا، از سوار شدن آن‌ها به قطارها ممانعت می‌شود. برای این کار، کارکنانی از صلیب سرخ ایتالیا به انجام تست کرونا از تمام افراد می‌پردازند و جواب را به صورت فوری آماده می‌کنند. در نتیجه، تمام مسافران با اطمینان خاطر از نبود هیچ‌گونه اثری از وجود ویروس کرونا سفر خود را از طریق قطارهای شهری آغاز خواهند کرد.

کووید عاملی برای عقبگرد اتحادیه اروپا و پیشگامی آسیا

با عبور از بیماری همه گیر ویروس کرونا، در سال 2020 اقتصادهای جهان یا دچار رکود شدیدی شدند (حتی با نرخ دو رقمی، مانند برخی از کشورهای اروپایی) یا مانند چین، با کاهش شدید رشد پیش بینی شده مواجه شدند، با این حال، بر اساس تخمین کارشناسان، به لطف معرفی واکسن و چشم انداز بهبود وضعیت اقتصادی سال 2021 باید سالی باشد که همراه با تضمین مجدد راه اندازی و احیاء اقتصادی.
با این حال، این فرضیه حداقل در اروپا صرفا بعنوان یک مدینه فاضله در تصورها باقی مانده است. با افزایش منحنی سرایت در هفته‌های اخیر و اوج گیری آن، انتظار می رود بین هفته آینده و عید پاک، در بین کشورهای اروپایی ، هشدار دهنده یک سال دیگر همراه با رکود است. در حالی که بسیاری از تأثیرات منفی بر اقتصاد (مانند آزادسازی اخراج کارمندان و توقف یارانه‌ها) هنوز امکان پذیر نیست و عاملی برای آزاد سازی فعالیت اقتصادی نشده و اثر واقعی واکسن‌ها در بهبود اقتصادی، (هرچند مورد ستایش قرار گرفته)، اما هنوز نتایج ملموس و قابل توجهی به همراه نداشته است.
مشکلات مشابه، اما اروپا در جایگاه آخر است
در همه جای دنیا، با این حال، خسارات وارد شده به اقتصاد همان خسارتی نبوده است که ما در قاره کهن متحمل شده ایم. و بدون تعصب کافی است که به ایالات متحده نگاه کنیم، جایی که اگرچه بحران را کاملا احساس کرد، اما به نظر می رسد اقدامات پیش از ریاست جمهوری دونالد ترامپ و بازوکای (یارانه سنگین) نزدیک به دو تریلیون دلاری جو بایدن در جلوگیری یا حداقل مانع شدن از بدترین وضعیت موثر بوده است.
با این حال، با نگاهی به آسیا، مشاهده می‌شود علیرغم مشکلات بهداشتی مشابه مشکلات اروپا ، پاسخ اقتصاد آنها بسیار رضایت بخش تر از حد انتظار بوده است. با این حال کشورهایش ثابت کرده اند قادر به مقابله با چالش های جدید عصر همه گیری هستند. کشورهایی که خود را در شرایطی برای مدیریت بهتر ردیابی کرونا قرار داده ، اما در اوج هرم بوده و قادر به پاسخگویی به نیازها هستند. در حالیکه در این سناریو ، در اروپا ما هنوزآماده نشده ایم ، و نتیجه اینکه در چند سال آینده، ما مقاصد بیشتری برای از دست دادن اقتصاد در برابر قدرت های حال ظهور خواهیم داشت.
ردیابی ملی و برنامه ریزی تجاری، موفقیت آسیایی؛
همانطور که نشریه لوموند اذعان نموده ، کشورهای جنوب شرقی آسیا به دلیل کم بودن ابتلای کرونا در ماههای اول سال 2021 بهبود اقتصادی خوبی را تجربه خواهندکرد، بنابراین، در این شرایط، غیرممکن است که تفاوت چشمگیری در مدیریت بحران مشاهده کنیم. تفاوتی که حداقل "موفقیت" لحظه ای را در نبرد با ویروس کرونا متفاوت کرده است.
البته ، اختلافات فرهنگی و مشکلات کمتر در آزادی‌های اساسی ، مطمئناً مدیریت و ردیابی عفونت کرونا را از سال 2020 آسان تر کرده است. با این حال ، برای جلوه دادن اثرات حتی در این مرحله از همزیستی با کرونا ، بازسازی کاملی از سیستم لازم است. ایالات متحده به تدریج با احداث بیمارستانهای پیشرفته، آموزش کارمندان پزشکی و پرستاری ، واکسیناسیون سریع و ردیابی عفونتها روند موفقیت خود را تسریع می‌کند. آموزش شرکتها، سازگاری با منطق جدید کار چابک و سرمایه گذاری در زمان همه گیری ، مسیر پیروزی جنوب شرق آسیا برای آینده نزدیک است.
نقص "راه حل میانه"
انتخاب آسیا از همان ابتدا خط سخت بود، نگاه بی اعتمادی به مباحث میانی، انتخابی که می‌تواند با استعاره "آزاد کردن همه ، اما آماده محدود کردن در صورت افزایش سرایت" تعریف شود. یک انتخاب شجاعانه ، اما به نظر می رسد که در طولانی مدت هم از نظر زندگی بشر و هم از لحاظ بقای لایه‌های اقتصادی ، نتیجه مثبتی داشته است. و مهمتر از همه ، راه حلی که در اروپا ما همیشه آن را رد کرده ایم اما همین عامل اکنون می‌تواند ما را از لحاظ اهمیت در منطق تجاری و ژئوپلیتیک بین المللی عقب ببرد.
اروپا همیشه از "راه حل میانه" پیروی کرده است ، یعنی روشی که بدون ایجاد رژیم اعمال محدودیت کامل(قرنطینه) به استثنای تجربه بهار گذشته، تا حد ممکن مسیرها را محدود می‌کند. یک جاده میانه که تاکنون به نظر نمی رسد خدمات یکسانی داشته باشد. برای تأیید این موضوع بدون اینکه خیلی دور از حد انتظار باشد، فقط به اعداد ترسناک مربوط به مرگ و میرهایی که در ایتالیا رخ داده است، جایی که ما آستانه روانی 100 هزار قربانی را شکستیم، نگاهی بیندازید.
البته این تجربه تلخ فقط برای ایتالیا نبود در حقیقت، کل اروپا با همان مشکلات روبرو شد و خوب یا بد با همان نتایج یکسان از آن بیرون آمد. کشوری با چند درصد تولید ناخالص داخلی بیشتر ؛ کشوری با نسبت کمی‌بهتر نسبت در مرگ و میر نسبت به کل جمعیت ؛ با این حال ، همه با عبور از بیماری همه گیر ویروس کرونا به یک اندازه افول کردند.
ساختارها و سازمانها رمز موفقیت هستند
به هر حال، در جنگ از راه دور با آسیا، کاملاً آماده نشده ایم. در حالی که ما به دنبال ماسک بودیم ، کشورهای بزرگ آسیایی بیمارستان‌های مجهزی ایجاد کردند و برنامه ردیابی عفونت کرونا را تهیه نمودند. در حالی که ما با بیمارستان‌های در حال فروپاشی سر و کار داشتیم ، در آسیا قبلاً کسانی بودند که به این موضوع فکر کردند که چگونه توان خود را سازماندهی نمایند تا از تکرار اوضاع جلوگیری کنند. و هنگامی‌که دومین موج کرونا در اروپا درحال افزایش بود ، آسیا قبلاً خود را ایمن کرده بود و دستگاه‌ها و شرکت های ملی خود را به سیستم های لازم برای جلوگیری از تکرار فاجعه بهار 2020 مجهز کرد. در حال حاضر ما در تلاش هستیم تا تدارکات مربوط به تهیه واکسن را به خوبی تنظیم کنیم تا کسب و کارها بازگشایی شوند، در حالی که آسیایی‌های واکسینه شده در اوج بهبود اقتصادی هستند.
ساختارها و سازمانها بار دیگر ثابت کردند که آنها، رمز موفقیت هستند. دو بخشی که اروپا قرنها در آنها تسلط داشته و دانش و مهارت خود را به بقیه جهان صادر نمود. دو بخش که اکنون ، اگر بتوانیم خود را در میان آخرین بخش ها بدانیم ، فقط برای این که به عزت نفس ما آسیب نرسد. با رقبای بین المللی ما که یک بار دیگر خود را عقب نمی‌بینند در حالی که همیشه ما حداقل یک قدم جلوتر بوده ایم.

رتبه ۹۲ ایران در صادرات ماکارونی، درآمد ۱۲۲میلیون دلاری بازار جهانی ماکارونی در سال ۲۰۲۱

در حالی که کارشناسان جهانی پیش بینی کرده اند بازار جهانی ماکارونی در سال جاری میلادی درآمدی بالغ بر ۱۲۲ میلیون دلار برای فعالان این حوزه ایجاد کند، داده های جهانی منتشر شده نشان می دهد که ایران در سال ۲۰۱۹ صادراتی به ارزش ۶۰۴ هزار دلار در جایگاه ۹۲ صادر کنندگان این محصول قرار گرفته است.
بازار؛ گروه کشاورزی: همه ساله روز ۲۵ اکتبر (۳ آبان) به عنوان روز جهانی ماکارونی (پاستا) در بسیاری از کشورها جشن گرفته می شود. این در حالی است که مصرف جهانی این محصول روند رو به رشدی دارد و حتی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در شرایطی که دنیا با بحران همه گیری کرونا روبه رو بود مصرف کنندگان از این غذا به عنوان خوراکی مغذی استقبال کرده و هیچگونه روند کاهشی در مصرف این غذا ثبت نشده است.
اروپا؛ اصلی ترین منطقه صادر کننده ماکارونی و ایتالیا در صدر
داده های آماری منتشر شده بیانگر این است که صادرات ماکارونی در سراسر جهان توسط کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۰.۱ میلیارد دلار آمریکا بوده است. همچنین این داده ها نشان می دهد که از نظر قاره ها، تامین کنندگان مستقر در کشورهای اروپایی طی سال ۲۰۱۹ بالاترین دلار ماکارونی صادراتی را با ارزش حمل ۵.۳ میلیارد دلار یا ۵۲.۸ درصد از کل جهانی فروخته اند.
از سوی دیگر در جایگاه دوم صادر کنندگان، کشورهای آسیایی با ۳۹.۲ درصد قرار داشتند در حالی که ۴.۸ درصد از محموله های ماکارونی بین المللی از آمریکای شمالی نشات گرفته است. گفتنی است قاره آفریقا و آمریکای لاتین نیز به ترتیب سهمی به میزان ۱.۵ درصد و ۱.۴ درصد در این بازار داشته اند.
در بخشی دیگر از داده های آماری منتشر شده لیست ۱۵ کشور برتر تولیدکننده ماکارونی مطرح شده است که بالاترین ارزش صادراتی این محصول را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده اند. بر اساس این داده های، کشور ایتالیا با صادراتی به ارزش ۳ میلیارد دلار بالغ بر ۲۹ درصد از بازار جهانی ماکارونی را در دست داشته است. این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ ایتالیا سهمی بالغ بر ۴۷ درصد در اسن صنعت داشته است.
از سوی دیگر کشورهای چین با ۹۲۹ میلیون دلار و کره جنوبی با صادراتی به ارزش ۶۱۲ میلیون دلار دومین و سومین صادرکنندگان برتر بوده اند.
صادرات ۶۰۴ هزار دلاری ماکارونی از ایران در سال ۲۰۱۹
گفتنی است کشورهای «ترکیه، تایلند، ایالات متحده، بلژیک، آلمان، هلند، اتریش، ویتنام، فرانسه، اندونزی، اسپانیا و عربستان سعودی» نیز در جایگاه چهارم تا پانزدهم دنیا قرار گرفته اند و در مجموع این ۱۵ کشور۸۰.۸ درصد از کل صادرات ماکارونی جهانی را در سال ۲۰۱۹ حمل کرده اند.
نکته جالب توجه در این مورد این است که کره جنوبی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بالاترین رشد در صادرات ماکارونی را رقم زده است به طوری که میزان صادرات این کشور در مدت نامبرده به میزان ۸۵.۱ درصد افزایش داشته است. همچنین هلند با افزایشی به میزان ۷۶.۳ درصد، اتریش با افزایش ۶۲.۵ درصد و عربستان صعودی با ۴۵.۷ درصد نیز افزایش صادراتی را ثبت کرده اند. در این بین اما ایالات متحده و فرانسه به عنوان دو تامین کننده برتر، میزان فروش ماکارونی صادراتی خود را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به ترتیب به میزان ۱۰.۳ درصد و ۲.۲ درصد کاهش داده اند. شایان ذکر است که بر اساس این گزارش، کشور ایران نیز با صادراتی به ارزش ۶۰۴هزار دلار در جایگاه ۹۲ دنیا قرار گرفته است.
ایالات متحده؛ آلمان و ژاپن؛ بزرگترین واردکنندگان
اگرچه هنوز اطلاعات موثقی در خصوص حجم تولید و صادرات ماکارونی در سال ۲۰۲۰ از سوی سازمانهای ذی ربط ارائه نشده است اما کارشناسان پیش بینی کرده اند که درآمد حاصل از بخش ماکارونی در سال ۲۰۲۱ به بالغ بر ۱۲۲ میلیون دلار برسد در حالی که انتظار می رود بازار جهانی این محصول بین سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ سالانه به میزان ۲.۳۵ درصد رشد کند. از سوی دیگر بر اساس برآوردهای صورت گرفته در مقیاس جهانی در سال جاری بیشترین درآمد در بخش ماکارونی برای کشور چین حاصل خواهد شد.همچنین در بخشی دیگر از آمارهای جهانی به بزرگترین واردکنندگان ماکارونی در جهان پرداخته شده است که بر اساس داده های موجود در سال ۲۰۲۰ سه کشور ایالات متحده، آلمان و ژاپن بیشترین واردات ماکارونی یا همان پاستای خشک را داشته‌اند.

نمایش مستند «فرزندان شب» در جشنواره «آمریکن داکس»

فیلم مستند «فرزندان شب» ساخته‌ بهروز نورانی‌پور به بخش مسابقه‌ جشنواره «آمریکن داکس» راه پیدا کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دهمین دوره جشنواره فیلم‌های مستند، انیمیشن و صندوق فیلم آمریکن داکس AmDocs از ۲۶ مارس تا ۴ آوریل ۲۰۲۱ مصادف با ۶ تا ۱۵ فروردین‌ ۱۴۰۰ برگزار و مستند بلند «فرزندان شب» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور در این رویداد معتبر به نمایش گذاشته می‌شود.
این فیلم محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بوده و پخش بین‌المللی آن برعهده شرکت تصویرگستر الهه پارسی (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است.
«فرزندان شب» در اولین اکران جهانی خود به بخش مسابقه مستند بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان BUSAN کره‌جنوبی راه یافته بود سپس در بخش رسمی پنجاهمین دوره جشنواره جیفونی ایتالیا Giffoni Film Festival که از جشنواره‌های فیلم و رویداد سینمایی کودکان و نوجوانان جهان است، به نمایش گذاشته شده بود.
این فیلم در اولین نمایش ملی خود نیز آذرماه ۹۸ در بخش مسابقه سیزدهمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده رفته و جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند از شانزدهمین جشنواره «مقاومت» را نیز به‌دست آورده بود.
«فرزندان شب» روایت زندگی کودکان سرباز در جنگ‌ها را به تصویر می کشد.

سیر صعودی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات خود را با سیر صعودی آغاز کردند.
شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات امروز سه شنبه 16 مارس 2021 را با رشد ارزش سهام شروع کردند.
شاخص «یورو استوکس 600» با افزایش 0.50 درصدی در سطح 425.10 واحد قرار گرفت. ارزش شاخص «دکس 30» بورس آلمان رشد 0.59 درصدی داشته و به 14 هزار و 549 واحد صعود کرد.
در این راستا، شاخص «فوتسی 100» بورس لندن با 0.58 درصد افزایش به 6 هزار و 790 واحد و شاخص «کک-40» بورس فرانسه با رشد 0.28 درصدی به 6 هزار و 53 واحد صعود کردند.
شاخص «ایبکس 35» اسپانیا نیز با رشد 0.67 درصدی در سطح 8 هزار و 697 واحد قرار گرفت. از سوی دیگر شاخص «ام‌آی‌بی-30» بورس ایتالیا نیز با افزایش 0.63 درصدی به 24 هزار و 291 واحد دست یافت.
گفتنی است هم اکنون نرخ برابری یورو/ دلار در سطح 1.1926 واحد قرار دارد.

