کرونا یک دهم اقتصاد ایتالیا را می بلعد!

بانک مرکزی ایتالیا از رشد منفی ۹.۵ درصدی اقتصاد این کشور در سال جاری خبر داد
بانک مرکزی ایتالیا با صدور بیانیه ای اعلام کرد پیش بینی خود از رشد اقتصادی امسال این کشور را به منفی ۹.۵ درصد تقلیل داده است که این رقم ۰.۳ درصد کمتر از برآورد قبلی این نهاد است. با این حال انتظار می رود ایتالیا به مانند بسیاری از کشورهای دیگر در سال آینده عملکرد بهتری داشته باشد و ۴.۸ درصد رشد نماید.
ایتالیا یکی از پنج کانون اصلی درگیر با کرونا در جهان محسوب می شود هرچند که به لطف اعمال قرنطینه های گسترده و الزام شهروندان به استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی، نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در روزهای اخیر تک رقمی شده است. به گفته بانک مرکزی ایتالیا، با وجود کاهش چشمگیر آمار فوتی های کرونایی، اقتصاد این کشور به زمانی طولانی برای احیا نیاز دارد و کاهش درآمد قابل تصرف خانوارها مساله ای نیست که در کوتاه مدت قابل حل باشد.
پیشتر مرکز آمار ایتالیا اعلام کرده بود رشد تولیدات صنعتی در ماه ژوین فراتر از انتظارات قبل بوده است. روبرتو گوالتیری- وزیر اقتصاد ایتالیا با اشاره به این رشد گفته بود اقتصاد ایتالیا امسال هشت درصد کوچک خواهد شد.
یکی از دلایل مهم رشد تولیدات صنعتی، افزایش وام دهی بانک های ایتالیایی بوده است به گونه ای که در ماه می ۲۳ میلیارد دلار اعتبار از سوی بانک های ایتالیایی به بخش های مختلف تخصیص داده شده که این رقم ۱۱.۵ درصد بیشتر از ماه قبل بوده است.
در سه ماهه نخست امسال اقتصاد ایتالیا ۵.۳ درصد کوچک شده بود تا دومین رشد منفی فصلی متوالی پس از رشد منفی ۰.۳ درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد.
تا پیش از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد ۰.۶ درصدی را برای سال جاری هدف گذاری کرده بود اما با توجه به اخلال گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، این هدف دست نیافتنی خواهد بود.