رویاپردازی با قایق‌های ونیز با کرونا در ایران/ وقتی الگو شدن جشنواره ونیز برای دبیر فیلم فجر خبرساز می‌شود

دبیر جدید جشنواره فیلم فجر در حالی برپایی جشنواره ونیز ایتالیا را الگوی جشنواره فیلم فجر قرار داده که معلوم نیست طباطبایی نژاد بر چه اساس شرایط و امکانات کشورمان را با ایتالیا مقایسه کرده که همچنین الگویی برای خود متصور شده است.
گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو، کمتر از 4 ماه دیگر به آغاز دهه مبارک فجر مانده است، ایامی که برای اهالی سینما، آغاز ماراتن جذاب جشنواره فیلم فجر محسوب می‌شود، جشنواره‌ای که ویترین یکساله عملکرد اهالی سینما هم به حساب می آید، اما مسلما جشنواره امسال به لحاظ شیوع ویروس از شرایط ویژه ای برخوردار است، در وهله نخست تا همین چند روز پیش نفس برپایی جشنواره فیلم فجر به دلیل شرایط کرونایی جامعه در هال های از ابهام قرار داشته بود و به نظر می رسید این جشنواره هم همانند تمامی جشنواره‌های فیلم چند وقت اخیر، از جشنواره کن گرفته تا لوکارنو و کارلووی واری با عدم برپایی مواجه شود و یا حداقل به شکل آنلاین برگزار شود اما اظهار نظر اخیر دبیر جدید فیلم فجر خیلی ها را شوکه کرد .
طباطبایی نژاد که چند روزی است که بجای داروغه زاده برصندلی دبیری جشنواره فیلم فجر تکیه زده است در گفت و گویی کوتاه از برپایی فیزیکی جشنواره فیلم فجر خبر داد و گفت: تا الان قرار ما بر این است که جشنواره فیلم فجر به شکل محدود و کاملاً رعایت شده با حداکثر پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. البته منظور از محدود این نیست که حجم جشنواره کوچک شود بلکه برپایی آن را با همان رعایت پروتکل‌ها و ۵۰ درصد ظرفیت سالن‌ها مدنظر داریم.
طباطبایی نژاد در حالی از برگزاری فیزیکی جشنواره فیلم فجر خبر می‌دهد که تقریبا بیشتر سینماگرها برگزاری آنلاین آن را ممکن نمی‌دانستند و برهمین اساس گمانه‌زنی می شد که با توجه به پیش‌بینی‌ها از شرایط خاص زمستان در شیوع کرونا احتمالا جشنواره منتفی می‌شود یا نهایتا با جشنواره جهانی فیلم فجر که سال آینده برگزار می‌شود ادغام خواهد شد که تمام این گمانه زنی ها غلط از آب درآمد.
اما نکته قابل تامل اظهارات دبیر جدید جشنواره فیلم فجر آنجاست که وی تاکید کرد که در این راستا، جشنواره‌ ونیز به نوعی الگوی برگزاری جشنواره فجر در دوران کرونا خواهد بود که به همین بهانه نگاهی بیندازیم به برپایی جشنواره ونیز ایتالیا که طی چند هفته گذشته به شکل فیزیکی در ایتالیا برگزار شد.
کشور ایتالیا اسفندماه سال گذشته و همزمان با آغاز شیوع ویروس کرونا، رکورد بیشترین قربانیان کرونا در دنیا را به خود اختصاص داده بود . اما طی چند ماه اخیر میزان قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا به شکل عجیبی کاهش یافته است که تعطیلی مطلق چند هفته‌ای شهرهای مختلف ایتالیا، رعایت نکات بهداشتی شدید از سوی مردم و همچنین امکانات بالای پزشکی همگی دست به دست هم داد تا خطر ویروس کرونا از سر کشور چکمه ها کم شود.
به هر حال علی رغم کم شدن آمار قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا، بسیاری انتظار برپایی فیزیکی جشنواره فیلم ونیر در این کشور را نداشتند زیرا به‌رغم قوانین سختگیرانهٔ ورود به ایتالیا از کشورهای غیراروپایی و قانون چهارده روز قرنطینه عملا برپایی این جشنواره را با حضور هنرمندان کشورهای مختلف سخت و تا حدودی ناممکن کرده بود اما مسئولین جشنواره ونیز موفق شدند مهمان‌هایی خارج از اروپا هم داشته باشد.