ادامه تعلیق استفاده از واکسن آسترازنکا در اروپا؛ ایتالیا و فرانسه هم استفاده از واکسن آسترازنکا را تعلیق کردند

ایتالیا و فرانسه هم استفاده از واکسن آسترازنکا را تعلیق کردند
یک مقام دولت ایتالیا اعلام کرد آژانس داروی این کشور استفاده از واکسن کرونای آسترازنکا را در سراسر این کشور به حالت تعلیق در آورد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، یک مقام دولت ایتالیا روز دوشنبه اعلام کرد آژانس داروی این کشور استفاده از واکسن کرونای آسترازنکا را در سراسر این کشور به حالت تعلیق در آورد.
وزارت بهداشت ایتالیا اعلام کرد، تصمیم برای تعلیق استفاده از واکسن آسترازنکا پس از گفتگو میان وزیر بهداشت و نخست وزیر اتخاذ شد.
رویترز در خبری دیگر اعلام کرد امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از تعلیق استفاده از واکسن آسترازنکا در این کشور خبر داد.
پس از دیده شدن عوارض جانبی این واکسن در دانمارک و ایسلند، هلند هم به طور موقت تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کرد.
سخنگوی دولت آلمان نیز اعلام کرده است، به دنبال توصیه موسسه تحقیقات پاول الریش این کشور، تزریق واکسن انگلیسی آسترازنکا را تعلیق نمود.
تاکنون کشور‌هایی از جمله نروژ، دانمارک، اتریش، استونی، لتونی، لیتوانی، بلغارستان و ایرلند واکسن انگلیسی آسترازنکا را به دلیل عوارضی از جمله لختگی خون به حالت تعلیق در آورده اند.
در خبری دیگر، رادیو کادناسر اعلام کرد، اسپانیا برای حداقل پانزده روز استفاده از واکسن آسترازنکا را معلق نمود.

ایران و ایتالیا، یکصد و شصت سال دوستی

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: نگاه به افق‌های پیش رو در مناسبات تهران - رم و دریچه‌ها و مسیرهایی که می‌تواند آتیه را پربارتر از گذشته این یکصد و شصت سال رابطه ترسیم نماید، مفید خواهد بود.
در ادامه یادداشت ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ روزنامه اعتماد به قلم صادق بروجردی کارشناس روابط بین الملل می خوانیم: امسال قدمت روابط رسمی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا یکصد و شصت سالگی را پشت‌سر نهاد. در سرزمین‌هایی که میراث‌ دار دو تمدن کهن بشری و امپراتوری‌های بزرگ در عهد باستان می باشند، می‌توان این رابطه را ذیل عنوان «دوستی بااصالت‌ها» قرار داد. پیش‌تر جهانگردانی چون پیترو دلاواله و مارکو پولو از نخستین مردمان مغرب زمین در عصر جدید بودند که گام به ایران نهادند و دیده‌های خود را قلمی کردند و باب آشنایی و شناخت مجدد میان این دو سرزمین کهن شدند. به سبب عدم وجود رویکرد و پیشینه استعماری ایتالیا در ایران، نگاه و رویکرد نسبت به این کشور در کشورمان مثبت بوده است. سطح همکاری‌های اقتصادی- فرهنگی بین دو سرزمین دارای غنای مناسب و مطلوبی بوده و هست.
البته برخی ابرهای تیره چون وجود تحریم‌ها از سوی ایالات متحده امریکا منجر به کاهش مراودات شده اما مناسبات همیشه برقرار و آیین دوستی پابرجا مانده است. نگاه به افق‌های پیش رو در مناسبات تهران - رم و دریچه‌ها و مسیرهایی که می‌تواند آتیه را پربارتر از گذشته این یکصد و شصت سال رابطه ترسیم نماید، مفید خواهد بود. در هیچ دورانی رابطه خارج از چارچوب احترام متقابل میان دو کشور برقرار نبوده است و این ذهنیت پررنگ میان ملت‌های دو کشور می‌تواند موجبات یک رابطه پربارتر را فراهم کند. اگر از منظر اقتصاد و فرهنگ بنا را بر گسترش و تعمیق روابط بگذاریم، می‌توان روی امکان‌های ذیل تمرکز بیشتری داشت.
حوزه انرژی: ایران به عنوان دارنده یکی از بزرگ‌تری ذخایر نفت و گاز در جهان می‌تواند بخش بزرگی از نیازهای ایتالیا در حوزه واردات انرژی را برطرف کند. تا پیش از تحریم‌های دونالد ترامپ علیه فروش نفت ایران، بخشی از واردات نفت ایتالیا از ایران صورت می‌گرفت اما بیشینه نیاز نفتی رم از شمال آفریقا و خصوصا لیبی تامین می‌شد. با این وجود برای کشور صنعتی ایتالیا تضمین پایدار و طولانی‌مدت نفت برای صنایع امر بسیار مهمی است که با بی‌ثباتی و جنگ‌های داخلی در شمال آفریقا در دهه اخیر به مخاطره افتاده است. ایران به عنوان مرکز ثبات و تعهد در منطقه خاورمیانه می‌تواند پایدارترین منبع برای تامین انرژی باشد.
از سوی دیگر در زمینه فناوری استحصال و کشف نفت شرکت‌های ایتالیایی دارای تجربه و توانایی بالایی هستند و معمولا در تاریخ نفت، استقلال خود را از غول‌ها و کمپانی‌های موسوم به هفت خواهران نشان داده‌اند. در دوران سخت مبارزات منجر به ملی شدن صنعت نفت در ایران که با تحریم خرید نفت ایران از جانب بریتانیا و متحدانش مواجه شد، شرکت نفتی انی از ایتالیا حاضر به خرید نفت از ایران شد و ماتئی رییس شرکت شخصا به تهران سفر کرد. این توان و اراده می‌تواند منجر به حضور شرکت‌های ایتالیایی در حوزه انرژی ایران و انعقاد قراردادهای طولانی‌مدت شود. البته ملت ایران در عصر تحریم‌های ناعادلانه نفتی دونالد ترامپ شاهد خروج شرکت نفت انی از ایران حتی پیش از مهلت مقرر ترامپ بود و این همکاری‌ها منوط به عزم و تضمین به حضور دیرپا و مبتنی بر اراده راسخ طرف ایتالیایی است.
حوزه پوشاک: سابقه و مقبولیت جهانی ایتالیا در صنعت پوشاک در پیوند با علاقه و حضور اهالی صنعت نساجی در ایران می‌تواند به تولیدات مشترک و همراه با انتقال تکنولوژی منجر شود که بازار هشتاد میلیونی و جوان ایران را نیز پوشش دهد. این عرصه می‌تواند با نظام مند شدن، هم از دست واردات بی‌ضابطه نجات یابد و هم صنعت نساجی کشور را به روزتر و دارای شأنیتی جهانی بگرداند.
صنعت خودروسازی: برای سال‌ها حضور خودروسازان فرانسوی در بازار بزرگ و پرمنفعت ایران را شاهد بوده‌ایم و اینکه در بزنگاه‌های تحریم و تنگ شدن زمین، بی‌هیچ رودربایستی مصرف‌کنندگان را با اقسامی از مشکلات تامین قطعه به حال خود رها کرده و رفتند. حال اگر بنا بر باز گذاشتن بازار برای مشارکت در پروژه‌هایی چون پژو باشد، بهتر است صنایع قدرتمند اتومبیل‌سازی در ایتالیا هم مدنظر قرار بگیرد. سال‌ها قبل کمپانی فیات پیشنهاد تولید خودروی سبک و ایمن در حدود قیمت پراید را به ایران ارائه کرده بود. اینک می‌توان با رعایت حدود برای مشارکت در تولید و متنوع کردن شرکا در زمینه صنعت خودرو از حضور و تجربه ایتالیایی‌ها نیز استفاده کرد. البته با توجه به رقابت فزاینده در این حوزه و ورود قدرتمند خودروسازان شرقی به بازار ممکن است که دیگر خودروهای ایتالیایی از نظر قیمت چندان صرفه نداشته باشند اما تجربه منحصر به فرد کمپانی‌های ایتالیایی در طراحی و تزیین و ایجاد پلتفرم‌ها می‌تواند برای همکاری‌های مشترک محل توجه باشد.
زمینه باستان‌شناسی: ایران و ایتالیا دو کشور میراث‌دار تمدن‌های بزرگی هستند که کشف، مرمت و نگاهداری میراث برجای مانده از آن همت و همکاری مضاعفی را طلب می‌کند. ایران و ایتالیا از حدود شصت سال قبل این همکاری ارجمند فرهنگی را آغاز کرده‌اند که دستاوردهای مهمی را به بار آورده است. مرمت مسجد جامع اصفهان و شهرسوخته از مهم‌ترین پروژه‌های مشترک در این سال‌ها بوده است. به مناسبت یکصد و شصتمین سال روابط رسمی دو کشور یکی از اندیشمندان ایتالیایی به تشابه شهر سوخته ایران با پمپئی ایتالیا اشاره‌ای نمادین کرد و الگوی همکاری‌های باستان‌شناسی این حوزه را قابل تعمیم دانست. نهایت اینکه در حوزه فرهنگ و هنر نیز می‌توان در زمینه‌هایی چون تولیدات سینمایی میان دو کشور غنی در این حوزه همکاری‌های یگانه‌ای برقرار باشد. ایران تنها کشوری است که در خاورمیانه به معنای واقعی دارای سینما است و سینمای ایتالیا هم قدمت و قوتش بر همگان آشکار است، هر چند با هجوم بی‌امان فیلم‌های هالیوودی در سال‌های اخیر سینمای مستقل ایتالیا و نیز وسترن اسپاگتی که از ژانرهای شاخص سینمای ایتالیاست کمی از رمق افتاده‌اند.
تبادل دانشجو: از دیرباز تبادل دانشجو میان دو کشور برقرار بوده است و ایتالیا از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی در ایتالیاست. در حال حاضر حدود ده هزار دانشجوی ایرانی در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند و بولونیا به عنوان شهر دانشگاهی ایتالیا مامن بسیاری از جویندگان دانش ایرانی است. می‌توان با گسترش و تسهیل در تبادل دانشجو و ایجاد کرسی‌های بیشتر این داد و ستد مبارک فرهنگی را گسترش داد. در پایان این یکصدوشصت سالگی را باید نکو داشت و امیدوار بود آتیه پربارتر و پیوندها مستحکم‌تر از گذشته باشد.

کرونا و بحران در شرکت‌های هواپیمایی ایتالیا

پیامد‌های سنگین ناشی از تداوم بحران کرونا در ایتالیا هر روز بخش‌های بزرگتری از اقتصاد این کشور را به کام خود می‌کشد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، شرکت‌های هواپیمایی در ایتالیا از جمله بخش‌هایی هستند که در یک سال گذشته یکی پس از دیگری ورشکست و یا در حال ورشکستگی هستند. مدیریت آلیتالیا، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا که در استانه ورشکستگی قرار گرفته اعلام کرد که قصد دارد ۶ هزار نفر از کارکنان این شرکت را اخراج کند.
یک مهمان دار شرکت آلیتالیا که در یک تجمع اعتراضی شرکت کرده بود به خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در رم گفت: آلیتالیا قصد دارد بیش از نیمی از کارکنانش را اخراج کند. من مهمان دار آلیتالیا هستم و در استانه اخراج شدن هستم. ما آینده ای مبهم و تاریک در پیش رو داریم. دیگر شرکت‌های هواپیمایی ایتالیا نیز در وضعیت بحرانی هستند.
یک خلبان ایتالیایی گفت: من خلبان شرکت هواپیمایی «ایر ایتالی» هستم که به علت ورشکستگی شرکت، بیکار شده ام و مدت هاست بیمه بیکاری را با چند ماه تاخیر دریافت می‌کنم. ما در مورد آینده خودمان نگران هستیم و از دولت می‌خواهیم به ما کمک کند. در یک سال گذشته شرکت‌های هواپیمایی در ایتالیا به ویژه آلیتالیا زیان مالی سنگینی را متحمل شده اند.
مدیریت آلیتالیا هشدار داد که با علت مشکلات شدید مالی، احتمالا در یک ماه آینده تمام هواپیما‌های این شرکت زمین گیر خواهند شد و حتی دیگر پولی برای پرداخت حقوق کارکنان خود ندارد.

تعطیلی مدارس، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها در موج چهارم کرونا در ایتالیا

ایتالیا با موج چهارم کرونا مواجه شده و بسیاری از مناطق این کشور از جمله شهرهای پرجمعیت «رم» و «میلان» رنگ قرمز اعلام شده‌اند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نخست وزیر ایتالیا از شیوع موج چهارم کرونا در این کشور خبر داده و قرار است فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مدارس در اکثر مناطق ایتالیا از امروز دوشنبه تعطیل شوند .
به نوشته وبگاه «وانتد این رم» «ماریو دراگی» نخست‌وزیر ایتالیا روز یکشنبه نسبت به بروز موج جدید کرونا در این کشور به شدت درگیر با این بیماری مهلک هشدار داد. نخست وزیر ایتالیا از اعمال محدودیت‌ها به ویژه در دو شهر رم و میلان خبر داده است. مقامات ایتالیا از شهروندان این کشور خواسته‌اند جز برای رفتن به سرکار، خرید و فوریت‌‌های پزشکی از منازل خود خارج نشوند.
دفتر نخست وزیری ایتالیا اعلام کرده که محدودیت‌های بیشتر تا یک ماه دیگر ادامه یافته خواهد یافت. همچنین قرار است بخش های بزرگی از ایتالیا منطقه قرمز اعلام شود. به عبارت دیگر از دوشنبه 15 مارچ منطقه زرد رنگ با ریسک پایین وجود نخواهد داشت. مقام‌های ایتالیایی اجازه ورود حداکثر ۲ نفر را به منازل دیگر داده‌اند البته کودکان زیر ۱۴ سال مستثنی هستند.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز گزارش کرد که بیمارستان‌ها در ایتالیا با کمبود تخت در بخش مراقبت‌های ویژه مواجه هستند و منابع بیمارستانی ایتالیا می‌گویند که شمار مبتلایان جدید به کرونا به بیش از 20 هزار تن در روز رسیده است.
آمار وبگاه «وُرلداُمتر» نیز نشان می‌دهد تعداد کسانی که در کشورهای مختلف، به ویروس «کووید۱۹» مبتلا شده‌اند بامداد یکشنبه از ۱۲۰ میلیون نفر فراتر رفته است. بر این اساس ، 120 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند و ۲,۶۵۸,۲۱۴ نفر نیز بر اثر آن جان خود را از دست داده‌اند. در مقابل اما ۹۶,۵۰۵,۴۴۶ نفر از بند این بیماری رهایی پیدا کرده و سلامت خود را به دست آورده‌اند.
افزایش مبتلایان جهانی کرونا به بیش از ۱۲۰ میلیون نفر در حالی است که بعد از چند روز کاهش تعداد ابتلای روزانه، این نمودار دوباره روند صعودی پیدا کرده است.
در میان کشورهای آلوده به این ویروس، ایالات متحده آمریکا با ۳۰,۰۳۵,۲۲۵ نفر، بیشترین شمار مبتلایان در جهان را دارد. این کشور با ۵۴۶,۴۲۹ جان‌باخته، در رتبه نخست کشورهای دارای بیشترین موارد فوتی ویروس کرونا ایستاده است.

عادل فردوسی‌پور در ایتالیا داور می‌شود!

عادل فردوسی‌پور و علی رویین‌تن، به عنوان داوران جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان ایتالیا از سوی جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران معرفی شدند.
اقتصاد۲۴ - بنا بر اعلام دبیر جشنواره فیلم ورزشی، عادل فردوسی پور، چهره سرشناس حوزه رسانه ورزشی و علی رویین تن، رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران به عنوان داوران جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان ایتالیا معرفی شدند.
مجتبی علوی افزود: همچنین «فرانکو اسکانی»، عضو کمیسیون فرهنگ و میراث المپیک کمیته بین المللی المپیک و رئیس جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان ایتالیا، پیامی را به مناسبت برگزاری دوره دوازدهم جشنواره فیلم ورزشی ایران ارسال کرده است.
در پیام «اسکانی» آمده است: مفتخرم که به نمایندگی از ۱۲۳ کشور عضو فدراسیون جهانی فیلم و تلویزیون ورزشی FICTS (به رسمیت شناخته شده از سوی کمیته بین المللی المپیک که من عضو کمیسیون فرهنگ و میراث المپیک آن هستم) برای شما در دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم‌های ورزشی تهران (جشنواره گردآورنده فیلم‌های ورزشی ایرانی که هر ساله در جشنواره نهایی میلان شرکت می‌کنند) پیام ارسال می نمایم.
متأسفانه، علی رغم خواست خودم، وضعیت اضطراری و وضعیت بهداشتی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، مانع من خواهد شد - مانند سال‌های گذشته - در تهران با شما همراه باشم. جشنواره بین المللی FICTS تهران، بخشی از "چالش جهانی FICTS"، به سنتی تبدیل شده است برای انتخاب آثار فیلمسازان ایرانی که در "Sport Movies & TV ۲۰۲۱" رقابت خواهند کرد. رقابت نهایی از ۲۶ تا ۳۰ نوامبر (به صورت حضوری) در میلان (شهرالمپیک بازی‌های زمستانی ۲۰۲۶) برگزار خواهد شد که در آنجا مسئولان، برگزارکنندگان جشنواره، کارگردانان و تهیه کنندگان و تعدادی فعالان سینمای ایران شرکت خواهند کرد. در ماه نوامبر در میلان منتظر شما خواهم بود.
فدراسیون از طریق بیست جشنواره جهانی مربوط به سینما، تلویزیون و فرهنگ ورزشی که "چالش FICTS جهانی" نام دارد کیفیت فیلم‌های ورزشی و همچنین همکاری آن‌هایی که که خلاقانه در پخش تلویزیونی ورزشی و سینما فعالیت می‌کنند را ارتقاء می‌دهد. مانند آنچه در تهران اتفاق می‌افتد و به صورت کاملاً متمایزی در ارتباط است با شعار"FICTS، فرهنگ از طریق ورزش است".
تشکر ویژه و صمیمانه من، برای تعهد منظم و مداوم و قوی و همچنین پشتیبانی ازجشنواره، تقدیم به سازمان سینمایی ایران، به وزارت ورزش و جوانان، به شبکه ورزش صدا و سیما و به همه سازمان دهندگان با استعداد به رهبری دکترعلوی عضو کمیسیون جوانان، آموزش و فرهنگ FICTS و به دکتر سید امیر حسینی عضو کمیسیون جشنواره بین المللی FICTS که برای موفقیت جشنواره در تهران تلاش می‌کنند وهمچنین برای فداکاری و حمایت مداوم ایشان در ارتقا ورزش و فرهنگ المپیک در ایران. وظیفه خود می‌دانم یادی کنم از آقای علی انصاریان، چهره شناخته شده دنیای ورزش و سینمای ایران که در فوریه گذشته درگذشت و من شخصاً او را در "Sport Movies & TV" همراه با هیئت ایرانی در میلان ملاقات کردم.

وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا به کار خود پایان داد /مشارکت۱۰۰۰ متخصص داخلی و خارجی در تحلیل ۱۲ عمل جراحی قلب

وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا که با همکاری بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد، با انجام 4 عمل زنده، 8 عمل ضبط شده و مشارکت هزار متخصص داخلی و خارجی، به کار خود پایان داد.
به گزارش آستان نیوز، این کنگره با همکاری بیمارستان فوق تخصصی رضوی و انجمن TOBI ایتالیا، طی روزهای 8 و 22 اسفند برگزار شد و شرکت کنندگان در آن، با تازه ترین یافته های علمی در این عرصه آشنا شدند.
همراهی آنلاین با دو عمل زنده آنژیوپلاستی در ایتالیا
دومین روز این وبینار بین‌المللی، جمعه 22 اسفندماه با محوریت بررسی جدیدترین یافته‌ها در زمینه روش CTO و انجام 2 عمل زنده آنژیوپلاستی(گشودن انسداد مزمن عروق کرونر) روی دو بیمار 45 و 52 ساله در ایتالیا برگزار گردید.
همچنین 4 عمل ضبط ‌‌شده (live in the box)که در گذشته توسط پزشکان قلب ایرانی انجام شده بود، در دومین روز وبینار پخش و درباره تکنیک‌های انجام آنها بحث و تبادل نظر شد. بیش از 400 فوق تخصص اینترونشن قلب داخلی و خارجی مباحث دومین روز وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا را در مدت پنج ساعت دنبال کرده و هیئت علمی این جلسه نیز شامل اساتیدی از ایران، ایتالیا، آلمان، هند و ترکیه بودند.
لازم به ذکر است، بیمارستان فوق تخصصی رضوی در سه سال‌ گذشته میزبان برگزاری کنگره‌های بین‌المللی قلب با حضور پزشکان و متخصصان برجسته از دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی بزرگ قلب دنیا در مشهد بوده است، اما امسال این کنگره به دلیل شیوع بیماری کرونا در جهان به صورت مجازی و در قالب وبیناری دو روزه برگزار شد.

خانه‌های فرش در ۵ کشور آسیایی و اروپایی راه‌اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: توسعه صادرات در عرصه فرش دستباف با راه‌اندازی خانه‌های فرش در پنج کشور آسیایی و اروپایی و همچنین تاسیس پایانه‌های صادراتی دنبال می‌شود.
«فرح‌ناز رافع» امروز (پنجشنبه) در گفت‌گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: جمهوری اسلامی ایران نه فقط افزایش صادرات، بلکه هدف اصلی مدیریت جهان در این عرصه را دنبال می‌کند تا از این طریق به فرهنگ‌سازی بپردازد.
وی اظهار داشت: این مهم از طریق حضور در نمایشگاه‌ها و حراج‌های بین‌المللی، بازاریابی، اعزام هیات‌های تجاری و راه‌اندازی خانه‌های فرش دنبال می‌شود.
رافع بیان‌داشت: اکنون در کشورهای چین، امارات، روسیه، ایتالیا و فرانسه به دنبال راه‌اندازی خانه‌های فرش هستیم.
رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه‌داد: علاوه بر آموزش افرادی برای معرفی فرش دستباف ایرانی در این خانه‌ها، دانش‌آموزان نمونه و نفرات برتر المپیادهای فرش نیز به این خانه‌ها اعزام خواهند شد تا به تشریح و بیان طرح‌ها، نقشه‌ها و داستان‌های فرش‌های ایرانی بپردازند.
وی خاطرنشان‌کرد:‌ در همین پیوند، استارتاپ‌هایی به منظور بازاریابی، بازارسازی و خلق ارزش در جامعه هدف شکل گرفته و مدیران متخصص فروش بازاریابی تربیت می‌شوند.
رافع با اشاره به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالای بازار چین، تصریح‌کرد: اکنون همه تم‌ها، نقاشی‌ها و اسطوره‌های این کشور شناسایی شده‌اند تا در این راستا به تولید فرش بپردازیم.
توسعه پایانه‌های صادراتی
وی، به راه‌اندازی نخستین پایانه تخصصی صادرات در استان زنجان به صورت پایلوت و آزمایشی اشاره کرد و گفت: دومین پایانه صادراتی که عنوان دهکده جهانی فرش را نیز با خود یدک خواهد کشید، در محل فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و پس از آن سایر پایانه‌های صادراتی در اصفهان، شیراز و آذربایجان شرقی راه‌اندازی خواهند شد.
این مقام مسوول، راه‌اندازی گمرکات تخصصی فرش دستباف، آموزش و توانمندسازی کارشناسان تخصصی در گمرک و از همه مهمتر ایجاد بستر مناسب برای آشتی دادن جوانان با فرش دستباف را دیگر برنامه‌های مهم برای توسعه صادرات در این حوزه برشمرد.
آمار تولید و صادرات فرش دستباف
تا پایان آذرماه امسال ۲ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۹۰۰ تن انواع فرش به مقصد کشورهای مختلف صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (صادرات ۲ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۰۰ تن) ۱۶.۴ درصد افزایش نشان‌می‌دهد.
مطابق آمارها، در ۱۰ ماهه سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۸۶۹ هزار و ۴۰۳ متر مربع فرش دستباف در کشور تولید شد. این آمار در هم‌سنجی با سال ۹۸ (تولید یک میلیون و ۲۳۱ هزار و ۳۲۱ متر مربع) رشد ۳۴ درصدی داشته است.

مقام مسئول در سازمان بنادر: خط دریایی چابهار-ونیز راه اندازی خواهد شد

مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی از توافق ایجاد خط کشتیرانی منظم بین بنادر چابهار و ونیز در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، خسرو سرایی در رابطه با برگزاری نشست مجازی با اعضای اصلی و هیئت رئیسه انجمن دریایی کلاستر ونیز با هدف توسعه همکاری‌های مشترک بندری و دریایی با محوریت و تمرکز همکاری‌ها در بندر چابهار، اظهار داشت: در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹ در تهران و بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران، سازمان منطقه آزاد چابهار و انجمن دریایی کلاستر ونیز و در چارچوب همکاری‌های بین المللی و توسعه فعالیت‌های تجاری بندری و راهکارهای فرهنگی-علمی، با درک اهمیت بهبود اتصال بین بنادر دو کشور، تفاهم نامه‌ای میان طرفین به امضا رسید و نشست فوق در راستای یادداشت تفاهم مذکور و به جهت اهمیت روابط و تجارت دریایی میان ایران و ایتالیا مورد پیگیری قرار گرفت.
وی ادامه داد: در این جلسه، طرفین بر ایجاد ساز و کاری مناسب و تشویق و توسعه فعالیت‌های همکاری بین ارگان‌های دولتی، مؤسسات تحقیقاتی، شرکت‌های خصوصی و سایر ارگان‌های وابسته در هر کشور برای افزایش همکاری بین حمل و نقل دریایی و صنایع مربوطه اشاره کردند.
به گفته مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی همچنین، براساس موارد مندرج تفاهم نامه، هر دو طرف تلاش خواهند کرد تا روش‌های مناسب برای استفاده بهینه از موقعیت ژئواکونومیک و امکانات موجود در بنادر خود را جهت دستیابی به بالاترین سطح همکاری‌های حمل و نقلی لجستیکی و تجارت دریایی به کار گیرند.
وی با اشاره به اینکه طرفین موافقت کردند، مطالعات لازم و بررسی‌های مقدماتی را برای ایجاد خط کشتیرانی منظمی بین بنادر چابهار و ونیزرا در آینده‌ای نزدیک انجام دهند، اظهار داشت: قرار بر این شد طرفین از توانایی‌های خود بهره برده و ظرفیت ناوگان حمل و نقل را در سطح منطقه‌ای و بین المللی ارتقا دهند.
سرایی افزود: یکی دیگر از توافقات این بود که کمیته مشترکی متشکل از مدیران و کارشناسان هر دو طرف تشکیل شده تا جلسات را به صورت دوره‌ای و در هر دو کشور برگزار و پتانسیل‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری بندری و دریایی را به گروه‌های ذی ربط یکدیگر معرفی نمایند.
وی با بیان اینکه بر اساس قابلیت‌ها و امکانات موجود، طرفین توافق کردند جلساتی در مورد انتقال تجربه و دانش فنی در زمینه دیجیتال سازی، لجستیک و… برگزار کنند و همچنین بازدید از مراکز لجستیکی هر دو بندر را در نظر بگیرند، گفت: همچنین سازمان بنادر و دریانوردی ایران در اسرع وقت اطلاعات لازم را در خصوص معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری و توانمندی‌های عملیاتی بندر چابهار برای طرف مقابل ارسال خواهد کرد.
گفتنی است در این نشست مجازی، مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی، رئیس اداره توافقنامه‌های بین المللی و همکاران مرتبط، نماینده وزارت راه و شهرسازی، نماینده سفارت ایران در

تحسین ایتالیا از کشتی گیران ایرانی

خبرنگار ایتالیایی گفت : ورزش کشتی در ایران از دیرباز یک ورزش نقش آفرین بوده و این ورزش نشان و برند کشور شما است.
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم،جانی مورسیانی، معاون فدراسیون کشتی و ورزش‌های رزمی ایتالیا و رئیس بخش کشتی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: مطمئنا ورزش کشتی در ایران برای ما در ایتالیا الگو محسوب می‌شود. در بسیاری از کشور‌ها حرکت رو به رشد کشتی دیده می‌شود، اما باید بگویم که کشتی نشان ورزش ایران است و کشتی گیران ایرانی در سطح بالا هستند و جزو برترین کشتی گیران جهان می‌باشند. مائوریتسیو کازارولا، خبرنگار ورزشی، نویسنده و مدرس کشتی در ایتالیا هم گفت: ورزش کشتی در ایران از دیرباز یک ورزش نقش افرین بوده و این ورزش نشان و برند کشور شما است. من با توجه به علاقه‌ای که به کشتی و به خصوص کشتی ایران دارم در برخی از کتاب هایم مانند این کتاب فصلی را به غلامرضا تختی قهرمان بزرگ کشتی اختصاص دادم، چون تختی نماد پهلوانی و جوانمردی است. من در بخشی از کتاب دیگری که یک سال پیش در ایتالیا منتشر شده نیز، یکی از معروف‌ترین مبارزات تختی با کشتی‌گیر اهل شوروی سابق که تختی در این مسابقه به خاطر مصدومیت پای حریفش بین برد و باخت، ترجیح می‌دهد که ببازد را روایت کرده ام.
با وجود گذشت بیش از نیم قرن از درگذشت تختی، اما در بسیاری از نقاط جهان وقتی صحبت از مرام پهلوانی و انسانیت و جوانمردی می‌شود بی درنگ نام تختی و کشتی ایران بر سر زبان جاری می‌شود.

شهردار اصفهان در گفتگو با سفیر ایران در ایتالیا: شرایط همکاری اقتصادی میان اصفهان و "توسکانی" ایتالیا فراهم است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا گفت: فلورانس و اصفهان به عنوان دو شهر برجسته ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط دو کشور ایران و ایتالیا دارند.
به گزارش ایلنا از اصفهان، قدرت اله نوروزی در گفت و گوی آنلاین با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با اشاره به اجرای طرح شهروند دیپلمات از سوی شهرداری اصفهان گفت: در نظر داریم با اجرای این طرح، هر اصفهانی خارج از کشور برای بهبود کیفیت زندگی و سطح خدمات به مردم تجربیات خود را به مدیریت شهری اصفهان انتقال دهد.
شهردار اصفهان با بیان اینکه در شهر اصفهان پروژه های مترو، حلقه چهارم ترافیکی و سالن اجلاس سران در حال اجرا می باشد که یک شهر جهانی به آن نیاز دارد، افزود: با فعالان صنعت گردشگری، سرمایه گذاران و ... آماده گفت وگو برای واگذاری بهره برداری سالن اجلاس سران هستیم تا محلی برای برگزاری اجلاس های بین المللی باشد.
وی به ابراز علاقه شهردار فلورانس شهر خواهرخوانده اصفهان برای سفر به اصفهان اشاره و تصریح کرد: اصفهان و فلورانس سنخیت های زیادی با هم دارند.
زمینه همکاری اقتصادی میان اصفهان و "توسکانی" ایتالیا فراهم است
در ادامه این گفت و گو، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با اشاره به اینکه یکی از دستورکارهای ما استفاده از ظرفیت دیپلماسی شهری است، اظهار کرد: پیمان خواهرخواندگی اصفهان و فلورانس به بیش از 22 سال قبل بازمیگردد که به همین دلیل انتظار می رود روابط دو شهر، تقویت شود.
حمید بیات ادامه داد: فلورانس و اصفهان به عنوان دو شهر برجسته ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط دو کشور ایران و ایتالیا دارند؛ اصفهان به عنوان قطب گردشگری و صنعت در ایران شناخته می شود و جزو استان هایی است که در محل توسعه و توجه قرار گرفته است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا اظهار کرد: شهر فلورانس و استان توسکانی هم با همین ویژگی ها دارای پتانسیل گردشگری، صنعتی و خدمات و قطب صنعت مد است.
بیات افزود: شهردار فلورانس درآمد سرانه حاصل از گردشگری را 15 درصد عنوان کرد و خواستار برقراری روابط اقتصادی در حوزه مکانیک و تجهیزات مرتبط بین شهرهای اصفهان و فلورانس است که باید چهارچوب مناسب برای این نوع همکاری‌ها شکل گیرد.
وی ادامه داد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا آمادگی دارد تا هر کمکی در راستای استفاده از توان دو شهر برای تقویت خواهرخواندگی ارائه دهد.
بیات با اشاره به حمایت سفارت ایتالیا برای اطلاع رسانی در خصوص طرح شهروند دیپلمات گفت: همه ایرانیان اصفهان را شهر خود می دانند و تمایل دارند در کنار همشهریان اصفهانی شما به این شهر توجه کنند.
وی افزود: یکی از قطب های مهم در ایتالیا دانشگاه هاست که دانشگاه هنر فلورانس با هفت قرن قدمت می تواند زمینه تبادل دانشجو بین ایتالیا و ایران به شمار آید چراکه اغلب ایرانیهای محصل در این دانشگاه در رشته های هنری تحصیل می کنند.
در ادامه گفتگوهای آنلاین و مجازی شهردار اصفهان با سفرای ایران در کشورهای مختلف، شهردار اصفهان و سفیر ایران در ایتالیا، به صورت آنلاین پیرامون زمینه های مشترک همکاری بین اصفهان و شهرهای ایتالیا به خصوص فلورانس به عنوان خواهرخوانده اصفهان با یکدیگر تبادل نظر کردند.

