تولید ناخالص ملی سه ماهه دوم سال در ۴ اقتصاد برتر اروپا کاهش یافت

تولید ناخالص ملی در کشورهای اروپایی به مانند آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان، در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به شدت کاهش یافته است.
کاهش ناخالص داخلی آمریکا در همین مدت به ۳۲.۹ درصد و مکزیک به ۱۷.۳ درصد رسیده است. دلیل اصلی این کاهش، شیوع ویروس کرونا از اوایل سال جاری میلادی و تعطیلی اجباری فعالیت‌های مختلف اقتصادی در دوران قرنطینه در سه ماهه دوم سال بوده است.
ایتالیا
ایتالیا که نخستین کانون شیوع کووید ۱۹ در اروپا بود، با رکود اقتصادی کم‌‌پیشینه‌ای روبرو شده است.
به طوری که تحقیقات «ایستات»، اداره آمار ایتالیا نشان می‌دهد، تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال جاری نسبت به سه ماهه نخست ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است. این کاهش در سه ماهه نخست امسال ۵.۴ درصد بود. این افت شدید اقتصادی از سه ماهه نخست سال ۱۹۹۵ تا کنون در ایتالیا پیشینه نداشته است.
مقایسه نرخ تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سه ماهه دوم امسال با مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ نیز افت شدید ۱۷.۳ درصدی را نشان می‌دهد. این کاهش در مقایسه شش ماهه نخست امسال با سال گذشته نیز ۱۴.۳ درصد بوده است. در ماه‌‌های مه و آوریل امسال فعالیت‌های تولیدی و تجاری در ایتالیا به دلیل مقررات سختگیرانه قرنطینه به حالت نیمه فلج درآمد.
کارشناسان نرخ رشد اقتصادی سالانه در ایتالیا در سال ۲۰۲۰ را بین ۸ تا ۱۴ درصد پیش‌بینی نموده اند و این برای ایتالیا که سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو است به معنی بزرگ‌ترین رکود اقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون خواهد بود. دولت رم برای رونق بخشیدن دوباره به وضعیت اقتصادی بودجه‌ای اضافی معادل ۲۵ میلیارد یورو برای سال ۲۰۲۰ اختصاص داده است.