به هر حال برپایی نخستین جشنواره مهم سینمایی دنیا در دوره کرونا از شرایط خاصی تبعیت میکرد. ورود کسانی که تب داشته باشند، به محوطه جشنواره در جزیره لیدو ممنوع شده بود و زدن ماسک در محوطه و حتی به هنگام تماشای فیلم هم اجباری شده بود، اما جشنواره ونیز عجیب‌ترین افتتاحیه تاریخش را برگزار کرد، زیرا نیمی از سالا گرانده (تالار اصلی جشنواره) به دلیل فاصله‌گذاری فیزیکی به‌دلیل کرونا خالی بود.
در نمایش تمامی فیلم‌ها نیز صندلی کنار هر تماشاگر خالی بود و به این ترتیب تمام تالارهای نمایش فقط نیمی از ظرفیت معمول خود جا دارند. به همین دلیل جشنواره ونیز بر تعداد نمایش هر فیلم افزوده تا همه به راحتی بتوانند فیلم مورد نظر خود را تماشا کنند، در عین حال که تعداد شرکت‌کنندگان، به‌ویژه شرکت‌کنندگان خارجی، به‌مراتب کمتر از سال‌های قبل است.
اما نکته جالب توجه آنکه شاید حتی یک مورد تخلف از قوانین ضدکرونایی هم از سوی هنرمندان و مخاطبان به ثبت نرسید تا جشنواره ونیز ایتالیا به عنوان یک تجربه سخت و در عین حال موفق در دوران کرونا به ثبت برسد و بدون آنکه آسیب جدی به کسی برسد این جشنواره به کار خود پایان داد.
اما دبیر جدید جشنواره فیلم فجر در حالی برپایی جشنواره ونیز ایتالیا را الگوی جشنواره فیلم فجر قرار داده است که معلوم نیست طباطبایی نژاد بر چه اساس شرایط و امکانات کشورمان را با کشور ایتالیا مقایسه کرده است که همچنین الگویی برای خود متصور شده است .
متاسفانه بعد از گذشت حدود 8 ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور هنوز برخی مردم کشور، ابتدایی ترین راه های پیشگیری از ویروس کرونا را رعایت نمی کنند و صرفا در محیط هایی چون مترو که زدن ماسک اجباری است، به زدن ماسک اقدام می کنند. که در نتیجه غفلت این عده ، شاهد آن هستیم که وضعیت ابتلای مردم به کرونا هر روز پیچیده تر میشود و به گفته مسئولان وزارت بهداشت این روزها در هیچ بیمارستانی تخت خالی برای بیماران کرونایی وجود ندارد.
از سویی دیگر این روزها به خاطر آغاز پیک سوم ابتلا به کرونا شاهد تعطیلی مراکز فرهنگی بخصوص سینماها هستیم و باید منتظر روزهای پیش رو بمانیم تا شرایط تغییر کند.
در پایان باید گفت؛ دبیر جشنواره فیلم فجر و مسئولین وزارت ارشاد امسال شرایط سختی را برای تصمصیم گیری سرنوشت جشنواره پیش رو دارند، مسلما تنها سه راه برای جشنواره فیلم فجر امسال وجود دارد، یک راه تعطیلی آن است که با توجه به اظهارات صریح دبیر جشنواره فیلم فجر این اتفاق بعید به نظر میرسد، راه دوم برپایی آنلاین آن است که با توجه به نداشتن ساختار مناسب این قضیه هم رد خواهد شد اما راه سوم همان چیزی است که طی یکی دو روز اخیر اعلام شده است و آنهم برپایی جشنواره بصورت فیزیکی با شرایط خاص کرونایی. مسلما با توجه به شرایط فرهنگی کشور(به لحاظ عدم رعایت پروتکل های بهداشتی)، تعداد کم فیلم های در دست تولید و امکانات موجود این اتفاق به این راحتی رخ نخواهد داد و باید منتظر ماند تا ببینیم دبیر جشنواره فیلم فجر چه راهکارهایی در این خصوص ارائه خواهد داد.