جام کشتی متئو پلیکونه ایتالیا، بازگشت روس‌ها به خاطر کرونا؛ کریمی و احسان‌پور به خانه کشتی برنمی‌گردند

در پایان جام بین‌المللی متئو پلیکونه ایتالیا، دو کشتی‌گیر اعزامی ایران با وجود آغاز اردوی ششم تیم ملی آزاد به خانه کشتی برنخواهند گشت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، جام بین المللی پلیکونه ایتالیا شدیدا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در رم در حال برگزاری است. همانطور که قبلا اعلام شد، به محض ورود میهمانان خارجی به رم، از آنها پیش از حضور در هتل تست PCR گرفته شد که خیلی سریع و بعد از 20 دقیقه میهمانان با نمونه منفی کووید 19 در هتل پذیرش می‌شدند.
تیم کشتی بانوان روسیه اما به دلیل مثبت شدن تست کرونا دو تن از کشتی‌گیرانش، قید حضور در این رقابت‌ها را زد.
آمریکایی‌ها در مقایسه با سایر تیم‌ها با ترکیب کامل‌تر و بهتری در مسابقات شرکت کرده‌اند و اوج کشتی‌ها نیز در وزن 74 کیلوگرم است که به لحاظ کیفی و کمی شرایط بهتری نسبت به سایر اوزان جام پلیکونه دارد.
همچنین دور جدید تمرینات تیم ملی آزاد از روزیکشنبه در محل خانه کشتی شهید هادی آغاز شده است و روز سه‌شنبه نیز مسابقه انتخابی حساس دو وزن 57 و 86 کیلوگرم بین رضا اطری، رحمان عموزاد و حسن یزدانی، کامران قاسمپور به انجام خواهد رسید.
علیرضا کریمی و بهنام احسان‌پور دو مدعی وزن 97 و 65 کیلوگرم تیم ملی آزاد که اکنون در جام متئو پلیکونه ایتالیا به سر می‌برند، در پایان این رقابت‌ها و بازگشت به ایران که بامداد سه‌شنبه خواهد بود، به خانه کشتی باز نخواهند گشت.
این دو کشتی‌گیر بعد از چند روز استراحت، به جمع شاگردان غلامرضا محمدی اضافه خواهند شد اما ابراهیم مهربان مربی تیم اعزامی با توجه به مسابقه انتخابی روز نوزدهم اسفند، بلافاصله بعد از بازگشت به ایران، راهی خانه کشتی خواهد شد.

کرونا با قدرت بیشتر به لمباردی ایتالیا بازگشت

تهران- ایرنا- شبکه خبری فرانس۲۴ از انتشار فزاینده ویروس جدید کرونا در لمباردی ایتالیا خبرداد که در بهار سال گذشته هم مرکز اصلی انتشار کووید-۱۹ در این کشور اروپایی بود.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری فرانسوی، ویروس جدید با سرعت شگفت انگیزی در یک مهدکودک و یک مدرسه ابتدایی مجاور در "بولاته" حومه میلان منتشر شده و تنها ظرف چند روز ۴۵ کودک و ۱۴ نفر از کارکنان این دو محل به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
فرانس ۲۴ نوشت: تجزیه و تحلیل ژنتیکی این ویروس تائید کرد که نوع ویروس کرونای شناسایی شده از آزمایش این افراد، همانی است که برای نخستین بار در انگلیس شناسایی شد و حالا به سرعت به تمامی این شهر کوچک با ۴۰ هزار جمعیت که در نزدیکی میلان قرار دارد، انتشار یافته است.
شهردار بولاته در این خصوص گفت: «این نشان می دهد که ویروس هوشمند است. ما ممکن است بتوانیم تمامی موانع موجود را برای جلوگیری از انتشار ویروس را ایجاد و تصور کنیم که آنها کار می کنند، اما در نهایت، ویروس خود را مطابقت داده و به آنها نفوذ می‌کند».
بولاته نخستین شهر در لمباردی در شمال ایتالیا است که مرکز هر سه موج ایتالیا بوده و اکنون همین امر سبب شده تا بار دیگر همسایگان اروپایی مرزهایشان را به روی ایتالیا ببندند. گفته می شود موارد جدید ابتلا به کرونا شامل نسخه های کرونای برزیلی و آفریقایی هم می‌باشد.
سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد که اروپا هفته گذشته یک میلیون مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ را ثبت کرده که ۹ درصد نسبت به هفته قبل افزایش یافته است؛ روندی که بار دیگر معکوس شده و در پی ۶ هفته کاهش بار دیگر در حال افزایش است.
گفته می شود نوع جدید ویروس کرونا که برای نخستین بار در انگلیس مشاهده شد، در ۲۷ کشور اروپایی منتشر شده است.
کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هشدار دادند که این ویروس تا ۵۰ درصد بیشتر از ویروسی که در بهار و پاییز سال گذشته به اوج رسید، قابلیت انتقال داشته و به همان اندازه هم مهارت بیشتری برای مقابله نیاز دارد.
از سوی دیگر، در حالیکه نوع انگلیسی ویروس کرونا در فرانسه غالب است، در شهر "دانکرک" (در ۱۰ کیلومتری مرز بلژیک) و "کوت دازور" در مرز با ایتالیا گونه جدید ویروسی که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، غالب شده است. گزارش ها نشان می دهد این ویروس همچنین در بخش هایی از اتریش که هم مرز ایتالیا و آلمان می باشد به سرعت در حال انتشار است. مقامات اتریشی اعلام کردند که برای جلوگیری از گسترش آن واکسیناسیون بیش از ۸۴ هزار نفر از ساکنان این مناطق را انجام می‌دهند.
نوع آفریقای جنوبی که اکنون در ۲۶ کشور اروپایی وجود دارد، به دلیل شک و تردید در مورد اینکه آیا واکسن های کنونی کاملاً علیه آن موثر هستند، به موضوع اصلی نگرانی مقامات بهداشتی کشورهای درگیر بدل شده است.

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان در اولویت کاری است

مشاور ارشد رئیس اتاق ایران ضمن تشریح علت پذیرفتن این سمت در زمان آغاز دوره جدید هیات نمایندگان اتاق ایران به مجموعه اقداماتی که در طول این مدت صورت گرفته، اشاره کرد.
مشاور ارشد رئیس اتاق ایران در مروری بر دو سال فعالیت خود به عنوان مشاور عالی رئیس اتاق ایران به جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان اشاره و تحقق این هدف را اولویت اقدامات خود دانست.
احمد پورفلاح، مشاور ارشد رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که از مخالفان چند مسئولیتی در اتاق‌ها و تشکل‌هاست و از سویی معتقد به جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان است، گفت: زمانی رسید که تصمیم گرفتم علی‌رغم فشارها برای کاندیداتوری جا را برای دیگران به ویژه جوان‌ترها خالی کنم. زمانی که عضو هیات نمایندگان اتاق ایران بودم، هم‌زمان ریاست کمیسیون صنایع اتاق ایران و تهران و چندین تشکل و انجمن را نیز به عهده داشتم که در نهایت ترجیح دادم در راستای جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان در انتخابات هیات نمایندگان حضور پیدا نکنم.
او در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران که مروری بر دو سال فعالیت ایشان به عنوان مشاور ارشد رئیس اتاق ایران بود، درباره پذیرفتن این سمت به روزهای پیش از انتخابات اشاره و تکید کرد: در کشاکش فعالیت انتخاباتی اخیر اتاق ایران وعده دادم که به صورت غیر رسمی و کاملا افتخاری در کنار رئیس اتاق ایران قرار بگیرم و یاری رسان او باشم. وقتی آقای مهندس شافعی برنده انتخابات شدند در دیداری که داشتیم این وعده را یادآور شدند و من هم اعلام آمادگی کردم. پس از چند روز حکم مشاور عالی ریاست اتاق ایران صادر و در فضای رسانه ای منتشر شد. هرچند قرار بود این همکاری به صورت غیررسمی باشد در نهایت با اعتقاد و علاقه ای که به سلامت، صداقت و نیت خیر و مسئولانه آقای شافعی داشتم، این حکم را پذیرفتم
بر اساس گفته‌های این فعال اقتصادی، مشاور عالی ریاست اتاق ایران در امور داخلی اتاق ایران دخالتی ندارد و پیشنهادها و دیدگاه‌های توصیه‌ای خود را در اختیار رئیس قرار می‌دهد.
پورفلاح در ادامه به بخشی از آنچه در دوران فعالیتش به عنوان مشاور ارشد رئیس اتاق ایران انجام داده، اشاره و تصریح کرد: به تدریج که جلو رفتیم، متوجه شدم که لازم است کارهایی فراتر از آنچه برنامه‌ریزی کرده بودیم، انجام شود؛ در این بین کمیته های مشورتی 4 گانه را در بخش‌های صنعت و معدن، تجارت و بیمه و پولی و بانکی، اداری حقوقی و تشکیلاتی، روابط عمومی داخلی و بین المللی، تشکیل دادیم. اعضای منتخب برای حضور در این کمیته‌ها به طور عمده جوانان با تحصیلات عالی دانشگاه‌های ایران و خارجی که تا آن زمان با فضای اتاق آشنا نبودند، حضور پیدا کردند. در هر یک از کمیته‌ها از چند چهره باتجربه دعوت شد تا زمینه انتقال اندوخته‌های تجربی و تخصصی آنها را به این جوانان علاقه‌مند و تلاشگر فراهم و ذخایری را برای حضور در جایگاه‌های مختلف اتاق در آینده مهیا کنیم.
مشاور ارشد رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که این کمیته‌ها هماهنگ با کمیسیون‌های اتاق ایران جلو رفتند و هرگز موازی کاری در این حوزه صورت نگرفت، ادامه داد: در این دوران طرح‌ها و برنامه‌های متعددی پیشنهاد شد که برخی عملیاتی شدند و امیدوارم در آینده فرصت اجرایی شدن سایر برنامه‌ها نیز فراهم شود.
پورفلاح در ادامه فهرست‌وار به مجموعه این طرح‌ها و برنامه‌ها اشاره کرد. او در این میان یکی از کارهای ماندگار و ارزشمند را سفارش ساخت یک ساعت سنگی و نفیس به ایتالیا عنوان کرد که در این دوره به همت ایشان انجام شده و در سالن ملاقات‌های رسمی رئیس اتاق ایران، قرار دارد.
ایجاد ستاد فناوری‌های پیشرفته (استارتاپ‌ها) در اتاق با هدف حمایت از جوانان شایسته و تجاری‌سازی دانش‌های نو در فضای کسب‌ کار، همایش بزرگ و چشم‌گیر و مفیدی نیز با حضور حدود 500 نفر از علاقه‌مندان و صاحب‌نظران انجام شد که قرار بود دو سالانه این همایش تجدید شود؛ متاسفانه حضور مهمان ناخوانده کرونا این شانس را از ما گرفت.
بازنگری قانون فعلی اتاق ایران در کمیته مشورتی اداری، حقوقی و تشکیلاتی با مطالعه قانون اتاق‌های کشورهای همگن و تهیه 8 مدل و ارائه به ریاست اتاق ایران در سال 97 و بعد از شروع به کار هیات رئیسه جدید
تشکیل منظم و ماهیانه شورای هم‌اندیشی اتاق ایران با دعوت از تعدادی از فعالان اقتصادی که سال‌های طولانی در اتاق از عمر خود مایه گذاشتند و زحمت کشیدند اما به هر دلیل امروز با اتاق فاصله دارند و تعدادی از فعالان امروز اتاق و بنگاه‌داران مطرح دیگر برای هم‌اندیشی با حضور همیشگی ریاست اتاق ایران و تعدادی از اعضای هیات رئیسه اتاق ایران
پیشنهاد تاسیس تلویزیون اینترنتی اتاق ایران برای ارائه شفاف نظرات اعضا و فعالان اقتصادی
پیشنهاد برگزاری روز درهای باز در اتاق ایران (با توجه به فاصله‌ای که احساس می‌شود بین اتاق و بخش خصوصی با جامعه بهویژه دانشگاهیان شکل گرفته است).
پیشنهاد و برنامه‌ریزی برای بازدید ریاست اتاق ایران از واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی
پیشنهاد حضور اتاق ایران در مجامع بین‌المللی همانند Unctad ، IAA و غیره
نزدیک شدن به دانشگاه‌ها و امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های مطرح کشور و وزارت علوم و آموزش عالی
پیشنهاد درباره برخورداری از همکاری سازمان‌های تخصصی در زمینه جذب و به کارگیری نیروهای کارآمد در اتاق ایران ( همانند ابزار تحلیل شخصیت شناسی Disc) و سنجش توان مدیریتی، شخصیتی و مسئولیتی مدیران حاضر در اتاق ایران
برگزاری سمینارهای علمی متعدد چون Peach، Coaching و غیره
برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی در زمینه مسائلی چون روابط عمومی، تشریفات روابط بین الملل، آموزش IT به کمک جوانان فرصت حضور یافته در کمیته‌های مشورتی چهارگانه حوزه مشاور عالی
دعوت از صاحب نظران و اندیشمندان برای سخنرانی و ارائه دیدگاه در شورای هم‌اندیشی و کمیته‌های مشورتی و سمینارهای گوناگون
پیشنهاد گشایش مرکز اتاق ایران در بعضی از کشورهای دارای ارتباطات اقتصادی و اجتماعی با ایران
پیشنهاد برگزاری جلسات هیات نمایندگان به صورت Online در راستای حفظ سلامت اعضای محترم هیات نمایندگان (پرهیز از الزام به پرواز همراه با ریسک)، اتلاف وقت هیات نمایندگان با تخصیص دو روز در ماه (برای آنها که از استان های دور می آیند) و صرفه‌جویی در منابع و پرهیز از هزینه‌های سنگین سفر و هتل
پیشنهاد برگزاری روز صنعت و معدن و روز صادرات توسط اتاق ایران که تا آن زمان توسط دولت انجام می‌شود.
اقدام به برنامه‌ریزی و برگزاری برنامه‌های بزرگداشت از نخبگان بخش‌های مختلف اقتصادی که خوشبختانه در قید حیات هستند (مانند برگزاری مراسم بزرگداشت مهندس محسن خلیلی اسطوره تحول صنعتی و تشکیلاتی در ایران)
حمایت از نویسندگان و صاحب قلم‌های بخش‌های مختلف اقتصادی، تهیه و توزیع کتاب بین اعضای شورای هم‌اندیشی و کمیته‌های مشورتی
توصیه‌هایی در راستای تعدیل نیروی کار در اتاق ایران و به کارگیری نیروهای کارآمد و آینده‌دار
رسیدگی به مسائل و مواردی که بنگاه‌داران از طریق اینجانب درخواست پیگیری داشتند، مانند ثبت انجمن‌ها، مشکلات گمرکی، مشکلات در داد و ستدهای خارجی و مشکلات ویزا و اقامتی
تشکیل و اداره ستاد واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار در شرایط کرونا در ارتباط با فعالان صنعتی و اقتصادی با حضور نمایندگانی از ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت و درمان، سازمان نظام پزشکی، نمایندگانی از روسای اتاق های استانی، روسای تعدادی از کمیسیون‌ها و مشاوران اتاق با حضور جناب آقای مهندس شافعی ریاست اتاق ایران و ارائه گزارش کتبی برای انعکاس به وزراتخانه‌ها و سازمان های ذیربط
حضور در پاره ای از جلسات و سمینارها به نمایندگی از ریاست اتاق ایران
بررسی و اظهار نظر در مورد بعضی از انتصاب‌ها و انتخاب‌ها و معرفی چهره‌هایی برای منسوب و جایگزینی با تعدادی از پست‌های کلیدی در اتاق ایران (در حد پیشنهاد)
برگزاری جلساتی با معاونت‌های مختلف اتاق ایران چون معاونت بین‌الملل، روابط عمومی، تشریفات، مرکز آموزش، ایکریک، ECCO و غیره با حضور صاحب‌نظران کمیته‌های مشترک و میهمانان و گزارش نقاط قوت و ضعف به ریاست اتاق ایران
پیشنهاد تقویت مرکز مطالعات اتاق ایران که در بند 6 اقدامات راهبردی اتاق آورده شده بود با نام اندیشکده توسعه اتاق ایران
پیشنهاد ایجاد مدیریت کسب‌وکارهای نو در ساختار اتاق ایران
پیشنهاد پیاده‌سازی برنامه استراتژیک 12 محوری اتاق ایران
پیشنهاد تقویت واحد طرح و برنامه و به‌کارگیری یک مدیر توانمند و مسلط به مفاهیم برنامه‌ریزی برای واحد طرح و برنامه
پیشنهاد ایجاد پست مدیر منابع انسانی و به‌کارگیری مدیر خبره برای پیشبرد امور منابع انسانی اتاق و شهرستان‌ها
پیشنهاد ایجاد پست‌های سازمانی به نام واحد بودجه و امور قراردادهای اتاق ایران
هماهنگی، برنامه‌ریزی و تلاش سنگین در راستای ایجاد انجمن هلدینگ‌های ایران با حضور هلدینگ‌های بزرگ بخش عمومی و دولتی کشور و بخش خصوصی که خوشبختانه اساسنامه تنظیم، هیات موسس مشخص انجمن به ثبت رسید و هیات مدیره از دو بخش، منتخب و شروع به کار کرد. امید است با تقویت این هلدینگ و استفاده از ظرفیت‌های بسیار زیاد آن غفلت نشده و این تشکل ضعیف نشود.
ارائه پیشنهاد تشکیل هسته مشاوران و پرهیز از پراکندگی مشاوران در بخش‌های مختلف اتاق و بررسی دستورات جلسه هیات رئیسه اتاق قبل از طرح در جلسات و ارائه پیشنهاد به ریاست محترم اتاق ایران و بسیاری از فعالیت‌های دیگر
متاسفانه فعالیت‌های مستقل چهار کمیته مشورتی به دنبال شیوع ویروس کرونا کم‌رنگ و جلسات ستاد تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته نیز به دلیل برخی کج‌سلیقگی‌ها و دگراندیشی‌ها تعطیل شد.
مشاور ارشد اتاق ایران پیشنهادهای اجرایی برای سال آینده را نیز مطرح کرد.
تغییر نگرش جامعه نسبت به اتاق‌ها از طریق اجماع نخبگان کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی
هم‌گرایی و هم افزایی بیشتر اتاق ایران با صاحبان صنایع بزرگ کشور (100 شرکت برتر بخش خصوصی) که قرار بود مجمع این 100 بنگاه‌دار بزرگ در اتاق ایران شکل بگیرد.
توجه ویژه به مقوله صادرات با تعیین رایزنان بازرگانی از تجار خوشنام مستقر در کشور مربوطه و همچنین ایجاد دفاتر تجاری در 5 کشور هدف تجاری
کمک به اصلاح نظام توزیع کالا با هدف حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از طریق تشکل‌های عضو اتاق
توجه ویژه به مقوله‌هایی مانند سلامت غذایی ،زنجیره ارزش، برند سازی ، هلدینگ‌ها برای تقویت صاحبان صنایع و ایجاد مزیت رقابتی در بازارهای صادراتی
توجه ویژه به مباحث آینده‌نگری، هوش مصنوعی، رمز ارزها و انقلاب چهارم صنعتی و مولفه های آن مانند اینترنت اشیا، پرینترهای سه بعدی و غیره

