تب و لرز اقتصاد ایتالیا با کرونا

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، داده‌های جدید اقتصادی منتشر شده در ایتالیا حاکی از وخیم‌تر شدن وضع اقتصادی این کشور است.
در حالی که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه دوم سال جاری میلادی نسبت به سه ماه اول، دوازده و چهار دهم درصد کاهش داشته است، بانک مرکزی ایتالیا از رکورد تاریخی بدهی عمومی این کشور خبر داد. بر اساس این گزارش، بدهی دولتی ایتالیا در ماه ژوئن سال جاری میلادی با افزایش بیش از ۲۰ میلیارد یورو نسبت به ماه مه، از مرز ۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد یورو عبور کرد.
استفانو فاسینا، نماینده پارلمان ایتالیا گفت: انقباض بی سابقه تولید ناخالص داخلی در ایتالیا موجب افزایش بیشتر بدهی عمومی کشور و وخامت وضع اقتصادی خواهد شد.
در همین حال کنفدارسیون مشاغل تجاری ایتالیا نیز روز چهارشنبه در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد بحران کووید ۱۹ موجب شده که سطح مصرف خانواده‌های ایتالیایی به پایین‌ترین میزان در بیست و پنج سال گذشته برسد و شمار قابل توجهی از واحد‌های تجاری همچنان تعطیل بمانند.
یک شهروند ایتالیایی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: بیش از ۳ ماه است که قرنطینه و محدودیت‌های شدید ترددی برداشته شده، اما همانطوری که مشاهده می‌کنید این پیتزا فروشی مانند بسیاری دیگر از مغازه‌ها همچنان تعطیل هستند. وضعیت وخیم است و بسیاری از مردم با مشکلات جدی اقتصادی و معیشتی روبرو هستند.
مرکز آمار ایتالیا (ایستات) در جدید‌ترین گزارش خود، از بیکار شدن بیش از ۵۰۰ هزار نفر از شاغلان در ۴ ماه گذشته اطلاع داده است.
اقتصاد ایتالیا به شدت تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفته و دچار آسیب شده و بیشتر از آن چه پیشتر تصور می‌شد در مسیر رکود می‌باشد.