در پي تاثير کرونا بر اقتصاد تغيير شيوه مصرف و پس انداز در خانواده‌های ایتالیایی

با توجه به تاثيرات منفي به اقتصادي به واسطه همه گیری کرونا در ایتالیا، خانواده‌ها در این کشور، شيوه پس انداز و هزینه‌های خود را تغيير می‌دهند.
ه گزارش سرویس بین الملل­ ­­خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی ایتالیایی زبان "اسپوتنیک"، با توجه به ناامنی اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا در ایتالیا، خانواده‌ها در این کشور، پس انداز خود را افزایش و هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند.
دفتر مطالعات اقتصادی سازمان خواربار و کشاورزی ایتالیا در تازه‌ترین گزارش خود درباره شرایط اقتصادی خانواده‌ها طی دوره همه گیری ویروس کرونا در این کشور اعلام نمود: اقدامات فوق العاده‌ای که دولت برای مقابله با شرایط اضطرار بهداشتی متاثر از همه گیری بیماری کووید-۱۹ به عمل آورده، برای جبران کاهش درآمد خانواده‌ها که ۳۲ میلیارد یورو تخمین زده شده است، کافی نیست؛ چرا که هر خانواده ایتالیایی به طور متوسط، هزار و ۲۵۷ یورو زیان کرده است. "پاتریتسیا د لوئیزه"، رئیس این سازمان گفت: تاکنون اقدامات اقتصادی دولت، مانند پرداخت یارانه ها، حمایت‌های مالی و اعتباری از خانواده‌ها و شرکت ها، فقط مانع از بدتر شدن شرایط شده است؛ بنابراین لازم است به کمک و حمایت از آن‌ها ادامه داد. خانواده‌ها تمایل خود به مصرف را کاهش داده و با توجه به نداشتن اعتماد به آینده، روند کاهش خرید و افزایش پس انداز را پیش گرفته اند.
دِ لوئیزه گفت: رفتارِ به اصطلاح "مورچه وار" خانواده‌های ایتالیایی، تهدیدی برای تجارت خرده فروشی به حساب می‌آید؛ چرا که طی ۶ ماه گذشته و از زمان شروع اعمال تعطیلی‌های گسترده ناشی از ویروس، به طور متوسط، شاهد یک مغایرت ۲ هزار و ۳۰۴ یورویی در هزینه‌های خانواده‌های ایتالیایی هستیم.
وی افزود: تعطیلی‌ها پایان یافت، اما احیای اقتصادی هنوز شروع نشده است. لازم است مداخلات و اقداماتی ساختاری به عمل آید تا شاهد احیای قوی اقتصادی شویم که البته، علائم ضعیفی از آن را نیز مشاهده می‌کنیم.