سفیر ایتالیا در دیدار با وزیر نیرو عنوان کرد: تمایل شرکت‌های بزرگ ایتالیایی برای بازگشت به بازار انرژی ایران

سفیر ایتالیا در دیدار با وزیر نیرو از تمایل شرکت‌های بزرگ ایتالیایی برای بازگشت به بازار انرژی ایران خبر داد.
به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو در دیدار با سفیر ایتالیا در تهران ضمن اشاره به وجود فرصت‌های فراوان همکاری دوجانبه با ایران در ابعاد مختلف تجاری و صنعتی به‌ویژه در حوزه‌های انرژی و آب، بر امکان استفاده از ظرفیت‌های کم‌نظیر کشورمان در منطقه برای همکاری مشترک دو کشور در پروژه‌هایی در کشورهای ثالث تاکید نمود.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به وجود قوانین حمایتی و مشوق برای سرمایه گذاران خارجی در طرح‌های نیروگاهی ایران، افزود: دیدارهای دوجانبه و برگزاری همایش‌های تجاری بین شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی می‌تواند به توسعه روابط کمک کرده و این درحالی است که حجم تعاملات تجاری بین دو کشور نسبت به سال 2017 تا 20 درصد کاهش یافته است.
"جوزپه پرونه"، سفیر ایتالیا در تهران نیز ضمن اشاره به پیشینه نقش آفرینی شرکت‌های ایتالیایی در عرصه توسعه صنعتی ایران، به زیان‌های وارده به شرکت‌های بزرگ این کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره و اعلام کرد: شرکت‌های بزرگ ایتالیایی بسیار علاقمند هستند که با توجه به شرایط امیدوارکننده بین‌المللی پیش رو، مجدداً به ایران بازگشته و همکاری‌ها در حوزه انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر را توسعه دهند.
سفیر ایتالیا از برگزاری وبینار تخصصی در حوزه ماشین آلات کشاورزی بین شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی در هفته آتی و همچنین برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش بررسی روابط تجاری با ایران برای شرکت‌های ایتالیایی در آینده نزدیک خبر داد.

برای حضور در تورنمنت بین المللی؛ آزادکاران منتخب کشورمان فردا راهی ایتالیا می‌شوند

نمایندگان کشتی آزاد کشورمان برای حضور در جام متئو پلیکونه ایتالیا، فردا راهی این کشور می‌شوند.
به گزارش خبرنگار مهر، رقابت‌های بین المللی کشتی جام متئو پلیکونه ایتالیا که جزو رنکینگ مسابقات جهانی ۲۰۲۱ محسوب می‌شود، روزهای ۱۴ تا ۱۷ اسفندماه در شهر رُم برگزار خواهد شد.
مصاف مدعیان وزن ۹۷ کیلوگرم روز ۱۶ اسفند و رقابت‌های وزن ۶۵ کیلوگرم روز ۱۷ اسفندماه برگزار می‌شود. ضمن اینکه مراسم قرعه کشی و وزن کشتی هر وزن صبح روز مسابقه برگزار خواهد شد.

سفیر ایران: ایران و ایتالیا کشور‌های مهم در غرب آسیا و مدیترانه

در مقاله ای در روزنامه پرشمارگان لارپوبلیکا
سفیر ایران: ایران و ایتالیا کشور‌های مهم در غرب آسیا و مدیترانه
حمید بیات: ایران و ایتالیا به عنوان دو کشور مهم در دو منطقه غرب آسیا و مدیترانه، می‌توانند نقشی مهم در تأمین صلح و امنیت ایفا نمایند.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم، روزنامه پرشمارگان لارپوبلیکا چاپ ایتالیا، مقاله حمید بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم را به مناسبت یکصد و شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان دو کشور در تارنمای خود منتشر کرد.
سفیر کشورمان مقاله خود را با این جمله " یک ضرب المثل پارسی می‌گوید: «همه چیز نو آن خوب است به جز دوستی» " شروع و می‌نویسد:
دوستی ایران و ایتالیا، ریشه در تاریخ کهن دو تمدن بزرگ دارد، ریشه در قرن‌هایی که دو تمدن پارس و رم باستان در تعامل با یکدیگر، فرش تاریخ را می‌بافتند. تاریخ روابط این دو تمدن، آیینه تمام نمایی از چگونگی تعاملات انسانی است.
بیات در ادامه با اشاره به وحدت ایتالیا در سال ۱۸۹۱ میلادی و برقراری روابط رسمی دیپلماتیک میان ایران و ایتالیای متحد افزود: روابط دیپلماتیک دو کشور در طول یکصد و شصت سال گذشته، همواره دوستانه بوده است. ایتالیا شهرتی خوب و جایگاهی مناسب در میان ایرانیان دارد. مردم ایران و ایتالیا، به عنوان وارثان دو تمدن کهن، همواره روابط تنگاتنگ فرهنگی خود را حفظ کرده اند.
سفیر کشورمان اظهار کرد، در چهار دهه گذشته، بیش از ۲۵ موافقتنامه و یادداشت تفاهم همکاری‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، بازرگانی بین دو کشور منعقد شده است. ایتالیا همچنان حضوری پررنگ در مناسبات خارجی ایران داشته و دارد. روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور هر چند با فراز و نشیب همراه بوده، اما ایتالیا در اغلب سال ها، در رتبه نخست یا دوم از نظر حجم مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های اروپایی ایستاده است. در سال ۲۰۱۰ حجم روابط بازرگانی دو کشور از هفت میلیارد یورو گذشت. اما با وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، حجم روابط به کمتر از دو میلیارد یورو تا سال ۲۰۱۵ رسید. با امضای برجام و متعاقب آن، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر وقت ایتالیا به رم و تهران و امضای حدود ۳۰ میلیارد یورو یادداشت تفاهم و چارچوب توافق برای همکاری اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور و نیز امضای موافقتنامه خط اعتباری ابتکاری بین ایران و ایتالیا (MCA)، فرصتی مناسب برای افزایش یک جهش بزرگ در روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور فراهم شد.
بیات گفت: حجم تعاملات اقتصادی و بازرگانی دو کشور نیز تا سال ۲۰۱۸ به بیش از پنج میلیارد یورو رسید و ایتالیا دیگربار شریک نخست بازرگانی ایران در اروپا شد. اما با خروج آمریکا از برجام و نقض فاحش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، روابط بازرگانی ایران و ایتالیا نیز تحت تأثیر قرار گرفت و در ماه‌های اخیر به کمتر از یک پنجم سال ۲۰۱۸ یعنی به کمتر از یک میلیارد یورو رسید که به هیچ وجه شایسته ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دو کشور نیست.
وی افزود: ایران و ایتالیا به عنوان دو کشور مهم در دو منطقه غرب آسیا و مدیترانه، می‌توانند نقشی مهم در تأمین صلح و امنیت ایفا کنند. در یکصد و شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین دو کشور، جمهوری اسلامی ایران با اغتنام از این فرصت، پیوند‌های دیرینه میان ملت و دولت‌های دو کشور را ارج می‌نهد. به باور ما، تقویت چندجانبه گرایی به ویژه در برهه کنونی که افرادی، چون ترامپ با قلدری و تخریب امکان‌های گفتگو و پیشبرد دستور کار یکجانبه گرایی، تعاملات جهانی را برای چند سال دچار وقفه کردند، می‌تواند بهترین فرصت برای افزایش همکاری‌ها در سه سطح دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی باشد.
سفیر کشورمان همچنین در این مقاله با اشاره به چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: دستاورد‌های بزرگ و چشمگیر ایران را در ۴ دهه گذشته مرهون تلاش مستمر متخصصان ایران و به ویژه جوانان دانست.

همایش اقتصادی اروپا و ایران آغاز به‌کار کرد

لندن – ایرنا – همایش اقتصادی اروپا و ایران با حضور بالغ بر ۳ هزار شرکت کننده با هدف ایجاد بستر لازم برای همکاری‌های تجاری، علمی و فن‌آوری در جهت افزایش صادرات غیرنفتی ایران از دیروز (دوشنبه)11 اسفندماه آغاز به کار کرد.
به گزارش ایرنا، این همایش سه روزه با همکاری سازمان توسعه تجارت، اتحادیه اروپا و مرکز بین‌المللی (ITC) به صورت مجازی برگزار می‌شود. فعالان اقتصادی، اندیشمندان و صاحب‌نظران مسائل اقتصادی و اصحاب رسانه که از قبل در این همایش ثبت‌نام کرده‌اند در روزهای آینده آخرین مسیرهای احیا و توسعه روابط اقتصادی بین اروپا و ایران را بررسی خواهند کرد.
محورهای اصلی این همایش، بررسی استراتژی جدید ورود کالاها و خدمات فنی ایرانی به بازار اروپا، ،حفظ و گسترش ارتباطات بازارهای مالی و بانک‌های ایرانی با اروپا،نحوه حمایت از شرکت‌های اروپایی علاقمند به تجارت با ایران در شرایط وجود تحریم‌های آمریکا و در چارچوب تعهدات اروپا در قالب برجام ، بررسی نحوه توسعه تجارت گیاهان دارویی، قطعات خودرو، محصولات پتروشیمی و خدمات فناوری اطلاعات میان ایران و اروپا، چشم‌انداز سرمایه‌گذاری اروپا در ایران، توسعه بخش خصوصی ایران و همکاری دو طرف در حوزه گردشگری و کشاورزی اعلام شده است.
میرهادی سیدی مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت این همایش را برای مجموعه کسب و کارهای ایرانی و اروپایی منحصر به فرد خوانده و گفته است: این نشست امکان تبادل ایده‌ها و تخصص‌ها و شناسایی و برقراری ارتباط با شرکای تجاری بالقوه را به شرکت‌های ایرانی و اروپایی می‌دهد همچنین احیای گفتگوها و ایجاد زمینه اعتماد متقابل بین شرکت‌ها می‌تواند به بازسازی روابط تجاری ایران و اروپا منجر شده و روابط اقتصادی بین دو طرف را مستحکم‌تر بسازد و در عین حال مسیر را برای روابط تجاری و سرمایه‌گذاری گسترده‌تر هموار کند.
برپایه این گزارش، علاوه بر همایش سه روزه، ۱۲ مبحث آموزشی مرتبط با تجارت بین‌الملل و نفوذ در بازارهای جهانی با کمک مدرسانی از ایران و اروپا ارایه می‌شود که می‌تواند به ارتقای توان تخصصی شرکت‌های ایرانی برای ورود به بازارهای جهانی کمک کند.
مدیرکل بخش خاورمیانه موسسه بین المللی اقتصادی و مشاوره‌ای آمبروزتی این همایش را فرصت واقعی برای تقویت ظرفیت‌های تجاری دو طرف و گسترش صادرات غیر نفتی ایران می‌داند. «لوکا میرالیا» به عنوان یکی از طرف‌های برگزار کننده همایش اقتصادی اروپا و ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، حمایت و توسعه ظرفیت‌های صادرات شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی را از اهداف مهم برگزاری این نشست توصیف کرد و در این زمینه به برگزاری نشست‌های اختصاصی درخصوص استراتژی ملی صادرات در حوزه بخش‌های صنعتی، کشاورزی، بخش‌های خدمات گردشگری و فناوری اشاره کرد.
وی تصریح کرد: ما در واقع در تلاش هستیم تا برای فعالان حوزه اقتصادی ایران موثر باشیم و به آن‌ها در زمینه توسعه مهارت‌های لازم برای تقویت ظرفیت‌های صادرات کمک کنیم.
مدیرکل بخش خاورمیانه آمبروزتی درباره تحریم‌های آمریکا هم گفت: مشکل این است که وقتی درباره تحریم‌های آمریکا صحبت می‌کنیم گمان می‌کنیم که هیچ تعاملی مجاز نیست. اما عرض من این است که ما ماموریت داریم موضع اروپا را که از زمان امضای برجام تغییری نکرده را واضح و روشن بیان کنیم.
وی افزود: ما به شرکت های اروپایی نمی‌گوییم که فارغ از این مشکلات با ایران کار کنید اما گمان می‌کنم که اتحادیه اروپا نهایت تلاش خود را صورت می‌دهد تا زوایای تجارت با تهران را بهتر درک کند. اتحادیه اروپا به لحاظ سیاسی تحریم‌هایی یکجانبه علیه کشورها را تحمل نمی کند . این مساله به گفته او مغایر اصول حاکمیت کشورهاست و از این منظر تحریم‌های آمریکا علیه ایران اصلا قابل قبول نیست .
انریک مورا بناونت معاون دبیرکل امور سیاسی بخش اقدام خارجی اروپا و پیمان سعادت مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران، پاملا کاک همیلتون مدیر اجرایی مرکز بین‌المللی تجارت ، میشائل بوک رئیس اینستکس(ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری) ، حمید زابوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و علی محمد موسوی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از جمله سخنرانان این همایش خواهند بود.
گزارش‌ها حاکیست که تجارت خارجی ایران با اروپا در نیمه نخست سال جاری افزون بر ۱۵ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۸۱۶ تن به ارزش هشت میلیارد و ۸۰۷ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۸۴۱ دلار بوده است.
حجم صادرات ایران به اروپا در این بازه زمانی بیش از پنج میلیون و ۶۰۵ هزار و ۸۹۱ تن بوده که ارزش آن برابر با ۲ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۳۸ دلار بوده است.
ایران به ۳۷ کشور اروپایی از جمله اتریش، آلمان، بوسنی و هرزگوین، بلژیک، سوئیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، ایتالیا، هلند، سوئد، اسلواکی و نروژ صادرات داشته است.
در این بازه زمانی از ۴۴ کشور اروپایی واردات انجام شده است که حجم آن بالغ بر ۱۰ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۹۲۵ تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۷۴۱ میلیون و ۳۹ هزار و ۳۰۳ دلار بوده است. بیشترین واردات از ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۳۴ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۶۴۰ دلار بوده و بعد از آن کشورهای آلمان، روسیه و انگلستان قرار دارند.
ایران در مجموع از ۴۴ کشور اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، چک، سوئیس، سوئد، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، ایرلند، کرواسی، هلند، پرتقال، لهستان، اوکراین و روسیه واردات انجام داده است.
ارزش کل تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال به ۳۸ میلیارد و ۲۷۸ میلیون دلار رسید.

