اقتصاد ایتالیا طی ۳ ماه ۵۰ میلیارد یورو زیان کرد

با همه گیری گسترده بیماری کووید-۱۹ در ایتالیا و تولید ناخالص داخلی، اقتصاد این کشور فقط طی ۳ ماه، ۵۰ میلیارد یورو زیان کرده است.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ با همه گیری گسترده بیماری کووید-۱۹ در ایتالیا و تولید ناخالص داخلی، اقتصاد این کشور فقط طی ۳ ماه، ۵۰ میلیارد یورو زیان کرده است.
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ایتالیایی زبان " ایل سوله ونتی کوآترو اوره"، موسسه ملی آمار ایتالیا (ایستات) در تازه‌ترین گزارش خود درباره شرایط اقتصادی این کشور، اعلام نمود: به علت همه گیری ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد ملی، در سه ماهه دوم امسال و در مقایسه با سه ماهه قبل از آن، تولید ناخالص داخلی ایتالیا به میزان ۱۲ ممیز ۴ دهم درصد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۱۳۹۸ شمسی) ۱۷ ممیز ۳ دهم درصد کاهش یافته است.
در سه ماهه اول امسال، این میزان از کاهش در فرانسه برابر با ۱۳ ممیز ۸ دهم درصد بوده است. شرایط در اسپانیا خیلی بدتر و کاهش تولید ناخالص داخلی برابر با ۱۸ ممیز ۵ دهم درصد بوده است. این در حالی است که "روبرتو گوآلتیئری" وزیر اقتصاد ایتالیا اعلام کرده است، انتظار دارد "تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سه ماهه سوم امسال رشد چشمگیری داشته و در مقایسه با سه ماهه دوم، حدود ۱۵ درصد رشد داشته باشد".
گوآلتیئری در عین حال متذکر شد: هر چند به علت تاثیرات اجتناب ناپذیر همه گیری ویروس بر بخش‌های مختلف تولید، تازه‌ترین آمار‌های منتشر شده ایستات درباره تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم امسال منفی هستند، اما نشان دهنده رکودی نه چندان شدید از حد انتظار نیز است. چرا که پیش بینی‌ها حاکی از کاهش متوسط ۱۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی بود. این موضوع، گواهی بر استحکام مداخلات اعمال شده توسط دولت (در بخش اقتصاد) و امکان ادامه ایتالیا در مسیر بهبود تدریجی و مداوم اقتصاد کشور است.
ایستات در ادامه گزارش خود نوشته است، در فاصله ماه‌های آوریل و ژوئیه امسال (فروردین و خرداد ۹۹) کاهش تولید ناخالص داخلی موجب زیان ۵۰ میلیارد یوروی به اقتصاد ایتالیا در مقایسه سه ماهه قبل از آن شده است. از اویل تا ژوئیه، ایتالیا به طور دقیق ۵۰ میلیارد و ۲۸۹ میلیون یورو را از دست داد. این زیان، حتی متاثر از اقدامات سختگیرانه در نظر گرفته دولت این کشور به منظور مواجه شدن با شرایط اضطرار ناشی از کرونا بود.