گردشگری ۲۲ هزار میلیارد تومان از کرونا خسارت دید

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در دوران شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری ۲۲ هزار میلیارد تومان خسارت دید و از محل وام های کرونایی تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان تزریق شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی از روز۵ اسفندماه تا سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که در سالن خلیج فارس برگزار شد علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه صنعت گردشگری ۲۲ هزار میلیارد تومان خسارت دیده است، گفت: حمایت ما از این صنعت کم بود ولی انصافاً من و همکارانم در دولت تمام توان مان را گذاشتیم. ما در ایجاد اشتغال نقش مهمی ایفا کردیم، بسیاری از جوانان تحصیل کرده اکنون مشغول به کار شده‌اند و حتی با سرمایه‌های اندک توانستند فعالیت کنند. ما برای پروژه‌های بزرگ از محل صندوق توسعه ملی حمایت‌های ویژه‌ای کرده‌ایم، برای پروژه‌های کوچک نیز از محل وام اشتغال روستایی هزار میلیارد تومان به این صنعت تزریق شد، از محل وام‌های کرونایی نیز بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان وام اختصاص داده شده و ۸۰۰ میلیارد تومان در نوبت پرداخت قرار دارد.
در این مراسم که با حضور رایزن فرهنگی ازبکستان، مدیر بخش بازرگانی ایتالیا، سفیر عراق، سفیر انگلیس و سفیر اتریش با هیأت همراه برگزار شد، مونسان گفت: از ۲۱۹ هزار تخت اکنون در کشور به تعداد ۴۱۷ هزار تخت اقامتی رسیده‌ایم. بخش عمده آنها در شرایطی ایجاد شده که در تحریم حداکثری بوده‌ایم.
مونسان بیان کرد: این کشور پر از جاذبه است اما تنها روی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی کار نکرده‌ایم بلکه اکنون بخش طبیعت‌گردی مهمترین جاذبه کشور شده است. همچنین توانسته‌ایم از گردشگری صنعتی و معدنی و ظرفیت‌های دیگر کشور بهره برداری کنیم.
وی گفت: در حوزه صنایع دستی حجم بالای فروش از طریق گردشگران داخلی و خارجی اتفاق می‌افتاد اما به واسطه شیوع ویروس کرونا این بخش هم دچار مشکل شد. با این وجود طرح تجاری سازی را در این بخش آغاز کردیم و تنها یک و نیم میلیارد دلار صادرات صنایع دستی ما از طریق گمرک صورت گرفته است.
مونسان گفت: در بدترین شرایط شاهد افتتاح نمایشگاه گردشگری هستیم تا بگوییم هنوز پا داریم، پر رونق هستیم، اگرچه ضربات زیادی خوردیم اما از پا نیفتاده‌ایم فکر نمی‌کنم جمع این اتفاقات از جمله تنش‌های منطقه، اتفاقات داخلی و کرونا را در آینده داشته باشیم. هر چه می‌خواست اتفاق بیفتد افتاد اما هنوز صنایع دستی و گردشگری پررونق است. به همان میزان هم مردم مقاومت نشان دادند و دولت نیز تا جایی می‌توانست پای میدان آمد.
وی گفت: در دولت دوازدهم بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه گردشگری به اتمام رسیده است. ما به صورت مداوم تا پایان دولت پکیج‌های افتتاح پروژه‌ها را خواهیم داشت. ۱۵۹ هزار میلیارد تومان پروژه اکنون در حال اجراست، بیش از ۴۰۸ هتل و هتل آپارتمان نیز در دولت تدبیر و امید به مجموعه اقامتی کشور اضافه شده است.

تاثیر تحریم ها بر تجارت ایران و اروپا

ايسنا : گزارش ها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر میزان تجارت مشترک میان ایران و اروپا به میزان زیادی کاهش یافته است.
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی روند تجارت مشترک ایران و اروپا در طول ۱۰ سال گذشته پرداخته و براوردها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر میزان تجارت مشترک میان دو طرف به شدت کاهش یافته است.
بر اساس آمارهای رسمی، در سال ۲۰۱۱ میزات تجارت مشترک ایران و اروپا، ۲۷ میلیارد یورو بوده که از این عدد حدود ۱۷ میلیارد یورو مربوط به صادرات ایران و حدود ۱۰ میلیارد یورو نیز به واردات از کشورهای اروپایی اختصاص داشته است. به این ترتیب تراز تجاری ایران با اروپا مثبت هفت میلیارد یورو بوده است.
از سال ۲۰۱۲ اما این آمار کاهشی شده و در سال‌های اخیر به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. میزان کل تجارت میان دو طرف در سال ۲۰۱۲ به حدود ۱۳ میلیارد یورو و پس از آن در کاهشی جدی در سال ۲۰۱۳ به عدد شش میلیارد یورو رسیده است.
در سال‌های بعد این عدد بار دیگر رشد کرده و پیش بازگشت تحریم‌های آمریکا، در سال ۲۰۱۷ بار دیگر از مرز ۲۰ میلیارد یورو عبور کرده است. با این وجود در دو سال گذشته این عدد به شدت کاهش یافته و در سال ۲۰۲۰ و با شیوع ویروس کرونا، به عدد بسیار پایین ۴.۴ میلیارد یورو رسیده است.
پس از سال ۲۰۱۱، تراز تجاری ایران با اروپا هرگز مثبت نشده و تنها در سال ۲۰۱۷، به عدد صفر نزدیک شده است. در سال ۲۰۲۰ نیز تراز تجاری منفی سه میلیارد یورو بوده است.
در حوزه صادرات، بالاترین عدد پس از ۲۰۱۱ به سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد که در آن ایران حدودا ۱۰ میلیارد یورو به اروپا صادارت داشته است. این عدد در سال گذشته میلادی حتی به یک میلیارد یورو نیز نرسیده است.
در حوزه واردات نیز با حدود ۱۰.۵ میلیارد یورو سال ۲۰۱۷ رکورددار بوده و در سال ۲۰۲۰، میزان کل واردات از اروپا به کمتر از چهار میلیارد یورو رسیده است.
در طول یک دهه گذشته میان مقاصد صادراتی ایران در اروپا نیز تغییرات جدی به وجود آمده است. در سال ۲۰۱۱، ایتالیا، اسپانیا، یونان، فرانسه و هلند اصلی‌ترین واردکنندگان کالا از ایران بوده‌اند اما در سال ۲۰۲۰ به ترتیب آلمان، هلند، ایتالیا و اسپانیا اصلی‌ترین واردکنندگان کالا از ایران بوده‌اند.
در حوزه واردات اما تغییرات کمتر بوده است. در سال ۲۰۱۱، ایران بیشترین واردات خود را به ترتیب ازکشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئد داشته و پس از ۱۰ سال همچنان آلمان و ایتالیا بیشترین صادرات را به ایران داشته‌اند و تنها هلند، جایگاه سوم را از فرانسه گرفته است.

رئیس اتاق ایران و ایتالیا: برندسازی، راه عبور از اقتصاد تک محصولی است

پورفلاح، رئیس اتاق ایران و ایتالیا در نشست کمیسیون برندینگ اتاق مشترک ایران و ایتالیا راه عبور از اقتصاد تک محصولی را برندسازی و توجه به نشان تجاری در روند تولید و تجارت دانست.
به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، نشست کمیسیون برندینگ اتاق مشترک ایران و ایتالیا با موضوع «برندملی، برند ملت» در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد. در این نشست پیرامون چرایی و چگونگی تشکیل این کمیسیون و تاثیر برندسازی بر توسعه سطح تجارت کشور بحث شد.
احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا برند را به‌طور کلی یک نشان تجاری نامید که به محصول، خدمت و حتی حرکت اخلاقی و معنوی برتر اشاره دارد. بر اساس گفته‌های او ایران تا سه، چهار دهه قبل در بسیاری از زمینه‌ها صاحب برند بود و در مقطعی فرش ایرانی به‌عنوان برند بدون رقیب در جهان شناخته می‌شد؛ اما با کم‌کاری و مسلط شدن دیدگاه‌های سیاسی روی پدیده‌های اقتصادی در نهایت کار به جایی رسید که طرح فرش ایرانی در سایر کشورها، تولید و به دنیا عرضه شد.
او تنها راه عبور از اقتصاد تک محصولی را ساختن برند واقعی و پرداختن به اقتصاد عنوان کرد و افزود: زمانی حجم زیادی ازهمایش‌ها و سمینارها با عناوین به ظاهر جذاب در حوزه برندینگ برگزار شدند و همه شرکت‌کنندگان در ازای پرداخت وجه نشان و عنوان برند برتر را از برگزارکننده دریافت کردند و این کار، بزرگ‌ترین خیانت به برندسازی و برند ملی بود.
پورفلاح معتقد است «برند» نقش اساسی در کاهش واردات کالاهای مشابه تولید داخلی و افزایش کیفیت صادرات دارد، همانطورکه درشرایط تحریم و کاهش درآمدهای نفتی، در سایه صادرات برخی محصولات با کیفیت توانستیم بخشی از نیاز ارزی کشور را تامین کنیم.
در ادامه این نشست برنامه‌های کمیسیون برندیگ اتاق مشترک ایران و ایتالیا، نقشه راه و چشم اندازی که تهیه شده است، تشریح و دایرکتوری برندهای ایرانی عضو اتاق مشترک ایران و ایتالیا معرفی و از آنها رونمایی شد. همچنین از شرکت بوتان به عنوان نخستین عضو این دایرکتوری و تلاش‌های اثربخش و نوآورانه، تعهد، مسئولیت‌پذیری، مشتری‌مداری و الزام به یادگیری و نوآوری در عرصه تولید، تقدیر به عمل آمد.
در ادامه، اعضای هیات رئیسه اتاق ایران و ایتالیا از مجموعه دائره المعارف مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن بازدید کردند و مجموعه ۴ جلدی خطی از اشعار حافظ از سوی رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا به بخش دائره المعارف مرکز رایزن اهداء شد.

بیش از 1700 میلیارد یورو پس انداز سرگردان در بانک های ایتالیا

ایتالیا به طورسنتی به علت بحران‌ها و چالش‌های سوق الجیشی و عدم اطمینان محیطی، برخلاف کشورهای قدرتمند اروپا ازجمله آلمان و کشورهای اسکاندیناوی، بالاجبار بجای افزایش رفاه و مصرف به تقویت ذخائر مالی رو آورده و این ویژگی در مردم ایتالیا نیز تقویت شده است.
ایتالیا به طورسنتی بعلت بحرانها و چالش های سوق الجیشی و عدم اطمینان محیطی، برخلاف کشورهای قدرتمند اروپا ازجمله آلمان و کشورهای اسکاندیناوی، بالاجبار بجای افزایش رفاه و مصرف به تقویت ذخائر مالی رو آورده و این ویژگی در مردم ایتالیا نیز تقویت شده است. کاهش مصرف 10% در سال گذشته در مقابل افزایش 11% پس انداز ملی، نکته حائز اهمیتی است که بیانگر این ویژگی می‌باشد. هرچند وجود 1737 میلیارد یورو در حسابهای پس انداز در ایتالیا فرصت منحصر به فردی تلقی می‌شود اما بعلت جاری بودن این حساب ها و کوتاه مدت بودن نوع سپرده گذاری، عملاً قدرت مانور بانک ها را بسیارمحدود نموده است. مقاله ذیل که در یکی از نشریات ایتالیا به چاپ رسیده است، با نگاه انتقادی به این موضوع، راهکارهایی را برای ثمربخش کردن این حجم عظیم پول نهفته و سرگردان در ایتالیا ارائه نموده است.
بر اساس برآورد انجمن بانک های ایتالیا (ABI)، در حال حاضر موجودی حساب ها و سپرده‌های بانکی رقمی‌بالاتر از کل تولید ناخالص داخلی، یعنی 1،737 میلیارد یورو است. فقط در سال 2020 ، طبق آمار اعلامی‌بانک ایتالیا، سپرده‌های بانکی 11 درصد رشد کرده اند و در مجموع 160 میلیارد یورو پس انداز شده است. این بدان معناست که در کمتر از یک سال و نیم ، صاحبان پس انداز به تنهایی قادر به کنار گذاشتن کل یارانه‌ها و وام های نسل بعدی اتحادیه اروپا (209 میلیارد کمک و وام EU برای بازسازی به ایتالیا) هستند.
شرکت ها وموسسات غیر مالی در سال گذشته 83 میلیارد یورو پس انداز خود را افزایش دادند و در پایان دسامبر گذشته این ذخیره به 384.5 میلیارد یورو سید. این داده‌ها به همان اندازه که اطمینان بخش هستند هشدار دهنده نیز می‌باشند. برخلاف آنچه پس از بحران سال 2008 اتفاق افتاد، رکود اقتصادی همه گیر بیشترین تاثیر را بر شرکت هایی می‌گذارد که انتظار آنرا نداشته اند؛ حتی برخی از آنها در حالی که رشد قابل توجهی نیز داشته اند و صادرات خوبی کرده اند اما دچار مشکلات اقتصادی بزرگی هستند. این پس انداز عظیم احتیاطی به ویژه در دوره ای که با نرخ سود منفی روبرو بوده یا در برخی موارد حتی برای صاحبانش هزینه بر است در کنار شرایط عدم امکان مادی خانواده‌ها و مشاغل در مصرف کالاها و خدمات خاص، به انباشتگی بیش از اندازه، پس‌اندازها منجر شده است. در صورت تداوم عدم اطمینان به پایان وضعیت اضطراری کرونا ، انتظار می رود تمایل به مصرف کماکان کاهش یابد. به همین دلایل، آمار شرکت ها و فعالیت های مدیریت دارایی گسترش چشمگیری را ثبت کرده است. صاحبان پس اندازها به مدیران و مشاوران حرفه ای مراجعه می‌کنند و در تلاش برای حفظ ارزش واقعی سرمایه گذاری‌های خود می باشند.

کساد شدن بازار خرده فروشان در ایتالیا به دلیل کرونا

بازار خرده فروشان در ایتالیا به دلیل شیوع بیماری کووید_۱۹ از رونق افتاده است.
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شیوع ویروس کرونا در ایتالیا به اقتصاد این کشور لطمه‌های زیادی وارد کرده است.
خرده فروشان ایتالیایی از شرایطی که کرونا برایشان ایجاد کرده است شاکی هستند و کار و کاسبی‌شان از رونق افتاده است.

شناخت مردم ایتالیا از ایران بهتر و بیشتر شده است

تهران- ایرنا- یک مترجم زبان فارسی به ایتالیایی و هم‌بنیان‌گذار وبگاه معرفی هنر و فرهنگ ایرانی گفت: فکر می‌کنم شناخت ایران نسبت به چندسال گذشته در ایتالیا بیشتر و بهتر شده است و نگاه منفی وجود ندارد.
النا اسکارینچی، (Elena Scarinci) مترجم فارسی به ایتالیایی و یکی از سه بنیان‌گذار پروژه و وبگاه نگاه، درباره معرفی ایران از راه هنر، سینما و موسیقی به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: امسال با دو خانم ایتالیایی که چندماه در ایران زندگی کرده بودند درحال انجام کار ترجمه‌ای بودیم و متوجه شدیم هیچ اطلاعاتی درباره هنر زیبا و مؤثر ایرانی مثل عکاسی در ایتالیا در دست نیست؛ بنابراین تصمیم گرفتیم یک وبسایت بسازیم تا بتوانیم با کمک دیگران هنر ایرانی را معرفی کنیم.
سایت ما درباره عکاسی و هنرمندان و متن‌هایی است که ترجمه کردیم و کار جدیدی در ایتالیاست.
وی درباره چگونگی علاقه‌مندی و یادگیری زبان فارسی گفت: ابتدا زبان عربی خواندم و چندماه هم در ترکیه زندگی کردم. همان‌جا با چند ایرانی آشنا شدم و متوجه شدم درباره ایران چیزی نمی‌دانم و به دلیل علاقه به زبان‌های مختلف، تصمیم گرفتم زبان فارسی را هم یاد بگیرم. به همین دلیل به ایتالیا برگشتم و یک بورس تحصیلی از منطقه لاتزیو -رم گرفتم و به تهران آمدم و در مؤسسه دهخدا فارسی خواندم. در آن زمان مشغول تدریس زبان ایتالیایی در سفارت ایتالیا هم بودم و فرصت بیشتری داشتم تا در ایران فارسی یاد بگیرم و صحبت کنم.
قبل از حضور در تهران، با ایران آشنا نبودم و در رسانه‌ها هم حرفی از ایرانیان نشنیده بودم. البته خیلی کنجکاوم و به همین دلیل تصمیم گرفتم ایران را بیشتر بشناسم.
مردم ایتالیا بیشتر ایران را می‌شناسند
اسکارینچی درباره اینکه مردم ایتالیا چقدر مردم ایران را می‌شناسند و برای مخاطبان چقدر جذاب است که از سایت شما اطلاعات درباره ایران به دست بیاورند، گفت: مردم ایتالیا نسبت به چندسال پیش ایران را بیشتر می‌شناسند. این امر را مدیون چند نویسنده و خبرنگار هستیم که اطلاعات مثبت درباره ایران منتشر می‌کنند. از طرف دیگر این نویسندگان درباره کتاب‌ها نیز خیلی بیشتر می‌نویسند و در مردم کنجکاوی و نیاز به دانستن ایجاد می‌کنند. به طور کلی فکر می‌کنم شناخت ایران نسبت به چندسال گذشته در ایتالیا بیشتر و بهتر شده و نگاه منفی وجود ندارد.
وب‌سایت نگاه غیر از اسکارینچی توسط کارولینا کوترونئو (Carolina Cotroneo) و فدریکا پونزو (Federica Ponzo) تاسیس شده و اداره می‌شود و در شبکه مجازی اینستاگرام نیز محتواهای مرتبطی را منتشر می‌کند.

تاکید ایران و ایتالیا بر لزوم شکل گیری عزم جهانی برای پایان جنگ یمن

علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی در خصوص آخرین تحولات یمن به صورت تصویری با دفلیچه، نماینده ویژه ایتالیا پیرامون آخرین تحولات یمن گفتگو کرد.
به گزارش ایسنا، در این گفتگو دو طرف بر لزوم حمایت از تلاش های سازمان ملل به منظور حل و فصل سیاسی بحران یمن و همچنین بر لزوم عزم جامعه جهانی جهت تسریع در پایان جنگ یمن با توجه به اوضاع وخیم انسانی در این کشور تاکید نمودند.
مشاور ارشد وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پایبندی دولت نجات ملی یمن به تعهدات خود در قبال ابتکارات سازمان ملل، از کارشکنی های ائتلاف سعودی و دولت مستعفی هادی در قبال حل و فصل سیاسی بحران یمن انتقاد و ابراز امیدواری کرد با پیگیری‌های جامعه بین‌الملل توافقی عادلانه در راستای منافع مردم یمن شکل گیرد.
وی همچنان بر برضرورت آتش بس سراسری و رفع محاصره کامل به صورت همزمان برای جلوگیری از تشدید فاجعه انسانی در یمن و ورود بر روند سیاسی تاکید کرد.
نماینده ویژه ایتالیا در امور یمن نیز در این دیدار، موضع ایتالیا در قبال یمن را مسئولانه دانست و اشاره داشت کشورش همواره بر پایان جنگ یمن بر مبنای تلاش‌های سازمان ملل و در جهت کمک های انسان دوستانه تلاش داشته است و شرایط کنونی را برای رسیدن به راه حل سیاسی به منظور پایان بحران انسانی یمن مثبت ارزیابی کرد.

ایتالیا و مالت با پایین ترین سطح خشونت در اروپا

تهران-ایرنا- خبرگزاری آنسای ایتالیا با استناد بر گزارش آژانس اروپایی اعلام کرد ایتالیا و مالت پایین ترین سطح خشونت فیزیکی در بین کشورهای اروپایی را داشته اند.
به گزارش ایرنا به نقل از این خبرگزاری، بر اساس گزارش آژانس اتحادیه اروپا در زمینه حقوق اولیه که روز جمعه منتشر شد، ایتالیا در کنار مالت در پنج سال گذشته کمترین میزان خشونت را داشته است.
این گزارش بیان می کند که فقط ۳ درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی این آژانس در ۵ سال گذشته تجربه خشونت فیزیکی را داشته اند در حالیکه سطح خشونت فیزیکی در اتحادیه اروپا در این سالها به طور متوسط ۹ درصد بوده است.
استونی (۱۸ درصد)، فنلاند (۱۶ درصد) و جمهوری چک (۱۶ درصد) بالاترین سطح خشونت را داشته اند.
در این گزارش بیان می شود که ۱۷ درصد از ایتالیایی ها در ۵ سال گذشته تجربه آزار و اذیت را داشته اند که در اتحادیه اروپا چنین تجربه ای به دستکم ۴۱ درصد می رسد. با این حال این گزارش خاطرنشان می کند که ۷۰ درصد زنان که در معرض آزار و اذیت جنسی بوده اند از ارائه گزارش خودداری کرده اند.
خشونت به ویژه علیه زنان و کودکان و به تعبیری خشونت خانگی معضل جدیدی است که در اروپا همزمان با محدودیت های کرونایی تشدید شده است.
با توجه به این که بسیاری از زنان و دختران در اروپا تمایلی به ارائه گزارش خشونت خانگی به پلیس را ندارند، آمار خشونت خانگی دقیق نیست؛ با این حال آنچه که تاکنون جمع آوری شده است، همچنان تکان دهنده است. طبق اعلام سازمان عفو بین الملل خشونت در خانواده های اروپایی بیش از ابتلا به سرطان و تصادفات جاده‌ای یا عملیات‌ تروریستی در برخی کشورها، عامل مرگ یا معلولیت جسمانی زنان در گروه سنی ۱۶ تا ۴۴ سال است.
در فرانسه، بر اساس آمار رسمی فقط در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۱۴۶ زن به دلیل خشونت خانگی جان باختند که در مقایسه با سال قبل از آن افزایش نشان می داد.
این کشور با افزایش قابل توجه خشونت خانگی "سیستم هشدار داروخانه ای" را برای زنان قربانی راه اندازی کرد.
زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند می توانند برای هشدار به پلیس به داروخانه ها پناه ببرند.
به رغم این که زنان بیشتر قربانی خشونت خانگی هستند ولی نمی توان مردان را نیز از اعمال خشونت از سوی همسران شان مستثنی کرد. بر اساس آماری که در بریتانیا ارائه شده، از هر سه قربانی خشونت خانگی، دو نفر زن و یک نفر مرد هستند.

هنرمند ایتالیایی: دوست دارم رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران باشم

تهران- ایرنا- رهبر ارکستر و نوازنده پیانوی ایتالیایی گفت: از حضور در جشنواره موسیقی فجر خوشحالم و امیدوارم بزودی بعنوان رهبر مهمان با ارکستر سمفونیک تهران کنسرت اجرا کنم.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، امشب جینا فراتا نوازنده پیانو و رهبر ارکستر به همراه دینو دی‌پالما نوازنده ویلن از کشور ایتالیا آخرین کنسرت بخش بین المللی سی و ششین جشنواره موسیقی فجر را اجرا خواهند کرد.
اجرای دوئت فراتا - دی‌پالما در جشنواره سی و ششم موسیقی فجر از معدود اجراهای خارجی بود که ضبط آن در تهران انجام شد وچون این جشنواره بدلیل پاندمی بیماری کرونا بصورت مجازی برگزار میشود اکثر اجراهای بخش بین المللی بصورت فیلم ضبط شده ارسال و پخش شده است اما این گروه ایتالیایی برای ضبط برنامه خود به تهران آمده است. حضور جینو فراتا در تهران بهانه‌ای شد تا خبرنگار موسیقی ایرنا با این موسیقیدان به گفتگو بنشیند که در ادامه خواهید خواند.
جینا فراتا (متولد ۲۲ آگوست ۱۹۷۳) از نوجوانی یادگیری پیانو را آغاز کرد. او تاکنون در رقابت‌های داخلی و خارجی زیادی شرکت کرده و در بسیاری از شهرهای دنیا مانند برلین، نیویورک، بمبئی، کلکته، استانبول، ویلنیوس، رم، سئول، مونته‌ویدئو و بوینس‌آیرس روی صحنه رفته است. نخستین بار، رهبری ارکستر را در سال ۱۹۹۳ در ۲۰ سالگی تجربه کرد و از آن زمان تاکنون با ارکسترهای مهم زیادی همکاری داشته است. او یکی از اولین زنان رهبر ارکستر در ایتالیاست که بصورت بین المللی به شهرت رسیده است. این هنرمند ایتالیایی با ارکستر فیلهارمونیک برلین، اپرا-تئاتر رم، ارکستر سمفونیک ماکائو، ارکستر فلورنس، ارکستر تئاتر پتروزلی، آکادمی سلطنتی لندن، ارکستر نووا اسکارلتی ناپل همکاری داشته است.
یوری آرونوویچ رهبر ارکستر روسی که استاد فراتا است، درباره‌ او می‌گوید: «تا به حال رهبر ارکستری به این جوانی ندیده‌ام که در کارش این چنین پراحساس و چیره‌دست باشد.» او در سالن‌های مهم دنیا اجرا داشته و با هنرمندان بزرگ بین‌المللی بسیاری همکاری کرده است.
فراتا در هنرستان موسیقی فوجیا اصول آهنگ‌سازی تدریس می‌کند. وی هم‌اکنون‌ استاد دانشگاه سانگشیم سئول است و تا به امروز در دانشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان مسترکلاس و سخنرانی داشته است. جینا فراتا در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ با ستاره راک ایتالیا پیرو پلو در فلورانس ازدواج کرده است.

در دیدار سفیر ایتالیا و رئیس اتاق تعاون ایران مطرح شد: بررسی گسترش تعاملات اقتصادی بین ایران و ایتالیا

در شرایط پاندمی، از ظرفیت های مجازی برای ارتباط با تعاونی های ایتالیا استفاده می شود و بعد از آن پذیرش و اعزام هیات های تجاری در دستور کار قرار می گیرد.
به گزارش برداشت روز، سفیر ایتالیا و رئیس اتاق تعاون ایران به منظور گسترش تعاملات اقتصادی دو کشور در بخش تعاون با توجه به ظرفیت های همکاری با سازمان مرکزی تعاونی های ایتالیا (لگاکوپ) دیدار و گفتگو کردند.
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، جوزپه پرونه سفیر ایتالیا با بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در راستای رشد و گسترش تعاملات اقتصادی در بخش تعاون دیدار کردند.
بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران ضمن خیرمقدم به سفیر ایتالیا با معرفی توانمندی های بخش تعاون در ایران گفت: تعاون در کشور ایران پیشینه زیادی دارد و ما می توانیم در بخش های مختلف اقتصادی نظیر کشاورزی و محصولات کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، صنایع دستی، ساختمان سازی و… همکاری داشته باشیم.
عبداللهی با اشاره به علاقمندی اتاق تعاون ایران در راستای گسترش همکاری با تعاونی های ایتالیا (لگاکوپ) بیان داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است که تفاهم نامه ای با هدف گسترش همکاری های بیشتر میان لگاکوپ و اتاق تعاون ایران، منعقد شود.
رئیس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: در شرایط پاندمی، از ظرفیت‌های مجازی برای ارتباط با تعاونی های ایتالیا استفاده می شود و بعد از آن پذیرش و اعزام هیات های تجاری در دستور کار قرار خواهد گرفت.
در این نشست مقرر شد که رایزن بازرگانی سفارت ایتالیا و مدیرامور بین الملل اتاق تعاون ایران برگزاری وبینارهایی برای گسترش تعاملات تعاونی های ایران و ایتالیا را برنامه ریزی نمایند.
گفتنی است، در این نشست، روسای کمیسیون های بانوان، صنعت و معدن، بهبود مستمر فضای کسب و کار، صنایع دستی، فرش دستباف و گردشگری و نماینده کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران، حضور داشتند و در حوزه های صنعت، فرش دستباف، صنایع دستی، کشاورزی و بانوان مباحثی مطرح و توانمندی های این حوزه ها معرفی شد.

شرکت نفتی انی ایتالیا هم تا 2050 سبزپوش می‌شود

شرکت نفتی انی ایتالیا اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2050 به طور کلی از تولید محصولات آلاینده و کربن‌زا فاصله بگیرد.
به نقل از رویترز، شرکت نفتی انی ایتالیا اعلام کرده است که تا سال 2050 و در راستای رسیدن به هدف‌گذاری خود در مقابله با تغییرات آب و هوایی تولید نفت را به صفر خواهد رساند.
این شرکت در کنار دیگر شرکت‌های نفتی بزرگ قصد دارد با فاصله گرفتن هر چه بیشتر از نفت، حضور خود در صنعت انرژی جهانی را حفظ کند. از طرف دیگر شرکت‌های بزرگ نفتی برای پایین آوردن نقش خود در آلایندگی بین المللی به شدت تحت فشار هستند. اعلام این خبر باعث شد تا ارزش سهام این شرکت 3 درصد رشد کند.
کلودیو دسکالزی، مدیرعامل انی می‌گوید: ما متعهد به کربن زدایی کامل از محصولات و فرایندهای خود تا سال 2050 هستیم و طرح ما محکم، دقیق، از نظر اقتصادی به صرفه و از نظر فنی قابل اجرا می باشد.
این شرکت سال گذشته میلادی هم گفته بود که تا سال 2030، 25 درصد آلایندگی خود را کاهش خواهد داد و تا سال 2040 این رقم به 65 درصد خواهد رسید.
در حالی انی از برنامه خود برای به صفر رساندن آلایندگی محصولات و فرایندهای خود خبر داد که ماریو درگی، نخست وزیر جدید ایتالیا، در سخنان اخیر خود مقابله با تغییرات آب و هوایی را یکی از اولویت‌های دولت ایتالیا عنوان نموده است.
وی همچنین تأکید کرد که دولت ایتالیا به دنبال افزایش تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و هیدروژن است.

حدود ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در ایتالیا از دست رفت

به گزارش بازار، به علت همه گیری گسترده ویروس کرونا در ایتالیا و اثرات منفی ناشی از آن بر اقتصاد این کشور، طی یک سال حدود ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در ایتالیا از دست رفته است.
در فاصله ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ تا نوامبرسال ۲۰۲۰ میلادی (آبان ۹۸ تا آبان ۹۹ شمسی) ۶۶۴ هزار فرصت شغلی در ایتالیا از دست رفته است. سقوط اشتغال در این کشور، ناشی از همه گیری بیماری کووید-۱۹ بوده که اغلب بر قراردادهای کاری با مدت زمان مشخص، اثرگذاشته است.
براساس آمارهای موجود، طی ۱۱ ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، ۴ میلیون و ۷۵۵ هزار نفر در ایتالیا استخدام شده اند که درمقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۰ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل بخش خاورمیانه موسسه آمبروزتی در گفت وگو با ایرنا: همایش اقتصادی اروپا و ایران فرصت واقعی برای تجارت است

لندن – ایرنا – مدیرکل بخش خاورمیانه موسسه بین المللی اقتصادی و مشاوره‌ای آمبروزتی همایش سه روزه اقتصادی اروپا و ایران را فرصت واقعی برای تقویت ظرفیت‌های تجاری دو طرف و گسترش صادرات غیر نفتی ایران دانست.
«لوکا میرالیا» به عنوان یکی از طرف‌های برگزار کننده همایش اقتصادی اروپا و ایران، روز چهارشنبه 28 بهمن ماه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در لندن، چهار ویژگی را برای این همایش برشمرد که نخستین آن، پشت سر گذاشتن پیامدهای ناشی از بحران کروناست که به گفته وی، منجر به توقف بسیاری از همکاری های بین المللی در یک سال گذشته شده است. وی افزود که برگزاری این نشست نشان‌گر عبور از بن بست تجاری است که در یک سال گذشته تحمیل شده است.
وی حمایت مالی مرکز بین المللی تجارت اتحادیه اروپا، سازمان توسعه تجارت ایران و همچنین حضور نمایندگان سیاسی وزارت امور خارجه ایران را از دیگر ویژگی های مهم این نشست عنوان کرد و افزود که این نشست همچنین شاهد مشارکت گسترده‌ کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انگلیس، سوئیس و ۱۵ کشور جهان خواهد بود.
همایش اقتصادی اروپا و ایران که آذرماه گذشته بنا به دلایل سیاسی لغو شد، برای روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ بصورت مجازی برنامه ریزی شده است. بر اساس اعلام دبیر خانه همایش «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و احتمالا «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنرانان اصلی این نشست خواهند بود.
مدیرکل بخش خاورمیانه آمبروزتی می‌گوید که چون این نشست سیاسی نیست و جنبه اقتصادی دارد مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفته است. او در این باره توضیح داد که نخستین بار اواسط سال گذشته میلادی ایده برگزاری این نشست مطرح و آن زمان مشخص نبود که تحولات سیاسی در سطح بین‌المللی به کدام سمت و سو خواهد رفت و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد شد. با این وجود به گفته او پیروزی جو بایدن در اراده برگزاری این نشست بی تاثیر نبوده است.
وی همچنین حمایت سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا از ایران را در برگزاری این نشست کلیدی دانست و گفت: ما می خواهیم برای شرکت‌های کوچک و متوسط ایران فرصت واقعی تجاری ایجاد کنیم. میرالیا حمایت و توسعه ظرفیت‌های صادرات شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی را از اهداف مهم برگزاری این نشست توصیف کرد و در این زمینه به برگزاری نشست‌های اختصاصی درخصوص استراتژی ملی صادرات در زمینه‌های بخش‌های صنعتی، کشاورزی، بخش‌های خدماتی گردشگری وخدمات( ICT) اشاره کرد
وی تصریح: ما در واقع در تلاش هستیم تا برای فعالان حوزه اقتصادی ایران موثر باشیم و به آن‌ها درزمینه توسعه مهارت‌های لازم برای تقویت ظرفیت‌های صادرات کمک کنیم
مدیرکل بخش خاورمیانه آمبروزتی با بیان این مطالب نتیجه‌گیری کرد که این همایش از چهار زاویه شامل برگزاری اجلاس، نشست‌های تخصصی، ظرفیت سازی و ارتباط فعالان اقتصادی اروپایی و ایرانی اهداف خود را دنبال می‌کند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت برگزاری این نشست هم گفت؛ ما در تلاش هستیم تا به کشوری کمک کنیم که با وجود تحریم‌های آمریکا و پیامدهای همه‌گیری کرونا دوران چالش برانگیزی را سپری کرده است.
«لوکا میرالیا» با اشاره به فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران در سه سال گذشته افزود: ایران بار دیگر راه خود را برای عبور از مشکلات پیدا کرد و موفق شد تا صنایع غیر نفتی خود را توسعه دهد.
هرچند ایران در این مدت بخت همکاری تجاری با شرکت‌های بین المللی را نداشت اما روی تقویت صنایع داخلی متمرکز شد و در این زمینه هم موفق عمل کرد. لذا اگر به صادرات غیر نفتی ایران نگاه کنیم افزایش قبال توجهی در سه سال گذشته داشته است.
وی افزود: از یک سو می توان ادعا کرد که کاهش ارزش پول ملی ایران در سه سال گذشته وحشتناک بوده اما این مساله فرصتی را برای گسترش صادرات ایران فراهم نموده است. مدیرکل بخش خاورمیانه با اشاره به اهمیت حمایت از تعامل شرکت‌های تجاری ایرانی و اروپایی گفت‌؛ ما می‌خواهیم آن ها را در موقعیتی قرار دهیم تا ارتباطات با یکدیگر گسترش دهند . وی خاطر نشان کرد که این مساله با فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکا منافاتی ندارد و می‌خواهیم تا جایی که امکان دارد ظرفیت‌های موجود را تشریح کنیم.
«لوکا میرالیا» افزود: البته ما نمی‌توانیم رویا پردازی کنیم و نسبت به مسائل سیاسی بی تفاوت باشیم. ما به خوبی از تهدیدهای ناشی از تحریم های آمریکا به لحاظ مالی بر شرکت های اروپایی آگاه هستیم. لذا شرکت های بزرگ تجاری که با امریکا تعاملات تجاری دارند ممکن است در این زمینه با مشکلاتی مواجه شوند اما باید در نظر داشت ایران از ظرفیت شرکت‌های کوچک و متوسط زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: مشکل این است که وقتی درباره تحریم‌های آمریکا صحبت به میان می آید، تصور داریم که هیچ تعاملی مجاز نیست. البته در دوران ریاست جمهوری ترامپ دایره تحریم‌های آمریکا گسترش پیدا کرد، منظور من شرکت های هستند که ارتباطی با فعالیت‌ای هسته‌ای ارتباطی ندارند. اما عرض من این است که ما ماموریت داریم موضع اروپا را در این زمینه روشن کنیم که از زمان امضای برجام تغییری نکرده است.
میرالیا به تحریم‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: ما به شرکت های اروپایی نمی‌گوییم که فارغ از این مشکلات با ایران کار کنید اما گمان می‌کنم که اتحادیه اروپا نهایت تلاش خود را صورت می‌دهد تا زوایای تجارت با تهران را بهتر درک کند.
وی یادآورشد که اتحادیه اروپا به لحاظ سیاسی تحریم‌هایی یکجانبه علیه کشورها را تحمل نمی کند . این مساله به گفته او مغایر اصول حاکمیت کشورهاست و از این منظر تحریم‌های آمریکا علیه ایران اصلا قابل قبول نیست .

در نشست «ظرفیت‌های تغییر شرکای تجاری به سمت کشورهای منطقه» مطرح شد؛ «منطقه‌گرایی» مسیر افزایش سهم ایران از تجارت جهانی

سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا ضمن انتقاد از عملکرد دولت در زمینه قوانین صادراتی کشور گفت: باید ریال ایران قوی و پر قدرت ظاهر شود و سهم ریال در تبادلات بین‌المللی افزوده شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان «تجارت منطقه‌ای؛ اولویت راهبردی» صبح چهارشنبه 28 بهمن در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. اولین نشست این همایش با عنوان «ظرفیت‌های تغییر شرکای تجاری به سمت کشورهای منطقه»، با حضور محمدامین حاج کاظمیان کار آفرین و صادرکننده نمونه، ابوالفضل ظهره‌وند سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا و میرهادی رهگشای کارشناس ارشد اقتصاد بین الملل، برگزار گردید.
قابلیت تغییر مبادی واردات ۴.۳ میلیارد دلار محصولات اساسی کشاورزی
در ابتدای نشست محمدمهدی سروی، از برگزیدگان بخش مقاله‌های همایش، مقاله خود تحت عنوان «بررسی تغییر مبادی واردات محصولات اساسی کشاورزی و استفاده از ظرفیت کشورهای منطقه برای بهبود وضعیت تأمین امنیت غذایی» را ارائه کرد. وی ضمن ارائه آمار مربوط به واردات ۱۰ قلم کالای اساسی بخش کشاورزی ایران از جمله ذرت، برنج، گندم، دانه‌های روغنی و روغن، میزان میانگین واردات سالانه این ۱۰ قلم کالا را ۶.۳ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: ایران برنامه مدونی برای تعیین مبادی وارداتی شرکای تجاری خود در بحث واردات کالاهای اساسی کشاورزی ندارد و به همین دلیل هرساله بخش عمده واردات از کشورهای دوردست و با واسطه گری کشورهای اروپایی انجام می‌شود. درعین حال بررسی صادرات کشورهای منطقه نشان می‌دهد قابلیت واردات بیش از ۴ میلیارد دلار از کالاهای اساسی وارداتی ایران از کشورهای منطقه فراهم است.
فرصت‌های مغفول ایران در توسعه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا
در ادامه هادی غلام‌نیا، دیگر برگزیده مقاله‌های همایش، مقاله خود تحت عنوان «تجارت ترجیحی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا؛ قابلیت و فرصت‌ها» را ارائه نمود. بر اساس این ارائه ایران ظرفیت‌های فراوانی در صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا دارد اما به دلیل مشکلاتی که عمدتاً ریشه داخلی دارد، از این ظرفیت‌ها بهره نبرده است. کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بزرگترین تولیدکنندگان محصولاتی همچون دانه‌های روغنی هستند، اما ایران با وجود تحریم‌ها نیاز خود به این محصولات را از آرژانتین و برزیل و حتی آمریکا تأمین کرده است.
وی ضمن انتقاد از کالاهای انتخاب شده در توافق تجاری با اتحادیه اوراسیا، ادامه داد: در تولید محصولات پزشکی در خاورمیانه در رتبه اول قرار داریم؛ ولیکن تعرفه‌های اعمال شده به کالاهایی تعلق گرفته است که مزیت چندانی برای ایران نداشته است. ضمن اینکه صندوق ضمانت صادرات هیچگونه حمایتی از صادرکنندگان را انجام نداده است. متأسفانه تاکنون هیچ پروژه بزرگ و راهبردی با همسایگان طرح نکرده‌ایم و خط لوله گاز ایران به عراق که سالی ۳.۵ میلیارد دلار برای ایران درآمد داشته است که به برکت حاج قاسم بوده است.
کشورهای همسایه می‌توانند بستر صادرات کالاهای ایرانی باشند
محمدامین حاج کاظمیان کار آفرین و صادرکننده نمونه با بیان این که ما در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم افزود: امروز بحث ایمنی غذایی از امنیت غذایی مهم‌تر است. با پیش فرض شرایط جنگ اقتصادی باید روی ایمنی غذایی متمرکز شد و قوانین و استانداردهای غذایی کشور را بروزرسانی کرد. در حقیقت اگر قرار است مبادی واردات کشور را مدیریت شود باید روی کیفی سازی محصولات و تعیین قوانین و استانداردهای مناسب کار کرد.
این کارآفرین و صادرکننده نمونه گفت: اولاً کشورهای همسایه می‌توانند مبادی صادراتی ما باشند ثانیاً بسیاری از این کشورها از تعرفه‌های ترجیحی برای دنیا برخوردارند و در واقع ما می‌توان ارزش افزوده‌ای در کشورهای منطقه ایجاد کرد. ظرفیت‌های زیادی در کشورهای منطقه وجود دارد که تا حدی هم از آن‌ها استفاده شده اما ظرفیت‌ها به مراتب بیشتر است.
واردات باید پشتوانه تولید و صادرات باشد
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا ضمن انتقاد از عملکرد دولت در زمینه قوانین صادراتی کشور عنوان کرد: باید ریال ایران قوی و پر قدرت ظاهر شود و سهم ریال در تبادلات بین‌المللی افزوده شود و در غیر این صورت ممکن است دلار به ۵۰ هزار تومان هم برسد چرا که کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا به سمت چاپ بی‌رویه و بدون پشتوانه پول‌های خود نظیر پوند استرلینگ و دلار رفته‌اند. همچنین علاوه بر ضرورت جهانی سازی ریال ضرورت دارد که واردات پشتوانه تولید باشد نه اینکه منجر به تضعیف تولید گردد که این مهم مستلزم یک مدیریت هوشمندانه است.
میرهادی رهگشای کارشناس ارشد اقتصاد بین الملل نیز با اشاره به سهم پایین ایران از تجارت منطقه‌ای و جهانی، با وجود مزیت جغرافیایی، گفت: ایران باید ابتدا برنامه مدونی برای انتخاب هوشمندانه شرکای خود تدارک ببیند و با طراحی یک نظام تعرفه‌گذاری دقیق، کشورهای منطقه را در تأمین نیازهای خود در اولویت قرار دهد. در ادامه نیز لازم است مشکلات پرشمار پیش روی تولید و صادرات در کشور برطرف شود و اقداماتی ازجمله راهکارهای توسعه مبادلات تحریم ناپذیر، توافقات تجاری و گمرکی با کشورهای همسایه، ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل و در نهایت ایجاد بسترهای تولید مشترک با کشورهای همسایه در دستورکار قرار بگیرد.
وی افزود: آمارهای تجارت کشورهای همسایه نشان از آن دارد که ایران می‌تواند بخش قابل توجهی از نیاز خود را به جای کشورهای دوردست و یا اروپایی، از کشورهای منطقه تأمین کند و در مقابل صادرات کالاهای تولیدی در داخل را به این کشورها افزایش دهد. تجربه دیگر کشورها نشان داده است که مسیر افزایش سهم تجارت ایران از کل تجارت منطقه و تجارت جهانی، به طور حتم از منطقه‌گرایی می‌گذرد.

برنامه ریزی برای تولید خودروی ایتالیایی

بهنام عقیلی : در حالی‌که بازار خودروی ایران سه سال است که تشنه ورود خودروهای جدید و کیفی خارجی است خبرهای جسته و گریخته حاکی از ورود شرکت‌های متوسط بخش خصوصی برای ارائه خودروهایی با تیراژ اندک به خصوص خودروهای چینی است، اما در این بین یک شرکت خصوصی خبر از برنامه احتمالی واردات و مونتاژ یک خودروی ایتالیایی می‌دهد.
مدیرعامل پارسیان موتور در همین رابطه به «دنیای‌اقتصاد» گفت: اگر شرایط مناسب باشد، برنامه داریم تا خودروی سواری فیات را وارد کنیم و درحال حاضر این خودرو تست‌های آخر خود را می‌گذراند. مهدی حاجی‌علی بابایی به مدل خودروی سواری مشخصی اشاره‌ای نکرد، اما بر اساس شنیده‌ها مدل مذکور ۵۰۰X است که خودرویی پرفروش در پنج سال اخیر در اروپا و آمریکا است.
وی همچنین به برنامه شرکت برای توسعه تولید خودروهای «کار» اشاره کرد و افزود: حدود سه سال است که بازار خودرو و خدمات خودرویی در ایران وضعیت خوب و مناسبی ندارد. این قبیل مشکلات بیشتر در خودروهای کار یا به اصطلاح تجاری نمود پیدا می‌کنند. خودروهایی که برخلاف خودروهای سواری شخصی، به صورت مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبیعتا دارندگان این نوع خودروها باید نسبت به کیفیت محصول خود اطمینان داشته باشند. مدیرعامل پارسیان موتور و نماینده برند فیات ایتالیا در ایران گفت: دولت با اجازه واردات خودروهای کار به صورت مقطعی و با تیراژ بالا و بدون نگاه کارشناسی، فعالان و رانندگان این خودروها را با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌کند. برای مثال در برهه‌های زمانی مختلف مجوز واردات ون‌های بی‌کیفیت داده شد، که به مرور زمان و با استهلاک این خودروها ناوگان حمل‌ونقل با مشکل مواجه شد.
وی افزود: عدم کیفیت خودروهای ذکر شده در کنار فقدان خدمات پس از فروش این خودروها باعث شده تا نارضایتی در میان رانندگان ناوگان حمل‌ونقل ایجاد شود. همواره این نقد بر تصمیم‌گیران کلان وارد است، در حالی که شرکت‌های بزرگی در داخل کشور خودروهای تجاری نظیر آمبولانس و ون یا اتوبوس‌های باکیفیت می‌سازند و می‌توانند بازار داخل را به صورت مرحله‌ای تامین نمایند و در کنار عرضه به خدمات پس از فروش نیز بپردازند، چرا مجوز واردات خودروهایی که خدمات پس از فروش مشخصی ندارند، داده می‌شود؟
حاجی علی بابایی گفت: به دلیل سال‌ها فعالیت در حوزه حمل‌ونقل؛ با شرکتی به نام البرز تاکسی در حوزه حمل‌ونقل مسافران به مقاصد مختلف مثل تهران و مشهد فعالیت داشتم. به همین دلیل کاملا با دغدغه‌های این حوزه آشنا هستم.
مدیرعامل شرکت پارسیان موتور به تاریخچه‌ای از نوسازی ناوگان حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: سال‌های ۸۶ یا ۸۷ تحولی در بحث حمل‌ونقل درون‌شهری توسط دولت شکل گرفت. با نوسازی ناوگان حمل‌ونقل شاهد آن بودیم که به‌رغم حضور شرکت‌های اتوبوس‌سازی در داخل کشور دولت به واردات این خودروها مجوز داده است. متاسفانه این خودروهای وارداتی بی‌کیفیت بودند و خدمات پس از فروش آن به یک معضل تبدیل شد. وقتی با این وضعیت مواجه شدیم، با توجه به اینکه تعدادی از این خودروها را نیز به صورت مالکیت در اختیار داشتیم، به فکر تامین خودروی کار افتادیم. صحبت‌های بسیاری با کمپانی‌های مختلف از جمله فیات داشتیم که در نهایت بعد از حدود یک سال مذاکرات فشرده در سال ۲۰۰۹ قراردادی را در تورین ایتالیا امضا کردیم. وی در مورد واردات اولیه خودروهای تجاری فیات گفت: با واردات SKD و CKD خودروهای تجاری دوکاتو فیات شروع به فعالیت کردیم. خودروی فیات دوکاتو بیش از ۱۰ سال است که در ایران سابقه دارد و طی این مدت خودروی با کیفیت در اختیار مشتریان قرار داده است. دو سال پیش این قرارداد به روز شده و دوباره امضا شد. در حال حاضر بالغ بر یک سال و نیم است که به تولید خودروهای «کار» فیات مشغول هستیم.
حاج بابایی در ادامه به ظرفیت تولید پارسیان موتور اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم تا داخلی‌سازی خود را افزایش دهیم، اما برای رسیدن به این هدف پارامترهای متفاوتی اهمیت دارد. یکی از مهم‌ترین موارد، تیراژ تولید است؛ ما توان تولید ۲۲۰۰ دستگاه در یک سال را داریم، اما وقتی دولت در کلان کمک نکند، تحقق اهداف تولیدکننده داخلی سخت می‌شود. خودروی دوکاتو با توجه به کیفیت بالایی که دارد با قیمت مناسب عرضه می‌شود، اما با توجه به اینکه کسب و کارها رونق ندارد،‌ شرکت‌ها شرایط خرید آن را ندارند. وی ادامه داد: در سال ۸۷ که نوسازی حمل‌ونقل اتفاق افتاد، چند ده هزار دستگاه خودرو تجاری وارد کشور شد که عمده آنها وارداتی بودند. این نوسازی بزرگ نیازمند زیرساخت بزرگی بود که در مدت کم امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها سرمایه‌گذاری خود را افزایش دادند و ظرفیت تولید را بالا بردند، اما پس از آن نوسازی بزرگ به مدت ۶ تا ۷ سال هیچ اتفاقی نیفتاد. عمده سود این طرح را شرکت‌های واردکننده‌ای بردند که تنها خودرو را وارد کرده و برای خدمات پس از فروش و تامین قطعات این خودروها هیچ اقدامی ‌نکردند. واردکننده‌ها در این مورد تنها سود کرده‌اند و ضرر به تولیدکننده رسید. تولیدکننده‌ای که سرمایه‌گذاری کرده و خط تولید راه انداخته و هر ماه باید حقوق و هزینه بدهد. متاسفانه این سیکل معیوب همچنان ادامه دارد و در صورت تصمیم به نوسازی حمل‌ونقل یک شبه تصمیم گرفته می‌شود و منجر به واردات تعداد بالایی اتوبوس می‌شود که هم در مورد کیفیت محصول شبهه وجود دارد و علاوه بر آن شرکتی نیست که خدمات پس از فروش آن را بر عهده بگیرد.
مدیرعامل پارسیان موتور با اشاره به اینکه دولت باید حمایت‌کننده باشد، گفت: اگر بخواهید یک خودرو را با شرایط تولید داخل عرضه کنید، پروسه آن بیش از شش ماه زمان می‌برد، اما اگر همان خودرو را بخواهید به صورت CBU عرضه کنید، پروسه آن نهایت یک ماه خواهد بود. کاملا مشخص است که از خودرویی که داخلی‌سازی می‌شود حمایت نمی‌شود و همین مساله باعث می‌شود تولیدکننده آسیب دیده و سرمایه‌گذار امنیت نداشته باشد.

صفحه1 از7